DE HAVENLOODS Poldervaart kan gedempt worden i Remta Hoofdlijnenvan welzijnsbeleid 1 Op weg naar welzijn": een waardevoj discussiestuk Wie gaat het uitvoeren Kans voor amateurs om het Doelenorgel te bespelen Schiegemaai" gereed KUNSTGEBITTEN Voorlichting over bestemmingsplan mm donderdag, 14 mei 1970 19e jaargang,no.28 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000- De gemeente Rotterdam zal in de naaste toekomst haar beleid ombuigen in de richting van een groter welzijn voor de burgers. Tien jaar van toenemende kritiek op een toegespitst welvaartsbeleid (krantenartikelen en -commentaren, het boek van Wentholt over de binnenstadsbeleving en de pressienota van Rotterdamse kunstenaars) zijn thans uitgemond in een nota „Op weg naar welzijn", waarin veel van de aangedragen inzichten over welzijn in de stedelijke omgeving, over musische vorming, over onderwijs, recreatie, milieu en voorlich ting zijn verwerkt. „Op weg naar welzijn" is een discussie nota. Uitgebracht op het moment waarop nieuwe politieke partijen als D'66 en PPR in de gemeenteraad zullen worden gekozen, neemt zij veel politieke wind uit de zeilen van deze groeperingen, die - naar aller verwach ting - zich vooral zullen toeleggen op invoering van maatregelen die het wel zijn moeten bevorderen. Dit politieke aspect aan het verschij nen van de nota doet niets af van de waarde ervan. Het zal echter ieder burger duidelijk moeten zijn, dat de gemeentelijke overheid nu een stap gezet heeft op een weg waarop geen terug meer mogelijk is. Het siert de overheid dat zij uitspreekt haar ambi tieuze plannen in samenwerking met de bevolking te willen uitvoeren. In e a. Het herbergzaam maken van de stad; b. de reconstructie resp. sanering van tal van oude wijken; c. het bevorderen van een welzijnsbe leid op cultureel, recreatief, sociaal en educatief terrein; d. het wegnemen Van stoornissen in het milim tezamen met een actief beleid op het gebied van het milieube heer. Dit terrein overziende blijft de vraag bestaan, waarop de nota geen ant woord kan geven, maar waarop de politieke partijen straks wel het ant woord zullen moeten weten: welke mensen gaan dit beleid uitvoeren? Het is een uiterst belangrijke vraag, omdat de huidige leden van het college van B. en W. slechts onder de zwaarste druk van buitenaf bereid zijn gebleken een dergelijke discussienota samen te In 17 punten zijn de hoofdlijnen voor het welzijnsbeleid van de komende jaren vastgelegd. We drukken ze hierbij af. Lees en overdenk en reageer: in deze krant, in de dagbladen, bij het college van B. en W. en bij de politieke partijen. 1. Het herbergzaam maken van de binnenstad houdt in dat deze op een zodanige wijze wordt „aange kleed" dat het er aangenaam verke ren is. Het zal veel fantasie vergen om het betrekkelijk strakke schema volgens welke de stad tot dusver is opgebouwd, te doorbreken. Een ze kere rommeligheid kan de binnen stad gezelliger maken. 2. De binnenstad is ook een plaats 'waar gewoond moet worden. Rond om het stadscentrum zijn groten deels oude wijken gesitueerd, die in de komende jaren in aanmerking komen voor reconstructie resp. sa nering. Zo veel mogelijk zal moeten worden getracht deze wijken als woonwijken te behouden. 3. Goede huisvesting is een eerste eis voor het welzijn. Het probleem van de noodzakelijke variatie in de wo ningbouw zal nog meer aandacht moeten krijgen, dan reeds thans het geval is. 4. Er dienen goede verbindingen te worden geschapen tussen de buiten wijken en het stadscentrum met zijn vele en veelsoortige activiteiten. 5. Bij de reconstructie resp. sanering van de oude wijken zal de inspraak van de bewoners op een zodanig tijdstip moeten plaatsvinden dat wordt voorkomen dat zij hun leef milieu volledig voltooid krijgen aan geboden als een gebruiksartikel dat alleen nog maar dient te worden geconsumeerd. 6. Het welzijnsbeleid kan niet uitslui tend worden verzorgd door gemeen telijke organen, maar zal door een breed vlak van mensen en organisa ties gemeenschappelijk moeten wor den gedragen. REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3. 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38. 45, 49 en 49a Voor f. 1.25 4 dezelfde of 4 verschillende foto's... of 1 briefkaart in 3 minuten klaar. Zelfbediening FOTO-SHOT STATIONSHAL SCHIEDAM 7. Openbaarheid van alle plannen die de burgers direct raken is in een zo vroeg mogelijk stadium noodzake lijk, zodat de burger de beslissingen van door hemzelf gekozen vertegen woordigers kan begrijpen en accep teren. 8. Belangrijke beslissingen zullen daar waar mogelijk, moeten worden voorafgegaan door opiniepeilingen en inspraak van hen, die hierbij betrokken zijn. 9. Initiatieven van de burgerij zullen zo positief mogelijk op hun uitvoer baarheid moeten worden getoetst, in de overtuiging dat experimenten financiële offers waard zijn. 10. Het functioneren van een goede communicatie tussen overheid en bestuur vereist een open, flexibele structuur waarin allerlei vormen van inspraak tot hun recht kunnen ko men. Daarnaast Éal het wetenschap pelijk onderzoek in de welzijnssec toren moeten worden uitgebreid. 11De dienstvaardigheid en slagvaar digheid van het gemeentelijk appa raat zullen moeten worden opge voerd mede door het voor de bevol king zichtbaar maken van de wegen die men moet inslaan om individue le en collectieve problemen aan de orde te stellen. 12. Grote vrijheid van handelen voor individuen en groepen is voorwaar de voor welzijnsbeleving. Initiatie ven uit de bevolking dienen een kans te krijgen en een grote diversi teit in uitdrukkings- en gedragswij zen positief gewaardeerd. 13. Welzijnsvoorzieningen moeten (ruimte bieden voor veelvormigheid,, ■onder meer door het aanbieden van afzonderlijke voorzieningen aan minderheidsgroepen, ook aan die groepen die een politiek/maatschap pelijk doel nastreven. 14. Meer dan vroeger moet worden getracht alternatieven op te stellen waaruit een keuze kan worden ge maakt. In het besef echter dat er geen rangorde is aan te geven (ge zien de onvergelijkbaarheid van de te behartigen waarden) zal telkens weer opnieuw duidelijk gemaakt moeten worden, waarom de ge vraagde offers verantwoord zijn. 15. De recreatiemogelijkheden laten op buurt-, wijk-, stadsdeel- en stede lijk niveau nog veel te wensen over. Op buurtniveau zal gestreefd moe ten worden naar micro-recreatieve voorzieningen, op wijkniveau naar parken en plantsoenen, op stads deelniveau naar algemene voorzie ningen van groter allure (bijv. de Zuiderparkgordel) en op stedeflijk niveau dient de behartiging van de recreatieve belangen in het grofat te geschieden, waarbij soms de gren zen van de gemeente zullen moeten worden overschreden (recreatie schappen, campings buiten de stad). 16. Op kunstzinnig gebied zal het assortiment van voorzieningen ver der moeten worden uitgebreid. Ook voor kleinere en experimentele ma nifestaties, waarvoor in de Schouw burg en de Doelen geen plaats is, moeten mogelijkheden worden ge schapen. 17. De creativiteitsontplooiing van de bevolking is een opdracht die in de komende jaren steeds meer de aan dacht zal vragen. In het kader van de permanente educatie zal deze ontplooiing in vormings- en trefcen tra een plaats moeten vinden. stellen. Gezien de inhoud ervan kun nen zij niet de uitvoerders ervan zijn. Een voorbeeld: als het gaat ovfer de milieuhygiëne zegt de nota de proble men die op dit terrein bestaan niet te willen bagatelliseren. Maar wethouder De Vos, voorzitter van de Commissie bodem, water en lucht, heeft tot nu toe alle dreigende'verschrikkingen bij na achteloos afgedaan als niet ter zake doende zolang zij geen barre realiteit zijn geworden. Een ander voorbeeld: de nota pleit voor een levend stadshart, waarin het individu kan onderduiken in anonimi teit. „Dit alles betekent compactheid". Je gelooft je ogen nauwelijks als je dit leest. Hoelang is het geleden dat wet houder Polak zich bijna fanatiek ge keerd heeft tegen een compacte be bouwing van het Schoilwburgplein? Burgemeester Thomassen zelf is de grote kampioen van de welvaartsuit breiding. In de nota hoor je hem praten telkens als erop wordt gewezen dat een begrip als welzijn niet is los te koppelen van welvaart. Wie heeft dat ooit bepleit? Daarom: de belangrijkste vraag blijft open: wie zijn de mannen en/of vrou wen die het hier uitgestippelde beleid gaan uitvoeren? Wethouders worden gekozen; de burgemeester (nog) niet. Een zo goed als nieuwe ploeg beleid voerders, die het vertrouwen van de bevolking heeft, die onbelast door een „verleden" contacten kan leggen met die groepen uit de bevolking waarvan de inzichten nu voor een belangrijk deel in deze nota zijn verwerkt, moet straks na de gemeenteraadsverkie zingen worden samengesteld om het nu ter discussie gestelde plan uit te werken. Jan Hein de Groot. Aan de 's Gravelandseweg te Schiedam werd vorige week het nieuwe verkoop kantoor geopend van Foxboro (Neder land) N. V. De Foxboro Company is een internationale organisatie met het hoofdkantoor in het plaatsje Foxboro ongeveer 50 km ten zuiden van Boston in de staat Massachussets, U.S.A. Het produktieprogramma omvat meet-er regelinstrumenten voor de procesin dustrie. De pneumatische en elektroni sche instrumenten die door Foxboro worden gefabriceerd, vinden hun toe passing in een grote verscheidenheid van industrietakken, van bakkerijen tot papierfabrieken, van atoomcentra les tot bierbrouwerijen. Foxboro appa ratuur meet en regelt o.a. stroming, temperatuur, viscositeit, zuurgraad, vloeistofniveau, druk en vochtigheid. De belangrijkste afnemer is de chemi sche industrie, gevolgd door andere belangrijke procesindustrieën zoals de olie- en gasindustrië, raffinaderijen, de papier-, metaal-, cement-, voedsel- en textiel industrie, krachtcentrales en de ruimtevaart. Foxboro instrumenten worden gepro duceerd in acht verschillende landen: U.S.A., Engeland, Canada, Nederland, Frankrijk, Mexico, Australië en Argen- Foxboro (Nederland) N.V. in Soest werd opgericht op 26 mei 1959. Be gonnen in een gebouwtje van 450 m2 en een twintigtal werknemers is het uitgegroeid tot een totaal vloeropper vlak van 14.000 m2 en meer dan 500 werknemers. De huidige ruimte is vol doende voor het huisvesten van onge veer 650 werknemers. Foxboro (Nederland) N.V. is één van de zeven z.g. „Area Companies" bin nen de Foxboro organisatie. Een area company is verantwoordelijk voor de produktie en het commerciële beleid binnen het toegewezen gebied. Voor Foxboro is dit gebied de E.E.G. plus Spanje en Griekenland. Naar aanleiding van vragen, gesteld door het raadslid P. Boschman (P.v.d.A.) over bezwaren, die er zou den bestaan met betrekking tot de voorlichtingsbijeenkomsten over het bestemmingsplan Schiedam, delen B. en W. het volgende mee: Voor de burgerij zijn vier voorlich tingsbijeenkomsten gehouden. Een slotbijeenkomst, die was bepaald op 15 mei zal plaatsvinden op 2 juni. Voor zover dit nog nodig mocht blij ken, zal de voorlichting worden voort gezet. Van alle bijeenkomsten zijn notities voorhanden, die in verzamelde vorm aan het college ter beschikking staan en ook ter kennis zullen worden ge bracht van de raad. De verslaggeving in de pers in verzameld. Tijdens alle bijeenkomsten waren ambtenaren uit de verschillenden betrokken sectoren van het ambtelijk apparaat aanwezig, teneinde in de eerste plaats het college te kunnen informerenzij hebben zich weliswaar buiten de discussie gehou den, maar hebben wel getracht vele individuele vragen te beantwoorden en jiformatieve gesprekken gevoerd. Wer kelijke beleidsvragen konden zij uiter aard niet beantwoorden. BANKSTELLEN Het is zover, de dagen van de schgde aan de belendende bebouwing Poldervaart zijn geteld. De com- en kunstwerken te voorkomen. Zo missaris van de Koningin in de Veelte vin dt^oSÏÏfi^eenknï zamer tempo worden verlaagd. Het water uit de West—Abtspolder en de Hargpolder kan tijdens de verlaging provincie Zuid-Holland, mr. dr. J. Klassesz zal het nieuwe ge maal van het hoogheemraad schap Delfland, het Schiege maai" te Schiedam officieel in gebruik stellen. Dit zal gebeuren op donderdagmiddag 4 juni. de waterstand in de Poldervaart en gedurende het graven van de ver vangende singels en het bouwen van de vervangende gemalen op twee wij zen worden afgevoerd; namelijk via de waterlopen van de Noord-Kethel- polder en de Holierhoekse en Zoute re i veense Polder, waarbij de gemalen van De werkzaamheden, die in het deze polders het water op Delflands kader van de plannen tot ophef- boezem brengen, of via de Polder- fing van de Poldervaart als boe- vaart> waarbü een tijdelijke pompin- zemwater van Delfland dienden s,tallatie al ïljdens de verlagingsproce- emwaier van uetjiana aienaen dure van de waterstand het water te worden uitgevoerd, zijn zover rechtstreeks uit deze vaart op Delf- gevorderd, dat tot afsluiting van lands b°ezem brengt. de vaart kanw orden overgegaan.dTSSS Donderdagmiddag 4 juni komen stand tot het toekomstige peil is ver- de genodigden bijeen in het ge- laaSd kunnen de kaden worden ge- meenlandshuiv te Delft Dnn slec^ en de er overliggende bruggen meemanasnuis ie Delft. Dan worden gesloopt, waarna het terrein wordt de nieuwe fase ingezet en voor zijn toekomstige bestemming ge- een stuk geschiedenis speciaal reed gemaakt kan worden. De spoor- voor Schiedam, afgesloten. Wan, WU-ïn ÏÏtaZ S de Poldervaart heeft een rol ge- worden voor het onderdoor voeren speeld in het Schiedams e leven, van wegen. Nieuw gemaal Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk de vaart nabij de DeïftseSchie "en 'een helangrijk kanaal niet alleen kan wor- dam in de Polderwatering nabij de den opgeheven, maar dat er ook vaart. Daarna zal de waterstand zeer maatregelen ter vervanging moeten geleidelijk worden verlaagd. Dit moet zeer geleidelijk gebeuren om even- wichtsverstoring van de kaden en worden genomen. Door het opheffen zal een deel van de waterhuishouding! van Delfland worden gewijzigd, ter wijl het gemaal „van der Schalk" buiten gebruik zal worden gesteld en vervangen door de door Delfland ge bouwde gemalen bij de Parksluizen te Rotterdam en bij de Spuisluis te Schiedam. Tengevolge van de opheffing zal op Schiedams grondgebied de waterhuis houding van een groot gebied moeten worden gewijzigd. Ook de lozingsmo gelijkheden van de West—Abtspolder,1 de Hargpolder en een gedeelte van de Babberspolder komen te vervallen. Een nieuwe polderbemaling voor deze gebieden zal dan ook noodzakelijk zijn. Daartoe zal een poldergemaal worden gebouwd op het industrieter rein bewesten de Schie. De singels in de uitbreidingsgebieden van Kethel en het industrieterrein zul len eveneens door dit gemaal bemalen worden. Ook het gebied van de Nieuwlandsepolder, dat thans het overtollige water kwijt raakt met be hulp van de rioolgemalen, zal door dit nieuwe gemaal bemalen worden. Voor deze bemaling zullen afvoer- singels worden gegraven van Nieuw- land naar Kethel en van Kethel naar het gemaal. Sommige bestaande singels zullen worden verruimd en zullen met de nieuw te graven singels voor voldoende waterberging zorgen. Waar de toevoersingel naar het gemaal de spoorbaan kruist zal een duiker worden gebouwd, terwijl ook overi gens de benodigde bruggen, duikers en stuwen zullen worden gemaakt. De langs de Poldervaart aanwezige inlaten komen te vervallen en zullen worden vervangen door nieuwe inlaten in de Schie en in de Nóordvestgracht. In verband met hun lage ligging zul len het Beatrixpark en enkele sport veldencomplexen van een onderbema ling worden voorzien, terwijl zo nodig voor het oude dorp Kethel een hoge re waterstand zal worden gehand haafd door middel van een ponipin- stallatie. Om te vermijden, dat de waterstand in de toevoersingel naar het gemaal te sterk varieert, als het gemaal al of niet in bedrijf is, zal voor voldoende wateroppervlak in de nabijheid van het gemaal worden ge- Deze extra waterberging in het in dustrieterrein is bovendien gewenst, omdat het op het industrieterrein val lende regenwater via aparte riolen wordt afgevoerd naar de singels. In de andere wijken wordt het meeste re genwater namelijk samen met het huishoudelijke en industriële afvalwa ter naar de rioolgemalen afgevoerd. Riool De nieuwe polderbemaling hangt nauw samen met de nieuwe rioolbe maling. Het rioolwater van Schiedam zal naar mag worden verwacht in een gemeenschappelijke afvalwaterzuive ringsinstallatie van Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen en Maassluis wor den gezuiverd en op de Nieuwe Wa terweg worden geloosd. Om tot een verantwoorde exploitatie van deze zuiveringsinstallatie te komen is de capaciteit <van de installatie beperkt tot het verwerken van het huishoude lijke en industriële afvalwater ver mengd ,met ongeveer 1 1/2 maal zo veel regenwater. De capaciteit van het te Schiedam te bouwen hoofdrioolge maal is hieraan aangepast. Dit heeft tot gevolg.dat bij hevige regenval slechts een deel van de totale hoeveel heid regenwater kan worden afge voerd via het hoofdrioolgemaal. Een groot deel zal overstorten op de singels en dan via het poldergemaal worden afgevoerd. De capaciteit van de nieuwe afvoersingels en het nieuwe poldergemaal wordt hieraan aange- Ieder amateur-organist krijgt eind augustus de kans het grote Doelen orgel vijftien minuten te bespelen. Deze „orgel-in" is tot stand gekomen dankzij een samenwerking tussen de Doelen en De Havenloods en daarmee wordt niet alleen het geweldige orgel in de aandacht betrokken, maar ook de sluimerende talenten van vele ama teur-organisten uit Rotterdam en wijde omgeving. Gedurende de openbare be spelingen, iedereen heeft gratis toegang en ook de organist mag zijn eigen fans meebrengen, heeft een jury zitting bestaande uit de heren A. J. Keyzer, F. Kuster, B. Schuurman, K. Stolwijk en P. Struyk. Er zal een selectie plaats vinden waaruit acht deelnemers worden gekozen die aan de tweede ronde zullen deelnemen. Uit die acht zal door de jury een drietal kandidaten aangewezen worden die aan de finale kunnen deelnemen. De eerste en tweede ronde en de finale zullen op dinsdag 25 tot en met donderdag 27 augustus gehouden worden. De prijzen zijn als volgt verdeeld: Een eerste prijs van f 500,-, een tweede prijs van f 250,-. De derde prijs bestaat uit een jaar gratis toegangskaarten voor orgel concerten in de Doelen. De eerste prijswinnaar kan in de gelegenheid worden gesteld een openbaar concert op het Doelen-orgel te verzorgen op een nader vast te stellen datum. Schrif telijke aanmeldingen liefst ruimschoots vóór vrijdag 22 mei zenden aan de administratie van de Doelen, Kruis straat 2, Rotterdam. Een spectaculaire opname van het Doelen-orgel, waarop in het bijzonder de aan de bovenzijde aangebrachte trompetterie „a Tespagnole" naar vor en komt. MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers GEZOND en nog lekkerder zonnebloem-slasaus van

De Havenloods | 1970 | | pagina 1