DE HAVENLOODS Probleem grondpolitiek daarmee niet opgelost w Beide wethouders terug in de raad V i Bezorgers(sters) Dwarsgebahken lekker! steden nieuwste modellen 20-10 oio korting Gebr. Nijman Mineur in Kunstzaai Zuid Marie Laforêt op grote Franse avond I IKUNSIGEBITTEN donderdag, 2 juli 1970. 19e jaargang no. 35 DE JEUGDHAVEN SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000- Het college van B. en W. van Schiedam is weer voltallig; de beide wethouders, mevr. Verwey-de Graaff en de heer Scheffers blijven - althans tot 1 september - op hun zetels. Na een warm politiek debat met soms heftige verwijten, stemde de raad beide wethouders op de zetels terug, die zij —zo werd van de zijde van P.C.G. en K.V.P. nadrukkelijk verklaard - niet hadden behoeven te verlaten na de motie in de geruchtmakende „nacht van Taverne". Dit betekent niet, dat hierdoor het probleem over de Schiedamse grondpolitiek is opgelost, De terugkeer van beide wethouders, die met ingang van 16 juni hun ontslag hadden ingediend, maar wettelijk in functie bleven totdat hun opvolgers zouden zijn benoemd, was het resul taat van een motie, ingediend op initia tief van de heer Collé (CPN) en de VVD-fractie. De heer Houtman volstond namens de VVD met de korte verklaring de motie te hebben ingediend, om hierdoor een bijdrage te leveren tot de oplossing van de bestuurscrisis in Schiedam. Het betreft hier een neutraal opstellen je gens de jongste gebeurtenissen, het stadsbelang gaat voor het partijbelang. Dat belang is niet gediend met een bestuur met twee wethouders en de enige oplossing is, de terugkeer van beide wethouders. In de komende maanden staat de raad nog belangrijk werk te wachten en de 80.000 Schie damse ingezetenen hebben recht op een goed en evenwichtig bestuur. Overbodig De heer Rosman (PCG) die mede namens de KVP het woord voerde, ging nog eens uitvoerig op de gebeurte nissen in, die tot het aftreden van de beide wethouders hebben geleid. Hij stemde toe, dat door het benoemen van twee nieuwe wethouders er voor de gemeente aanzienlijke consequen- - ties konden volgen, maar dat zou zijn breed mogelijk samengesteld college in herverkiezing geen moeite zullen heb ben, zij het dan dat bepaalde mensen uit onze frakties er persoonlijk wel moeite mee hebben, gezien de gedane uitlatingen door partijgenoten van de wethouders. Staken van stemmen heeft in deze situatie hetzelfde effekt als verwerping van de motie. In dat geval zou volgens de agenda verkiezing van twee wethouders moe ten plaatsvinden. Wanneer dit zonder meer zou gebeuren, de politieke rich ting van de te kiezen wethouders nog even in het midden gelaten, zou dit in verband met wachtgelden onaanvaard bare consequenties hebben voor het gemeentelijk budget. In dat geval zou door de betrokkenen overigens kunnen worden verklaard dat geen aanspraak op wachtgelden als gevolg van deze interim-periode zal worden gemaakt. De frakties van K.V.P. en P.C.G. prefe ren om voor de zeer korte tijd, te weten tot de eerste dinsdag in septem ber, geen nieuwe wethouders te benoe men, waarbij de mogelijkheid tot het benoemen van een plaatsvervanger ge durende de afwezigheid van één van de nog zittende wethouders niet wordt uitgesloten, in dat geval gelden bedoel de financiële consequenties niet. Wij hebben ons vergewist dat deze oplossing mogelijk is en de bestuurba arheid van de gemeente niet tekort doet en de mogelijkheid voor een op te lossen door aan de tijdelijke benoeming bepaalde voorwaarden te verbinden. De heer Rosman achtte de thans ingediende motie overbodfe, o- mdat niets wordt opgelost. „Wat doen de frakties van K.V.P. en P.C.G. als de motie wordt aangeno men? Het antwoord kan kort zijn: zij zullen zich gedragen als goede demo- man- craten en de uitslag accepteren", ver volgde de heer Rosman. „Wat de wet houders Verwey en Scheffers betreft, september openhoudt. Wij achten dit een goede oplossing, de beste oplossing is het echter niet. Dat zou zijn de terugkeer van de fraktie van de P.v.d.A. van de dwalingen. Zulk een besluit is uiteindelijk het enig juiste om tot een oplossing van de proble men te komen", aldus de heer Ros- Afspraken? gaan, zodat wij met een eventuele verlies van de P.v.d.A. ongedaan te Zuinig zijn op het Proveniershuis aan de 's Gravelandseweg, het front wordt opgeknapt. Langzamerhand trekken de bewoners uit het complex en voorlopig gaan de kabouters er in. Straks komt er ook de VVV en S. G. en mogelijk een cultureel centrum. Woningen Nieuwland worden opgeknapt Ingevolge het raadsbesluit, waarbij de nodige gelden werden toegestaan, is een begin gemaakt met verbeterings werkzaamheden aan diverse woning complexen in Nieuwland een werk, dat over vijf jaar is verdeeld. Niet alleen de woningen krijgen een goede beurt, ook straten en pleinen worden opgehoogd. De muren van de woningen krijgen een speciale behandeling, ook de goten worden waar nodig vernieuwd. Bijverdienste voor het huis-aan-huis verspreiden van ons weekblad. Bezorgen op donderdagmiddag en/ DE HAVENLOODS "Warme maaltijderf-dienst vraagt medewerkers In Schiedam werkt nu bijna vijf jaar de „warme maaltijden"-dienst. Deze ver zorgt zelfstandig wonende ouderen of invaliden, die zelf niet in staat zijn, hun warme maaltijd klaar te maken. Beide ziekenhuizen en vijf bejaardente huizen stellen hun keukens en hun personeel beschikbaar. Verder berust deze dienst nog geheel op „Vrijwilli gerswerk". Altijd, nlaar in de vakantie- -tijd wel bijzonder, kampte de dienst met een tekort aan handen, t Aanmelder spoedig mogelijk: tel. 268110 maken, zo vroeg hij zich af. Noch de VVD, noch de CPN zijn ten aanzien van de grondpolitiek dogmatisch. Voor de PCG is erfpacht en grondverkoop geen principiële zaak, de toepassing van alleen erfpacht of alleen verkoop kan in tal van gevallen voor de gemeen te nadelen met zich meebrengen. Zou het niet beter zijn de „bevriezingspe riode" van twee maanden voor de nieuwe raad te doorstaan? „De vraag stellen is hem tevens beant woorden. Dat kan dan ook redelijker wijs niet de achtergrond zijn van het thans aan de orde zijnde voorstel. Indien de opstellers van het voorstel niettemin zouden willen staande hou- 'den dat er geen politieke belangen achter steken dan, dacht ik, onder schat men toch de raad, de pers en de bevolking. Dit voorstel past m.i. in het niet in de openbaarheid tredende schimmige af- sprakenspel waarvan we het resultaat zullen zien in september en ik acht het speciaal voor de WD een kwalijke zaak, indien die schimmigheid voor haar resulteert in een overweging van dan maar geen gewijzigde grondpoli tiek als een VVD-belang, een VVD- fractiebelang daarmee kan worden ge- Een kwalijke zaak ook voor haar kie zers, die verruiming van de grondpoli tiek toch nadrukkelijk voorstaan. Een kwalijke zaak voor de Raad als de VVD-fractie, eenmaal profijt getrok ken hebbend van het schimmige spel daarna toch weer terugkeert tot haar oorspronkelijke standpunt, namelijk wijziging van de grondpolitiek. Kwalijk in alle gevallen, omdat de VVD dan een onbetrouwbare factor in de raad is geworden. Wij zyn nog steeds met het cc ege van mening dat de kwestie van Wantrou wen t.a.v. het college niet in het geding was. Het weglopen van de twee wet houders was niet nodig en wat ons betreft mogen de wethouders terugke ren. Dét staat ten enemale los van de motie en daarom ook los van het uitstellen van de uitvoering of bevriez ing daarvan", aldus de heer Van Kat- Discussie De heer Simons (P.v.d.A.) zag in de motie een oprechte poging om tot rust te komen. Een periode, waarin moge- Pannekoekstraat 31-33 Rotterdam Centrum tel. (010)-129785 Strevels'weg 72-74 Rotterdam Zuid tel. (0101-271105 It goed verdienen Wij zoeken zo'n BOEKDRUKKER Wij vragen ook 'n MEISJEvoor de binderij Stijl ruiker .un Bevt, Schitjdafri lijk verdachtmakingen over en weer uitgesproken, ongedaan gemaakt kun nen worden. Gezien de toelichting, kon de heer Simons de motie wel steunen. Het is de vraag of de nieuwe raad op gelijke wijze op de motie zal reageren. Van D'66 wordt iets anders verwacht en van de Boerenpartij. De heer Roede: „Zo'n opmerking kon ik van u verwachten". De heer Simons constateerde dat de inhoudelijke kant van de motie wel een struikelblok was. Men kon daar over van gedachten wisselen, maar dat is niet gebeurd. Daar was trouwens de tijd niet voor. Een beslissing daarover diende behoorlijk te worden voorbe reid. Dat is niet gebeurd, niet in commissies, noch in het college. Er is nooit een duidelijke discussie gevoerd. Men moest ineens kennis nemen van de kwestie en dat mag vlak voor de verkiezingen. De consequentie van de toelichting was duidelijk. De motie is duidelijk en de poging kan zeker niet als ongewenst worden beschouwd. Voor de bestuur baarheid van de gemeente Schiedam is het gewenst. De heer Collé proefde in het betoog van de heer Simons een verwijt dat er geen overleg is geweest over de motie. Iedereen is echter zoveel mogelijk op de hoogte gesteld van het voornemen de motie in te dienen. Er was hem niets bekend van „mechanisaties" en „afspraken" waarover de heer Van Katwijk sprak. De voorzitter gaf te kennen zich bui ten de discussies te houden. Hij ver klaarde moeite te hebben gehad waar de motie in te dèlen op de agenda, waarvoor het reglemen4 van orde moest worden geraadpleegd. Besloten werd de motie als een voorstel te beschouwen. Tijdens de replieken zei de heer Hout man bijzonder teleurgesteld te zijn over de houding van de Prot. fractie en de KVP. Er is ons niets bekend van afspraken of schimmig spel. Er is alleen met de heer Collé een afspraak gemaakt tot het indienen van de mo tie. De confessionele partijen hebben gedurende drie jaar de gevoerde grond politiek geaccepteerd, doe dat nog gedurende twee maanden in het belang van de gemeente en werk samen met de PvdA. De door de heer Rosman gemaakte verwijten vond de heer Houtman „laag". De heer Rosman constateerde, dat de heer Hoek in de vorige vergadering zijn inbreng had moeten leveren, niet nu. „Wanneer de motie wordt aangenomen wordt de vorige motie naar september verscho ven en dat zullen we als goede demo craten aanvaarden". De motie werd aangenomen met 19 - 13 stemmen, tegen KVP-Prot., de heren Roede en Muys. Daarna kwam de benoeming van wet houders aan de orde. In de vakature mevr. Verwey-de Graaff werden op haar 27 van de 33 stemmen uitge bracht; namelijk 1 op de heer Collé, 1 op de heer Houtman en 3 ongeldig. De heer Scheffers ontving 25 stemmen, 2 op de heer Simons, 1 op mevr. Blaauw- Rieu, 1 op de heer Muys, 1 op de heer Roede en 2 ongeldig. Beide wethou ders verklaarden de benoeming te aan vaarden. Meubeltransport nv Voor verhuizingen en verpakkingen kunt u bellen: Rotterdam 010-29 50 00 Hoogvliet 010-161069 PrAlexanderstad 010-20 43 06 Hoek van Holland 01747-28 44 il^j'S GRAVELANDSEWEG 8 - opticien Fotograaf Alphons Mineur exposeerde indertijd met groot succes in het Stedelijk Museum van Schiedam. De belangstelling was nog nooit zo groot. Ook uit vakkringen kwam grote waardering voor het werk van Mineur. De zelfde verzameling foto's zal de komende weken worden geëxposeerd in Kunstzaal Zuid te Rotterdam. Daar zal dan bijgaande foto, op een formaat van 60 bij 90 cm., tegen f5,- verkrijgbaar zijn. Na zuid gaat de tentoonstelling naar galerie Aemstelle in Amstelveen, daarna naar Londen, waar Mineurs werk te r.ien zal zijn in ICA, Institute'for Contemporary Begin volgend jaar zal hij een expositie v werk inrichten in de Doelen. Wie in de mening mocht verkeren, dat de gordiaanse knoop waarin Schiedam bestuurlijk is geraakt door de motie, eendrachtig door VVD en CPN zou zijn doorgehakt, vergist zich; de knoop is eerder verstevigd. De motie, waar door de oplossing van het fractie- en wethoudersconflict, althans voorlopig, verkregen moest worden, heeft de touwtjes zo mogelijk nog strakker doen aanhalen. Daarover lieten in het bijzonder de heren Rosman en Van Katwijk als woordvoerders van P.C.G. en K. V.P. geen onduidelijkheid bestaan. Vooral de heer Van Katwijk, die meer het persoonlijke politieke steekspel voor zijn rekening nam, loog daar niet om Er was geen sprake van toegevendheid, duidelijk en klaar gaven beide sprekers te kennen, dat het hen nog steeds ernst is met een uitspraak inzake de grond politiek. De heer Simons gaf blijk van wat meer inschikkelijkheid, maar kon pijn opponenten niet verleiden zich Deze is, ondanks de - tijdelijke? - te rugkeer van de wethouders, er beslist niet op verbeterd. Men kan zich blijven afvragen, waarom de P.v.d.A.-fractie het hoge spel heeft gespeeld en van de erfpacht of grondverkoop een zodanig principieel stuk heeft gemaakt. De beruchte paragraaf met betrekking tot de door de P.C.G. - K. V.P. geforceerde beslissing, werd en wordt weliswaar het obstakel genoemd, waarover de wethouders struikelden, maar men kan zich de vraag stellen of dat nu wel nodig was geweest. Bij herhaling is door genoemde fracties verzekerd, dat er geen wantrouwen jegens het college uit gedistilleerd behoefde te worden. De „lijm-motie" van C.P.N. deed het niet best; het wantrouwen in de V.V.D., die mee „lijmde"is er niet door vergroot, ondanks de uitgespro ken goede bedoelingen. Men kan met de wethoudersverkiezingen in zicht de vraag stellen of jiet „monsterverbond" daar iets mee te maken heeft. De heer Houtman voelde zich in de situatie van zijn fractie kennelijk niet zo helemaal gelukkig, het zich neutraal opstellen jegens de motie in de vorige vergade- over te verheugen, ware het niet, dat de poten van hun zetels bijna zijn doorgezaagd. Er moet worden afge wacht of de nieuwe „timmerlieden" in de september-gemeenteraad kans zul len zien daar iets aan te doen. Want, die „timmerlieden" zullen voorname lijk door D'66 geleverd moeten wor den en in de raads-vakkringen weet men nog niet wat men daar aan heeft. Als geheel een nog steeds ujtermate onzekere bestuurssituatie waaruit nie mand wijs kan worden. En toch zal er een oplossing moeten komen, wil men met enige zekerheid straks niet de kans lopen bij ieder raadsvoorstel tot grond- transacties voor eenzelfde conflict te komen staan. Mogelijk dat de nieuwe P.v.d.A.-fractie straks een minder scherp omlijnd prin cipieel standpunt inzake de grondpoli tiek inneemt dan de huidige, overeen komstig dat in de andere Rijnmond-ge- meenten, Rotterdam inbegrepen, dan zou het toekomstbeeld iets duidelijker worden. Dat 'zal de toekomst dan moeten leren. i 't fjart achter de oorspronkelijke CPN-motie ring- wi's< ook wel in die richting' te plaatsen. „Voor ons hoefde het allemaal niet, beide wethouders hadden rustig kun nen blijven zitten en we zullen ze ook weer als zodanig accepteren, maar standpunt is standpunt", zo ongeveer stelden de PCG-woordvoerders de situ atie. De beide wethouders, mevrouw Verwey-de Graaff en de heer Schef fers, hebben dus de zetels weer bezet die zij in feite nog niet hadden verla ten, al waren zij eigenlijk demissionair tot op het moment dat hun opvolgers benoemd zouden zijn. Hetgeen zij dus zelf werden. Er zou reden kunnen zijn zich daar- 4fr Marie Laforêt, de beroemde verschillende films waarvan er Deze vedette komt naar de ook enkele, zoals „Plein So- Doelen in een door de Haven- leil" en „Rat d'Amérique" loods gepresenteerd program- naar Nederland kwamen. In ma met als belangrijkste spon- haar eigen land kreeg zij in sors de firma N.V. Ter Meu- het begin veel kritiek te ver- len en Heineken's Brouwerij- duren van schrijvende landge- en Nederland N.V. noten die het niet helemaal In dit programma tevens een fijn vonden dat Marie Laforêt optreden van de opkomende ook in andere talen zong. Zij Franse ster Jacques Debron- heeft zich daar niets van aan- ckart en de musicerende en 4* Franse zangeres en filmspeelster g^^en en is verder gegaan zingende groep Les Francs 4fr komt naar Rotterdam om hier op met haar eigen programma Gabons. Na de Russische a- 4$. 17 juli in de Doelen op te treden. dat zeven tajen omvat. Haar vond dus opnieuw een geheel Het is voor het eerst in haar succes ^leef njet uit en het eigen programma in het kader j£ carrière als zangeres dat zij een ^ewjjs werd vorjg jaar gele- van de internationale feesta- j^, dergelijk buitenlands „podium- verd tQen zij te parjjs een vonden die ons blad organi- o debuut maakt en zelf zegt zij cpprt Ook dit keer met bal na daarover Ik voel me zeer ver- enthousiast publiek in het we- fUOK 011 £eer Da! nd daarover, „ik voei me zeer ver f tot twee uur. Zorg dat u daar eerd dat ik een belangrijke plaats reldberoemde „Olympia een f in mag nemen in de Franse gala- maand lan8 met uitverkochte ook bij bent! Kaartverkoop avond die in Rotterdam georgani- zalen wist te boeien. Het on- uitsluitend aan de kassa's van seerd wordt. Ik heb me wel eens gehoorde in de Parijse thea- de Doelen vanaf vrijdag 3 juli. voorgenomen dit nooit te doen terwereld deed zich toen voor Prijzen der plaatsen: f 15,-, 4^ buiten een Frans sprekend ge- dat zh yier maanden later f 12,50, f 10,-en f7,50. Na- 4$ bied, maar zo zie je, het woordje reeds in een beroemd Parijs dere informatie over deze «gf -„nooit" moet je maar nooit ge- theater (Bobino) optrad en Franse gala-avond elders in ju, bruiken". ook hier met groot succes. deze krant. LEVERT DIRECT AAN PARTI KULIER BEZOEK ONZE SHOWROOM EN TEGELBAR in tapijten GROTE MARKT 8 TELEFOON 26.56.81 SCHIEDAM groothandel ALTIJD VOORDELIGER REPARATIES 1 ste klas werk vanaf f 5,~ per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3. 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a

De Havenloods | 1970 | | pagina 1