DE HAVENLOODS KVP en Prot. Schiedam nit collegeboot gevallen Strafzaken i nemen toe Actie voor tweede Rode Kruis-schip Uit jaarverslag blijkt: Linkse meerderheid in Schiedamse raad 1900 jaar joodse historie in Oude Kerk te Delft KUMSTGEBITTEM Donderdag, 14 augustus 1970 19e jaargang, no. 41 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000- Bestuurlijk gezien, is Schiedam het laatste jaar van de ene impasse in de andere gevallen. Daar waren eerst de moeilijkheden, toen als gevolg van het conflict over de gronduitgifte, de beide P.v.d.A.-wethouders dreigden af te treden, hetgeen met wat kunst en vliegwerk werd voorkomen. Hoewel de stemresultaten nu niet direct een schokkende verschuiving in partijen te zien gaf, kwam de terugslag veel sterker tot uitdrukking bij de gesprekken over de verdeling van de wethouders portefeuilles. KVP en Prot. Schiedam zijn uit de collegeboot gevallen, en nu maar afwachten waar het gemeenteschip zal stranden. Want, men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat het op een stranding zal uitlopen. De vraag is slechts hoe 1 mg dat zal uitblijven. Een merkwaardig college heeft zich aan de burgerij gepresenteerd. Voor de KVP (7 zetels), Prot. Schiedam (6 zetels en een zetel van de SGP) was geen plaats in het dagelijks bestuur van de gemeente. „Links" moge dan met 23 zetels (D'66 meegerekend) een absolute meerderheid in de Schiedamse gemeenteraad hebben, de vraag is gewettigd, in hoeverre het spel van de democratie gespeeld kan worden. De wethouders Scheffers (P.v.d A.) en Eykenaar (PCG) en mr. van Kinderen (KVP) keren dus niet in het college terug, wel mevrouw Verwey-de Graaff (P.v.d.A.) Hoe men ook over de nieu we situatie moge denken, vast staat, dat de drie scheidende wethouders figuren waren, die hun „vak" kenden. In de vier jaar dat beide eerstgenoemde heren in het college zitting hadden, hebben zij bewezen, zich niet alleen ten volle in te zetten voor de hun toevertrouwde belangen van de ge meente, zij deden dit ook knap en beheerst. 'Wethouder Van Kinderen met zijn wel zeer moeilijke portefeuille o.a. van volkshuisvesting, heeft vooral de laat ste jaren veel kritiek te verduren gekre gen, maar met zijn 20-jarige ervaring heeft hij een stempel op het stadsbe stuur gezet. Men kan niet zeggen, dat in het nieuw gevormde college geen (vrouw) mannen van ervaring zitten, zij het dan ook, dat voor de heer Bolmei;s een uitzondering moet wor den gemaakt. Ervaring Hij heeft het als directeur van de Sporthal Margriet beslist niet kwaad gedaan en zich een goed organisator en koopman getoond, op politiek gebied is hij echter een volmaakt onbekende en een vreemdeling op het terrein van het gemeentebestuur. De heren Hout man (48) en Colle (47) beschikken over een veeljarige ervaring als raadslid, de heer Bolmers mist deze ervaring en men kan zich terecht de vraag stellen, of het voor hem mogelijk zal zijn de hem toevertrouwde gemeentelijke por tefeuille te beheren. De tijd zal ook dat moeten leren. Hij staat voor een moeilijke opgaaf! De meest gedupeerde in dit politieke steekspel is wethouder Eijkenaar, (50) die geheel buiten spel is gezet. Dat is uiteraard ook het geval met mr. Van Kinderen en de heer Scheffers, maar eerstgenoemde bezit zijn advocaten kantoor en de heer Scheffers heeft, als vakbondsbestuurder, landelijk pen ningmeester van de bij het NVV aange sloten Ned. Bond van Vervoersperso- neel, zijn vroegere functie volledig terug. Anders ligt dat met de heer Eijkenaar, die eertijds op de tekenkamer van Wilton-Fijenoord een goede positie had, maar nu zal moeten afwachten, welke mogelijkheden zich voor hem openen. Maar dat is nu eenmaal een gevolg van het kansspel in de poli tiek Zoals we al hebben meegedeeld, had den KVP-PCG het standpunt ingeno men, dat met 14 zetels aanspraak kon worden gemaakt op twee wethouders zetels, de 2 andere zetels voor de P.v.d.A., zoals tot dusver de situatie was. Het is bekend, dat de VVD vocht i voor een eigen zetel, waarbij men met D'66 geen moeite had. Kennelijk voel- De J. Henry Dunant, het hospitaal schip van het Nederlandsche Roode Kruis, bevindt zich thans op één van zijn vele tochten met chronisch zieken en bedlegerigen weer in deze con treien. Jaarlijks genieten niet minder dan 2350 patiënten aan boord van de Dunant van een onvergetelijke vakan tie. Binnenkort komt dit vakantiepro ject van het Roode Kruis extra in de belangstelling te staan, want op 14 oktober zal een nationale inzamelings actie worden gevoerd om ruim f 5 miljoen bijeen te brengen voor een J. Henry Dunant II, gesteund door een. zeer bijzonder avond-vullend televisie programma van de NOS. In 1950 voer voor het eerst een schip door de Nederlandse binnenwateren met aan boord bedlegerige chronisch zieken. Dat was de Kasteel Staverden, die jarenlang diensten op het IJssel- meer had onderhouden. In 1959 kreeg het Roode Kruis dankzij het Nationaal Rampenfonds en de medewerking van het bedrijfsleven de beschikking over een echt hospitaalschip, de huidige J. Henry Dunant. (Tussen twee haakjes: in tijden van nood heeft dit schip een bestemming als rampenschip, waarop zieken, ge wonden en evacué's kunnen worden verzorgd. De keuken heeft dan ook een capaciteit voor duizend maaltij den. Zo werd de Dunant in 1960 ingezet na de overstroming in Tuin dorp Oostzaan en zo werd het schip in februari van dit jaar van zijn winterlig- plaats in Rotterdam naar Gorkum ge- waterstanden op de grote rivieren). Daar de veiligheid aan boord boven alles gaat, beschikt de Dunant over bijzondere voorzieningen als radar, mobilofoon, een patientenlift, een spe ciale geluidsinstallatie en een motor- reddingsschip. Toch is het schip aan vervanging toe. De artsen zijn de laatste jaren steeds meer tot inzicht gekomen dat het verstandig is om juist ook de categorie patiënten, die de gast van de J. Henry Dunant plegen te zijn, zoveel mogelijk te mobiliseren en te laten recreëren. Maar daarvoor is extra ruimte aan boord nodig, ruimte die er thans niet is. Aan de andere kant wil men ook het aantal van 72 gasten per week niet verminderen, omdat er bij het Medisch Bureau van het Roode Kruis elk jaar een grote wachtlijst ligt met de namen van honderden chronisch zieken en bedlegerigen, die voor een tocht met het hospitaalschip in aanmerking ko- Daarom heeft zich onlangs een Comité Fondsvorming Rode Kruis-schip H. Henry Dunant II gevormd, waarvan mevrouw H. A. van Riemsdijk-Philips uit Eindhoven 'voorzitster is en waarin als leden zitting hebben bekende Ne derlanders uit vele schakeringen van het maatschappelijk leven, vooral ook uit de sportwereld. Disc-jockey wedstrijd op IJsseldamse kermis Van 29 augustus tot 5 september wordt in Capelle aan den IJssel de eerste „IJsseldamse kermis" gehouden, op het Slotplein. Tijdens deze feest- week zal, in de feesttent een „open discjockey concours" worden gehou den, afgewisseld door een modeshow van Cap.else Modehuizen. Aan dit dis co-duel kan iedereen meedoen. Juwe- liersbedrijf Ton de Groot heeft voor de winnaar een beker beschikbaar gesteld. De winnaar zal tevens worden uitgeno digd een eigen avondvullende disco show te presenteren in Instuif 70. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij F. N. van Es, Kanaalweg 37, Capel le aan den IJssel, waarna een toelich ting wordt toegezonden. r de men er niet voor om in het college „schaakmat" te worden gezet. Aan de andere kant van de collegetafel is meer ruimte tot manoeuvreren. Geen vijfde De P.v.d.A. bleek om niet geheel dui delijke redenen beslist tegen een vijfde wethouderszetel te zijn, hetgeen o.a. werd gemotiveerd met de omstandig heid, dat er nu vier wethouders in volle dagtaak komen en anderzijds, dat een vijfde wethouder nogeens f 37.000,- per jaar zal gaan kosten, al voerde drs. Simons tijdens de felle discussies in het senioren-convent dat bedrag op tot „enkele tonnen". Evenwel - we signaleerden dit al- zowel Vlaardingen, Delft als Leiden, steden vergelijkbaar met Schiedam, hebben juist dezer dagen een vijfde wethouderszetel toegewezen gekregen, vanwege de toenemende werkzaamhe den. Verder is daar algemeen gesteld, dat bij vier wethouders sprake is van een onderbezetting in een college en de werkzaamheden niet naar wenselijk heid verricht kunnen worden. Hoe dan ook, behalve KVP, PCG en de VVD, voelden de overige fracties niet voor een vijfde wethouder. Het is waarschijnlijk, dat binnenkort een nieuwe wachtgeldregeling voor de wethouders zal worden vastgesteld, waarbij in het eerste jaar 80 procent van het jaarsalaris wordt toegekend, 70 procent in het tweede jaar en 60 procent in het derde jaar. De vraag is De heer Collé, mevrouw Verwey- de Graaf, de heer Houtman, de heer nu maar, hoelang het nieuwe college het zal houden, want dan komen er weer wachtgelders bij Overigens is het in de politieke geschie denis van Schiedam nog niet voorgeko men, dat een communist achter de collegetafel plaatsnam en hebben ver tegenwoordigers van de confessionele groeperingen, daar tot dusver niet ont broken. Bij dit alles is niet te voorspellen of de kiezers c.q. de kiesverenigingen zullen reageren op de gebeurtenissen, die zich tot dusver binnen de stadhuismuren hebben voltrokken. Er zijn geruchten, dat ook uit die richting nog wel iets zal worden ge: egd over de merkwaardige politieke gang van zaken in het dagelijk bestuur van Schiedam. In elk geval, de vier nieuwe wethou ders zijn beslist niet het einde! Leo 't Hart. Wijziging wetgeving maatschappelijk en cultureel welzijn Het gemeentebestuur van Schiedam heeft aan vijftien instanties, werkzaam op maatschappelijk en kultureel gebied een schrijven gezonden, waarin aan dacht wordt gevraagd voor de plannen inzake wijziging van de wetgeving op maatschappelijk en kultureel gebied. Het betrett hier o.a. het instellen van bureaus, waarvoor van rijkswege bij dragen verleend zullen worden. Het middel van subsidieverlening, dat tot nu tóe het stuurinstrument was, acht men ontoereikend om nog langer in dezelfde vorm het welzijn op accepta-. bele wijze te behartigen. Er wordt nu gestreefd naar een wettelijk kader, krachtens welke een evenwichtig be leid bij verdeling van de subsidies mogelijk wordt. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft aan de diverse instanties verzocht adviezen en moge lijk kritiek kenbaar te maken, hetgeen echter op korte termijn dient te ge schieden. Er zal dan een nota van Schiedamse aantekeningen worden sa mengesteld. De instanties die hierbij betrokken zijn betreffen o.a. de Schiedamse Gemeen schap, de Schiedamse Sportraad, Pro Juventute, Geref. Ver. voor Zieken zorg, Humanitas, Interparochieël, Soc. Centrum, Herv. Stichting Ziekenzorg, Kruisraad, St. Raymundus, St. Joris- doelen, Jeugdhaven, wijkverenigingen Nieuwland en Groenoord, Stichting Raad voor bejaarden werk. Gelijktijdig met het begin van het nieuwe schooljaar is het nieuwe scholencomplex aan het Bachplein in gebruik genomen. Het is geen officiële gebeurtenis geworden, dat komt later nog wel. Voor de kinderen, die de school betrokken was het natuurlijk wel een beetje feest, er was een tractatie. Het was nog niet mogelijk het gehele complex in gebruik te nemen, omdat het speelterrein voor de kleuters nog niet gereed is. Daarom wordt voor enige tijd een gedeelte van het parkeerterrein op het Bachplein gebruikt. Op de foto de eersteklassertjes, voor het eerst naar de grote schooi in een nieuw gebouw. Een dezer dagen verscheen weer het jaarverslag van de afdeling Rotterdam van de KNVB. Het is net zoals andere jaren een lijvig boekwerk geworden en uitstekend verzorgd. Wat in dit jaarverslag opvalt, naast de cijferreeks van de secretaris-pen ningmeester, waaruit blijkt dat de afdeling Rotterdam een zeer florerende afdeling is, is het grote aantal strafzaken. De heer Hammerstein, die een verslag doet van de sectie onderzoeken en strafzaken over het seizoen zegt daar van het volgende: „Duizenden wed strijden zijn er door jong en oud gespeeld en onder deze wedstrijden zijn er helaas nog veel te veel, waarin dingen geschieden, die onze mooie sport ontsieren, met als gevolg een beschamend groot aantal onderzoekza- ken en legio waarschuwingen, waar door het aanzien van onze sport in hoge mate wordt geschaad. Maken we thans de balans op, dan constateren we zeer tot onze spijt en ergernis, dat het aantal onderzoekza- ken een forse stijging vertoont en wel van 390 naar 462. Een triest record, waarbij vooral opvalt het grote aantal juniorzaken, wat ons toch wel in hoge mate verontrust. We zullen gezamen lijk al onze krachten moeten inspa nnen, om aan deze onrustbarende ont wikkeling het hoofd te kunnen bie den", aldus de heer Hammerstein, die het teleurstellend vond, dat heel veel boosdoeners het niet nodig vonden gehoor te geven aan de oproep om voor de commissie van onderzoek te verschijnen. „Zelfs de betrokken arbi ters deden dat niet en dat mag toch wel, op zijn zachtst uitgedrukt, als onfatsoenlijk gebrandmerkt worden". Strafzaken In de Brandersbuurt in Schiedam verdwijnt zo zoetjesaan de gehele oude bebouwing. De ruimte die hierdoor ontstaat opent als het ware nieuwe vergezichten. De tekening geeft hier een duidelijk voorbeeld van. Tussen Achter de Teerstoof de Prinsensteeg en de St. Pietersteeg is zo'n toestand ontstaan. Hoog boven een raadselachtige hutspot van oude gebouwtjes steekt het koepeltje van het Zakkendragershuisje uit. Het witte gebouw met de donkere halfronde luiken is vermoedelijk wel een of meer verdiepingen hoger geweest en de luiken wettigen het vermoeden dat het hier een voormalige branderij betreft. Het geheel ziet er nogal bizar uit, vooral door de overwoekering van onkruid, maar men kan het geheel toch een zekere mate van schilderachtigheid niet ontzeggen. Octave De Coninck. r aanleiding van een rapport Er werden een groot aantal zaken in de seniorensector langs schriftelijke weg afgedaan. Verdeeld over de afzonderlij ke afdelingen komt men tot het vol gende beeld Zaterdagmiddagafdeling 98, tegen 93. Juniorenafdelin^ 111 tegen 82. Naar aanleiding van de onderzoeken werd aan 487, vorig seizoen 402, personen een straf opgelegd. In 33 van de bovenvermelde onderzoekzaken werd niet tot strafoplegging overgegaan, waaruit dus overduidelijk blijkt, dat ook de scheidsrechters feilbare mensen zijn, die op een bepaald moment de zaken wel eens verkeerd zien of aan pakken en zulks ook later ruiterlijk willen erkennen. Naast dit alles zijn er nog 470 officiële waarschuwingen uit gedeeld en dat waren er het vorige seizoen 386. Uit alles blijkt dus, dat de spelverru- wing hand over hand toeneemt en wij geloven dat het harde en dikwijls ontoelaatbare voetbal op de TV aan dit alles geen goed doet. Vooral de jeugd is daardoor makkelijk te beïn vloeden en het is daaróm zaak voor de jeugdleiders van de verenigingen aan het een en ander nog meer aandacht te schenken. De jeugdleiderscursussen van de afde ling Rotterdam zijn daar een goede basis voor en we kunnen de verenigin gen dan niet voldoende erop wijzen meer leden bereid te vinden naar deze cursussen te gaan". In de Oude Kerk te Delft zal vanaf 17 augustus tot en met 6 september een tentoonstelling worden gehouden van voorwerpen en herinneringen uit jood se historie en religie tussen de jaren 70-1970. Deze tentoonstelling beoogt de ononderbroken lijn in de joodse geschiedenis aan te duiden, die loopt vanaf de verwoesting van Jeruzalem (70 n. Chr.) en de ondergang der joods-nationale zelfstandigheid,- tot op onze tijd met de terugkeer naar het „beloofde land" de herwonnen natio nale zelfstandigheid en het huidige bezit van de stad Jeruzalem. De kern van de tentoonstelling wordt gevormd door een fraaie inzending van het joods-historisch museum te Am sterdam, de Israël Galerie, eveneens te Amsterdam en een collectie foto's van de kunstfotograaf Ralf Prins te Den Haag. Voorwerpen worden getoond uit joodse historie, religie en folklore, bijbelse bodemvondsten, als ook kunst en kunst-handwerk uit het huidige Israël. Hiernaast is een leestafel inge richt, die uitgebreide informatie biedt. Gedeeltelijk is deze tentoonstelling ook als verkooptentoonstelling inge richt, met o.m. fraai zilverwerk, kunst foto's, literatuur en zelfs souvenirs, w.o een verkleinde copie van de be roemde Jesaja-rol uit de opgravingen te Qumran aan de Dode Zee. De tentoonstelling wordt geopend maandag 17 augustus om 11.30 üur door de Israëlische consul in Den Haag, mevr. Thrya Nir, met vertegen woordiging van het gemeentebestuur van Delft. Het woord zal o.m. ook worden gevoerd door dr. F. J. Krop, landelijk voorzitter van het Genoot schap Nederland-I sraël. Voorts zal Chaim Storosum enkele liederen zin gen. In het kader van deze tentoonstel ling zal ook nog een bijzonder kerk- concert gegeven worden op donderdag 27 augustus (20 uur), eveneens in de Oude Kerk. De tentoonstelling is dage lijks te bezichtigen van 9-18 uur, behalve des zondags en tijdens de kerkdiensten. /OlDEFECT BEL RADIO „ACTIEF" 'elefoon 010 - 16.16.04 en 7.41.21: 01899 -5030 en 5874. WIJ HELPEN DIRECT it 's avonds Huur bereikbaar. CORN. DREBBELSTR. 7. cruirniM REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5,- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT UENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3.' 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a

De Havenloods | 1970 | | pagina 1