Bezig zijn met vragen achter vragen 3? «nam m Qrunott iscac flauw Studentenpastores aanbouwkeukens etering[22 Nieuw kantoor voor Gusto mi 49 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 14 MEI 1970 Sinds enige tijd beschikt Rotterdam over een team van studentenpastores bestaande uit drie man. We schrijven met opzet Rotterdam en niet de Rotterdamse studenten, omdat het direct kenmerkend is voor het team. Zij willen niet zonder meer opgesloten worden in de studentengemeenschap, maar duidelijk in groter verband gezien worden Wie zijn zip B. M. A. Vredebregt 36 jaar, (r.k.): A. v.d. Klaauw, 42 jaar, (hervormd) en H. Steendam, 41 jaar (gereformeerd). Dat is het tuil time-team voor NEH en Med. Faculteit. Drie pastores geven een deel van hun tijd aan dit werk: J. F. van Royen (rem.), H. Wethmar (doopsgez.) en J. Mostert (ev. Luth.) Wij hadden een gesprek met de drie studentenpastores in hun gezamenlijk' kantoor in de NEH naar aanleiding van de komst van ds. v.d. Klaauw, die het team completeerde. En om er achter te komen wat zij vinden van de taak van het studentenpastoraat. Een hele opgaaf, want gezien hun werk zijn het mensen die genuanceerd en complex denken. En aangezien het in dit geval ging om vragen die direct betrekking hadden op hun werk, wilden zij tot elke prijs voorkomen dat er misverstanden zouden optreden. Met het resultaat dat zij nog genuanceerd en complex gingen spreken ook. Wat de zaak niet eenvoudiger maakte. Er waren een aantal vragen opgesteld. Wellicht was het eenvoudiger geweest de vragen aan ieder afzonderlijk voor te leggen en de antwoorden te noteren. Nu gingen de teamleden elkaar aanvullen, verbeteren, nuanceren, waardoor het gesprek wel aan levendigheid won, niet aan beknoptheid. Vraag: Vormt de christelijke gemeen schap binnen de academische gemeen schap geen eiland in het geheel van Rotterdam? Vraag: Is er een oecumenische samen werking? Waarin komt die tot uiting? Bijvoorbeeld in de diensten Steendam: „Zeker is er sprake van oecumenische samenwerking. In het werk passen we een zekere verdeling toe. De een is bezig met Vredebregt: Geen verdeling op grond van geloofsrichting. Steendam: Nee, niet op grond van geloof, maar op grond van geschikt heid. Vredebregt b.v. leidt veel ge- sprekskringen over politieke theologie. Daar is hij erg goed in. Natuurlijk is het wel zo dat je de meeste contacten hebt met studenten van je eigen ge loofsrichting. Alweer niet primair om dat het je eigen geloofsrichting is, maar omdat de studen via de ge-ijkte kana len nu eenmaal - als het b.v. gerefor meerden zijn - het eerst met mij in contact komen. Vraag: Even er tussendoor. Er wordt zoveel gesproken over inspraak. Heb ben ds. Steendam en pater Vredebregt inspraak gehad bij de benoeming van ds. v.d. Klaauw? Steendam en Vredebregt: „Ja, we zijn volledig betrokken geweest bij de voor bereiding en de benoeming. Niet meer dan logisch, want tenslotte kwam hij in ohs team". Van der Klaauw: „Ik wilde uiteraard ook eerst weten wie mijn naaste colle ga's werden. Pas daarna heb ik een besluit genomen". Vraag: „Om even terug te komen op de oecumenische samenwerkingres de spanning teweegbrengen. Maar het kan ook anders. In ons bisdom is Vredebregt: „Ja, we werken samen, het in feite andersom. De bisschop Dat wil niet zeggen dat we allerlei roept ons studentenpastores regelmatig zaken proberen samen te smelten. Ie- bijeen en snijdt verschillende - soms der blijft zichzelf. Dat komt ook tot heel gevoelige - onderwerpen aan. Hij uiting in de diensten. Ieder heeft z'n roept zelf de noodzakelijke spanning Openheid Steendam: „Als we over de verhouding van pastores ten opzichte van de kerk- instituten praten moeten we niet ver geten dat de kerken zelf dit werk gestimuleerd hebben". Iemand vrijmaken V.d. Klaauw: „De kerkinstituten heb ben op een gegeven moment zelf inge zien dat het werk onder de studenten een veelomvattende taak is. Ze hebben gezegd: „we kunnen dit werk niet anders doen dan door er iemand voor vrij te maken". ■Steendam: „Maar we moeten er even zeer voor waken dat de studentenge meenschap niet in een apart vakje van het „kerkinstituut" als wie ook. En dat is ook op ons van toepassing. De drie componenten studenten gemeen schap - pastor - kerkinstituut staan in bepaalde opzichteimisschien wel tegen over elkaar, maar tegelijkertijd zijn ze niet te scheiden". V.d. Klaauw: „Dat roept wel spannin-. gen op, maar dat is geen bezwaar. Integendeel zelfs. Die spanning moet er zijn, want dat is het kanaal waar- langs de communicatie gaat. Als er voor het bednjfsapostolaat, de vor- geen spanning was, zou dat betekenen mingscentra en de legerpredikanten. dat je elkaar niets te zeggen hebt, dat 0o* zlj zuI!en mvl°ed gaan uitoefenen je elkaar volmaakt onverschillig bent. kerk in de samenleving". "eL-ka_n::_Ze!fs _in bePaalde gevallen steendam: „Het is zeer wel mogelijk Vredebregt: „Duidelijk is dat de gehele academische gemeenschap steeds meer openheid naar de maatschappij ver toont. Dat is toch een langzaam pro ces. Op de eerste plaats zoeken wij, als christelijke gemeenschap, graag vooral contact met andere vormen van onder wijs b.v. het sociale academie. Daarna zullen nog verdere stappen onderno men moeten worden. Wat contact met de werkende jongeren, met ouderen, met afgestudeerden lijken mij gunstig. Wij proberen ook contact te houden met andere experimentele of kritische groepen in het land. In ieder geval moet onze groep ruimte scheppen voor degenen die door de officiële kerken „lastig" worden genoemd". Vraag: „Kan men vanuit het werk onder de studenten lijnen aangeven voor de toekomst van kerk en geloofs beleving? Steendam: „Het is niet onmogelijk dat de kerk in de samenleving gevolgen zal ondervinden van het studentenpasto raat". V.d. Klaauw: „Dat geldt trouwen ook nuttig zijn de spanning te activeren. Alle partijen kunnen er van leren". Vredebregt: Doorgaans is het zo, dat de studentengemeenschap of de pasto- volledige vrijheid. Maar toch proberen we samen te gaan. Dat werkt verrij kend". Steendam: „Het maakt veel discussie los. Een logisch gevolg natuurlijk, maar wel precies waar het om gaat". Vredebregt: „We proberen dat samen gaan ook in de dienstvorm uit te drukken. Geen monoloog van de voor ganger. We bereiden de diensten van onderop voor". Van der Klaauw (nuancerend): „Ik zou, geloof ik, liever niet spreken van „onderop". Dat schept meteen al weer een afstand. Ik zou zeggen: de deel nemers aan de dienst bereiden de dienst zelf voor" op". Vraag: Dit waren interne spanningsvel den. Hoe is het met de spanningsvel den in groter verband? Steendam: „Tussen de geref. kerken hier en die van Z-Afrika is dezer dagen zoiets als een hoogspanning. Je bent van elkaar niet af met een hart grondig en hooghartig „neen" te laten horen. We moeten de spanning niet afsnijden. We zullen het moeten zoe ken in een „neen, maarzodat het gesprek kan doorgaan. We hebben het allebei nodig". Vredebregt: „Vrijwel hetzelfde gaat op voor de zaak van de Nederlandse bis schoppen en „Rome". Daar zijn aan de gemeente toevertrouwd en dus zal de gemeente de dienst voorberei den. En ieder doet dat op z'n eigen ma Er is niet veel ru damse pastores. Komen zij niet in instituten? tr rond de Rotter Steendam: „Terecht. Het evangelie is ook nog lang niet uit. Ook in dat geval O— aj moet het geSprek gaancje blijven. Maar het is wel een zaak die zeer velen in de kerk bezig blijft houden". Vraag: Ds. v.d. Klaauw zwijgt. Heeft de hervormde kerk geen grote moei lijkheden? Eigen gelederen V.d. Klaauw: „Oh, zeker wel. Het zijn alleen niet zulke duidelijk afgebakende problemen. Voor de hervormden geldt in de eerste plaats een nogal grote verwarring in eigen gelederen. Wat overigens een kenmerkende zaak is voor de hervormden. De grote moei lijkheid is het bepalen van een koers. Daar wordt druk over gepraat en aan géwerkt. Een van de zeer in het oog lopende uitvloeisels daarvan is de Alge mene Kerkvergadering in de Pinker- sterweek". Vredebregt: „En als we het nu over spanningen hebben, dan kun je wel stellen dat „de" grote spanning wordt: Kerk Maatschappij. Dat tekent zich Kan Uw baby al een beetje zitten?dan staat er op onze baby-afdeling de mooiste kin derstoel die hij of zij zich maar kan wensen. Kinderstoel, merk Eekhoorn, met zwaar verchroomd onder stel, prachtig formica speelblad, solide voetenplankje, alle buis 19 mm dik, bekleed met een eerste kwaliteit suwide. Een onverwoestbare stoel met de normale garantie, nu als speciale aanbieding voor nog géén vijf en twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain deze prachtige kinderstoelen, merk Eekhoorn, met zwaar ver chroomd onderstel, formica speelblad, voetenplankje, be kleed met prima suwide, keuze uit frisse kleuren, met de normale garantie voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best. dat de toekomstige kerk er volslagen anders uit zal zien. Nu u deze vraag stelt moet ik direkt denken aan wat Miskotte onlangs gezegd heeft in een interview - even kijken - ja, dit bedoel ik: „Maar ja", zegt Miskotte, „bij alle dankbaarheid voor hetgeen ons nog gelaten is, zou de strategie Gods en de inspiratie van de Geest ons wel eens plotseling of geleidelijk kunnen uitdrij ven BUITEN de kerkformaties, in de bedreigde wereld, om met de wereld te „verwereldlijken", zózeer zelfs dat een vroeger geslacht, of zelfs onze „kerke lijke" tijdgenoten, ons nauwelijks meer zouden herkennen. Wat echter niet uitsluit dat we in deze laatste grenso verschrijding VAN GOD GEKEND ZOUDEN ZIJN"! Daar word je stil de V.d. Klaauw: „Geloofsbeleving is een moeilijke, complexe zaak. Er is een duidelijke verandering van de klassieke geloofsbelevingspuntenDie verdwij nen langzaam maar zeker uit het ge zichtsveld. Wat er van over blijft is niet erg duidelijk. Nu kun je je afvragen of het een kwestie is van het vinden van nieuwe formuleringen. Maar het kan ook zijn dat er een soort afwisseling is van geloofswaarden. Dan zouden er volledig nieuwe geloofsbelevingen ko men. Overigens moet men wel bedenken dat „nieuwe" geloofsbelevingen nooit zo maar pasklaar opdoemen. Het is vrij wel altijd zo dat nieuwe ideeën lang zaam ontstaan. Neem bijvoorbeeld het opschudding verwekkende boekje van Robinson „Honest to God". Het leek op dat ogenblik wel of Robinson met een geheel nieuw pasklaar idee kwam, maar in feite was het niets anders dan het registreren van gevoelens en ge dachten die reeds lang aan het groeien waren in de „gemeente". Waarmee ik niet de waarde van het boek ontken. Een ander sprekend voorbeeld is Karl Barth. Een man van grote invloed op de theologie. Maar hij stelde heel duidelijk: „Ik kan niet schrijven zon- trekkelijk het studentenpastoraat te beginnen V.d. Klaauw: „Het was voor mij een gelegenheid me met een heel ander kader van vragen bezig te houden dan ik gewend was. De breedheid van belangstelling die ik hier aantref is erg aantrekkelijk. Bovendien realiseerde ik me terdege dat het 'werk zou worden in een leeftijdsgroep waarvoor ik over een jaar of 10 niet meer in aanmerking zou komen. Nu ik deze gelegenheid kreeg heeft ook dat een rol gespeeld. Voorts was het voor mij een prettige gedachte vanuit mijn eigen gemeente met een stel collega's in kerkelijke zin oecumenisch te kunnen werken. Bo vendien leek het me fascinerend kennis te maken met een universitair leven dat zo geheel verschillend is als wat ik zelf heb beleefd. En dan moet ik nog zeggen dat Zuid-Holland een voor mij niet onbekend gebied is. Wat de entree ook weer wat aantrekkelijker maakt". Wim de Lange Hebt u de ALNO keukens I op uw T.V. scherm gezien? I De komplete kollektie I vindt u in onze showrooms. In de werkkanier van ds. Steendam, v.l.n.r. de drie full-time studentenpas tores Vredebregt, V.d. Klaauw en Steendam. ■JL» Voor het jj* moderne interieur al duidelijk af en zal steeds sterker der het contact met den studentenge- worden. Politieke theologie". meente". Veranderingen in de geloofs vraag. Hebt u enig idee of de evangeli sche boodschap een klankbord heeft in de academische gemeenschap? Vredebregt: „Tja, ik zie het zo, dat de studentenpastores zich bezighouden met de vragen achter de vragen Steendam: „Je kunt ook -en mis schien beter - stellen dat die vragen achter de vragen leven in de gemeen schap Op djt punt raakten we even het spoor bijster. Er volgde een discussie, maar men werd het ongeveer eens over het volgende: Er zijn machten en krachten die de maatschappij op een bepaalde manier draaiende houden. Die machten en krachten zijn zo moeilijk te bepalen dat we ze maar anoniem zullen noe men. Die machten en krachten behoe ven niet zonder meer geaccepteerd te worden. Nu zijn er vragen en vragen achter die vragen, (om het te illustre ren met een zeer duidelijk voorbeeld: er is een kloof tussen rijke en arme landen. Nu kan men vragen „wat gaan we eraan doen om die kloof te over bruggen? Maar moet óók niet de vraag gesteld worden „waar komt die kloof eigenlijk vandaan"? En „wfot is het doel dat wij ons dan stellen"?' En „Hoe zullen wij volhouden"? Vragen achter de vragen. Deze vragen dienen gesteld te worden met name in de academische gemeen schap. Omdat men daar „zoekende" is. De studentenpastores stellen zich op het standpunt dat zij er voor vrijge steld ?ijn juist deze vragen te stimule ren en te begeleiden. De voedingsbo dem ervoor is zeer duidelijk aanwezig. V.d. Klaauw: „Als men dus vraagt of er een klankbord is voor de evangeli sche boodschap, dan moeten we zeg gen dat wij er zijn om dat klankbord te zoeken en dan bepaalde snaren aan te roeren, om dan samen te horen hoe dat klinkt". Parkwachters gaan oppassen in Beatrixpark SPECIALE AANBIEDING gematteerde, massief koperen kast moderne wijzerplaat klankvolle bimbamslag 8 dagen lopend schriftelijke garantie 24 x 15,5 cm. gy5() Omdat het blijkbaar ongemogelijk is, alle bezoekers van het Beatrixpark in te scherpen, dat vernielingen het aan zien van het park schaden en het herstel veel geld kost, acht het gemeen tebestuur van Schiedam het wenselijk over te gaan tot aanstellen van een aantal parkwachters. De uitvoering van het plan tot algehele restauratie van het park kon ter hand worden genomen en heeft goede voort gang gemaakt. De heraanleg van het gedeelte van het park tussen de Adm. de Ruy ter straat en de Vlaardingerdijk is voltooid. De afwerking van de paden zal nog dit jaar plaatsvinden. In het overige gedeelte is een begin gemaakt met het dunnen van de houtopstand. Op de hierdoor vrijgekomen plaatsen zijn nieuwe heesters geplant. Voor zover op dit ogenblik valt te bezien, zullen de nieuw aangelegde gazons in 1970 voor gebruik kunnen worden vrijgegeven. De boombeplanting in Schiedam geeft de laatste tijd nogal wat zorg. Ver scheidene bomen zijn dood gegaan. Mogelijk moet de oorzaak worden toegeschreven aan de aanwezigheid van aardgas in de grond. Dit punt blijft de bijzondere aandacht houden. Getracht wordt door snelle maatregelen de scha de zoveel mogelijk te beperken. Een firma, die zich bezig houdt met boom chirurgie, is ingeschakeld om het be houd van oudere bomen te bevorde ren. De kennis op dit gebied heeft zich in korte tijd ontwikkeld, zodat het mogelijk is aantastingen van velerlei aard te herstellen en te voorkomen. Personeelsleden van de afdeling plant soenen zijn Inmiddels op dit gebied geschoold, zodat ook zij nu in de praktijk toepasselijk werk kunnen ver richten. In het kader van de jaarlijkse herstel werken is weer een gedeelte van het Prinses Beatrixpark opnieuw gedrai neerd. Een begin is voorts gemaakt met het herstel van een deel der beschoeiingen langs de vijvers. Aange zien ongelijke zakkingen van de grond de gazons slecht maaibaar maken, is ook begonnen met het herstellen van de grasmat. Daar dit park in een veengebied ligt, vraagt het onderhoud van de beplantingen, de gazons en de beschoeiingen jaarlijks veel extra werk. Daar komt nog bij, dat het park ook voor een wijdere omgeving belangrijk is geworden. Het intensieve gebruik en de ligging in het veengebied vragen om beschermende maatregelen. B. en W. hebben 'hierbij hetoog op het op enigerlei wijze paal en perk stellen aan het „kamperen", dat om verschillende redenen minder gewenst is. Zij beraden zich over de wijze, waarop een en ander zou kunnen worden geregeld zonder al te drastische maatregelen. Wellicht zal kunnen worden volstaan met het gedurende de nacht blijven kamperen te verbieden. Vijfde predikant geref. kerk De geref. kerk van Schiedam krijgt voor het eerst in de geschiedenis een vijfde predikant. Dat is ds. Stolk, die in oktober zijn intrede zal doen. Er zijn de laatste tijd veel wisselin gen in het Schiedamse predikantencorps geweest. Voor Kethel-Groenoord is er ds. J. Nierop bijgekomen, die pas op 24-iariee leeftiid ziin studie beson. Zijn eerste ge meente was Dwingeloo gevolgd door Hauler- wijk en daarna in 1963 Nijkerk. GELEGENHEIDS KLEDING jacquets, (grijs en zwart) colbert, smoking, overjas, hoge hoeden. Fonkelnieuwe moderne costuums Bontstola's, maraboecapes Kledingverhuur „BROADWAY" Schiedamseweg 10 - Vlaardingen Geopend 9 tot 9 uur Tel. 34 62 27 Donderdagmiddag 14 mei om 5 uur zal burgemeester Roelfsema de Konings- paal slaan voor het nieuwe bedrijfs- kantoor van de werf Gusto te Schiedam. Dit bedrijfskantoor is noodzakelijk ge worden in verband met de uitbreiding van de aktiviteiten van IHC Holland- werf Gusto, die zich geheel op de off shore industrie heeft geconcentreerd. In het nieuwe bedrijfspand zullen on dermeer de buitenafdeling van de scheepsbouw en de personele dienst van de werf gehuisvest worden. Op dg, eerste verdieping wordt de uitbreiding van de kantineaccomodatie gerealiseerd. Na het slaan van de eerste paal volgt een- feestelijke toast voor alle personeelsle den. Woensdagavond 20 mei wordt op de' werf Gusto" Schiedam een „Open Huis" gehouden voor belangstellen den. Er worden enkele bedrijfsfilms vertoond en er zijn rondleidingen. Ook de nieuwe Kanaalveerboot „Free Enterprise", die binnenkort zal wor den overgedragen aan de opdrachtge vers, kan worden bezichtigd. Samenwerking van chr. partijen Protestants Schiedam en de KVP zil- len ditmaal voor het eerst gezamenl, k de acties voor de gemeenteraadsverki - zingen gaan voeren. In verband hiei mee is een speciaal verkiezingsgeschrifi verschenen „Samen—Werken". De voorzitter van de KVP-afdeling Schiedam, lid van de Gemeente- en Rijnmondraad, de heer H. W. Metaal schrijft o.a. „Uit ervaring weet ik hoe gering de politieke meningsverschillen tuss PCG- en KVP- optreden in de raad zijn geweest. Er was dus sprake van een gescheiden optrekken uit traditie. Hoe wel ik niet wil beweren, dat aan alle tradities nu maar eens een einde moet komen, ben ik toch van mening dat het samengaan van PCG en KVP volko men verantwoord is, en zakelijk zelfs noodzakelijk. Bovendien meen ik dat wij als confessionele partijen al eerder tot samenwerking hadden moeten be sluiten. De Schiedamse kiezers zullen in onze samenwerking een stuk echte partijver nieuwing zien en zullen bovendien moeten erkennen, dat er door dit samengaan een gecombineerde fractie ontstaat van zeer ervaren, bekwame leden én een aantal veelbelovende jon ge leden, waarop men met een gerust hart kan stemmen". In een mededeling van de voorzitters van de Chr. Hist, en A.R. kiesvereni ging, respectievelijk de heren A. Son- neveld en L. van Veelen wordt opge merkt: „Het is bijzonder verheugend, dat we U hier nu een gezamenlijk stukje pro paganda van KVP en PCG kunnen aanbieden. Het blijkt nu dat ook in de praktijk confessionele samenwerking heel goed mogelijk is. Onze vaste klanten weten wel dat wij meestal brushed nacht goed voor dames in de aan bieding brengen, maar omdat kleine meisjes net zo goed graag in brushed slapen -nu deze aan trekkelijke verkoop. Brushed meisjespyjama's, er zijn diverse heel leuke model letjes en verscheidene kleurtjes (w.o. linde, cerise en bleu). brushed nylon maat 104-TI6 128 140 152-164 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre leuke meisjespyjama's van brushed nylon, er zijn diverse modellen en kleuren w.o. linde, cerise en bleu, maten 92 t/m 164. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Binnenstad en de jongeren e jongerengroep in Schiedam heeft rar aanleiding van de informatie-bij- :nkomsten inzake het nieuwe plan voor de Schiedamse binnenstad, een studie gemaakt van de plannen. In het bijzonder van plan A.B. en C. Met betrekking tot een C.-plan willen de jongeren: Een city met een groot open ontmoetingscentrum in het stads hart, welk optimale mogelijkheden biedt aan de vervulling van de vrije-tijd van de stadsbewoner. In de toekomst gaat de mens steeds minder werken, steeds meer krijgt zij vrije tijd. De vrijetijdsbesteding krijgt de hoogste prioriteit. (3/5 deel van het mensenleven bestaat thans al uit vrije tijd). Er treedt een steeds groter wor dende verscheidenheid op in manifes tatie van de mens in zijn vrije tijd. Schiedam als een eigen, door haar funktie en betekenis, gezicht hebbende plaats in de Rijnmond; als zodanig van betekenis voor de gehele Rijnmond. Verdere mogelijkheden zijn: verkeer buiten het centrum; metro rakend aan het centrum; nadruk op ontmoetings centrum; Broersvest afgesloten voor verkeer; Grotere handhaving bestaande bebouwing (mede dankzij herstel, res tauratie en aanpassing aan de huidige wooneisen). Een van de. meest gebruikte materialen voor dekoratiewan- den, grasweefsel behang, koopt U nu met een voordeel van maar eventjes ruim drie guldén per meter Grasweefsel behang in naturel kleur, hét dekoratiemateriaal bij uitstek, dat zich zo gemak kelijk laat aanbrengen waar U maar wilt. Het is 90 cm breed en kost nu per meter nog géén drie en een halve gulden. grasweefsel behang Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de 1e etage dit grasweef sel behang, gemakkelijk aan te brengen en bijzonder dekora- tief, in naturel kleur, breedte 90 cm, per meter Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 3