m 2: Vrouwe Justitia en Zwarte Piet spelen ons parten r-fgöo lacas ma Met Andere Woorden u u dit is uw kans eenPhSps kleuren t.v. gratis op proef ntnt cj Gevonden f98 travel sleeper» Moderne literatuur op Kerk en Wereld 98 bel 134700en vraag een hele week j (j >98 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 21 MEI 1970 Jezus werd opgenomen, terwijl zij het zagen en een wolk onttrok Hem aan hun ogen. En toen zij naar de hemel staarden, terwijl Hij heenvoer, zie, twee mannen in witte klederen stonden bij hen, die ook zeiden: Galilese mannen, wat staat gij daar en ziet op naar de hemel? Deze Jezus, die van u opgenomen is naar de hemel, zal op dezelfde wijze wederkomen, als gij Hem ten hemel hebt zien varen. Handelingen I 9 t/m 11. Op Hemelvaartsdag is er al lang praktisch geen kerkbezoek meer. Dat heeft het nadeel dat een heel populaire gedachte dan niet gecorrigeerd kan wordenJezus die zal terugkomen om als rechter te oordelen de levenden en de doden, in de trant van: iedere zondaar zal het dan zuur opbreken! Eeuwen lang heeft dat zinnetje in de geloofssamenvatting gestaan van de christelijke kerk. En eeuwen lang is die samen vatting uitgesproken, gezongen, geleerd. En dus ook de mededeling over Jezus: zittende aan de rechterhand Gods, vanwaar Hij wederkomen zal om te oordelen de levenden en de doden. Hoe is de inhoud te verstaan? Europa heeft steeds onder invloed gestaan van het zg. Romeinse recht. Volgens dit; recht worden de goeden beloond en del kwaden gestraft. Men vindt daarvan een weerklank bij Zwarte Piet: wie zoet id krijgt lekkers, wie stout is de roe. Vrouwe Justitia en Zwarte Piet hebben hun invlied doen gelden op de oordeelgedachte. Nu kan het voor een mens een troost zijn te weten, dat de ander die hem dwarszit, eenmaal niet meervrij-uit kan gaan. De onbehouwen buurman, de honds chef, de sluwe winkelier, het ongelikte mens-van-hierboven het geeft een bepaalde rust te weten dat er nog een gerechtigheid komen zal (vroeger wees men hierbij naar boven) en dat genoemde personen er dan van lusten zullen. Aan onze verwachting van dat soort gerechtigheid zal een bepaalde hoeveelheid sadisme wel niet vreemd zijn. (Doorgaans zullen we dit met de meeste klem ontkennen. Anders worden wij op onze beurt daarvoor gestraft! Om niet terecht te komen bij een Jeroen-Bosch-achtige continue vorkprikkerij, is het toch wel zaak om de bewuste zin in bijbels verband te zien. Daarbij dan de volgende notities, die niet een komplete serie vormen. Men zal dus wel het een en ander 1Aan die wederkomst-zin gaat vooraf de mededeling dat Jezus zit aan de rechterhand van God. Dit heeft niets te maken met een bepaalde plaats, maar met een bepaalde FUNCTIE. Hier wordt aanschouwelijk voorgesteldJezus heeft Gpds macht uit te oefenen („Mij is gegeven alle macht Maar die macht heeft te maken met de rechterzijde. En de rechterzijde is in de bijbel de goede kant, de kant van geluk, voorspoed, het heilzame. 2. Het wederkomen is dus een heil zaam gebeuren: de Heer verschijnt. Daarom moeten we het begrip toe komst niet horen als: wat komt er Op ons toe, maar als: WIE KOMT er op ons TOE. Wel, de Heer. En zijn komst ligt louter op het heilzame vlak. 3. Oordelen betekent eigenlijk niet: een pak slaag geven, maar: scheiden. Namelijk het héilloze van het heilza me (denk aan het scheppingsverhaal in de bijbel: God maakte scheiding tussen licht en duisternis). Het gaat dus niet om: ik zal jou wel eens tracteren, mannetje! Het gaat om een échte tractatie. Om je daarbij als her-boren te gevoelen en het dan ook te zijn! 4. Wie bij „oordelen" wil denken aan een rechter, goed, maar dan niet aan de man van de Noordsingel. Wel aan Om tijdens de camping net zo lekker te slapen als thuis in Uw eigen bed en om een onver wachte logé een prima slaap plaats aan te kunnen bieden zijn deze opklapbare veertjes bedden de oplossing. Komfortabele rustbedden, ge makkelijk op te bergen en mee te nemen in de wagen, de prima kanvas loper verend opgehan gen, het hoofdeinde verstelbaar en rondom versterkt door een speciale bandvoor nog géén negentien gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op onze camping-afdeling, tweede etage, deze handige en komfortabele veertjesbedden, het hoofdeinde verstelbaar, in blauw en oranje, Kompleet met polyaether ma de rechter in de letterlijke beteke nis: iemand die rechtzet, die op richt. Of aan de rijwielmonteur die het voprwiel richt, zodat er goed gereden kan worden. 5. De wederkomst van Jezus is louter heilzaam. Voor iedereen. De Heer komt immers van Gods rechterzijde vandaan. Iemand: „Maar waarom ga je dan naar de kerk? En is er dan nog zending nodig? Wij: „U gaat toch niet naar de kerk om een toegangs kaartje te halen voor het hierna maals? Zending en missie zeggen NIETals u niet in Jezus gelooft, gaat u er aan. Zending en missie zeggen WEL: U denkt dat het nog steeds denker is; maar weet u dat het licht al aangestoken is? En zullen we met elkaar dat licht tot- z'n recht laten komen in deze we reld? 6. Dus er valt niemand „uit de boot". Behalve Jezus. In de plaats van de mensen. Als Jezus gevangen geno men wordt, hoort u Hem zeggen tot de soldaten, wijzend op zijn vrien den: „Indien u dan mij zoekt, laat dezen heengaan". - En als Jezus de dood-straf lijdt, lezen we over drie uur duisternis. Dit heeft niets te maken met meteorologie en zons verduistering, wél met de Heer die in ónze plaats in het totale (is het getal 3) duister terecht komt. Dat maakte zo'n indruk op de vrienden van de Heer, dat het kruisteken door hen wijd en zijd verbreid is geworden. Een paar dagen geleden reed ik door België. Je kunt van België zeggen wat je wilt, maar 't is een prachtig land. Het heeft onze vlakten en het heeft iets van de bergen van het zuiden. Je vindt er heel stille dor pen en drukke steden die aan Frank rijk doen denken. Ik ben er graag. Je kunt er weliswaar niet, zoals bij ons, van de ene plaats naar de andere racen langs een vierbaansweg (enkele verbindingen uitgezonderd), maar dat heeft ook z'n bekoring. Je komt telkens weer anders gebouw de dorpen en stadjes tegen, met al die fraaie kerken, belforts en gevels die net anders zijn dan bij ons. Als ik daar ben zoek ik nog wpl eens naar een bepaald boek, dat bij ons niet te krijgen is. Zo had ik er ook dit keer één in m'n hoofd ('t zat er al heel lang, moet ik bekennen). 't Was nergens te krijgen. Ik had er ook die dag zo hier en daar eens naar gekeken en gevraagd, maar overal nul op het rekest gekregen. De dag liep al op z'n eind toen ik nog één keer een winkel binnenstapte, over al rondkeek en tenslotte, ik weet eigenlijk niet waarom, want 't zou toch niet baten, aan de forse win keljuffrouw vroeg of ze wel eens gehoord had van dat en dat boek. Ze keek diepzinnig, maar daar was ik niet van onder de indruk, want dat hadden al velen voor haar gedaan. Maar goed, ze zou eens kijken, de titel zei haar wel wat. Ik keek nog wat rond en werkelijk, plotseling stond ze naast me met het lang gezochte boek in haar hand. Ik kreeg er, geloof ik, een kleur van. Ze legde het bij me neer alsof ik om een dagblad gevraagd had. Ineens had ik het daar in m'n handen. Ik'had het nog nooit gezien en er zijn ook maar weinig mensen die het ooit gezien hebben. Ik kon het zo kopen, zonder meer. Ik had nauwelijks geduld om het te laten inpakken, maar gaf toch maar toe Even later stond ik op straat. Ik had het gevonden. Goed, er zaten zo langzamerhand wel heel wat uren in, maar ik had het dan toch. Ik. hield het dicht tegen me aan op wep naar m'n auto. Daar pakte ik heit meteen weer uit om het nog ééri keer te zien voordat ik naar huis ging- Gevonden! Ik dacht er nog wat over na op de rit naar huis. Ik moest denken aan wat de bijbel over het vinden zegt. Soms valt de nadruk op óns vinden. Wie zoekt, die vindt. Dat was voor mij, in dit betrekke lijk onnozele geval, waarheid gewor den. Maar 't sloeg natuurlijk op iets anders. Op het zoeken naar de werkelijke waarheid eri wijsheid van het leven. En soms spreekt de bijbel van een gevonden worden. Ik moest aan Pinksteren denken. God zendt zijn Geest uit. We worddn gevonden. Gevonden in ons leven. Onderweg, waar we ook zijn. Gods Geest vindt ons, treft ons aan, op zoek naar ik weet niet wat. Naar ieder ons eigen doel. Maar Hij vindt ons. Soms als we wanhopig zijn van het zoeken. Of als we er onverschil lig onder geworden zijn, omdat 't toch allemaal niet helpt. En dat is nu juist wat Hij bedoelt. We hebben Hem nodig om te vinden en gevonden te worden. Anders was dat allemaal niet gebeurd op die eerste Pinksterdag. We kunnen niet buiten Hem. Anders blijven we zoe ken en„we vinden niet. Medemens 7. Als er sprake is in de bijbel van on-heil, heeft dit nooit een zelfstan dige functie. Het dient (let op dit woord! altijd om het heil te on-l derstrepen en hét beter te doen| uitkomen. 8. Iemand: „Dus we komen er alle maal, als ik het goed begrijp. Dat is dan maar makkelijk. Kan je er wel op los leven". Wij: „Gods liefde is er niet om ons beest-achtig te doen zijn. Gods liefde bedoelt ons te imponeren, te mobiliseren, onze o- gen te openen voor elkaar". 9. Veel bijbelteksten staan nu te drin gen om een plaatsje. We geven ruimte aan een gedeelte uit een brief van de apostel Paulus (Romei nen 8, slot): „Ik benverzekerd.dat noch dood noch leven, noch enge len noch machten, noch heden noch toekomst, noch krachten, noch hoogte noch diepte, noch enig an der schepsel ons zal kunnen schei den van de liefde van God, welke is in Christus Jezus, onze Here Merkwaardig blijft in dit verband het hardnekkig voorkomen van de Als U een handtasje zoekt waar U toch wat kleine spulletjes in mee moet kunnen nemen (b.v. 't twaalfuurtje) dan is zo'n royaal koffermodelletje iets voor U. Modern koffertasje in lak uit voering, met leuk koperbeslag, sierringen en stevige ritseen vlot tasje voor nog géén vier gulden. koffertasjes, handzaam tasje ir zwart, bruin en Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Vrouwe Justitia, hoedster van het Romeinse e aan z'n trekken komt. Hier uitgebeeld in eer Bergen op Zoom. wens-vorm: God ZIJ met ons hij RUSTE in vrede Het lijkt wel of' men zeggen wil: je kunt maar nooit 10. Enige jaren geleden: St. Nicolaas arfiveert per boot. Weet u het nog van de T.V.? En herinnert u zich hoe iemand toen diens ongebruik te zak in het water wierp? En Nicolaas drpeg als bisschop de staf van de goede herder Van 1 8 augustus organiseert Kerk en Wereld te Driebergen een zomercursus over moderne literatuur. Het is de bedoeling dat de deelnemers zich geza menlijk gaan verdiepen in moderne gedichten, korte verhalen en toneel stukken. De nederlandist drs. G. Th. Stikkelbroeck geeft achtergrondinfor matie en commentaar bij de besprekin gen over het gelezene. Een week als deze wordt samen met de deelnemers gemaakt en suggesties er voor worden daarom tijdig (liefst bij aanmelding) ingewacht, in verband met het opstellen van het programma. Prijs (exclusief kosten van toneelvoor stelling) f 92,50 p.p., f 172,50 per echtpaar, f60, per kind 5 t/i.i 15 jaar, f 40,- per kind 1/2 t/m 4 jaar. Leiding: mej. P. van Dalfsen. Voor inlichtingen en aanmelding: conferen tiesecretariaat Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen. Telefoon 03438-2241: U kunt zich geen prettiger nachtgoed wensen dan deze fij ne nylon nachthemden, die heerlijk licht en toch zo be haaglijk zijn. Nu verkopen wij een grote partij nylon nachthemden in diverse modellen en kleuren. Uw nieuwe zomernachthemd kiest U nu uit met liefst 5 gul den voordeel voor nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre een grote partij nylon nachthem den in elegante modellen en vele kleuren (als U er vlug bij bent, heeft U de grootste keus), maten S, M en L (38 t/m 48), Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel of schrift, best. Toen ze terugliepen klonk uit het huisje van de tovenaar een vreemd geknor en geraas. „Naar bin nen, Poseidon," zei Barretje, „wat zou die rare tovenaar nou weer uitgehaald hebben? Toen ze de deur van de kamer opendeden zagen ze iets zeer merkwaardigs. Tovenaar Habedjas stond met zijn rug tegen de muur en voor hem stond een reusach tig wild zwijn, dat hem woest aanstaarde. „Hjelp me alstublieft," riep de tovenaar. Poseidon ging gauw achter Barretje staan. „Hjelp me dan toch," riep de tovenaar wanhopig. „Ik probeerde iets eet baars te toveren maar nou wil het mij opeten. Ik hjeb de verkjeerde spreuk gebruikt. Wat mjoet ik djoen? „Probeer een andere spreuk," riep Barretje. „Ik djurf niet mjeer, wie weet wat er dan gebjeurt." De tovenaar stond te trillen op zijn benen van angst. Het zwijn gromde en knorde en porde met zijn slagtanden in de maag van Habedjas. Kortom, het was een netelige situatie. Barretje kreeg een idee. „Waar ligt uw toverboek? schreeuwde hij. „Waar is uw toverboek? vroeg Barretje aan Habedjas. „Ik hjeb geen tjoverbjoek, ik hjad alles uit mijn hjoofd geleerd, hjelp nou toch, haaatsjie," schreeuwde de tovenaar. „Wat moet ik dan doen," riep Barretje terug. „Je mjoet het bjeest laten njie- sen, njiesen, hatsjie, dan is dë betjovering verbro ken." Het everzwijn had inmiddels met zijn slag tanden het hemd van de tovenaar te pakken en begon er aan te trekken. „Poseidon, kijk eens of je peper kan viijden, en vlug," riep Barretje. Barretje haalde inmiddels zijn pijp uit zijn tas en klopte hem uit. „Ik heb iets gevonden," piepte Poseidon. Hij had een klein potje met poeder in zijn voorpo ten. Barretje deed wat poeder in de kop van zijn pijp en richtte de steel op de snuijt van het varken. Dat was erg moeilijk want het beest gromde en schudde alsmaar met zijn kop en Barretje durfde niet zo dicht bij te komen. Op dat moment keek het beest in zijn richting en Barretje blies alle poe der in zijn snuij^ I A 3 V S 6 9 10 II U li IV 15 16 18 19 20 21 U 23 AV 25 26 Ji Als oplossing van de puzzel van vorige week kon volstaan worden met zes aardrijkskundige namen, deze waren: Nederland, Duitsland, Groningen, Friesland, Amsterdam en Rotterdam. De heer F. Koudenburg, Boylestraat 38a, Schiedam heeft de juiste oplos sing ingezonden, hij krijgt aan het einde van de maand f5,— per postwis sel thuisgestuurd. De oplossingen van deze week moeten weer uiterlijk dins dagmiddag voor 12 uur in ons bezit zijn. De oplossingen kunnen worden opgestuurd nahr de puzzelredactie van De Havenloods, Westblaak 25, Rotter dam. Met in de linkerbovenhoek M.A.W. HL Op elke regel komen twee woorden van respectievelijk 7 en 5 letters, l ik woord van 5 letters is samengesteld uit de letters van het voorafgaande woord van 7 letters en van de beide overblij vende letters plaatst men er links en rechts een in het cirkeltje. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „kleinig heid - nummer", dan moest worden ingevuld „bagatel - getal" en zouden de beide resterende letters A en B of B en A links, en rechts in de cirkeltjes komen. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar bene den, vijf benamingen voor paarden. 1. wars - bezwaar; 2. kogel - soort riet; 3. regenscherm - luister; 4. telwoord - vervoermiddel; 5. hard studeren - gaar doen worden; 6. eindbedrag - water damp; 7. liefdesidylle - begroten; 8. niveau - nummer; 9. geen mens - aandringen op betaling; 10. plaats in N.-Brabant - zwalen; 11. werelddeel - vogel; 1 2. onder - horde; 13. tandemail - blauw; 14. boodschap, mededeling - zienswijze; 15. verslag van vergadering - vergelden, vergoeden; 16. militaire rang - schoenband; 17. gestold klompje - graan; 18. wervelstorm - hoge zetel; 19. onkreukbaar - vis; 20. serieus - rund; 21. trommelslager - muze v/h minnedicht; 22. landelijk - lus; 23. soort hert - afloop; 24. lachwekkend - rijtuig; 25. ontzag - wijd; 26. munt - gebalde hand. Wie kent niet het bekende Krommenie LinofeitU kunt Het overal te koop zien voor f 10,90 per meter, maar wij gaan diezelfde vloerbedekking voor ónze prijs verkopen. Origineel Linofeit in fraai mo- zaièk dessin en keuze uit liefst 5 kleuren. Dé vloerbedekking voor alle kamers in Uw huis nu voor nog géén vier gulden per kromme linofeit 200 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage het originele Krommenie Linofeit in mozaiëk dessin en keus uit 5 kleuren w.o. cognac, grijs, blauw, etc., breedte 200 c bij o per meter Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 18