Onbekend schijnt onbemind te maken 9. 145° 109.= 79 98 Wanneer komt er in Rotterdam een tweede toneelgez Over de niet bestaande Nederlandse literatuur Dooddoener Torenhoog Tachtigers opruiming Maxi zet lekker door Komende winter Pipo weer in 't„lang" Radar voorspelt kans op luchtvervuiling Esso geeft handige stadsgids uit berini DE HAVENLOODS - DONDERDAG 30 JULI 1970 102-39 Erasmus, Toon Kortooms, Jan Cremer, de Nederlandse literatuur ten voeten Bob den Uyl Bestaat er een Nederlandse literatuur? Een vraag die onweerstaanbaar naar boven rijst wanneer men in het Frans verklarende woordenboek „Petit Larousse" onder het hoofd „Arts et Lettres" voor Nederland vermeld ziet staan: Erasmus, Vondel, Stiernhielm en Van Schendel. Een schamel resultaat voor zeshonderd jaar letterkundige arbeid. Erasmus valt natuurlijk niet weg te denken, alleen is het veelbetekenend dat hij Nederland ijlings verliet zodra hij de leeftijd des onderscheids had bereikt. Vondel, nou ja, zolang je hem maar niet hoeft te lezen. Stiernhielm was een Zweed, die door Franse non chalance aan Holland blijkt toege voegd. En Van Schendel is kennelijk genoemd uit beleefdheid, omdat het anders zo kaal stond. En dat is dan, in Franse ogen, de Nederlandse litera- In Franse ogen, inderdaad, want bij voorbeeld België krijgt het vollepond. Onder de 19de en 20ste eeuw worden daar vermeld: De Coster, Lemonnier, Rodenbach, Demolder, Eekhoud, Con science, Gezelle, Buysse, Verhaeren, Maeterlinck, Simenon, Crommelinck, K. de Woestyne en Walschap. Maar, denkt men dan, op dat niveau zou er ook wel een rijtje Nederlanders ge noemd kunnen worden. Zeker zou dat kunnen, maar in Frankrijk kennen ze die schrijvers niet, en de Belgische middelmaat wel, omdat die voor het merendeel in het Frans en in de Franse traditie schrijven. En dat doet de Galliërs deugd. Het zijn tenslotte ook maar mensen. Toch zou men er verkeerd aan doen het ontbreken van een Nederlandse literatuur in de Larousse geheel te wijten aan de Franse eilandmentaliteit. Bij onderzoek blijkt dat het denkpa troon in de ons omringende landen, Engeland, Duitsland, eigenlijk precies hetzelfde is. Nederlanders schilderen, zegt men, en schrijven kunnen ze niet. Een enkele uitzondering die het tot enige bekendheid brengt bevestigt de En daar zitten we dan. Denken we net een bloeiende letterkunde te hebben, pousseren regelmatig Vestdijk voor de Nobelprijs, voeren uitgebreide pole mieken in de literaire bladen wie toch wel de beste is, kunnen bogen op tachtigers, vijftigers, zestigers en de laatste tijd plotseling ook zeventigers, het ene meesterwerk na het andere verschijnt, en het buitenland blijkt er We zullen de filmers onder U wel niets nieuws vertellen als we zeggen dat de Kodak nor maal 8 kleurenfilm wel 's we relds beste film genoemd wordt Wél nieuw is de prijs die U er bij ons voor betaalt. Kodachrome II dubbel 8 kleu renfilm, voor het oude normaal 8 mm systeem, waarbij de film op de helft moet worden om gekeerd. onovertroffen in kleurweer- gave en scherpte geschikt voor daglicht op namen (15 din) 15 meter (5 minuten pro- je kt ie) Inklusief het ontwikkelen kost deze film bij ons nog géén vijftien gulden. inklusief ontwikkelen Vrijdag en zaterdag verkopen wij in het souterrain de Koda chrome II, de bekende dubbel 8 kleurenfilm van Kodak, in klusief ontwikkelen, voor een zeer speciale prijs Elke vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 16 juli tot 6 augustus. Géén tel. of schrift, t Gelukkig hebben de Nederlanders, praktisch als ze zijn, voor dit probleem een geweldige oplossing gevonden, zo dat niemand er wakker van hoeft te liggen. Geconfronteerd met de hinder lijke onbekendheid van onze letterkun de buiten de grenzen zegt men knus dat dit komt „door ons kleine taalge bied". Trouwens, op alle gebieden waar wij aan bekendheid tekort schie ten, komt men met die dooddoener aandraven. „Wij zijn maar een klein landje" zegt men vergoelijkend, en gaat met een tevreden lachje weer een verderop kijken. Een geweldige panacee, weigert nooit, en niemand die er ooit aan twijfelt. Niemand die merkt dat er dezelfde verwatenheid uit spreekt als uit de bekende ingezonden stukjes van moe ders die bèginnen| met: „Ik ben maai een eenvoudige huisvrouw, maar. en dan volgt er strijk en zet een opmerking die genoemde inleiding overbodig maakt. Zelfs een groot deel van de Nederlandse schrijvers wijt hel uitblijven van internationaal sukses maar gemakshalve aan zijn moedertaal en kijkt jaloers naar de miljoenenopia gen van Engels-sprekende schrijvers Maar als zij het op eigen initiatief een; proberen in een andere taal, zoals Var het Reve heeft gedaan met zijn „The Acrobat", vallen ze als een baksteen Natuurlijk is ons taalgebied klein, hoe wel het meevalt als je het goed bekijkt. Dertien miljoen westeuropese, beschaafde en welvarende mensen met veel vrije tijd. Het mag zijn dat ze niet genoeg lezen, maar relatief gezien geven ze per hoofd en per jaar meer geld aan boeken uit dan onze buren, en onnoemelijk veel meer dan b.v. de Amerikanen. Gehoopt mag worden op de emancipatie van het Vlaams spre kende deel van België, zodat deze groep t.z.t. het afzetgebied kan vergro ten. Het knelpunt zit hem echter niet in „ons kleine landje" of „ons kleine taalgebied". Dit zijn gemakkelijke, schijnbaar nederige drogredenen die de waarheid omzeilen. Het is niet zo dat er statistisch gegarandeerd op de zo veel tienduizend inwoners van een land een schrijver opstaat, zodat een groot inwonertal een evenredig grote groep schrijvers waarborgt. Veeleer is dit een gevolg van opvoeding en traditie. En wat de taal betreft, zodra een Neder landse schrijver sucses heeft, d.w.z. een grote verkoop heeft in eigen land, wordt hij heus wel in allerlei landen uitgegeven (zie Anton Coolen, Jan de Hartog, Jan Cremer, Toon Kortooms, enz.). Toch geven deze incidentele sucsessen Nederland geen erkende literatuur. Wat is dat dan volgens de leidinggeven de Europese begrippen? Een literatuur is een torenhoog bouw sel, in lange eeuwen van nijver schrij ven ontstaan, fictief maar met grote invloed, steunend op een groot aantal klassieke meesters, die de manier van schrijven aangeven en bepalen, die op scholen en universiteiten uitputtend worden onderwezen en uitgepluisd, en aan wiens heiligheid nooit getornd mag worden. De overheersende factor is hierbij traditie. Door elkaar te lezen en te bestuderen gebruiken de schrijvers van een gevestigde literatuur vaak de zelfde toon die doot het publiek wordt herkend en gewaardeerd. Zodra een jonge schrijver in zijn over moed afwijkt van de klassieke patro nen, wordt dit niet gezien als een ketterij, maar snel ingekapseld en beti teld als een nieuwe richting. Direct dienen tegen- en medestanders ziich aan, het nieuwtje wordt uitvoerig be sproken en grondig uitgewerkt door overal opduikende epigonen. Een nieu we tak van de klassieke literatuur is geboren, en zij wordt toegevoegd aan de studieboeken en anthologiën. Daar naast wordt een eenmaal erkend schrij ver ook als zodanig geëerd, zij het niet met geld, dan toch wel met roem en bekendheid. In tegenstelling met Nederland wordt in het buitenland de eigen literatuur aan het hart gedrukt als één der uitdrukkingswijzen van de eigen groot heid, en is de schrijver, vooral de reeds lang gestorvene, een nationale held. Ben je heilig verklaard, dan blijf je dat ook, ook al leest buiten de scholen geen hond je meer. Kwaliteit wordt natuurlijk op prijs gesteld, maar min stend even belangrijk is een groot en indrukwekkend oeuvre en een fotoge niek uiterlijk. Hierbij komen nog insti tuten als een „Académie" of een Royal Society", en vooral ook de literaire salons, talloze invloedrijke randfiguren en gulle beschermheren. De concurrerende literaturen van ande re grote landen worden gewaardeerd, soms zelfs nagevolgd, maar toch aan de eigene inferieur geacht. Mag de Neder lander in zijn onschuld al opzien tegen de Russische literatuur, de Engelsman Somerset Maugham denkt hier in zijn „Writer's Notebook" anders over. Tot onze verbijstering vindt hij de Russi sche literatuur klein en beperkt, zon der traditite en continuïteit. En zoals hij dat vanuit zijn Engels standpunt uitlegt en rechtvaardigt heeft hij nog gelijk ook. Een geheel andere denkwe reld opent zich hier. Het zal duidelijk zijn dat dit alles in Nederland niet of in zeer geringe mate bestaat. Hier zijn vele redenen voor, waarbij het beperkte taalgebied en de landsomvang geen enkele rol spelen. Allereerst moet worden geconstateerd dat Nederland in het verleden noch in het heden de wefkelijk grote schrijvers van klassiek formaat bezit, en dan ook de grote klassieke roman, waar het tenslotte van moet komen, mist. Er bestaat geen enkele traditie of continu- iteit, en ook geen enkele wil om een dergelijke traditie in het leven te roe pen. Het meest hierop gelijkend was misschien wel de beweging der Tachti gers, maar deze was toch teveel geënt op buitenlandse voorbeelden en bezat te weinig eigen allure. Dan zou er ook nog zoiets bestaan als het Hollands binnenhuisrealisme, maar of dit nu werkelijk hier meer wordt beoefend dan elders is nog de vraag. Toch zou er niets in de weg staan om, zoals dat in sommige landen gebeurt, een aantal middelmatige schrijvers met wat tamtam op te vijzelen tot nationa le grootheden om daarop het bouwsel van een eigen brede literatuur te grondvesten. Hiertegen verzet zich ech ter de Nederlandse aard. Zonder zich te verdiepen in de vraag of dit Nederlandse volkskarakter nu erg fijn of juist erg vervelend is, moet toch worden vastgesteld dat er een landelij ke afkeer van ,,pomp and circumstan ce" heerst. De Nederlander is dan ook niet bereid uit overwegingen van natio nale glorie de eigen schrijvers meer roem en eer te schenken dan deze volgens hem toekomt, en dat is erg weinig. De wisselwerking tussen natio nale zelfoverschatting en minderwaar- Vooral tijdens de zomermaan den wordt het liefst dat heer lijk luchtige net-ondergoed ge dragen, ook door Uw man en Koop morgen voor hem dit origineel net-ondergoed uit de duurdere series. Singlet en slip van een prima kwaliteit en in prettig dragend model, per stuk voor nog géén een gulden tachtig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre net- herenondergoed van een prima kwaliteit, maten 4 t/m 7, singlet en slip ir Een verder bezwaar voor uitstraling naar het buitenland is het Nederlandse gevoel voor humor, een humor zo specifiek dat zij zelfs door Nederlan ders zelden wordt begrepen. Het is een misverstand te denken dat, waar wij de Engelse humor min of meer kunnen volgen en waarderen, deze met de onze zou overeenkomen. In plaats van een winstpunt te zijn vormt onze humor een struikelblok. Een andere factor is het ontbreken van werkelijk grootse, dramatische onder werpen in ons land. En als ze er al zijn worden ze uit een soort verlegenheid niet gebruikt, of door de verkeerde mensen. Alles suddert hier maar een beetje voort. Wij grijpen niet in bij gebeurtenissen van wereldbelang, we laten ze passief over ons heenkomen (het „we zijn maar een klein landje" syndroom). Kortom, als het buitenland beweert dat Nederlanders niet schrijven hebben zij ongelijk, maar als wordt gezegd dat er geen Nederlandse literatuur bestaat, zullen wij dit moeten toegeven, en wel zonder sullig te wijzen op ons kleine taalgebied. Wat we wel hebben is een benauwend klein aantal goede maar typische Nederlandse schrijvers (Multa- tuli, Nescio, Elsschot, Campert, Her mans), met daarnaast een grote groep middelmatige, slechte, al dan niet zwaar overschatte, schrijvers. D» van tijd tot tijd opduikende bestsellers hebben literair gezien weinig beteke nis. We zullen er mee moeten leren Gelukkig dat we Van Schendel nog hebben. Normaal koopt U een merk- pyjama als deze echt niet voor een tientjezoiets treft U alleen tijdens een speciale aan biedingals deze! Katoenen herenpyjama's uit de betere series, in een zeer ge wild modern cashmere dessin. Een merkpyjama met een uit stekende pasvorm, perfekt van afwerking, nu voor nog géén tien gulden. 100% katoenen poplin |i Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze prima katoenen poplin heren pyjama's, het moderne cash mere dessin inde kleuren groen, bleu of beige, ii alle courante herenmaten Elke vrijdagavond tot 9 uur open -4^^ Géén tel. of schrift, best. In het aanstaande nieuwe wintersei zoen zal de VARA-televisie een splin ternieuw Pipo-verhaal uitzenden. Auteur Wim Meuldijk schreef „Pipo de Clown op Bizarra", een verhaal in 15 afleveringen, die de ouderwetse lengte van een half uur per episode krijgen. De serie wordt geproduceerd door het filmbedrijf Cinecentrum. Voor de rollen van Pipo en Mammaloe zijn de jonge acteur/cabaretier Cees van Oyen en de cabaretière Janine van Wely gecontracteerd. Met de acteurs Cor Witschge en Marijke Bakker, die aanvankelijk waren uitgenodigd om de rollen van Pipo en Mammaloe te ver vullen, kon geen overeenstemming worden bereikt over de voorwaarden waaronder de serie zou worden gemaakt. „Pipo de Clown op Bizarra" zal in de nazomer op het vakantie-eiland Ibiza in de Middellandse Zee worden gefilmd. In de tweede helft van het winterseizoen zal met de uitzendingen worden begonnen. Pipo en zijn metgezellen Mammaloe en Klukkluk ontmoeten in dit nieuwe verhaal een oude zeekapitein. Met diens schip vaart het gezelschap naar het eiland Bizarra om daar een goede daad te verrichten. Hun vreedzame missie wordt - hoe kan het anders - herhaaldelijk verstoord door de beide snoodaards Snuf en Snuitje en Pipo moet dan ook veel avonturen doorma ken alvorens hij zijn opdracht tot een goed einde kan brengen. Naast Cees van Oyen en Janine van Wely als Pipo en Mammaloe, komen oude bekenden van dit tweetal ook in dit verhaal voor. Vanzelfsprekend Klukkluk de indiaan, gespeeld door Herbert Joeks en de rovers Snuf en Snuitje, respectievelijk gespeeld door Rudi Falkenhage en Marius Crans. Adèle Bloemendaal speelt in dit ver haal de rol van Blauhilde de zeeheks en Piet Hendriks is de oude kapitein Bereschuim. Incidenteel zullen nog an dere acteurs hun medewerking aan de. serie verlenen. Aan het meteorologisch instituut van de universiteit van Melbourne is appa ratuur ontwikkeld, waarmee kan worden onderzocht of zich op een 'mogelijke vestigingsplaats voor indus trie of op een terrein voor stadsuitbrei ding in de toekomst een luchtvervui lingsprobleem kan voordoen. F.en van de meest beruchte typen van luchtverontreiniging is wel de „smog", een mengsel van rookdeeltjes en mist. dat kan blijven hangen op plaatsen waar de atmosfeer het verschijnsel van inversie vertoont, hetgeen neerkomt op een situatie waarin zich een laag koude lucht boven warme lucht be vindt. Door deze „omkering" van de normale atmosferische gesteldheid wordt de lucht boven het aardopper vlak als door een deksel afgeslöten en kan zich „smog" vormen. De nieuwe radarapparatuur nu kan dergelijke inversielagen opsporen en meten. Gelijktijdig worden dan tempe ratuur en vochtigheid van de lucht bepaald met een zg. „Kytoon" (een combinatie van weerballon en vlieger) en na bewerking van deze verschillende gegevens kan dan iets worden voor speld over de waarschijnlijkheid van een toekomstig luchtverontreinigings probleem. Aangezien inversielagen ook sterke in vloed kunnen uitoefenen op de voort planting van microgolven heeft de Australische PTT al belangstelling ge toond, voor deze „inversie-radar" Als men de toneelsituatie in de drie grote steden van ons land vergelijkt, dan komt Rotterdam er bekaaid af. In Amsterdam is ondanks een gebrek aan speelruimte een grote toneel-verschei denheid. Op het Plein de Nederlandse Comedie, de toneelgroep Centrum speelt er geregeld in serie, Studio (tegenwoordig laboratoriumtheater) is er gevestigd, sinds kort is er het univer siteitstheater en in de periferie werkt het eveneens gesubsidieerde Amstelto- neel. In Den Haag is er naast de Haagse Comedie de Nieuwe Komedie en be staat er het uit beeldende kunstenaars voortgekomen Scarabee. Rotterdam heeft het N.R.T. De Amsterdamse situatie is voor een grote stad en voor de toneelspelers het gunstigst.. Het grote aantal gezelschappen, waarvan vele een eigen taak gekozen hebben, werkt een gezonde competitie in de hand. Het publiek kan een grotere keuze maken uit repertoire en speel stijl. Een „smaakontwikkeling" wordt hierdoor bevorderd. Vanuit Amster dam opereren de laatste jaren een toenemend aantal zgn. vrije produc ties, die het amusement pür sang verte genwoordigen. Goede plaat van Mike Chapman Mike Chapman is een 29-jarige jonge man, die met zijn voortreffelijke gitaarspel en zeer vreemde stem aardig populair aan het worden is in Enge land. Chapman is niet zonder meer in het „folk"-hokje te stoppen. Zijn mu ziek heeft eigenlijk maar erg weinig met deze stijl te maken. Hij is welis waar in folkclubs begonnen te spelen, maar de enige reden daarvoor was, dat die clubs de enige plaatsen waren waar je met een acoestische gitaar op kon treden en waar dan ook nog naar je geluisterd werd. Nu dat allemaal aan het veranderen is, probeert hij zich uit de folkclubs terug te trekken en een gevarieerder publiek te bereiken. Zo konden we hem on langs nog in het VPRO programma Piknik beluisteren, begeleid door drummer Richie Dharma en bassist Rick Kemp, waarvan de laatste ook op zijn nieuwste L.P. „Fully Qualified Surviver" (Harvest SHVL 764) mee speelt. Verder wordt Chapman op deze Ronson is een tijd studio-musicus ge weest en is nu, nadat hij bij Chapman was weggegaan begeleider van David Bowie. De reden dat Chapman met een groep werkt is, dat hij niet tevreden was met alleen de gitaar als instrument en een meer completer geluid voor zijn nummers wilde ontwikkelen. Dat is op deze L.P. meestal goed gelukt. Er wordt vaak een nogal hard geluid geproduceerd (b.v. Soulful Lady, met zeer gevarieerd basspel van Rick Kemp). Moeilijk aan te wennen blijft echter zijn stem met het „Northern" accent, wat af en toe erg gaat vervelen. Teksten en muziek staan echter op een hoog peil. Uitschieters zijn het dik negen minuten durende Aviator (met cello en viool) en „Kodak ghosts" een nummer met zwevend gitaarspel van Chapman. F.P. Het was een uitstekend idee van Esso om een „stadsgids" uit te geven met de plattegronden - op vakkundige wijze wat vereenvoudigd - van 51 Neder landse steden. Elke automobilist weet hoe hij soms zijn tijd zit te verdoen door b.v. al zoekende in allerlei ver- keersknopen terecht te komen in het centrum van de plaats waar hij moet zijn. Wij kunnen dus iedereen aanbeve len deze gids a raison van een rijksdaal der aan te schaffen bij de Esso-stations waar ze over een shop beschikken. We hebben slechts een kleine kritische opmerking als we de spreiding van de opgenomen steden bezien: de witte plek van de Achterhoek. Bij eep even tuele volgende oplage zou het zeer in de rede liggen de stad Doetinchem, het centrum van dit gebied, op te nemen. goed en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Model VE 600, in liefst 4 klc VAN GAZELLE In Rotterdam moet het N.R.T. alles alleen doen. Het lijkt er op dat de directie deze toestand ambieert. Het waarom is niet helemaal duidelijk, maar laat ons proberen daar achter te komen. Natuurlijk is het zo dat er in deze stad ook andere gezelschappen te zien zijn, maar dat is incidenteel en er bestaat een groot verschil tussen een gezelschap dat af en toe op visitie komt en een groep die als het ware in Rotterdam wortelschiet. Zo'n groep kan met zijn publiek in relatie komen. Vanuit de gemeenschappelijke woon plaats. Als er één ding is dat het toneel nodig heeft, is het die relatie met het publiek. In een van onze kranten heeft na een persconferentie met de directie van het N.R.T. gestaan, dat het gezelschap zijn activiteiten gaat verhogen: 550 voor stellingen in het komende seizoen. In onze samenleving raken veel mensen van getallen opder de indruk, maar mijn eerste reactie was, die arme actri ces en acteurs! Er zijn nog een aantal argumenten te noemen om aan te tonen dat men verre van verheugd kan zijn met deze plannen. Iedereen die in Nederland met toneel te maken heeft is er van overtuigd dat er een aantal faktoren zijn die hebben geleid tot de crisis situatie, waar de kranten vol over stonden. De voorwaarden die tot subsi die leiden is er één van. Het verplicht uitbrengen van een groot aantal voorstellingen leidt tot een fa brieksmatigheid, die de kwaliteit aan tast. Deze voorstellingen moeten wor den uitgebracht in een abonnementen systeem waarbij het publiek van te voren plaatsen koopt zonder te weten wat het te zién krijgt. Publiek is door de wijze waarop het een voorstelling ondergaat ook kwaliteits bepalend. Door dit zo langzamerhand totaal ver ouderde systeem is er te weinig tijd om de stukken voor te bereiden. Een shakespeare binnen een maan uitbren gen kan niet. De mogelijkheid om een „miskleun" van het repertoire te voe ren voordat het publiek er mee zit opgescheept, bestaat helemaal niet. Het wordt dan „God zegen de greep" en als de pers aardig voor ons is drukken we het er wel doorheen. Het is voor mij een raadsel waarom het Rotterdamse gezelschap ook nog in het nieuwe Hofplein theater gaat spe len. Mijn kritiek geldt het beleid en niet -de spelenden. Van enige vorm van medeverantwoordelijkheid is voor de geêngageerden geen sprake. Nieuwe benoemingen op het artistieke vlak zijn mededelingen van de leiding. M.i. zal die leiding niet snel iets van haar macht overdragen en wordt daarin gesteund door het stichtingsbestuur en de verantwoordelijke wethouder. In mijn tijd was het argument dat acteurs geen medeverantwoordelijkheid kun nen dragen. Mijn kritiek is dus gericht tegen die leiding. Ik vraag mij af of het artistiek verant woord is gezien de resultaten van het afgelopen seizoen, het gezelschap nog zwaarder te belasten. Tijdens de open bare vergadering van de commissie kunstzaken werd duidelijk dat er ten opzichte van het N.R.T. weinig enthousiastelingen in deze commissie zitten. Het werd door één lid het scherpst geformuleerd; er was niet veel terecht gekomen van de gedane belof ten. De wethouder deed alsof dit niet gezegd was, waardoor hij vermeed dat het gesprek pijnlijk zou worden. Als men verder kijkt dan zou de meest logische conclusie zijn dat de leiding zal -streven naar kwaliteitsverbetering en een artistiek gezicht. Een aantal jonge regiseurs zal tijd moeten vinden om het vak te leren. Iedereen die het toneel een warm hart toedraagt zal ze het allerbeste wensen op die moeilijke weg. Maar in het afgelopem seizoen is er van der geen enkele artistieke reden te vinden, om naast schouwburg,piccolo en het maar amper begonnen contact met de schooljeugd, ook nog een nieuw thea ter te gaan bespelen. Daar zijn noch de Rotterdammers, noch de toneelspeel kunst mee gediend. Of zou het zo kunnen zijn dat het innemen van een monopolie-positie in Rotterdam een bewuste strategie is? Maar dan waar schijnlijk wel de strategie van de angst. Angst dat er in Rotterdam een tweede gezelschap zal komen?- Die grote obstakels, zoals een 2 persoonsbed maken Uw ka mer zo overvolwat is een duo-kombinatie (2 slaapplaat sen op de ruimte van 1) dan een verbetering. Nu verkopen wij een duo-kom binatie bestaande uit 2 ledi kanten (waarvan 1 met wie len) van anthracietkleurig buis, versterkt spiraalnet en 2 poly- aether matrassen (zo licht in gewicht en stofvrij)alles tezamen voor nog géén hon derd tien gulden. duo-kombinatie kompleet met 2 polyaether matrassen van 11 cm hoog Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze duo-kombinaties, 2 anthraciet- kleurige ledikanten met 2 poly aether matrassen in de kleuren beige, rood, blauw, oranje en groen, de maat van 1 matras: 80 x 190 cm, de hele kombinatie Elke vrijdagavond tot 9uur open

De Havenloods | 1970 | | pagina 9