2! 4? Werken, praten over kunst en leven in „de ark" op Sicilië Met Andere Woordeni sb: 1495 Tl J098 Speelweek" start in Alkmaar 95 98 - ALS U „JA" KUNT ZEGGEN OP DE ONDERSTAANDE VRAGEN: O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O, Leeghoofd DE HAVENLOODS - DONDERDAG 18 JUNI 1970 33-106 Enkele weken geleden is de Siciliaanse beeldende kunstenaar Tomasso Geraci van Rotterdam naar Sicilië vertrokken. Naar de witte villa „L'Arca", „de Ark", inj Cefau op 70 km van Palermo. Het is een prachtige villa vlak aan de Middellandse zee, waar hij zijn ideaal, een kunstcentrum verwezenlijkt zag. Een kunstcentrum waar jonge kunstenaars, schilders, schrijvers, dichters en acteurs kunnen komen logeren, voor onbepaalde tijd. Waar zij kunnen werken en met elkaar kunnenj communiceren, kunnen praten over kunst, over het leven. Als enige tegenpresta tie zullen zij bereid moeten zijn drie uur per dag te werken of huishoudelijk werk te verrichten. Tomasso heeft er lang over nagedacht. Hij is hier in Nederland bezig geweest met de verwezenlijking van zijn idea len, ook in Rotterdam. Dat is niet gelukt. Hij zegt daarover:,, Ik heb contact gezocht met bevoegde instan ties, met kunstenaars. Maar er was geen medewerking. Ik verwacht wel een beetje morele steun, ik wil wel vechten om iets te bereiken. Maar de echte kunstenaar blijft stil, die blijft thuis. Daarom ben ik naar Sicilië ge gaan. Ik heb er mijn verhaal verteld, over mijn ideeën gesproken. Ze vonden het een prachtig verhaal. „Tomasso", zeiden ze, „wij gaan je helpen". Met zijn „kunst is denken" theorie is hij naar zijn geboorteland teruggegaan. Zijn vrienden bleken enthousiast, en twee van hen waren bereid het project te financieren. Ze huurden „de ark", een schilderachtig landhuis, dat plaats biedt aan zeker 20 kunstenaars. Over de theorie, die Tomasso zich door de jaren heen heeft eigen gemaakt weet hij urenlang boeiend te vertellen. Om het zo duidelijk mogelijk weer te geven filosofeert hij terug naar het allereerste begin, naar Adam en Eva. „In het begin wist de mens niet te spreken en kon het ook niet, hij nam, om zich uit te drukken zijn toevlucht tot gebaren, tot de mimiek, dat was de eerste taal, de eerste expressiève ge- dachtenvorm. Kunst is als het ware geboren op het puntje van de wijsvin ger. Sporen van deze primitieve kunst vorm zijn tot ons onderbewustzijn doorgedrongen. Wij gebaren terwijl we spreken, wij knikken terwijl wij ja zeggen en onbewust schudden we het hoofd als we nee zeggen. De mimiek verdween, toen de mens ontdekte dat „tekenen" praktischer en eenvoudiger was dan de „mimiek". Om boom te zeggen tekende men slechts een boom, om vis te zeggen tekende men een vis. Dat was het tijdperk van de figuratieve kunst". Om dit alles nog meer te illustreren haalt Tomasso een fraai boekwerk uit de kast, waarin hij voorbeelden opzoekt, voorbeelden van die figuratieve kunst. „Vanaf dat moment went de mens zich eraan zijn gedachten „Sprekend" uit te drukken. Mimiek en het tekenen worden dan secondaire middelen om zich uit te drukken. Het eerste de toneeltaal, het tweede als decoratief middel. Toen de mens behoefte kreeg om zijn gedachten uit te zenden en ze voor de tijd te bewaren ontdekte hij het „schrijven" aan te moedigen. De werkelijke kun stenaars zijn altijd bescheiden te be deesd om al hun bitterheid tegen bepaalde bedriegers of tegen omge kochte critici uit te schreeuwen. Zij werken in de stilte van hun wereldje, dikwijls ervan bewust dat hun werk slechts enkele dagen na hun dood als waardevol erkend zal worden". Deze gedachten legde Tomasso o.a. vast in een manifest dat hij de „Anti Abstrac te Artistieke Beweging" noemde. Tomasso: „Om werkelijk te weten wat kunst is en er ook van te genieten moet de mens gelukkig zijn. Kunst is een bepaalde levenswijze, kunst kan de mensen helpen gelukkig te zijn. Kunst is geluk. De vraag is, hoe vind je dat en jwaar? Vragen waar hij het antwoord op heeft gevonden. „Geluk is iets dat je bij jezelf moet vinden, dat zit van binnen, het is geen status. Het is een kwestie van denken. Maar we moeten allemaal bij onszelf beginnen. Ik heb altijd gedacht, ik maak kunst, maar de men sen zijn scheef geworden door onze kunst. Daarom moeten we proberen opnieuw te beginnen. Ik vind het een naar woprd, maar er zou eigenlijk een tweede renaissance moeten komen, een opbloei van een nieuw soort kunst. In „de ark" zouden we daarover samen kunnen praten. Wie weet komen we dan tot iets nieuws, ik weet het niet. Iedereen is natuurlijk vrij om te maken en te doen wat hij wil. Ook abstracte ?P!&ÏM In de stilte Er werden echter te veel schriftvormen uitgevonden. Het werd een chaos. De mensen beseften niet dat de proble men ontstaan door eigen onwetend heid. De mensheid beseft niet dat haar morele en geestelijke opvoeding niet voltooid en doelmatig kan worden door slechts de klassieken te b'estude- 1 zondag vaderdag Heeft U er wel eens bij nage dacht, hoeveel schade een klein brandje U kan berokkenen? Wij hopen dat U hem nooit zult gebruiken, maar met deze brandblusser beperkt U schade (en paniek) tot een minimum. Firemaster poederblusser (dus geen waterschade), waarmee U elk brandje thuis, in de caravan, auto en garage zo meester bent. Een blusser met een nette in houd van ong. 725 gram, waar van U de straal tijdens gebruik tijdelijk kunt onderbreken door krachtig op de rode knop te drukken. Deze Firemaster brandblusser, waarop wij bij niet gebruik 5 jaar garantie geven, nu kom pleet met bevestigingsbeugel, voor nog géén vijftien gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in het souterrain deze Fire master poederblussers, netto in houd ong. 725 gram, onmis baar in caravan, auto, garage en thuis, kompleet met beves tigingsbeugel en 5 jaar garantie bij niet Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. kunst, maar dan moet hij wel met argumenten komen". Tomasso is al op Sicilië, hij heeft hier in Nederland al contacten gehad met kunstenaars die wel wilden komen. Ongeveer dertig, jongeren lieten zich inschrijven. Zij komen in de zomermaanden naar Sici- yy Van 20 tot en met 27 juni wordt er in Nederland de Speelweek 70 gehouden, dit is een onderdeel van de Internatio nale Speelweek, waaraan in juni de meeste Westeuropese landen deelne- Het begrip „spelen" is niet langer een zaak voor kinderen alleen. De toene mende vrije tijd heeft spelen en de hulpmiddelen daarbij, het speelgoed, uit de sfeer van dilletantisme en zuiver gehaald. Alle belangengroepen die bij het spelen en speelgoed zijn betrokken hebben dit begrepen. Deze gedachte wil men o.m. door het organiseren van een Speelweek ook naar de consument uitdragen. Meer aandacht voor speel goed, meer voorlichting, kwaliteitsver betering en research. Een uitgebreid onderzoek dat de Uni versiteit in Saarbrücken aan de speel- goedmarkt wijdde, toont aan dat men tot 1975 op een verdubbeling van de uitgaven voor speelgoed kan rekenen. Het assortiment zal veranderen, en vooral de techniek zal voor nieuwe impulsen zorgen. Maar ondanks de techniek in de mechanisering zal het traditonele speelgoed niet verdrongen worden, of het nu om poppen, pluche beesten of houten treintjes gaat. Ontwikkeling Zij proberen het kind zo goed mogelijk op te voeden en geven het daarom alles wat nodig is om flink en verstandig te worden. Maar van verwennerij houden ze niet en daarom krijgt het kind beslist niet die grote verfdoos, waar ze nu al weken om zeurt. „Je heb in maart op je verjaardag genoeg gehad", zo zeggen ze, „wacht maar af tot het Sinterklaas is". Maar vader en moeder maken een denkfout. Want als het vijf december is, dan dan wil het kind misschien niet meer verven. Dan is die behoefte om zich te uiten in lijnen en_ kleuren helemaal verdwenen. Dan is die drang, en misschien wel dat stukje talent opgedroogd en het is de vraag of het zich ooit weer zal kunnen ont plooien. Want een kind groeit het hele jaar door. Het is eigenlijk te vergelijken met een instrument, waarvan één voor één de registers worden opengetrok ken. Aktiviteiten Verschillende aktiviteiten tijdens de Speelweek 70 zijn onder andere: De officiële opening van de Speelweek 70, deze zal geschieden in Alkmaar op vrijdagmorgen 19 juni. Verder zal in alle deelnemende speelgoedwinkels en warenhuizen tijdens de Speelweek 70 bij aankopen van een bedrag van ten minste vijf gulden een speciaal Speel- weekgeschenk cadeau gegeven worden. Ook ter gelegenheid van de Speelweek wordt in het hele land een grote Speelweekpuzzel georganiseerd. De kinderen kunnen bij de speelgoedwin kels en op de speelgoedafdelingen van warenhuizen gratis een plastic draagtas afhalen, waarin deelnameformulier en puzzel verpakt zijn. Als hoofdprijzen in de Speelweekpuzzel worden hon derd vliegtochten boven Nederland be schikbaar gesteld. Iedere deelnemer aan de Speelweekpuzzel krijgt in ieder geval een grote plastic blokfluit ca deau. lië, om er te werken en te discussiëren. Wie interesse heeft kan zich nog in verbinding stellen met mevrouw Geraci, die nu de zaken hier voor haar man heeft overgenomen, het adres is Homerusstraat 477, telefoon 310-193577. zondag vaderdag Het geheim van een goede ad ministratieook bij U thuis... is toch wel dat U de zaak terug kunt vinden en overzichtelijk wegbergt. En om. U daarbij te helpen zijn deze giromappen uitermate ge schikt. Een handige map, bestaande uit een vak voor Uw giro chequeboek, een vak voor en veloppen en een mechaniek, waarin alle af- en bijschrijvings stroken geklemd zitten. Een handige map, die voor girorekeninghouders een reuze gemak betekent, voor nog géén drie gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain deze solide giromappen met stevige knipsluiting, keuze uit diverse kleuren Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Bezit u minstens drie jaar het rijbewijs BE? Verdient u minder dan f 20.000,— per jaar? Beschikt u over minimaal f 1500,- eigen kapitaal? dan is het voor u bijzonder interessant om snel inlichtingen te vragen bij Ne derlands grootste autorijschool comb. „DE CENTRALE". In de examenkring Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis hebben wij wegens een te groot aanbod van nieuwe leerlingen plaats voor een DEELNEMER/AUTORIJSCHOOLHOUDER Schrijft u of belt u het Hoofdkantoor: Prinsegracht 101 - Den Haag, tel. 070-32.59.52. Boekjes voor kook-kunstenaars Wie de hand niet omdraait voor een stevige stamppot, een blonde roux, een luchtige bavarois, een goudgele cake of een beeldschoon opgemaakte hors d'- ouevre mag een voortreffelijke kook- kundige zijn, voor de werkelijke kook- -KUNST komen nog heel andere din gen kijken. Het gaat daarbij naast voedingswaarde en „uiterlijk schoon" van de gerechten, vooral ook om het aanbrengen van die fijne geur-en smaaknuances die aan de creaties de persoonlijke noot geven kunstenaar is te herkennen. De hand van de kunstenaar kan het eenvoudigste maal tot een bijzondere belevenis maken. Op stemming, eetlust en gezondheid van de disgenoten zal dit zijn uitwerking niet missen. De Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting biedt aan belangstellenden de gele genheid zich in deze Kunst in te wijden. BROCHURE „KRUIDEN KWEKEN ZONDER TUIN" BROCHURE „TUINKRUIDEN"— Kruiden kweken in de tuin - met recepten - prijs f 0,35. KRUIDENKAART „GOED GE KRUID" - tweezijdig geplastificeerd om in de keuken op te hangen - prijs f 0,75. Plaatselijke Stichting voor Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting, 's—Graven- dijkwal 32b, Rotterdam, telefoon 258167-010. „Niet gek" zei Barretje, „daar gaan we dan. Nog even en we zijn bij moe Nazei. Hoe zou Wappe het maken thuis? De kist zette zich weer in bewe ging. Toen ze bij het bruggetje aankwamen bleek er een nieuw probleem te zijn dat moest worden opgelost. Het bruggetje was te smal voor de koffer, ze konden er niet door. Tovenaar Habedjasjemalejansjepansje had echter al gauw een oplossing. „Die kist heeft ons gedra gen, nu dragen wij de kist, heel eenvoudig. We ha len de zware dingen eruit. Helpen jullie even? Ze klommen van de koffer en maakten hem leeg. Barretje kreeg de grote sterrenkijker te dragen en Poseidon een koperen ketel met allemaal rare buis jes en bobbels. „De rest kan er wel inblijven" zei Habedjas. Hij nam de koffer of zijn nek en zo lie pen ze achter elkaar het bruggetje over. Barretje droeg de sterrenkijker en omdat hij tame lijk nieuwsgierig was besloot hij er even doorheen te kijken. Hij steunde de kijker tussen twee boom takken en draaide aan een knopje tot hij iets zag. Tot zijn grote verbazing was dat geen sterrenhe mel, maar iets heel anders. Door de lens van de sterrenkijker zag hij hun huisje en voor het huisje stond Wappe voor zich uit te kijken terwijl hij een pijpje rookte. Hij verveelde zich blijkbaar. Barretje was erg verbaasd. „Hoe zou Dubbele Arend het maken? dacht hij. Onmiddellijk werd het beeld van Wapper mistig en even later zag hij Dubbele Arend, die op een won derlijke wijze bezig was een meeuw achterna te zitten". De meeuw had een sliert worstjes in zijn bek. Barretje snapte er niets van. zondag vaderdag Met dit ladekastje maakt U elke hobbyist blij, of het nu voor schroefjes, boutjes, spij kers, kleine elektrische artike len, postzegels of munten ge bruikt wordt. Hobbykastje van hardplastic met liefst 20 gekleurde laadjes met transparante deksels. Een kompakt kastje (22,3x7,3x15,9 cm) met enorm veel opberg ruimte (12 laadjes van 6,5x5,2 x3,4 cm en 8 laadjes van 6,5x 5,2x1,7 cm), onderling opsta pel baar, nu per stuk voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in het souterrain deze hard plastic hobbykastjes met 20 gekleurde laadjes, onderling opstapelbaar, nu als vaderdagkoopje Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. „Geliefdens twist is haast beslist" was de oplossing van vorige week. De heer N. Timmers, Claes de Vrieselaan 73a, Rotterdam-3, heeft de juiste oplossing ingestuurd en hij is winnaar van de f 5.-. De oplossingen van deze week kunnen weer worden opgestuurd naar de puzzelredactie De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. Even in de linkerbovenhoek vermelden M.A.W. 115. De oplossingen moeten uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur in ons bezit In het diagram moeten op elke regel twee woorden van respectievelijk 9 en 7 letters worden ingevuld. Elk woord van 7 letters is samengesteld uit het voorafgaande woord van 9 letters en van de twee overblijvende letters plaatst men er links en rechts een. in het cirkeltje. Voorbeeld: zou de om schrijving luiden „verloven - toege daan", dan moest worden ingevuld „engageren - genegen", en zouden de beide overblijvende letters A en R of R en A links en rechts in het cirkeltje komen. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar bene den, een oude zegswijze. 1 veraangenamen - op hetzelfde; 2 sabotage plegen - scheuren; 3 boerten - schedelinhoud; 4 herovering - inwoon ster van Afrika; 5 vallen van avond - baard afsnijden; 6 ten noorden van - soort schuier; 7 verdrietig maken - organisatie; 8 soort examinator - auto deur; 9 koopman - roofvogel; 10 onbil lijk - bezwaar hebben tegen(kerk); 11 overeind zetten - eerlijk; 12 openen - oprapen; 13 geboortegrond - talmend; 14 gevoelig in het gemoed treffen; 15 vuurbestrijders - reserveren; 16 gestalte geven in klei - schertsen; 17 alleenver koop - regelen, schipperen; 18 soort aardewerk - slingeren; 19 opstellen - overschrijven (geld); 20 afvaardigen - in orde maken; 21 niet vervolgen (rechtszaak) - houding aannemen; 22 tot christendom brengen - aan de ketting leggen; 23 innerlijk verdeeld - ranselen; 24 vergissen bij kaartspel - krenken; 25 verlokken - insekt; 26 redigeren - glimmend maken. Bejaardenpartlj wil aan Het bestuur van de Bejaardenpartij 65 plus streeft naar de oprichting van afdelingen in vele gemeenten, omdat men wil meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in mei volgend jaar. Inlichtingen hierover worden ver strekt door het secretariaat van de Bejaardenpartij, de heer A. Kerdel, Groene Hilledijk 161 of de afdeling propaganda, de heer E. C. Gustenho- ven, Claes de Vrieselaan 54, beiden te Rotterdam. zondag vaderdag Solderen, verfafbranden, ont dooien, verhitten, emailleren en tal van andere karweitjes knap pen doe-het-zelvers zelf op met deze hobbyset. Komplete hobby branderset be staande uit een bus butaangas (steeds verwisselbaar), een bran der met konstant en spits vlam- beeld van ong. 1400° C, een soldeerstift aan twee zijden te gebruiken en een brede verf- afbrander. Deze fijne hobbyset nu kom pleet in doos verpakt, als speci ale vaderdagaanbieding voor nog géén veertien gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in ons souterrain deze kom plete hobbybrandersets be staande uit een bus butaangas, een brander, een soldeerstift en een verfafbrander, kompleet in doos Elke vrijdagavond tot9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. „Het leeghoofd onderneemt het een na het ander, hij komt handen tekort, maar als hij naar de stad moet, is hij de weg kwijt". Dit is een woord van de Prediker in het gelijknamige boek in de bijbel. Je moet er even over nadenken. Wat wil hij zeggen? Het gaat duidelijk over iemand die nogal nijver van aard is, hij onder neemt het een na het ander. Dat is geen kwalijke eigenschap, nijver te Een leeghoofd kan dus iemand zijn die bekend staat om zijn ijver, om zijn werklust, niet bang om iets aan te pakken. Ook niet bang dat hij slijt voor z'n tijd. Je hebt van die mensen, ze kijken je bij iedere bezigheid aan met een gezicht van: ik moet nog zo lang mee. Toch is er iets met die ijver aan de hand. Hij komt handen tekort. Daar zou het in kunnen zitten. Hij pakt teveel aan. Daardoor doet hij niets grondig. Hij pakt voor de vuist weg. Waar hij op een bepaald ogen blik zin in heeft daar begint hij aan, zonder eerst eens te overwegen of het werkelijk iets voor hem is. Je vindt bij hem thuis een doos met gevangen vlinders, van opzetten is nooit iets gekomen. Je treft er ook een boek met losse postzegels aan. Hij heeft het boek zelfs aange schaft, maar van inplakken kwam niets terecht. Hij heeft ook veel boeken, maar bij nadere beschou wing zijn ze niet verder opengesne den dan tot de tiende bladzijde. Toen was er al weer iets anders.s. Handen tekort. Maar als hij naar de stad moet dan weet hij de weg niet. Handen tekort en daardoor onhan dig als het erop aan komt te doen wat gedaan moet worden. Om daar in raad te weten. Een leeghoofd noemt Prediker zo iemand. En hij zal zo vol met van alles! Ja, toch een leeghoofd, want wat er in moest zitten was niet aanwezig. Gedegen overleg, werkelijk overwegen van de dingen waar het opaan komt. Het woord krijgt een diepe zin. De Prediker heeft het over de mens, niet een mens, maar dé mens. Dat zijn wij. Wij zitten vaak zo vol met alles, maar niet met waar het op aan komt. De diepste vragen vinden we onoplos baar en daarom hebben we ze uitge bannen. Die komen later, zeggen we in onze beste ogenblikken. Maar dat later komt nooit. En we blijven leeg. Tenzij we ons hierin bekeren, zoals dat in de bijbel heet. Medemens. Het boek Prediker. De mens heet mens. Ambo, Baarn, in de vertaling van Pius Drijvers en PéHawinkels.

De Havenloods | 1970 | | pagina 11