7. In sigarenzaak „De Twee Stoepjes gaat de bonnenverkoop door V ft 3.2 Vooruit loop maar lekker 98 95 95 Mevrouw Korthage-van Til liefhebbert in oude koetsen 25 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 18 JUNI 1970 33-110 „Ik heb altijd graag een paard willen hebben. Maar vroeger kwam er nooit iets van. Mijn man was gezagvoerder en ik voer vaak met hem mee. Pas na de oorlog kreeg ik de kans een paard te kopen. Maar toen had ik pas hernia gehad en ik mocht niet meer op een paard rijden. Daarom kocht ik er een wagentje bij, een kaaswagen, zodat ik toch kon rijden. Nou ja, zo is het eigenlijk begonnen. Ik heb nu drie paarden en ongeveer twintig koetsen, maar ik doe het meer om iets te doen te hebben dan om er iets aan te verdienen. De paarden wel, die moeten hun eigen kost verdienen" Zo ook trekt mevrouw Korthagen elk jaar er met de paarden en een wagen op uit voor een vakantie. Dit jaar was de Achterhoek aan de beurt. „Ik maak dan gebruik van de wielrijderskaart van de A.N.W.B.", zegt ze, „omdat die meestal langs een wagenpaid liggen. Dan logeer ik soms in een hotel en soms ook bij een boer. Ik heb namelijk een heleboel kennissen, waar ik altijd wel terecht kan". vaderdag is ze weer in Amsterdam te zien. „Ik vind het heerlijk om in optochten mee te rijden", zegt ze. „Met de viering van de bevrijding zijn we met alle koetsen in Katwijk geweest. Dat was een prachtig gezicht". Die drie paarden, maar vooral de twin tig koetsen met alles wat daar dan nog bij komt, vormen de permanente expo sitie van mevrouw E. Korthagen-Van Til, die woont aan de Straatweg 125 (achter) te Breukelen. Daar in die plaats is zij met haar. „gerij" een bekende figuur, want in ieder geval maakt zij elke ochtend een ritje. Daar naast rijdt mevrouw Korthagen-Van Til (tante Bets voor diegenen, die haar heel goed kennen) trouwerijen of hele gezelschappen, die er wel eens een dagje op een andere manier uit willen. De expositie is eigenlijk ontstaan uit de drang om een paard te bezitten en dat begin lag zo ongeveer tien jaar geleden. In die jaren „groeide" me vrouw Korthagen van één rijtuigjé om toch te kunnen rijden naar een verza meling van twintig prachtige koetsen. „Toen ik er eenmaal aan begonnen was, wilde ik ook doorzetten", vertelt ze. „Ik kreeg die wagens aangeboden en dan vortd ik het zonde om ze niet te kopen. Neem nu bijvoorbeeld eens die kerkwagen en die tentwagen, die ik heb. Dergelijke wagens werden vaak als kippenhok gebruikt of als schuilhok op het land. Want toen de boeren een auto kochten, dankten ze die wagens af. En ik vond het zonde, dat ze in stukjes werden gehakt of naar Amerika werden verkocht". In de verzameling van mevrouw Kort hagen bevinden zich juweeltjes van koetsen, zoals bijvoorbeeld een fami lie-reiswagen, een soort Jan Plezier, die acht personen kan vervoeren. Verdei bezit ze een Berliner Landauer, een Friese sjees, die eigenlijk de trots vormt van haar verzameling en waarbij ook de Friese klederdrachten horen die gedragen worden, wanneer de boei en de boerin uit rijden gaan. Dan is ei nog de omnibusbrik, een koets van de „Eerste Groningse Tramweg Maat schappij", waarmee de passagiers naai de trein werden gebracht. De koets is dan ook ingericht als een derdeklas coupé van een vooroorlogse spoor trein, compleet met het schuifraampje. waarover de passagiers onderweg zaten te redetwisten of het nu open moest ol niet. En in die verzameling passen dan ook een prachtige lijkkoets en een trouwcoupé, romantisch ingericht met roodzijden bekleding, ivoren handvat ten en een spiegeltje voor de bruid. Een kusje... Deze trouwcoupé wordt daar in Breu kelen nog geregeld gebruikt, gereden uiteraard door mevrouw Korthagen. „In zo'n koets trouw je toch veel plezieriger", zegt zij. „In een auto wordt je zo maar achter een chauffeur gezet. Maar als je van het stadhuis of uit de kerk komt, wil je toch als bruidspaar wel even alleen zijn. In zo'n auto zit de chauffeur er bij als je elkaar zondag vaderdag Is vader een enthousiast sport visser? Dan doet U hem zondag een enorm plezier met deze vis- koffer. Viskoffer van slagvast kunst stof, stukken lichter dan me taal en bovendien roestvrij. Een ideale koffer met openslaand deksel, 2 extra binnenvakken voor kleine visattributen en een groot vak voor bijv. werpmo- lens. Een fijne koffer voor alle hobbyisten, nu nog géén acht gulden. 37x21x17 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de sportafdeling, entresol, deze solide viskoffers van slagvast kunststof, een fijn vaderdag- geschenk Elke vrijdagavond.tot 9 uur open Ook maandagtnorgen open Géén tel. of schrift, best. een kusje wilt geven Mevrouw Korthagen kan uren blijven praten over haar koetsen, een verzame ling overigens, die nog is aangevuld met een ruim honderd jaar oude brandspuit (N. 2 van Nieuwerkerk a.d. Rijn), een bakkers-handkar en een echte scharesliep, die helemaal com pleet is en die zij zelf nog wel eens gebruikt om de messen te slijpen. Zij probeert alle wagens zo veel mogelijk in de oude staat te houden. Veel van het onderhoudswerk - en zeer zeker de bekleding - doet zij zelf, maar als een karwei haar te zwaar wordt is er in haar omgeving altijd wel iemand te vinden, die haar een handje helpt. „Het bezoek aan de expositie valt best mee", vertelt ze. „Maar ik blijf er niet voor thuis. Als de mensen komen, zijn ze welkom en ik vraag voor een rond leiding ook geen geld. Als ze iets willen geven, kunnen ze wat geld in een spaarvarken stoppen voor de paarden. Want die moeten hun eigen kost ver dienen. De rijtuigen eten geen brood en die heb ik eigenlijk als hobby". Na de rondleiding door het museum1 komen we op de zolder, die vol hangt met tuigen en al die andere dingen, die paarden dragen, wanneer ze goed voor de dag moeten komen. We gaan aan een tafel zitten, gemaakt van een kaaswaag, waarvan de ene helft door zware gewichten op de grond wordt gehouden. Mevrouw Korthagen schenkt een glas opwekkende drank in en steekt op haar gemak een sigaartje op. In de hoek speelt een oude speel doos, een erfstuk van haar grootvader. „Vroeger ging ik vaak de veilingen af om rijtuigen en al die dingen, die er mee te maken hebben, te kopen", vertelt mevrouw Korthagen. „Maar tegenwoordig heb je bijna geen veilin gen meer. Nee, ik handel niet in antiek. Daar begin ik niet aan. Ik heb een keer op verzoek van iemand een rijtuig gekocht, maar ik hoorde nooit meer iets van die man. Toen heb ik het rijtuig maar aan een ander doorver kocht. Ik heb tenslotte ook liever het geld in mijn jatjes". De zolder betekent soms voor gezel schappen, die een dag of een halve dag met mevrouw Korthagen hebben rond gereden, het einde van een dagje uit. In die enigszins oud-Hollandse omgeving, waar het blik van de auto en de geur van benzine nog niet zijn doorgedron gen, kan men na een dagje rijden genieten /an een goed glas en een uitstekende maaltijd. Geassisteerd door haar jeugdige helper- -op-vrijwillige-basis, de dertienjarige Anton Reymerink („ik help hier. om dat ik van paarden hou, maar ik wil later politie-agent worden") worden, dan twee paarden voor een koetsje gespannen. Voor de fotograaf, is de bedoeling, maar wanneer mevrouw Korthagen een hoed heeft opgezet en handschoenen heeft aangetrokken, omdat alles in stijl moet geschieden, wordt de verleiding om een ritje te maken langs de Vecht toch te groot. De paarden kijken er eerst een beetje vreemd van op, dat ze zo plotseling van stal moeten, maar als zij met een „vooruit, meiden, loop maar lekker" worden aangemoedigd, trappelen ze in een kittig drafje over de verkeersweg, zich niets aantrekkend van de auto's, die allemaal haast hebben. Onderweg groet mevrouw Korthagen naar links en naar rechts. ..Och, als je zo dagelijks met de peerden door het dorp rijdt, dan word je een figuur", zegt ze. „Dan leert iedereen je wel kennen en dat is gezellig". Grote Prijs der Lage Landen Voor de Grote Prijs der Lage Landen in nieuwe stijl zijn niet minder dan 70 dravers uit binnen- en buitenland inge schreven. Voor de op zaterdag 27 juni te lopen kwalificatie-series zijn voor de afdeling Nederlandse paarden dertien paarden aangemeld, waaronder El Hadie, Dave Fez, Gallant Way, Felix, Carlos Pluto en Florissant. Een verrassing is, dat de Derby- en Gouden Zweepwinnaar Henri Buiten zorg niet in deze Grote Prijs der Lage Landen zal starten. „Wij hebben het wel overwogen, maar wij vinden deze koers te zwaar voor een 4-jarig paard. Indien de Grote Prijs als één koers - zoals voorheen - was uitgeschreven dan zou Henri Buitenzorg welj hebben gelopen" aldus Jan Wagenaar jr. In de tweede afdeling voor buitenland se paarden staan er 41 op de nomina tie, waarvan het grootste aantal (18) afkomstig is uit Frankrijk. In de derde serie voor paarden, die meer dan f 150.000,- hebben gewonnen, zijn zestien paarden aangemeld. Opvallend is de grote belangstelling, die de Zweedse trainers voor deze Grote Prijs aan de dag leggen. In totaal tien paarden, waaronder hun grote cracks Rikitikitavi, Pall Frost en Uhlan II. De finale en troostdraverij om de Grote F.A.O.-prijs worden op zondag 28 juni gelopen. Het totaal prijzenbe- drag in de 2100 meter lange Grote Prijs der Lage Landen is f 130.000,-. En dan is er nog veel te vertellen over de prijzen, die mevrouw Korthagen heeft gewonnen met haar gerij. Op Mevrouw Korthagen leeft daar in Breu kelen in deze door motoren en benzi ne-dampen gedreven maatschappij, in een volkomen eigen wereld. Ze is gelukkig in die wereld, en terecht- En Optochten wie van die wereld wilt proeven, kan rustig bij haar op bezoek gaan. En een ritje langs de Vecht is dan een beleve nis, die het hoogtepunt vormt van dat bezoek. Reportage: Jan Dijkstra Tholens „Dat van „Koos Eénarm" en „Rooie Aart" moet je niet vergeten", zegt de 70-jarige heer L. C. van Zuuren als we voor de winkeldeur van „De Twee Stoepjes" in de zonovergoten en mooi versierde Zwart Janstraat afscheid nemen. „Als je de namen laat vallen van de orgeldraaiers Koos Eénarm en Rooie Aart, dan bloeien er weer vele harten van de oude Rotterdammers open, want die twee pierementbezitters waren vijftig jaar geleden niet weg te denken uit het straatbeeld". Terwijl de heer Van Zuuren ons aan de mouw trekt, zegt hij: „Die Koos was een handige jongen. Vroeger gooiden ze de centen voor de orgelman uit het raam naar beneden. Koos ving de centen zo uit de lucht op" en de eigenaar van „De Twee Stoepjes" maakt een zwaaiende beweging met zijn arm alsof hij een lastige vlieg in de vlucht wil pakken. De inleiding heeft natuurlijk niets te maken met de sigarenzaak, die de heer Van Zuuren samen met zijn dochter leidt, maar deze ras-Rotterdammer vergeet de goedkope shag en sigaren, die hij verkoopt als zijn gedachten afdwalen naar vroeger. Het verhaal van „De Twee Stoepjes", dat zijn naam dankt aan de twee stoepjes voor de winkel in de Jonker Fransstraat is gauw verteld, het was van tevoren al zondag vaderdag Vader zal blij zijn met dit foto album, de vakantiefoto's van dit jaar krijgen in elk geval een goed plaatsje, en ook de foto's van voorgaande jaren, die U nu nog in doosjes bewaart. Fraai foto-album in een luxe kunstlederen band met liefst 52 pagina's fotokarton, tussen elke pagina spinrag bescherm- papier. Dit album, de band in diverse unikleuren, nu voor nog géén twee gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain deze fraaie foto-albums met 52 pagi na's fotokarton, afm. ong. 24 x 18 cm, de kunstlederen band in fraaie uni-^ kleuren Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. keurig op papier gezet. We citeren: „Het begin van onze zaak in de Jonker Fransstraat was mooi. We waren nog jong. Ik kwam op mijn zeventiende jaar in de zaak van mijn ouders. We hadden een mooie prikplank. Daar konden de klanten prijzen op winnen. We hebben ook loten uitgegeven om een huiskamerameublement te winnen voor de klanten van Engelaan, een bekende zaak in de Jonker Fransstraat. De sigaren kostten toen twee centen en sigaretten 10 cent. Toen kwam het verschrikkelijke bombardement van 1940 en stonden we dakloos, zoals zovele anderen. Een maand daarna begon mijn vader een nieuwe zaak in de Zwart Janstraat 90c, een drukke zaak van de opening tot het sluiten. We verkopen ook D.E., Van Nelle, Coöp en Simon de Wit—punten. Dat is een hobby van mijn vader om de mensen te helpen. Vroeger waren dat Encora—bonnen van de Turmac. Bij de cigaretten zaten toen geborduurde vlinders", aldus de door de dochter op schrift gestelde geschiedenis van „De Twee Stoepjes". Spek en kroten „Met al die bonnen kon ik vroeger de arme mensen goed helpen", vertelt de heer Van Zuuren in het vertrekje achter de winkel. Dan kwamen de mensen een aantal bonnen inleveren, waar ze dan één gulden voor kregen. En met die gulden konden ze weer één dag verder leven, want voor dat bedrag kon je spek en kroten kopen. Ikzelf heb het nooit zo arm gehad; ik heb altijd hard moeten werken, maar heb er ook goed van geleefd. Als ik er nu op terugkijk, dan denk ik wel eens: ik heb er nög te weinig geld voor overge had. Ik ging met mijn vrouw, die twaalf jaar geleden is gestorven, veel buitenshuis eten, vooral in de weekein den. Dat hadden we wel verdiend vond ik, want de winkel was van's morgens zes tot 's avonds 12 uur open en ook op zondag werd er nog verkocht. „Ik kan me nog herinneren", zegt de sigarenhandelaar lachend, „dat de ei bers voor je bogen als knipmessen als je voor f 2,50 ging eten en nog een flinke fooi gaf. Het is niet te begrijpen, maar voor die prijs kreeg je soep, gebakken of gekookte tong, kip met drie verschillende soorten groenten, koffie met likeur en ijs toe. Wat een tijd hè. Maar nu is het ook goed hoor, al is het niet allemaal welvaart wat er blinkt". De mensen zijn echter maar weinig veranderd, vindt de heer Van rondscharrelen bedoel ik, net zoals ik mijn hele leven rondgescharreld heb in tabak, shag en bonnen". Jan Rietveld. Zuuren. „Van de week - maandag en woensdagmiddag ben ik dicht - zat ik op het Schouwburgplein te kijken naar de orgeldraaier en net zoals wij dat vroeger deden, vroegen de jongens of ze aan de grote zwengel mochten draaien". pen hoef te lopen. Het leven is goed", zegt hij, ,,'s avonds een borreltje en dan genieten van de kleurentelevisie of als het goed weer is, zoals nu, dan lekker een beetje scharrelen in de tuin, boksen Wat wel veranderd is, dat is de gezelli ge drukte, die er 's avonds op straat was. In de Hoogstraat kon je dan bijna over de hoofden lopen en in de café's- chantant was zelfs de laatste plaats bezet. Het mooiste van alles was, dat er altijd gevochten werd. Misschien klinkt dat wat raar, maar als ik u vertel dat ik tot aan mijn 42e jaar heb gebokst bij Teun Schilperoord, dan begrijpt u het wel. Trouwens de sport heeft altijd in mijn belangstelling ges taan. Ik ben een vaste klant bij Sparta, maar dat neemt niet weg, dat ik in 1963 met „De Grote Beer" naar Lissa bon ben gevaren om Feijenoord te zien spelen tegen Benfica. Het gesprek in het vertrekje achter de- winkel wordt diverse malen onderbro ken omdat er klanten komen. De één wil Oudhollandse sigaren en een me vrouw met een gekleurde boodschap pentas vraagt om duizend D.E.-bon nen. Alles ligt voor het grijpen, maar ;als er een meneer komt, die een pakje Philip Morris moet hebben, dan moet er even op de regalen gezocht worden. De schappen met de „sloffen" bevin den zich ook in het achterkamertje, waar een oude - nu koude - potkachel staat en een Indische Gaper - die eens in de etalage heeft gestaan - met het gezicht naar de muur staat gekeerd. Als de heer Van Zuuren de duizend bonnen uit een plastic zak heeft opge diept vertelt hij, dat hij een vaste klantenkring heeft en dat er de hele dag aanloop is. „Dat vind ik gezellig en daarom denk ik er nog niet aan om te stoppen, hoewel het met mijn longen niet meer zo best is. Ik ben echter de gelukkige bezitter van een mooi bene denhuis met tuin, zodat ik geen trap- zondag vaderdag Zo'n chique tas kreeg vader vast nog nooit en zeker niet voor deze bijzonder lage prijs. Clippertas van prachtig leder print met 2 vakken, oersterk handvat en prima slot. Een tas waarin alle boeken en papieren veilig vervoerd kunnen worden, nu voor nog géén negen gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze 2-vaks clippertassen, keurig afgewerkt, in de kleuren zwart, bruin en naturel Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. zondag vaderdag Een nu eens echt origineel kado yoor Uw man mevrouw, verko pen wij morgen luxe verpakt op onze parterre. Een volgeluste baddoek van een bekend merk met ingewe ven monogram. We hebben di verse kleuren, en alle letters van het alfabet, kom er morgen een uitzoeken, luxe verpakt kosten ze precies drie gulden vijfentwintig. met ingeweven monogram Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze prima kwaliteit baddoeken met ingeweven monogram, er zijn diverse kleuren en alle letters van het alfabet, afm. 50x90 cm, in luxe doos. Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. DE HAVENLOODS de krant voor koning klant

De Havenloods | 1970 | | pagina 7