DE HAVENLOODS Afscheid moelang vogels vissen mensen? xnog119 van de hcjx>gll9j bloemen Aanvragen medisch advies bij verandering van woonruimte toegenomen *±±±±*4 Dwarsgebakken lekker! Ivan Rebroff op Russische gala-avond in de Doelen ..ERICAPLEIN" Financiële moeilijkheden in Schiedamse vereniging gezinshulp en gezinszorg Vroegere sluittijden De Havenloods Bedrijfsschool open voor bezoekers IRIS KUNSISEBinEM REPARATIES INSTITUUT DENTILIA donderdag, 23 april 1970 19e jaargang no 25 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEOAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25. ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - 0PLA6E 255.000 - Hoe lang nog kunnen wij doorgaan met het verpesten van water, bodem en lucht? Hoe lang nog zal het duren, voordat wij dag vogels, dag bloemen, dag vissen moeten zeggen? „Hoe lang nog moeten planten, vogels en vissen sterven door ons toedoen? Gaan wij door deze wereld te verpesten? Laten wij ons restje kostelijke natuur toch beschermen. Nu kan het nog.... Hoe lang nog? Dit vragen de 28-jarige ontwerper K. Ooms uit Lekkerkerk en de 22-jarige assistent G. Keukens uit Rotterdam zich af. Zij willen die vraag voorleggen aan miljoenen mensen om hen er op te wijzen, dat het zo niet langer meer kan. „Dag vogels, dag bloemen, dag vissen, dag mensen In het jaarverslag van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst van Schiedam, staat dat het aantal aanvragen om medisch advies de laat ste jaren enorm toegenomen is, het geen vooral verband houdt met het aantal verzoeken om verandering of toewijzing van woonruimte. Dit is niet alleen te wijten aan het toegenomen aantal inwoners, maar ook aan de hogere eisen die aan een woning wor den gesteld. Een nog overgebleven „distrtoutxe-i goed" is nog steeds de woonruimte. Deze woonruimte wordt gedistri bueerd door bureau huisvesting, dat onder de gemeentesecretarie ressor teert. Daar tracht men op grond van een puntensysteem zo billijk mogelijk tot verdeling van het „schaarste arti kel" over te gaan. Evenals bij de vroegere distributiegoederen - met na me de voedingsmiddelen - speelt door de normale factoren (zoals leeftijd, gezinsgrootte, gehuwd of ongehuwd) heen de medische noodzaak. Sinds 1946 geeft de GG en GD advies per geval dat daarvoor in aanmerking komt over de medische noodzaak. Dat wil zeggen, dat men aangeeft of ie mand in verband met zijn conditie eerder aan een woning geholpen moet worden, een benedenhuis moet hebben etc. In de eerste jaren na 1946 was het aantal aanvragen nog niet zo overstel pend groot. In de laatste jaren is het aantal aanvragen om medisch advies enorm toegenomen. Voorraad De toename van het aantal adviesaan vragen is natuurlijk een gevolg van het veel hogere aantal aanvragen om woon ruimte of verandering van woonruimte welke ook toenamen. De stroom van aanvragen is natuurlijk moeilijk te ver werken voor het personeel van bureau huisvesting. Men kan wel registreren, maar is met zijn distributie afhankelijk van de aanwezige voorraad. Iedere aanvrager meent dat zijn geval één van de belangrijkste is. Aangezien het be- MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers 2t MIIKIUNBSTRMT 2 - TEL 23.31.12 WtLMMERTSNCNT 231 - Til. 27.41.21 I SLAAPBANKEN- CENTRALE fabriekstoonzalen voor alle I meubelen. Industriegebouw Goudse- I singel 66, Rotterdam. TelefóonOIO- 13.80.18. kend is, dat medische gevallen een zekere urgentie kunnen krijgen, zal men ook vaak zeggen dat „de dokter het heeft aangeraden" of woorden van gelijke strekking. Dit is voor de amb tenaar van bureau huisvesting meestal een aanleiding om een formulier voor geneeskundig onderzoek te verstrek ken. De formulieren voor aanvraag van een geneeskundig onderzoek worden ook verstrekt voor de meeste gevallen die niet in het normale kader vallen maar waarvan men vermoedt dat er ook een- medisch facet aanwezig is. Vele van deze gevallen blijken meer een sociale of sociologische achtergrond te heb ben. Toen per 1 september 1968 de arts, die belast was met de adviezen aan bureau huisvesting, met ontslag vertrok, viel aan de arts die belast was met de bedrijfsgeneeskunde de taak ten deel de adviezen uit te brengen. Klachten Er werden 173 gevallen geanalyseerd. De gevallen bleken te bestaan uit vier categoriën, mensen die klaagden over een te grote woning en over een te kleine woning. Mensen met een pro bleem, dat geheel of gedeeltelijk op sociaal of sociologisch terrein lag, en mensen met uitgesproken lichamelijke klachten. Voor 104 personen was een genees kundig onderzoek nodig. Voor de overige gevallen had het geneeskundige onderzoek minder zin. Een te grote woning kan als zodanig geen klachten geven: men kan volstaan met een of meerdere vertrekken buiten gebruik te stellen. Een te kleine woning kan oorzaak zijn dat er spanningen optre den tengevolge waarvan psychosoma tische klachten mogelijk zijn. Toch is een te kleine woning niet in de eerste plaats een medisch probleem. Er zijn duidelijke normen over grootte van de woning en het aantal bewoners. Indien niet aan deze normen voldaan wordt zullen in principe in alle gevallen van een „te kleine woning" genoemde klachten optreden, klachten die door een eenmalig geneeskundig onderzoek moeilijk te verifiëren zijn. Uit voorbeelden, die in het verslag worden gegeven vermelden we o.a. een 43-jarige patiënte, die niet kon wennen in de nieuwe buurt in Schiedam en terugverlangde naar haar oude buurt in Rotterdam. Een bejaard echtpaar, dat last had van het lawaai in de gemeen schappelijke kelderruimte onder de woning. Een 61-jarige patiënte, die na het overlijden van haar man, een af keer van haar huis heeft gekregen. Een 54-jarige patiënte, die al het werk niet meer kan doen en dichter bij haar dochter wil wonen. Een 60-jarige patiënte, die vindt dat de buurt in sociaal opzicht achteruit is gegaan en tenslotte een 21-jarige patiënte, die vlak bij haar moeder woont en die wil verhuizen, omdat haar man ruzie met zijn schoonmoeder heeft. Vorige maand zag de reclameontwer per Ooms een televisiedocumentaire waarin werd gewezen op de vernielin gen, die de mens als gevolg van water-, lucht- en bodemverontreiniging aan de natuur berokkent. Deze documentaire deed hem de schrik om het hart slaan, zo zeer zelfs, dat hij direct begon met het ontwerpen van een ideeële recla mecampagne. Zijn collega Keukens las in ons blad artikelen over de milieuver ontreiniging en hij was direct bereid zijn collega Ooms te steunen bij diens pogingen om de advertentiecampagne in zoveel mogelijk Nederlandse dag- en weekbladen te krijgen. Ooms ontwierp twee series van drie advertenties elk. In de eerste serie wordt de vraag gesteld: „Hoe lang nog? In de tweede serie wordt af scheid genomen van bloemen, vogels, vissen en wellicht ook van mensen. „We willen proberen de publieke opi nie te beïnvloeden", zegt de heer Keukens. „We moeten afrekenen met de fatalistische gedachte, dat er toch niets meer tegen te doen is. De massa kan als totaliteit via de politieke par tijen wel degelijk iets doen". Via het vakblad voor de reclamewereld „Ariadne" brachten zij deze actie, die zij willen voeren in het kader van het Wereldnatuurjaar 1970 (N70) onder de aandacht van wat in vakkringen de „media" heet. De dag- en weekbladen dus. Van enkele bladen kregen zij al vrij snel een reactie, zoals bijvoorbeeld van het Dagblad van het Noorden en van de Uitgeverij Misset in Doetin- Op Hemelvaartsdag - 7 mei - zullen een zestigtal Russische artiesten in De Doelen een enthousiast optreden geven van zang, dans, muziek en folklore. Deze feestelijke avond wordt gepre senteerd door Weekblad De Haven loods in samenwerking met Magazijn N.V. De Bijenkorf en N.V. Radio Modern. Mede dankzij deze medewerking kun nen 2300 Rotterdammers van dit unie ke feest genieten voor de toegangsprijs van f7,50, f 10,-, f 12,50 en f 15,-. De gala-avond start om ongeveer 20.15 en het artistieke deel zal circa drie in beslag nemen. Daarna is er een gala-bal tot twee uur waaraan twee orkesten hun medewerking verlenen. DE KAARTVERKOOP VINDT UIT SLUITEND PLAATS AAN DE KAS SA'S VAN DE DOELEN EN WEL VANAF VRIJDAG 24 APRIL. Naast het optreden van solisten is er ook de groep Matroska uit Voronezh. De wereldberoemde vier-octaven-zin- gende Ivan Rebroff komt speciaal over uit Parijs waar hij de hoofdrol speelt en zingt in „Un violon sur le toit". Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar een publicatie elders in ons blad. Chr. Scholengemeenschap voor Hoger - en Middelbaar Beroepsonderwijs Ericaplein 2 - Rotterdam. Tel. 010 - 27.37.09. Hogere Beroepsopleiding 4-jarige opleiding in de naaldvakken. Perspectieven: o.a. lerares bij het N.O., H.A.V.O. of M.A.V.O., enz. An n" MMS' HBS of Gymnasium-Vormingsklas na 3 Inlichtingen: Tel. 010 - 27.37.09. Toelatingseis: chem, die eveneens bereid is de beide advertentieseries gratis in de vele door dit bedrijf uitgegeven vakbladen te plaatsen. Het wachten is op nog meer kranten, die dit voorbeeld zullen vol gen. „Volgende week dinsdag is er vergadering van exploitatiechefs van Nederlandse dagbladen", vertelt de heer Keukens. „We hopen in die ver gadering een gunstige uitslag te krij gen". Teleurstellend voor beide reclamemen sen was het standpunt van de SIRE, de Stichting Ideeële Reclame, die vooral bekend werd door de reclame-actie voor 65 plus. Hoewel deze stichting sympathiek tegenover de actie stond, kan zij toch niet haar medewerking geven. Niet alleen, omdat deze cam pagne niet past in een reeds opgezet schema, een argument, waar beide initiatiefnemers begrip voor hebben. Maar wel, omdat het bestuur van de SIRE zich op het standpunt stelt, dat de milieuverontreiniging op een andere manier moet worden aangepakt. In het laatste nummer van „Ariadne' kan men daarover het volgende lezen: „Lucht- en watervervuiling zoals Bos- schaert (bedoeld worden de beide werk nemers van dit bureau, red.) ze be doelt, zijn geen zaken, die het publiek, de particulier verweten kunnen wor den. SIRE staat dan ook niet achter deze campagne, die eigenlijk een zaak is voor de politieke partijen". „Ik vind dit een heel zwak argument", zegt de heer Keukens, „vooral ook, omdat men de actie wel zou hebben gesteund, wanneer het ging over de verontreiniging van straten, stranden, parken en grachten. Dat is natuurlijk ook erg belangrijk daar iets tegen te doen, maar deze actie gaat toch veel dieper. Het is een waarschuwing tegen de vernieling van de natuur om ons heen". Steun vonden de beide initiatiefnemers wel bij hun eigen reclamebureau, dat het materiaal en de tijd gratis beschik baar stelde. Ook de clichéfabriek Koot en Simons en de zetterij Kok te Rotterdam verleenden gratis hun me dewerking. Inmiddels heeft ook de Offsetdrukkerij Bronder te Rotterdam zich bereid verklaard gratis affiches te drukken, die de advertentiecampagne moeten ondersteunen. Deze affiches zullen in wezen dezelfde vorm krijgen als de advertenties. „IK wil proberen de directies van de Rotterdamse warenhuizen zo ver te krijgen, dat ze deze affiches voor ons ophangen", zegt de heer Keukens, die de taak op zich heeft genomen om de door de heer Ooms ontworpen cam pagne aan de man te brengen. „Tevens hopen we, dat ze op zoveel mogelijk scholen, bij veeartsen en zelfs in parti culiere huizen komen te hangen". „Terwijl ik bezig was deze campagne te ontwerpen, voelde ik me zo machte loos", vertelt de heer Ooms nog. „Het is belangrijk, dat alle mensen gaan begrijpen, dat we aan de la« tste restjes bezig zijn en dat we er niet te veel meer af moeten nemen. Na deze cam pagne zullen we er misschien nog veel harder tegenaan moeten om de mensen te schokken". En dat laatste zal wel nodig zijn, omdat beide initiatiefnemers nu al, in het prille begin van de campagne, hebben ervaren, dat er nog steeds mensen zijn, die het allemaal maar onzin vinden en die de mening zijn toegedaan, dat het allemaal niet zo erg is. En juist die mensen zullen overtuigd moeten worden. Voor f. 1.25 4 dezelfde foto's 4 verschillende foto briefkaart in 3 minuten klaar. Hoekstaal trekken bij de scheeps metaalbewerker. Als gevolg van sterke uitbreiding van de werkzaamheden, stijgende kosten enz., zijn moeilijkheden van financiële aard ontstaan in de Schiedamse vereni ging voor gezinsverzorging en gezins hulp. Als gevolg hiervan stellen B. en W. de raad voor aan deze vereni gingen een extra subsidie toe te ken nen, in afwachting van hogere rijkssub sidie. Geconstateerd wordt dat de gezinszorg zich de laatste jaren heeft ontwikkeld tot een waardevol instituut in het geheel van sociale voorzieningen in de samenleving. Mede als gevolg van on voldoende personeel, is het nog niet mogelijk dat het instituut optimaal tegemoet kan komen aan de bestaande behoefte, die ook in Schiedam aanwe zig is. Zo is met name deskundige hulpverlening aan bejaarden dringend gewenst. Daarnaast is er ook sprake van een financieel probleem dat een doelmatig functioneren van de gezins verzorging al enige jaren in de weg staat. De toenemende exploitatiekosten, waardoor ook liquiditeitsmoeilijkhe den niet konden uitblijven, noodzaak- De Havenloods verschijnt de twee ko mende weken een dag later dan nor maal, te weten op vrijdag 1 mei en op vrijdag 8 mei. Aangezien er een aantal vrije- en feestdagen tussen zitten zijn we genoodzaakt de tijden voor aanbie ding van advertenties en kopij aanzien lijk te vervroegen. Voor de krant van 1 mei kan men tot uiterlijk maandag 27 april 19 uur terecht. Voor de krant van ten de besturen van de gezinsverzor gingsinstellingen zich tot het college te wenden met het verzoek de subsidie percentages te verhogen. Tot dusverre heeft de gemeente Schiedam de gezins verzorging gesubsidieerd naar de zelfde percentages als het rijk hanteert. Deze percentages bedragen voor de gezins verzorgsters 35, de gezins- en bejaar denhelpsters respectievelijk 25 en 35 en voor de leidsters 40 procent van de subsidiabele lasten. Aangezien de subsidiëring van het maatschappelijk werk in brede zin in de eerste plaats een zaak is van het rijk en daarnaast van de gemeente, dienen wijzigingen in de subsidiepercentages allereerst hun aanleiding te vinden in een gewijzigde rijksregeling. Vandaar dat BB. en W. er op hebben aangedron gen, dat de instellingen c.q. de over koepelende organisaties krachtige po gingen (blijven) aanwenden om te ko men tot een hogere rijkssubsidie. Zo dit al tot resultaat leidt zal hiermee evenwel geruime tijd zijn gemoeid. Intussen kampen de instellingen met ernstige moeilijkheden; een tegemoet koming vanwege de gemeente is wel haast onvermijdelijk. Onder handha ving van het standpunt, dat het rijk het initiatief zou moeten nemen tot een hoger subsidie stellen B. en W. dan ook voor met ingang van 1968 een extra subsidie te verlenen en wel in principe tot het bedrag van de exploitatietekor ten van de gezinsverzorgingsinstellin gen ten einde het. werk niet verder in het gedrang te laten komen. Voor 1968 zal daarmede een bedrag gemoeid zijn van f43.417,92. Voor 1969 en 1970 wordt een bedrag van f 50.000,— geraamd. Van deze bedra gen wordt 80 procent via de uitkering uit het gemeentefonds wegens kosten van sociale zorg terugontvangen. Overi gens ligt het in de bedoeling deze maatregel van tijdelijke aard te doen zijn. Zodra het rijk de thans gehanteer de subsidiepercentages zal hebben ver hoogd, dient opnieuw te worden be zien of/en in hoeverre dekking van de nadelige saldi ten laste van de gemeen tekas alsdan nog noodzakejijk zal zijn. Excursie over het bedrijf Zaterdagmorgen zal de Bedrijfsschool van Wilton-Fijenoord Admiraal de Ruyterstraat 14, Schiedam voor de vierde maal haar poorten openen om belangstellenden te tonen wat er alle maal komt kijken voor een vakoplei ding in de metaalindustrie. Leerlingen van het voorbereidend leerjaar zullen laten zien wat er op de school allemaal gebeurt. Dit leerjaar is een brugjaar, waar jongens in komen die als voorop leiding de lagere school hebben gehad met eventueel een paar jaar LTS, MA VO of LEAO. In ieder geval jon gens van 14 jaar die een technisch beroep willen leren. Aan het eind van het voorbereidend jaar wordt een defi nitieve keuze gemaakt, daarna volgen nog twee jaar in de gekozen vakrich ting, waarna het „Bemetel-examen" volgt. Het onderwijs aan de school is niet alleen op de praktijk gericht. Bij het ontwikkelen van het vakmanschap is ook plaats ingeruimd voor tekenen en tekening lezen, gymnastiek en zwem men staan eveneens op het lesrooster. Ook is er een standje ingericht, dat het jaarlijkse vormingskamp symboliseert. Naast inlichtingen over de bedrijfs school is er ook gelegenheid het Wilton Fijenoord Bedrijfsjournaal te bekijken, een excursie per opstapwagen te ma ken over de werf en te luisteren naar een concert van de Jeugdharmonie. Inlichtingen over de school telefoon 010-269200. 6 UUR GEWEEST, BLOEMEN VERGETEN! 'Wjr bloemenkiosk Y STATIONSPLEIN (ingang STATION) GEOPEND Elke dag van 's morgens 8.00 tot 's avonds 9.00 uur. (OOK ZONDAGS). U kunt er op wachten HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34. 38, 45. 49 en 49a FRITES-SAUS van try voor

De Havenloods | 1970 | | pagina 1