DE HAVENLOODS iDsbii i 2 wa I9H Byrds en JeffersonAirplane op Holland Popfestival ■KJ j Gifwolk „Cocktail-effect" boven schadelijk voor tOj j Rijnmond volksgezondheid Jill NEEM VOORAL JE SLAAPZAK MEE m innnn vogels Politiek wordt in Schiedamse raad spannende zaak Jum Poezie-festival in De Doelen: dichters lezen eigen werk voor KUNSTGEBITTEN! donderdag, 11 juni 1970 19e jaargang, no. 32 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN dag. 010-132170 OPLACE 255.000 - WbEKBLAD VOOR ROT ERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25. ROTTERDAM. TELEFOON Op 14 mei van dit jaar is er gedurende acht uur een sterke concentratie van ozon en peroxyl-acetyl nitraat in de lucht boven het Rijnmondgebied geweest. Deze chemische reactie, die bekend staat onder de naam van „cocktaileffect" werd geheim gehouden. Dit blijkt uit een brief van de „Actiegroep Schone Randstad-Zuid" pin het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. De actiegroep wijst er op, dat dit cocktail-effect daarom zo verontrustend is, omdat de groep bij voortduring heeft gewezen op de gevaren, die zijn verbonden aan een dergelijke reactie. Deze zullen in hoge mate toenemen bij uitbreiding van de bestaande chemische en petrochemische industrieën en een eventuele vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte. Verder wijst de actiegroep in de brief op het stijgen van de zwaveldioxyde-concentratie tot een kritiek niveau op 29 mei gedurende bijna twaalf uur. Ook deze alarmtoestand kwam bij toeval in de publiciteit. Zij onderstreept de bewering, dat in het Rijnmond-gebied in vele opzichten de uiterste grens is bereikt. De actiegroep vraagt daarom, mede als spreekbuis van alle plaatselijke comité's en overkoepelende organisaties, die ijveren voor een leefbare Rijnmond, met klem om elke aangevraagde uitbreiding van de bestaande industrieën, die het milieu kan belasten, te weigeren en om elke nieuwe industrie, die niet per definitie geheel schoon is, b'j voorbaat af te wijzen. Dit betekent dan ook, dat een vestiging van Hoogovens zeer ongewenst moet worden geacht. Het resultaat van de gemeente- keurstemmen weer voor de KVP in de Bij Rijnmond wordt ontkend, dat er bij de alarmering van de bedrijven een zekere geheimzinnigheid bestaat ten opzichte van het publiek. Men wil echter, zo deelde de heer G. Schilder, persman van Rijnmond, ons mee, ook tijdens de alarmtoestand de reacties van mensen vernemen. "Wanneer nu, zo is de redenering, veel bekendheid wordt gegeven aan de alarmtoe stand, dan heeft dit tot gevolg, dat het aantal klachten bij de Centrale Meld- en Regelkamer terugloopt, omdat de mensen er dan van uitgaan, dat er toch al iets wordt gedaan. Dit wil men voorkomen, omdat men ook tijdens de alarmtoestand het verloop van de klachten wil blijven volgen. Niet ter zake Bovendien, zo deelde de heer Schilder ons mee, komt een dergelijke alarmtoestand vijftien tot twintig keer per jaar voor Wanneer er steeds weer opnieuw beke: 'heid aan wordt gegeven, gaat de belangstelling van de publiciteitsmedia voor het alarm achteruit, zodat de berichtgeving dan ergens wordt weggedrukt. Dit laatste is naar onze mening een redenering die niet ter zake is. In de eerste plaats niet, omdat het niet'aan Rijnmond ligt te oordelen wat de dag- en weekbladen met dergelijke berichten doen. In de tweede plaats niet, omdat bijvoorbeeld de brandweer bij elke brand van betekenis ook de kranten alarmeert. De belangstelling van kranten voor een brand is er niet minder op geworden. Het is zeer moeilijk te bepalen wanneer de alarmtoestand optreedt, aangezien dit in grote mate afhankelijk is van de atmosferische omstandigheden. Voor het zwaveldioxyde-gehal te in de lucht heeft men drie criteria. Zo heeft men als grens .v^uuunciu, u een gehalte van 350 mg S02 per kubieke meter buitenlucht waarin het optreedt. gedurende 24 uur. Dit mag echter niet vaker dan één keer per maand voorkomen. Daarnaast gaat men er van uit, dat in stedelijke samenlevingen een gehalte van 500 mg S02 per kubieke meter lucht gedurende lange tijd schadelijk is. Tenslot te is er de grens van 1000 mg S02 per kubieke meter buitenlucht gedurende één uur. Kiezen Uit deze drie criteria moet men kiezen, waarbij men, zoals gezegd, de atmosferische omstandigheden mede in aanmerking neemt. Over het algemeen blijft men onder de grens van 500 mg zitten, maar het is ook mogelijk, dat het alarm pas in werking treedt, wanneer men die grens is overschreden. Dat gebeurt wanneer blijkt, dat die overschrijding, niet van tijdelijke aard is zoals men eerst heeft aangenomen. Het zwaveldioxyde-gehalte is in feite de enige luchtvervuilende tactor, die men kan meten. Zij is ook de meest hinderlijk* omdat zij meestal ook voor het reukorgaan waarneembaar is Men neemt echter aan, dat het S02-gehalte ook een graadmeter meterT andere luchtvervuilende factoren, die men niet kan Een van die factoren is het zogenaamde PAN-effect (peroyl-ace- tyl-nitraat), dat op 14 mei is opgetreden. Dit effect kan op zichzelf niet gemeten worden. Met het nevenverschijnsel van dit effect, het oxydent, is dat wel het geval. Dit oxydent levert dan ook weer schade aan planten op. Prof. Bureman, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, verklaarde dan ook zonder voorbehoud, dat dit „PAN-effect" gevaarlijk is voor de volksgezondheid, uiteraard weer afhankelijk van de mate Industrie kan zelf bijdragen tot schoner produktieproces Oe Thant, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft in New York de commissie geïnstalleerd die de con ferentie over milieuhygiëne moet voor bereiden, welke in 1972 in Stockholm zal worden gehouden. De conferentie moet richtlijnen vaststellen voor inter nationale actie om het menselijk' milieu te beschermen en te verbeteren. Oe Thant noemde de toenemende milieuverontreiniging een verontrus tend aspect van de groeiende industria lisatie. Maar de industrie kan zelf bijdragen tot de oplossing van het probleem als de ingenieurs en wetenschapsmensen doeltreffende methoden uitdenken voor een produktieproces waarbij geen ongezonde stoffen vrijkomen en voor een doeltreffende vernietiging van af valstoffen, aldus Oe Thant. De secretaris-generaal zei dat de jeugd volledig moest worden betrokken bij elke planning op dit gebied. De be staande onrust en rebellie onder de jeugd hielden volgens hem gedeeltelijk ook verband met de verslechtering van het milieu en het menselijk leefkli maat. Oe Thant voegde eraan toe, dat preventieve actie nu minder kostbaar is dan het herstellen van de schade als de ramp zich eenmaal heeft voltrokken. De secretaris-generaal heeft al vorig jaar in het kader van de voorbereiding op de VN conferentie een rapport uitgegeven „The problems of human environment" waarin hij er bij dé regeringen op aandringt het gevaar dat ontstaat door milieuverontreiniging onmiddellijk te bestrijden. Hiervoor is nodig dat onderontwikkelde en ont wikkelde landen gezamenlijk het pro bleem op radicaal andere wijze gaan benaderen dan tot nu toe en politieke, economische en sociale acties onderne men om de crisis te bezweren. Nieuw bestuur voor sociëteit De Waag Tijdens de gehouden ledenvergadering van de Schiedamse sociëteit „de Waag", is voor het komende seizoen een nieuw bestuur gevormd. Voorzitter blijft Joop Adriaanse en tweede voorzitter Leo van Pelt. Geko zen zijn verder Mia Vogelezang, secre taresse, Frans Ramakers, penningmees ter. Medewerkers zijn Felix Gundlach, Gerard Scheepmaker, Ineke Krommen hoek. Blijkens het financieel verslag is er een batig saldo van rond f. 500,-. De entreeprijs voor de avonden werd ge steld op f. 1,50, introductie f. 2,50, lidmaatschap f. 2,50. Op 13 juni is er een tuinfeest op het terrein van het clubhuis van de padvinders 't Raadhuis aan de Schiedamseweg. Het allereerste grote popfestival op het Europese vasteland wordt 26, 27 en 28 juni in het Kralingse Bos gehouden. Waarlijk zeer vooraanstaande groepen staan op het programma: Byrds (eindelijk naar Nederland), Jefferson Airplane (hoera), Santana, Dr. John the Nighttripper, Country Joe, Canned Heat, Pink Floyd, Soft Machine, om maar 's wat op te noemen. Nou heeft het verleden ons geleerd dat het organiseren van dergelijke festijnen, in ons zo vooruitstrevend poplandje, vaak een moeizame en hachelijke onderneming is. Zo kwamen tijdens het in Utrecht gehouden. „Flight in Lowlands Paradise IF', Jimi Hendrix en andere prominenten niet opdagen. Het festival van „De Rode Olifant", dat vorig jaar in Amsterdam zou plaats vinden, ging helemaal niet door en de moeilijkhe den die Syd Bernstein ondervond, toen hij in Apeldoorn het „World Peace Festival" wilde organiseren, waren zo groot, dat ook die manifestatie van de baan is. Als je dan geconfronteerd wordt met de ambitieuze plannen van de heren Georges Knap uit Rotterdam en Barry Visser, die het „alternatieve impressa- riobureau" MOJO uit Delft runt, en die samen de Stichting (we zijn ten slotte in Nederland) Holland Popfesti val oprichtten om dit gigantische pro- jekt op touw te zetten, dan is er pa aanvankelijke vreugde, toch enige twij fel. Maar wat elders niet slaagde, schijnt in Rotterdam te lukken. Orga nisator Georges Knap stelde ons ge rust: Alle groepen komen beslist. De voorschotten zijn betaald en boven dien werken we samen met het Bath - festival dat tegelijkertijd in Engeland wordt gehouden en waar alle „grote" groepen ook optreden. Er komt een pendeldienst tussen Londen en Rotter dam om de groepen over te vliegen. Later vertelde Toosje Knap, die de perscontacten onderhoudt, dat het Ministerie van C.R.M. het festival tot „Nationaal Evenement" heeft uitge roepen. Dit betekent dat alle artiesten automatisch een werkvergunning krij gen, zodat de laatste belemmeringen uit de weg zijn geruimd. Hoeveel mensen worden er verwacht? We rekenen op zeker 70.000 mensen. Het Kralingse Bos biedt plaats aan ongeveer 150.000terwijl er 30.000 nodig zijn om financieel eruit te sprin gen. Het hele festival kost omstreeks een miljoen gulden, inclusief de hono raria van de popgroepen. idee krijgt hoeveel mensen aanwezig zullen zijn, wat noodzakelijk is voor een goede planning van de voedsel- en drankvoorziening. Het Kralingse Bos heeft een oppervlak te van ongeveer 60 hectare, dat aan het eind van de maand plaats moet bieden aan grote concentraties jongeren uit hëel Europa. Allerlei voorzieningen zijn -getroffen: Op de kampeervelden (Het is dus duidelijk dat op het terrein overnacht kan worden) komen water- aanlsuitingen voor de 500 toiletten en wasgelegenheden, die worden aange legd. E.H.B.O. posten worden geïn stalleerd zodat medische hulp aanwe zig is. Op het terrein worden voedsel- en drankshops ingericht. De sponsor van het festival, de firma Bottelo N.V. (Coca-Cola) verzorgt de drank distri butie. Dit laatste heeft uitsluitend be trekking op frisdranken omdat in de vergunning van de Gemeente Rotter dam als voorwaarde staat vermeld dat geen alcohol-bevattende dranken ge schonken mogen worden. Is er gemeentesubsidie? Nee, tot nog toe geen cent. Ik ben bij C 70 èn bij de Gemeenti geweest voor subsidie. Men was erg vriendelijk, zelfs enthousiast, maar geld was er niet. Wel hebben we een garantiesubsi die van f25.000,- van C.R.M. gekre gen, omdat dit een experiment is. Kamperen De entreeprijs voor dit driedaagse pop- gebeuren bedraagt f 35,- (in de voor verkoop) en f 40,- als men zijn plaats aan het terrein wil kopen. Men kan kaarten bestellen door f 35,- over te maken op giro 1623966 t;n;v; Mojo- Delft. Verder kan men kaarten verkrij gen bij alle grote platenzaken en bij de verschillende V.V.V.-kantoren. De or ganisatoren hopen dat het merendeel van de plaatsen tijdens de voorverkoop afgenomen wordt, omdat men dan een Country Joe Mc Donald Drugs Aangezien bij dergelijke manifestaties het publiek nog wel eens andere genot middelen tot zich neemt, vroegen wij George Knap of er met de politie overleg is geweest ten aanzien van het gebruik van drugs: Ja, de politie heeft in Amsterdam een gesprek gehad met de narcoticadienst. Ik verwacht wat dat betreft geen moei lijkheden. Overigens hebben we con tact met Release-Rotterdam en er worden hulpposten op het terrein inge richt, speciaal voor druggebruikers. Behalve een indrukwekkende lijst van Nederlandse en buitenlandse popgroe pen, zijn er drive-in show ('s nachts), film-, toneel-, en dansmanifestaties. Zo komt het Nederlands Dans Theater en de Werkgroep Maasstadspelers brengt het stuk „De kar van de veroordeel- tien" van Arrabal. De Engelsman Jeffrey Shore zal experimenteren met Plastic Constructies op de Kralingse Plas en verzorgt tevens een spectaculair vuurwerk aan het eind van het festival. Het kan niet op, zullen we maar zeggen. Hoewel er 7000 extra parkeerplaatsen aangelegd zijn, hoopt de Rotterdamse politie dat het publiek zoveel mogelijk de auto thuis laat staan. Dit om file vorming op de toegangswegen te voorkomen. Kleuters verhuizen Al het vorig jaar moest het gemeente bestuur van Schiedam aan de ouders van leerlingen van de dependance o- penbare kleuterschool „Dombo" aan de Henri Polakstraat meedelen, dat de dependance moest worden opgeheven. Een actie van ouders en leidsters zorg de ervoor, dat op het laatste moment toestemming tot nog een jaar uitstel van opheffing werd verkregen. Het teruglopende aantal kleuters in de wijk Nieuwland maakt het mogelijk met ingang van het nieuwe schooljaar alle kleuters van de kleuterschool „Dom bo" in het modern geoutilleerde ge bouw aan de Minister Donkerstraat onder te brengen, zodat de leidster mevrouw H. de Bie-Haccou met ingang van het nieuwe schooljaar met haar klas in de kleuterschool aan de Minis ter Donkerstraat gehuisvest zal wor den. Het teruglopend aantal kleuters noodzaakt de gemeente één van de leidsters, mejuffrouw E. Verhagen, in onderling overleg over te plaatsen naar de nieuwe kleuterschool op het Bach- plein. The Byrds Het Holland Popfestival (er zal een film a la Woodstock van gemaakt worden) heeft een niet geringe propa gandistische waarde voor Rotterdam. In dit licht bezien, is het toch wel een beetje vreemd dat van de vele miljoe nen die in C—70 gestoken zijn, geen cent vrij gemaakt kon worden om dit evenement te ondersteunen. C.A.G. raadsverkiezingen heeft het ka rakter van een schok-therapie ge kregen. Niet dat deze schok i heel onverwachts was, maar gevolgen zijn toch met enige ver raad zal terugkeren, hoewel hij naar de tiende plaats op de lijst was verschoven en door het bestuur dus twee andere kandidaten achter zich liet. Wethouder Eijkenaar bleek eveneens hoog geno teerd te staan, hij ontving 384 voor keurstemmen, gevolgd door w «vuiuiwiiiiitii, gcvuigu uuor jici wondering geconstateerd. Men VVD-lid Verhulsdonk met 360 stem- heeft tijdens de bekendmakingen "Jen in het hoofdstembureau, de °?Nu.e„1_..d.(;J la"delüke .D'66 score nu raadszaal zeif, het nodige ,,ach" en „wee" kunnen horen. Er wa ren ook wei juichstemmen, maar het klonk eigenlijk allemaal wel wat geforceerd. Verklaringen als: „We hadden dit verwacht", of danks, de positie van°de kleine partijen „Het is niet zo erg als we vrees- A "*~"1 den", kunnen de werkelijkheid niet voldoende bedekken. niet bepaald hoog is uitgevallen bij de raadsverkiezingen, gaan in Schiedam die kandidaten ineens drie zetels bezet ten. Het schijnt wel mooi, gezien de nog steeds vele twijfelpunten in het programma, maar er werd gefluisterd, dat op meer was gerekend. Deson- De P.v.d.A. heeft de 14 zetels behouden; dat kan reden zijn voor tevredenheid, maar de heer J. Schef- fers verklaarde eerlijk, dat hij eigelijk wel op 16 zetels had gerekend. Terecht of ten onrechte. Vooral na hetgeen zich de laatste weken heeft afgespeeld rond het „grondconflict" o.i. wel ten onrechte. In het algemeen houdt de burgerij niet van dat soort heibeltjes en nog minder, wanneer het moeilijk is de porteé van de kwestie te beoordelen. We vrezen, dat die heibel de P.v.d.A. geen goed heeft gedaan. In KVP-kringen was men optimistisch gestemd, ondanks het verlies van één zetel (van 9 naar 8). Of er veel reden is tot dat optimisme, is een andere kwes tie. De fractie heeft, hoe dan ook, aan stérkte ingeboet. Vreemd liggen de zaken ten aanzien van Prot. Schiedam. Enerzijds wordt het verlies van een zetel (van 6 naar 5) geweten aan het feit, dat men de verkiezingsstrijd zij aan zij met de KVP heeft gevoerd. Het kan ook dat door het er voor het college gemakkelijker de gecombineerde lijsten verwarring is -*—>■ ontstaan. Anderzijds heeft na jarenlan ge pogingen ook de SGP intrede in de raad gedaan. Een duidelijke resultaat van voornoemde lijstverbinding en het bekende standpunt van de SGP in deze. Wel zeer radicale verliezers zijn de PSP en de oorspronkelijke Boeren partij, die ieder de beide zetels kwijt raakten. Zij leverden samen met de KVP de drie splinternieuwe zetels aan D'66, een vierde zetel aan de VVD en een tweede voor de CPN. Het zal speciaal de bewoners van Kethel-Groenoord deugd hebben gedaan, dat de „agrariër" Lans bergen met niet minder dan 965 voor de Schiedamse raad sterker gewor- den door deze verkiezingsuitslag.. P.v.d.A. en CPN samen 18 zetels; KVP, PCG, SGP samen 15 zetels. Dan de „wip-partijen", de VVD met vier en D'66 met drie zetels. Hoewel het totaal aantal partijen in de raad van 9 tot 8 is verminderd, is het politieke beeld er niet duidelijker op geworden en beslist niet wat het drie tal van D'66 betreft, dat zich eigenlijk nog een weg in de politieke- en ge meentelijke doolhof moet zoeken en waarvan het niet bekend is, welke richting wordt ingeslagen. Als geheel in september een gemeente raad waarin men alle kanten op kan, rechts of links, plannen doorkruisen of aannemen, dat alles uiteraard, indien de „grote drie" het met elkaar oneens zijn. Zonder ons op het ogenblik aan speculaties te buiten te gaan, het kan er ook met de wethouderszetels wel eens anders dan anders aan toe gaan, al speelt die strijd zich gewoonlijk voor een belangrijk deel binnen gesloten muren af. Behalve talrijke nieuwe ge zichten in de raadsvergadering, ziet het er wel naar uit, dat als geheel de raad een nieuw beeld zal gaan vertonen. Of De gemeenteraad heeft besloten bij het euwe gemeenteziekenhuis enkele tuinen in te leggen met o.a. een sportveldje, kinderspeelplaats en vijvertje. De gemeente raad stelde voor de aanleg f 450.000 be schikbaar. Verder wordt aan de Anna van mstraat een parkeerterrein voor 100 >'s aangelegd. U drukt uw kosten... wij drukken de rest OPVALLEND KWALITEITSDRUKWERK Betere huisvesting voor gastarbeiders Ongeveer 40 gastarbeiders in Schiedam hebben een weinig aantrekkelijke huis vesting. Er zal getracht worden hierin verbetering te brengen. Hiertoe hebben de kerken het initiatief genomen. Men is ook van mening dat de pensionprij- zen, die over het algemeen worden betaald, veel te hoog zijn. Er zijn wel mogelijkheden enkele panden te hu ren, maar de eigenaren vragen meestal een garantiebedrag aan huur voor een aantal maanden, door het grote aantal wisselingen. De Gereformeerde Kerk in Schiedam heeft al een garantiebedrag beschikbaar gesteld van f. 4.000,-. Een gelijk verzoek is gericht aan de besturen van andere kerken, die in het algemeen sympathiek achter het plan staan. Vragen over PvdA verkiezingsblad Het lid van de gemeenteraad Schiedam, de heer P. J. Beekman (KVP) heeft aan het college van B. en W. de volgende vragen gesteld: Hebben B. en.W. kennis genomen van de tekst van het verkiezingsblaadje van de P.v.d.A.: „Zij traden af voor u want Zijn B. en W. met mij van mening dat de teksten: „Zij willen uitverkoop van grond" en „Zij komen op voor de belangen enz." en: „Zonder werkelijk te weten waar over ze praten", leugenachtig in de mond worden gelegd van de P.C.G. en de K.V.P.? Zo ja, welke maatregelen staan B. en W. ten dienste om de Schiedamse bevolking tegen dergelijke volksmisleiding te beschermen? Vanaf volgende week woensdag (17 juni) tot en met zondag (21 juni) barst in de Kleine Doelenzaal te Rotterdam een ware dichtersorgie los. Uit Nederland Amerika, Nigeria, Oostenrijk, Zweden, Polen, Zwitserland, Oost- en West-Duits- land, Engeland, Griekenland, Tsjecho-Slowakije, Wales, Joegoslavië, Spanje, Italië en Frankrijk komen dichters uit hun eigen werk voorlezen. Dit alles onder de titel „Poetry International Rotterdam",, een unieke manifestatie, waaraan particulieren, instantiès en de overheid (Holland Festival) geld hebben geschon- Het programma ziet er als volgt uit Woensdag 17: Gerrit Komrij (Neder land); Carolyn Kizer (USA); Wole Soyinka (Nigeria); Ernst Jandl (Oo stenrijk); Lars Gustafsson (Zweden) Zbigniew Herbert (Polen). Tijdens Poetry International exposeert de Duitse beeldende kunstenaar Kriwet in Doelen en Bouwcentrum. Hij zegt: „Tijdens het Russische en Italiaanse futurisme, als ook het Duitse dadaïsme, ontstond een revolutionaire jo T-» x uuoumincwiiiaiuiiu ecu revolution; Donderdag 18: Beat Brechbühl (Zwit- scheiding tussen de literatuur die seriand); Galway Kinnell (USA); Peter Rühmkorf (Oost Duitsland); Adrian Mitchell (Engeland); Vassili Vassilikos (Griekenland); Johannes van Doorn (Nederand, beter bekend onder zijn vroegere naam, Johnny the Self- kicker). Vrijdag 19: Horst Bienek (West Duits land); Christopher Logue (Engeland); Miroslav Holub (Tsjechoslowakije)' Rhydwen Williams' (Wales); Vasko Popa (Joegoslavië); Günter Kunert (West Duitsland). Zaterdag 20: Tennessee Williams (USA); Beat Brechbühl (Zwitserland); Gerrit Komrij (Nederland) en gasten uit Spanje, Italië en Frankrijk. Zondag 21: Optreden van alle dich ters - Feest. hoord en literatuur die gelezen moest worden. Deze revolutie liep parallel met die der communicatiemedia, audi tief (radio) en visueel (film, tv). Daar naast vernieuwde men de vorm van het gedrukte woord (Van Ostayen). Nu zien we muurkranten, aanplakzui len, teksten op muren, op straten, in de lucht. Teksten rijden voorbij op verhuiswagens, varen voorbij op sche pen. Ja, we eten ze zelfs op als vermicelli; en als het donker is, schet tert het in neon ons tegemoet. Deze dagelijkse ervaringen heb ik ge tracht vorm te geven. Het gaat er niet om, de buitenkant van het leven rond om domweg te copiëren, maar door een creatief gebruik van het materiaal, het oog te scherpen en het inzicht te verdiepen en te corrigeren. Als zodoende iets ontstaat dat men „kunst" pleegt te noemen, wil dat niet zeggen dat ik niet kritisch ingesteld ben t.o.v. de literatuur, die hopeloos verouderd is. Karl Kraus schreef al: „de hedendaagse literatuur bestaat uit recepten, geschre ven door zieken". Hier wil ik nog aan toevoegen dat deze recepten bedoeld zijn voor ingebeelde zieken, waaronder ik mijzelf niet wil rekenen. Beter schap". Kortom, een in Rotterdam ongekend gebeuren, dat - na gebleken voldoende belangstelling - volgend jaar zeker her haald zal worden. Een aantal deelne mende dichters stellen wij elders in dit blad voor. REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,— per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a

De Havenloods | 1970 | | pagina 1