De Onderwereld van de Doelen 14?° 9. 149.8° 19. Geld Verhoging AOW en AWW met terugwerkende kracht HHJwH'IHil 98 Comité N 70 geeft voorlichting over milieuvervuiling Stokowski geeft concert in de Doelen ffimilllilnlLÏIII 80 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 25 JUNI 1970 34-106 De laatste orkestklanken ebben weg in de akoestische ruimte van de grote Doelenzaal. Als één man rijst het publiek op en uit zijn dankbaarheid in een overweldigend applaus. Buigend neemt de dirigent het applaus in ontvangst en draagt deze hulde over op zijn orkest, dat het klaterend handgeklap vermoeid, doch met voldoening, over zich heen laat gaan. Na deze ceremonie maken publiek en orkest zich los uit de greep van dit tijdelijk samengaan. De zaal, nog kort tevoren met eén aandachtig luisterend publiek gevuld, loopt langzaam leeg. Het publiek bestormt de vestiaires, waar tientallen garderobières in actie komen om aan zo'n 2000 bezoekers de aan haar toevertrouwde hoeden, jassen en mantels te overhandigen. Het luid gegons van stemmen zwakt met de minuut af en een kwartiertje later liggen zaal en hal verlaten in de immense ruimte van het Doelengebouw. Zo'n lange onhandelbare para plu is toch niets om op vakantie mee te nemener zijn van die leuke opvouwbare paraplu- tjes, die bovendien niet eens duur zijn. Opvouwbare damesparaplu van de KNIRPS fabrieken met sta len binnenwerk en 100% ny lon bespanning, opgevouwen slechts 34 cm lang, uitgeklapt een royaal scherm. Wij geven onbeperkte garantie op het stalen binnenwerk van deze paraplu, die U nu koopt, keus uit vele modekleuren, nu voor nog géén vijftien gulden. produkt van de KNIRPS fabrieken Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze opvouw bare damesparaplu's van de KNIRPS fabrieken met 100% nylon bespanning en onver woestbaar .binnenwerk waarop wij onbeperkte garantie geven, kleuren bruin, blauw, groen, beige, bordeaux, rood en marine, kompleet n foudraal Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Mijn zoon zegt weieens dingen hardop die ik in het putje van mijn hart denk. Zo zei hij van de week: „ik wou dat er helemaal geen geld was". Hij zat op zijn manier blijk baar met perikelen van economi sche aard. Ik begreep het wel, hij moet met vakantie, wil daarvoor nog wat verdienen en heeft er eigen lijk geen tijd voor. Als dat geld nu eens niet bestond dan wat 't alle maal een stuk eenvoudiger. En dat denk ik dus ook wel eens. Een maatschappij waar iedereen gewoon wat doet voor de anderen en de producten gratis verkrijgbaar zijn. Maar ja, dat is natuurlijk ijl gebazel. Zo denken kabouters niet eens. Er zit natuurlijk iets anders achter zo'n wens. Je hebt geen bezwaar tegen geld alszodanig, maar tegen de naar je opvatting van dat ogenblik te kleine voorraad die je er van in huis hebt. Je voelt je daardoor een beet je gebonden, onvrij. Je kunt je niet alles veroorloven. Met een heleboel dingen moet je geduld oefenen en nog veel meer dingen moet je maar meteen uit je hoofd zetten. En daar komt dat gevoel vandaan waardoor je je zelf gemakkelijk aanpraat: „ik ben niet vrij in m'n doen en laten". En tegelijk de gedachte: „ik zou een stuk vrijer zijn wanneer ik nu vandaag ineens dat bericht uit Amerika kreeg dat een totaal onbekende tante heel haar dollartegoed aan mij heeft vermaakt". Maai dat laatste is na tuurlijk bedrog Ik moet me niet indenken wat ik dan ineens allemaal moest gaan doen! Ik kreeg er ineens een zo groot aantal zorgen bij, dat ik er misschien helemaal niet vrijer maar veel onvrijer door zou zijn. De vrijheid ligt ergens anders. Van de week kwam ik die weer tegen in een woord dat Jezus tegen Zacheüs zegt. U weet niet wie Zacheüs is. Zacheüs was een oppertollenaar in Jericho. Een gefortuneerd man en het gerucht ging dat hij dat met afpersen bereikt had. Bovendien was hij klein, zodat hij, om Jezus te kunnen zien in een boom moest klimmen. Enfin, Jezus roept hem naar beneden, gaat met hem naar huis, ze praten met elkaar en dat staat er: toen stond Zacheüs en zei: „zie, Heer, de helft van wat ik heb geef ik aan de armen en als ik iemand wat afgeperst heb, dan ver goed ik dat viervoudig". (Leuke rekensom: hoeveel kan hij afgeperst hebben als hij na het uitvoeren van dit plan niets meer heeft? Maar goed, nu gaat het mij om wat Jezus dan zegt. Die man is dus bezig z'n bezit te verdelen. Hij houdt weinig of niets over. Hij staat straks bij de nul waarop zijn omrekening uitkomt. En dan zegt Jezus: „deze man is gered". Dat is hetzelfde als: vrij. Daar moet u eens over naden- Zo is gedurende vierentwintig uur per etmaal een staf van 140 man in touw geweest om dat éne concert, die éne voorstelling, die éne receptie voor te bereiden voor een publiek, dat er op rekentbin optima forma te worden ontvangen. Een publiek, voor wie de zaal niet te warm of te koud mag zijn. Voor wie het interieur een propere aanblik moet hebben en voor wie in de pauze een smakelijk kopje koffie moet geschonken kunnen worden. Tot zover wil in den regel de belang stelling van de Doelenbezoekr wel gaan. Maar wat weet het publiek van een draaiboek dat een concert, een cabaret of receptie foutloos moet laten verlopen? Wat weet het publiek van het werk van de bedrijfsleiders, van de ouvreuses en portiers, van de bureaulis- tes en telefonistes, van de schoon maaksters, electriciens, timmerlieden, schilders, verwarmingstechnici en ad ministratief- en reclamepersoneel, die allen met inspanning werken om zijn concert, zijn nachtvoorstelling of ver gadering zo bevredigend mogelijk te laten verlopen? Want vergeet u niet dat de voorberei ding van de arbeidsdag in „De Doelen" niet begint met de ruisende klanken van symfonische muziek of met stra lende bel canto en de bijval van het publiek, maar dat die dag een aanvang neemt niet het prozaisch gezoem van de stofzuigers, die vanaf 's morgens zeven uur door de schoonmaaksters worden bediend en gehanteerd. Maar deze ouverture kan niet l'improviste worden uitgevoerd. Er dient, evenals in de concertzaal, leiding en systeem te zijn. De zorg hiervoor draagt bedrijfsleider W. J. Kubatz, aan wiens directieven het team schoon maaksters dan ook onderworpen is. Kubatz: „Voor negen uur moeten de kantoren, artiestenfoyer en dirigenten en solistenfoyers schoon zijn, want op dit uur begint het kantoorpersoneel en De schoonmaakploeg. vangen de musici hun dagtaak aan. Terwijl het orkest in de grote zaal repeteert worden de andere afdelingen van het gebouw onder handen geno men. De grote zaal komt eerst na de repetitie". Ouvreuses Maar ook de ouvreuses dienen de Doelen dag en nacht met talloze on ontbeerlijke werkzaamheden. In de zaal en garderobe tijdens de concerten en nachtvoorstellingen en tijdens de pauzes achter de buffetten. Er wordt door deze werkgroep dan ook pittig gewerkt. Een voorbeeld: Binnen 10 a 15 minuten zijn de 2000 tot 2200 jassen, mantels, hoeden en sjaals weer in 't bezit van de rechtmatige eigenaars gesteld, terwijl de consumptietafels, balustrades en buffetten na afloop van de pauze in 10 minuten zijn afge ruimd. Doch een onderneming als de Doelen kan niet bestaan zonder de levende contacten met de buitenwereld. Hon derden telefonische verzoeken om in lichtingen, bestellingen, klachten en zakelijke besprekingen komen dage lijks binnen en worden door de telefo niste, mevrouw J. Fontijne, in een non-stopdienst, die 's morgens negen uur begint en 's avonds kwart voor zes eindigt, over alle afdelingen gediri geerd. Hierbij mag zij haar geduld en goed humeur niet verliezen, ook als vier of vijf lijnen tegelijk bellen en zij toch ieder van dienst wil zijn. In dit spel van ontvangen en doorgegeven wordt mevrouw Fontijne door een collega bijgestaan. Terzelfder tijd vervullen de bureaulis- tes een al even enerverende taak. Be drijfsleider T. D. Koster, onder wiens ressort zij werken, weet daarvan mee te praten. „Het aantal bezoekers", zegt hij, „is jaarlijks rond de 350.000. Er moeten dus even zoveel kaarten en abonnementen worden verkocht en uitgereikt door de vijf bureaulistes, die afwisselend overdag en 's avonds wer- Van de zijde van het Voorlichtingscen trum Sociale Verzekering te Amster dam wordt medegedeeld, dat de uit keringen krachtens de AOW en AWW met terugwerkende kracht ingaande 1 januari' 1970 worden verhoogd. De reeds vanaf 1 februari uitbetaalde ver hoging zal hierdoor tevens worden herzien. Het verhoogde bedrag, inclu sief de achterstallige verhoging over de maanden januari t/m juni 1970 zal, voor zover nodig bij wijze van voor schot, in de maand juli 1970 worden uitbetaald. Hieronder volgt een overzicht van de nieüwe maandbedragen. AOW (onge- tiuwden) en AWW (weduwen zonder kinderen) f 336,-. AOW (gehuwden) en AWW (weduwen met kinderen tot 18 jaar) f 477,-. Wezenpensioen AWW: wezen tot 10 jaar f 107,-. wezen van 10-16 jaar f 159,-. wezen van 16-27 jaar f 207,-. De uitkeringsbedragen over de maand juli, waarin de achterstallige verhoging vanaf 1 januari 1970 is begrepen, luiden als volgt: AOW (ongehuwden) en AWW (weduwen zonder kinderen) f 393,-. AOW (gehuwden) en AWW (weduwen met kinderen tot 18 jaar f 560,50. Wezenpensioen AWW: wezen tot 10 jaar f 125,-. wezen van 10-16 jaar f 188,50. wezen van 16-27 jaar f 243,—. Vanaf de maand augustus zullen de eerder vermelde nieuwe uit keringsbedragen worden betaalbaar ge steld. Het is niet uitgesloten, dat, als gevolg van de verhoging der uitkeringsbedra gen en wijziging in de loonbelasting- en premietabellen, in bepaalde gevallen (meer) loonbelasting moet worden in gehouden terwijl de ingehouden zie kenfondspremie en/of AOW/AWW premie zal worden verhoogd. In een aantal gevallen zal de verhoging van de uitkeringsbedragen niet of slechts gedeeltelijk in de maand juli kunnen worden uitbetaald. Dit geldt in het bijzonder voor rechthebbenden, van wie de uitkering na 1 januari 1970 is gewijzigd. Aan hen zal de verhoging, betrekking hebbende op de maanden vóór de wijziging, eerst in augustus 1970 kunnen worden uitbetaald. De uitbetaling van de vakantie-uitkering 1970 is te verwachten in de maand september. Een volledig overzicht van de oude en de nieuwe maandbedragen AOW en AWW, zoals deze vanaf 1 januari 1970 en vanaf 1 februari 1970 hebben gegol den en thans met ingang van deze data zijn gewijzigd, is voor alle belangstel lenden vanaf begin juli verkrijgbaar bij de postkantoren. U vindt ze op onze parterre de originele skai dur reistassen, supergrote tassen voor vakan tie, weekendjes uit, logeerpar tijen, boodschappen doen noemt U maar op. Met extra brede bodem met 5 beschermdoppen, verstevigde hengsels en riem, grote trek- sluiting met slot, kortom een geweldige reistas, voor noq qéén tientje. bodemlengte ong. 45 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze grote skai dur reistassen, duurzame tassen, in zwart, cognac en. marine Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Dat ook kassawerk geen sinecure is vertelde ons mevrouw S. Hulsman, hoofbureauliste. „Wij zijn verantwoor delijk voor onze kas. In de Doelen kennen we namelijk geen buffersys teem dit is een jaarbedrag voor veref fening van eventuele tekorten. Er zijn mensen die onder uitvoerige verhalen je aandacht pogen af te leiden om daarna met de kaartjes zonder betaling te verdwijnen. Dit is mogelijk omdat er dagen zijn dat wij 10 tot 1'2 evenemen ten te verwerken hebben en daarbij de telefoon niet stilstaat. Onder al dit zenuwslopende werk moeten wij te genover het publiek toch ons goede humeur bewaren". Kelders Van de randgebieden naar de kelders van de Doelen is slechts een stap. Daar werken onder de supervisie van de chef technische dienst, de heer J. Kummu, de chef-timmerman C. H. Bastiaansen„Buiten het timmermans- werk bouw ik ook nog provisorisch decors", de schilders, de chef-electri- cien F. W. van Westreenen en zijn mannen: „De theaterbelichting hebben wij in de Doelen geleerd". Verder dé technici van de verwarming en air-con- ditioning, de audio-visuele dienst (A.V.D.) die zich bezig houdt met het aanleggen van ringlijnen voor slechtho renden,met spraakversterking voor ca baret, variété en vergaderingen en met film-, dia- en overheadprojectie, „ter wijl je schrijft wordt het geschrevene op het doek geprojecteerd", verduide lijkte de heer A. H. Jonkers. „Maar zonder volle zalen doe je niets", zei de heer J. van Koesveld, bedrijfslei der zalen-exploitatie. „Ik heb te ma ken met de verhuur van de zalen voor feesten, recepties, diners, kleine con certen etc. Wanneer een zaal verhuurd is maak ik van alles wat gebeuren moet een draaiboek, waarin alle werkzaam heden wordèn opgetekend zoals: de belichting, het geluid, het plaatsen van het meubilair, het bouwen van stands, het maken van tekeningen voor bepaal de situaties in de zaal tot het stemmen van de vleugel en het bestellen van de bloemen toe. Ik heb hiervoor 140 man personeel tot mijn beschikking, waar uit het aantal wordt gerecruteerd dat voor een bepaald evenement nodig is. Dit draaiboek komt dan in handen van de chef-ouvreuses, de heer L. J. van Driel, die er voor zorgt dat alles, wat in het draaiboek staat aangegeven, ook wordt uitgevoerd". Vakmanschap Doch ook de zalen-exploitatie kan niet renderen wanneer de afdeling public relation haar taak niet met vakman schap vervult. H. Jansen, hoofd van de publiekorganisatie, zegt hierover: „Wij verzorgen en stimuleren de seizoen-a bonnementen. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest regelt dit zelf. Verder zorgen wij voor de verspreiding van onze prospectussen die aan 12.000 bedrijven en alle omliggende gemeen ten worden toegestuurd. Daarnaast stellen wij de kunstagenda, de affisches en krantenberichten samen en leggen wij contacten met de pers, de theater- en de reclamebureaus". Al moge dit samenspel nog zo perfect verlopen: wanneer de machinerie op gang zou komen en er waren geen portiers om de toegangen te bewaken, kaartcontrole te houden en om beur ten de portiersloge te bezetten, waar langs alle artiesten en personeelsleden passeren en waar alle storingen in het gebouw telefonisch worden doorgege ven (de portiersloge is dag en nacht geopend), de Doelen zou in een com plete chaos worden herschapen. Dat in zo'n veelomvattend gebouw waarin, naast het personeel, dagelijks honderden musici en artiesten verblij ven, ook behoefte is aan een artiesten foyer, ligt voor de hand. Chef P. Klomp vertelt hiervan: „Onze arties tenfoyer is de relax-afdeling voor het personeel, de artiesten, koorleden en alle medewerkers, die in de Doelen een taak te vervullen hebben. Wij ontvan gen zo circa 1000 mensen per dag, die hun koffie, frisdanken en kleine hapjes komen bestellen. Per week schenken wij zo'n 3000 kopjes koffie, buiten de frisdranken, sherry en glazen melk. Wanneer wij bv. 's avonds een koor- concert hebben, wordt in de pauze een koor van bv. 300 man in 10 minuten van koffie en frisdranken voorzien. Dit vraagt veel inspanning van mijn buf fet-medewerksters, want daarna moet alles voor de volgende dag weer in orde worden gebracht. Om 9 uur beginnen de kantoren, om half tien vangt de orkestrepetitie aan". „Brein" Doch dit raderwerk zou niet kunnen functioneren zonder het „brein" dat deze machine in beweging zet. We De controle-tafel. landse, en exclusiviteiten, waarvoor impresariaten worden ingeschakeld. Tenslotte beslissen wij wat wel of niet interessant voor de Doelen is en wat uit attractief oogpunt nog meer ge bracht moet worden. Ontbreekt er desondanks nog het één en ander dan gaan wij zelf initiatieven nemen, bui- hadden hierover een gesprek met de directeur van de Doelen drs. W. Hofman, in tegenwoordigheid van de adjunct-directeur H. van Dael. „De programmatie van de Doelen geschiedt in nauwe samenwerking met de heer Van Dael en mij. Men denkt tegen- - woordig in teamverband. Eén mens ten de impresario's om. Bv. twee jaar kan niet alles weten. Ons uitgangspunt geleden ontdekten we dat de periode is: van Kerst tot Nieuwjaar een goede 1. De Doelen is in de eerste plaats een uitgaansperiode was, maar de impresa- concertzaal, de congressen zijn secon- £j° s hadden ons niets aangeboden, dair. Toen zÜn zelf aan 't werk gegaan 2. Wij willen een zo gevarieerd moge- ®n hebben voor de grote zaal Amalia lijk beeld geven van hetgeen in Neder- Rödrigues, een fado-zangeres, en land en in het buitenland wordt gepre- Liesbeth List geengageerd. De zaal was senteerd, met inachtneming dat elk vol Voor de kleine zaal engageerden genre niveau heeft. we cabaret Seth Gaaikema, wiens 3. De evenementen moeten zoveel optreden voor een stampvolle zaal ook mogelijk over het gehele seizoen wor- een succes is gebleken, den verspreid, met als achtergrond dat Zo zoeken we steeds naar de Doelen voor iedereen moet functio neren. Wij menen daarin te zijn geslaagd, omdat gebleken is dat er momenteel geen drempelvrees meer bestaat. Iedere Rotterdammer kan nu op verschillende de nachtvoorstellingen of de gewone avondprogramma's, naar de zaterdagmiddag-orgelconcerten, de hal-manifestaties of de Vara-concerten. Wij zoeken nog naar mogelijkheden voor de zondagochtend. Onze kernprogrammatie is het optre den van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest. Daaromheen bouwen wij andere symfonie-orkesten, ook buiten mogelijkheden en blijven daarbij ook voor eigentijdse muziek opengesteld. Wij streven er dan ook naar de signa tuur van de Doelen: het hart, van symbool tot werkelijkheid te maken", aldus drs. Hofman. „Aan de verwezen- tijdstippen naar de Doelen. Hij kan lijking van deze taak werken 140 man A- ~c personeel mee. Ieder naar eigen aanleg en taak. Door gezamenlijke arbeid, die voor de Doelenbezoekers grotendeels onzichtbaar blijft, willen wij een cul tuurcentrum scheppen en onderhou den, waarin iedere Rotterdammer vinden kan wat zijn hart begeert en dit onder zo ideaal mogelijke omstandig- Ido Eyl. Chef-timmerman C. H. Bastiaansen. In het kader van de Rotterdamse welvaartsmanifestatie Communicatie '70 hebben de in het Comité N70 - Europees Natuurbeschermingsjaar - samenwerkende oraganisaties nu ook een eigen paviljoen geopend aan de Coolsingel (bij het HBU-gebouw). Zij willen de bezoekers van C'70 de zo noodzakelijke voorlichting geven over de gevaren van milieubederf en de noodzaak van natuurbehoud. De thema's van het N70-paviljoen zijn „Ons leefmilieu wordt bedreigd" en Milieubehoud is zelfbehoud". Deze lo pen als een rode draad door de inzen ding heen, die wordt afgerond met enkele voorstellen voor een doeltref fende aanpak van deze brandende kwestie. De bezoekers krijgen de gele genheid ook hun eigen mening kenbaar te maken. De inzending is tot stand gekomen met financiële medewerking van het mini sterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. De presentatie zelf wordt verzorgd door de Stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap" en het Na- Bejaardenpartij wil apart spreekuur Het bestuur van de Bejaardenpartij 65plus te Rotterdam heeft zich in een schrijven tot de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst te Rotterdam ge wend, waarin het verzoekt om het voor bejaarden en invaliden in Neder land mogelijk te maken, voor een bezoek aan de huisarts een later spreekuur vast te stellen, bv. van tien tot elf uur, een of twee dagen per week. Het bestuur heeft dit verzoek gedaan omdat het van mening is, dat het in het bijzonder voor bejaarden die lij dende zijn aan bronchitis, asthma, reuma, alsmede hartpatiënten moeilijk is zich des morgens te moeten haasten, om vroegtijdig bij de huisarts te zijn. Het bestuur van de bejaardenpartij in Rotterdam hoopt, dat het verzoek bij alle artsen in Nederland een goed onthaal zal vinden. Tobt U met ruimtegebrek, dan is dit etagebed een oplossing mocht U later verhuizen en over wat meer ruimte beschik ken, dan kunt U de twee bed den ook afzonderlijk gebruiken. Blankhouten stapelbed kom pleet met trapje en hekje 2 slaapplaatsen op de plaats Een onverwoestbare blank beu kenhouten konstruktie, deze slaapkombinatie met anti-her nia bodemkonstruktienu voor nog géén honderd vijftig met anti-hernia bodemkonstruktie kompleet met trapje en hekje Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de 1e etage deze blank houten stapelbedden, met trap je en hekje, afmetingen van elk bed 80 x 190 cm, nu alles Elke vrijdagavond tot 9 uur open De Amerikaanse dirigent Leopold Sto kowski zal in augustus twee concerten in Nederland geven met het Radio Filharmonisch Orkest. Op 22 augustus leidt de nu 88-jarige Stokowski het orkest tijdens een con- cert in de Doelen te Rotterdam. Aan dit concert werken mee mezzo-sopraan Sophia van Santé en het Groot Om- roep Koor. Het programma omvat de werken: Fanfare „L'Eventail de Jean ne" uit het gelijknamige ballet van Maurice Ravel, Symphonie in d van Cesar Franck en Cantate Alexander Nevsky van Sergei Prokofieff. Leopold Stokowski, die reeds geduren de 62 jaar de vooraanstaande orkesten in Amerika en de gehele wereld diri geert, werd onder meer beroemd om zijn zeer persoonlijke Bach-vertolkin- gen en is tegelijk een der markantste persoonlijkheden in. het muziekleven van deze eeuw. Al is het nog zo druk, overal waar U met dit windscherm komt bent U van een privé stukje grond verzekerd. Ook de wind kan geen spel breker meer zijn met dit wind scherm in een leuke kleur uni- blauw, kompleet met stokken, haringen, scheerlijnen en fou draal. Wij verkopen dit windscherm in de maat 140 x 400 cm nu voor nog géén twee tientjes. kompleet met stokken haringen scheerlijnen en foudraal Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping afdeling, tweede etage, deze stevige windschermen in uni- blauw, kompleet met stokken, haringen, sch^rlijnen en Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1970 | | pagina 15