2: 8J t I! IMPLEX Schemerlampen versieren met platte knopen, turkse steken 99 95 Over voor en tegen van gebruik warmtemeter Feijenoord op Ibiza Ab Heusdens is er uren mee bezig Geen affiches voorradig Jubileum wedstrijd van Energie Boys tegen Reacties op artikel -9* 5' DE HAVENLOODS - DONDERDAG 30 JULI 1970 104-39 opruiming Met als enige hulpmiddelen een vijfduims spijker en wat pennetjes maakt Ab Heusdens heel fijn knoopwerk, als versiering voor schemerlampen en gebruiksvoorwerpen. Het materiaal dat hij daar voor gebruikt is koordtouw van verschillende diktes. „Het is heel secuur werk", vertelt hij, „je moet alle knopen als het ware neerleggen. Er zijn natuurlijk verschillende variaties, o.a. met de bekende steken en de Turkse knoop. Het is een hobby van me. Vier jaar geleden ben ik er mee begonnen Nu vier jaar later staan in zijn huis enkele fraaie schemerlampen met ver sierde voet. Handwerk waar uren en uren werk in heeft gezeten. Met einde loos geduld is het „borduursel" ont- Ab Heusdens, bekend bij heel wat scheepvaartmensen, heeft een grote belangstelling voor alles wat maar met scheepvaart te maken heeft. Het begon al als kleine jongen. „Mijn vader was bootsman. Wat heel verstandig van hem was, was het feit dat ik voordat ik naar zee mocht, eerst een vak moest leren. Ik kwam terecht in de zeilmake rij van Hendrik Veder aan de IJssel- straat nummer 10 in Rotterdam. Ik was toen twaalf jaar. Ik leerde knopen en splitsen, daarna mocht ik naar zee. Op een schip van de Rotterdamse Lloyd. De eerste keer als jongen, daarna als matroos onder de gage en de derde reis als matroos. Twaalf jaar was ik lampenist. Ik moest er voor zorgen dat alle verlichting op het schip in orde was en verder voor het onderhoud van de brug zorgen". Verhalen over die periode kan Ab Heusdens blijven vertellen. Zo weet hij te vertellen dat ze eens in een uitloper van een cycloon terecht kwamen op vier dagen varen van Boston. Er was zoveel druk op het roer dat het schip op de golven bleef steken. „De golven waren 25 30 meter hoog. Eén van de matrozen moest voor op het schip iets opknappen, maar kreeg zo'n klap door het schudden van het schip dat hij bij ruim twee terecht kwam. Dat zegt u natuurlijk niets, maar zeelieden zegt dat genoeg. Enfin, hij had twee gebro ken benen en een gebroken arm. We hebben dat zelf moeten verbinden, en dan in zo'n noodsituatie. Dat was wat. Ja, we moesten vaak voor dokter Schilderen opruiming Het mooie bloemdessin in een warme kleurcombinatie zal hen die van sfeervolle overgordijn- stof houden zeker aanspre kenevenals de prijs die zo bespottelijk laag ligt. Koop ze nu deze prachtige overgordijnstof, deze partij struktuur cretonne gaat per meter weg voor nog géén drie gulden. truktuur cretonn 120 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze soepele struktuur cretonne in een bijzonder mooi dessin, een pracht gordijnstof, 120 cm breed, Elke vrijdagavond tot 9 uur open 4^» Géén tel. of schrift, best. Dag vogels, dag vissen, dag bloemen, dag mensen. En nu: dag affiches. We hadden er duizend van elk. In de tijd van één week waren ze verdwenen. Er waren mensen van actiegroepen, die ze bij honderden tegelijk kwamen halen. Anderen haalden enkele tientallen se ries om ze te verdelen op scholen, clubhuizen en wat al niet meer. Maar nu zijn ze op. Een nieuwe serie is besteld. Wanneer ze klaar zijn weten we nog niet, maar we zullen het tijdig publiceren als ze er weer zijn. Nog even geduld dus, alstublieft. opruiming Ideaal als handbagage in het vliegtuig of om spulletjes in te doen ais U naar het strand gaat is deze super grote koffertas. Extra grote skai tas in koffer model met verstevigde bodem, handige ritssluiting en be- schermdoppen op de bodem, koopt U nu voor nog géén negen gulden. x 20 x 26 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze extra grote skaitas in koffermodel met ritssluiting en beseherm- doppen, in de kleur naturel bruin, bodemlengte Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 16 juli tot 6 augustus. Géén tel. of schrift, best. Tijdens de tochten heb ik ook veel geschilderd. Je moest toch wat doen in je vrije tijd. Er zijn nog heel wat c hepen waarop schilderijen van mij te zien zijn. Ik schilderde gewoon op ijzeren schotten". Heusdens haalt ach ter de bank een fraai schilderij tevoor schijn, een pracht van een zeiljacht, met tuig en al heel nauwkeurig geschil derd. „Zo zie je ze tegenwoordig niet In het kader van het 50-jarig bestaan van onze vereniging Energie Boys speelt de sportvereniging „Energie Boys" op vrijdagavond 31 juli om 20 uur een jubileumwedstrijd tegen Sparta-elftal, dat in 1959 landskam pioen werd. Met dit Sparta-elftal zullen meespelen de heren Van Dijk, v.d. Lee, Verhoe ven, Schilder, Bosselaar, Zaal, van Ede, W. v.d. Gijp, van Miert, Daniëls en Visser. De wedstrijd zal gespeeld wor den op het Noorse Zeemansveld aan de Bunschotenweg, Heyplaat, bij kunst licht. De heer F. Hofman, die thans onze trainer is en die tevens tien jaar masseur/verzorger bij Sparta geweest is, heeft er voor gezorgd dat D. Neville voor deze gelegenheid uit Engeland overkomt. Ab Heusdens aan het werk in zijn vrije tijd; meer", zegt hij met weemoed. In 1942 ging hij naar de Rivierpolitie, daarna werd hij jachtschipper. „Ik heb meegemaakt dat ze me meer als huishoudelijke hulp gebruikten, dan als schipper. Maar daar paste ik voor, het ging mij om het schip, het uiterlijk van een schip dat moet zo mooi mogelijk zijn, dat is mijn trots. Ik heb zelf ook een schip gehad, een motorboot, 7 1/2 meter lang. Mijn vrouw en ik hebben hem zelf helemaal opgebouwd. We hebben hem weer verkocht, maar als ik over twee jaar met pensioen ga, koop ik weer een boot. Dan ga ik eindelijk Nederland eens bekijken. Het is toch te gek, ik ben in Califorriië, Nieuw Mexico en Indië geweest, maar mijn eigen land ken ik nauwelijks". Ab Heusdens, al jarenlang scheepstui- ger, ziet zijn beroep langzamerhand uitsterven. Het is zwaar werk, je kunt het niet meer vergelijken met het werk in de oude zeilmakerij. Er zijn niet zoveel jonge mensen meer die zich nog voelen aangetrokken tot dit vak. Ik ben er helemaal in opgegroeid. Vandaar dat ik ook met touw blijf werken, ik doe dit werk graag en de mensen vinden het mooi. Ik geef wel eens wat weg, maar dan gaat het me toch wel aan het hart. Er zit zoveel van je tijd in". Heusdens wijst op een vuurtoren, een schemerlamp, „daar zit ten 110 werkuren in, 110 uren van platte knopen leggen, Turkse steken en sterknopen maken". n Spotten Het is altijd gezellig als De Havenloods de bus inglijdt. Nu echter bij het lezen van de krant van 23 juli, werd ik pijnlijk getroffen door enkele zinnen in een bijdrage van Jan Hein de Groot, een verslag van een Deltatocht. Waar schijnlijk zijn de bedoelde zinnen pikant bedoeld in een gewild-vlot stuk. Ik lees daar een ingelast kindergebedje voor het eten en een opmerking als de obers rondgaan met alcoholische dran ken: „het glijdt erin als Gods woord in een ouderling". Dat is grof, voor wie ernst maakt met Gods Woord is dit spotten. Laat derge lijke uitdrukkingen niet passeren. F. T. Buitenweg-Vegter. Maassluis. 65 Cent voor een paar nylons is beslist een koopjemaar 't wordt pas een spotkoopje als wij kwaliteitsnylons verko pen voor die lage prijs. Zoals deze naadloze stretch nylons van een bekende fabri: kant. Nylons van een geweldige kwaliteit met teenversterking i ladderstop, nu per paar voor nog géén zeven dubbeltjes. naadloze stretch kousen teen versterkt ladderstop in boord altijd perfekt passend éérste keus Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze naad loze stretch nylons van een be kend merk, met teenversterking en ladderstop in het boord, passend voor de maten 8% t/m 1 per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open Omdat het 350 jaar geleden is, dat de Pilgrim Fathers uit Delfshaven naar de Nieuwe Wereld vertrokken, zullen za terdag 1 augustus ongeveer zestig ronde- en platbodemjachten de histori sche tocht van Leiden naar Rotterdam maken. De jachten, die alle ingeschre ven staan bij de Stichting Stamboek Ronde- en Platbodemjachten zullen varen via het Rijn-Schiekanaal, Delftse Vliet, Schie en Delfshavense Schie naar Delfshaven, waar zij omstreeks zes uur zullen afmeren in Middenkous en Voorhaven. Daar zullen de ongeveer 250 opvaren den, die uitgedost zijn in historische klederdrachten worden ontvangen, waarna zij bij goed weer door Delfsha ven wandelen naar de Havenstraat, vanwaar zij in bussen naar het parkeer terrein in de Aert van Nesstraat wor den gebracht. Daar staat het muziek korps Dockyard van de RDM gereed voor een wandeling naar het stadhiiis, waar door het gemeentebestuur van Rotterdam een maaltijd wordt aange boden. Belangstellenden kunnen de aankonjst van de jachten het beste gadeslaan vanaf de Westzeedijk bij het Hudson- plein. MAASDIJK Tot voorganger bij de vere,liging van Vrijzinnig Hervormden te Maasdijk is benoemd de heer J. JL Lubbers, te Delft. De heer Lubbers, godsdienstleraar zal op zondag 2 au gustus tot zijn ambtswerk te Maasdijk worden ingeleid in een bijzondere dienst waarin voorgaan zal ds. L. D. G. Knipscheer, van Ede. Deze bevesti- gingsdienst vangt te 10.00 uur aan. Na de dienst is er in de nevenzaalgelegen- heid persoonlijk kennis te maken met de nieuwe voorganger. Ons artikel van vorige week over de kosten van een gemeenschappelijke centrale verwarming heeft verschillende reacties opgeroepen. Daarbij was vooral ook de door ons genoemde prijs van vijf en drie-kwart cent per kubieke meter gas in het geding. Deze prijs geldt echter voor grootgebruikers. De „kleinverbruikers" betalen dus iets meer. Verschillende reacties kwamen er ook van deskundigen, die er op wezen, dat de huidige methoden om het warmte- verbruik te meten, niet betrouwbaar zijn. Een van die reacties was afkom stig van de heer W. J. B. de Haas van de afdeling Vast Goed van Van der Vorm's Aannemingsmaatschappij. De heer De Haas heeft een jarenlange ervaring, zowel met flats, waarin het warmteverbruik wordt gemeten, als met flats waar de kosten hoofdelijk worden omgeslagen. In de praktijk geeft hij de voorkeur aan de laatste methode, ook al omdat is gebleken, dat de huidige warmtemeting toch geen eerlijke verdeling van de kosten oplevert. Het gaat hier om de zogenaamde ver dampingsmeters, die pas optimaal.gaan werken als de verwarming helemaal wordt opengedraaid. Als voorbeeld haalde de heer De Haas een werkend echtpaar aan, dat overdag niet stookt, maar 's avonds de radiatoren open- betrouwbaar zijn. draait. Gebleken is, dat dit echtpaar bij Tot slot moet nog trouwbare vorm van warmtemeting, die echter zo kostbaar is, dat de kosten daarvan niet zouden opwegen tegen het rendement. In dit verband haalde de heer De Haas een uitspraak aan van het ministerie van Volkshuisvesting, dat verdampingsmeters niet meer wor den ingekocht, omdat zij niet optimaal i fout worden meting hogere stookkosten heeft dan hersteld, die door een technisch rrjis- hun buren, een gezin met kinderen, verstand in het artikel van vorige week waar de hele dag door matig wordt is geslopen. De meters kosten ongeveer Simplex. Dat is pas fietsen. Dat is nog eens constructie, door een fabriek van de oude stem pel. Simplex: 'n oud vertrouwd merk. Een jonge, sterke fiets! Negen spelers van het eerste elftal van Feyenoord hebben gebruik gemaakt van een gratis reis en verblijf op Ibiza. dat hen aangeboden werd door een reisbureau De spelers waren drie weken op Ibiza. waar ze van een weldadige rust hebben genoten. In het luxe hotel "Calanova Playa", vijftig meter vqn de zee hebben de Europacuphouders een puike verzorging gehad. De voetballers uit'Rotterdam werden overal door de bevolking hartelijk begroet en de Ibiziaanse kranten wijdden vele kolommen aan het verblijf van de bedwingers van A.C. Milan en Celtic. Bij de spelers waren ook verzorger Gerard Mever en hulptrainer René van bek. De Feyenoorders waren niet de enige voetballers, die op Ibiza van een welverdiende vakantie genoten. Ook de Duitse "Manschaft", die in Mexico heeft deelgenomen aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap was daar neergestreken. Intussen hebben de spelers de training hervat en zit de eerste oefenwedstrijd er al weer op. Feyenoord gaat een zwaar seizoen tegemoet waarin zij zal moeten trachten om aan de top van het Europese voetbal en misschien ook wel van het wereldvoetbal voor ulubteams'te blijven. (foto's Robert I.antos.) Theo Laseroms Henk Wery met kinderen gestookt. De heer De Haas gaf toe, dat de stookkosten iets lager worden wanneer men hut verbruik van de warmte gaat meten. Dit is echter, naar zijn mening, een tijdelijk verschijnsel. Bovendien is er geen aanduiding, dat men ook dan de werkelijke kosten moet betalen. De verbruiker wordt aangeslagen voor vas te en variabele kosten. Die vaste kos ten bedragen vaak vijftig procent van het totaal bedrag, dat echter ook weer berust op een schatting. Daarboven komt dan het aandeel in de stookkos ten, dat wordt verkregen na aflezing' van de meters. De verdampingsmeters hebben, alsdus de heer De Haas, het nadeel, dat de vloeistof ook blijft verdampen, wan neer de verwarming niet aan staat. Die verdamping is uiteraard groter in een zonnige, dus warme, kamer dan in een koude. Bovendien moet de aflezing in zeer korte tijd geschieden, waarónder de accuratessê zou kunnen lijden. De heer De Haas gaf toe, dat er inderdaad gevallen zijn, waarin de huurder téveel betaalt voor het gebruik van de centrale verwarming. Voor een gedeelte komt dat door een onoordeel kundig gebruik van de verwarming, hetgeen een gevolg is van gebrek aan voorlichting. Voor een ander gedeelte komt dat, omdat de verhuurder inder daad te hoog zit met het door hem" vastgestelde maandelijkse bedrag. lede re huurder heeft echter het recht aar de huiseigenaar een afrekening te vra gen. Indien mocht blijken, dat hi inderdaad teveel betaalt, dan kan hi de Huuradviescommissie inschakelen Wel kan men stellen, dat veertig gulder per maand voor een centrale verwar ming te veel is voor een doorsnet Nederlandse flat. De heer De Haas heeft overigens nog een ander argument voor het hoofde lijk omslaan van de verwarmingskos- ten. Het is duidelijk, dat niet elke flatwoning in een gebouw even gunstig ligt. De bovenste woonlaag bijvoor beeld is veel kouder dan de woningen, die midden in het gebouw liggen. Toch kan men over het algemeen niet kiezen in welke flat men wil wonen. Het zou dan, aldus de heer De Haas, onbillijk zijn om iemand te veel voor de verwar ming te laten betalen, omdat hij als gevolg van het gebrek aan woningen, in een „koude" flat moet wonen. Het zelfde geldt voor de andere centrale voorzieningen, zoals de lift en het onderhoud van de tuin. De kosten daarvan worden ook hoofdelijk over alle bewoners omgeslagen, hoewel de bewoners van de onderste flats zelden of nooit gebruik maken van de lift en de bewoners van de bovenste flats vrijwel niets hebben aan de gemeen schappelijke tuin. In het algemeen, zo stelde de heer De Haas, kan men zeggen, dat men juist de moeilijkheden in huis haalt, wan neer men het gebr lik van de warmte gaat meten, althans met gebruik van de meters, zoals ze thans in de handel zijn. Er bestaat echter wel een be- vijftien gulden per stuk. Per woning zijn er gemiddeld zes nodig. De onder houdskosten bedragen twaalf tot vijf tien gulden per jaar. Dit in tegenstel ling tot hetgeen men vorige week kon lezen, namelijk dat de totale investe ringskosten twaalf tot veertien gulden per woning zouden bedragen. Jan Dijkstra opruiming Zulke degelijke schoenen, die zó voordelig zijn dat je ze niet hoeft te ontzien, dat is wel iets voor Uw jongens die graag voet ballen en klauteren en..... voor hun vader als hij b.v. in de tuin werkt. Profiteer van deze opruimings partij jongens- en herenschoe nen, ijzersterke waterdichte schoenen (zowel de zool als het bovenwerk kan tegen een stootje), ze zijn geheel met leder tegengevoerd. Nu koopt U ze vanwege kleine schoonheidsfoutjes die niet van invloed zijn op de kwaliteit voor spotprijsjes. maat 31 t/m maat 38 t/m 45 C98 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de schoenen-af deling, entresol, deze water dichte en ijzersterke jongens- en herenschoenen, geheel met leder tegengevoerd, in de ma ten 31 t/m 45 en de kleuren zwart en bruin. Elke vrijdagavond tot 9 uur open

De Havenloods | 1970 | | pagina 11