Bedrijven en overheid doen nog steeds of hun neus bloedt.... lül r-rwim 69.80 finwwnmi 49. Uitslag Flits-in KRUISVERENIGINGEN GAAN SAMEN IN „KRUISRAAD" Cursus Catechetenschool begint 14 september TWEEDE ZWARTE UJST GASTARBEIDERS PENSIONS 85 75 Kleine zaken in vlot tempo afgehandeld DE HAVENLOODS - DONDERDAG 2 JULI 1970 De wethouder van sociale zaken, G. Z. de Vos, beloofde op een vergadering ten stadhuize op 25 mei, dat uiterlijk 25 juni drie zeer slechte logementen voor gastarbeiders zouden worden ge sloten, te weten Drievriendendwars- straat 9, Jan Porcellistraat 27 en Hille- dwarsstraat 6 en 8. Aangezien er in deze logementen op 23 juni onder de gastarbeiders nog niets over sluiting bekend was, informeerde het Aktieko- mité pro Gastarbeiders telefonisch bij wethouder De Vos naar de stand van De wethouder deed het in het tele foongesprek voorkomen, of de voorbe reidingen tot de sluiting al in een vergevorderd stadium waren komen. De conceptbesluiten voor de sluiting had hij al gereed gemaakt en deze behoefden slechts de definitieve goed keuring van het college van burgemees ter en wethouders, welke op de verga dering van 26 juni wel zou worden gegeven. Helaas, bij nadere informatie op het gemeentehuis bleek, dat de wethouder een verkeerde voorstelling van zaken had gegeven, want een wethouder van sociale zaken schijnt niet de bevoegdheid te bezitten beslis singen te nemen over sluiting van pensions. Het is de tweede maal, dat wethouder De Vos sluiting van mensonwaardige logementen toezegt. Beide beloften zijn vastgelegd in notulen gemaakt door een ambtenares van het stadhuis. Noch de notulen van de eerste, noch die van de tweede vergadering, zijn ooit aan het Aktiekomité pro Gastar beiders, dat voor beide besprekingen was uitgenodigd,, toegezonden. Een pikante bijzonderheid inzake de drie te sluiten logementen, is het feit, dat één daarvan een contractpension van de Rotterdamsche Droogdok DE HAVENLOODS Actie „Flits Ha aHellinn *ia radio row Rits fail stadhuis te Rtteriam Het heeft de organisatoren van de „Flits In destijds niet bepaald meege zeten. Om kort te gaan, er was op zaterdagavond 9 mei eigenlijk helemaal geen flits te zien en de zaterdag erna viel de flitsactie letterlijk in het water door een fikse regenbui. De jury kon ook niet erg juichen - jammer als men bedenkt, dat flitsfoto's-in-het-alge- meen eigenlijk altijd lukken. Er zijn legio voorbeelden van foto-amateurs, die er met hun eerste (flits)foto's helemaal „in" gekomen zijn. Boven staande foto kon de jury nog het meest waarderen. Overigens bestond de jury uit onze fotograaf de heer Cock Tholens, de heer J. Snoek als afgevaardigde van de Stichting C70 en de heer Jaap de Wit, Deze fijne bedbank, waar U b.v. een leuke deken of een gekleurde sprei over legt, maakt een tienerkamer helemaal af. Mahoniekleurige bedbank met geperforeerde hardboard onder grond, 4 uitschroefbare poten en 11 cm hoge poiyaether ma tras (licht in gewicht, prima veerkrachtig, stofvrij) gaan wij nu verkopen voor nog géén zeven tientjes. bedbank kompleet met 11 cm hoge poiyaether matras Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de eerste etage deze fraaie mahonie-kleurige bed- banken met geperforeerde hard board ondergrond en een poiyaether matras in diverse uni-kleuren, 80 x 190 cm Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. perschef van de Stichting Amateurfo tografie te Amsterdam. De foto is gemaakt door de heer P. W. de Graaf, Burg. Roosstraat 40a, Rotterdam-11. Hierbij maakt de jury echter als alge mene aantekening (met dank van alle organisatoren aan de diverse schenkers van de prijzen), alle inzenders met heltzelfde „pakket" te willen belonen: zijnde 2 toegangskaarten Havodam be schikbaar gesteld door de Stichting C70, Rotterdam. 2 plaatsbewijzen stoeltjeslift idem. 1 toegangskaart Madurodam Miniatuurstad Maduro- dam, Den Haag. 1 bioscoopbon Ned. Bioscoopbond, Amsterdam en 1 Varagram (grammofoonplaat) VARA, Hilversum. Kerkmuziek op plaat VLAARDINGEN- In de Kerstweek van 1969 en op de Eerste Paasdag van dit jaar werden concerten verzorgd door het gemend koor Unisono in kerken te Schiedam en in Vlaardingen. Steeds waren de gebouwen volledig bezet en het het succes was van dien aard, dat op veelvuldig verzoek een grammofoonplaat zou worden vervaar digd. De plaat is dezer dagen gereed gekomen bij de Westland studio's. De titel van de plaat luidt „Missa Ritmi- ca". Behalve het gemengd koor Uniso no verlenen medewerking het Vlaar- dings kinderdoor De Vurige Tongen. Ineke Keijzer, hobo, Mieke Govaart, pauken en organist Henk Govaart, die tevens dirigent, componist en bewer ker is van alle nummers die op de plaat voorkomen. Geheel in Zuidamerikaanse stijl is kant 1 van de plaat bewerkt. Van de twaalf nummers heeft het Gloria de vorm van een bolero. Verder is de tussenzang Aan wat op aarde leeft een cha-cha cha; De Heer is waarlijk opgestaan, een paso doble; Heer ontferm u, vijfkwart maat; het Agnus Dei heeft de vorm van een rumba en het slotnummer Zing mijn ziel, een mambo. Ook kan men luisteren naar de improvisatie over Go tell it to the mountain (hobo) en naar het intermezzo; adagio uit het hobo concert van Mozart. De plaat is in Vlaardingen alleen verkrijgbaar aan het adres Casper Fagelstraat 8, tel. 347687 en in Schiedam aan de Lange Haven 95, tel. 263047. Kant 2 van de plaat is voor een deel gevuld met de Missa Festiva van H. Govaart. Voor belang stellenden zijn de partituren verkrijg baar bij de Heer Govaart, Lange Haven 95 te Schiedam. Tentoonstelling week verlengd De tentoonstelling van Mary Schoonheyt zal verlengd worden tot 13 juli. Door middel van objekten, foto- en diareportages geeft Mary Schoonheyt een all-round beeld van een trap en het funktioneren daarvan in het dagelijks leven. Een alledaags gebruiksvoorwerp verandert zo in een kunstwerk. Maatschappij is. In het logement zijn Marokkanen gehuisvest, die f 27,50 per persoon per week betalen voor een vierde van een smerige kamer of een stukje van de zolder. Toen het Aktie komité enige weken geleden de logeer- inrichting bezocht, was de w.c. al enige tijd lek en rondom het closet krioelden de insecten. Als de „gasten" ha twee weken ander beddegoed krijgen, zijn dit de lakens en slopen afkomstig uit een ander pension van dezelfde eige- naresj zodat de Marokkanen uit de drie pensions allen hetzelfde eczeem kon den oplopen. De eigenaresse geeft ook een knap staaltje prijsbeheersing weg, want in het smerigste van haar drie pensions, betalen de gasten f 27.50, in het minst slechte f 22.50 en in het derde pension f 25,- per week. Deze logeerinrichtin- gen zijn in schrijnende tegenspraak met de mooie clausule in het arbeids contract van de R.D.M. met haar Marokkaanse werknemers, die luidt: „Indien de arbeider, aan wie PASSEN DE HUISVESTING en voeding wordt verstrekt, er geen gebruik van wenst te maken, dan is de werkgever ontheven van zijn verplichting daarvoor zorg te dragen en behoeft hij de werknemer geen tegemoetkoming in de desbetref fende kosten te verstrekken". Het is het Aktiekomité pro Gastarbei ders wel bekend, dat voor „passende huisvesting" het contractpension is uit gevonden, maar helaas tarten deze pensions vaak alle normen van redelijk onderdak. Het is niet alleen de RDM, die kennelijk niet weet, wat zich in haar contractpensions afspeelt (de Ma rokkanen mogeook nog geen enkel bezoek ontvangen), ook de pensions van Verolme hebben geen beste naam. Eén contractpension van Verolme, dat door het Aktiekomité werd bezocht, was inderdaad zeer schoon, maar een akelig kleine kamer, werd geheel in beslag genomen door twee stapelbed den en de vier Turken, die daar moe ten verblijven, delen gezamenlijk één kleine muurkast, 's Morgens moet de lucht er wel om te snijden zijn. Gezien het feit, dat het Aktiekomité pro Gastarbeiders tot op heden nog altijd voor dovemansoren schijnt te praten, richt het zich thans opnieuw met een open brief en nieuwe zwarte lijst tot burgemeester en wethouders, de vakbonden, maar dit keer ook tot de politieke partijen en de werkgevers organisaties, in de hoop, dat vooral overheid en bedrijven de sociale pro blematiek en de huisvesting in een zeer nabije toekomst drastisch zullen aan pakken. Het is verheugend, dat een aantal logementhouders van de vorige zwarte lijst hun kamerverhuurinrichtingen op knappen, waarvan met name moet worden genoemd Mathenesserlaan 277, dat een zeer goed logment aan het worden is. De leden van het Aktiekomité zijn echter geen onbezol digde ambtenaren, controle moet door de bedrijven zelf en voor alles door de overheid worden uitgeoefend. Indien men het gemiddelde aantal gas ten per logement op 25 schat, kan men rustig stellen, dat het Aktiekomité tot nu toe ongeveer 1750 buitenlanders in zeer slechte woonomstandigheden heeft aangetroffen. De prijs, die de gastarbeider moet neertellen, is volgens recente rapportering van ambtenaren van de Huuradviescommissie ca. 120 procent te hoog. De eerste zwarte lijst van het Aktie komité pro Gastarbeiders (correspon dentie-adres Lemkensstraat 19c, Rot- terdam-8) werd gepubliceerd op 12 februari 1970. Deze lijst was bedoeld om aan te tonen, dat de op de lijst genoemde logementen maar een greep uit het bestand waren. Hoewel er ook goede pensions bestaan, wil het Aktie komité met publicatie van deze zwarte lijst aangeven, dat de omstandigheden, waaronder de buitenlandse werkne mers in Rotterdam moeten wonen, nog altijd zeer veel te wensen over laten. Ook met deze tweede zwarte lijst is het gehele bestand van uitge sproken slechte logeerinrichtingen nog lang niet bekend. De adressen zijn: Diergaardesingel 79, Jan Porcellistraat 27 Hondiusstraat 24b Hendrik Sorchstraat 80b Berkelstraat 30 Ommoordsestraat 2 III Claes de Vrieselaan 156 Waterloostraat 202a Saftlevenstraat 28b Hooglandstraat 120 Bellevoystraat 87 Ruwaertstraat 15 Nieuwe Binnenweg 159 en 163 Ooievaarsstraat 69 Noordsingel 22 Noordsingel 10 Deze schattige sokovergooier van soepel leacryl mag toch eigenlijk niet aan Uw baby- uitzet ontbreken. Sterke sokovergooier van zeer elastisch leacryl, dat gemakke lijk wasbaar en snel droog is, verkopen wij nu in leuke kleur tjes voor nog géén vier gulden. leacryl Juweline J Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain schattige sokovergooiers van soepel leacryl, in de kleuren wit, bleu en rose Elke vrijdagavond tot 9 uur open Naïve schilderkunst in Stedelijk Museum Van 8 augustus tot 7 spetember wordt in het Stedelijk Museum een tentoon stelling gehouden van naïeve schilder kunst uit de collectie van de Albert Dome Stichting. Deze tentoonstelling, georganiseerd door de heer L. Gans, bevat ongeveer 80 aquarellen en schil derijen van schilders uit bijna alle landen van Europa, ook uit Nederland. De tentoonstelling laat werken zien van schilders, die pas op latere leeftijd zijn begonnen met hun academische opleiding. De pogingen die zijn gedaan om in Schiedam te komen tot de oprichting van een overkoepelend orgaan van de diverse Kruisverenigingen hebben tot resultaat gehad, dat officieel is opge richt de „Stichting Kruisraad Schie dam". Dat betekent, dat de ruim 12.000 leden van de diverse kruisvere nigingen in deze Kruisraad een bunde ling vinden, van waaruit de diverse werkzaamheden geregeld kunnen wor den, echter met behoud van zelfstan digheid voor iedere vereniging. De op richtende organisaties zijn: De vereni ging voor gezondheiszorg Kethel en Omstreken, het Groene Kruis, het Wit Gele Kruis, herv. stichting voor ge zondheiszorg evn maatschappelijk werk, gereformeerde vereniging voor zieken zorg en maatschappelijk werk Schie- dam-Kethel. De stichting heeft ten doelhet bevor deren van een goede en intensieve samenwerking tussen de te Schiedam werkzame instellingen op het gebied van gezondheidszorg en ziekenverple ging, speciaal tussen de verenigingen, welke de stichting hebben opgericht; Het organiseren, en het uitvoeren van de kinderhygiëne in de meest uitge breide zin te Schiedam Het fungeren als een representatief orgaan van de te Schiedam werkende organisaties op het gebied van de gezondheidszorg en de ziekenverple ging in het bijzonder ter bevordering van het contact met en de vertegen woordiging van die organisaties bij de overheid, overheidsinstellingen en de burgerij van Schiedam. Kleuterzorg Naast de kruisverenigingen is in deze gemeente nog werkzaam de Schiedam- se Vereniging tot bevordering van de zuigelingen- en kleuterzorg. Zoals de naam al zegt: heeft deze vereniging alleen de kinderhygiëne tot doel. Aan gezien de kruisraad zich o.a. tot taak stelt het organiseren, het uitvoeren en doen uitvoeren van de kinderhygiëne, ligt het voor de hand en besprekingen zijn daarover reeds gevoerd, dat de werkzaamheden van deze vereniging zullen worden overgenomen door de kruisraad. Vanwege de hoge eisen die op het ogenblik ook aan de maatschap pelijke gezondheidszorg worden gesteld en de ontwikkeling van nieuwe taken, is een overkoepeling zoals de kruisraad bedoelt, van groot belang. Gedragen door de bestaande verenigin gen en daardoor gebonden met bepaal de achterlanden kan een goede door stroming van ideeën en plannen plaats vinden. Gezamenlijk kan gewerkt worden aan de uitbouw van het apparaat en kun nen contacten gelegd worden met de andere sectoren van de gezondheids zorg. Hierbij is uitgangspunt, dat naast schaalvergroting zeer zeker aandacht besteed moet worden aan schaalver kleining. Dit wil zeggen de voorzienin gen dichter bij de mens te brengen. Het contact van de WIJKverpleegster, in voorlichtende, verzorgende en ver wijzende zin dichtnaast de „hulp"vra- gende, vraagt een kleine schaal. Uiteraard zullen de werkzaamheden bij het opbreken van de huidige bestrating wel wat moeilijkheden geven, maar dat heeft men er graag voor over. Tot dusver was alleen de Hoogstraat tussen de Koemarkt en Broersveld van de fraaie tegels voorzien. Er zijn ook plannen gepropageerd, om door het plaatsen van bloembakken de winkel straat een fleuriger aanzien te geven, zo mogelijk in samenwerking met de gemeentelijke plantsoenendienst. Na het stukje proefbestrating met tegels op de Hoogstraat, is besloten de bestrating door te trekken over de winkelstraat tot de Appelmarkt. Zowel de winkeliers als het publiek zijn zeer tevreden over de sierbestrating. In Schiedam zijn 12.400 gezinnen aan gesloten bij één van de kruisverenigin gen. Uitgaande van de gemiddelde ge zinssamenstelling van 3, 6, zouden er Leg eens een mooi weefstof tafelkleed neer, niet alleen als bescherming van Uw tafelblad, maar vooral omdat 't zo gezellig staat...» Berber tafelkleden met nop (keuze uit 7 hippe kleuren). Prachtige kleden in de maat 135 x 165 cm, nu met een heel aanzienlijk prijsvoordeel.... voor nog géén vijf tientjes. tafelkleden Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de 1e etage déze mooie berber tafelkleden met nop, in 7 hippe kleuren, zoek nu zo'n prachtig weefstof kleed uit, maat 135 x per stuk Berber tafelloper met nop maat 65 x 135 cm nu 27.95 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgèn open Géén tel. of schrift, best. in Schiedam met rond 85.000 ii ners, ruim 23.000 gezinnen zijn, zodat ruim de helft van het aantal Schiedam- se gezinnen lid is van een kruisvereni ging. Dit aantal, zo deelde de heer Oorthuis van het provinciaal bestuur Groene Kruis is wel voor verbetering vatbaar en steekt ongunstig af tegeno ver andere gemeenten van gelijke grootte. Er zijn - vooral kleiner - gemeenten, waarin 80-85 procent van de bevolking lid is. Per 1 januari 1970 vond een fusie plaats tussen de beide kruisverenigin gen in Schiedam-Kethel, terwijl het Wit-Gele en het Groene Kruis de wij ken onderling hadden verdeeld en „ontkleurd". Wethouder Eijkenaar heeft tijdens de bijeenkomst waarin de stichtingsakte werd getekend uiting gegeven aan de erkentelijkheid van het gemeentebe stuur voor deze nieuwe samenwerking. Dit is belangrijk om te komen tot meer concentratie van het Kruiswerk. De opzet is zodanig, dat iedere vereni ging er achter kan staan. De bedoeling is o.a., dat gezamenlijk subsidie-aanvra gen worden gedaan waarover kan wor den gesproken. De Kruisraad zal zich in de toekomst waar moeten maken. De heer Oorthuis verklaarde dat ook het provinciaal bestuur gelukkig is met dit besluit, al zal de nieuwe subsidie-aanvraag wel licht een rib uit het financiële-lijf van de gemeente gaan betekenen. Hoewel de Kruisraad overkoepelend werk zal doen, althans voorlopig, blijft iedere Kruisvereniging autonoom, al wordt steeds meer naar samenwerking ge- Raadslid stelt vragen over begroting Het lid van de gemeenteraad Schie dam, de heer J. H. Simons (P.v.d. A) heeft de volgende vragen gesteld: Ligt het de bedoeling van het college van B. en W. in oktober een min of meer pasklare begroting en een min of meer pasklaar inversteringsplan aan te bieden, respectievelijk bereidt het col lege van B. en W. zulks voor? Zo ja, zijn B. en W. dan bereid te laten zien hoe begroting en plan zijn ont staan en welke bezuinigingen zijn aan gebracht? Zo neen, is het college dan (dus) bereid bij gelegenheid van de aanbie ding van de gemeentebegroting 1971 en het investeringsplan 1971-1975 zichtbaar te maken waar en wat wordt besnoeid door het overleggen van een volledige lijst van de reeds aangebrach te bezuinigingen? Is het college eveneens van mening, dat het zichtbaar maken van de besnoeiin gen gewenst is, opdat deze bij de begrotingsbehandeling in de gemeente raad ter discussie kunnen worden ge steld en opdat een dergelijke openheid de gemeentelijke zaak alleen maar kan bevorderen? Voordat de gemeenteraad van Schiedam zich zette aan de pogiijgen de breuk in het college van B. en W. te lijmen, werden eerst nog wat kleinere zaken in een vlot tempo afgedaan. Waarderende woorden werden geatt»*- ken jegens de heer P. J. Beejfjpn (KVP); die door een vrij plotseling vertrek uif de gemeente, als raadslid had bedankt. Er bleek geen bezwaar te zijn, mej. Pluym in zijn plaats te benoemen. Waardering werd eveneens uitgespro ken aan het adres van de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, de heer C. A. Kamp, aan wie wegens blijvende ongeschiktheid eervol ontslag werd verleend. Het voorstel van B,enW. de B-oplei- ding schilderen aan de gemeentelijke nijverheidsavondschool om te zetten van een avond in een dagcursus, had wel de instemming van de heer Van der Waal (PCG), maar hij wilde weten hoeveel leerlingen daarbij zijn betrok ken en of met hen overleg is gepleegd. De heer Collé (CPN) had geen moeite met het voorstel maar wees erop, dat het slagen van de cursus nu voor een belangrijk deel zal gaan afhangen van de werkgevers, die de leerling een dag per week vrij moeten geven. De diverse informaties van de heer Van der Waal zullen schriftelijk worden beantwoord, waarna de raad het voorstel goedkeur de. Bij het voorstel tot huur en inrichten van het pand Parkweg 218 tot filiaal van de bibliotheek ter vervanging van de dependance aan de Parkweg 71, waarschuwde de heer Schueler (KVP) voor het stichten van teveel filialen vlak bijelkaar. Wethouder Verwey ver klaarde, dat juist om deze situatie goed te kunnen bekijken dit voorstel is gedaan. De voorzitter sprak geruststel lende woorden tot Me heer Van Katwijk, die wilde weten of voor het bestemmingsplan Schiedam-Noord aanvragen zijn ingediend, die nu niet uitgevoerd kunnen worden. Uiteraard kunnen er geen bebouwingen plaats vinden, maar aan het verharden van wegen zal niets in de weg worden gelegd. Alle overige agendapunten gingen onj der de hamer door, waarbij nog kan worden vermeld, dat na onderzoek van de geloofsbrieven besloten werd alle 37 gekozen nieuwe raadsleden als zodanig toe te laten. DE HAVENLOODS TOTALE OPLAGE 255.000. Op lage in combinatie met weekblad „Het Zuiden" 448.000 ex* Directie: W. van der Giessen. Hoofdre dactie: A. Heekscma. Hoofdkantoor: Westblaak 25, Rotter dam. Postbus 1980. Tel. 010 - 132170. Giro 18344. Wordt elke donderdag huis aan .huis bezorgd. ADVERTENTIES voor buitenedities- kunnen tot dinsdag 18.30 uur worden ingezonden en voqj de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkan toor te Rotterdam. REDACTIE kan tot dinsdag 4 uur n.m. worden ingezonden aan het hoofdkan toor te Rotterdam. EDITIE SCHIEDAM. Schiedam - Ke thel. Oplage 30.000 Correspondent: Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97, tel. 353847. Sportredactie: P; Bul, Mgr. Nolenslaan 590, tel. 269858. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM. 1 Rotterdam - rechter Maasoever, Capcl- Ic a.d. IJsscl, Bleiswijk, Berkel en Ro denrijs, Nicuwerkcrk a.d. IJsscl en Berg- schenhock. Oplage 172.500). EDITIE VLAARDINGEN. (Vlaardin gen, Maassluis, Maasland, Maasdijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPl NI RWAARD. (Krim pen a.d. IJsscl. Krimpen a.d. Lek, Lek- kerkerk, Ouderkerk a.d. IJssel, Stol wijk, Bergambacht, Ammerstol, Bcrkcn- woude, Schoonhoven. Oplage 15.500). BEZORGING. Als u „De Havenloods" niet heeft ontvangen kunt u tot vrijdag middag 12 uur onze afdeling inspectie bellen 132170, toestel 51. Voor de Vlaardingse editie 344349. De Haven loods wordt dan direct nabezorgd. *In september beginnen in het Stedelijk Museum Schiedam weer kunstklassen voor kinderen van 14-18 jaar en volwassenen. Er zal ook gelegenheid /ijn voor boven de zestigers een klas te vormen. Op maandag 14 september begint, de nieuwe cursus op de Rotterdamse Ca techetenschool (Willem de Zwijger- school Pompenburg 4 bij Hofplein). De cursus geestelijke vorming leidt op voor een examen waarjrij geen mulodi ploma is vereist. Deze cursus die twee jaar duurt is geschikt voor allen die beter toegerust werkzaam willen zijn in zondagsschool- of jeugdwerk, huis bezoek en gesprekskringen. De catecheten cursus leidt in vier jaar op voor de functie van catecheet. Voor deze cursus wordt men verondersteld in het bezit te zijn van éen mulo- of daarmee gelijkstaand diploma. Na het slagen kan men onmiddellijk als full time-werker worden geplaatst o.a. in het pastorale werk en het bijbelonde rricht op de openbare scholen. Beide cursussen worden gegeven op maan dag- en vrijdagavond van kwart over zeven tot kwart voor jtien. Docenten zijn op maandagavond ds. M. J. C. Visser (kerkgeschiedenis, zen ding, oecumene, sekten en stro mingen), ds. H. W. Waardenburg (dog- Binnenscheepvaart in Schiedam toegenomen In het jaarverslag van de gemeentelijke Havendienst van Schiedam wordt me degedeeld, dat de ontvangst van haven gelden in 1969 rond f20.000,— min der was dan in 1968. Het aantal zeeschepen, dat de Nieuwe Waterweg binnenliep met bestemming Schiedam, bleef nagenoeg gelijk aan dat van het vorige verslagjaar. Er arriveerden in het Schiedamse havengebied 777 stoom- en motorschepen; het aantal vertrek kers bedroeg 775. In 1968 werden respectievelijk 792 en 788 schepen genoteerd. Om te dokken en/of te repareren kwamen 599 schepen; om te ontgassen en/of schoon te maken 159; om te laden en/of te lossen 19. De laatste, hoofdzakelijk coasters, hebben gezamenlijk circa 18.500 ton lading aan- en afgevoerd. Deze hoeveelheid is voor de Schiedamse haven van weinig betekenis. De binnenscheepvaart op Schiedam is in vergelijk met het jaar 1968 toegenomen. Dit moet worden toegeschreven aan het belangrijk grote re aantal binnentankschepen, dat de installatie van Tankercleaning heeft aangedaan om te ontgassen en/of schoon ta maken. Aan havengelden werd ontvangen f436.912,82 en aan loodsgelden f 207.403,-; sluis-bruggelden f 11.660,84; liggeld woonschepen f 11.062,- en kadegelden f3.350,-. Er werden 1885 loodsreizen gedaan tegen 1818 in het voorgaande jaar. Voor dokken of repareren 599 sche-, pen, ontgassen 159 schepen (v.j. 159). Ingevoerd werd 6279 m3 hout. Er arriveerden o.a. 146 Nederlandse sche pen, 88 uit Noorwegen, 97 Engeland, 104 Liberia, 92 West-Duitsland, 57 Panama. Er passeerden 2620 motor- en sleepschepen en buitensluizen, 380 kleine schepen. Ingevoerd werd 10.703 ton granen. De binnenvaart is in verge lijking met 1968 toegenomen. *Op het laantje van Korpershoek, bij de Schiedamseweg, kwamen twee bromfietsers, de 17-jarige scjtilder P. van L. en de 19-jarige ambtenaar bij de PTT A.K.bij het passeren frontaal met elkaar in botsing. De 16-jarige Jacoba K. uit Nootdorp, die achterop de bromfiets zat van A.K., viel en liep een hersenschudding op, zodat zij naar het ziekenhuis werd vervoerd en daar opge- matiek, symbolische en liturgische ge schriften en ethiek) en op vrijdagavond dr. G. de Ru (inleiding Oude en Nieuwe Testament en exegese) en ds. T. W. Dekker (Bijbelse geschiedenis, exegese, catechetiek en psychologie). De kosten bedragen 15 gulden per maand. Wat de studieboeken betreft, bij het begin van de cursus staat op de boekenlijst vermeld welke boeken elk jaar moeten worden aangeschaft. De totale kosten bedragen ovet vier jaar ongeveer 300 gulden. Men kan zich voor deze cursus schrif telijk opgeven bij Catechetenschool, Kerkekantoor de Nieuwpoort, Grote kerkplein 3, Rotterdam-1. Inlichtin gen worden telefonisch verstrekt door de cursusleider ds. H. W. Waardenbrug, tel. 246216. Dossiers gestolen Van Pro Juventute De Schiedamse politie heeft maandag middag de 40-jarige Amsterdamse beeldhouwer Jacob Jutte in een mede door hem gekraakte woning in Vlaar dingen gearresteerd. Hij heeft zich. waarschijnlijk schuldig gemaakt aan inbraak in het kantoor van de afdeling Schiedam van Pro Juventute aan de Kerkstraat, waarbij ongeveer 200 dos siers over gezinnen en personen met betrekking tot ïiet werk van genoemde afdeling, zijn verdwenen. Toen J. maandagmiddag werd aangehouden, was hij in het bezit van een aantal van de gestolen dossiers. Naar de commissaris van politie te Schiedam, de heer C. van .der Haagen, ons mededeelde, is de verdachte in vejrband (net genoemde inbraak in be waring gesteld. Het is overigens nog steeds niet duidelijk, waarom de dos siers werden gestolen. Verondersteld wordt dat het de bedoe ling van Jutte was uit de dossiers bepaalde naar zijn mening misstanden in jeugdzaken te publiceren. Hij zou ook van plan zijn een nieuwe „Oranje Vrijstaat" uit te .roepen, waarover hij met de Schiedamse kabouters overleg zou hebben gepleegd. Jack Oosterholt beste allrounder van Excelsior Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Excelsior 20 is er van de hand van de heer N. Elshof een over zicht verschenen van de afd. cricket vanaf de oprichting tot nu. Het is een boekje vol cijfers, maa; beslist geen dorre cijfers. Het is een uitstekend verzorgd boekje. LJit die cijfers blijkt dat good old Jack Oosterholt, nog steeds aktief in het tweede team, heel veel heeft betekend voor het eerste team. Jack scoorde in totaal voor het eerste elftal 8827 runs. Dat zijn er niet minder dan 5000 meer dan zijn naaste belager Gé Oosterholt. Niet alleen aan bat heeft Jack zijn sporen verdiend, ook de bal .was bij hem in bekwame handen. Hij heeft liefst 1511 wickets op zijn naam. Jan Dries, ook een bowler van formaat volgt als tweede met 547 wickets. Oosterholt is tot nu toe niet alleen de beste bowler, maar ook de beste fiel der, 162 mensen vonden door zijn toedoen de dood aan het wicket. Al met al lijkt het erop, dat de prestaties van deze allrounder niet snel overtrof fen zullen worden en zo is Koos, want zo kennen de Schiedammers Hem be er, bij zijn leven al bijna een legenda risch figuur geworden.

De Havenloods | 1970 | | pagina 3