DE HAVENLOODS Rijnmonders protesteren zaterdag in Rotterdam niet H Met R.E.T. de Europoort zien So GROEN 'MARS VAN ANGST EN ONRUST" KONAMnv Van bietsuiker- naar rietsuikerzakjes ZELF DOEN KUHSI6EBIITEN Dwarsgebakken lekker! Donderdag, 21 mei 1970 19e jaargang,no.29 UITGAVE: DE JEUGDHAVEJM EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000 - W.SV. NAU7ICA de chemie en raffi- De Vredeswerkgroep Schiedam heeft aan de gemeenteraad het volgende schrijven gezonden: Naar aanleiding van de antwoorden die door het college van B. W. gegeven zijn op de vragen die de dames A. C M. Blacuw-Rieu en G. H. H. Ger- ding-Eggink hebben gesteld, met be trekking tot o.a. het gebruik van riet suiker in de gemeentelijke koffie, bren ger wij het volgende onder uw aan dacht: Chr. Geref. kerk. Warande 9.30 uur dienst. Oord te Rotterdam over de levering van rietsuiker in de gebruike lijke suikerzakjes. Deze besprekingen Herv. (Geref.) Evangelisatie, gebouw Irene 10 uur, ds. A. van Éyck zijn thans in een zover gevorderd stadium dat waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd deze riet suikerzakjes in de handel komen. Uit het antwoord van B W. menen wij te mogen concluderen dat de ge meente Schiedam bereid is van biet- op rietsuikerzakjes over te stappen. Wij vragen u dan ook of wij uw adres aan de landelijke sjaloomgroep mogen doorgeven, zodat deze, zodra de ver koop begint, deze zakjes ook bij de gemeente Schiedam kan afleveren. Wij zien dan ook gaarne een schatting tegemoet hoeveel een eerste zending zou moeten bevatten. Wij waren echter ook verbaasd over het antwoord op de suggestie tot financiële steun aan onze groep. Wij menen - waar wij in deze tijd gecon fronteerd worden met de vraag naar een meer redelijke spreiding van de welvaart over de gehele wereld - het zinvol zou zijn als een gemeente, ten behoeve van de te wijzigen econo mische verhoudingen, financiële steun verleent aan groepen als de onze. Dit allwa gezien in het daglicht van de vijfde prioriteit zoals die opgesteld is door de verenigde naties voor het tweede ontwikkelingsdecennium: akti- vering van de publieke opinie! want MAASKANT BEHANGSEL REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op'wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1. 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38. 45, 49 en 49a het is juist deze publieke opinie die zeer belangrijk is, wil het beleid van een regering slagen. Op deze mentali- teits-verandering wordt ook aange drongen in o.a. het rapport van de - door de v.n. ingestelde - commissie pearson: „deelgenoten in ontwikke ling". Voortwt.end op deze aanbevelingen, en vooru.flopend op de nieuwe subsi dieregeling van het ministerie van c.r.m. - in het kader van de „education permanente" - en die van het ministe rie van ontwikkelingshulp - in het ka der van voorgenoemde aanbevelingen - kunt u dan ook over enige tijd een subsidieaanvraag van ons verwachten. Wjj vragen echter nu reeds of u hiertoe een mogelijkheid ziet. Hierbij vermelden wij tevens dat de Rotterdamse jongeren organisatie voor ontwikkelingssamenwerking reeds van af het begin van haar bestaan subsidie krijgt van de gemeente Rotterdam. Gezinsdienst voor gehandicapten Zondag 24 mei wordt in het kerkge bouw „De Goede Haven" te Schiedam een gezinsdienst gehouden voor geeste lijk gehandicapten en hun- familiele den. De leiding van deze interkerkelij ke dienst heeft ds. Van Zuylen, gere formeerd predikant. Muzikale mede werking verleent het Leger des Heils uit Schiedam en kinderen van Myoso- tis. Voor auto-vervoer kan men ziph wen den tot: J. van Dam, Nieuwe Maas straat 73, tel. 263399, mej. W. C. L. Hille, v. Oldenbarneveldstraat 1, tel. 264096, mevr. H. W. v. Maanen, Burg van Haarenlaan 1303, tel. 260470, M. Versteeg, Bachplein 237, J. Vlug, Voornsestraat 24, F. W. Brouwer, Prof. Treublaan 17. Het Centraal Aktiecomité Rijnmond, dat in de afgelopen weken een aantal vergaderingen in het Rijnmondgebied heeft georganiseerd, hoopt dat vele Rotterdammers zich aanstaande zaterdag zullen aansluiten bij een „mars van angst en onrust", die de bewoners van de andere Rijnmond-gemeenten door het centrum van Rotterdam zullen lopen. De mars wordt gehouden, omdat is Jgebleken, dat velen uit de streek met zorg de ontwikkeling rond de Hoog oven-plannen gadeslaan. Protesten en bezwaren uit de „buitengewesten" zijn tot nu toe in bijna alle gevallen wegge wuifd, inspraak bij de opbouw of uitwerking van plannen is niet gegeven. Men vindt dit niet aanvaardbaar. Ver scheidene gemeenten zullen heel wat directer de gevolgen van de vestiging van een hoogoven-bedrijf ondervinden dan het ruim dertig kilometer ver 'liggende Rotterdam. Er rest, vindt men in de Rijnmond, maar één middel: de straat op. En dus komen ze vanuit alle gemeenten, van Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis, van de „schaduwge- meenten" Hoogvliet en Hoek van Hol land, uit Spijkenisse, van het eiland Voorne om „nee" "te zeggen tegen Hoogovens. Ze zullen angst en onrust vertolken, omdat volgens hen nog nergens is gebleken, dat het vestigen van een hoogoven-bedrjjf op de Maasvlakte de toch reeds zwaar belaste streek niet. zou degraderen tot een onleefbaar gebied. Omdat ze verwachten dat er, naast de luchtverontreiniging, geluids hinder, verkeerscongestie en optische hinder zullen ontstaan, die de ook voor de Rotterdammers belangrijke rekreatiegebieden zullen ontwaarden. De demonstranten achten de Hoog ovens op de Maasvlakte voor de werk gelegenheid bepaald niet nodig, want er zijn vele duizenden staalarbeiders tekort in het Waterweggebied. De over-' spanning op de arbeidsmarkt za,l alleen inaar groter worden. En, betogen de mensen van het CAR. wat is economie nu eigenlijk: Het opheffen van schaarste nietwaar? Maar waaraan is nu de grootste behoef te in de streek? Schaars zijn: schone; lucht, schoon water, rust, recreatiege bieden. Zet men de Hoogovens neer, dan worden die schaarsten nog belang rijker; dan bedrijft men economie op een omgekeerde manier. aangesloten groeperingen, verenigingen en actiecomité's zijn ook in het CAR terug te vinden. Een „teken-tegen-hoogovens-aktie", die veertien dagen geleden begon, heeft reeds meer dan 15.000 handte keningen opgeleverd. Het CAR ziet deze als „een aardig begin". Loop mee Documentatiemap De Car wijst dan op de nieuwe publica tie van de Stichting Leefbare Delta -waarbij het CAR is aangesloten-: „Hoogovens tegen de (Maas)vlakte". Het is een solide boekwerk, samenge steld door een groot aantal bij uitstek deskundigen. Het is een eerlijke verza meling van artikelen en feiten - de directeur van het eventueel te vestigen Hoogovenbedrijf, dr. M. Albrecht heeft er ook een artikel voor geschre ven - maar het feitenmateriaal is zo ovv.i-sfe'pe.'^i, dat de titel duidelijk wfrdt waargemaakt.. Hde de strjjd ookaafloopt, één ding is daidelijk, dè problematiek Hoogovens heeft de vei^cheidene aktiegroepen tot een goed opererende eenheid gesmeed. Het CAR is op het ogenblik duidelijk het naar buiten optredende aktiecomi té. Het is, evenals de Hoek van Hol landse groep Schone Randstad Zuid, aangesloten bij de Leefbare Delta. Vele van de ruim dertig bij Leefbare Delta Loop mee, vragen de aktiecomité's, toon uw zorg over de milieuhygiëne, zie in, dat er aan ons aller welzijn daadwerkelijk iets moet worden ge daan. Dq_ mars is aanstaande zaterdag, 23 mei. Het verzamelpunt is Doelen plein bij de „speakerscorner", het tijd stip van verzamelen half twee 's mid dags. Wil men meer weten over de materie, dan zal het secretariaat van het CAR die graag verschaffen. Het adres is Griffioenstraat 6, Hoek van Holland, telefoon 0.1747-3765. Elke vorm van steun wordt gaarne ontvangen, ook geldelijke uiteraard. Het gironummer is 1763360 ten name van de penning meester van Leefbare Delta te Rotter dam. Men kan op dit nummer ook de brochure voor een „Leefbare Delta" (f 1,25 inclusief verzendkosten) en de map „Hoogovens tegen de Maasvlakte" (f 2,25 inclusief) bestellen. Onderwijszaken in Poliek Kafee Er was goede belangstelling voor de onder- wijsavond door het „Politiek Kaffee" Schie dam belegd in de zaal aan de Nieuwstraat 12. De bijeenkomst werd geleid door Joop Daalmeijer en verscheidene gemeenteraadsle den toonden hun belangstelling. Besproken werd o.a. het tekort aan onderwijzend per soneel waarbij werd geopperd, dat het salaris dient te worden verhoogd. Voorts werd aandacht gevraagd voor het probleem van de kindercrèches, de werkende jeugd en het basisonderwijs. Donderdagavond 21 mei, vanavond, wordt gesproken over de poli tieke partijen en de welvaart met betrekking tot het welzijn van de Schiedamse bevol king. W Het parochiebestuur Sint Liduina-Ro- zenkrans te Schiedam heeft besloten, om de Havenkerk niet te heropenen. In een vergadering, waarin ook aanwe zig waren deken J. J. Oudshoorn en de heer L. C. Kok, beiden als waarnemers van het Bisdom Rotterdam, benevens Bij het bepalen van zijn standpunt heeft het parochiebestuur zich laten leiden door de informaties, verkregen tijdens vele vergaderingen, besprekin gen en onderzoeken. Hieruit is voor alle leden het volgende komen vast te staan: De redenen, die in 1967 tot sluiting van de Havènkerk hebben geleid, zijn een bestuursdelegatie van het comité ook thans nog onveranderd van kracht tot behoud van de Havenkerk, zijn de mogelijkheden tot heropenen van de kerk uitvoerig besproken. Het werk van de nachtploeg bij de werf Gusto werd zoveel mogelijk onderbroken, om de werknemers gelegenheid te geven getuige te zijn van het feit, dat burgemeester H. Roelfsema de zgn. „koningspaal" voor de bouw van een nieuwe kantine en uitbreiding van de kantoren. De kantine zal plaats bieden aan 300 personen. In het kantoor worden de buitenafdelingen van scheepsbouw en personeelsdienst gevestigd. Onder veel belangstelling verrichtte burgemeester Roelfsema het heiwerk. Er zullen nog 153 palen van 21 meter lengte met betonnen ophangers, in de grond worden gedreven. De heer F. Smulders, lid van de directie van Gusto, bracht in een toespraak dank aan de burgemeester en overhandigde deze een geschenk onder enveloppe, ter vrije beschikking van de burgemeester, die het bedrag bestemde voor het Cultureel Fonds, waaruit het gemeentebestuur put voor speciale doeleinden. en zijn voor een deel zelfs versterkt, o.a. door het thans ingenomen stand punt van het Bisdom. Het gezamenlijke priesterteam van Schiedam ziet - mede wegens de thans bestaande ruime kerkgelegenheid - noch reden noch wenselijkheid de Ha venkerk als kerk te hercpe.:en. De Havenkerk is aangeboden aan de andere Kerken in Schiedam, maar er is bij hen geen behoefte aan deze kerk ruimte gebleken. De mogelijkheid tot inspraak voor alle Schiedammers, leverde 40 reacties op. Dit aantal reacties is nogal l eperkt, en de naar voren gebrachte meningen waren zeer verdeeld. Daarom hebben ook deze reacties het parochiebestuur niet kunnen overtuigen, dat herope ning van de Havenkerk in een behoefte van Schiedams bevolking zou voorzien. Door het Comité tot Behoud Haven kerk werden circa 650 handtekeningen verzameld ter ondersteuning van zijn wens tot heropening van de kerk. Het parochiebestuur heeft dit pakket hand tekeningen nader bestudeerd. Hierbij heeft het parochiebestuur geen garan tie gevonden, dat het aantal bezoekers boven een aanvaardbaar minimum zal liggen en dus evenmin een garantie voor een sluitende begroting. Als ga rantie kunnen ook niet gelden de bijvalsbetuigingen van een aantal vere ningen, gezamenlijk eveneens circa 650 leden tellend. Van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg, de Gemeente en de Provincie zijn tot nu toe schriftelijke garanties ontvangen, dat van de geraamde 1 miljoen gulden die de restauratie zal gaan kosten, f 825.000,- zullen wor den gesubsidieerd. De parochie zou dan f 175.000,— moeten opbrengen als eigen aandeel in de kosten van restau ratie. Een verhoging van het percenta ge van de subsidie is weliswaar niet uitgesloten, maar aan de andere kant worden ramingen meestal overschre- Vervolgens blijven er nog heel wat kosten, waarin totaal niet gesubsid ieerd wordtniemand kan deze kosten tevoren precies berekenen, maar ze vallen meestal tegen. Bovendien moet men de telkens terugkerende jaarlijkse exploitatie—kosten schatten op circa f30.000,-. Op grond van bovengenoemde overwe gingen is het parochiebestuur dan ook van mening, dat weder-openstelling van de Havenkerk een onhaalbare zaak is en binnen parochie—verband onver antwoord. Niettemin is het parochie bestuur bereid de voorstanders van heropening, vertegenwoordigd door het actie—comité, alsnog in de gelegen heid te stellen hun wensen en bedoe lingen te verwezenlijken. Daartoe zou een Stichting in het leven geroepen kunnen worden, waaraan de Havenkerk zou kunnen worden overge dragen op nader overeen te komen voorwaarden. Dat bij deze voorwaar den een loyale samenwerking in stede lijk, dekenaal en diocesaan verband vooropstaat, zal nauwelijks enige ver bazing wekken. Aan het actie-comité, het Comité tot Behoud Havenkerk, is gevraagd zich hierover te willen bera- Voor de vijfde maal Gids voor Schiedam Voor de vijfde maal is de Gids voor Schiedam verschenen, een uitgave van de Schiedamse gemeenschap. Het is een gids, die in een behoefte voorziet, want het zoeken naar tal van adressen en het vinden daarvan zou anders een vrijwel hopeloos werk zijn. De gids wijst de weg in het doolhof van vereni gingen maar ook door het Schiedamse bedrijfsleven. Deze vijfde uitgave heeft allerlei uitbreidingen ondergaan. Uiter aard is het moeilijk een dergelijke gids „up to date" te houden, daarvoor voltrekken zich te snel allerlei wijzi gingen. Er is een duidelijke stratengids aan verbonden, waarop tevens een aantal belangrijke gebouwen in Schie dam staan aangegeven. v - V - v De Europoortrit voert dit jaar ook Wil men een indruk krijgen van de Shell raffinaderij hij Pernis en de veel besproken en nog steeds groeiende Maasvlakte nu ook eens met eigen ogen zien, dan is een Europoortrit van de R.E.T. daarvoor de aangewezen manier. Tot en met september organi- seert de R.E. T. evenals vorig jaar iede re woensdag en zondag deze rit. Nieu we elementen zijn dit jaar de Van Brienenoordbrug en de Maasvlakte. Ook rijdt de bus van het Stationsplein dwars door het centrum, zodat de deelnemers tevens alle bijzonderheden van D '70 kunnen zien. Via de Van Brienenoordbrug en Rotterdam Zuid rijdt men naar de Shell-raffinaderij in Pernis. In een 20 Lustrumviering kerk „St.Jan de Doper" Het gebouw van de kerk „St. Jan de Doper" aan de Mgr. Nolenslaan in Schiedam gaat het eerste lustrum vie ren. De viering is zowel kerkelijk als door middel van een toneelavond en een disco—avond voor de jeugd. Zaterdagavond 23 mei om zeven uur is er een avondmis. Deze liturgie-viering wordt opgeluisterd door het koor van de Scholengemeenschap „Nieuwelant". Dan volgt zondagmor gen 24 mei om negen uur de hoogmis. In deze eucharistieviering zal het ge mengd koor onder leiding van de heer Jan Remmerswaal de Missa Festiva van Gretchanipof uitvoeren, aan het orgel Ted Remmerswaal. De missen van 8.30 en 9.30 uur komen dan te vervallen. Ca. 11 uur vangt de eucharistieviering aan, waarbij het kinderkoor enkele liederen zal zingen. Om 12.15 uur is er de stille mis. Vrijdagavond 29 mei 's avonds om 8 uur is er een toneel avond in de aula van de Scholenge meenschap. De Schiedamse toneel groep voert dan het blijspel op: „Zachtjes met de deuren". Er zijn voor deze voorstelling gratis toegangskaarten verkrijgbaar in de pa rochiezaal op zaterdag 23 mei van 114—16 uur. Zaterdag 30 mei is er in „Tivoli" aan de Nieuwe Haven voor de jeugd boven 16 jaar een disco—avond met als disc—jockey Martin Green. Ook hiervoor is de toegang gratis, waarvoor kaarten kunnen worden aan gevraagd aan de pastorie en afgehaald zaterdag 23 mei van 14-16 uur in de zaal bij de kerk. Kinderspeelplaats bij ziekenhuis De psycholoog drs. M. Schnater heeft aan het gemeentebestuur van Schie dam verzocht om een klein gedeelte van het thans in aanleg zijnde parkeer terrein bij het gemeenteziekenhuis in te richten tot kinderspeelplaats, het geen in een behoefte zou voorzien. SLAAPBANKEN Industriegebouw Goudsesingel 66, minuten i durende rit over het uitge strekt complex van deze oliemaat schappij krijgen de deelnemers enigs zins een indruk van de werkzaamheden van de petrochemische industrie. Daar na voert de tocht naar de Maasvlakte waar - waarschijnlijk - de hoogovens zullen verrijzen. In het expositiecentrum Eur-o-rama kan men de tentoonstelling bezoeken. Dit is bij de ritprijs inbegrepen. Hier bestaat tevens gelegenheid de lunch te gebruiken. Die is uiteraard voor eigen rekening. Op de terugreis wordt Den Briel aange daan waar men de gelegenheid krijgt een wandeling door het oude stadsge deelte te maken. De bus rijdt daarna langs Heenvliet en Geervliet naar het .Metrostation Zuidplein vanwaar men met de metro terug kan naar het centrum. Ook dit tochtje met de me tro vormt een onderdeel van de Euro poortrit, die heen en terug bij elkaar 100 kilometer bedraagt. Het is beslist de moeite waard om ook eens met dit deel van Rotterdam, het industrie en havengebied in Botlek en Europoort kennis te maken. Kaarten voor deze rit zijn bij de chauffeur in de bus verkrijg baar. De prijs bedraag f 6,50 en f 4,50 voor kinderen tot twaalf jaar. Deze bus vertrekt zondagsmorgens om elf uur en 's woensdagmorgens of half tien van het R.E.T. gebouwtje op het Stations plein. Voor f. 1.25 4 dezelfde foto's A 0f 4 verschillende foto 1 briefkaart in 3 minuten klaar.

De Havenloods | 1970 | | pagina 1