DE HAVENLOODS O Er kan altijd wel iets fout gaan" Wat heeft Schiedam toerist te bieden? mm Vierduizend kinderen naar Piccolo in de Doelen ELK JAAR MOEILIJKHEDEN MET REISBUREAUS IIS5S Rij nmondband trapje lager PTT gaat weer uitbreiden Coventry School of Music concerteerde in Schiedam KUHSI6EBITTEN donderdag, 30 juli 1970 19e jaargang, no 39 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000 - C. van Zwijndrecht van de A.N.V.R.: f f Vorige week werd toeristisch Nederland geschokt door twee berich ten, die zich eigenlijk elk jaar herhalen. Het reisbureau Flatcar te Amsterdam moest zijn klanten meedelen, dat de door hen gehuurde vakantiewoningen in Italië niet bestonden. Bijna tegelijkertijd ston den op Schiphol 61 mensen, die met het Engelse reisbureau „International Friendship Association" een reis zouden maken naar Indonesië, tevergeefs te wachten. Het vliegtuig van de Garuda vertrok zonder hen, omdat de passage door het reisbureau niet was betaald. Per persoon hadden deze mensen ruim 1700 gulden neergeteld. De man uit Amsterdam, die voor dit debacle verantwoordelijk was, is inmiddels gearresteerd, maar de vakantiedroom van 61 reislustigen is wreed verstoord. dere reisbureaus kon de zaak voor deze mensen toch gered worden. Reclame voor het reisbureau was het echter in geen geval. Betekent dit, dat de Nederlandse reis bureaus onbetrouwbaar zouden zijn? „Beslist niet", zegt de heer C. van Zwijndregt, vice-voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus, Zoals gezegd: dergelijke berichten ver schijnen elk jaar opnieuw in de kran ten. De grootste ramp gebeurde enkele jaren geleden, toen het Rotterdamse reisbureau „Fiesta Tours" plotseling failliet ging, waardoor enkele honder den vakantiegangers in Spanje zonder vervoer naar huis kwamen te zitten. Dank zij de medewerking van een luchtvaartmaatschappij en enkele an- Schiedamse EHBO in mobiele post Volgens degenen die het weten kun nen, de leden van de colonne zelf, is de Schiedamse E.H.B.O. in het bezit ge komen van een Nederlandse primeur, nl. een mobiele verbandpost. Het mooie is nog dat de leden van de colonne zelf voor deze primeur hebben gezorgd, in elk geval wat het interieur betreft, het schilderen in de gele E.H.B.O.-kleuren. Men had de hand weten te leggen op een gebruikte caravan, die gedeeltelijk werd verbouwd en van de noodzakelij ke inrichting werd voorzien. Niet al leen de E.H.B.O.-leden zelf hebben er voordeel van doordat men nu in het bezit is van een eigen verbandlokaal, ook tijdens grote gebeurtenissen kan de post van nut zijn. In de door de heer J. van Geenen van N.V. Free Enterprise aan de Lekstraat beschikbaar gestelde ruimte, hebben enkele leden zich beijverd de rijdende post in te richten. Er is ruimte voor het E.H.B.O.personeel dat dienst doet, verder voor twee brancards, diverse hulpmiddelen, verbandmateriaal, zuur stofkoffer, behandeltafel enz. De rij dende post zal voor het eerst worden opgesteld op het Emmaplein tijdens de daar van 1-8 augustus te houden kermis. De mobiele post kan gemakke lijk bij alle andere belangrijke gebeur tenissen worden ingeschakeld, zodat men geen gebruik meer behoeft te maken van tenten, noodgebouwtjes De voorzitter van de Schiedamse E.H.B.O.-afdeling, de heer Jan de Regt heeft tijdens een bijeenkomst de cara van overgedragen aan de commandant van de colonne, de heer W. Bras. In zijn toespraak bracht de heer De Regt dank aan degenen, die zich bij zonder hebben ingespannen de caravan in te richten, met name de heren F. Domenie, J. van Eeden, A. van Kat wijk, H. de Kuiter, W. Bras em zyn beide zoons. Voorts aan verscheidene winkeliers en anderen, die kosteloos of tegen beperkte kosten materiaal be schikbaar stelden. Een moeilijkheid is nog een gelegen heid te vinden, waar de caravan kan worden ondergebracht. Pannekoekstraat 31-33 Rotterdam Centrum tel. (010)-129785 Strevelsweg 72-74 Rotterdam Zuid tel (0101-271105 de organisatie, waarbij de meeste reis bureaus zich vrijwillig hebben aange sloten. „Uiteraard vinden wij het vrije ondernemerschap ook een belangrijke zaak, maar als A.N.V.R. zijn wij in bespreking met staatssecretaris Van Son om van onze organisatie een insti tuut te maken, dat/ representatief is voor deze branche; Met de overheid zijn wij bezig normen te vinden, die zowel voor de konsument als voor de branche betere garanties bieden dan tot dusver het geval is". Op financieel gebied heeft de A.N.V.R. al een regeling getroffen. Bij intrede moeten de leden een bedrag van f 10.000,- storten als cautie. „Nu kun je over de hoogte van dat bedrag van mening verschillen", zegt de heer Van Zwijndregt. „Zo'n bedrag kan natuurlijk nooit een ernstig financieel fiasco dekken, maar een bedrag, dat werkelijk alle schade dekt, is ondenk baar. En dan moet u niet vergeten, dat je grote en kleine reisbureaus hebt. Er zijn bureaus, die een bedrag van 10.000 gulden zo maar zonder meer overmaken, maar er zijn er ook voor iwe dat bedrag wel problemen kan opleveren. Maar in ieder geval is het zo, dat er iets in kas is, wanneer zich moeilijkheden voordoen. We zouden ook graag een soort garantiefonds wil len stichten om reisbureaus, die in moeilijkheden zijn geraakt, te helpen. Maar dat stuit bij een aantal leden op bezwaren. Zij willen niet bijspringen wanneer een concurrent het niet goed doet". Eigen schuld Hoewel de heer Van Zwijndregt de recente moeilijkheden betreurt, tilt hij er ook weer niet zo heel erg zwaar aan. „Voor die mensen is het natuurlijk heel erg", zegt hij, „maar gelukkig zijn er nu ook weer niet zo heel erg veel mensen bij betrokken. En, laten we eerlijk zijn, het is toch ook hun eigen schuld. Waarom zijn ze niet naar een betrouwbaar reisbureau gegaan? Het is toch eigenlijk te gek, dat men zomaar een bedrag van 1700 gulden neertelt aan een onbekende, die vertegenwoor diger heet te zijn van International Friendship Association (what's in a name)? Op het gebied van reizen zijn de mensen meestal veel te goed van Het reisbureau Flatcar was geen lid van de A.N.V.R. „Maar ik wil helemaal niet zeggen, dat een reisbureau, dat geen lid is van onze organisatie, niet goed zou zijn", zegt de vice-voorzitter. „Integendeel. Het omgekeerde is ook waar. Een reisbureau, dat is aangeslo ten bij de A.N.V.R. laat ook wel eens een steek vallen. Maar vergeet niet, dat het een harde strijd is om primeurs te hebben en goede aanbiedingen te doen. De mensen, die in het buiten land het logies moeten leveren, zijn vaak ook opkomende sterren, die het: dan wel zo goed mogelijk willen doen, maar op wie je toch ook maar moet vertrouwen. En dan zeggen ze daar in het buitenland wel eens dingen, die later niet helemaal waar blijken te In zijn eigen praktijk als directeur van een groot reisbureau heeft de heer-Van Zwijndregt daar ook al de nodige ervaringen mee opgedaan. ,,Ik heb ergens een nieuw project bekeken, da,t we graag in ons programma- zouden willen opnemen", zegt hij, „maar het is nu nog niet helemaal klaar. En eigenlijk zou je dat dan pas voor het 1972 moeten huren, zocjat niet. In de eerste plaats niet, omdat de eigenaar het niet zolang financieel kan uitzingen en in de tweede plaats niet, omdat de concurrentie het dan inpikt. We hebben onze klanten nu gewaar schuwd, dat het project nog niet hele maal klaar is en dat ze de kans lopen, dat er een betonmolen staat te draaien. Maar daar had niemand bezwaar tegen. Ze wilden er toch naar toe". Klagen Daarbij komt dan de typische houding van de vakantieganger om de hoek kijken. „Als ze thuis zitten, vinden ze die betonmolen niet zo erg", zegt de heer Van Zwijndregt. „Maar als ze daar zijn en dat ding begint 's morgens vroeg te draaien, dan gaan ze klagen. Thuis zijn ze veel toleranter. Maar in dit geval kunnen ze er het reisbureau niet de schuld van geven. Anders ligt het natuurlijk wanneer het reisbureau een belofte heeft gedaan, die later niet waar blijkt te zijn, hoewel men dan ook voorzichtig moet zijn met de beschuldiging, omdat hij ook afhanke lijk is van de omstandigheden ter plaatse". En dan vertelt hij het verhaal van een mijnheer, die heel boos was op een reisbureau. Hij had in een hotel in Wenen een kamer geboekt, nadat het reisbureau hem had verzekerd, dat er bij het hotel een parkeergelegenheid was. Toen die mijnheer daar aankwam, bleek, dat de gemeente Wenen alle straten in de omgeving had opgebro ken, zodat hij zijn auto tien minuten lopen van het hotel moest parkeren. Een omstandigheid dus waar het reis bureau niets aan kon doen. Een andere pijnlijke situatie ontstaat, wanneer men op het vakantie-adres aankomt en dan blijkt, dat er geen hotelkamers zijn. Vorig jaar is dat vooral gebeurd in Spanje. Toen heeft men zelfs het leger moeten inschakelen om op het strand grote tenten te plaatsen waarin men de mensen onder dak moest verlenen. Duitse touropera tors hebben toen zelfs extra vliegtui gen naar Mallorca moeten sturen om de mensen terug te halen. Deze ramp ontstond doordat de hotel houders meer bedden hadden verkocht dan zij in feite hadden. Dat is niet zo'n heel ongebruikelijke methode, omdat de praktijk heeft geleerd, dat ongeveer vijftien procent van de bestellingen wordt geannuleerd. Om nu niet met een grote financiële strop te zitten, verkoopt de hotelhouder in het hoog seizoen vijftien procent meer plaatsen dan hij heeft. Vorig jaar ging dat echter fout, omdat er geen enkele annulering kwam. Toen zat men met een overschot vakantiegangers voor wie geen plaats meer was. De Spaanse Bedienen „Over het algemeen kan ik wel stellen, dat de Nederlandse reisbureaus probe ren hun klanten zo goed mogelijk te bedienen", zegt de heer Van Zwijn dregt. „Daarom hebben wij nu ook een eigen opleidingscursus voor ons perso neel. Nu zijn er wel mensen, die dat onzin vinden, omdat ook dit vak steeds meer wordt geautomatiseerd. Maar ik geloof toch, dat de persoonlij ke bediening in een reisbureau een belangrijke factor blijft. De juffrouw, die een reis verkoopt, moet er ook iets over kunnen vertellen. En met die opleiding hopen wij ook te bereiken, dat we in de toekomst een nog betere service kunnen geven". Bij dat alles kan het toch gebeuren, dat een reisbureau een steek laat vallen. De teleurgestelde toerist hoeft dan echter niet te blijven treuren, maar hij kan zijn klacht indienen bij de Nederlandse Reiskamer, die deze klacht grondig onderzoekt. In eerste instantie zal men dan trachten beide partijen bij elkaar te brengen. Lukt dat niet, dan wordt de zaak door een tuchtcollege behan deld. En indien blijkt, dat het reisbu reau inderdaad fout is geweest, moet het aan de betrokkene schadevergoe ding betalen. „En hoewel de uitspra ken van de Reiskamer niet worden gepubliceerd, is het toch echt niet prettig om voor dit tuchtcollege te En daarmee staaft hij zijn bewering; dat de Nederlandse reisbureaus niet zomaar „aanrommelen". Wel zal men moeten uitkijken waar men boekt. En natuurlijk kan er altijd iets fout gaan. Maar bij een betrouwbaar reisbureau, dat bovendien nog is aangesloten bij de A.N.V.R. heeft men toch altijd nog bepaalde zekerheden; bij de meneer op het achterkamertje, waar men 1700 gulden moet neertellen voor een reis naar Indonesië, niet. Jan Dijkstra In het wereldmuziekconcoers te Kerk- rade, is de Rijnmondband uit Schie dam een trapje lager komen te staan in de marswedstrijd doordat het fanfare corps van de vrijwillige brandweer uit Grossen-Linden op de eerste plaats kwam te staan. De Schiedamse PTT gaat weer gedeel telijk naar het oude gebouw aan de Tuinlaan terug, en neemt dan tevens nog twee aangrenzende panden in ge bruik. Een en ander is bestemd voorde telefoondienst die er een centrale gaat vestigen. Aanvankelijk zou de HAV- bank het oude kantoor gaan betrek ken, maar inmiddels heeft het concern waarin de HAV-bank is opgenomen, besloten de kantoren naar elders te verplaatsen. Slechts een klein gedeelte blijft in Schiedam gevestigd. Sinds het nieuwe postkantoor aan de Lange Nieuwstraat werd betrokken, dat is plm. twee jaar geleden, staan het post kantoor en de aangrenzende woonhui zen leeg. Een en ander is mede een gevolg van de nieuwe telefooncentrale die in Groenoord is gebouwd en vol gend jaar in gebruik zal worden geno- Dan zullen ook de telefoonaansluitin gen van de Groenoord-bewoners, die tijdelijk zijn overgeschakeld op het net van Vlaardingen, omdat er in Schie dam geen lijnen meer beschikbaar wa ren, öp deze nieuwe centrale worden teruggebracht. Alle nummers die op het Vlaardingse net zijn aangesloten, en thans met „35" beginnen zullen op „70" worden overgebracht. Het zal dan ook moge lijk zijn, om op ruimer schaal nieuwe telefoonaansluitingen tot stand te brengen. Het is beslist niet nieuw te constateren, dat Schiedam in vakantietijd aan eigen inwoners en aan vreemdelingen niet veel heeft te bieden. De eigen inwoners nemen dat allemaal nog wel, zij kennen de plekjes waar vertier is te vinden, maar In het algemeen zullen de scheppingen van de Italiaanse architect Jan Giudici, waarvan het oude museum er één is, de moeilijker ligt het voor de vreemdelingen, of dat nu landgenoten zijn of 'waf"hef1nmseunTTèff aTnga'at^hoog" buitenlanders. Men kan hen kwalijk naar de vijvers van het Beatrixpark, naar het stens zou het Nationaal Gedistilleerd zwembad Groenoord, naar de Maasboulevard of het Volkspark sturen. Bezoekers van Schiedam, dwalen wat doelloos door de binnenstad en zien hoogstens iets in de Lange Haven en Nieuwe Haven. Zoals gezegd, de zaak van het vreemde lingenverkeer is beslist niet nieuw; het onderwerp wordt bij tijd en wijle besproken, zonder dat het tot een aanvaardbare oplossing kan worden gebracht. In het verleden zijn daartoe suggesties gedaan, maar voorzover die plannen ooit zijn uitgevoerd, tot een daverend succes is het niet gekomen. Directeuren van het Schiedamse VVV-kantoor hebben weieens plannen geopperd, vooral wanneer zij aan hun taak begonnen, maar bij de uitwerking bleef het meestal steken. Er is gedacht de faam van Schiedam als jenever- stad" te benutten, ten dienste van het vreemdelingenverkeer. Er zijn plannen geweest, gelegenheid te geven een distilleerbedrijf van binnen te bekijken, en te zien hoe de Schie damse jenever wordt gemaakt. De di recties van betrokken bedrijven waren daar niet wild enthousiast over; in feite zien zij dat soort bezoekers liever gaan dan komen. Niet alleen omdat in het algemeen de oude bedrijfspanden aller minst berekend zijn bezoekers te ont vangen, zeker niet bij groter aantallen. Er zijn ook andere bezwaren, meer van interne aard. Niet iedereen is bereid om allerlei produktiegeheimen prijs te geven. De directies van de bedrijven zien er weinig of geen vqordeel in, om in het vreemdelingenverkeer te worden opgenomen. Dus zit er geen perspec tief in het „branderijbezoek". Er zijn ook wel suggesties gedaan, om één of meer van de Schiedamse molens voor een bezoek open te stellen, maar ook dat blijkt op allerlei bezwaren te stuiten. Ook uit veiligheidsoverwegin gen, want de omlopen van de oude molens zijn lang niet allemaal in prima staat en stevig genoeg, om - indien mogelijk - een groot gezelschap plaats te geven. Om gebruik te maken van havens en grachten voor b.v. rondvaart, zoals in Delft mogelijk is, biedt Schiedam on voldoende mogelijkheden. Niet alleen dat men al gauw stuit op het bezwaar van de sluizen, die telkens geopend en gesloten zouden moeten worden, de tocht op zichzelf is nu ook niet direct attractief, zodat ook hier weinig of geen mogelijkheden in liggen. Museum, letterlijk „ondergebracht" i__ het Stedelijk Museum, voor sommige vreemdelingen aantrekkingskracht kunnen uitoefenen. Daar kan men nog zien, hoe het in Schiedam allemaal begon met het gedistilleerd. Zover we weten, wordt er in deze catacomben van het Museum waar de drankketels staan, niet „geschonken". Zelfs het sierlijke Rococo orgel uit 1773 en de rijk versierde preekstoel uk 1793, zul len niet vermogen Schiedam voor het vreemdelingenbezoek aantrekkelijk te maken. Conclusie: dan blijft er maar bitter weinig over voor een vreemdeling uit binnen- of buitenland. Het moet blij ven bij een kopje koffie of een glaasje echt Schiedams brouwsel, wanneer het goed weer is op een terrasje aan de Broersvest. Daarmee is het dan wel afgelopen. Leo 't Hart. Er zijn nog plaatsen beschikbaar voor de kindervoorstellingen die op zondag 9 augustus om één uur en om drie uur plaatsvinden. Het stuk heet „Piccolo en de Ontslagwerker" en is speciaal voor deze gelegenheid geschreven door Herman Frank. Men behoeft dus geen zorgen te hebben dat de kinderen dit stuk al gezien hebben. De toegangsprijs is twee gulden per persoon. Ouders die hun kleinsten willen vergezellen (wij denken aan een leeftijd vanaf vijf jaar) zijn natuurlijk welkom, maar zij mo gen niet uit het oog verliezen dat het hier om kindervoorstellingen gaat. Het stuk wordt opgevoerd door het Kindertheater „Pssstt" van Louis Lemaire en uiteraard heeft onze bekende Rotterdamse „Piccolo" de hoofdrol. Hij wordt bijgestaan door Loes Vos, als het Vrouwtje Pardon, Bert Nicodem en Louis Lemaire. Ou ders let op dat de kinderen op de juiste tijd aanwezig zijn. In het verleden is het voorgekomen dat de kinderen van de tweede voorstelling bij de eerste opvoering reeds voor de deur ston den! Kaartverkoop uitsluitend aan de kas sa's van De Doelen, prijs op alle rangen twee gulden per persoon alles inbegre- Het is jammer, dat zowel door onvol doende bekendheid met het gebeuren als het minder gunstig tijdstip waarop leden van de Coventry School of Music Youth 'Brass Bandde belang stelling voor het zaterdagmiddag gege ven concert in de schelp in de Planta ge, beperkt was. Degenen die er waren hebben het hele concert bijgewoond, geboeid als men was door de uitne mende kwaliteit van de „brass band". De 35 leerlingen van de school in het Engelse Coventry, maken een toernee door ons land, dat vrijdag 31 juli ein digt in Alkmaar. Schiedam kwam in het programma door het feit, dat de heer Lee uit Coventry, die in Nieuwer- kerk aan de IJssel aan een bedrijf is verbonden, relaties heeft met de werf Gusto. De band staat onder leiding van Leo nard Pepper, die in Coventry de jongens en meisges s'avonds les geeft in kopermuziek. „Ze spelen zo enthousiast, dat al zou er niemand zijn gekomen, de jongens en meisjes toch een fijne middag zou den hebben gehad," zo vertelde ons mr. Lee. Het grootste auditorium had het corps in Katwijk. „Het aantal verzoeknummers was daar zo groot, dat als we die allemaal hadden moeten spelen, we er de hele nacht bezig zouden zijn gebleven." De band beschikt over een repertoire met o.a. marsen, lichte muziek, klas siek, ouvertures, selections, musicals, duetten en solo's. Tijdens het optreden worden programma's uitgereikt en kan men verzoeknummers kenbaar maken. Ook in Schiedam werd daarvan zeer royaal gebruik gemaakt. De gelden voor de toernee worden gedeeltelijk bijeen gebracht door de leden van de band zelf en door een co mité gevormd door de ouders. De jeugd, leeftijd 13-21 jaar, logeert tij dens de tournee in een jeugdherberg. Tussen het geven van de concerten in diverse plaatsen van ons land, werd ook het informatieve deel van de reis niet vergeten, want er werd o.a. een bezoek gebracht aan de Noordoostpol der, waar in Emmeloord een concert werd gegeven, eveneens in Harderwijk, Scheveningen, Nieuwerkerk aan den IJssel met een bezoek aan Dordrecht, waar op uitnodiging van de plaatselijke pers werd geconcerteerd, in Arnhem met een officiële ontvangst en een bezoek aan paleis het Loo. Zondag 1 augustus keert de band naar Coventry terug. En er zijn zoveel verzoeken ontvangen, dat de kans op een volgend bezoek groot is. T.V.DEFECT BEL RADIO „ACTIEF" relefoon 010 - 15.16.04 e 7 41.21: 01899-5030cn 5874. WIJ HELPEN DIRECT >s avonds Huur bereikbai CORN. DREBBELSTR. 7, cruu-niM REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38. 45, 49 en 49a

De Havenloods | 1970 | | pagina 1