DE HAVENLOODS Ik ben al dood, maar denk om m'n buurman Grondverkoop-erfpacht leidt tot breuk in stadsbestuur AMORPHOPHALLUS BLOEIT IN DE KONINGSKAS Certificaten voor aankoop Garantie-certificaat KUNSISEIITTEN „De Beer" bij zeevarenden zeer in trek Dwarsgebakken lekkert f(L donderdag 4 juni 1970 19e jaargang no 31 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000- MAASSLUIS. Wanneer van gezaghebbende kringen weieens de vrees wordt geuit dat „een lange hete zomer" te wachten staat, weet iedereen inmiddels wat daaf voor angstgevoelens uit spreken. Men vreest het opdringen van de bevolking en het wordt dan gebracht op een toon, die doet vermoeden dat men die bevolking niet verstaat. Dat men niet begrijpt waarom het nu zo nodig is dat het volk zich Iaat horen, want, „er schort toch eigenlijk niets aan". Dit afgelopen weekeinde is dan die bevolking weer eens in beweging gekomen en voor het gezag was het werkelijk geen moeilijk punt om er achter te komen wat er ditmaal aan schortte. In enkele woorden was men gewoon verontwaardigd en daarom kwam men protesteren. Men stond op tegen het gezag, heel geregeld overigens, omdat men een enorm gemis aan invloed voelde. Onmachtig om iets te doen tegen de mensen van het kapitaal, onmachtig tegenover de uitvoerders van het gezag. Dwars tegen de belangen (privileges) van een belangrijk volksdeel, de groep Rijnmondets en Westlanders, honderd duizenden in getal, die iets hadden waar men af en toe eens langs kon wippen, uitblazen van een week wer ken, zo maar eens relaxen, op een plek waarvan men vanzelfsprekend achtte dat die er was. Op een plek die uniek is: in het hele gebied, op een plaats waar het zo gezond leek en waar men nooit méér gedaan had dan er af en toe eens komen om te wandelen, te picknicken, te voetballen of te spelen. Men was hopeloos en machteloos en men zocht naar woorden en naar argumenten om er iets aan te kunnen doen, omdat men stond op een nieuwe open plek in het Staelduinse bos, waar de afgelopen week op ruwe wijze een( groepje bomen was gerooid met be hulp van een buldozer, wat eigenlijk nog niet mocht. Want al was de Rijn mond N.V. van de baron de Vos van Steenwijk dan eigenaar geworden van het bos, men mocht nog niet rooien en dat zal er ook nooit van mogen ko-^ men. A-sociaal Dat kleine plekje riep frustraties op bij mensen die kwamen kijker en men wilde ie is dot ii, want iedereen zag dat dit niet kon. Een meisje van de Hoekse Vrije Kabouters zat achter een tafeltje met manifesten en intekenlijsten en deed iedere keer weer haar woord: „Zij noemen ons a-sociaal en langharig werkschuw tuig, maar concludeert u zelf, wat zij hier hebben gedaan is a-sociaal, dit moeten we toch kunnen tegenhouden". Het zijn natuurlijk ongecontroleerde woorden van emotie, zoals ook de vele opschriften op bomen, pamfletten, sandwichborden, maar de honderden die, de hele zaterdag en zondag door, een beetje sfeér kwamen happen en kwamen zeggen „doorgaan met die aktie, want dat slopen moet stopgezet worden", onderstreepten het streven tot het behoud van het bos voor open recreatie. Van harte stemde men in met de buitenparlementaire aktie. Het was geen hand vol passanten, het waren mensen uit alle geledingen. We hebben met ze gesproken en hun reakties gehoord, sommigen waren niet voor publikatie geschikt, maar ieder zei in zijn eigen bewoordingen dat er vanuit Den Haag nu echt eens een stokje voor gestoken dient te worden en iedereen was bereid er iets voor te - Aki i es Niet voor (iedereen was het het afgelo pen weekeinde in het bos ïondhangen en machteloos toezien. Ook kwam men in groten getale in vergaderingen bijeen om te bezien wat er nog gedaan kan worden. Het leek aanvankelijk niet veel meer, maar in Den Haag was men toch. Wel een beertje geschrokken. Vóór het weekeinde scheen iedereen het met de golver^ eens te zijn, maar op ver- schillende nvnisteries lijkt men wat om, te zwenken'; nu de baron te vroeg opdracht heeft gegeven voor het rooien van bomen. Wat weer even snel is gestopt als begonnen, dankzij de GroenWacht van de Vrije Kabouters, die, waar ook, toezien dat er niet gekapt of gerooid wordt. In het bos, op de rooiplaats, is zondag middag eeh volksvergadering gehou den, waar zo'n tweehonderd discus sianten aan deelnamen. Besloten is, voortaan iedere zondag een dergelijke volksvergadering in het bos te houden, begin om vier uur. Verder is men begonnen met het uitgeven van garan tie-aandeelcertificaten van' minimaal twintig gulden. Hiermee wil men een bedrag bijeen krijgen om het bos te kunnen kopen en zondagmiddag was hiermee op papier al zo'n dikke tjpn- duizend gulden toegezegd door onder tekenaars. De certificaten zijn gedepo neerd bij de Nutsspaarbank te Maas sluis. In het gehele Rijnmondgebied en West- land gaat voorlopig iedere zaterdag een geluidswagen door de steden om op de aandelenverkoop attent te maken en verdere akties en ontwikkelingen be kend te maken. Op marktpleinen en wi-ikcJ 'i tra kan mm aandeelccrtifica- ten invullen en ondertekenen. Bij de regionale werkgroep Staelduin, die zich al enkele maanden inzet voor het behoud van het Staelduinse bos, zijn een aantal aktiegroepen aangesloten, zoals Leefbare Delta, Vrije Kabouters en vele anderen, die daadwerkelijk akties steunen en uitvoeren. Permanente icacht De te voeren akties zullen steeds wor.- den aangepast aan de omstandigheden, één ervan is een permanente wacht in het bos, met informatiecentrum, om te voorkomen dat weer bij verrassing met het rooien van bomen kan worden begonnen. De mogelijkheid bestaat dat de buitenparlementaire akties worden uitgebreid, maar allereerst wordt er nu belangstellend naar Den Haag gekeken of men nu eens eindelijk iets doet en de perspectieven waren het weekeinde, dat zowel op de ministeries van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (staatssecretaris v.d. Poel heeft een uitgebreid rapport over Staelduin gevraagd) en Landbouw men nu posi tief lijkt te reageren. Bewijs van deelname voor: f 20,-, zegge twintig gulden. in aankoop van Staelduin West op voorwaarde dat het zal lukken dit bos te verwerven ten dienste van de bevolking. Woonplaats 1970 .......L„v plakts datuni I handtekening Ik verklaar mij bereid voor een bedrag van fdeel te nemen in de aankoop van Staelduin West op voorwaarde dat het zal lukken dit bos te verwerven ten dienste van de bevolking. Ik machtig de Regionale Werkgroep Staelduin alle formaliteiten voor de afwikkeling mede namens mij te verrichten, waaronder begrepen een stichting of welke andere rechtspersoon lijkheid dan ook die Staelduin zal gaan beheren. Opsturen naar: H. FLAPPER, SECRETARIAAT REGIONALE WERKGROEP STAELDUIN, BURG. RIPPINGDASTRAAT 115, MAASSLUIS. Telefonische informatie tel. 01899 5373. Zomercursusweek over democratie in Kerk en Wereld Kerk en Wereld te Driebergen organi seert van 25 juli tot 1 augustus een zomercursusweek waarin aandacht wordt geschonken aan de democratie. De week is bestemd voor hen die leiding geven of krijgen en uit onbeha gen over de eigen situatie gezamenlijk vorm willen geven aan de vragen van gezag en macht. Deelneming is uitslui tend mogelijk voor 21- tot 40-jarigen. Kinderen tot 16 jaar zijn welkom bij de kinderleiding. Enkele leden van de Projectgroep De mocratie 1969 van de sociale academie De Aemstelhorn te Amsterdam, helpen mee aan de opzet en de uitvoering van deze week. De prijs bedraagt f 92,50 per persoon, f 172,50 per echtpaar, f 60,- per kind van vijf tot en met vijftien jaar en f 40,- per kind van een half tot en met vier jaar. Aanmel dingen kunnen worden gericht aan Con- terentiesecretanaat Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen, tel. 03438-2241. Voor de liefhebbers van al wat groeit en bloeit speelt zich dezer dagen een spannend gebeuren af in de Konings- kas van de gemeentelijke Plantsoenen dienst aan de Bosdreef 99 (Kralingse Bos, uitvalsweg van de Gordelweg naar Utrecht) te Rotterdam. Reeds enige weken ontwikkelt zich daar in een kuip uit een knol een bloem, die de grootste is van alle planten. Het betreft de Amorphophallus Titanum. alle akties) heeft zich tot de minister president gericht met het verzoek het bos aan te kopen in het kader van het Natuurbeschermingsjaar. De werk groep heeft enkele juristen opdracht gegeven, na de jongste ontwikkelingen, te bestuderen in hoeverre nop stappen te nemen zijn in het kader van de bestaande wetten om het kappen van het bos onmogelijk te maken en om te zien in hoeverre strafbare feiten ge pleegd zijn, om eventueel een kort geding aan te spannen. Voor de recreatiezoekende bevolking, voor de natuurliefhebbers en voor jeder die het bos wil houden uit welke overwegingen dan ook, is te hopen dat men stoot op de steen der wijzen in de boskwestie en dat de dode bomen die langs de grond liggen niet voor niets liggen te schreeuwen met witte op schriften: „Ik ben dood, maar denk om mijn buurman"! De bosaandelen tekenen wil nog niet zeggen dat men het bedrag wat men invult moet betalen. In principe stelt 1 men zich garant voor het bedrag wat is (ingevuld (de f 20, - kan men doorstre pen en wijzigen). De werkgroep wil er voorlopig mee aantonen dat de bevol king bereid is iets voor het bos te doen en als er nergens (overheid) geld te halen is, zal men de toezegging aan wenden om onder de gestelde juridisch gecontroleerde voorwaarde, het geld te innen om als rechtspersoon het bos te kopen en te gaan beheren. Het is om een alternatief te hebben tegenover de kopers van het bos. MAASKANT BEHANGSEL vraag staalboeken vakkundige behangers UT 2 - TE 23f - Ti REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT UENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3,'6, 8 en met buslijn 32, 34, 38. 45, 49 en 49a De breuk tussen P.v.d.A., PSP en CPN enerzijds en KVP-Prot. Schiedam anderzijds, als gevolg van een verschil van mening over de te voeren grondpoütiek, heeft geleid tot een gehalveerd dagelijks bestuur van de gemeente, zij het dan ook, dat de burgemeester de min of meer omstreden portefeuille nog in handen heeft. Zoals het er nu nog voor staat, blijft de P.v.d.A. fractie buiten het college en zal dat ook blijven als in september, bij de samenstelling van het nieuwe college van B. en W., de breuk nog niet is hersteld. Dit viel duidelijk op te maken uit verklaringen, die door het plaatselijk partijbestuur, de beide wethouders en raadsleden werden afgelegd. termijn de politiek zou wijzigen en de gemeenteraad in het vervolg meer ge kend zou worden en er minder volgens „interne" richtlijnen gewerkt zou wor den. Deze uitdrukking wekte verbol genheid bij de burgemeester. Al vaker hadden de laatstgenoemde fracties laten blijken bezwaren te heb ben tegen de laatste jaren gevoerde politiek, om aan erfpachtuitgifte van grond voorkeur te geven. De PSP h^eft op dat punt een min of meer princi pieel standpunt, omdat men geen ver vreemding van de gronden wenst. De P.v.d.A. geeft voorkeur aan de erf pacht, omdat men hierdoor jaarlijks terugkerende vaste inkomsten heeft, die voor het besturen van de gemeente noodzakeüjk worden geacht. KVP en Prot. Schiedam zien liever verkoop van grond, waardoor men kapitalen beschikbaar krijgt om be paalde noodzakelijke werken, zoals de herbouw van de binnenstad, sneller te kunnen uitvoeren. Mogelijk zou over dit meningsverschil ergens een oplos sing verkregen zijn, als in de motie van de P.v.d.A. niet in paragraaf 3 werd gevorderd, dat het college op korte Discussies De verkiezingsbijeenkomst van de P.v.d.A. in het wijkgebouw Nieuwland kreeg een bijzondere kleur als gevolg van de opgewonden discussies over het gebeurde in de raad. Dit kwam voorna melijk, omdat de heren Rosman en Kuipers (Prot. Schiedam) naar de ver gadering waren gekomen. „Daar heb ik toch waardering voor", zei ons later een geëmotioneerde wethouder Schef- fers. Tijdens de bijeenkomst, ontwik kelde zich een debat tussen de heren Simons (P.v.d.A) en Rosman over de voor- en nadelen van erfpacht en grondverkoop. Oud—wethouder H. Sabel vond dat het hele gebeuren een stuk verdriet op roept en het wenselijk is wegen te vinden, om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen. „De tegen stellingen zijn bepaald niet onover brugbaar, men dient deze zaak eerst behoorlijk te regelen. Ik zou het ver schrikkelijk vinden als de P.v.d.A. in het gemeentebestuur buiten spel zou worden gezet. Dat is bijna niet te aanvaarden", aldus de oud—wethou der, van wie we ook tijdens een ge sprek de indruk kregen dat hij onder de gegeven omstandigheden de porte feuillekwestie niet zou hebben gesteld. Het lid van de tweede Kamer, mej. Nel Barendregt uit Rotterdam consta teerde, dat de kwestie van de grondpo- litiek zelfs kabinetten heeft doen val len. Zij was van mening dat hier wel degelijk sprake is van een beginsel kwestie. De heer Rosman (Prot.) ver klaarde, dat zijn fractie geen „uitver koop van grond" wil houden, er dient een principiële gelijkstelling te zijn tussen erfpacht en verkoop. Er zijn bedrijven, die niet op de losse erf pachtbasis zich in Schiedam willen vestigen. Standpunt Tijdens een persconferentie na de ver gadering, verklaarde de heer Tijsen, voorzitter van de afdeling Schiedam van de P.v.d.A. dat zijn bestuur in deze zaak volkomen achter de beslissing van de wethouders staat. De motie gaf duidelijk blijk van wantrouwen in het college en de wethouders hadden de moed om uit te treden. Als er geen oplossing van de kwestie komt, zal de P.v.d.A. ook bij de nieuwe samenstel ling van de raad hetzelfde standpunt innemen. Wanneer in de nieuwe raad de zetelverhouding door de PSP tot 18 kon worden gebracht, dan is dat net een stem te weinig voor een meerder heid (37 zetels telt de raad). Het is dan maar de vraag, wat D'66 over de situatie denkt. „We ontzien onze wethouders niet, dat heeft men in de kwestie Bochoven kunnen ervaren", aldus de heer Tijsen, „maar hier staan we achter". Mevr. Verwey—De Graaff stelde, dat grond met speculatieve doeleinden wordt ge kocht. „Daar kunnen we als gemeente niet aan gaan meewerken". Zij gaf echter toe zich zorgen te maken over de bestuurssituatie die is ontstaan, hoe de verkiezingen ook uitvallen. „Het schijnt allemaal wel mooi om flink te doen, maar een stad moet worden bestuurd, waarbij ieder zijn eigen standpunt kan hebben. Maar bij het zoeken naar een compromis moet je toch wel oppassen". „We zitten echt niet te juichen over deze situatie", erkende de heer Tijssen. En zo bleek men nog steeds geen stap naderbij te zjjn gekomen in de ontstane moeilijk heden, waarover meer opj>ag. 3. Het geslacht behoort tot de familie van de Arondskelkachtigen, waartoe o.a. ook behoren de Anthurium, Phi- lodendron en Monstera. Van de Amorphophallus (een Neder landse benaming is onbekend) bestaan ca. 80 soorten, welke van oorsprong voorkomen in de tropische gebieden van Z.O. Azië, Indonesië, Australië en de Pacific-eilanden. De soort titanum komt van Sumatra en maakt, evenals „De Beer", het internationaal centrum voor zeevarenden aan de Europaweg 210 te Rozenburg blijkt bij degenen voor wie het is opgezet, zeer in trek zijn. Het centrum is nu ruim een ja oud en werd van 7 mei 1969 tot en met 31 december van dat jaar door 12.282 zeelieden en 6593 anderen (ongeveer 60 procent voetballers vai scheepvaart ontvangende bedrijven ii Europoort en Botlek) bezocht. Van januari tot 27 mei van dit jaar war die getallen respectievelijk 10.298 4261. Nog duidelijker blijkt dat De Beer een -behoefte voorziet uit het aantal overnachtingen: van 7 mei '69 tot en met 31 december '69 1786, v; januari '70 tot en met 27 mei 2355. Het hotelgedeelte zal dan ook worden uitgebreid met 20 eenp soonskamers, kosten f 450.000, Voorts zijn er plannen voor een over dekt zwembad van 10 bij 20 meter met kleedruimte en verwarming. De kosten hiervan bedragen f380.000,-; De meeste zeelieden komen naar De Beer voor ontspanning. Met een busje worden zij afgehaald van hun schip en naar het centrum gebracht. De maan dagavond is op de Duitsers afgestemd. Dan wordt een Duitse film vertoond. DinsdagsavonÜs is er eveneens film, 's woensdags is er bingo of, als er voetballen op de televisie is, wordt daarnaar gekeken. Donderdagavond is de dansavond. Als partners voor de zeelieden komen meisjes uit gemeen ten in de buurt. De meisjes worden gehaald en weer teruggebracht met het busje van het centrum. Op het ogen blik wordt ook naarstig gezocht naar een grotere bus omdat de huidige te Het centrum werkt overigens nog met een tekort, over 1969 bedroeg dit f 260.000,-. Dit wordt gedekt door de Stichting Zeemanswelzijn Nederland, waarin de meeste rederijen deelnemen en de gemeente Rotterdam. de andere, een knol, welke een doo snede van 50 cm. kan bereiken. In h< jonge stadium vormt de plant, in he voorjaar, slechts één diep ingesnede blad, dat wel een doorsnede ka bereiken van 3 meter. Het blad staa op een stengel die maximaal 5 mete hoog kan worden en een doorsned heeft van 10 cm. In het najaar sterft de plant volledig en maakt de knol een rustperiod door. Tijdens deze rust wordt de kne droog doch vrij warm bewaard. lede jaar wordt het blad groter en na enig jaren kan een bloem verschijnen. Dez bloem ontwikkelt zich uit de kne meteen na de rustperiode. De bloem heeft een kolf van ongevei r anderhalve meter lengte en daarondt - zit een kelk met een dwarsdoorsned van 1,3 m. Deze kelk is aan buitenzijde groenachtig en binneni bruin-purper. De bloem op de gemeentekwekei j staat op het punt van uitkomen, ma; r het juiste tijdstip is niet aan te gevei Als de bloem opengaat bloeit z j slechts enkele dagen. Omdat het hi< een prachtig exemplaar betreft hee t de Plantsoenendienst gemeend alle bi langstellenden in de gelegenheid t stellen deze bijzondere plant te k< men bekijken. DE KWEKERIJ DAARTOE OPENGESTELD T/M JUNI VAN 9 TOT 16 UUR Eli 'S AVONDS VAN 19 TOT 21 UUF overigens is een bezoek aan de kwek; rij een bezienswaardigheid op zich. I de Koningskas staan vele exotisch gewassen, men ziet er b.v. de koffi aan de koffieplant. BANKSTELLEN gezond nog lekkerd

De Havenloods | 1970 | | pagina 1