Sehiedamse straten en IMPLEX pleinen verzakken 5? 21 Nieuwe mogelijkheden na dempen Poldervaart 5rinck extra's Gemeentewerkenmoet graven en ophogen KREUGER rihek ISBB Pe''meter "^98 moeten 98 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 11 JUNI 1970 32-133 Simplex. Dat is pas fietsen. Dat is nog eens constructie, door een fabriek van de oude stem pel. Simplex: 'n oud vertrouwd merk. Een jonge, sterke fiets! Als de dienst van Gemeentewerken yan Schiedam niet regelmatig straten, wegen en pleinen wat naar boven haalde, dan zou de stad over enkele jaren een vreemd beeld gaan vertonen. Zeker wat het nieuwe Schiedam betreft, hoewel ook de oude stadsgedeelten lekker meezakken. De grond in de jongste stadswijken is nog steeds niet tot rust^gekomen; „gezet" zoals dat min of meer technisch heet en om die reden is het een permanent graven en ophogen. Op het ogenblik wordt het gebied in Kethel „geteisterd" door allerlei graaf- en ophogingswerkzaamheden, waarvan naast de bewoners, ook het hele verkeer in Gronoord te lijden heeft. Helaas, het einde daarvan is nog open te kunnen stellen echter niet verder, dan in de straten rond de Lindeyerstraat. De politie wil n.l. voor kom en, dat het verkeer via allerlei achterstraten voor verder naar Kethel, Zwaluwlaan enz. een weg gaat zoeken. Daar worden de straten afgesloten. Het zal een minder prettige boodschap zijn, dat de hiervoor genoemde ver- keersomlegging, vermoedelijk nog wel twee maanden zal gaan duren. Want straks moet het gedeelte Schiedamse- niet in zicht, nog tenminste twee maanden van verkeersomleggingen J*6® t,ot1. biJ de Biestraat eenzelfde enz. liggen in het vooruitzicht. Maar er zwaait nog meer voor andere ze^eTtweema^ndTfnzitten^Yt achiedamse straten en pleinen, die verzakken. Er moet een nieuw nadat vorig jaar de omgeving van Ket- hoofdriool vanuit Kethel naar de richting Loefstraat worden gelegd: ^I-Tuindorp een forse bewerking de Ed. van Beinumlaan staat een beurt te wachten; het Straussplein h^Vno°dt! wlnTo?sommTge^TaaS moet omhoog komen en er zijn problemen met de Mozartlaan. lagen de straten tot meer dan een meter onder het waterpeil van de Daarover hadden we een gesprek met sbl8els- Het >s duidelijk, dat dit niet L. M. van Damme (ing.) en N. 't Hart alleen ongewenste, maar ook een van de dienst gemeentewerken. Vooral gevaarlijke toestand was! tijdens de spitsuren kronkelt zich over "W.e moesten toen zelfs rioleringen de Zwaluwlaan Ed. van Beinumlaan afstoppen, omdat het water uit de Laan van Bol 'Es en de Churchillweg singels er naar binnen stroomde", al- een stoet van auto's, die de bewoners du? de beer Van Damme. „Overigens is van het oude- en nieuwe Kethel naar Tuindorp sinds de aanleg in 1947, al of van hun werk voeren. Ook wordt er dr.iemaal „in behandeling" geweest en druk gebruik gemaakt van de Polder- ?9nde straten omhoog gehaald. Het weg, de verbindingsweg met Delft. Zo heeft ook nu weer veel narigheid voor gaat het nu al bijna twee maanden de bewoners teweeg gebracht, maar lang. Het verkeer over de Schiedamse- weg is tussen de Zwaluwlaan en het zwembad Groenoord gestremd als ge volg van allerlei graaf- en ophogings- werken. Er moet worden gegraven, om de sterk verzakte riool- en andere <7a"n®er De meubelen, wanden, deuren en autostoelen zien er als nieuw uit en kunnen er weer jaren tegen, als U ze bekleedt met dit oerdegelijke kunstleer. Eerste kwaliteit Termuflex kunstleer van een zware kwa liteit fop tricot basis), breedte 130 cm. Het prettige van deze bekleding is dat ze zo gemakkelijk is schoon te houden, per meter voor nog géén zes gulden. kwaliteit rmuflex II daar is nu eenmaal in een verzakkende stad als Schiedam niet aan te ontko men". Karwei o— c„ anuere c straks de „operatie" leidingen weer op tehalen. Tevens ochiedamseweg zal zijn voltooid bete- moet de weg aanzienlijk worden opge- aherminst, dat men op ge hoogd, soms tot meer dan één meter, meentewerken in de handen kan wrij- Daarmee is men uiteraard niet klaar ve*} en„ zeggen »Dat karwei is want er komen allerlei bijkomende gedaan De extra grote stroom auto- werken voor aansluitingen met toegan- ro°bdl^ten die regelmatig van de Ed. gen tot woningen.- Ook de zijstraten BeiIJumlaan gebruik maken, zullen moeten mee de hoogte in. Nu is in gedacht hebben: „Die weg hoofdzaak het gedeelte tussen de Ie- ?0gen 26 wei eens °Phalen". Ook penlaan, dus vanaf gebouw de Rank daarvoor liggen de plannen - zij het tot aan de Churchillweg onderhanden' }angere te,rmiin,- Werkzaamheden in Groenoord. wordt, terwijl stenen opnieuw gebruikt kunnen worden", aldus dé heer Van Damme. Een probleem is ook, om aan de nodige straatmakers te komen. Het bestraten van de Prinses Beatrixlaan bv. is ruim een week vertraagd, omdat er geen goede straatmakers waren te vinden. „Of de uitvoering van het werk niet bespoedigd zou kunnen worden? „Onder de huidige omstandigheden niet", zo verklaren de beide heren. „Het is nl. zo, dat voor het opgraven van leidingen enz. geen gebruik kan worden gemaakt van zwaar materiaal, vanwege het gevaar dat dan de leidin- joen extra maar we verklappen beslist geen geheim met mee te delen, dat de gemeente daar echt niet mee „uit" komt. Want die extra-uitkering is er weliswaar om de hoge verzakkingskos- ten in sommige gemeenten op te van gen, maar zij houden daar beslist niet van over, integendeel, er nioet veel bij. Daarom moet alles met veel overleg worden verdeeld, afgezien dan nog van de arbeidsmogelijkheden". Zo houdt de dienst van Gemeentewerken, afde ling voor bestratingen uitvoering van rioleringswerken enz, meer dan genoeg werk, is het niet in Groenoord, dan is het wel in een ander stadsgedeelte. Want binnenkort komen b.v. de stra- i Spieringshoek aan de orde. „We iwL aaii vit unuernanaen, i j twiuwiug giaaiwcik uai 111 daarna volgt het verdere gedeelte van ~,e go'vende 'aan verzakt gril- den toegepast, zodat inzetten J - l,P on en zwaarder materiaal niet mogeüjk is". En dan hebben we ook te kampen met Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage dit eerste keus Termuflex kunst leer, deze hoogwaardige kwali teit bekleding op tricot basis is voor vele doeleinden te ge bruiken, in gemêleerde kleuren blauw, anthraciet, bruin en grijs, 130 cm breed, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. de Schiedamseweg tot aan de Meeu- °P c6 enei plaats sneller dan de wenlaan. andere. Er is al iets aan gedaan, maar „Het was hard nodig dat er hier wat °Pe?®n d"ur zal eJ beel wat meer ging gebeuren", zegt de heer Van volgen. Op het ogenblik is de Damme, „de rioolleiding bijvoorbeeld va" Beinumjaun acht meter breed, was op sommige plaatsen wel 1 1/2 maar dat. wordt tien meter, waartoe meter gezakt, zodat alle kans aanwezig 2uJJCa"ten_' "u gedeeltelijk be was, dat breuk en lekkages zouden ontstaan, met alle gevolgen van dien. nciteits- - - - - leidingen worden opgehaald en de hele 9 gezien de aanwezigheid van de weg opgehoogd". scholen vlak langs deze weg. Al zal in ri~{M*nfirkrr1 toekomst de doorgetrokken Chur- chillweg een groot deel van het door- „Men heeft de dienst wel verwijten 8aande verkeer aantrekken, voor het gemaakt, dat de werkzaamheden juist lokale verkeer naar de omliggende stra in deze tijd en tegen de opening van J de Ed- van Beinumlaan toch Groenoord plaats vonden, maar we een belangrijke plaats vervullen, hebben nu eenmaal een werk, dat het Ln wijk klagen de bewoners van het hele jaar rond moet worden Straussplein al sinds enige tijd steen en uitgevoerd. In de wintertijd lukt dat been over de in de diepte verdwijnende werk ook al niet zo best, door de en tro.ttoirs: „We hebben dat regen, vorst enz., waardoor aanzienlij- gen worden vernield. Het is allemaal hebben de bewoners daar al een seintje voorzichtig graafwerk dat moet wor- gegeven, geen al te grote kosten aan hun tuintjes te maken", aldus gemeen tewerken. Zo zullen de bewoners van de verzak- gebrek aan personeel". Financiën Mogen de verzakkings- en ophogings problemen beide genoemde heren drukken, het gemeentebestuur en in de eerste plaats de daarvoor verantwoor delijk man in het college, nl. de bur gemeester, heeft te zorgen dat er gel den op tafel komen. Een bezigheid ook voor de - thans demissionaire - wethouder van financiën. Enige maan den geleden kreeg de gemeente uit het „verfijningsfonds" ongeveer een mil- kende straten wellichts nogal eens mopperen omdat het er allemaal zo raar bijligt of dat de opstap naar de woning zo hoog is en zullen autobe stuurders nijdig worden wanneer zij het bord: „wegomlegging" voor zich op zien doemen. Maar dat zit er nu eenmaal in bij een permanent verzak kende stad; daar kunnen de ambtena ren en de werkers aan straten en rioleringen ook niets aan doen. Het moet worden genomen zoals het valt, al is niemand er gelukkig mee. Maar veel'weten, doet ook veel begrijpen. Een wasborstel die het goed meent met de lak van Uw auto is wel dézh Want deze autowasborstel heeft een dichte nylon vulling met gespleten toppen fis dus extra zacht en kan niet krassen) gezet in buigzaam polyaethyleen. Kompleet met handvat, waar aan een aansluitnippel voor een slang van 1/2 of 3/4 duims, koopt U deze speciale borstel voor het wassen van de auto nuvoor nog géén drie gul den. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in het souterrain deze auto wasborstel van buigzaam poly- aeth"leen, de nylon haren vul ling heeft gespleten toppen, is dus extra zacht, kompleet met handvat, waaraan een aansluit nippel voor een slang van 1 /2 of 3/4 voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open De organist H. M. J. Govaart van de H. Geestkerk aan de Van Hogendorplaan is op 1 juni j.l. met een zeer goed resultaat geslaagd voor de Onderwijsakte B voor orgel. De heer Govaart volbracht zijn studie aan het Rotterdams Conservatorium. Zijn docent was André Verwoerd. ke vertragingen kunnen ontstaan' is echter met de werkzaamheden bij Groenoord begonnen, om voor het hoogseizoen de grootste moeilijkheden nog op te lossen. Zo kon, kort na de opening van het zwembad, al vrij. spoedig een rijgelegenheid naar het bad worden gemaakt vanaf de Churchill weg. In zekere zin is de situatie éi gunstiger dan anders, want er kunnen - tijdelijk - meer auto's worden gepar keerd op de nieuwe weg. Zo moet u zich kleden na klokke 5 en in uw long weekend Dan pas voelt u zich vrij en ontspannen. Deze aller-luiste-polo's en pantalons vindt u bij DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM BROERSVEST 6 TELEFOON 268200 ook met enige pijn moeten constate ren", geeft de heer Van Damme toe. „Er was een plan om eerst aan de Laan van Bol Es reconstructiewerkzaamhe den uit te voeren, maar het ziet er naar uit, dat het ophalen van het Strauss plein voorrang zal krijgen en zo moge lijk nog dit jaar aan de orde komt, in plaats an 1973 zoals het plan was. Er is nog een ander vraagstuk. De Mozartlaan, een weg die er nu nog best „bij ligt" zal volgens de berekeningen binnen niet te lange tijd verruimd moeten worden. Dan zal het ook nodig zijn de laan op te hogen. „Het liefst zouden we beide werken gelijk doen en meteen een flinke ophoging toepas sen", vertelt de heer Van Damme. „Maar dan zal het verkeer omgeleid moeten worden via een stukje Zwaluw laan en het Bachplein naar de omgev ing van het Lisztplein. Dat zal een langdurig karwei worden, dat ook weer verband houdt met de ontplooiing van Woudhoek en Groenoord-Zuid. Voor de bewoners zal het wel een vervelende geschiedenis worden, anderzijds kan er meteen een flinke verbetering worden gemaakt met aanzienlijk lagere kosten. Dit alles komt nog in studie". Geleerd vooral ook door de ontwikkeling van Groenoord, heeft men beide laatstge noemde gebieden al wat extra hoog laten opspuiten en ook zoveel mogelijk voortijdig, om de grond gelegenheid te geven zich te „zetten", zodat hopelijk wanneer er eenmaal gebouwd zal zijn en straten aangelegd, er minder snel tot graven en ophogen behoeft te worden overgegaan. Hoofdriool Er is een ander probleem, dat veel werken doorkruist. Dat betreft de aan leg van een hoofdriool. Wanneer in de toekomst de stadswijk 40.000 inwo ners zal tellen, dient er voldoende rioolcapaciteit aanwezig te zijn. In verband hiermee is het noodzakelijk een hoofdriool aan te leggen vanaf het huidige gemaal in Kethel naar de Bur gemeester Honnerlage Grethelaan, waar het grote persgemaal dan staat voor het doorpersen naar de installatie in Maassluis. Dat hoofdriool zal wor den gelegd vanaf de Harresingel, door de verlengde Churchillweg, via de N. Damlaan en Loefstraat. Het is om deze reden, dat de Churchillweg nog niet naar de richting van Woudhoek als „rondweg" is doorgetrokken; eerst wordt nl. de riolering gelegd. Men hoopt daarmee nog dit jaar een begin te kunnen maken, zodat volgend jaar de weg tot aan de Zwaluwlaan in gebruik kan worden genomen. „Vaak hebben we uit zuinigheidsover weging straten en wegen aan moeten leggen met klinkerbestrating, omdat asfalt nogal wat duurder is en de nodige gelden daarvoor ontbraken. Toch stellen we ons weieens de vraag, of het niet voordeliger zou zijn geweest toch maar asfalt te kiezen, omdat sommige wegen intussen al en kele malen herstraat moesten worden. Maar soms is dat ook weer niet moge lijk, omdat de straten nog verzakken zodat leidingen opgehaald moeten worden en het asfalt dus vernield Het is in feite een trieste gebeur tenis, de opheffing van de Polder vaart, ondanks de aanwinst van grond en nieuwe mogelijkheden die zijn ontstaan. Hier en daar vormt het water wel een lastige scheiding en een obstakel voor de uitvoering van bepaalde werken. Maar de Poldervaart heeft zijn plichten gedaan en kan nu wor den gemist. Daarmee is dan een officieel begin gemaakt door de commissaris van de koningin, mr. J. Klaasesz., die tevens het nieu we gemaal in werking stelde. Aanwezig hierbij waren Q.a. het, college van dijkgraaf en hoog- Mr- J- Klaasesz opendy officieel het nieuwe poldergemaal door ei heemraden. Zij werden verwel komd door burgemeester H. Roe- Ifsema en de dijkgraaf, mr. dr. J. Winsemius, in een bijeenkomst die plaatsvond in de Goede Ha- venkerk. Daar sprak de dijkgraaf een rede uit, waarin hij in het kort de geschiedenis van de Pol-j dervaart naging. De opheffing van de Poldervaart als deel van Delflands boezem is niet een op zichzelf staand feit. Over het gehele gebied van het hoogheemraadschap en in iedere sector van zijn taak is men bezig met de bestuurlijke en de water staatkundige inrichting aan te passen aan de eisen van de toekomst. De Deltawerken zullen de nodige be scherming geven tegen rivier en zee, kanalen van het Amsterdam-Rijn-ka- naal naar het westen en van Waddinx- veen naar Voorburg zullen binnen kor tere of langere tijd de waterhuishou- halen, daarna kwam de oliespuit e, Dit alles betreft de waterstaatkundige nerzijds worden gehonoreerd, ander- ïnrichting. Maar ook bestuurlijk vindt zijds verder gestimuleerd, een onmiskenbare aanpassing plaats.. Was indertijd het belang van Schiedam aanleiding tot de aanleg van de Polder- n°g vaart, het belang van Schiedam eist nu de opheffing daarvan en het herstel van de waterafvoer van Delfland door de Sehiedamse Schie, een belang dat zo groot is dat Schiedam een substan tieel deel van de daaraan verbonden kosten voor zijn rekening neemt", aldus de dijkgraaf. In de maatschappij van heden, sterker in de maatschappij van de toekomst, is het water niet meer een zaak die uitsluitend of met name met het oog op agrarische belangen moet ,u worden verzorgd. De bestuurlijke in- tjPPi hppI richting heeft zich bij deze heroriënta tie van belangen aangepast door een adequate bestuursregeling, en een ade quaat omslagstelsel. De in uitzicht gestelde pqlderconcentratie zal vervol gens aan de bestuurlijke inrichting de noodzakelijke afronding verlenen. In het raam van dit aanpassingspatroon heeft de opheffing van de Poldervaart als deel van dé boezem een plaats. Als technisch werk is dit niet spectacu lair. Maar wie kennis neemt van het in 1961 uitgebrachte rapport over de wenselijkheid, de mogelijkheid en de ding in groot verband beveiligen, over financiering van de opheffing, wordt hooguit enige jaren zal de interne get/°£en dooï de ^unctie die deze watervervuiling zijn overwonnen, plan- °Pheffl"g beeft m het regionale pa- - - troon. Zij betekent een vereenvoudi ging van de stellingen omdat een barr- graven van nieuw water zijn het sta- '®re wordf weggenomen voor uitbrei- dium van uitvoering genaderd, drie dingsplannen, een belemmering voor van uitvoering genaderd, drie gemalen werden gebouwd en de wijziging van de beide andere is een kwestie van tijd, de modernste weten schappelijke apparatuur heeft de gege vens verwerkt van het interne func tioneren van de boezem en wijst de gewenste verkeersoplossingen, streep door de ontwikkeling van de streek. Zij betekent ook dat er een einde komt aan de toestand van gevaar waaraan het aangrenzend gebied bloot stond omdat de dijken van het boe- De commissaris van de koningin, mr. J. Klaasesz, zei dat hij in tegenstelling tot de dijkgraaf niet erg optimistisch kon zijn over de verbetering van de water voorzieningen. De middelen om verzil- ting tegen te gaan komen teveel achteraan. Ten behoeve van de indus triële ontwikkelingen, gedrevnen door een economische noodzaak, moeten er havens komen en waterwegen moeten verdiept. Daarom vond de commissaris aanleg van zoetwaterkanalen dan ook noodzakelijk. Nu de Poldervaart geen dienst meer behoeft te doen als boe zem van Delfland kan een gedeelte als recreatiegebied blijven voortbestaan. Na de toespraken stelde de commissa ris het gemaal, dat aan de overzijde van de weg langs het kerkgebouw is verre zen, in bedrijf. Vervolgens stapte het gezelschap in autobussen naar de Poldervaart om plaats te nemen in een rondvaartboot. Op het punt waar de dempingswerk- weg naar de verbeteringen. Op hoger zemwater niet naar behoren konden zaamheden zouden beginnen, nam de j__ j.. i y worden onderhouden. commissaris niaats in - niveau dan dat van het hoogheemraad schap wordt gewerkt aan de beveiliging tegen het binnenwater en zal geheel midden-Delfland op de schop worden genomen, de cultuurtechnische dienst werkt aan de verbetering van de agra rische struktuur. Waterstaatkundige hervormingen als de Dat het verdwijnen van de Poldervaart opheffing van de Poldervaart en de lang niet door iedereen met vreugde andere genoemde activiteiten beteke- wordt begroet bleek wel uit het feit nen dat grootse ontwikkelingen op dat aan sommige woningen de vlag planologisch en economisch gebied e- halfstok was gehangen Gouds stadhuis open voor bezoe kers Op donderdag 18 juni wordt in de St. Janskerk te Gouda weer het traditione le Holland Festival-concert gegeven. Voorafgaande aan dit concert zal het Goudse stadhuis van 18 tot 20 uur .ter bezichtiging voor het publiek zijn o- pengesteld. Dit geldt niet alleen voor bezoekers van het concert; iedereen is van harte welkom op het stadhuis. De toegang is gratis en er worden rondlei dingen gegeven. Het concert begint om 8 uur. Welk montuur u ook kiest uit de vele modellendie Rinck heeftonverschil lig welke glazen u nodig hebt, u ontvangt gratis RINCICs gouden garan tie certi-^J^^^ ficaat 1. vervanging van montuur en glazen bij verlies en diefstal binnen 1 jaar. 2. twee jaar unieke garantie regeling op materiaql-fouten. 3. zonnebril compleet met uw afstandglazen voor totaal slechts f. 29,90. 4. tweede bril compleet met uw afstand- of leesglazen voor totaal slechts f. 25,90. 5. tevens profiteert u van di verse extra voordeelaanbie dingen, zoals etuis, leesgla zen en vele andere accessoi- uw brillenspecialist Filialen RotterdamNieuwe Bin nenweg 253; Binnenweg 117; Coolsingel 52; Zuidplein 86; Peppelweg 60a; Spi.iozaweg 301; J. v. Campenplein 196; Winkel centrum „Groot Ijsselmonde" Filiaal HoogvlietBinnenban 56 Filiaal Ridderkerk: Geerlaan 13 Filiaal VlaardingenLiesveld 10

De Havenloods | 1970 | | pagina 3