De eenzame doodgravers op de Vraggelse heide 1! Acht stille revoluties 9.1 9! J DUAL m iFUTURA l'li™ Zo eenmaal in de vijf jaar komt er een telegram... 98 KEUS UIT EEN GROTE COLLECTIE afspeelapparatuur Betalen in vijf keer kost niets meer GnniEoa Cursussen middelbare en hogere sociale arbeid beginnen in september 85 85 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 25 JUNI 1970 34-103 Als men door de dfchte Brabantse bossen van Teteringen naar Terheijden rijdt en wat afdwaalt van de doorgaan de route, kan men plotseling een boom ontdekken, waarop een verweerd bord vastgespijkerd is. Nog net leesbaar is de tekst: „Ned. Isr. Begraafplaats". Als men dan de aangegeven richting volgt en enige honderden meters een zandpad volgt, ziet meii twee kleine woningen, een schutting en wat kip pen, die daar omheen scharrelen. In het „Pier" huiskamertje van een der woninkjes spraken we met van Doore- malen. Pier woont al bijna 70 jaar op de Vraggelse Heide net zo lang als hij oud is, want hij is hier geboren en nooit weggeweest. Samen met zijn broer Jan, die in het andere huisje woont. Dat andere huisje is eigenlijk de „ambtswo ning", omdat dit oorspronkelijk bij het kerkhof hoort. Het huisje van Pier mocht deze neerzetten met toestem ming van de Joodse Raad. Dat was toen hij ging trouwen en niet uit de streek wegwilde. Aangezien Jan echter de oudste is uit het gezin van tien kinderen, heeft hij de meeste rechten en is er de baas. Voor de twee broers is dat natuurlijk een formaliteit, want waar het kan helpen zij elkaar, of dit nu geldt voor bijstand aan een zieke kip of voor het delven van een graf. Voor een tientje Pier komt pas goed los als we belang stellend hebben geihformeerd waar de gemetselde muur gebleven is, die vroe ger om het kerkhof stond. Dat blijkt een teerpunt. Waarom die afgebroken moest worden weet niemand. Maar Den Haag wikt en beschikt en een ploeg mensen is dan ook enige tijd bezig geweest om de oude muur te slopen en de zaal opnieuw te omhei nen met een schutting. „En hedde ge dat materiaal gezien? vraagt Pier verontwaardigd. „Agge d'r maar effe tegen duwt zit er al bewe ging in. Dat kan wat moois worden als het eens goed gaat stormen". En denk toen het onontkoombaar] was dat de muur geslecht zou worden, dit samen met Jan te mogen doen, om: op die manier nog een centje extra bij de a.o.w te pikken, maar „lou loenen". Zo eenmaal in de vijf jaar gemiddeld gaat „er een jood dood" en dan krijgt] Jan een telegram. Meestal staat er dan' wel de afmeting bij, want zegt Pier: „We moeten wel weten of het 'n klei nen of groten mens is", want daai| moet je met graven vanzelfsprekend Tientallen guldens heeft U uit gegeven voor Uw pruik, behan del hem dan ook goedeen echt pruikenkoffertje kost slechts een paar gulden. Ideaal opvouwbaar pruikenkof fertje waar Uw opgemaakte pruik precies in past. Dit leuke koffertje van gevoerd en verste vigd plastic (ook fijn als reis cosmetique), door de druk knoppen snel opvouwbaar, nu voor nog géén twee gulden. pruiken- en cosmetiquekoffertie Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze op vouwbare pruiken- en cosmeti- quekoffertjes met koperkleuri ge draaisluitng, afmetingen 20x19x12 cm, in paarlemoerrose Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. rekening meehouden. Het salaris voor deze arbeid bedraagt f 10,- precies. Dat tientje krijgt Jan, want Jan is de baas. Toen we zeiden dat we dat niet veel vonden, kregen we te horen, dat dit een verdubbeling was van het loon voor de oorlog. Toen was de uitkering n.l. f 5,-. Voor de rest ontvangen Jan en Pier geéirsalaris. Met de A.O.W. eh wat teelt van eigen groente en het houden van kippen proberen ze rond te komen. „Ach, en aan het water en het licht hoeven \ve het niet uit te geven, want dat hebben we hier niet". Pier wijst ons op een grote regenton, de enige water voorziening en op het gaslampje. Oorlogsslachtoffers Pier weet overigens precies waar nog joden wonen en hoeveel. De meesten zitten in Breda. In Terheyden en Teteringen zijn er geen meer. „Ja, nou je het zegt, in den Berg (Geertruiden- berg) woont er nog een en. Worden hier alleen oude mensen begra ven? Dat zal je gewaar worden", zegt Pier, „jonge ook, als ze maar doodgaan". En dan komen de verhalen pas goed los. Want er zijn erg veel verhalen over die kleine begraafplaats op die grote Vraggelse Heide waar de eerste dode begraven werd in 1844 en de laatste in 1967. Trieste verhalen over slachtof fers uit de laatste oorlog, die er begra ven liggen, zoals die ene ondergrondse werker die joden illegaal hielp de grens over te komen, zelf op een dag bij de grens onder Chaam opgevangen werd. meegenomen naar Breda en daar geexcuteerd. Ook staat er een gedenksteen van twee joodse meisejes uit Geertruidenberg die op transport werden gesteld naar Duitsland en nooit terugkeerden. Verhalen In een streek als deze doen nog allerlei bizarre verhalen opgeld. Vanouds heeft de hei de naam behekst te zijn en vroeger was er dan ook geen sterveling die, als het niet hoognodig moest, uit plezier 's avonds een wandelingetje in Jan, bewoner van de „ambtswoning" Pier: ook jonge mensen, als ze foto's W. Groeneveld. dit gebied maakte. Een van de zeer weinige uitzonderingen vormde „Mieke Perdepoot". doch die was vol gens de mensen zelf behekst. Pier hoorde haar geschiedenis voor het eerste op een stormachtige avond, toen de wind om het huisje gierde en vader en moeder en zeven van de tien oudste kinderen om tafel zaten. Piers vader, die opstond om het fornuisje wat op te rakelen, zag door het raampje achter een van de grafzerken een konijnen- kop. Hij pakte zijn geweer, sloot be hoedzaam de deur achter zich, legde aan en schoot. Maar gelijk dat het schot knalde, verdween de hazekop achter de zerk om even later weer olijk te voorschijn te komen. In het licht van een bij vlagen heldere maan lpgde vader opnieuw aan en schoot weer, maar ook ditmaal trok de kop zich net op tijd terug. Dit herhaalde zich nog eenmaal en toen vader, toch wel wat bleek om de neus, wat dichterbij ging kijken, hoorde hij een rauwe schreeuw. Vanachter de zerk stapte een oud vrouwtje met een muts met twee pluimen: Mieke Perdepoot met achter haar het onafscheidelijke hondje. Een berucht tweetal in de streek, want wat niet gebedeld kon worden, werd op slinkse wijze „gevorderd", waarbij het hondje een aktieve rol speelde. Tegen verwachting in is zij een natuurlijke dood gestorven. Van ouderdom schijnt En dan zijn er de verhalen als zouden er schatten begraven liggen, zodat er zelfs nu af en toe nog mensen met wichelroeden verschijnen in de Blieken; van het klooster dat bij Tongerloo moet zijn geweest en de linie die in de oorlog is aangelegd. Over de zee die vroeger geweest is waar nu camping Katjeskelder iS (bij het aanleg gen van de waterleidingen werden er schelpen gevonden). Rond de zerken op de Vraggelse Heide waaien de verhalen naar je over met het ruisen van de omringende bomen. J. SLAVENBURG. Stanley Jones, de bijna legendarische globetrotter in dienst van het Koninkrijk van Jezus, is weer enkele dagen in ons land geweest om een ashram (een bijzondere vorm van retraite en bezinning) te leiden. Hij was. op weg naar Finland, waar zijn ashram-beweging een politieke omwenteling heeft teweeg gebracht. Een typisch staaltje van zijn denken en streven was zijn eerste toespraak over „acht stille revoluties". Hij wist deze te ontdekken in het „eenvoudig" bijbelgedeelte in Lukas 8: „En het het geschiedde kort daarna, dat Jezus van stad tot stad en van dorp tot dorp trok, verkondigende het evangelie van het Koninkrijk Gods en de twaalven met Hem, en enige vrouwen die genezen waren van boze geesten en van ziekten. Maria, met de bijnaamvan Magdala, van wie zeven boze geesten uitgegaan waren, en Johanna, de vrouw van Chuzas, de rentmeester van Herodes, en Suzanna en vele anderen, die hem dienden met hetgeen zij beza- EEN 1. Om van achteren naar voren te gaan: in de laatste woorden ligt een stille revolutie ten opzich te van het geld Boeddhistische monniken in Birma dragen hun geld in een zakdoek bij zich. In de bus maken ze die open en dan moet de conducteur er maar het juiste bedrag uitnemen. Zij willen de macht van het geld breken door het niet aan te raken. Maar in de kring van Jezus werd de macht van het geld gebroken, doordat het ter beschikking werd gesteld voor de voortgang van het Godsrijk. De vrouwen waarover we hier lezen, dienden Jezus en zijn beweging met hetgeen zij bezaten. Onze hele economie is gericht op de bevrediging van menselijke behoeften. Maar door wie of wat worden die behoeften bepaald? In het kapitalisme wordt een eindeloze toeneming van menselijke behoeften beoogd, door via de reclame onze begeerte tot het uiterste te prikkelen. In het koninkrijk Gods geldt de maatstaf: je hebt recht op zoveel geld en goed, als je geestelijk en verstandelijk en lichamelijk geschikt maakt voor de dienst in het Godsrijk. Het overige is bestemd voor de bevrediging van de behoeften van anderen (naar dezelfde maatstaf vast te stellen). In het communisme is de kern-rejgel: van ieder naar zijn bekwaamheid, aan ieder nahr zijn behoeften. En naar het bijbelwoord: wie niet werkt, zal ookniet eten (een tekst, die zelfs in de Sovjet grondwet staat) wordt in het communisme het arbeidsloos inkomen afgewezen. Stanley Jones heeft eens tegen een communistisch leider gezegd: „Jullie kern-regel is volkomen bij bels en in dit opzicht zijn jullie kleinkinderen van het evangelie. Maar jullie hebben de zaak bedor ven, door deze regel te willen doorvoeren met macht en geweld". In het gezelschap van Jezus beschikten de vrouwen over de goederen. In de Verenigde Staten beschik ken de vrouwen over 75 procent van de welvaart (toen Jones dit op een vrouwencongres in Amerika beweerde, werd er fel geïnterrumpeerd: nee 82 procent) en ze doen er 90 procent van alle inkopen. Vrouwen zullen in de toekomst al meer het psychisch centrum zijn van de economie (zij het wellicht niet het intellectueel, wetenschappe lijk middelpunt). Dat geeft hun grote mogelijkhe den. De mannen zijn psychologisch vooral op wedijver ingesteld, de vrouwen op coöperatie. Ze moeten dagelijks in hun gezinnen de conflicten oplossen, door creatief op samenwerken en samen- delen aan te sturen. Ze staan voor de beslissing: zullen we al meer op de mannen gpn lijken? Dan is de geur en de fleur van het typisch vrouwelijke er heel gauw af. Het Koninkrijk Gods opent hun geweldige nieuwe mogelijkheden tot coöperatie, die tegelijk helemaal aansluiten aan hun eigen geaardheid. TWEE 2. Ook ligt er in bovenstaande woorden uit het evangelie een revolutie ten opzichte van status en stand. Want Maria van Magdala, en Johanna, de vrouw van de rentmeester van koning Herodes waren eendrachtig bezig in het dienen. Johanna was de vrouw van een hofdignitaris en Maria was eens een vrouw van de vlakte. Maar in de beweging van het koninkrijk Gods is er geen discriminatie naar staat en status. Onze grootheid wordt niet bepaald naar de grootheid van het aantal bedien den, maar naar de intensiteit, waarmee wij anderen ter zijde staan. DRIE 3. Een derde revolutie ligt in de verhouding der sexen. Het was in die tijd ongehoord, dat een gemengde groep van mannen en vrouwen het land doortrok, om een campagne voor het Godsrijk te houden. Bij de joden was het in de dagen van Jezus gebruikelijk, dat mannen en vrouwen elk een andere kant uitkeken, als ze elkaar tegenkwamen. Er waren „heilige" Farizeeën, die altijd met een bloedend voorhoofd liepen. Want ze keken op straat altijd naar beneden om geen vrouw te hoeven aanzien en daar loop je natuurlijk heel wat builen en schrammen mee op. Stanley Jones ontmoette eens een boeddhistische monnik, die zich erop beroemde, dat hij in veertig jaar geen vrouw gezien had. Dit was het eerste, wat hij in het gesprek zei, zozeer was hij ervan vervuld! En zo weinig was hij in zijn afweerkramp vrij van de vrouwen. Tegenwoordig wil men - terecht - van geen afweerkramp meer weten. Maar wat men tegenwoordig de nieuwe moraal noemt, is veelszins de oude immoraliteit, eenvou dig met een nieuw etiket beplakt. Maar we zijn sexueel vaak allerminst vrij, maar veel meer ervan bezeten. In de beweging van Jezus werd het sexuele probleem opgelost door zuivere, kameraadschappe lijke samenwerking van mannen en vrouwen op voet van erkenning van de eigen inbreng van elke sexe. De beweging van Jezus werd van veel dingen beschuldigd, maar nooit was er in roddel en laster sprake van sexuele losbandigheid. VIER 4. De vierde revolutie is de onttroning van de macht van de ziekte. We horen van Jezus wel dat hij vermoeid was, maar nooit dat hij ziek was. En van enige vrouwen lezen we in Lukas 8, dat ze genezen waren van boze gêesten en ziekten. De Bijbel wijst telkens op de geestelijke achtergrond van de ziekte en dat wordt door de moderne psychosomatische geneeskunde bevestigd. Dokto ren stellen vast, dat 65-85 procent van de ziekten niet geworteld is in lichamelijke storingen, maar in negatieve emoties. VIJF 5. De bevrijding van demonen wijst op een revolutie ten opzichte van de macht van het kwaad: de zonde. Het kwaad in het lichaam noemen we ziekte, het kwade in de wil noemen we zonde. In de dienst van het Godsrijk worden ze beiden overwonnen. ZE$ 6. Ook brengt de beweging van het Koninkrijk van Jezus een revolutie te weeg ten opzichte van de menselijke waardigheid. We lezen dat de discipelen worden aangeduid als „de Twaalven met Hem". En dat mag wel met een hoofdletter worden geschreven. In dienst van Jezus waren ze inderdaad een team van oneindige waarde geworden. Zonder Jezus zou b.v. de levensbeschrijving van Petrus hebben geluid: „Hij was de zoon van een visser. Hij werd zelf visser. Toen hij trouwde, was er meer vis nodig. En toen hij kinderen kreeg, nog meer. En hij stierf, al vissende". Maar door zijn inlijving in de beweging van het Godsrijk is nu zijn leven van iets heel anders vol dan van vis: van scheppende goedheid. Dit is het machtige van het Rijk. Daarin schept de Schepper ons tot scheppers. Tot mensen die vol zijn van de creativiteit van Zijn Liefde. ZEVEIS 7. Ook was er een omkeer ten opzichte van de spanning tussen steden en dorpen. Er staat, dat Jezus met de zijnen trok van stad tot stad en van dorp tot dorp. Stad en dorp worden hier uitdruk kelijk onderscheiden. En terecht. Want in die dagen hadden ze een heel verschillende sociologi sche en politieke en economische structuur. Maar Jezus smeedt ze samen in de ene beweging naar het Rijk! ACHT] 8. Dit alles was gegrond in het ene feit dat ze het koninkrijk Gods proclameerden en als blijde bood schap verkondigden. Daardoor had de diepste revolutie plaats: de omkeer van het Ik, van het Zelf. Jezus en de zijnen konden het Koninkrijk alleen effectief proclameren, omdat ze het in zichzelf meebrachten. Een Sikh uit India vroeg aan Stanley Jones (voor wie hij als chauffeur optrad) of hij ook eens tot de mensen mocht spreken. Jones vroeg hem welke boodschap hij zou brengen aan de mensen. Hij zei: „Tegen de alcohol en tegen het roken". Stanley Jones zei tegen hem: „Maar je drinkt zelf en je rookt ook". „Ja maar", zei de Sikh, „dat weten de mensen niet". Op die manier kan het in het Godsrijk niet Dr. K. J. Kraan Uw Qrundig specialist Meent 129 Rotterdam tel. 136105 De toenemende structuurverandering van de maatschappij vraagt van de mens een hoge mate van aanpassing aan en inpassing in de ingewikkelder Zorg dat al die plaatsen in Uw woning waar veel licht nodig is, ook voldoende verlicht zijn. Breng een t.l. verlichting aan in de keuken,, boven Uw bureau of tafel, in de kelder, gang, hal of op zolder. T.L. verlichting bestaande uit een fraaie wit gemoffelde balk in smal model en 40 Watt buis, lengte 123 cm, kompleet met starter en voorschakelapparaat voor nog géén tientje. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze t.l. balk met 40 Watt buis, kompleet met starter en voor schakelapparaat, 123 cm lang, Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Prentenexpositie „Van pauper tot staker" Tot zaterdag 4 juli, tijdens de viering van het 79-ste lustrum van de Leidse Universiteit, wordt in het trappenhuis van het Academiegebouw, Rapenburg 73, onder de titel „Van pauper tot staker" een tentoonstelling gehouden. Door middel van prenten en tekenin gen uit de collectie van het Prentenka binet wordt een beeld gegeven van de sociale bewustwording in ons land in de negentiende en in het begin van de twintigste eeuw. De tentoonstelling is samengesteld door een werkgroep van studenten in de kunstgeschiedenis. de natuur viert feest wordende leef- en werkverbanden. DAt lukt soms niet en dan moeten anderen hulp bieden. Hulp die zich richt op de sociale (re) integratie, op een beter sociaal functioneren. Het is duidelijk, dat het verlenen van weten schappelijk en technisch verantwoorde hulp een grondige opleiding eist van hen, die zich tot deze hulpverlening geroepen voelen. Deze opleiding geeft de Stichting voor Opleiding tot Sociale Arbeid te Haar lem met haar cursusssen middelbare en hogere sociale arbeid, de eerste voor de middelbare, de tweede voor de hogere functies op maatschappelijk gebied. Deze beide soorten functies correspon deren dus met de „graad" van de moeilijkheden van de hulpvragenden. In september zal genoemde Stichting, die sinds 1939 is gevestigd, wederom een cursus Middelbare Sociale Arbeid (M.S.A.) organiseren, die in verschil lende plaatsen in het land en bij voldoende deelneming ook te Rotter dam zal worden gegeven. Voor toelating tot deze drie jaar du rende cursus dient men ten minste 18 jaar te zijn en een diploma mulo-A, of een gelijkwaardig diploma en de ge schiktheid te bezitten. Voldoet men niet aan de opleidingseis, dan kan men een toelatingsexamen afleggen, of een voorbereidende cursus gaan volgen, wanneer men niet voor het toelatings examen mocht slagen of hiervoor niet in aanmerking mocht komen. De vak ken die in de opleiding M.S.A. zijn opgenomen zijn o.m.sociale kaart, sociologie, economie, recht, sociale en geestelijke stromingen, psychologie, maatschappelijk werk, arbeidsmarkt politiek, algemene en praktijkvorming. Belangrijke elementen in deze cursus zijn voorts het verplichte werkstuk en de verplichte praktijkstage van een half jaar. (Van dit laatste kan op bepaalde gronden gehele of gedeeltelijke vrijstel ling worden verleend). Heeft men de cursus M;S.A. met gunstig gevolg beëindigd, dan kan men in aansluiting daaraan, wanneer men aan bepaalde voorwaarden voldoet, zijn studie voortzetten met de cursus Hogere So ciale Arbeid. Ook deze cursus duurt drie jaar. Voor nadere inlichtingen over deze cursussen kan men zich wenden tot het Bureau van de Stichting, Kleine Houtweg 41, Haarlem, telefoon 023-324350 en tot de cursusleider J. van Egmond, Duikerstraat 20, Rotter dam-14. Deze keer geen getob met grote onhandelbare lappen gordijn stofde kant en klaar over gordijnen die U nu koopt, han gen dezelfde dag al voor Uw Kant en klaar overgordijnen van een leuke katoenen druk- stof in moderne kleuren. Met hakenband en brede onder- zoom kost zo'n gordijn in de maat 120 x 225 cm nog géén tientje. afgepaste overgordijnen 120 x 225 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage deze leuke afgepaste overgordijnen van katoenen drukstof in mo derne kleuren, kant en klaar met hakenband en brede on- derzoom, maat 120 x 225 cm, per stuk Ook in de maat 120 x 250 cm Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 13