i^rrwnm 9. 7. Schone" motoren in strijd tegen luchtvervuiling 95 mon 95 Hannover Luchtvaartshow rDemocratie is de rechtvaardige spreiding van het verdriet,, r Er zijn waarhedenwaarvoor het enig en afdoend bewijs is, dat men er vrij in ieven DE HAVENLOODS - DONDERDAG 14 MEI 1970 28-106 Een welkome aanvulling op Uw voorjaarsgarderobe voor een welkom prijsje, dat is deze aan bieding van onze damesmode afdeling. 100% Acryl damespullover in een allercharmantst model met een modieus fantasiepatroon' in het voorpand. Deze perfekt af gewerkte en perfekt passende pullover van een uitstekende kwaliteit koopt U nu met liefst vijf gulden voordeel voor nog géén tientje. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze char mante damespullovers van zui ver acryl, heerlijk dragende pull overs met een modieus fanta siepatroon, keus uit de mode kleuren wit, oudrose, beige, bleu en marine, maten 38 t/m 48 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. HANNOVER.- De vliegtuigmotoren voor de Douglas DC-10, waarvan de KLM er twaalf heeft besteld zullen aanmerkelijk schoner zijn en minder geluid produce ren dan de straalmotoren waarmee de huidige verkeersvliegtuigen zijn uitgerust. Dit als gevolg van de door het Amerikaanse luchtvaartbureau F AA (Federal Avation Agency) opgelegde beperkingen aan de constructeurs van straalmotoren. Op de Hannover Luchtvaartshow werden de nieuwste motoren getoond van de Engelse Rolls Royce en de Amerikaanse General Electric fabriek, waarin deze beperkingen zijn verwerkt. „Schone" motoren. De grote Rolls Royce RB-211 motor is bestemd voor de Amerikaanse lucht- bus, de Lockheed L-1011 „Tristar", terwijl de General Electric GE-CF-6 zorg zal dragen voor de voortstuwing van de Europese concurrent, de Airbus A-300B, die Duitsland, Frankrijk en Italië samen gaan bouwen. De laatste motor wordt ook verwerkt in de eer der genoemde DC-10, die groter wordt dan de DC-8, een veel ruimere cabine krijgt en 250 passagiers kan bergen, maar toch aanzienlijk minder lawaai zal maken dan zijn succesrijke voor ganger. De tweejaarlijkse Duitse luchtvaart show, gericht op de interesse van de zakenman en de sportvlieger, die de belangstellende een blik vergunt op de laatste ontwikkelingen in de Europese luchtvaartindustrie, maar vooral de producten van de Duitse industrie in de (internationale) belangstelling plaatst, trok dit jaar ondanks het slechte weer eenzelfde aantal bezoe kers als in 1968, namelijk ongeveer 150.000. Meer dan ooit stond de show in het teken van de Europese samenwerking. Voor het eerst sinds de fusie in mei 1969 kwam de Nederlandse Fokkerfa briek met één stand, samen met de Vereinigte Flugtechnische Werke (VFW). Belangrijkste onderdeel van de expositie vormde het eerste van drie prototypes van de VAK191B, een steilstartende straaljager, die niet in serie zal worden gebouwd, doch uit sluitend ingezet wordt als testvliegtuig voor de MRCA-75, een straaljager met verstelbare vleugel, die de Starfighter moet vervangen. De MRCA (Multi Role Combat Aircraft 1975) wordt in samenwerking met Engeland en Italië ontwikkeld. Fenowship Voorbeeld van Europeese samenwer king is ook „onze eigen" F.28 Fellow ship, waarvoor de vleugels in Engeland, twee rompstukken en de motorgordels in Duitsland en de rest in Amsterdam wordt gefabriceerd. Fokker toonde een model van de verlengde versie van de F.28, die twee meter langer wordt en 79 passagiers kan vervoeren. De eerste vlucht wordt in 1972 gemaakt. In het orderboek voor de F.28 staan tot nu toe 31 bestellingen opgetekend door acht luchtvaartmaatschappijen, terwijl elf opties zijn opgenomen. De Fellowship vertoont zelfs betere verkoopcijfers, sinds de eerste vlucht, drie jaar geleden, dan de succesrijke Friendship - 540 verkocht - in de eer ste drie jaar van haar bestaan. Op dezelfde expositie was een model te bewonderen van ANS, de eerste Nederlandse Astronomische Satelliet, alsmede enkele ontwerpen van VFW voor een verticaalstartend transport vliegtuig met tien motoren voor de verticale en drie voor de horizontale vlucht. De VC-400, een transportkist met tweekantelbare vleugels en vier motoren was ook in modelvorm te Sceptici verwijten de Duitse lucht vaartindustrie nogal eens dat uitslui tend modelletjes worden gebouwd, omdat de regering veelal financiering voor de kostbare projecten stop zet. Maar elke zichzelf respecterende indus trie komt tegenwoordig op de proppen met bijzonder geavanceerde modellen en ontwerpen, al was het alleen maar om aan te tonen dat ook aan de toekomst wordt gedacht. Tot nu toe is de Duitse industrie echter weinig gelukkig geweest en heeft slechts sporadisch commercieel succes geboekt met haar ontwerpen. Drie projecten openen echter duidelij ke perspectieven. De HFB-320 Hansa zakenjet verkoopt goed, de skyservant van Dornier komt in dienst van de Luftwaffe, en de Amerikaanse lucht vaartreus Boeing heeft de licentierech ten opgekocht van de Bölkow BO-105, een tweemotorig helicoptertje voor vijf personen. In de toekomst zullen misschien bui tenlandse orders binnen komen voor de militaire straaltrainer, die Duitsland en Frankrijk samen ontwikkelen. Mid den juni moeten de luchtmachten van beide landen een beslissing nemen over de ingediende ontwerpen van Messer- schmitt-Bölkow-Blohm en de Franse Aèrospatiale, en Dornier en de Dassault-Bréguet-groep, terwijl ook VFW-Fokker een ontwerp heeft inge diend. De namen voor het tweemotorige straalvliegtuigje dat over enkele jaren de verouderde T-33 en Magister-trainer moet vervangen, zijn respectievelijk: Eurotrainer, Alphajet en VFT 291. Buiklanding Nieuw in Hannover was ook de eerste Jumbo-jet voor een Europese maat schappij, de Duitse Lufthansa, die bij zonder veel bekijks trok. Na de officië le inwijding in Keulen was de Boeing 747 - goed voor 350 passagiers - even overgewipt om zich op de luchthaven Langenhagen te laten bewonderen. Dat er ook veel belangstelling bestond voor een - via de luidsprekers aange kondigde - buiklanding van een Ameri kaans zakenvliegtuig, de Sabreliner, gevlogen door Bob Hoover, een van de bekendste piloten in de VS, laat zich raden. Het linkerdeel van het landingsgestel wilde niet uitklappen en er zat voor Hoover niets anders op dan zijn straal- toestel met de wielen ingestrokken, zeer behoedzaam in het gras te zetten. Voor de meeste Duitsers lag echter het hoogtepunt van de show, die tien dagen duurde, in de demonstratie met 's werelds enige verticaal startende straaltransportvliegtuig, de Dornier DO-31. Niet nieuw, maar nog steeds bijzonder indrukwekkend is de vertoning, die testpiloot Drury Wood ten beste gaf door deze twintig ton zware machine met donderend geraas verticaal op de startbaan te landen en zelfs achteruit te vliegen. Na de in samenwerking met NASA uitgevoerde test heeft de regering de kraan van het budget voor dit project dichtgedraaid. Voorlopig kan geen en kele maatschappij zich de exploitatie van een dergelijke machine met tien motoren, permiteren, hoewel er in Amerika wel degelijk een markt be staat voor vliegtuigen, die passagiers van een drukbezette luchthaven buiten de stad regelrecht naar het centrum kunnen overvliegen. Meer rekening met de financiële capa citeiten van de consument houdt het Duitse Wagner-concern, dat een zoge naamde Aerocar heeft gebouwd. Dit vfjfpersoons helicoptertje kan ook op weekends worden Haarboutique 2e MiddellandSTRAAT 18 (Bij Heemraadssingel) Tel. 25.63.89 f 69.75 de weg, met de rotors naar achteren geklapt, een snelheid behalen van zes tig kilometer per uur. De bouwers beweren dat de Aerocar het goedkoop ste is dat er op dit gebied in de wereld te vinden is. Kosten: twee ton. Niet alleen de Amerikanen, die met vele sport en zakenvliegtuigjes naar Hannover waren gekomen, zien in Europa een groot afzetgebied voor de „lichte luchtvaart", ook de Russen waren vertegenwoordigd met een drie- motorig straalvliegtuig de Yakovlev Yak-40 en een helicopter, de Kamov Ka-26, die voor velerlei doeleinden geschikt is. Van de reeks vliegtuigjes, die voor het eerst in het openbaar werden getoond, noemen we nog de Japanse Fuji Aerosaburu - tot spectaculair stunt werk in staat -, de Zweedse SAAB MFI-15 met parmantige T-staartje, de Amerikaanse Yankee Clipper -voor het eerst in Europa - evenals de Saunders Heron, de Piper Navajo met drukcabine en de Mérlins van Swearingen Aircraft uit Texas. Ook een bezoek van de fraaie Ted Smith „Aerostar" en Engelands nieuwste ver sie van de bekende Trident, de 3B met extra „boost-motor", mag tot slot niet onvermeld bljjven. Willem Offenberg. Blouses nemen maar een klein plaatsje in de weekendtas of koffer inneem er dus ge rust een paar mee op vakantie, want een bloesje draagt heerlijk luchtig op een warme dag, is zó weer uitgewassen en droog. U vindt vele leuke blouses voor een voordelige prijs in onze aanbieding, zoals de sportieve no-iron ruitblouses van de teke ning (er zijn diverse ruitblouses w.o. een model met patte en zakje). Ook is er een leuke uni-blouse met brede manchetten, dit mo del is gemaakt van een prima kwaliteit polynosic. Veel fijne blouses verkopen wij nu door elkaar per stuk voor nog géén acht gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre een grote partij leuke blouses in diverse modellen, materialen en kleuren (w.o. wit, bleu, rose en rood) maten 36 t/m 46, door elkaar Elke vrijdagavond tot 9 uur open De toespraken van drs. Maria de Groot en prof. J. Presser, zoals ze werden uitgesproken tijdens de her denkingsbijeenkomst in de Laurens- kerk te Rotterdam. De herdenkings bijeenkomst was georganiseerd door het Nationaal Comité 25 jaar Be rijding, op dinsdag 5 mei. Voor mij is de bevrijding een weg. Dat was zo in 1945 toen de Canadese tanks door onze esweg ploegden en dat is nog zo in 1970 nu de lijken gelost worden in de Mekong. Ik zou vanuit mijn herinnering de weg naar de vrijheid kunnen uittekenen zoals ik die zag toen ik een kind was. Een nacht v0l lichtkogels. Aan flarden geschoten boerderijen links en rechts. Vernielde bermen en vertrapte kamille die ook nooit meer is opgekomen. Granaatscher ven waar je af moest blijven omdat het gevaarlijk was. Een weg zonder mensen, want die zijn gevlucht of dood of dronken van het geweld dat in henzelf begon te gisten ergens heimelijk bezig. Ik dacht toen dat dat goed was. Ik had ook nog nooit zes dagen lang een hemel en aarde gezien waar vrede was, korenvelden zonder schuilkelders, wolkenluchten zonder bommenwerpers. En dat heb ik nog nooit gezien. De lichtkogels zullen wel antiek geworden zijn in het krijgsbedrijf, maar een zonnige dag is een goede aanvalsdag voor de strategen en in veel gebieden van onze wereld schijnt vandaag de zon. Erasmus heeft in zijn boek over de oorlog gezegd, dat er niets zinlozer is dan oorlogvoeren en dat er uit oorlog altijd weer oorlog voortkomt. Hij somt alle ellende op die dat meebrengt en vraagt zich af hoe de mensen zo kortzichtig kunnen zijn. Immers voor beide partijen is elke oorlog een nederlaag. Wij herdenken vandaag dan ook de nederlaag van ons en onze bevrijders. De massamoord op de joden, de zigeuners en zoveel onschuldige en vrijheidslievende mensen die we niet hebben kunnen verhinderen. Een dal vol dorre doodsbeenderen dat sinds Ezechiël niet meer is gezien en waar wij omheen staan. En erger nog, waar wij passief toezien dat met steeds meer doden de put van onze schijnheiligheid wordt gedempt. Wie kan ontkennen dat wij handlangers zijn in de oorlog in Z.O.-Azië? Hoe kunnen wij ons dan bevrijd noemen? 5 Mei de bevrijding vieren en 6 mei de doden herdenken, zou dat niet reëeler zijn dan de pseudoreligie die we er nu van hebben gemaakt? Na de ontbladerde bomen komt het groen struikgewas: dezelfde kitsch waarmee men de opwekking van Christus ontkracht heeft. Maar hij was eerlijk genoeg om zijn wonden aan Thomas te tonen. Laten wij dan ook eerlijk zijn. Onze wonden zijn ontelbaar en er melden zich steeds meer mensen die niet verder kunnen in deze maatschappij, slachtoffers hier en slachtoffers aan de andere kant van de aarde. Er zijn voor de mensheid twee wegen: die van het woord en die van het geweld. En omdat de eerste zo mpeilijk en veeleisend is, rollen onze tanks over de tweede weg. Het is die weg waarlangs ik ben opgegroeid en waarvan ik als kind dacht dat hij goed was. Maar nu ik volwassen ben geworden heb ik die naïeve gedachte afgelegd: het is een dode. Niemand kan een ander verbieden te leven. Niemand heeft het recht niet te weten dat hij doodt. Als ijzeren krokodillentranen glippen overal de tanks, bommenwerpers en raketten uit ons gezichtsveld in de richting van de anderen. De diplomatie gaat langzaam failliet. De ronde of vierkante tafels zijn belangrijker dan het gesprek. De diplomaten in Latijns-Amerika zijn in levensgevaar. De bevolking van Latijns-Amerika is al veel langer in levensgevaar. De regeringen zijn diep geschokt over de moorden op inwoners van Indonesië, Vietnam, Angola, Cambodja en Griekenland. Zij zouden langzamerhand zwaarder geschokt moeten zijn dan Gediz. Maar hun cliché's zijn overeind gebleven en onder die triomfboog strekt zich tot in de verre toekomst de weg uit van het geweld. Maar dat is geen toekomst meer. Dat is ondergang. En als deze dag een wegwijzer wil zijn naar de toekomst, dan zal ze moeten wijzen in de richting van het woord. We zullen dan de gemeenplaatsen van de geweldenaars van ons moeten afslaan, want het woord dat leeft doet zijn belofte gestand. Als ik de weg van het geweld kan uittekenen vanuit mijn herinnering, dan kan ik de weg van het woord uitmeten vanuit de hoop dat het anders kan. Een landweg naar de heuvels van Biafra en Galilea, onbruikbaar voor een triomftocht of als smokkelpad voor handige machthebbers. Een bijna onvindbare weg: die van de bevrijding. Bevrijding als weg naar een moeilijke vrijheid, die anders is dan wij altijd hebben gedacht en waar nog maar weinig mensen in de wereldgeschiedenis weet van hebben gehad, maar die nu gewezen moet worden omdat het tijd is. Vrijheid voor de ander is onbeschermde vrijheid voor mij, is het geweld afleggen en de weg kiezen van het woord. Daarop zijn al enkelen vooruitgegaan, zoals de man van Nazareth, die niemand te lijf ging, die niets meer had om zich aan vast te klampen, omdat de spijkers hem wel vastklampten aan de stam. Misschien zullen veel mensen liever afzien van hun recht op vrijheid, wanneer ze zich realiseren wat het betekent óm weerloos te weg te gaan van het woord. Wanneer ze ontdekken: democratie is de rechtvaardige spreiding van het verdriet. In elk geval heeft de voorbeeldige op die weg niet van zijn recht op vrijheid afgezien en de onmetelijke ruimte daarvan aangedurfd, waarin hijzelf de bebloede kern is geworden. Een bron van warmte sindsdien, een lier aan de wilgetak van het heelal die geen klaaglied meer zingt. Op de weg van het woord komen geen triomfbogen voor, geen uniformen of ridderordes. Dat is de vergissing geweest van de christenen, dat ze ook mee wilden doen met het geweld, dat ze ook hun overwinningen wilden hebben. Terwijl ze juist de berichtgevers zijn van de zegenende nederlaag. De kerken kunnen hun torens omlaag halen en in het puin zoeken naar hun gebroken altaren, want daaroverheen leidt de weg van het woord. Een onaanzienlijke landweg, waarlangs we het hout kunnen slepen naar de heuvels van Z.O.-Azië, die ontbost zijn en naar de hoogvlakten van Zuid-Afrika waar nog slaven rondlopen en overal heen waar geen huizen zijn. De bevrijding is een weg en hoe meer mensen hem vinden, des te groter wordt het geloof in een goede tijd van leven op een aarde die nog maar pas geschapen is. Drs. Maria de G Op vier mei plegen wij onze blik op het verleden te richten, op vijf mei op de toekomst. Maar nu heeft men voor vandaag 5 mei hier als spreker een historicus willen uitnodigen, iemand die zich beroepshalve toch wel uitsluitend op dat verleden concentreert. Gelukkig heeft hij echter het veel geciteerde - en verkeerd geciteerde - woord van Friedrich Schlegel achter de hand van de historicus als „rückwarts gekehrter Prophet", zodat hij in staat blijft u de verbinding aan te bieden van tweeërlei en met u vooruitziend te gedenken, of, zo ge wilt, gedenkend vooruit te Enige jaren vóór de oorlog heeft Huizinga een boek in het licht gezonden, getiteld IN DE SCHADUWEN VAN MORGEN; dezer dagen is alom het geschrift verspreid van Van Randwijk met de naam IN DE SCHADUWEN VAN GISTEREN. In deze jaren, waarin dankzij de moderne communicatiemiddelen onze planeet met een woord van McLuhan tot „een wereldwijd dorp" is geworden, dringen de verstoringen, de verbijsteringen, de verschrik kingen van alledag zo onweerstaanbaar en onophoudelijk ons bewustzijn binnen, dat het waarlijk verantwoord lijkt te spreken van een leven IN DE SCHADUWEN VAN VANDAAG. Deze nu zijn zo somber, zo donker, dat zich als het ware het psalmvers lijkt op te dringen, dat spreekt van „een dal der schaduwen des doods". Wie een zodanige associatie in de mond van een buitenkerkelijke zou verrassen, wil ik eraan herinneren, dat de grootste denker der Aufklarung, pionier der vrije gedachte, Immanuel Kant, van juist deze woorden heeft kunnen opschrijven: „Van de duizenden boeken, die ik in het leven heb gelezen, heeft mij geen woord zo getroost, als dat ene; al ging ik in een dal der schaduwen des doods, ik zou geen kwaad vrezen, want Gij zijt met mij". Mij dunkt: hierin kunnen wij allen, hoe ook gericht, elkaar ontmoeten en begrijpen. Die doodsschaduw: kunnen wij hier iets concreter worden? Achteromziend onderscheid ik als de donkerste toets in het beeld van de oorlog de verschrikkelijkste catastrofe dier jaren: de ondergang van zes miljoen joden, een verdelging op zulk een schaal dat daarvoor zelfs een apart woord, genocide, in zwang is gekomen. Misschien is bij deze of gene onder u weieens de vraag gerezen, of deze ramp niet achterwege ware gebleven, indien deze vervolgden toen een joodse staat hadden bezeten als toevluchts- Als nauw hierbij betrokkene zou ik misschien niet de moed tot deze vraagstelling aan u hebben opgebracht, ware het niet voor velen in dit land een levende waarheid, wat mijn voorganger bij de herdenking van 1965 aldus heeft geformuleerd, nl. dat het joodse volk de eeuwen door het grote geheim van Gods bedoeling met deze wereld met zich meedraagt. Ik waag het er dus maar op, uit de vele verschrikkingen welke in deze tijd ons bedreigen, die te kiezen, welke ik voor allen verstaanbaar zou willen aanduiden als een tweede genocide, onstuitbaar bij elke, altoos mogelijke nederlaag. Ik herhaal echter dat dit slechts één van de schaduwen Ik besef waarlijk wel dat dit op een feestdag weinig feestelijk klinkt, maar in een wereld, die vele tientallen miljarden per jaar veil heeft voor een eventuele algehele onderlinge vernietiging per computer, in zulk een perspectief spreek ik liever onomwonden uit, dat het beste wat ik zelf eens van een eenmaal tot vrede en harmonie gerijpte mensheid verwacht bij haar terugblik in enig „feest der gedachtenis", de echo is van de uitspraak van die Franse veldheer, die eens vaststelde: „Wij zouden zijn ondergegaan, indien wij er niet zo dicht bij waren geweest, onder te gaan". Dit alles stelt ons tegenover de vraag naar de door ons aan te nemen houding en daarbij kunnen wij, weer omziend, ons spiegelen aan de oorlogsjaren, toen slechts de keuze bestond tussen niets doen en verzet. Dat verzet: door een enkele recente publicatie is enig licht geworpen op bepaalde negatieve aspecten ervan, maar dat hoeft geenszins afbreuk te doen aan onze eerbied en bewondering voor de houding van hen, die inderdaad lijf en goed in de waagschaal stelden terwille van hogere waarden. Hun offers schatten wij waarlijk niet geringer, wanneer die gebracht blijken door veelszins weinig heldhaftige mensen, niet zelden pas na veel innerlijke worsteling de inspraak van hun geweten volgend. Ik wil hierbij een woord aanhalen van mijn betreurde vriend, de wijsgeer Hendrik Pos: „Er zijn waarheden, waarvoor het enig en afdoend bewijs is, dat men er vrij in leven kan". Welnu, voor deze waarheden zijn tenslotte die offers gebracht; laten wij het nimmer vergeten. Maar dan ook nog dit: het is duidelijk dat wij voor ons blijvend verzet, welbeschouwd voor onze verdediging van het behoud der mensheid, niet zullen kunnen buiten een arsenaal en dat onder houden wij slechts door het ononderbroken scheppen van nieuwe cultuurwaarden; in de korte spanne tijds, mij toegemeten, volsta ik er maar mee, dit grote, welhaast te grote woord met beklemtoning uit te spreken. Op welk kompas ons ook voortbewegend moeten wij ons in het donkere dal pogen vrij te houden van ontmoediging, van ongeloof in de noodzaak, verder te gaan. Er is geen enkele reden aan te nemen, dat wetenschap, techniek en kunst voortaan tot onvruchtbaarheid zullen zijn gedoemd; wij zullen ze bitter en bitter nodig hebben, omdat slechts voor een mensheid, zich verrijkend en veijongend met nieuwe Waarheid en schoonheid, de kans bestaat, te overleven, in de zin, waarop ik reeds doelde. Ik zou willen eindigen met uiting te geven aan de hoop, neen, aan de stellige verwachting, dat wij in Nederland, in de geest onzer beste tradities, daartoe zullen bijdragen. Maar hiermee weet ik mij als historicus al zo ver buiten mijn boekje gegaan, dat ik mij liever bescheiden terugtrek. Ik heb gezegd. Prof. dr. J. Presser

De Havenloods | 1970 | | pagina 15