DE HAVENLOODS Waterverbruik in 2000 drie maal zo hoog Schiedamse middenstand spreekt zich uit over toekomstige binnenstad Avond onderwijs wordt één d agsond erwijs y 1 KUNSieiBlIIEN „SpieringshoeU' officiëel open GROEN 00© donderdag 25 juni 1970 19e jaargang, no. 34 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000- Voor het jaar 2000 wordt het landelijk jaarverbruik van water geraamd op 4,5 miljard kubieke meter (thans 1,5). Drie miljard kubieke meter zal ge bruikt worden door de industrie, aldus ir. T. Verheul, directeur van het Rijks instituut voor Drinkwatervoorziening tijdens een voordracht, gisteren, voor de leden van de Rijnmondraad. Ir. Verheul komt tot de conclusie dat voor de watervoorzieni van het Rijn mondgebied adequate maatregelen zijn getroffen. Het Rotterdamse bedrijf heeft de aanleg van de Biesbosch-spaar- bekkens in uitvoering, die deels voor Zuid-Holland, deels voor Brabant en deels voor Zeeland zijn bestemd. De jaarcapaciteit zal 0,5 miljard kubieke meter zijn. Het plan, waarvan de aan- legkosten 250 miljoen gulden bedra gen, zal in 1973 gereed zijn. Watervoorziening, aldus ir. Verheul, is het voorzien in de vraag naar water in bepaalde hoeveelheid, van bepaalde kwaliteit, op de gewenste plaats, tegen de laagst mogelijke kosten en op een bedrijfsmatig verantwoorde wijze. Door de industrialisatie vragen aspec ten van hoeveelheid, kwaliteit, plaats, kosten en organisatie om bijzondere aandacht van overheid en bedrijven. In het jaar 2000 zullen de kwaliteits eisen strenger zijn dan thans (constan te samenstelling, chloridegehalte, geen reuk, geen smaak). Centra van verbruik zullen zijn de industriële agglomeraties in de Delta, het Noorden, aan het Noordzeekanaal en Limburg, maar eigenlijk zijn in principe in geheel Nederland industriële grootverbruikers te verwachten. De moderne watervoor ziening vertoont aldus relaties met de ruimtelijke ordening en met de regio nale industrialisatie. Grondwater biedt beperkte exploita tiemogelijkheden (maximaal op 1,5 miljard kubieke meter per jaar te stellen). De toepassing van het opper vlaktewater, zal tussen nu en het jaar 2000 verzesvoudigen. Daarbij komt dat zoet oppervlaktewater in Neder land wisselend van kwaliteit is (denk aan de Rijn) en wisselend in hoeveel heid. De Rijn vertoont een toenemen de verslechtering (de zoutlast bedraagt thans 275 kg/sec). Voorraad De vraag is nu, hoe constante kwaliteit en hoeveelheid te leveren bij wisse lingen in beschikbaarheid en kwaliteit. Er is voorraadvorming nodig. Dat kan via opslag in de bodem (infiltratie in de Veluwe) of door middel van opslag in spaarbekkens (Biesbosch). Verder moet men de mogelijkheden van ont- zouting onderzoeken als aanvulling of als alternatief voor opslag en conven tionele zuivering. Waarborgen c.q. garanties voor de kwa liteit van het oppervlaktewater zijn er (nog) niet. Rivierbeheer moet daarom worden kwaliteitsbeheer. Ook een in ternationale regeling van de rivieren zoals Rijn en Maas, is onontbeerlijk. Zonder kwaliteitsgarantie, aldus ir. Verheul, is een basisplan een ijdele onderneming. Bij een toeneming van het zoutgehalte Zijn zelfs opslagwerken onvoldoende: alles moet dan ontzout worden. Nieuwe werken zijn zeer omvangrijk en kapitaalsintensief. Er zijn hoge leeg- loopverl ezen. Slechts bij zeer grote bedrijven is dit door tariefsverhoging op te vangen, zoals bij Rotterdam, dat het grootste bedrijf van Nederland is. Bij minder grote bedrijven ontstaan exploitatietekorten. Noodzaak is tarie ven op kostprijsbasis te baseren. Moderne watervoorziening stelt hogyeisen aan deskundigheid op tech nisch, chemisch-biologisch, econo misch, commercieel en bestuurlijk ge bied. Slechts grote bedrijven voldoen aan deze eisen (Rotterdam is een goed voorbeeld). Het plan Biesbosch is in uitvoering als eerste onderdeel van een nationaal basisplan. Het voorzieningsgebied van het Rotter dams bedrijf omvat ook de omringen de gebieden en op den duur zelfs een groot deel van zuidwestelijk Zuid-Hol land. De reorganisatie in Zuid-Holland is zeer urgent. Het is de provincie met de grootste problemen; heeft 2 grote en ruim 40 kleine bedrijfjes. De struc tuur van het Rotterdams bedrijf zou gewijzigd moeten worden. De plaatse lijke bedrijven moeten worden opgehe ven door het vormen van een inter communaal waterbedrijf inN.V.-vorm, waarin alle gemeenten participeren. Wat betreft aanleg, financiering en exploitatie van de grote werken is landelijke samenwerking noodzakelijk. De N.V. Biesbosch is het eerste voor beeld van interprovinciale samenwer king. Het is niet uitgesloten dat men daar komt tot verdere uitbouw tot een regionaal of landelijk bedrijf. PROEVE VAN EEN RAMING VAN DE WATERBEHOEFTE JAAR 2000 baa grondwater Bevol kings 2,14 322» '7Q*** 108 y x 1.000 OOO m3 LEVERT DIRECT AAN PARTIKULIER groothandel BEZOEK ONZE SHOWROOM EN TEGELBAR in tapijten GROTE MARKT 8 TELEFOON 26.56.86 SCHIEDAM groothandel ALTIJD VOORDELIGER Postkantoor Kethel hele dag geopend Het bijkantoor van de P.T.T. aan De Biestraat in Kethel-Groenoord, zal in het vervolg gedurende de gehele dag geopend zijn. De sluitingstijd in het middaguur is n.l. komen te vervallen. Het kantoor is voortaan geopend van 8.30 tot 17.00 uur. BANKSTELLEN Goudsesingel 66, REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,-- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a Als één van de meest duidelijke en positieve uitspraken met betrekking tot de toekomstige binnenstad van Schiedam, hebben de gezamenlijke middenstandsver enigingen thans in een schrijven aan het gemeentebestuur doen blijken, voorkeur te geven aan plan A., dat wil dus zeggen de ruimer opgezette omloop. Men is eenparig tot deze uitspraak gekomen, al zijn er dan ook lichte nuanceringen met betrekking tot plan A. Na deze voorlopige informatie ligt het in de bedpeling door gesprekken te komen tot verdere uitwisseling van gedachten. Aan het overleg hebben deelgenomen de dagelijkse besturen van de winkeliersver enigingen Hoogstraat, Broersveld, Broersvest-Rotterdamsedijk, een afgevaardigde van het Grootwinkelbedrijf (Hema), bestuursleden van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad (SHB). We laten hieronder het belangrijkste schrijven volgen van genoemde organisa ties, waarbij ongeveer 300 winkeliers uit de Schiedamse binnenstad betrokken zijr „De gemeentelijke voorlichtingsavon den, die praktisch door alle aanwezi gen werden bezocht, hebben vele ge dachten losgemaakt. Het vele werk door het bureau Fledderus en de Ge meentediensten verricht, heeft bij de aanwezigen veel waardering gewekt, alsook de publikaties in de pers heb ben veel bijgedragen tot een duidelij ker beeld van al hetgeen in de komen de jaren met de Schiedamse binnen stad zal gaan gebeuren", aldus het schrijven. „Via de pers en mondeling heeft ons bestuur reeds te kennen gegeven een eigen inbreng te willen hebben in de toekomstige stadsontwikkeling. Deze vergadering had derhalve ook tot doel tot een waardering van de beide plan nen A en B te komen. Bij deze beoordeling zijn wij uitgegaan van de zienswijze van wijlen de heer Horvath, die destijds de 's Gravelandse- weg als invalspoort voor Schiedam heeft gekozen en niet de Rotterdamse- dijk. Dat deze een zeer goede kijk op de dingen had, blijkt uit het feit, dat wij die gedachtengang steeds meer in de huidige situatie terugvinden. Immers, in gedachten komende vanaf de 's Gravelandseweg ontmoeten wij eerst links het Proveniershuis, daarna het nieuwe Stadhuis, rechts een win kel- of zakencentrum met bovenbouw daarna betreden wij het nieuwe stadscentrum met zijn metro en met als „Lijnbaanfunctie" het nieuwe Broersveld. Daaromheen gepland vol doende parkeerruimte, waardoor een Hoogstraat De typisch gevormde Hoogstraat is inderdaad in dit geheel een historisch geschenk als winkelstraat en zal tot zelf-sanering moeten komen. Vele ou dere middenstanders zullen hierin be rusten, terwijl jongeren hun plaats zullen innemen. De oude zaken zullen, indien gemoderniseerd, een belangrijke funktie innemen in het nieuwe stads centrum. De mening die bij alle belanghebben den op deze vergadering naar voren kwam is, dat van beide plannen PI. A. het meest aantrekkelijke is, hoewel de omloop te groot werd gevonden. Het gevaar van een te grote omloop is, dat het winkelareaal, bovendien doorsne den door de metro, te groot wordt en hierdoor teveel dode hoeken zullen ontstaan waarmede niemand gebaat is. De metro zal beslist in de city onder gronds moeten lopen; viaducten ont sieren de winkelstand. Een kortere omloop dus gedacht, bijvoorbeeld Grutterssteeg, achter de Grote Kerk langs, aansluitend op Broersveld en Broersvest. Bij het vrijkomen van Stad huis en Grote Kerk zal een passende bebouwing gewenst zijn. Naar onze mening zou hier een gunstige gelegen heid worden geschapen voor het hou den van een weekmarkt of andere evenementen. Ten opzichte van Plan B. is Plan A. het meest economisch te realiseren. Plan B. geeft een compakt winkelcentrum op verhoogd niveau. Wij stellen ons voor dat dit op niveau brengen enorme kosten met zich mee brengt, welke kosten in de grondprijs zullen worden verwerkt. De binnenstad wordt gedu rende een reeks van jaren een enorme bouwput, zowel voor metrobouw als voor winkelcentrum. Door de hoge grondprijzen zal het voor de onderne mers onmogelijk zijn om zich in dit gebied te vestigen en zal de situatie ontstaan, dat grootbeleggers het voor het zeggen hebben. Plan A. biedt een gezellig gespreid winkelcentrum,' dat in fasen kan wor den gerealiseerd. Door grondruil of uitgifte in erfpacht krijgen de midden- standsbedrijven een kans om terug te komen. Ook hier blijft de gelegenheid geboden voor het grootwinkelbedrijf om zich te vestigen, terwijl een mid denstandswarenhuis niet tot de onmo gelijkheden behoort. De suggestie om een aantal winkeliers hun „eigen straat" te doen bouwen is een aantrek kelijke gedachte. Plan A. biedt moge lijkheden tot „passieve" recreatie door het uitsluitend tot voetgangersgebied te doen bestemmen met alleen aan- en afvoermogelijkheden; een cultureel centrum, zalencomplex aansluitend op Stedelijk Museum en/of Lindenhof. De jeugd moet ook hier een kans krijgen: Voorts concludeert de vergadering, dat de gemeente zelf niet meer in een te saneren gebied moet gaan bouwen/ver bouwen, aangezien deze gang van za ken de ontwikkeling in de weg staat. Een grote groep heeft zich thans uitge sproken voor Plan A.; de details zullen echter nog uitgewerkt moeten worden. Wij willen uw geacht college echter met klem verzoeken geen bepaalde beslissingen over „onze hoofden" te nemen. Wij willen meespreken in de toekomstige ontwikkeling van onze stad. Wij zijn reeds zo ver gevorderd, dat wij van „gelijke" gedachte zijn omtrent een keuze uit beide plannen. Plan A. is het meest aantrekkelijk en geeft de bestaande ondernemers een reële kans zich in het nieuwe stadsplan een plaats te verwerven", besluit het schrijven. Flats Bachplein worden duurder De vereniging Volkshuisvesting, die kleinere zaken, boetieks verhogen de o.a. de woningen aan het Bachplein in sfeer. beheer heeft, heeft aan de bewoners Grondruil van de flatgebouwen aan het Bachplein medegedeeld, dat naast de bekende Talrijke ondernemers, die thans in huurverhogingen, ook de container eigen panden zitten, zullen moeten huur en de kosten voor centrale ver- terugkeren door grondruil of dergelij- warming worden verhoogd, in verband ke. Individuele bouwers kunnen wor- met de stijgende algemene kosten. Dat den aangetrokken. Het niveauverschil betekent een huurstijging van ongeveer met de Passage lijkt ons niet storend, f 20,- per maand tot rond de f 225,- In Plan B. komt eveneens niveauver- Per maand, schil voor; ergens moet men ook naar beneden. Teneinde de belangen van de Schie damse ondernemers voldoende te kun nen behartigen, zal een Commissie van Bijstand in het leven worden geroepen. Deze zal moeten bestaan uit deskundi gen en de S.H.B. De overgangsperiode tussen nil en de toekomst zal ongetwij feld met veel schade gepaard gaan. De nazorg van de belanghebbenden is geen eenvoudige taak. Hoe kan men tot een redelijk vergelijk komen bij eventuele grondruil? De gedachtengang van de Ned. Heide-Maatschappij in de vorm van grondcertificaten is misschien een idee? B. en W. van Schiedam stellen de raad voor de nodige medewerking te verle nen in verband met de omzetting van het avondonderwijs in ééndagsonder- wijs, waarbij een deel van het onder wijs moet worden overgedragen aan de Technische School. Bij de vakbonden, de leerlingstelsels, de inspecties, de schoolbesturen, de leerlingen en ten dele bij de werkgevers is een streven tot omzetting van het avondonderwijs in ééndagsonderwijs. Dit betreft de B-opleidingen, die de werkende jeugd na de l.t.s. gaat volgen. Van alle gangbare B-opleidingen is er in Schiedam één vakrichting, die nog volgens het oude schema (drie avonden per week) wordt gegeven, namelijk de B-opleiding schilderen. Deze telt 20 leerlingen. Uit een door de directeur van de school ingesteld onderzoek bleek oor spronkelijk 50 procent van de werkge vers voor en 50 procent tegen ééndags onderwijs. Deze verklaarde zich even eens voorstander van het invoeren van ééndagsonderwijs, terwijl een aanvan kelijk tegenstrevende werkgever, waar bij vier leerlingen in dienst zijn, thans heeft verklaard bij invoering van het dagonderwijs de leerlingen vrij te geven voor het volgen van het onderwijs, waardoor het percentage voorstanders bij de werkgevers tot 80 is toegeno men. Aangezien de overige belangheb benden algemeen voor invoering van ééndagsonderwijs zijn, ware de B-oplei ding schilderen om te zetten in één dagsonderwijs. Er zijn twee mogelijkheden: A. de gemeente neemt zelf de verzor ging van het ééndagsonderwijs ter hand; B. de gemeente draagt deze afdeling over aan de vereniging „De Technische School voor Schiedam en Omstreken" (bijzonder neutraal onderwijs). Wanneer voor mogelijkheid A wordt gekozen dient de gemeente de navol- U bent een vakman? U wilt goed verdienen? U zoekt een prettige werkkring? Wij zoeken zo'n boekdrukker Bel 010-26.77.87 of 26.77.63 Drukkerij van de Water, van Beverenstraat 1 b-c, Schiedam. Wethoudersconflict niet opgelost Het heeft er alle schijn van, dat het conflict tussen de beide P.v.d.A.-wet houders en de KVP.- en Prot. fractie de Schiedamse gemeenteraad, niet tot een oplossing is gekomen. Van de zijde van het gemeentebestuur werd ons vorige week bericht, dat besprekingen hadden plaats gevonden en de ontslagaanvrage door mevr. Ver- wey-de Graaf en de heer Scheffer in verband daarmee was uitgesteld. De agenda voor de volgende raadsver gadering maandagavond geeft nl. aan, dat de wethouders met ingang van 16 juni als zodanig ontslag hebben geno men. Verder wordt een voorstel ge daan tot het benoemen van twee wet houders. Nieuw verpleeghuis in Schiedam De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft aan het Bestuur van de Stichting Verpleegtehuis Nieuwe Waterweg-Noord i.o. te Schiedam zijn medewerking in beginsel toegezegd voor de bouw van een algemeen ver pleegtehuis. Op grond van deze beslissing van de Staatssecretaris kan thans worden overgegaan tot het opstellen van een ontwerp-schetsplan. Het nieuwe ver pleegtehuis, dat bestemd zal zijn voor 145 langdurig somatisch zieken en 130 geestelijk gestoorde bejaarden, mag worden beschouwd als het vruchtbare resultaat van gemeenschappelijk over leg tussen de gemeentebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en verschillende op dit terrein werkzame maatschappelijke organisaties. Dr. Kruisinga is van oordeel dat door realisering van dit initiatief en rekening houdende met de reeds aanwezige voorzieningen, het aantal verpleegte- hüisbedden voor de bevolking van het Industriegebied ten Noorden van de Nieuwe Waterweg op het voorshands noodzakelijk geachte niveau zal wor den gebracht. De examentijd is voorbij KAPPERSACADEMIE heeft nu ZOMERVAKANTIE VAN 25 JUNI TOT 13 JULI Bel na 12 juli a.s. voor (jaarbehandelingen weer telefoonnummer 131574 of 123079. OOSTZEEDIJK 232-242 Tramlijn: 1, 3, 8. RET bus: 34 Capelle a.d. IJssel - Kral. Veer 48 IJsselmonde - Alexander polder. Twee Prov. bus: 7 en 21. IE Van Gogh bussen: Gouda, Moordrecht, Zevenhuizen. gende werkzaamheden op zich te ne men: A. het aanstellen van personeel; B. het onderhouden van contacten met ouders, regionaal leerlingstelsel en werkgevers. Indien voor mogelijkheid B wordt ge kozen, wordt de B-opleiding opgeno men in de andere afdelingen die eer dergenoemde vereniging reeds in één dagsonderwijs heeft. De vereniging heeft reeds contacten met diverse in stanties en het personeel is aanwezig. Onzes inziens geniet daarom mogelijk heid B de voorkeur. Hoewel het nieuwe gebouw van de Scholengemeenschap Spieringshoek, het vroegere St. Liduina-lyceum aan de Burgemeester van Haarenlaan al drie maanden in gebruik is, moest dat nog steeds officieel worden geopend en dat is dan nu geschied door veel toespra ken, een reünie en veel feestelijkheden. De leerlingen hadden op eigen wijze voor een openingsgebeurtenis gezorgd, nl. door middel van een cabaret, waar bij allerlei schpoltoestanden onder de loupe werden genomen. Het was een kostelijke persiflage, die algemeen ge waardeerd werd. Toespraken waren er bij de opening door de voorzitter van het bestuur, prof. Mertens, hoogleraar te Nijmegen. De heer J. van Oosten droeg namens het architectenbureau Nefkens het ge bouw over. Aan rector, pater J. Uyter- waal werd de sleutel van de school overhandigd. De heer Van Oosten sprak de wens uit, dat het nieuwe gebouw prettig zal zijn om in te studeren, te werken en leven. Prof. Mertens citeerde Goethe door te con stateren, dat in iedere aanleg bij de geboorte al talent aanwezig is. Het onderwijs dient te worden aangepast bij de ontwikkelingen van deze tijd. Een bedrag van rond f 14.000,- was bijeen gebracht door de ouders van de leerlingen. Het geschenk bestond uit een compleet talenpractium. ,.We had den ook gedacht aan een sterrenwacht, maar dat leverde op het dak teveel problemen op", zei mr. Van Velzen. Hij sprak de wens uit, dat de school vele polygeotten zal afleveren. Burgemeester Roelfsema zei een kleine enquete te hebben gehouden onder de leerlingen van de school en constateer de aan de hand daarvan, dat de school echt in het midden van de huidige levenswerkelijkheid staat. Het is niet alleen een zaak van leren,'maar ook een mogelijkheid om mens te worden. De school is een begrip voor leerlingen en ouders, en moet dienstbaar worden gemaakt aan de ontplooiing van de mens. Dr. J. W. Spronk, directeur van de Rijksscholengemeenschap Schiedam bood ironisch een bordje aan met de tekst: „Schiet niet op de rector, hij doet zijn best". voor de origineelste foto in de GROEN ZELF DOEN gondel van C 70. Alle inzenders ontvangen een verrassing. Insturen z.s.m., uiterlijk 1 oktober 1970. Nwe. Binnenweg 396 - tel. 235605 Korenaarstraat 61-63 - tel. 230803 Bergselaan 214 - tel. 281167 WAARDEVOLLE WAARDEBONNEN advertent GRAVELANDSEWEG

De Havenloods | 1970 | | pagina 1