DE HAVENLOODS Aanvaardbare vervuiling beslaat niet Touwtrekken om raadszetels RUNSI6EBIITEN Feest met piccolo en limonade in de Doelen donderdag, 6 augustus 1970 19e jaargang, no. 40 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000 - Na Tokio, New York, Londen en Los Angeles, komt het Rijnmondge bied nu ook op de lijst te staan van gebieden waar het op bepaalde dagen van het jaar slecht toeven is. De alarmeringen, die de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond gedurende de afgelopen week heeft laten uitgaan, zijn daar het meest duidelijk bewijs van. Het zogenaamde „cocktaileffect", waar al herhat rdelijk tegen gewaar schuwd is, heeft thans ook bij ons zijn intrede gedaan. Uiteraard is dit effect reeds vaker opgetreden. Het feit echter, dat het effect thans voor het eerst gedurende een langere periode optreedt, moet iedereen toch wel tot nadenken stemmen. Het voortdurende spelltje van verontrusten die wijzen op de gevaren van de luchtverontreiniging, en van autoriteiten en industriëlen, dat het allemaal nog wel meevalt, wordt nu doorbroken door de werkelijkheid van een verpeste atmosfeer. Natuurlijk: het effect treedt op, wan neer de zonnewarmte zorgt voor een chemische reactie bij de vuiligheid, die de lucht wordt ingespoten en door een gebrek aan wind boven het betrokken gebied blijft hangen. Wanneer er dus een fiks windje waait en de zon niet al te hard schijnt, is er „geen vuiltje aan de lucht". Vandaar, dat een Hoogvliet- se arts maandagavond in een uitzen ding van „Hier en Nu" de rhetorische vraag durfde te stellen: „Maar hoe vaak schijnt de zon bij ons nou eigen lijk? De typische rhetoriek van die groep, die daarmee wil aantonen, dat het allemaal zo erg niet is. Wel vreemd, dat die dan afkomstig is van iemand die moet waken over de gezondheid van zijn medemens. Waarschijnlijk zal diezelfde arts velen van zijn patiënten hebben aangeraden het roken op te geven. Dit is een van de meest verontrustende verschijnselen, het bagatelliseren van de gevaren. Deskundigen wijzen er graag op, dat het „smogeffect", zoals zich dat de laatste tijd in Tokio en New York heeft gemanifesteerd, in het Rijnmondgebied nooit dergelijke ern stige vormen zal aannemen. Daarvoor wordt dan als argumentatie aange voerd, dat de klimatologische omstan digheden hier anders zijn - meer wind, minder lange zonnige perioden dat het verkeer hier (nog) niet zulke grote afmetingen heeft aangenomen als in die gebieden en dat de bebouwing minder dicht is, zodat bijvoorbeeld de uitlaatgassen van auto's gemakkelijker kunnen ontsnappen. In slaap sussen Dit zijn ongetwijfeld argumenten, die de argeloze burger, die graag wil gelo ven, dat hij of zijn kinderen niet aan de gevolgen van de milieu-verontreini ging zullen sterven, in slaap zullen sussen. Hij zal zich daarbij echter moeten realiseren dat het eens in Tokio, en New York ook zo is geweest, dat de industrie in het Rijnmondgebied zich alleen nog maar uitbreidt en dat het aantal auto's ook nog toe zal nemen. En wanneer men dan spreekt over hoge schoorstenen, die er voor zorgen, dat de verpestende stoffen meer wor den verspreid, dan moet hij bedenken, dat de hoeveelheid verpestende stof fen, gezien die uitbreidingen, zullen toenemen en dat het meer verspreiden ook zal betekenen, dat de invloeden zich straks in een groter gebied zullen doen gelden. Reeds nu heeft men in gebieden, ver van de industrie, in „schone" gebieden dus, een verhoogde concentratie van zwaveldioyyde (S02) kunnen constateren. Natuurlijk zal de burger ook de hand in eigen boezem moeten steken. Ieder van ons wil graag in een auto rijden en wanneer men spreekt over luchtveront reiniging zal hij slechts schoorvoetend toegeven, dat zijn auto daar ook aan meewerkt. In mindere mate dan de industrie, weliswaar, maar toch vol doende om, zeker bij een grote toena me van auto's, op bepaalde momenten een „aanvaardbare" verontreiniging om te doen slaan in een „onaanvaard bare". Elke autobezitter heeft dan ook tot taak er voor te zorgen, dat zijn motor zo min mogelijk schadelijke uitlaatgassen produceert. Daarmee wil len wij geen reclame maken voor de „schone" benzine, die thans door ver schillende maatschappijen wordt ge produceerd, omdat die kreet slechts heel betrekkelijk is. Wel wil hiermee gepleit worden voor een regelmatige controle van de motor op produktie van de uitlaatgassen. Wat normen Overigens komen wij steeds meer in het stadium, dat het verboden zou moeten worden over een „aanvaardba re" mate van verontreiniging te spre ken. Zeker, men heeft bepaalde nor men aangelegd. Wanneer die normen worden overschreden, spreekt men van een „onaanvaardbare" verontreiniging. Dat is dan veelal het möment, waarop het cocktaileffect kan optreden. Hét moment, waarop de mensen er last van kunnen krijgen. Onder die grens wordt er echter al heel wat schade aangericht. Schade aan bepaalde gewassen en lagere diersoor ten, maar ook schade bij mensen met gevoelige ademhalingsorganen. Maar daarbij moet men wel bedenken, dat we sinds betrekkelijk korte tijd met dit bijltje hakken. Niemand, maar dan ook niemand, kan een zinnig woord zeggen over de gevolgen van die „aanvaardba re" verontreiniging op lager niveau. Biologen vrezen alleen het ergste. Want daarbij moet men ook bedenken, dat de luchtverontreiniging een onderdeel is van een groot, wereldomvattend probleem en dat men al die factoren niet los van elkaar mag zien. „Aanvaardbare" verontreiniging van water, bodem en lucht en een daarbij komende „aanvaardbare" geluidshin der bestaan niet. Wanneer men de wereld en de mensheid wil bewaren voor de ondergang, zal men elke ver ontreiniging als onaanvaardbaar moe ten beschouwen. Pas dan kunnen we gaan werken aan de opbouw van ons welzijn. Jan Dijkstra. In ons blad van 9 juli publiceer den wij, naast de uitslag van de reportage-wedstrijd over Wood stock, een poppuzzel. Bijgaande foto werd geplaatst en de opgave was, de juiste volgorde van na men van de afgebeelde mensen te zoeken. De tweede en derde vraag luidden respectievelijk hoeveel mensen waren er bij Woodstock en hoe lang duurt de film Woodstock. Met deze twee laatste vragen had nagenoeg nie mand enige moeite. Bijna ieder een weet nu wel, dat 5Ö0.000 mensen het popfestival in Bethel bezochten, en dat de film die naar aanleiding hiervan werd ge maakt, drie uur en vijf minuten duurt. De eerste vraag, - dat was duide lijk - zou alleen maar goed te beantwoorden zijn door de echte popliefhebbers. Van de driehon derd inzendingen die op deze puzzel kwamen, waren dat er ongeveer tweehonderd; een aar dig percentage. Dc juiste volgor de was (voor die honderd ande ren) bovenste rij, van links naar rechts: Joan Baez, Arlo Guthrie, Sly van de Family Stone, Graham Nash van Crosby, Stills, Nash en Young, Jimi Hendrix. De onderste rij van links naar rechts: Richie Havens, Country Joe, John Sebastian, Santana, Joe Cocker. De gelukkige prijswinnaars zijn: eerste prijs, honderd gulden, de Woodstock l.p. (winkelwaarde 48 gulden) en vijf langspeelplaten naar keuze is gewonnen door Anneke Meyer, Henri Eversstraat 294, Rotterdam. Tweede prijs, de Woodstock l.p. en drie lang speelplaten naar keuze is gewon nen door Jeanet Ross, Spoorsin- Jeugdpredikant nam a fscheid van hervormde gemeente Wegens het vertrek naar de hervormde gemeente van De Bilt, heeft ds. A. de Coq afscheid genomen als jeugdpredi- kant van de hervormde gemeente van Schiedam. Ruim zeven jaar is hjj als zodanig werkzaam geweest. Als tekst had de scheidende predikant gekozen: Joh. 6 „Gij wilt toch ook niet weggaan", welke vraag aan de dicipelen gesteld, de predikant in ver band bracht met zijn eigen vertrek, dam gaan verlaten. De situatie van de kerkelijke gemeente is op verschillend terrein op het ogenblik niet zo roos kleurig en daarom 'stelde ds. Ds Coq zich de vraag, of het wel de juiste tijd is om weg te gaan. Een waar geloof zal de gemeente toch voldoende levendig kunnen houden. Op verzoek van de predikant, werden geen afscheidstoespraken gehouden tij dens de dienst in de Grote Kerk. Na afloop van de dienst bestond gelegen heid tot een persoonlijk afscheid van ds. en mevrouw De Coq. gel 10, Vlaardingen en de derde prijs, drie langspeelplaten naar keuze is gewonnen door B. Ver heul, Joubertstraat 206, Gouda. De prijswinnaars zullen alles toe gezonden krijgen door het Wood- stock-pubcentre uit Amsterdam. dagtaak aan het wethouderschap beste den. Inmiddels is echter gebleken, dat Ge deputeerde Staten niet afwijzend staan tegenover een vijfde wethouderszetel in Vlaardingen, een gemeente die ver gelijkbaar is met Schiedam. Het aantal inwoners van Vlaardingen en Schiedam ligt op vrijwel gelijke hoogte, evenals de college-werkzaamheden. Bovendien speelt hier het feit dat de burgemeester een te zware belasting heeft door ook nog de portefeuille van gemeentewer ken te beheren. Als Gedeputeerde Staten dus inzien dat een stad als Schiedam wel aan een vijfde wethouder toe is, dan lijkt het voorshands wel al te sterk gesproken, dat er geen kansen zouden bestaan. Wel zou dan als eerste eis moeten gelden, dat Schiedam wethouders met een volledige dagtaak bezit, hetgeen slechts bij twee van de vier het geval is. Men is geneigd te veronderstellen, dat onder de huidige omstandigheden er een onderbezetting in het college be staat, die groter wordt, als - zoals waarschijnlijk het geval is - de burge meester zijn portefeuille zal afstoten. De eerste vraag is dan wel - en dat geldt voor welk college dan ook - dat er vier „full-timers" komen. Of dat nu een college zal zijn in de huidige politieke constellatie, dan wel in de nieuwe vorm, dus zonder confessionele vertegenwoordiging. In het verleden gold als bevolkings- grens voor vijf wethouders 100.000 inwoners, maar kennelijk hebben Ge deputeerde Staten die grens verlegd, gezien Vlaardingen en ook Delft. \r.x i De oude „vuistregel" is als gevolg van VIJTQ6 ZGtGI uitbreiding van de wethouderlijke werkzaamheden en plichten, moeilijk meer te hanteren en is waarschijnlijk de oorzaak, dat „van bovenaf" ook een andere maatstaf wordt aangelegd. Wat dit alles nu voor Schiedam met zich brengt, zal op korte termijn blij- Er is woensdagavond in Schiedam op nieuw een felle strijd gevoerd om de wethouderszetels. In de vorige vergade ring van de vertegenwoordigers van de diverse raadsfracties kwam als onver wachte wending, dat de KVP en de Prot. Chr. fractie met de SGP niet aan de vorming van een college zal mee werken, als daarin geen twee zetels, voor ieder van de beide fracties één, zou worden beschikbaar gesteld. De PvdA, gesteund door de VVD, D.'66 en de CPN, lieten blijken daar niet mee akkoord te zullen gaan en eisten voor zichzelf twee zetels op met een derde voor de VVD, zodat beide eerstgenoemde groeperingen het met één wethouderszetel zouden moeten doen. Hierbij kwam ook de positie van de burgemeester in het geding, die welis waar officieel niet als „partijman" aangemerkt kan worden in het college, maar nu eenmaal lid van de PvdA is en geacht wordt politieke inzichten te hebben. Hoe dan ook, als de confessio nele groeperingen in de raad tot één enkele wethouderszetel zouden wor den teruggebracht, dan wenst men zich buiten het college op te stellen. Uiter aard wacht het college dan wel een moeilijke situatie, want hoewel de linkse groepering dan een uiterst smal le meerderheid in de raad zal vormen, worden het toch wel zeer wankele zetels achter de collegetafel. En zeer waarschijnlijk zal dan de vierde wet houderszetel aan de CPN ten deel vallen. In de vorige vergadering is met vrij grote zekerheid gesteld, dat de moge lijkheid om uit de impasse te komen door het instellen van een vijfde wet houderszetel, niet haalbaar zou zijn, omdat Gedeputeerde Staten dit niet zouden goedkeuren. Ten eerste omdat Schiedam nog beneden de 100.000 inwoners heeft en ten tweede omdat niet alle huidige wethouders een volle Het is lang niet meer zoals het vroeger was op de Schiedamse zomerkermis, vroeger een groot stadsgebeuren. Er komen wel wat mensen maar van een gezellige drukte is geen sprake. Evenals de kermis is ook het vakantiefeest een beetje aan het aftakelen. De laatste jaren was het de gewoonte dat gelijktijdig met de zomerkermis ook gasten van de buitenlandse jeugduitwisseling in Schiedam aanwezig waren, die laten het dit jaar ook vook het grootste gedeelte afweten. Alleen een aantal Duitse jongeren bezoekt dit jaar Schiedam. Het gebruikelijke Oranjebal, ter afsluiting van het verblijf van de buitenlanders, blijft eveneens achterwege, vanwege het gebrek aan zaalruimte. T.V.DEFECT BEL RADIO „ACTIEF 37.41.21: 01899-5030en 5874 WIJ HELPEN DIRECT öenPR REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45. 49 en 49a Ter afsluiting van de schoolvakanties wordt er zondagmiddag 9 augustus in De Doelen een feestmiddag georganiseerd voor de Rotterdamse jeugd. Een feest, ten eerste omdat het bekende kindertheater Psst van Herman Frank optreedt en ten tweede omdat alle bezoekertjes gratis een glas Green Spot limonade krijgen aangeboden van de Verenigde Ned. Brouwerijen „Breda-Oranjeboom N. V. Er worden zondagmiddag twee voorstellingen gegeven, om één uur en om drie Speciaal voor deze middag heeft Herman Frank een nieuw verhaal geschreven, „Piccolo en de Ontslagwerker", waarin hij zelf de piccolo speelt. Ook het vrouwtje Pardon, gespeeld door Loes Vos, is weer van de partij. Verder spelen mee Bert Nicodem en Louis Lemaire. Er zijn voor beide voorstellingen nog kaarten a f2, - verkrijgbaar aan de kassa van De Doelen. Ouders, die hun kleinsten willen vergezellen zijn natuurlijk van harte welkom. Opnieuw onderzoek naar tbc in Schiedam De Stichting Tuberova zal dinsdag 25 augustus beginnen met het bevolkings onderzoek naar t.b.c. welk onderzoek in Schiedam twee jaar geleden even eens plaats vond. De voor dit onder zoek in aanmerking komende perso nen, (van 15 jaar af) zullen een per soonlijke oproep ontvangen. Op deze uitnodiging is datum en tijdstip nauw keurig aangegeven wanneer men wordt verwacht. Indien men zich zoveel mogelijk aan de op de oproep vermelde tijd houdt, hëeft het geheel een vlot verloop, en wordt de wachttijd tot een minimum beperkt. Als tegemoetkoming in de kosten wordt van het publiek een vrijwillige bijdrage gevraagd van f. 1,50, te voldoen bij het onderzoek. Dringend wordt verzocht indien men niet aan het onderzoek deelneemt de oproep aan het bureau terug te zenden onder vermelding van de reden. Echter een zo groot mogelijke deelname aan dit massaonderzoek is in aller belang. De zittingen van het onderzoekbureau worden op de navolgende data en adressen gehouden: 25 augustus - 16 september Kethel/ Groenoord, Het Trefcentrum, W. An- driessenlaan 65, voorts met ingang van nader te bepalen data op de volgende adressen: Nieuwland, gedeelte West benoorden de B. K. laan, Zaal van de Magnalia Dei' Kerk, Albardastraat, Oosten, Centrum, Comenius A-school, Singel 5, Zuiden, schoolgebouw Zwar- tewaalsestraat 16. ken. Het wordt kiezen of delen. Leo 't Hart. Meester der naïeven in Stedelijk Museum Onder deaankondiging „Meesters der Nai'even" wordt van 8 augustus tot 7 september in het Stedelijk Museum Schiedam een expositie gehouden van de collectie werken van Albert Dome. De expositie wordt vrijdagavond 7 augustus officieel geopend door dr. I. Gans, voorzitter van de Albert Dome Stichting. De expositie omvat 80 schilderijen van nai'eve schilders uit bijna alle landen van Europa, waaronder ook Neder land. De tentoonstelling laat werk zien van schilders, die vaak op latere leef tijd en zonder akademische opleiding zijn begonnen. Het heeft tot in de 20e eeuw geduurd voor de nai'eve schilders gewaardeerd werd. Vaak wordt nog op hem neergekeken, omdat hij niet schil dert volgens de normen, die men op de akademie leert, „hij schildert nai'ef". Hij oberserveert zijn omgeving en schil dert deze soms met een hoeveelheid van details, veroorlooft zich allerlei vrijheden ten aanzien van perspektief, kleur enz. Zijn werk is als het ware een verslag van de werkelijkheid, zonder dat de schilder de bedoeling heeft er een diepere inhoud aan te geven. Maar steeds zal de eerlijkheid van de soms nai'eve bedoelingen naar voren sprin gen. En dat is de grote charme van deze schilderijen, de geheel eigen we reld van de zondagsschilder. Het doel van de Albert Dome Stich ting is om de kreatieve zelfwerkzaam heid te stimuleren. Zij organiseert (en- toonstellingen, schilderwedstrijden, zij kent stipendia toe, bevordert publika- ties en geeft voorlichting. Albert Dor- ne (1904-1965), naar wie de stichting is genoemd, was de oprichter van de Famous Artists Schools, waarmee hij zich inzette voor het bevorderen van schilderen en tekenen als vrijetijdsbe steding. De tentoonstelling in het Ste delijk Museum is gratis toegankelijk. „De Ark" wordt afgebroken Het gebouw „De Ark" in Kethel, zal in verband met de uitwerking van de plannen voor een nieuwe winkelwijk op een terrein langs de Zwaluwelaan, in het najaar worden afgebroken. Dit brengt de geref. kerk in moeilijkheden, die hier de kerkdiensten voor Kethel houdt. In verband hiermee is aan de kerkeraad vgn de herv. gemeente ver zocht, zo mogelijk hulp te verlenen. Zoals bekend, bestaan er van geref. zijde plannen om te komen tot het stichten van een nieuw kerkgebouw. Verwacht wordt, dat „De Ark" in september moet worden ontruimd. De centrale Schiedamse kerkeraad van de herv. gemeente zal trachten tot een regeling te komen, o.a. door het ver schuiven van aanvangstijden van eigen diensten.

De Havenloods | 1970 | | pagina 1