DE HAVENLOODS Spraakverwarring bij inspraak Schiedamse stadsontwikkeling imu Regionale samenwerking in belang volksgezondheid tftmÊkr Drie ziekenhuizen samen Dwarsgebakken lekker! M KUNSTGEBITTEH UJmEJIEEX ZllhEMOMPS ROTTERDA31 AAN ONZE VERZEKERDEN donderdag, 18 juni 1970 19e jaargang, no 33 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25. ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000- Wie de taak krijgt toegewezen om conclusies te trekken uit de gespreksbijeenkomsten over de verschenen studie met betrekking tot de ontwikkeling van een nieuwe binnenstad voor Schiedam, zal zich voor een vrijwel hopeloze taak gesteld zien. Daar blijft het niet bij, want er is ook nog een aantal schriftelijke reacties, positief en negatief, opbouwend en afbrekend, serieus en sarcastisch; het is een Schiedamse spraakverwarring, waarbij - uiteraard velen mensen de steen der wijzen te kunnen presenteren. De zes „inspraakavonden" hebben in feite weinig of niets van betekenis opgeleverd, in elk geval niets, waar het gemeentebestuur voordelen mee kan doen, al heeft de burgemeester herhaalde malen gezegd, dat het college van B. en W. en allen die drect te maken hebben met het nieuwe ontwikkelingsplan voor de binnenstad, open oog en oor voor suggesties hebben. Eigenlijk wordt nog steeds gewacht op een goed gefundeerde en gedetailleerde suggestie, een duidelijke uitspraak van de stadbewo ners. Het komt er nog steeds op neer, dat straks de gemeenteraad een keuze zal moeten doen en opdracht geven. Een uitermate verantwoor delijke en moeilijke bezigheid! We willen een greep doen uit de rijk gevarieerde „suggesties en vragen". I. Waarom Schiedam veranderen? Laat het zoals het is, een mooi Hol landse stadje. 2. Waarom saneren? 3. Wat is „amoveren"? 4. Waarom oude kern niet handhaven. 5. Waarom kun nen oude pandjes in binnenstad niet opgeknapt. Door de lage huren vervul len die een grote sociale functie. 6. Wanneer denkt de gemeente te kunnen beginnen? 7. Wat kost de uitvoering? 8. De kleine zakenman wordt opge offerd aan C. en A. of V. en D. 9. Geen winkels, wel ontmoetingscen trum. 10. Waarom winkelcentrum? II. Is het winkelcentrum niet te groot van opzet? 12. Is het winkelcentrum niet te klein van opzet? 13. Geen metro door de stad. 14. Wanneer komt de metro door de stad? 15. Een metro Lange Haven en Korte Haven niet gedempt voor verkeer? 19. Waarom kantoren in binnenstad, dat zijn dode elementen. 20. Waar zijn kinderspeel plaatsen? 21. Waar is cultureel cen trum? 22. Waar is politieke discussie ruimte. 23. Welke voorkeur heeft ge meentebestuur? 24. Waarom zoveel woningen in binnenstad? 25. Betekent nieuwbouw dat arbeiders uit binnen stad worden verdreven? Maar er zijn nog anderen. Neem bij voorbeeld die van „het collectief der Schiedamse kabouters". 1. Meer ouderwetse grachten met pas- sagiersboten. 2. Schiedam is een „rotsooi". 3. Ze mogen van mij de binnenstad in brand steken. 4. Meer w.c.'s op de weg en poep. 5. Grachten maken. 6. Sloop de hele stad. 7. In de meer voor Rotterdamse- dan Schie- kachel met die plannen. 8. Meer sex- iA D;winkels. 9. Hardstikke gek. 10. Sloop de boel. 11. De Hoogstraat helemaal belegd met tegels. Ook dit zijn zomaar een paar gekke grepen. Begin daar nu maar eens over te praten! damse belangen. 16. Binnenstad aangeroerd voor het verkeer, geen offer aan auto's. 17. Waarom geen rondweg in de binnenstad. 18. Waarom Uitgangspunt voor een realisatie zoals is aangegeven, zal dan ook moeten zijn een integrale bereidheid tot samenwer king tussen de gemeentelijke diensten en de Schiedamse middenstanders en producenten. Zolang die bereidheid niet bestaat of niet in een duidelijke overlegstructuur wordt geëffectueerd, lijkt het ons niet geheel zonder risico om plan A. aan te nemen. Wjj kunnen ons evenwel niet voorstel len, waarom de geschetste samenwer kingsvormen, eventueel op basis van een gemodificeerd plan A. juist in Schiedam tot de onmogelijkheden zou behoren. Integendeel achten wij op basis van deze structuur en instelling, dat plan A. zeer gezonde mogelijkhe den biedt voor een evenwichtige en verantwoorde opbouw en uitbouw van onze binnenstad. De flexibiliteit van dit plan is groot. Aanpassing in de loop der jaren eenvoudig. Problemen Plan B. brengt zowel t.a.v. de voorbe reiding als t.a.v. de realisatie meer problemen met zich mee. Duidelijk is, dat grote beleggingsinstellingen hierbij een grote rol zullen dienen te spelen. Verdiepen wij ons in de kostenaspec ten van de in dit plan aangegeven mogelijkheden, dan moeten wij helaas constateren dat zeer waarschijnlijk geen enkele Schiedamse middenstan der in het stadscentrum zal kunnen terugkeren, op basis van de hier te berekenen huur- en koopprijzen. Bo vendien zal het enkele jaren „braak en overhoop" liggen van de binnenstad dodelijk kunnen zijn voor de bedrijven die in plan B. bestemd zijn om te blijven bestaan. Ook achten wij de Broersvest beslist, ook na de voorziene aanpassingen in de naaste omgeving, onvoldoende om op de wijze als in plan B. aangegeven, als hoofdverkeersader te kunnen wor den gehandhaafd", aldus het schrijven. In de beschouwing van de aannemers wordt dan ook betrokken de uitvoe ring van de plannen, waarbij aandacht wordt gevraagd voor hetgeen de Schie damse bouw- en aannemingsbedrijven daaromtrent zouden kunnen bijdragen. In het algemeen gesproken hebben de Schiedamse stadsbestuurders dus nog weinig houvast, komt het neer op een eigen visie op de verdere ontwikkeling daarbij voorgelicht door de deskundi gen van het planbureau Fledderus en de stedebouwkundige ir. Bart C. van Gent. Het betekent ook weer niet, dat men tot dusver niets wijzer is gewor den door de voorlichtingsbijeenkom sten en vele en velerlei schrifturen. Een moeilijke kwestie is de metro en men kan de vraag stellen, of de aanleg daarvan nu wel zo gewenst is. In elk geval zal deze metro in sterke mate meewerken om de eigen stadssfeer te ontnemen. De vraag is verder, of het nu wel zo wenselijk is een uitspraak voor lange termijn te doen. Er zal nog verder worden gesproken, want het is niet waarschijnlijk, dat het dit jaar nog tot een keuzebepaling zal komen. Ver wacht kan worden dat b.v. de Schie damse middenstand een zienswijze kenbaar zal maken, waaraan de nodige studie moeten worden verbonden. Gebruik van drugs ter sprake in politiek kafee Donderdag 18 juni, vanavond, wordt in het politiek café aan de Nieuwstraat 12 een hasj-avond gehouden, waarop over drug-gebruik wordt gesproken. De avond wordt geleid door twee studen ten van de sociale akademie in Rotter dam. Als deskundige is uitgenodigd Hans Geluk uit Amsterdam, psycho loog en specialist op het gebied van drug-gebruik. Er zal getracht worden een aanzet te geven voor de bijeen komst, die in spetember door Pro Juventute wordt gehouden. Het zal de laatste bijeenkomst dit seizoen in het politiek café zijn. Tijdelijk stadskantoor in gebruik genomen Om voorlopig een oplossing te vinden voor het nijpend gebrek aan ruimte bij- de diverse gemeentelijke diensten is er, een beperkte verbouwing uitgevoerd in de voormalige HBS. 1 In het pand zijn ondergebracht de afdeling bevolking, burgelijke stand, militaire zaken, bureau onderhoud, ge meentelijke woningdienst en inspectie. Er is tevens gelegenheid gemaakt voor het voltrekken van huwelijken. Er zijn ongeveer 50 ambtenaren in het ge bouw ondergebracht. SLAAPKAMERS I Industriegebouw Goudse singel 66, Rot- U drukt uw kosten... wij drukken de rest! OPVALLEND KWALITEITSDRUKWERK Nu betekent dit - gelukkig - ook weer niet, dat er helemaal geen zinnige woorden zijn gesproken of geschreven. Er zijn ook wel pogingen gedaan om meer effectief bij te dragen aan de ontwikkelingsplannen voor Schiedam, hetgeen ook weer niet betekent, dat het allemaal even duidelijke taal is en het gemeentebestuur er straks veel mee kan doen. Er zijn hier en daar wel gedachten tot uiting gebracht, die een nader bestuderen waar zijn, hetgeen ook beslist zal gebeuren. Bouwers Zo is door de afdeling Schiedam van de Samenwerkende Patroonsvereniging voor de bouwbedrijven in Nederland een studie openbaar gemaakt, waarbij aandacht wordt besteed in het bijzon der aan de plannen A. en B. Zoals we reeds hebben medegedeeld, omvat in het kort gesteld, het plan A. de aanleg van een winkelcentrum in „grote om loop", dus Broersvest - Hoogstraat - Kerkstraat met een stukje Rotterdam- sedijk, waarbij evenwel het Broersveld er niet zo best afkomt. Plan B. beperkt het winkelcentrum meer tot Broersvest - Hoogstraat - Rotterdamsedijk, waar bij aan het Broersveld meer functie wordt toegekend. Opgemerkt wordt o.a.: „Beschouwen wij plan A, dan moeten wij tot de conclusie komen, dat het bureau Fled derus de individuele en sectorische aanpak hierbij een grote kans wil geven. Bij de Dok- en Werf-Maatschappij Wilton Fijenoord N.V. te Schiedam is op donderdag 11 juni 's werelds grootste opslagschip voor ruwe olie overgedragen. De eigenaar. Brilliant Transport Company, die deel uitmaakt van Mobil Tankers Ltd. te Bermuda, heeft op zijn beurt het vaartuig vercharterd aan Iran Pan American Oil Company. Het schip zal begin volgende week naar de Perzische Golf worden versleept. De „Pazargad" is in nauwe samenwerking tussen de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. en Wilton-Fijenoord (beide lid van de Rijn-Schelde Groep) gebouwd. De RDM construeerde 7/12 deel van het schip en de Schiedamse werf 5/12. De delen werden boven water in Rotterdam gekoppeld, waarna het reusachtige gevaarte bij Wilton-Fijenoord in het grote gegraven dok 8 (voor schepen met een draagvermogen tot 160.000 dwt) werd opgenomen voor het koppelen van het onderwatergedeehe. Hierna is de Pazargad" nog enige maanden aan de Schiedamse werf gebleven voor afbouwwerkzaamheden en het uitvoeren van een aanvullende opdracht, namelijk het plaatsen van een complete oliereinigingsinstallatie aan boord. Met deze „treatment plant" vindt de eerste reiniging van de ruwe olie plaats. De „Pazargad" zal in de Perzische Golf worden ingezet en daar door middel van leidingen over de zeebodem worden verbonden met de oliebronnen. De grote tankers, die de olie komen ophalen meren af aan een grote boei, die ook via leidingen over de zeebodem met het opslagschip is verbonden. Aan boord bevindt zich een moderne accommodatie voor de 54 koppen tellende bemanning. Supply-schepen en helicopters zullen de verbinding tussen de „Pazargad" en de wal onderhouden. Daartoe is op het dek een helicopterveldje aangebracht. Besturen en directie van de drie ziekenhuizen in het gebied van de Nieuwe Waterweg hebben besloten tot nauwer samenwerking waartoe een „Stichting Samenwerken Schiedamse en Vlaardingse Ziekenhuizenzal worden gevormd. Het betreft het gemeente-ziekenhuis Schiedam, de Dr. Noletstichting Schiedam en het Holy-ziekenhuis in Vlaardingen, die gezamenlijk een capaciteit van ongeveer duizend bedden bezitten: De samenwerking zal plaatsvinden zowel op economisch- als medisch terrein. Er is ook overleg gaande met de ziekenhuizen in Delft, om tot nauwer contact te komen. De leiding van elk ziekenhuis blijft autonoom. Dit werd tijdens een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de dVie ge noemde ziekenhuizen medegedeeld. Op het ogenblik wordt nog over enkele punten overleg gepleegd. Zo fungeert het Vlaardingse ziekenhuis min of meer als centrale apotheek. Het zijn vooral economische motieven, die tot de samenwerking leiden, vooral wat betreft de aanschaf van kostbare appa- raturen; zoveel mogelijk gezamenlijk inkopen en een regeling van de oplei ding voor verpleegsters. Bovendien worden de mogelijkheden om specialis ten en super- specialisten aan te trek ken, ten dienste van de drie ziekenhui- De ontwikkeling van de gezondheids zorg in het algemeen en meer in het bijzonder van de nieuwe mogelijkhe den voor onderzoek en behandeling in de ziekenhuizen neemt in steeds snel ler tempo toe. Om deze mogelijkheden beschikbaar te stellen aan iedere Ne derlander, zijn steeds meer deskundige personen, dure apparatuur en voorzie ningen noodzakelijk. Het vergt dan ook van de ziekenhuizen een voortdu rende groter wordende inspanning zo efficiënt en zo goed mogelijk te func tioneren. Het nut van dat streven zal ongetwijfeld groter zijn, als meerdere ziekenhuizen de handen ineen slaan en gezamenlijk trachten de groeiende taak te vervullen. Deze regionale samenwer king moet gezien worden als een be lang van de eerste orde voor de volks gezondheid. Voorzieningen De mededelingen werden gedaan door de heren M. Eykenaar, wethouder van Schiedam, A. P. Weeda, voorzitter, dr. Meerding directeur-geneesheer van het Holy-ziekenhuis, dr. Lensink, direc teur-geneesheer Schiedamse zieken huis, dr. Kunze directeur-geneesheer en A. F. van Velzen, voorzitter van de Dr. Noletstichting. Het concept statuten, moet nog aan de betreffende instanties ter goedkeuring worden aangeboden; voor het Schie damse ziekenhuis zullen ook Ged. Sta ten goedkeuring moeten verlenen. Ook met betrekking tot het centrale labora torium kan belangrijk werk worden gedaan. De hele opzet is in overleg ook met besturen en staven van de betrok ken ziekenhuizen. Naast de „romp-o vereenkomst" blijft er voor de diverse ziekenhuizen voldoende ruimte, om in „ad-hoc overeenkomsten" eigen voor zieningen te treffen. Er zijn medisch gezien ook veel mogelijkheden, zowel in de pathologische anatomie als oplei ding van operatie-assistenten. Het kan dan ook mogelijk zijn, dat een specialist in verschillende ziekenhuizen werkt, hetgeen beter kansen daartoe geeft bij 1000 dan 300 bedden. Holy bezit nl. 400 bedden, beide andere ziekenhuizen ieder 300. Uiteraard handhaaft ieder ziekenhuis eigen tarie ven, omdat de kosten verschillend ge dragen worden, ook wat betreft oude en nieuwe ziekenhuizen. Openheid Tijdens de besprekingen werd toegege ven, dat meer openheid met betrek king tot de verrichtingen van de zie kenhuizen gewenst is. „Men kijkt nog teveel tegen de witte jas", zo werd geconstateerd, maar het publiek heeft er belang bij te weten, wie en wat specialisten zijn. Er dient ook meer aandacht te komen voor de nabehan deling van patiënten, zowel diagnos tisch als therapeutisch. Het geheel is een begin naar ruimer mogelijkheden in de toekomst voor verzorging van patiënten in de zieken huizen. Gezien de afstand zal de sa menwerking met Delft minder sterk zijn, evenals met Rotterdam maar er kan wel worden gezegd, dat een uitste kende verstandhouding bestaat. Officieel is dan dinsdagavond de Schiedamse avondvierdaagse weer van start gegaan, nadat er maandagavond een eerste aanzetwas gedaan. De aanmelding verschilt niet zo heel veel van die in andere jaren. Ruim 3000 wandelaars dwalen gedurende vier avonden over de Schie-lamse wegen, totdat vrijdagavond de grootse intocht plaatsvindt. Er waren ongeveer 2000 vöör-inschrijvingen, maan dagavond kwamen er nog 500 bij en tijdens de laatste aanmeldingsminuten werd het aantal van 3000 bereikt. Er wordt weer gewandeld over afstanden van 10 en 15 km. De E.H.B.O. betoonde zich ook nu weer actief en hielp waar dat nodig Kabouters actief in Schiedam Een aantal Schiedamse kabouters vond het gewenst om de Schie wat te reinigen, een goede daad. Zij deponeer den de onwelriekende goederen echter op de trappen van het stadhuis. Op dat moment passeerde juist een patrouille wagen en samen met de politie werden de trappen van het stadhuis weer schoongemaakt. Het vuil werd naar de gemeentelijke vuilnisbelt gebracht. Een andere kabouteractiviteit was het kraken van een pand aan de Archime- desstraat. De bezetting duurde echter maar kort omdat de politie maatrege- REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38, 45. 49 en 49a *Het Schiedamse bouwbedrijf Slavenburg heeft in Amsterdam een drie verdiepingen tellend gebouw opgeleverd, dat bestemd is voor de stichting Avoplast, arbeidszorg voor mindervaliden. Het gebouw staat aan de Elektronstraat en is door minister Roolvink officieel geopend. De heer Slavenburg heeft bij de opening van het gebouw aangeboden ■*-«-=«-« LEVERT DIRECT AAN PARTIKULIER BEZOEK ONZE SHOWROOM EN TEGELBAR in tapijten GROTE MARKT 8 TELEFOON 26.56.86 SCHIEDAM Hiermede brengen wij het volgende onder uw aandacht. Ter vereen voudiging van de administratieve werkzaamheden, verbonden aan de premie-incasso en ter besparing van incasso-kosten, zullen wij met ingang van 1 juli 1970 overgaan tot het instellen van een kwartaalpremie voor de afdeling aanvullende verzekering Deze kwartaalpremie is gelijk aan driemaal de huidige maandpremie en bedraagt 3 x f 0,65 is f 1,95 per betalende verzekerde. Dit betekent het volgende; VRIJWILLIGE EN BEJAARDENVERZEKERING In de eerste maand van ieder kwartaal wordt aan hen, die tevens zijn ingeschreven in het aanvullingsfonds een kwitantie aangebodén, waarin is opgenomen: de MAANDPRFMIF, voor de hoofdverzekering en de KWARTAAL PREMIE voor de aanvullende verzekering. Op de kwitantie voor de twëede en de derde maand van ieder kwar taal wordt UITSLUITEND de MAANDPREMIE van de hoofdverze kering vermeld. VERPLICHTE VERZEKERING Eenmaal per kwarjaal wordt een kwitantie aangeboden, waarop, indien men tevens is ingeschreven in het aanvullingsfonds, de KWARTAALPREMIE voor de aanvullende verzekering is vermeld. Wi| verzoeken al onze verzekerden de laatst geldige kwitantie altijd zuinig te bewaren, omdat deze tevens dient als bewijs van inschrij ving en op vertoon daarvan medische hulp kan worden ingeroepen. Hoogachtend, de directie van hét ALGEMEEN ZIEKENFONDS ROTTERDAM

De Havenloods | 1970 | | pagina 1