6! ÜE Met Andere Woorden „Algemeene en nuttige kundigheden" omtrent kastanjes en maanlicht OSfct dit is uw kans een Philips kleuren tv. gratis op oraef or Ifl» 98 rïhek lÊliiiWJiliii Het compromis bel 134700en vraag een hele week <sJ Artiesten voor het Amateur Centrum 28-105 Bijzonder grappig is het om te bladeren en te lezen in het „Nederlandsch Maga zijn" ter verspreiding van „algemeene en nuttige kun digheden" uit het jaar 1836. Het werd uitgegeven door de gebroeders Diederichs te Amsterdam. De meest uit eenlopende onderwerpen worden besproken en voor zien van illustraties „deswe ge zijn onderscheidene kun stenaars aangenomen om hunne talenten opzettelijk aan platen voor dit werk te besteden Over de kastanjeboom lezen we het volgende: „De ge- meene kastanjeboom groeit vanzelven in de bosschen, en vooral in de bergachtige plaatsen, en wordt in vele streken van de Vereenigde Staten van Noord-A merika gevonden. Men kent twee voorname soorten: de eene is de wilde boom, en de andere de tamme wiens vruchten, door aankweeking verbeterd, ingezameld wor- ,den om, als voedsel te die- Deze laatste soort heeft ver volgens wederom verscheide ne ondersoorten, onder we lke de meest geachte de bij na geheel ronde, dikke en aangename kastanjes zijn, bekend onder de naam van maronen. De kastanjeboom bekleedt in den bosschen zonder twijfel den eersten rang; hij ziet zeer statig uit en bereikt somtijds eene bui tengewone hoogte. Wij hebben reeds bij eene vroegere gelegenheid mel ding gemaakt van den reus- achtigen kastanjeboom op den berg Etna, genoemd de castagno de cento cavalli, omdat men beweert dat op zekeren dag Johanna van Ar- ragon met haren ganschen stoet onder de takken van dien boom gescholen heeft. „Deze zoo vermaarde boom zegt een reiziger, „is geheel hol; want de kastanje boom, evenals de wilgen boom, bestaat alleen door zijnen schors; hij verliest ou- derwordende, al zijne inwen dige deelen en kan niettemin met groen gebladerte be kranst zijn. Daar dé holte van dezen boom ongemeen groot is, hebben eenige bewoners des lands een huis binnen in dezelve opgericht met eenen oven, waarin kastanjes, no ten, amandelen en andere vruchten welke men bewa ren wil, gedroogd worden". Het zoude moeijelijk zijn, den ouderdom van joodani- gen boom te bepalen. Wan neer men aanneemt, dat hij elk jaar in dikte eene streep heeft gewonnen (hetgeen misschien te veel is, want men weet dat alle boomen, eens tot zekere dikte geko men zijnde, zeer langzaam groeijen) dan moet deze kas tanjeboom thans van 3600 tot 4000 jaren oud zijn; doch vermoedelijk is hij nog ouder. Het hout van de kastanje boom schijnt tot brandhout niet zeer geschikt te zijn; doch daar het vele andere eigenschappen heeft, vindt men veel voordeel bij het Apennynen vermenigvuldigen daarvan, brood Het is namelijk een voortref felijk timmerhout, en bij het bouwen van huizen wordt het dikwerf in de plaats van eikenhout gebezigd. Wan neer het groen in water ge- Weer enige bladzijden verder lezen we over maanlicht het volgende. „Dat de stralen der maan eenen bijzonderen en onge zonden invloed op het men- schelijk lichaam uitoefenen, schijnt door verschillende waarnemingen bevestigd te zijn. Menschen aan boord van een schip, die geduren- den den maneschijn het ge- zigt aan derzelver stralen blootstellen, vinden dikwijls hunne spieren stuipachtig verdraaid, en hunnen mond scheef getrokken. Bij anderen lijdt het gezigt zoo zeer, dat zij het ver scheidene maanden verlie zen. Visschen die den gehee- len nacht in den maneschijn gehangen hebben, veroorza ken, indien men ze den vol genden dag eet, hevige pij nen en ziekten. Zekere zen delingen verhalen dat hij, die in het maanlicht geslapen heeft, wakker wordende, een drukkend gevoel onder vindt, als ware hij van zijne zinnen beroofd. Ook stemt het met dat over een, wat Plutarchus ver haalt: „Iedereen weet, dat degenen, welke onder den invloed der maan slapen, niet gemakkelijk wakker worden, maar loom en ge voelloos schijnen". De bij zondere uitwerkingen van de legd wordt, is het aan bijna geen bederf onderhevig, mits het er gedurig inblijve; wes halve de buizen, die daaruit tot onderaardsche waterlei dingen vervaardigd worden, eenen oneindigen tijd goed blijven. In eenige landen worden ook wijnvaten daaruit ver vaardigd en men zegt dat het minder vreemden smaak aan den wijn mededeelt dan Jï? f!". maan zlln "fy eenig ander hout, en dat het d'kwills b» verstandsverbijs- ook den geest minder laat terin8*n opgemerkt dat verdampen, omdat het fijner "}en ziekte om die re en digter is. Over de vrucht den «™aanztekte noemt, van de kastanjeboom zelve. en geneeskundigen, hierin als aan onze lezers overbe- «7{arei}< ^zekeren dat er kend zijnde zullen wij niets b', velen eene zigtbare pnk- behoeven te zeggen. In eeni- kelln* °l opwekking bi, de - verandering van dit licht plaats heeft. In Polen maken de vroed vrouwen van zekere geheime sympathetische middelen ge bruik, om aan jonge kinde ren, die door het maanlicht beschenen zijn, van den na- deligen invloed te onthef fen Voorlopig wil ik het bij deze twee onderwerpen laten om u wellicht nog een volgende keer wat meer „nuttige en algemeene kundigheden" voor te zetten. T.S. ge streken van Frankrijk hebben de bergbewoners en de behoeftigere klasse bijna geen ander voedsel dan kas tanjes. Hetzelfde geldt mede van Asturië in Spanje, van eenige kantons in Sicilië en van de Italië. Het kastanjemeel heeft eenen vrij aangenomen smaak, is ligt verteerbaar en kan meer dan veertien dagen goed bewaard blijven Tot zover het leerzame ver haal over de kastanjeboom. Heeft U wel 's een prijskrant van heesters en koniferen inge kekendan weet U hoe aan trekkelijk onze prijzen zijn! Berberis (Thunbergi strop.) een prachtige struik, voor haag of als solitair, met diep donker rood blad, in de herfst met rode of groene vruchten bedekt. Blazenstruik (Colutes) bloeit rijk van mei - september en geeft daarna gele bolletjes (van ong. 4 cm doorsnede die als lampionnetjes aan de plant hangen. Struik- of klimroos (Paul Scar let). De struikroos vanaf 3 tak is reeds gesnoeid en geeft grote rode of rose rozen. De klim roos bloeit de hele zomer tot de vorst invalt met zacht geu rende trossen in rood. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij (zo lang de voorraad strekt) in ons tuincentrum, 2e etage, deze geselekteerde kweekprodukten, door elkaar, mm per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best De Holland Amerika Lijn te Rotterd am, de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij N.V. te Am sterdam en de Royal Mail Lines Ltd. te Londen hebben besloten hun bestaan de diensten tussen continentale havens en Londen enerzijds en de Panamaka naalzone en de westkust van Centraal Amerika anderzijds, gezamenlijk te gaan uitvoeren. INTERNATIONAAL JEUG0T0URN00I LEONIDAS Op het terrein van Leonidas aan het Erasmuspad (Schiebroek) wordt van 16 t/m 18 mei een Internationaal Jeugd- tournooi gehouden, waaraan de vol gende teams deelnemen: F.C. East Ercraigs - Glasgow; S.V. Gendorf - Burg- kirchen; De Musschen - Rotterdam; R.F.C. - Rotterdam; V.U.C. - Den Haag; Leonidas - Rotterdam. Het tournooi begint zaterdag 16 mei om 13 uur en eindigt maandag 18 mei om ongeveer 17 uur. Er zal in twee poules een hele com petitie gespeeld worden. Het tournooi wordt afgesloten met een feestavond, waarop tevens de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Van de zomer op schoolkamp, in de weekenden en vakanties is zo'n sportief anorak een heer lijke dracht voor kinderen. Anorak van 65% polyester en 35% katoen (is goed zelf te wassen en snel droog). Dit vlot te jack heeft een deelbare rits, helanca manchetten en boord (in leuk streepdessin) aan hals en in het rugpand. De 2 steek- zakjes zijn voorzien van een drukker-sluiting. Dit keurig gevoerde jack uit de series van f 19,75 - f 23,75, ver kopen wij nu rinet een royaal 65°/o polyester 35% katos maat 116-128 maat 140-152-164 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain deze sportieve gevoerde kinder-ano- raks van 65% polyester en 35% katoen (goed wasbaar) in leuk model met steekzakjes, helanca boorden in een kontrasterend streepdessin, en deelbare rits. Kies uit de kleuren bleu, marine en beige en de maten 116 t/m 164. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Veel mensen hebben een hekel aan dit woord „compromis". Ze proeven er iets in van „water in de wijn doen", „door je knieën gaan". Ze menen het gelijk aan hun zijde te hebben en vinden dat ze daar geen splinter vanaf mogen doen zonder de waar heid, of soms zelfs het recht, ge weld aan te doen. Ze verafschuwen het compromis als iets voor karak terloze mensen. Mensen die de vre de en de eenstemmigheid zo'n voor rang geven dat ze bereid wprderi om zelfs het meest wezenlijke van hun standpunt op te geven. En dat willen ze niet. Ze vinden eigenlijk dat een mens zich met het compro mis compromitteert. Daar zit iets waars en iets echts in. Een compromis kan te gemakkelijk tot stand komen, te licht gesloten wor den, om maar van de soesah af te zjjn. De standpunten hebben nauwelijks gelegenheid gehad om duidelijk tegenover elkaar gesteld te worden en men vlucht al meteen in een grootste gemene deler. Toch hangt ons leven van compromis sen aan elkaar. We worden ertoe gedwongen door de opgave om als mensen samen te leven. Die opgave overheerst ons. We kunnen niet als individuen bestaan, we hebben el kaar nodig. Talloze zaken kunnen alleen tot stand komen door de samenwerking van een groot aantal mensen. Ieder mens is in zjjn leven mede afhankelijk van anderen. Wij zijn op elkaar aangewezen. bij het juiste eind heb dan mijn eigen overtuiging. Dit alles speelt een rol in allerlei verhoudingen. Die van ouders en kinderen, van leraren en leerlingen, van regeerders en geregeerden. De vraag, zo'n paar dagen voor Pink steren, kan zijn, maar waar staat de Geest van God dan? Want dat is nog een heel bijzondere autoriteit die zich in onze overwegingen en beslissingen mengt. We hebben onze eigen geest, we ontmoeten die van de anderen, en dan komt de Geest van God. Waar staat Hij? Om te beginnen moeten we natuurlijk al meteen opppassen dat we geen beroep doen op de Geest van God als we bedoelen onze eigen mening. De Geest van God is niet te „gebrui ken" als een afdoende garantieivoor de juistheid van onze eigen stelling- name. Hij is ook geen mirakuleuze geest die plotseling, voor allen dui delijk, de doorslag geeft. Naar Hem zullen we samen moeten leren luis teren. Dat is een hoger soort com promis, waarbij wij niet weggedrukt worden, maar waarbij we samen staan tegenover de derde instantie. Of, wat mij betreft, de eerste instantie waarmee wij in onze overleggingen en beslissingen te maken hebben. Daartoe werd Hij gezonden. Om „met onze geest te getuigen", zoals Paulus dat noemt. Waar dit gebeurt is het ongunstige van het compro mis weggenomen. Medemens 2 9 9 <s> 13 N 'r 14 i? l 2» 21 a 28 IS 24 27 28 29 so 31 31 38 35 34 3? SS 39 81 VI 83 IS V4 3 v 5 6 3 - U U 12 13 IS 17 IS 19 20 tl 22 23 28 25 26 27 28 29 30 31 31 33 38 35 34 3? 38 39 80 81 92 83 99 VS 94 7 H 9 10 12 li II IS 14 n 19 19 20 ;i 11 23 28 25 24 2} 28 29 30 31 32 33 38 35 34 37 iS *9 90 8/ 93 VI VS Of het het mooie weer is of dat de oplossing van de puzzel van vorige week zo moeilijk was weten we niet. Maar welgeteld kregen wij tien oplos singen binnen. De heer H. N. Allbarts, Essenburgsingel 93a, Rotterdam werd de gelukkige winnaar. Vijf gulden wordt aan het eind van deze maand per postwissel uitbetaald. De oplossing luidt: Wilt gij lang leven wees dan intijds oud. De oplossingen van deze week moeten weer uiterlijk dinsdag middag 12 uur in ons bezit zijn. Met in de linkerbovenhoek M. A. W. 110. Ge adresseerd aan de puzzelredactie van de Havenloods, Westblaak 25, Rotter dam. Achter elk nummer staan drie om schrijvingen en de puzzelaars moeten ning, drukte - gratie; 17 kletskoek - graansoort - lichaamsdeel; 19 Franse straaljager - harden - alarmsignaal; 21 voorzetsel - soort zijde - tak; 22 achten - maatstaf - brandstof; 24 aanw. v.n.woord - soort scherts - tweezang; 26 kledingstuk - lichaamsdeel - zwem vogel; 27 spijskaart - ceremonie - deel van trap; 28 vaste regel - Engels tel woord - familielid; 29 deel van varken - plaats in Utrecht of Gelderland - func tie; 30 onderwereld - vis - ankerplaats; 32 niets - japonsluiting - haarstrik; 34 plank - sportief - tweetal; 35 gravure - muil - fris; 37 marmeren knikker - het inzien - aldoor; 38 kar - naderhand - zangstem; 41 vernieling - lucht happen - waternimf; 42 liefkozing - Europeaan - tijdmaat; 43 plas - grondsoort - deel van huis; 44 hoffelijk - rangtelwoord - vrouwspersoon (Frans); 45 keukenge rei - deel van jas - plattegrond; 46 soort ff welk „n Tf diagrammen de omschreven woorden moeten worden ingevuld. Bü juiste oplossing leest men verticaal 3 en 9 zes aardrijkskundige namen. HORIZONTAAL: afwezig - vrucht (wijn)stad; 4 soort schaap - muziekge zelschap - afbeelding; 8 vis - denkbeel dig - einde; 12 verdwenen - bloedvat - soort hond; 13 Nederl. rivier - schaap - liefkozing; 14 koning der elfen - span- Vrede De heer B. Elshout van de Noor- derhavenkade 19 te Rotterdam zond ons enkele gedichten van zijn hand. Het leek ons aardig met hel oog op de 25ste verjaardag van de bevrijding het volgende te plaatsen: Vrede 't Zijn is een plicht te zijn een gedicht gedachten vol van leven geworteld in 'n reden. „Wie is djaar?klonk een verkouden stem. „Barretje, de viege Nazei en Poseidon, de muis," riep Barretje. „De djeur is opjen, kjom maar bjin- nen." Barretje duwde de deur open en samen lie pen ze een donker gangetje in. Aan het eind van dat gangetje stond een oude man. Hij had een enor me das om zijn nek en een rode neus waar een druppel aan hing. Hij had een lange jurk aan waar op sterren en planeten geborduurd waren en een slappe puntmuts op. „Haaatsjie," niesde hij, „wel- kjom! kombjinnen, het iswel kjoud. Ik bjen tovenaar Habedjasjemalejansjepansje, zeg maar Habedjas. Liever gezegd, ik wès tjovenaar, maar ik djoen het niet meer, begrijp je wel. Ik ben er te oud voor geworden. Elke keer als ik iets wil toveren vergis ik me. Zie je dit kanon? Dj at had een pjannetje erwtensoep moeten worden. Maar gjaan jullie toch zjitten." Barretje blies het stof van één van de grote oude stoelen die er in de kamer van de tovenaar stonden en ging zitten. „Zjo, wat kan ik vjoor jullie djoen? "zeitovenaar Habedjas toen ze op hun gemak in het tamelijk stoffige vertrek zaten. „We zijn op weg naar moe Nazei," zei Barretje. „We gaan daar het joel-feest vieren." „Moe Nazei, daar heb ik wjel eens van gehoord, ja," jei de tovenaar. „Ze woont niet zo /er vanhier in een huis voor bejoelde nazels," zei Barretje. „Kunnen we hier vannacht blijven tot de zonnerik weer opgaat? „Tsja, natuurlijk, blijven jullie gerust. Maar ik hjeb geen bjed voor jullie. Djat is wel erg jammer. Haaatsjie! Tja, en het vuur wil niet branden. Het isj hier zo vochtig, daar komt het door, denk ik. Als het vjuur brandde zou mijn verkoudheid ook wjeer overgaan djenk ik." „Ik weet wat," zei Barretje, „we gaan in het bos droog hout sprokkelen en dan maken Poseidon en ik het vuur aan." „Djan zjal ik wat te eten maken," beloofde tovenaar Habedjas, „tot zo." Barretje en Poseidon hadden al gauw een bos droge takken. „Niet gek," zei Barretje, „kom op gauw het vuur aanmaken." VERTICAAL: 1 stuk (vis) - wier - vaartuig; 2 ladder - ader - heilige; 4 Europ. hoofdstad - deel van geweer - stengel; 5 vlaktemaat - ik - Turkse titel; 6 hogepriester - lomp - gelofte; 7 soort hond - ongevuld - zangstuk; 10 voor zetsel - muziekteken - geestdrift; 11 plaats - oningewijde - kreupel; 15 vleinaam - toen - trillen; 16 stad in N.-Afrika - eens - benul; 18 soort boek - melding - arbeidzaam; 19 maalinrich ting - bruine kleur - koord; 20 keur, bloem - noodzakelijk - bede; 23 lid woord - veerkracht - blut; 25 plaats op Veluwe - groot land (afk.) - hoofddek sel; 30 stop - lucht - metalen band; 31 schildergerei - vreemde munt - verdriet; 33 kapot - telwoord - weekdier; 34 knevel - reddingstuig - roofdier; 35 oosterse titel - vaartuig - inham; 36 vlug - vrucht - laatst; 39 houding - lichaamsdeel - tijdperk; 40 meisjes naam - handvat - een zekere. Het is altijd de moeite waard om even naar de stad te komen als ter Meulen weer een serie pracht aanbiedingen houdt Deze vef-koop koffiekleden mag U zeker niet missen, want al heeft U er vandaag geen nodig, dan. toch wel over een paar maanden en het is niet leuk om dan veel meer te moeten betalen. Mooie koffiekleden van een prima kwaliteit, in diverse soor ten, dessins en kleurstellingen, 130 x 160 cm, nu met heel kleine schoonheidsfoutjes vele guldens voordeliger, voor nog géén zeven gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze koffiekleden, in diverse soorten en kleuren, afmetingen 130 x 160 cm, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best Welk montuur u ook kiest uit de vele modellendie Rinck heeft, onverschil lig welke glazen u nodig hebt, u ontvangt gratis RINCK's gouden garan tie 'r'Jx/V ficaat 1. vervanging van montuur en glazen bij verlies en diefstal binnen 1 jaar. 2. twee jaar unieke garantie regeling op materiaal-fouten. 3. zonnebril compleet met uw afstandglazen voor totaal slechts f. 29,90. 4. tweede bril compleet met uw afstand- of leesglazen voor totaal slechts f. 25,90. 5. tevens profiteert u van di verse extra voordeelaanbie dingen, zoals etuis, leesgla zen en vele andere a uw brillenspecialist Filialen RotterdamNieuwe Bin nenweg 253; Binnenweg 117; Coolsingel 52; Zuidplein 86; Peppelweg 60a; Spi.iozaweg 301; J. v. Campenplein 196; Winkel centrum „Groot IJsselmonde" Filiaal HoogvlietBinnenban 56 Filiaal Ridderkerk: Geerlaan 13 Filiaal VlaardingenLiesveld 10 Vorig jaar mei werd er een centrum voor amateur-artiesten opgericht. Het Rot terdams Amateur Artiesten Centrum verzorgt belangeloos ontspanningsavon den voor bejaarden en zieken. Het doel van dit centrum was, trachten te reali seren dat er een theater bureau kwam, dat geheel gratis voor alle charitatieve instellingen kon werken. Na een jaar bleek, dat men in deze opzet geslaagd was. Want in het afgelopen speelseizoen heeft men regelmatig diverse avonden verzorgd voor allerlei instellingen en met succes. Veel instellingen heeft men echter moeten teleurstellen, doordat door de grote belangstelling niet alle aanvragen konden worden afgewerkt. In het nieuwe seizoen zijn reeds enkele avon den geboekt en men zou graag meer instellingen van dienst willen zijn. Ge brek aan amateurs verhindert dit. Ama teurs die vele bejaarden en zieken een onvergetelijke avond willen bezorgen kunnen zich melden bij de heer A. de la Rie, Oudedijk 222a, Rotterdam-16 of elefonisch onder nummer 144277 (na 17 uur).

De Havenloods | 1970 | | pagina 19