DE HAVENLOODS Swarttouw-ers in de clinch met Wilton 50% I KORTING Veranderingen op arbeidsmarkt wetenschappelijk bestuderen ALLROUND BANKETBAKKERI VELCO" Drinkgewoonten deden glasproduktie stijgen KUNSTGEBITTEN f donderdag, 28 mei 1970 19e jaargang no.30 UITGAVE: DE JÊUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000 - Een groep Swarttouw-werknemers heeft dezer dagen in een brief aan de politieke partijen in Schiedam zijn misnoegen uitgesproken over de gang van zaken bij de bouw van een overdekte stalling voor de auto's van het Swarttouw-personeel. De auto's hebben namelijk enorm te leiden van de werkzaamheden bij dok 8 op de werf van Wilton Feijenoord, waar verfspuitwerkzaamheden plaats vinden. Dat gebeurt in de open lucht waarbij een fijne regen van verfdeeltjes neer daalt op de Auto's van de werknemers van Swarttouw. In de brief stelt de groep o.a. het volgende: Prins Bernhard was het, die vier jaar geleden naar Schiedam kwam om het feestelijke tintje te geven aan het in gebruik nemen van dok 8 bij Wilton. Er was geen kantine in de buurt. Geen nood, het kon niet op! Alléén voor deze grote dag werd een speciale kanti ne gebouwd en weer afgebroken, op dat niemand van de hoge gasten op een droogje zou zitten. Sindsdien is het een natte boel gebleven, d.w.z. voor buurman Swarttouw. In dit dok 8, dat langs de openbare weg ligt, worden n.l. bijna dagelijks verfspuitwerkzaamhe den aan schepen in de open lucht uitgevoerd. De wind doet de rest en er daalt op de zuurverdiende privé-auto's van zo'n vijftig Swarttouwwerknemers een fijne regen neer van verfdeeltjes, die zich zeer stevig vasthechten op de lak en de ruiten en daaraan op den duur een schuurpapier-achtig effect geven. En mag dat zo maar? Nou, daar zijn we nog niet achter. We dienen al jaren klachten in bij de Directie van Wilton, bij de Politie, bij de Hinderwet, bij de meldkamer Luchtverontreiniging. We hebben geschreven aan Burgemeester en Wethouders, maar we bereiken niets. Reus Wilton ontkent n.l. schuld en schuift deze af op kleine classifi- ceer-bedrijven, die het werk als onder aannemers uitvoeren. Tweemaal is het ons gelukt bij zo'n onderaannemer middels een schade claim een geringe vergoeding los te krijgen, maar ontelbare malen vingen we bot. Vorig jaar november was het zo bar, dat de plassen op het terrein groen waren van de spuitverf. Toen zag Wilton wel in, dat er iets gedaan moest worden. Stalling Na enig overleg werd toegezegd, dat op het terrein van Wilton een stalling zou komen voor onze auto's. Deze stalling zou in de dokrichting dicht zijn, aan welke dichte zijde een overkapping zou komen. We zijn nu een half jaar verder. De stalling is bijna klaar, echter de dichte zijde ontbreekt en er is géén overkapping! Het is een geëgali seerd stukje ex-fietsenstallingterrein geworden bij de niet meer in gebruik zijnde ingang van Wilton aan de Admi raal de Ruijterstraat, vlak bijdok 6 en dok 7, waar eveneens gespoten wordt! Wilton beweert, dat daar geen verf valt. Niemand gelooft het en het tegendeel is al gebleken. Ook in het Schiedamse bedrijfsleven vinden regelmatig fusies plaats en worden andere samenwerkingsvormen toegepast. Kleine bedrijven moeten soms worden opgeheven. Voor de werkgelegenheid heeft dit in het groot gezien geen ernstige gevolgen gehad, omdat de arbeidsmarkt nog steeds krap blijft. Sociale onrust hebben de veranderingen natuurlijk wel teweeg gebracht. Verandering van werkkring op ge dwongen wijze heeft nu eeitmaal een gevoel van onzekerheid ten gevolge. In POSTORDERS1.6 artikele" W KEURK°°" Onbegrijpelijke spotprijzen voor restanten en artikelen met lichte transportbeschadigin^en, >af 29,75 vanaf 49,'- krasjes, deukjes enz., di« guldens voordeel geven: Snelwassers met tijdklok v Centrifuges vanaf Palissander wandboekenre] ie nylon bedspreien slechts bare°TV-toe^teUen vanaf -8 filmcamera reeds voor re dubbel-8 filmprojektors re super-8 filmprojektors v 24^50 339|- 42b,- ranafl79, naf 198- IS vanai 149- cers slechts 69,— 25- i, onder- rmaal 229,- bovenkastjes e nu slechts 149,- Handige auto accessoires reeds vanaf 2,— Voor de hobbyman losse wanden macoré gefineerd, van linnenkasten voor slechts enkele guldens. Slanker met een massageboy! Normaal 249,- nu reeds vanaf 69,— Speciale aanbiedingen in gouden sieraden en horloges. Vouwb|d, verplaatsbaar SPECIALE AANBIEDINGEN VAN ENKE LE STUKS (MONSTERS) meubelen, bank- CUSTOMATIC AUTO BEKLEDINGSHOE ZEN, zeer mooi, voor spotprijzen. Profiteer van deze eenmalige verkoop van deze restanten. Verkoop, uitsluitend tegen avonds vanZVzeTn zaterdag 30 mei van 10 tot 4 uur ^.e^URRKo^rPda^!iidKrUgerStraat h°ek 5 Minuten lopen van Metro-station Rijnhaven. een aantal gevallen heeft de opheffing van bedrijven ook moeten bewerkstel ligen, dat de werkgelegenheid op gro- gens gaat het hier niet om een typisch Schiedams verschijnsel. Naast de ver schuivingen op de arbeidsmarkt valt het op, dat nu ook de behoefte aan buitenlandse arbeiders in grote mate aanwezig is. In Schiedam alleen al zijn 1800 f900 buitenlanders werkzaam, hetgeen huisvestingsproblemen met zich mee brengt. Eigenlijk zou het nuttig zijn de behoeften en veranderingen op de ar beidsmarkt voortdurend wetenschap pelijk te bestuderen. B en W. van Schiedam hebben in het afgelopen jaar overwogen hiertoe een sociografisch bureau te vormen, dat ook voor planmatige ontwikkelingen goede» diensten zou kunnen bewijzen. Incidentele onderzoekingen hebben maar betrekkelijke waarde en de uit komsten eiVan zijn veelal spoedig ach terhaald. Een voorstel voor de vorming van een sociografisch bureau bleef tot dusverre achterwege, omdat de kosten al spoedig een ton zouden bedragen, welk bedrag bij de huidige begrotings positie niet zo gemakkelijk valt in te passen. Ook de huisvesting zou een probleem gaan vormen, omdat op de tegenwoordige secretarie geen ruimte is voor nieuwe bureaus. Naast fusies, samenwerkingsvormen en opheffingen in de bedrijfswereld valt te constateren, dat de belangstelling voor uitbreiding van bestaande en de vestiging van nieuwe bedrijven voort gaat. In het afgelopen jaar werd 38.000 m2 nieuw industrieterrein uit gegeven, waarop 375 nieuwe arbeids plaatsen werden geschapen. Het oog blijft gericht op voor de eigen omge ving waardevolle bedrijven. Voor f. 1.25 4 dezelfde of 4 verschillende foto's... of 1 briefkaart in 3 minuten klaar. Zelfbediening FOTO-SHOT STATIONSHAL SCHIEDAM Een overzicht van het nieuwe parkeer terrein, waar de auto's nog steeds niet veilig zijn voor de verfdeeltjes. MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers 1» MIOOEIUNDSTKMT 2 - TIL. 23.31.12 WOIPHAIMSIOCHT 23f - TH. 27.41.21 De ligging betekent tevens, dat op een „spuitdag" een Swarttouw-werknemer de laatste 200 meter voortaan moet lopen. Gaat hij tijdens de middagpauze naar huis, dan loopt hij voor Wilton onbetaald 800 meter per dag en is het een regenachtige dag, dan heeft hij bovendien het genoegen van 4x een nat pak. Van je buren moet je het maar hebben... 0plOSSillg Is er een „alternatieve oplossing? Ja, die was er en is er nog. Tegenover de fabriek van Swarttouw is Wilton-ter rein genoeg om een behoorlijke over kapte stalling te bouwen. De kosten zijn wat hoger, maar vergeleken bij de totale bouwkosten van het dok en de dagelijkse opbrengst kan dit geen rol spelen. In ieder geval is een stukje geëgaliseerd terrein op 200 meter af stand géén oplossing, maar een ver plaatsing van de ellende en daarom een lachertje! Waarom dit schrijven aan onze politie ke leiders gericht! Wel, wij worstelen nu al vier jaar met dit probleem, precies een zittingsperiode van een gemeenteraad. Over enkele weken mo gen we weer naar de stembus. Als we niet gaan, schakelt U dan geen weten schappelijke buro's in om na te gaan, waarom we wegbleven. Het is dan, omdat ook bij ons het vertrouwen in de autoriteiten geschokt is. Ach, we weten wel, dat Wilton voor Schiedam en het lieve vaderland zo ontzettend belangrijk is en dat de belangen van onze kleine groep hierbij in het niet zinken. In deze geest spraken ook de heren van de Hinderwet meerdere ma len en wat moeten zij anders? Toegeven, dat Wilton nooit toestem ming had mogen krijgen om zo dicht langs de openbare weg deze spuitwerk- zaamheden uit te voeren? Want denk wel aan, de verf valt niet alleen op lonze auto's, maar ook op de kleren van toevallige passanten. En natuurlijk wordt ze ook ingeademd, maar wie proeft dat nog in deze gezegende streek. We hebben nog even het plan geopperd op een regenachtige dag alle toevoerwegen naar Wilton met onze auto's te blokkeren. De Wilton-Direc tie zouden we dan uit laten stappen en een kilometer laten lopen. In die tus sentijd zouden anderen hun auto's behoorlijk met verf bekladden. Maar ach, wij hebben geen lange haren, wij zijn geen studenten, wij zijn geen kabouters en noem maar op, wij zijn „nette" burgers, wier gemiddelde leef tijd boven de 40 ligt en dan doe je zoiets niet meerhelaas. Heren politici, indien U beweert dat U voor het eerst van deze dingen hoort, dan leest U niet alle kranten, want „De Schiedammer" heeft er lang geleden een kolommenlang artikel met vlam mende koppen aan gewijd. Er kwam toen geen enkele reactie Uwerzijds. Is nu Uw belangstelling wel gewekt en vooral, denkt U ons te kunnen helpen, brengt ons dan eens een bezoek aan de Nieuwe Waterwegstraat in onze schaft tijd tussen 12.15 en 12.45 uur. We zullen U gaarne de nodige door Reus Wilton ernstig bekladde auto's tonen, aldus de Swarttouw-werknemers. SLAAPKAMERS w Goudse singel 66, Rot- .Vj j Verleden jaar zomer werd in het Ame rikaanse stadje Bethel „The Wood stock Music and Art Fair"gehouden. Er kwamen ongeveer 500.000 Mensen. Warner Bros maakte van dit fenomena le gebeuren een ruim drie uur durende film. Deze film komt binnenkort in Nederland, waarschijnlijk eind juni. Ons blad heeft in samenwerking met Warner Bros een wedstrijd uitgeschre ven Meer daarover leest men elders in dit nummer. le Klas Banketbakken vraagt voor het fijne werk een Aanvangssalaris f 1100,- p.m. Eventueel woning beschikbaar. Brieven onder nummer 9123 van dit TAPIJTHANDEL IS GEOPEND op vrijdag 22 mei 1970 door, en met medewerking van Ds. WARNERS, (die gesproken heeft, ook namens Mr. Caljé) Behalve vele belangstellende waren ook Ds. Groenewegen en Mevr. Groenewegen aanwezig. Verschenen is het jaarverslag van de N. V. Verenigde Glasfabriek, tot welk concern o.a. behoort de N.V. Ver. Glasfabrieken te Schiedam. In het ver slag wordt meegedeeld, dat de stijgen de lijn in de omzet ook in 1969 kon worden gehandhaafd en in totaal ruim 104 miljoen bedroeg tegen 93.7 in 1968. Na toevoeging van f2.167.340 aan de algemene reserve, zal voor winstuitkering f971339 beschikbaar blijven. In het verslag wordt o.a. geconsta teerd, dat de omzet van verpakkings glas en van tafelglas het afgelopen jaar met meer dan het gemiddelde percen tage toenam. De verbetering van de resultaten die in 1967 begonnen, heb ben zich ook in het afgelopen jaar voortgezet. Er was in 1969 een belangrijke toename van loonkosten, in het nog steeds loonintensieve be drijf. Naast verbetering van het pro ductie-apparaat, blijft de voortgezette uitbreiding van de bestaande produc tiecapaciteit een hoge prioriteit opei sen. De markt voor verpakkingsglas breidt zich nog steeds uit, enerzijds als gevolg van het stijgen van de consumptieve vraag en anderzijds van het doorzetten van verpakkingsglas voor eenmalig gebruik, het zgn. „mo noglas". Wil de bereikte marktpositie Het lag voor een deel ook aan de ideale weersomstandigheden, dat de „open dag" van dq Burgemeester Van Haaren-groep"zo uitstekend slaagde. De welpen, verkenners, voortrekkers, leiders en leidsters hebben daar ook het hunne toe bijgedragen. Het was uitermate gezellig op het terrein aan de Schiedamseweg, waar de padvinders hun tenten hadden opgeslagen. Er was een compleet kamp in bedrijf met zelfs een kantine en een barbecue. De padvinderij is een beweging met vele mogelijkheden, dat bleek wel uit de demonstraties en hetgeen was tentoongesteld. De 87-jarige mevrouw Van Haaren, echtgenote van wijlen de Schiedamse burge meester, wiens naam de troep draagt, gaf blifk van haar belangstelling voor het werk van de groep. In het kader van het 60-jarig jubileum van de Padvindersbeweging zijn er tal van aktiviteiten, die zaterdag startten met het „knobbelen". Op 30 mei zijn er in alle districten demonstraties en op 6 juni wordt er in Roosendaal een nationaal padvindersconcours gehouden. Verder zijn er diverse jubileumkampen, van 1-9 augustus een nationale voettocht, op 12 september een nationale rimboejacht en een kabouterdag. worden gehandhaafd en uitgebreid, dan zal de thans aan de gang zijnde expansie van de onderneming moeten worden voortgezet. Gebruiksartikel Over het „tafelglas" wordt in het verslag het volgende opgemerkt: „De markt voor drinkglazen hangt nauw samen met de drinkgewoonten en de toename van het drankgebruik. Vooral de laatste 5 a 10 jaren is, tengevolge van de groeiende welvaart, het gebruik van dranken - zowel alcoholische als niet-alcoholische - sterk toegenomen. Frisdranken en bier zijn in de gezins huishoudingen steeds meer een dage lijks gebruiksartikel aan het worden, terwijl wijn (vooral sherry) enorm ge populariseerd is. Maar ook het gebruik van gedistilleerd neemt ieder jaar ge stadig toe. Algemeen is de verwach ting, dat deze ontwikkeling in de komende jaren zal doorgaan. Deze toename van het gebruik van dranken, die tevens een groeiende verbreding van het drankenassortiment binnen de individuele gezinshuishoudingen met zich meebrengt, heeft indringende ge volgen voor de markt van drinkglazen. Het gewone glas wordt steeds meer gekocht als een product met een dage lijks gebruiksnut. Aan glas kleeft het bezwaar, voor de consument althans, dat het snel kan breken. Bij een frequenter gebruik wordt de kans van breken groter. RIJNMOND m.h.l.weststrat REPARATIES Él U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6. 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45. 49 en 49a

De Havenloods | 1970 | | pagina 1