ZBHNETR AP"HNIEK BEJAARDENCENTRUM 9: vlfoon jaw» lasc [Brunott Mist Rotterdam voor twee miljoen een kans? oifct 95 mnwa HH DE KLERK DE HAVENLOODS - DONDERDAG 21 MEI 1970 Kwantitatief belangrijker is nog de stichting van bejaarden-woningen en van service-flats, welke een doeltreffend middel vormen in het streven om de bejaarden de mogelijkheid te bieden zich zo lang mogelijk zelfstandig te handhaven". Welzijnsnota Rotterdam. Vijftig jaar geleden werd tuindorp Vreewijk gebouwd, niet zo maar een nieuwe wijk van een zich uitbreidende stad: een voorbeeld vam menswaardige huisvesting voor een deel van de bevolking, dat gewoonlijk werd ondergebracht in wat huurkazernes heette: de arbeiders. Tuindorp Vreewijk - nog altijd een voorbeeld - was een daad. Het werd gebouwd, wat de bezwaren ook waren: te duur, te mooi, te veel. Goede huisvesting voor de arbeidende bevolking: in Rotterdam begon de victorie. Vijftig jaar later. Rotterdam staat voor de keus in Lombardijen aan de Homerusstraat een bejaardencen trum te bouwen; niet zo maar een bejaardencentrum: een voorbeeld van menswaardige huisvesting voor een deel van de bevolking, dat gewoonlijk wordt ondergebracht in wat „wachtkamers voor de dood" worden genoemd: de ouden van dagen. Het bouwen van „Zonnetrap" - een voorbeeld - is een daad. Ondanks de bezwaren: te duur, te mooi, te veel. Goede huisvesting voor bejaarden: begint in Rotterdam de victorie? /oen het bestuur van de Woningstich ting Lombardijen (dat hetzelfde is als van de NV Vreewijk) van de gemeente Rotterdam de uitnodiging ontving een derde bejaardenwoongebouw in de wijk te realiseren, rijpte het idee een volledig nieuwe opzet te volgen bij het opstellen van het bouwplan. Die nieu we opzet hield in: *het maken van een uitstekende wo ning voor bejaarden. ♦het scheppen van een uitnemende woonvorm, passend in de woonomge- Het bestuur wilde namelijk trouw blij ven aan de traditie van vernieuwing uit de beginperiode van Vreewijk, toen de welhaast traditionele stijl van bouwen in Rotterdam, t.w. de alkoofwoning werd verworpen en tot de bouw van eengezinswoningen werd besloten. Wat men wilde met het nieuwe bejaar dencentrum was een bouwwerk met toekomstwaarde. Met andere woor den: over 25 jaar moet het gebouw door de dan levende bejaarden (de veertigers van thans! nog hoog wor den gewaardeerd. Gesteld werd, dat deze gedachte zowel in opzet, inrich ting als vormgeving tot uitdrukking diende te komen. Rekening moest worden gehouden met toekomstige ontwikkelingen en stijgende levensbe hoeften. Vijf architected bureaus) wer den uitgenodigd om, nadat gezamen lijk een programma van eisen was opgesteld een ontwerp te maken op basis van een door allen aanvaarde beginselverklaring, welk ontwerp „niet in overeenstemming behoeft te zijn met soortgelijke bestaande flats en dat over 25 jaar nog als een voorbeeld van goede vernieuwing op het gebied van de bejaardenhuisvesting zal gelden eni zal voldoen aan de wensen van de dan j 65-jarigen en ouder". Bjj de beoordeling van de vier ingezon den ontwerpen liet het bestuur zich adviseren door twee deskundigen: de stedebouwkundige J. A. Kuiper uit Rotterdam en de architect E. E. Laddé uit Den Haag. De adviseurs interpre teerden de beginselverklaring aldus: „De beginselverklaring onderstreept het experimentele karakter van de opdracht, die minder beoogt het pro- Een verjaardag of zo maar een feestje? Maak van Uw tuin een feestelijk geheel met deze tuin- verlichting.... succes verzekerd! Tuinverlichting op draadstan daard een leuk feestelijk lamp je, dat U overal in de tuin neer kunt zetten. Deze feestverlich ting die door de gekleurde kelk sfeervol licht geeft (we hebben 6 kleuren) nu voor nog géén negen dubbeltjes. feestverlichting voor uw tuin Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum tweede etage deze tuinverlich ting op draadstandaard, de kelk in de kleuren rood, geel, wit, groen, blauw en oranje, per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgenopen Géén tel. of schrift: best. bleem van de huisvesting van bejaarden nu eens definitief op te lossen, dan wel ideeën te brengen, deze vorm te geven en te realiseren en hiermede de huis vesting van bejaarden een noodzakelij ke stimulans te geven. Deze ideeën kunnen betrekking heb- ♦de integrat e van de bejaarden in het leven in de wijk. ♦de architectonische inpassing van het bejaardencomplex in de bestaande wijkbe bouwing. ♦de organisatie van het complex als zodanig. ♦de gemeenschappelijke voorzieningen en de gemeenschappelijke ruimten, ♦de soort bejaardenwoningen en de variatie aan woningen. ♦de flexibele gebruiksmogelijkheid van deze woningen. Bijzondere aandacht zal besteed moe ten worden zowel aan de mogelijkheid van voldoende privacy binnen de wo ning als aan voldoende contact met anderen". Hierop werd gekozen voor het ont werp „Zonnetrap" van het Amster damse architecten-echtpaar L. Hartsuyker-Cuijel en E. Hartsuyker. „Zonnetrap" is geen wachtkamer-voor- -de-dood, maar een levend centrum waar bejaarden leven temidden van een groot aantal activiteiten, die gewoon lijk in elke woonwijk worden gevon den: winkels, markt, kapper, restau rant, zelfs kunstenaars-ateliers. De in richting van de woning biedt zowel grote privacy als onderling contact. Door het trapsgewijze verspringen van de woonlagen ontstaan voor elke wo ning geriefelijke terrassen, waarop tui nen kunnen worden aangelegd. Hier is waar gemaakt, wat al veel eerder in de hoogbouw tot stand had moeten ko men: de condities van de begane grond zijn mee naar boven genomen, zodat de bezwaren van hoog wonen zijn komen te vervallen. Doordat de wijk in het centrum is ondergebracht raken de bejaarden in dit centrum niet in het isolement, dat tegenwoordig onherroe pelijk bij het bejaard-zijn schijnt te behoren. „Zonnetrap" is een voorbeel dig plan van architecten die zich voort durend de vraag hebben gesteld: willen wij hier zelf over dertig jaar wonen? De deskundigen hebben zich zo over „Zonnetrap" uitgelaten: „De gedachten, die in het plan „Zon netrap" zijn neergelegd zijn bijzonder interessant, zowel uit een architecto nisch als uit een sociologisch oogpunt; de wijze waarop niet alleen de bejaar den bij het wijkleven betrokken zijn maar minstens evenzeer - zoals in dit project wordt voorgesteld - het wijkle ven naar de bejaarden is toegetrokken. Er kunnen in dit complex vele wijk- voorzieningen een plaats vinden. Het zou aan het leven van de bejaarden ten goede komen als een groot deel van de geprojecteerde voorzieningen ook in derdaad gerealiseerd zou kunnen wor- Ook architectonisch biedt het plan vele boeiende aspecten. Allereerst moet'-worden genoemd de gelijdelijke spiraalvormige groei van lage bouwele menten (aansluitend op de schaal van de eengezinswoningen) via middelhoge terraswoningen naar een culminatie punt van hoge bouw. Dit principe van opklimmende bouwhoogten lijkt een vruchtbaar uitgangspunt om een archi tectonische inpassing ih de bestaande! wijk te bereiken. Dit zelfde kan gezegd worden van woningen, die in hun terrasgewijze opeenstapeling van eengezinshuizeni heel wel in de wijk passen en de! werkelijke hoogte van het complex! (aan de woonzjjde) nauwelijks tot uit drukking brengen. Als uitgangspunt bij de woningen is de terraswoning gekozen; er zijn twee woningtypen. let verschil tussen beide woningen is een verschil in capaciteit en daardoor een verschil in diepte en oppervlakte. De verblijfsruimten bevinden zich rondom een kern, waarin toilet, bad en aanrecht zijn ondergebracht. De wo ningen zijn zorgvuldig doorwerkt. De ontwerper heeft zich bij de vormgeving van de ruimten goed rekenschap gege ven van het gebruik. Als woonvorm is Die fijne lage prijzen van onze schoenen-afdeling maken het mogelijk dat U bij een nieuw zomerjurkje ook een paar schoentjes in een bijpassende -kleur kunt kopen. Modieus damesschoentje met blokhakje en verstelbaar hiel- bandje. Een fleurig zomersan- daaltje in de kleuren wit, rood of blauw, nu per paar voor nog géén tientje. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de schoenen-afdeling, entresol, deze schattige dames sandaaltjes met blokhakje en verstelbaar hielbandje, in wit, rood en blauw, maten Elke vrijdagavond tot 9 uur open Maquête Zonnetrap". V//////////X//A ////////'Ay////; Niet slechts de deskundigen en het bestuur van de woningstichting hebben zich over het plan uitgesproken. De architecten hebben hun ontwerp toe gelicht op een bijeenkomst met toe komstige bewoners, die, na uitvoerige informatie, bereid bleken hun woning in Vreewijk op te geven om in „Zonne trap" te gaan wonen. Hetgeen meer zegt dan welke deskundige doorschou wing dan ook; tuindorp Vreewijk is nog altijd de wijk met de minste doorstroming. En tochhet ziet er voorlopig niet naar uit dat „Zonnetrap" ooit werke lijkheid zal worden. Het bouwen van dit ontwerp, wat is het stellen van een daad, zoals het bouwen van tuindorp Vreewijk dat was, zal niet doorgaan, als niet ergens de twee miljoen gulden wordt gevonden, die het gebouw in deze opzet te duur is. Het complex, zoals het nu is getekend, zal om en nabij de tien miljoen gulden gaan kosten. Dat is te duur. Te duur volgens de harde, koele cijfers van berekeningen, waarin menselijk geluk geen exploitabele factor is, waar in het stellen van een voorbeeld niet idem zoveel rente oplevert, waarin het realiseren van een experiment van in ternationale allure de begroting niet sluitend maakt. In „Zonnetrap" zijn 188 woningen geprojecteerd. Dit is de plattegrond van een zo'n woning. Een van de opvallendste eigenschappen van dit type woning is dat de bewoner „zijn bezit" kan overzien en al lopend kan ervaren. De mogelijkheid tot lopen en bewegen in de woning is zeer bewust ingebracht, omdat een tekort aan be wegingsmogelijkheden de gezondheid van ouden van dagen bepaald niet ten goede komt. Links op de tekening het terras, waar op een tuin kan worden aangelegd. Bloembakken fungeren als balustrade, maar het zijn bakken, waarin ook kleine bomen kunnen groeien. Te duur. Twee miljoen. Als we nu ergens die twee miljoen vandaan kunnen halen zal over vijftig jaar het jubileum van „Zonnetrap" worden gevierd, zoals verleden jaar het vijftigjarig bestaan van tuindorp Vree wijk is gevierd. In Rotterdam begon de victorie. Als die twee miljoen nu niet op tafel komen zullen we ons binnen vijftig jaar (en zeg maar tien jaar) de haren uit het hoofd trekken van spijt over het verloren gaan van deze kans een begin te maken met een nieuw denken over huisvesting voor bejaarden. Begint in Rotterdam de victorie? Jan Hein de Groof. In deze grote hal van het bejaardencen trum „Zonnetrap" - een groot, over dekt plein - spelen zich die activiteiten af, die gewoonlijk in de .wijk worden aangetroffen; hier is de wijk in heit centrum getrokken. Bovendien is deze hal een ideaal ontmoetingscentrum, permanent te gebruiken, omdat men er niet afhankelijk is van het weer buiten. de allernieuwste modellen GOUDEN DAMESHORLOGES MET GOUDEN BAND In prijzen van 187.50 tot 1500.- Laatste antiek-en curiosamarkt Zaterdag en zondag 23 en 24 mei 1970 zal de bekende GOUDSE Antiek- en Curiosamarkt voor de laatste maal in dit seizoen worden gehouden in Socië teit „DE KUNSTMIN", Boelekade. Voor deze markt hebben een groot aantal nieuwe antiquairs ingeschreven, welke nog niet eerder aan de markten te Gouda hebben deelgenomen. In verband met de hopelijk hoge tem peraturen zal deze expositie voor het eerst ook op zaterdagavond geopend De hoofdwoonkamer is zo ontworpen dat men zich kan terugtrekken in de nis (gevormd door het instekende tweede woonvertrek) als men geen behoefte heeft aan contact met het buitengebeuren. Heeft men dat wel dan biedt het doorlopende terras daar toe een goede gelegenheid, omdat men er een soort tuinpaadjelangs kan laten lopen. Rechts is de galerij-kant, waaraan de keuken is gesitueerd. De galerij kan dienst doen als binnenstraatomdat zij is afgesloten door een glaswand. Vrees voor tocht en kou hoeft hier dus niet te bestaan. Lekkere fauteuiltjes voor balkon, tuin en camping: 10,75. Fijn inklapbaar, kunnen mee in de auto. Verzinkte buis met gestreepte loper. Voor een prijs, waar u meteen mee wegloopt: als openingsaanbieding nü 2 stuks 19,50. Rotan fauteuil. Decoratief 2-rings model met metalen onderstel. Staat leuk in tuin, serre, tienerkamer - overal. De prijs is een prijsje: als openingsaanbieding nü 12,50. Luxueuze schommelbank. Om in te wónen zo royaal. Witte buis is krasvast en weerbestendig. Dak van plastic. Zitting met spiraalbespanning. Kussens van dik polyether met vrolijk gebloemde overtrek. U begint al te relaxen,als u de prijs ziet: als openingsaanbieding nü 159, Lijnbaan /hoek Binnenweg

De Havenloods | 1970 | | pagina 11