5? Hoe warm het was en hoe lang m 9; De blanke wil ons wijsmaken dat we arm 2.6 II.75 Met Andere Woorden Hrunott ff KsCBBBI Poetry International Wedstrijd voor foto- en filmamateurs „Natuur in focus" IJh.'.mI 98 98 Oude ambachten herleven weer in Hoorn 69 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 25 JUNI 1970 POETRY INTERNATIONAL Rotterdam, de vijfdaagse dichtersmarathon, is voorbij. Het gebeuren heeft zich afgespeeld tijdens een broeierige hitte, en dat was het enige wat broeide. Dichters kwamen en gingen, zeiden netjes in de eigen landstaal hun gedichten op, er weerklonk een welwillend applausje uit het publiek, en dat was het dan. De cliché-matigheid van dit alles was te voorzien en toch overviel me weer een lichte melancholie toen ik er bij zat. De hogere bedoelingen van de organisatoren, de Rotterdamse Kunststichting, waren vastgelegd in het voorwoord van het verklarende gidsje, dat het publiek zich voor een rijksdaalder kon aanschaffen. Het is te mooi om niet aan de vergetelheid te ontrukken: „De menselijke stem is zwak. In het geweld van de oorlog is hoogstens de kreet verneembaar. Verstikt onder de druk van een apparaat, veronachtzaamd door de techniek verstomd, door de honger wordt de menselijke stem onhoorbaar. De hongerenden, de gevangenen, de verkeersslachtoffers zijn de stille getuigen van vandaag. De foto ver leent hun geen stem. De menselijke stem, eenmaal gehoord, achtervolgt. In het onpersoonlijke idioom van de massamedia, van reclame en nieuwsbericht, gaat niet iedere stem ten onder. De stem is kostbaar en onvervreemdbaar, ook als zij geana lyseerd en gekatalogiseerd wordt: als een vingerafdruk in een dossier. Er zijn zangers, er is Bob Dylan. Er zijn dichters, gekneveld of niet, wier stem sterker klinkt dan rege ringsverklaringen. Poetry Interna tional Rotterdam wil gehoor geven aan de menselijke stem Goeiendag, dat is me nogal wat! Waarom gewoon als het ook hoogdra vend kan, zal men gedacht hebben. Maar na enige malen zorgvuldig door nemen - het onduidelijke zinsverloop van de tweede alinea zal wel aan zetfouten te wijten zijn - en het onder drukken van een wee gevoel bij het aanschouwen van zulk een opeenstape ling van gemeenplaatsen, wordt het toch duidelijk dat men hier de nadruk wil leggen op de politieke, sociale en ecologische geëngageerdheid van de deelnemers. Nu heb ik altijd weinig willen weten van de zogenaamde geëngageerdheid in de literatuur, dat stokpaardje van etikettenplakkers en classificateurs. Het veronderstelt ook een toestand van niet-geëngageerdheid bij een gro ter of kleiner deel der dichters, en dat Ujkt me voor gevoelige, emotionele heid. Zonder opzet zullen zij altijd gestalte geven aan hun onbehagen over en protest tegen de maatschappij waar in zij leven. Geëngageerdheid De kunst houdt de vinger aan de polsslag van de tijd (om nu ook maar eens een gemeenplaats te gebruiken), al geef ik toe, dat je er bij de één dieper naar moet graven dan bij de ander, misschien wel de oorzaak van het misverstand. Hierbij komt nog, dat een te overduidelijke geëngageerdheid ten koste kan gaan van de kwaliteit; dat het er soms zelfs op gaat lijken dat die vreselijke geëngageerde mensen ja gen op goedkope effecten en onmidde- lijk succes, wat natuurlijk ook door de houding van het publiek in de hand wordt gewerkt. Bouclé acryl, dat is ideaal ma teriaal voor een fijne vakantie- pullover't draagt zo luchtig, is gemakkelijk te wassen en zó droog. We hebben 2 moderne bouclé acryl pullovers in deze aanbie dingHet model van de teke ning heeft een ronde hals, korte mouwen en een zakje met kon- trastrandjes. Voor warme dagen is er een mouwloze pullover met V-hals, eveneens met leuke kontrastrandjes. Beide modellen kosten per stuk nog géén twaalf gulden. yemr Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre vlotte pull overs van bouclé acryl, er zijn 2 leuke modelletjes, beide met kontrastrandjes, keuze uit di verse kleuren, maten 38 t/m 46, per stuk Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Iedere welmenende kunstenaar van enig niveau is, of hij wil of niet, geëngageerd met alles wat zijn tijd, omgeving en medemens bepaalt, en daarom lijkt het mij niet juist in een dergelijk tendentieus proloogje de na druk te leggen op iets wat al vanzelf sprekend aanwezig kan worden geacht. Wat er heeft plaatsgevonden is het optreden van een aantal individualisten uit verschillende landen. De toehoor ders zouden er juist aan doen alle medewerkers naar hun eigen optreden te waai deren en verder geen acht te slaan op welk klokgebeier dan ook. Het is merkwaardig te moeten consta teren dat „het onpersoonlijke idioom van de massamedia", waar de inleider zo terecht tegen gekant is, nu precies het idioom van die inleiding zelf is. Wat de dichters en hun zangen zelf betreft, heb ik mijn ervaring weer eens bevestigd gezien, dat lang niet ieder gedicht er bij wint als het door de maker wordt voorgedragen. Spijtig, voor de dichter en voor de luisteraar. Het lezen van een Nederlandse verta ling, die aan een buitenlands optreden voorafging, had hier redding kunnen brengen, als niet deze lezing in handen had gelegen van Pier Tania en Jan Roelands, die met hun beschaafde massamediastemmen prompt elk ge dicht doodsloegen. Dat was jammer, te meer omdat het idee de presentatie in professionele handen te leggen een vondst was. Hoe het wel had gekund bleek uit de declamatie van de in de pauzes optre dende groepen als Bilanz (Zwitserland) en The Barrow Poets (Engeland). In het bijzonder de laatste groep maakte een prettige indruk, vooral ook door het feit, dat zij tussen al die ernst eindelijk eens wat humor van hoog gehalte brachten. Een voorbeeld van een goede dichteres die door een onvoldoende voordracht eigenlijk te weinig aandacht kreeg was Friederike Mayröcker (Oostenrijk). Zelfs waren er nog dichters die meen den hun werk op een loqdzware of soms galmende manier te moeten voor dragen. De pretentieuze voordracht van bijvoorbeeld een Willy Roggeman deed zijn werk balanceren op de grens van belachelijkheid, wat toch zeker zijn bedoeling niet geweest kan zijn. Gelukkig waren er ook dichters wier voordracht hun werk een extra dimen sie gaf, zoals Rühmkorf (Westduits- land), Williams (Wales), Mitchell (Engeland) en Jandl (Oostenrijk). Over dichters sprekend in mij onbekende talen kan ik moeilijk een oordeel geven, wat niet wegneemt dat het aardig was ze eens te zien. Hoogtepunt Een hoogtepunt van de avondenreeks, en niet alleen voor mij, was het optre- den van Gerrit Komrij. Zijn lichtvoe tige maar van dubbele bodems voorzie- De Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie organiseert in het raam van het Natuurbeschermingsjaar 1970 een foto- en filmwedstrijd onder het motto „Natuur in Focus". Ieder een kan aan deze wedstrijd meedoen. Bjj de fotohandel ligt een gratis folder met alle wedstrijdvoorwaarden. Deze folder kan ook worden aangevraagd bij de Stichting Recreatie, Kerkhoflaan 1 la, in Den Haag. Alle foto's en films kunnen tot 1 oktober aan deze stich ting worden ingezonden. Alles wat maar te maken heeft met de natuur, de frisse lucht, de bewoonbaar heid van stad en platteland is een motief voor foto of film. Maar ook alles wat lelijk is, zoals rook spuiende fabrieksschoorstenen, stinkende open riolen, verontreinigd water kan gefoto grafeerd of gefilmd worden. Een van de voorwaarden is wel, dat men binnen Europa blijft. De jury zal aandacht schenken aan die inzendingen die bijvoorbeeld in een opname het contrast laten zien tussen mooi en lelijk, goed en slecht. Ook zal men extra letten op alle foto's in series van twee, waarin een tegenstelling tot uitdrukking komt. Dienst op Rotterdam van Boston Line De uitgaande dienst van het continent nav Boston (U.S.A.) wordt met in gang van 2 juli 1970 uitgebreid met een regelmatige 3-wekelijkse inkomen de dienst van Boston naar Rotterdam, Bremen en Hamburg. De eerste vaart in deze nieuwe dienst zal worden uitgevoerd met het m.s. „Rugwarder- sand" op 2 juli van Boston. De rederij rekent met een vaartijd tot de eerste loshaven van 9 dagen. ne verzen wonnen nog aan kracht door zijn formidabele voordracht en merk waardig, beendroog stemgeluid. Als iemand zijn naam (in Rotterdam) voorgoed heeft gevestigd is hij het wel. Trouwens, de Nederlandse poëzie kwam hier helemaal niet slecht uit de verf. Komrij, Van Doorn en hoeft onder te doen, en dat zij bij het onderzoeken van nieuwe mogelijkhe den en richtingen een stuk voor ligt op andere taalgebieden, zeker op de conti nentale. Al moet ik hier direkt bij opmerken dat ik me een sterkere concurrentie uit het buitenland zou kunnen voorstellen dan hier werd ge presenteerd. Opkomst van het publiek: na aftrek van de dichters zelf, de persmensen, organisatoren en hun achterban, van matig tot redelijk te noemen. Als je verwachting maar laag genoeg gesteld was, zou je van een succes kunnen spreken. Incidenten: op de laatste avond viel er een scherm om. Wegblijvers: trekpleis ters Tennessee Williams (VS) en Wole Soyinka (Nigeria). De Tsjech Holub en de Oostduitser Kunert kregen van hun regering geen uitreisvisum. Vatbaar voor herhaling? Welja. Bob den Uyl Voor hen, die prijs stellen op een echt gezellige ontbijt- of koffietafel met een zelf gebor duurd origineel tafelkleed, heb ben wij op onze handwerk-af- deling een bijzondere aanbie ding. Een pracht kollektie tafellakens in diverse mooie dessins en kleuren, zeer duidelijk en fout loos voorgedrukt met 100% uit wasbare inkt. Deze borduurkleden zowel in kruissteek als steelsteek, snij- maat 130 x 160 cm, nu voor nog géén zes gulden. 100% katoenen matting en raffia handwerkstoffen. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze bor- duurtafel lakens voor kruis- of steelsteek in prachtige dessins, in wit en diverse pastel tinten, snijmaat 130.x 160 cm Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Is het juist nu niet de tijd om deze leuke schoentjes aan Uw zomergarderobe toe te voegen? Deze gemakkelijk zittende zo- merschoentjes, met een klein hakje, leuke bandgarnering, ver stelbaar hielbandje en ijzerster- ke zool, verkopen wij nu per paar voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze schoenen afdeling, entresol, deze leuke zomerschoenen met een klein hakje, bandgarneringen en ijzer- sterke zool, in de kleuren wit/ marine, beige/cognac, marine/ wit en beige/wit en de maten 36 t/m 41, per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Tot en met 26 augustus wordt er in het Noordhollandse Hoorn iedere woensdag van 9 tot 17 uur een Oudhol landse markt gehouden. Tussen tiental len kraampjes herleven oude ambach ten, zoals nettenboeter, klompenma ker, spinster, weefster en rietenmatten- vlechter. De Oudhollandse markt is een van de vele attracties, zijn gebaseerd op traditie en folklore. Informaties over de attracties in Hoorn, tel. 02290-5755. EDEL-DOU8LE DAMESHORLOGE met edel-doublé band elegant model, shock- proof, anti-magnetisch In prijzen van 57.50 t0t 175.- Dit ia slechts één voorbeeld uit onze bijzonder mooie kollektie Horloges I „Bij grote, eigentijdse problemen doen of je neus bloedt, of er gewoon aan voorbij lopen met wat goedkope kreten is gemakkelijk, je krijgt er geen moeilijkheden mee, maar 't kan ook een ernstig verzuim zijn. Zo'n pro bleem is de leefbaarheid van het ge bied, waarin wij leven. Het veel om vattende probleem trekt zich onder meer samen rond de vraag: Hoogovens in de Maasvlakte? Vooraf: heb ik het recht hier en nu daarover te spreken? Toen men het mij kwam vragen heb ik gedacht: ja, zelfs de plicht". Aldus pastoor P. Wesseling zondag in zijn parochiekerk te Spijkenisse. „Wij kunnen wel bidden en zingen, weekend na weekend, om een nieuwe aarde, om een stad waar het goed is te leven, maar dan moeten we ook doen wat ons verstand ons ingeeft als nuttig of nodig. Anders lijken we op iemand die op straat bij een ongeluk voor het slachtoffer gaat zitten bidden, maar verzuimt de dokter te waarschuwen, zodat de man doodbloedt. Als we weigeren iets te doen dan wordt ons gebed een zinloos tijdverdrijf. We hou den onszelf voor de gek en handelen nog tegen de geest van het evangelie in ook. Industrie is belangrijk, velen van u verdienen er hun levensonderhoud mee. Maar er zijn zaken die belangrij ker zijn, dan een steeds voortrukken- de welvaart, b.v. a) de lucht die we inademen b) het water wat we drinken c) de ontspanning die onmisbaar is d) het zuiver houden van de natuur. Bij een almachtig, alles overheersende industrie waar het primair gaat om de winst en niet om de mens komen mens en menselijk welzijn onverbidde lijk in de knel. Wij moeten steeds meer maken, we hebben steeds meer nodig, we moeten steeds meer verdie nen en steeds meer gebruiken. Zo hollen we door in een vicieuze leugen achtige cirkel". Pastoor Wesseling citeert aan het slot uit het boekje „De Papulagi". Dit bevat een verzameling redevoeringen van het opperhoofd van het Zuidzee- eiland Tiavea. Heel zijn leven had deze man gewenst Europa te leren kennen. Toen werd hem de kans gegeven een studiereis naar ons werelddeel te ma ken. Hij is er verschrikkelijk van ge schrokken. Pastoor Wesseling gaf er deze bewerkte passage uit (de Papalagi is de blanke). „Ook daaraan kunt ge de Papalagi kennen, dat hij ons wil wijsmaken dat wij arm en misdeeld zijn, omdat wij geen dingen hebben. Laat ik u duide lijk mogen maken, broeders van deze Zuidzee-eilanden, wat dat voor hen is: een ding. De kokosnoot is een ding, de schelp, de eetschaal, de banaan. Maar er zijn twee soorten dingen. Er zijn dingen die de Grote Geest ge maakt heeft en er zijn dingen die de mensen maken. Maar wie is nu rijker en bezit meer dingen van de Grote Inmiddels had Habedjas ontdekt dat Barretje door de kjjker stond te turen. „Dat had je niet gedacht hè. Dit is een zeer bijzondere kijker. Als je erdoor heen kijkt dan zie je degene waar je aan denkt. Ik heb hem geërfd van de beroemde Merlijn, mijn leermeester zaliger gedachtenis." „Dus als ik het goed begrijp kan ik iedereen zien die ik wil zien" zei Barretje. Hij kreeg een lumineus idee. Hij keek in de kijker z'en7 dacht hij. terwijl hij heel sterk aan de Grote Zwemmerik dacht. Tot zijn teleurstelling zag hij echter nog steeds Dubbele Arend. „Hij doet het niet meer Habedjas," zei Barretje. „Dat is onmogelijk," zei Habedjas beslist, „hij kan onmogelijk defect zijn. Ik heb 1000 joelen garantie." Barretje vond het maar vreemd. „Waarom zie ik dan Dubbele Arend op zijn duin wanneer ik de Grote Zwemmerik wil Barretje stopté de toverkijker in de koffer. Ze richting stuiven. „Er zit iemand op zijn rug," zei moesten weer verder. De deksel ging dicht en hop, Poseidon. „Als ik me niet vergis is het die Malle daar liep de koffer met de drie reizigers op zijn rug Wapper! „Lange Wapper," verbeterde Barretje, het bospad af. „Moe Nazei zal wel opkijken als ze Het konijn remde vlak voor het drietal af en de ons zo aan ziet komen" dacht Barretje. „Hee, daar Lange Wapper sprong achter Poseidon op de kof- komt een konijn aanrennen," zei Poseidon ineens, fer. „Joehoe," schreeuwde hij, „dat is leuk, mag ik Geest dan juist wij? Alles is vol grote dingen: het oerwoud met zijn wilde duiven, kolibries en papegaaien, de lagunen met hun zee-augurken, schel pen en waterdieren, het strand met zijn stralend gezicht en zijn zachte vel van zand. Wij kunnen het werk van de Grote Geest niet evenaren. Maar wat doen nu de Papalagi? Zij maken als maar nieuwe dingen, dui zenden handen doen elke dag niets anders dan nieuwe dingen maken. Hun handen gloeien, hun gelaat wordt grauw en hun rug is gebogen, maar toch stralen ze van geluk wanneer ze erin geslaagd zijn een nieuw ding te maken. Dingen om naar te luisteren, dingen om tegenaan te kijken in hun hoge stenen huizen, leder heeft zijn eigen kijkding. Ze willen allemaal snel vooruitzien, 't gaat nooit hard genoeg. Daarom hebben zij dingen gemaakt, gevaarlijke monsters, die meer levens verslinden per jaar dan hier de roof dieren in honderd jaar. En het ergste is dat ze de dingen van de Grote Geest verwoesten. Door gro te pijpen en fabrieken die ze nodig hebben om steeds meer nieuwe dingen te maken, wordt als maar vergif gespo ten: de stranden vervuilen, planten sterven, bomen verdorren, kinderen kunnen niet meer spelen en de Papalagi sterft van de bedorven lucht in zijn longen of van het bedorven water dat hij drinkt. Toch is het een teken van grote armoede wanneer iemand veel nodig heeft, want hij bewijst daarmee dat hij arm is aan de dingen van de Grote Geest. De Papalagi verwarren op aller lei manieren hun geest. Er zijn er die het vuurroer tegen het eigen voor hoofd drukken en zichzelf doden om dat ze liever niet levèn dan zonder dingen te moeten leven. Ze beoorlo gen elkaar niet terwille van hun man nelijke eer of om hun krachten te meten, maar enkele en alleen om dingen. Broeders van de vele eilanden, we moeten waakzame zinnen hebben, want de woorden der Papalagi schij nen zoete bananen, maar ze zijn vol verborgen speren, die alle licht en alle vreugde in ons willen doden". Zo worden wij en ons streven doorge prikt door een „inboorling" uit een „onderontwikkeld" gebied. „die heeft haast." Inderdaad kwam ei mee? „Je bent wel erg brutaal" zei Barretje boos, „schiet op, ga eraf! „Een klein eindje maar," .volle vaart een konijn in hun bedelde Lange Wapper. „Zet men een kikvors op een stoel, toch moet hij naar de modderpoel" zo luidde de oplossing van de puzzel van vorige week. De heer W. Bakker, Klein Coolstraat 28b, Rotterdam 3004 is de winnaar van de f 5.—. De oplossingen van deze week moeten weer dinsdagmiddag voor 12 uur in ons bezit zijn. Even in de linker bo-i venhoek vermelden M.A.W. 116. De oplossingen kunnen gestuurd worden naar de puzzelredactie van De Haven loods, Westblaak 25, Rotterdam. Op elke regel links en rechts komen twee. woorden van respectievelijk 6 en 5 lelters. Elk woord van 5 letters is samengesteld uit het voorafgaande woord van 6 letters en de overblijven de letter komt in het cirkeltje. Voor beeld: zou de omschrijving luiden: Europ. hoofdstad - noemen", dan moest worden ingevuld „Athene - he ten" en kwam de A in het cirkeltje. Bij juiste oplossing leest men in de cirkel tjes twee zegswijzen. LINKS: 1 vaardig - geducht; 2 bedste de - ravijn; 3 blunder - dis; 4 deel van week - grasveld; 5 talisman - halfbloed; 6 tillen, dragen - kortschrift; 7 plooi baar - klos; 8 leuk - wandeling; 9 stalling - gaarne, 10 walgelijk vleien - prak; 11 rivier - krachtbron; 12 duister - graan; 13 reuk afgeven - neerslag 14 gevangenis - inham15 edoch - ongebo gen; 16 inwonend - vervoermiddel; 17 betreffende - snoeperij; 18 spijl - na derhand; 19 ellende - partij in proces, 20 oosterse taal - toevlucht; 21 deel van ei - verdikt sap; 22 muziekgezel schap - bevel aan hond; 23 kolom - uitgestotene; 24 Turkse hoofdstad - tap; 25 Nederl. provincie -liefelijk; 26 achterna gaan - prijzen. RECHTS: 1 verpleegster - vis; 2 bord papier - dagblad3 onwaarheid spreken - soort vla; 4 zeekust - deel van toren; 5 vrucht - maalinrichting; 6 veerman in onderwereld (Styx) - arkbewoner (bijbel); 7 onevenwichtig - misprijzen; 8 soort textiel - soort zweep; 9 Rotter damse voetbalclub - kleur; 10 beslist geen landrot - stoppen; 11 talmen - vracht innemen; 12 terrein - kleur; 13 gratis autorijden - ploert; 14 kracht sport - projectiel; 15 slotwoord - meis je; 16 mormel - rondgang; 17 opmerk zaam familielid. 18 warmwaterbron- reeks; 19 tekening - sedert; 10 inventa ris - rode vloeistof21 walvisprodukt - hekwerk; 22 familielid - strafwerktuig; 23 plattelandsvrouw - hersens; 24 plooi - els; 25 taaloefening - glazen klok; 26 vreemde taal -strafwerktuig. Lingerie wassen in Uw vakantie is nu overbodig, thuis komen met een stapel wasgoed, die alle napret bederft is uit de tijd weggooislips kosten nog geen vijf dubbeltjes per stuk. Weggooi damesslips van sterk, soepel en heerlijk zachte cel- stof in een fleurig bloemdessin bedrukt. Deze perfekt passende slips, die door het rimpelelastiek goed aansluiten, nu per 6 stuks voor nog géén drie gulden. weggooislips voor Uw vakantie Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze weg gooi damesslips van sterk en soepel celstof, bedrukt in een leuk bloemdessin, passend voor de maten 36 t/m 46, nu per doos van 6 stuks AA Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 11