Wonen in Rijnmond richt zich op kwaliteit WarenHuis lideel 4! God bless America ^VOOllH 98 Gastgezinnen HH DE KLERK DE HAVENLOODS - DONDERDAG 18 JUNI 1970 martin luther king de nobel prijs voor\ de vrede? hoe is het mogelijk! overal waar ie kwam was het vechten gebla zen. in georgia, waar geen rijbewijs nodig is, rijden jongens van 15/16 jaar in ford-\ mustangs (u weet wel, met het armpje uit het raam). 's Zaterdags van 7 uur 's ochtends tot 1 uur 's middags zijn er uitsluitend kinderprogramma's op de tv, zodat de ouders kunnen uitslapen; tussen de programma's door reclame, zo van: kinderen, laat je ouders dit of dat soort speelgoed, cornflakes, snoepgoed voor je kopen". in new york kun je kiezen uit 17 tv-ka nat en, waarvan de meeste 24 uur per dag uitzenden. op „st. patrick's day" (feest van de ierse nationale heilige) paraderen op 5th avenue jongens en meisjes met geweren langs de kardinaal. als de negerwijk harlem terrasjes zou hebben, was het de tofste wijk in new york. legerwerving: meisjes, in het leger ben jo nooit zonder mannelijk gezelschap, legerwerving: if you are going to be something, why not something\ special? devies amerikaanse luchtmacht: peace is our profession. wist u, dat de eerste mens op de noordpool een neger was? van een black muslim hebben we een doos snoepgoed gekocht ten bate van invalide negerkinderen. in de bus roept een oudere passagier naar een militair: „do you hate Cambodians? in de „bowery" (alcoholistenwijk van new yorkliggen mannen op straat en in portieken dood te gaan. de new york stockexchange (grootste effectenbeurs ter wereld, ongeveer 2000 leden, waaronder een neger en een vrouw) lijkt op een voetbalveld,j waarop honderden voetballers eed chaotische wedstrijd spelen en de score electronisch wordt aangegeven, je zit haast een uur in de subway naar coney island (permanente kermiswijk van new york): voor een kwartje kun je er caryl chessman zien sterven in de gaskamer. in new Orleans wordt op de bar tussen de consumpties gestript, o.a. „de huwelijksnacht": de stripster komt op in smetteloos witte bruidjesuitmonste- ring en, nou ja, vult u zelf maar aan. de firma mcdonald heeft tot nu toe ruim 5 miljard hamburgers verkocht, in las vegas kun je je laten fotograferen naast een bedrag van 1 miljoen dollar, samengesteld uit biljetten van 10.00Ó\ dollar. in new york's central park staan de mensen 's zondags in de rij om een fiets te huren. neger: good morning! wij: good morning! neger: shut up! er wordt in new york zoveel gedemon streerd, dat er vrijwel geen aandacht meer aan besteed wordt: er is zelfs een speciaal telefoonnummer waar je kunt informeren hoeveel demonstraties er die dag zijn, waar en hoe laat. twee kolossale negers met houten knuppels houden een oogje in het zeil in grant's cafetaria op 42nd street en dat is niet geheel overbodig, kinderspeelgoed: een soldatenpop, ge naamd gi-joe, met diverse uniformen, bewapening en ingebouwd geluid: als je aan een draadje trekt krijg je te horen: val aan! val aan! etc. met bijpassende oorlogsgeluiden, in de casino's van las vegas lopen de bewakers met het pistool op de heup en is er gratis drinken voor de gokkers, de mensen hebben er letterlijk zwarte handen van het muntgeld voor de trekautomaten. als je in een casino naar het toilet gaat (en wat voor: mozai'ek en kroonluch ters) stoft een neger, tijdens het han denwassen, je rug af. per weekend sterven in new york gemiddeld 6 kinderen onder de 18 aan hard drugs. new york daily news: als iedere wets overtreder in new york een normale strafzaak zou krijgen en er zou an nu af geen strafbaar feit meer gepleegd worden, zouden de rechtbanken tot het jaar 2000 werk hebben, zo'n achterstand is er in de behandeling van strafzaken. de soul en de beat hebben in new Orleans een ginde gemaakt aan de authentieke muziek, in new york's greenwich village staat „big brown", een legendarische dich ter, in zijn onderbroek urenlang ge dichten uit het hoofd te zeggen voor honderden enthousiaste toehoorders, het drukste stuk van 42nd street (on geveer ter lengte van de oude binnen weg) heeft net zoveel bioscopen als heel rotterdam. als amerika de totale wereldbevolking van nu binnen zijn grenzen zou krij gen, zou het net zo dichtbevolkt zijn als nederland nu. bij slecht weer verdwijnen de wolken krabbers inderdaad in de wolken. verkoopster van buttons. De fotograaf Peter Martens was drie maanden in Amerika, waarvan twee in New York. In een teede- hands Ford toerde hij naar New-Orleans, Las Vegas en El Paso bij de Mexicaanse grens. In 34 impressieve zinnetjes geeft hij zijn indrukken weer van „God's own country". Het Shefeya Alumni Mandoline Or kest uit Israël, zal binnenkort ook naar Rijnmond ko men Het orkest bestaat uit 38 personen, voor wie door de afdeling Rijnmond-West van het Genoot schap Nederland-Israël onderdak wordt gezocht bij gastgezinnen. Zij, die gedurende twee nachten aan een of meer leden van deze groep on derdak wil verschaffen, kan zich opgeven bij de heer A. A. Moorlag, Mozartlaan 5, Schiedam, telefoon 261952. PRUIK SPECIAAL MARINA 69.95 de elitepruik voor modieus Nederland! PS (Pruik Speciaal) is de kwaliteitspruik van 100% écht haar. Keus uit vele modellen, ook gemêleerd, in maar liefst 24 kleuren Audrey 49,95 Gina 89,95 Tara 59,95 Sophia 99,95 Lolita 119,95 Uw altijd-klare tweede kapsel Om 'pst' tegen te zeggen Uitsluitend verkrijgbaar bij on derstaande, deskundige PS- agentes. Bel voor 'n afspraak; óók 's avonds en in 't weekend. ALEXANDERPOLDER: Mevr. Putte, Albertistraat 38, Tel. 20.00.33. CENTRUM: Mevr. v. Engelen, Schepenstraat 4a, Tel. 24.73.82. SPANGEN: Mevr. Ketting, Mathenesserstraat 104, Tel. 37.42.03. WEST: Groeneweg, Burg. Meineszlaan 54a, Tel. 23.12.10. OMMOORD: Mevr. de Gruiter, Kellogplaats 47, Tel. 20.58.30. KRALINGEN: Mevr. Hansier, Wildeveenstraat 5a, Tel. 11.05.32. NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL: Mevr. Molier, Vikingrade 40, Tel. 01803 - 3648. VLAARDINGEN: Mevr. Kruithof, Planciusstraat 32, NTel. 010 - 34.72.84. Rijnmond, het openbaar lichaam, heeft een opmerkelijke nota uitgegeven over „Wonen in Rijnmond". Opmerkelijk, omdat er een groot aantal noties in zijn verwerkt, die reeds jaren leven bij enkelen en die nu blijkbaar steedsjneer gemeengoed gaan worden. Zo wordt er niet meer vanuit gegaan dat het woningaantal (er is nog altijd een tekort in het hele gebied van de Rijnmond) beslissend is in een toekomstig woningbouwbeleid, maar dat het in meerdere mate om de kwaliteit gaat. „Wil men de ideale situatie benaderen, dan zal het volkshuisvestingsbeleid enerzijds gericht moeten zijn op het bouwen van moderne goede woongele- genheden, afgestemd op de wensen van een samenleving zoals die zich in de toekomst zal ontwikkelen, anderzijds op het verbeteren en zoveel mogelijk aanpassen aan moderne eisen van de bestaande woningvoorraad". Er wordt vanuit gegaan dat er nu gebouwd zal moeten worden voor een bevolking die in 1990 1.232.000 zielen zal tellen. Rekening houdend met de bouw van tenminste 25.000 vervangen de woningen betekent dit dat tot 1981 er 107.000 woningen gebouwd moeten worden. Dat is: 9000 per jaar. „Een te realiseren beleid zal zowel rekening moeten houden met het aan tal te bouwen woningen als met de differentiatie binnen het woningpak ket. Ter bepaling van een zodanig beleid zal een aantal reeds bekende markante punten in de beschouwingen moeten worden betrokken: a. verbetering van woningen en woon- milieu in oude stadswijken; b. de grote trek uit de stad naar buiten; c. de behoefte aan nieuwe woonvor men, met name het stedelijk wonen op het platteland". omvang kunnen enquêteren hoe de waardering van de bewoners is van hun woning". De wenselijkheid wordt uitgesproken dergelijke enquêtes en onderzoeken periodiek uit te voeren, zodat men op de hoogte blijft van de actuele verlan gens van de bewoners. „Ziet men het Rijnmondgebied als één woningmarkt dan is het duidelijk dat deze studies en onderzoeken regionaal moeten worden opgezet". De beleidsconclusies zijn deze: a. kwaliteitsverbetering van de bestaan de woningvoorraad, inclusief de rege neratie van gehele woonwijken; b. nieuwbouw van hoge kwaliteit, zo' mogelijk in nieuwe zijn van alle vertrekken, vallen weg als de flat te klein en gehorig is en vaak nog duurder dan de traditionele etage woning. Wanneer dan bovendien door de afstand tot de weg het contact met de buitenwereld minder wordt en de dienstverlening van posterijen en win keliers niet tot aan de huisdeur reikt, dan wekt het geen verwondering dat vele bewoners van woningen in hoog bouw de wens koesteren te verhuizen naar een eengezinshuis. Zou men om welke reden dan ook er voorkeur aan blijven geven een belang rijk percentage van de nieuwbouw in hoogbouw uit te voeren, dan zal men er dus wel voor moeten zorgen dat in jJU deze hoogbóuw de geconstateerde be- voor de harmonische ontwikkeling van zwaren zoveel mogelijk worden onder- gezin en individu, „De realisering van een zodanig beleid zal in grote mate afhankelijk zijn van de vraag of de bouwwereld in staat is zich te ontwikkelen tot het instrument voor optimale voorziening in het be lang van de volkshuisvesting. Met ande re woorden of de technische deskun digheid zodanig kan worden benut dat de woonbehoeften, die essentieel zijn Uitgangspunten die inderdaad opmer kelijk genoemd mogen worden, omdat tot nu toe vrijwel algemeen oude stadswijken in het Rijnmondgebied op de nominatie stonden gesloopt te wor den (Brandersbuurt Schiedam) en om dat het creëren van nieuwe woonvor men of helemaal niet ter sprake is gekomen (vooral in Rotterdam niet) of de grootst mogelijke moeilijkheden geeft bij de realisering (Berkel-Roden- rijs, hoewel dat daar niet aan de gemeente ligt, maar aan de rijksover heid). Tuin Een analyse van de huidige woonsitua tie in Rijnmond geeft dit als uitkomst: „Uit de uitslag van verschillende on derzoekingen blijkt dat de hoogbouw naar het oordeel van de meerderheid van de bevolking ook esthetisch en klimatologisch in het nadeel is. Vrij algemeen deed zich het gemis aan een tuin gevoelen, die kan dienen als speel plaats voor de kinderen die zelden gecompenseerd werd door een vol doende breed balcon. Gebrek aan ei gen werk- of hobbyruimte was een ander bezwaar. Het dicht op elkaar wonen en het] gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel voor de collectieve voorzieningen leiden soms tot conflicten. De voorde len van een vrij uitzicht, van een bepaalde service, van het gelijkvloers te schenken aan gemeenschappelijke ruimten voor leveranciers en voor kin- Natuurlijk niet zo'n schokkende con clusie. Toch is het aardig in een offi ciële nota in iets andere woorden tyhoren beweren wat (in deze krant) al zo vaak bepleit is: neem in de hoog bouw de condities van de begane grond mee omhoog. Ten aanzien van de sanering wordt niet veel nieuws gezegd: reconstructie ver dient als het even kan - de voorkeur boven slopen; inspraak van de bevol king is beslist noodzakelijk; een onder zoek is noodzakelijk om de uitgangs punten van sanering vast te stellen. En dan over de 9000 woningen die per jaar moeten worden gebouwd. „Van hoe groot belang het aantal woningen ook is voor het bepalen van de toe komstige woonbehoefte, van veel meer betekenis is nog het kennen van de gewenste woningdifferentiatie. Het; gaat niet alleen om het hebben van een woning, maar om het kunnen bewonen van een woning, die voldoet aan de wezenlijke woonbehoeften van de Daar vanuit geredeneerd komt; men tot de conclusie dat „de woning bouw teveel het terrein van architecten en aannemers is gebleven en dat de consument te weinig aan het woord is gekomen. En het zijn tenslotte de consumenten die moeten beoordelen of de woning aan hun behoeften vol doet". „Daarom zal er, wil men tot een verantwoord woningbouwprogramma voor de toekomst komen, meer dan tot nu toe gestudeerd en geënquêteerd moeten worden. Architecten, bouwers, opdrachtgevers en consumenten zullen hierbij ten nauwste betrokken moeten zjjn. Grote woningstichtingen en wo ningbouwcorporaties zouden hierin een rol kunnen spelen. Zij zouden nu al voor hun complexen van enige geen uitvoerende taak heeft, zal van haar kant moeten zorgen dat de voor waarden voor een dergelijke ontwikke ling zo gunstig mogelijk zijn. Zij zal moeten stimuleren, subsidiëren en tij dig plannen maken. Zij zal daarnaast grote aandacht moeten schenken aan de milieubeinvloedende factoren. Maar naast bouwers; beleggers en overheid zal in het toekomstige beleid een grote plaats moeten worden ingeruimd aan de bevolking zelf. Zal het toekomstige volkshuisvestingsbeleid een goed beleid zijn, dan zal een veel grotere coördina tie van alle daarbij betrokkenen nodig zijn. Wij missen in ons gebied de alles omvattende organisaties die een woon oord als één geheel opzetten, zoals bijvoorbeeld Engeland deze kent (new towns)". Het is duidelijk dat Rijnmond een gooi doet naar het stimuleren en oprichten van dergelijke organisaties. Of die orga nisaties zich nu bezig houden met het scheppen van hele nieuwe woonoorden of met het reconstrueren van bestaan de, oude woonwijken. Integratie „Algehele integratie van het bedoelde volkshuisvestingsbeleid van de gemeen te zou bereikt kunnen worden door tenminste gedeeltelijke overdracht er van aan het openbaar lichaam Rijn mond. De voordelen hiervan zijn dui delijk. De voorlichting omtrent nieuwe gemeentelijke plannen en nieuwe woonvormen zouden centraal kunnen geschieden. De inspraak van de bevol king zou veel algemener kunnen zijn, wat met name voor de nieuwbouw van betekenis zou zijn, omdat in de meeste gemeenten de nieuwbouw voor een groot deel bestemd is voor niet-inwo-l ners van de gemeente. Bouwplannen zouden zonder aparte eisen voor alle gemeenten kunnen gelden". „Het hebben van één woningmarkt voor het gehele gebied dwingt tot een sterke coördinatie van het beleid van de gemeenten". Het lijkt een goede gedachte, maar je vraagt je natuurlijk wel af wat er gebeurt als de inzichten van een derge lijk centraal orgaan verstarren. Dan is er helemaal geen kans meer dat nood zakelijke vernieuwing zich kan mani festeren in een kleine gemeente met een burgemeester die wat meer moed heeft dan een ander. Een actueel voorbeeld is Oud-Beijer- land, waar burgemeester Aantjes het initiatief heeft genomen tot het bou wen van nieuwe woonvormen. Er staan bijzonder interessante plannen op sta pel, die wel eens als voorbeeld voor het gehele Rijnmond-gebied zou kunnen gaan gelden. Als men dus wil centraliseren dan zal de mogelijkheid ingebouwd moeten worden, die gemeenten de vrijheid geeft ook zelf te blijven experimente- „Voor de gemeentebesturen en wo ningbouwcorporaties die immers het meest betrokken zijn bij de sociale woningbouw, moet dit betekenen dat in het algemeen geen woonvergunning voor een gesubsidieerde woning wordt afgegeven aan personen met een inko men dat zes of zeven maal de huur overschrijdt. Voorts dienen zij te be vorderen dat huurcontracten van goed kope woningen met beter gesitueerden worden opgezegd, zodra passende al ternatieve huisvesting voor hen beschikbaar is. Het afdwingen van een dergelijke ontruiming via de kanton rechter in enkele gevallen zal een veelvoud ervan aan doorstromingsmo gelijkheden doen ontstaan. De Klerk is beroemd om z'n afdeling tapijt: altijd het allerbeste óók in prijs! Zoals origineel Bergoss tapijt. In een extra zware kwaliteit. Van 100% Dupont nylon, met rubber wafelrug. In groen, goud, oranje, naturel. Gratis gelegd. Per strekkende meter (400 cm breed) betaalt u normaal 119,-. Nü bij De Klerk 98,-. WoonWarenHuis, Lijnbaan/Binnenweg Winkelcentrum Beijerlandselaan Winkelcentrum Groot IJsselmonde Filialen in Utrecht, Den Haag, Vlissingen, De Lier, Hoorn. Huurquote Het grote belang van een dergelijke maatregel springt temeer in het oog als men let op de huurquote (het percen tage van het inkomen dat aan hum- wordt uitgegeven). Terwijl in de ons omringende landen deze huurquote belangrijk hoger ligt - in Denemarken en Zweden bedraagt ze ongeveer 22 procent; in de Verenigde Staten beta len grote groepen van de bevolking 20 tot 25 procent van het gezinsinkomen aan huur - schommelt deze quote in ons land om de 13 procent. Maar dit gemiddelde betekent dat het percenta ge loon dat men aan huur betalen moet voor de groepen met de lagere inkomens hoger ligt dan voor de beter betaalde groepen". Voorts moet rekening worden gehou den met het feit dat in 1980 de huren het dubbele zijn van 1968, terwijl de lonen daar iets bij achter blijven, zodat de huurquote iets hoger wordt, zeg 15 proceqt. „Het volkshuisvestingsbeleid t.a.v. de nieuwbouw zal er allereerst op gericht dienen te zijn per jaar de nodige 9000 woningen te bouwen. Bij een goed gebruik van de binnen het gebied aanwezige bouwcapaciteit is deze op gaaf zeker te vervullen. In de tweede plaats zal door de nieuw bouw de gewenste differentiatie in de woningvoorraad moeten worden ge bracht. Van de 9000 te bouwen wo ningen zou minimaal een derde eenge zinswoningen moeten zijn en een der- de vijf-en zeskamerwoningen. In de derde plaats zou de nieuwbouw zich in hoofdzaak moeten bepalen tot woningen met een huur hoger dan f225.- per maand, gerekend in gul dens van nu. In de vierde plaats zal de nieuwbouw kwalitatief beter moeten £ijn, dat wil zeggen meer voorzienin gen moeten bieden dan de bestaande woning (meer vertrekken, centrale ver warming, speelgelegenheid voor kinde ren, parkeermogelijkheid). Bezien zal moeten worden of de nieuwe woning niet vollediger ingericht zal moeten worden opgeleverd dan thans het geval is. Te denken valt hier aan volledig inge richte keukens met koelkast, fornuis, eventueel vaatwasmachine. Daarnaast zou de bouwer de woning kaal kunnen opleveren, met dien verstande, dat hij of de opdrachtgever de inrichting van keuken, badkamer en vloeren in over leg met de huurder uit een bepaalde assortiment zou verzorgen. nen. Het is te hopen dat veel van het goede uit dé nota inderdaad zichtbaar zal worden in een toekomstig beleid in het Rijnmondgebied. Een vrome wens "Eigen home" In de vijfd. plaats zal het toekomstig beleid experimenten ten aanzien van nieuwe woonvormen moeten stimule ren. Daarbij zal de gedachte van het „eigen home" als het vormen van een gemeenschap tot uitdrukking moeten komen. Het is niet juist allerlei groe pen als alleenstaanden, bejaarden enz. in afzonderlijke complexen, vaak ver weg van de oude omgeving, onder te brengen. De mogelijkheid, dat de mens zich zoveel mogelijk zelf verantwoor delijk kan voelen voor zijn eigen direc te omgeving, moet,bij nieuwe woon vormen binnen de complexen zelf voor alle groepen worden geschapen. Experimenten t.a.v. de opbouw van nieuwe wijken zullen eveneens moeten' worden gestimuleerd. Ontwikkelings teams zouden hiervoor bij uitstek ge schikt zijn". De discussie kan begin- zondag vaderdag In een serie vaderdag aanbiedin gen mag, zo dachten wij, een verkoop herenpantofféls niet ontbreken. Herenpantoffels met ijzersterke cosy zool. Een keurige pantof fel in een goed passend model nu slechts voor nog géén twee rijksdaalders. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op onze schoenen-afdeling, entresol, deze mooie herenpan toffels met cosy zool, in bruin en de maten 40 t/m 46 per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 13