DE HAVENLOODS Rotterdamse raad zal het moeilijk krijgen mm WEL OF GEEN HOOGOVENS \Eén Doelen-optreden van j \St.Martin in the Fields Nieuw stadium bereikt in ontwikkeling binnenstad Schiedam KUNSTtEMTIEN GEMEENTE KOOPT PASSAGE THEATER Schiedamse verenigingen: geef ons Passage Theater écht cadeau donderdag, 20 augustus 1970 19e jaargang, no. 42 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25. ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - OPLAGE 255.000- Waarschijnlijk volgende week zal het convenant, de voorwaarden, opgesteld door de Hoogovens en de gemeente Rotterdam, waaronder dit bedrijf zich op de Maasvlakte mag vestigen, worden gepubliceerd. Na een discussieperiode zal de gemeenteraad van Rotterdam dan een uitspraak moeten doen over deze vestiging, waarover in december van het vorige jaar al een principebesluit werd genomen. Thans heeft de Aktiegroep „Schone Randstad Zuid" een rapport gepubliceerd, waarin alle bezwaren tegen de Hoogovens nog eens scherp en duidelijk worden gesteld. Tevens wordt in dit rapport aangetoond hoe de feiten vaak worden verdraaid om tot een gunstiger voorstelling van zaken te komen. Elders in dit nummer kan men meer over dit rapport lezen. Het moment voor publicatie van het rapport is door de actiegroep goed gekozen. Niet alleen, omdat binnen kort het convenant zal verschijnen, waarover ook reeds het een en ander te doen zal zijn. Maar ook, omdat er achter de schijnbare rust, die na de woelige eerste maanden van dit jaar is ingetreden, toch wel het een en ander aan de hand is. In de eerste plaats is daar de twijfel, die bij de samenstellers van het conve nant is gerezen ten aanzien van deeltjes zware metalen, die door de Hoogovens de lucht in zouden worden gestoten. In het rapport wordt daar al iets over gezegd. Hoewel de directie van de Hoogovens tijdens een vergadering in Hoek van Holland op 24 februari van dit jaar heeft verklaard, dat er geen metalen de lucht in zouden gaan, schijnt men thans geen afdoende ant woord te kunnen geven op een vraag ten aanzien van deze kwestie. Sterker nog: het schijnt zo te zijn, dat de Hoogovens zich nog niet in deze mate rie hebben verdiept. In dit verband moet men ook de opdracht zien aan een Amerikaans bureau om een onderzoek in te stellen naar de mate van luchtverontreiniging door de Hoogovens. Let wel: vlak voor het verschijnen van het convenant en - de daarop volgende discussie in de een bedrag van twintig miljoen gulden Rotterdamse gemeenteraad. Dit Ame- is beschikbaar gesteld, rikaanse bureau heeft reeds een rap port uitgebracht. Dat werd echter te licht bevonden en teruggestuurd. Ook hier weer schijnen de metaaldeeltjes, die in de lucht worden gebracht en bijzonder schadelijk zijn voor de volks gezondheid, een rol te spelen. Uitstel? En dan zijn er de geruchten, dat de Tot nu toe heeft men zich in IJmuiden rustig gehouden. Er begint echter een actiegroep van de grond te komen, omdat de argumenten, die in Rijn mond gelden gelijk zijn aan die voor het gebied van het Noordzeekanaal. De mogelijkheid zou niet uitgesloten zijn, dat ook daar een even sterke actie groep ontstaat als de Aktiegroep „Schone Randstad Zuid", die dan te vens gebruik kan maken van de gege vens waarover deze groep beschikt. Het vermoeden is dan ook niet onge grond, dat de Hoogovens zullen trach ten het niet zo ver te laten komen. In hun ogen zal uitstel beter zijn dan publicatie van het Amerikaanse rap port, indien dat inderdaad in het na deel van het bedrijf uitvalt, en een afwijzende uitspraak van de Rotter damse gemeenteraad. Moeilijk Die gemeenteraad zal het echter wel moeilijk krijgen, wanneer hij deze kwestie toch moet behandelen. In de teerste plaats is daar de principe-uit spraak van de „oude" raad en in de tweede plaats is daar de goedkeuring van de vestiging van een electriciteits- centrale op de Maasvlakte, een vesti ging, die nauw verbonden is met die van de Hoogovens en waarvoor reeds Aan de andere kant is er een mentali teitsverandering bij de politieke partij en. Te verwachten valt, dat de nieuwe raadsleden met meer bezwaren komen dan de vorige, omdat zij bij de verkie zingen de leefbaarheid hoog in het vaandel hadden staan. Bovendien zijn Hoogovens de vestiging van een bedrijf vertegenwoordigers van deze partijen op de Maasvlakte zouden willen uit- hd van de Ra stellen, bijvoorbeeld voor een periode van tien jaar, afhankelijk van een nadere beslissing van het Duitse con cern Hoesch waarmee de Hoogovens fusieplannen hebben. Hoewel van de zijde van Hoogovens is verklaard, dat men nog niet overweegt bij het Rotter damse gemeentebestuur uitstel van de beslissing aan te vragen, heeft men daar ook aan toegevoegd, dat dit uit stel wel zal worden gevraagd, wanneer mocht blijken, dat de zaak in de Rotterdamse raad politiek niet haal baar zal zijn. Wat is namelijk het geval? Wanneer de Rotterdamse gemeenteraad afwijzend zou beslissen, zou (je vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op de Maas vlakte voorgoed van de baan zijn. Wanneer er echter uitstel zou komen, zouden de Hoogovens altijd weer op nieuw een aanvraag kunnen indienen. En dan zullen, zo heeft men bij de Hoogovens verklaard, er waarschijnlijk andere inzichten bestaan ten aanzien van de bestrijding van de luchtveront reiniging. Bëpaalde ingewijden hebben echter een andere theorie. Zij wijzen er op, dat de Hoogovens de zaak laat afhan gen van de politieke standpunten en niet van de argumenten van hen, die de verontreiniging van het milieu willen tegengaan. Wanneer immers de Hoog ovens zich niet op de Maasvlakte mo gen vestigen, omdat het bedrijf veront reinigend gaat werken en wanneer het Amerikaanse rapport ook in dit op zicht een negatief oordeel zal uitspre ken, zal men ook in IJmuiden in moeilijkheden kunnen komen. Daar immers zal het bedrijf zich dan dras tisch moeten uitbreiden, waarvoor nog ruimte voldoende is. de Aktiegroep „Schone Rand stad Zuid" en als zodanig ook gekant tegen de vestiging van de Hoogovens. Verschillende gemeenteraden, zoals bijvoorbeeld Vlaardingen, hebben zich reeds uitgesproken tegen die vestiging. Straks zal aan de Coolsingel beslist moeten worden over een milieu-vervui lend bedrijf, dat 45 km van die plek af ligt en dat met de wetenschap, dat alle tussenliggende gemeenten bezwaar hebben. Ogenschijnlijk lijkt de uitein delijke beslissing van de raadsleden dan niet moeilijk, maar juist een politieke kat kan zeer vreemde sprongen maken. Jan Dijkstra Bouw woningen aan Nieuwe Damlaan Op eer. terrein gelegen tussen de Nieu we Damlaan en de Schimmelpenninck- straat zal door Muijs en de Winter Bouw- en Aannemingsmaatschappij een flat worden gebouwd van tien woonlagen, met totaal 100 woningwet woningen, waartoe B. en W. van Schie dam de raad de nodige voorstellen De voorbereiding van de bouwplannen in Woudhoek-Zuid, zo deelt het colle ge mee, vergt meer tijd dan aanvanke lijk was voorzien. Met uitzondering van de 160 woningen, zullen naar wordt verwacht, geen woningen in genoemd gebied in 1970 meer ge bouwd worden. Om stagnatie in de woningbouw te voorkomen is daarom nagegaan, welke grond elders in de gemeente op korte termijn voor wo ningbouw gereed kan worden gemaakt. J Onder auspiciën van Weekblad De Havenloods komt het J wereldberoemde kamerorkest The Academy of St. Martin in J the Fields o.l.v. Neville Marriner vrijdag 4 september naar M I Rotterdam voor een éénmalig optreden in de grote zaal van De 1 Doelen. Dit orkest - waarover u in dit blad nog verder I gei'nformeerd wordt - heeft een zeer dr.uk bezet programma en reist de hele wereld over. De agenda is volgeboekt tot en met 1973 en het is niet minder dan een uniek gebeuren dat wij g The Academy of St. Martin in the Fields nog hebben kunnen g g contracteren. In het voorprogramma staat het in ons land zeer g bekende Nederlands Blazers Ensefnble o.l.v. David Zinman. De g bezoekers van deze avond kunnen van een zeer spectaculair optreden verzekerd zijn. Kaartverkoop vanaf 21 augustus UITSLUITEND aan de kassa's van De Doelen, telefoon J 132490. Prijzen der plaatsen f7,50, f 10,,f 12,50 en f 15,- J r. *7^ Er moeten belangrijke beslissingen worden genomen, ook voor hun toe komst. Als de gemeenteraad met het voorstel van B. en W. accoord gaat, wordt een nieuw stadium ingezet met betrekking tot de plannen voor de stadsontwikke ling van Schiedam. Voorgesteld wordt nl. aan de N.V. Maatschap pij tot Projectenontwikkeling „Empeo" opdracht te geven advi serend op te treden aan de hand van het reeds in 1968 door de raad aanvaarde plan tot sanering en reconstructie van de binnen stad. Dit betreft dan in het bij zonder de doorlichting van het door de gemeente gekozen be stemmingsplan en een intern ver- keersonderzoek. Binnen zes maanden na het verlenen van de opdracht, moet Empeo een rap port indienen. Het college van B. en W. acht het gewenst het bureau bij de verdere plannen in te schakelen, omdat dit een integrale aanpak waarborgt bij de uit voering daarvan, inclusief de financie ring. Het college had met twee bureaus besprekingen gevoerd en adviseert nu met Empeo een overeenkomst aan te gaan. De eerste fase omvat de economische doorlichting van het door de gemeente gekozen bestemmingsplan en een in tern verkeersonderzoek aangezien het onlangs in opdracht van Rijnmond en Rotterdam gehouden verkeersonder zoek te weinig gegevens verschaft over de interne verkeersstructuur van de stad Schiedam. Het beperkt zich slechts tot de grote lijnen binnen het Waterweggebied. De gemeente zal de volledige en on voorwaardelijke beschikking krijgen over de resultaten van het nieuwe onderzoek. Daarvoor zal de gemeente f 60.000 betalen, exclusief omzetbelas ting. Wat de verdere kosten betreft is bepaald, dat Empeo in de toekomst de verkoop van beschikbare grond zal gaan behandelen en uit die acquisitie voor vestigingen inkomsten verkrijgt. Als basis worden de grondprijzen aan vaard, die in de exploitatieopzet van het plan zijn aangenomen. Aan de hand van het reeds vastgestelde be stemmingsplan van het bureau Fled- derus van Gent, kan Empeo wijzigin gen voorstellen. Er zal voor de goede communicatie tussen betrokken partijen een stuur groep worden samengesteld bestaande uit personen te benoemen door B. en- W. en door Empeo. Er worden be stemmingsplannen opgesteld, waarin de ontworpen voorzieningen naar ver wachting binnen tien jaar gerealiseerd kunnen worden volgens een vastgesteld programma. ■EMIMTIfS 1ste klas werk vanaf f 5.- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIIIA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34. 38, 45. 49 en 49a Voorstel van KVP en Prot. Schiedam voor vijfde wethouder De fracties van de KVP en Prot. Schiedam hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om met ingang van 1 september een vijfde wethouder te benoemen, gezien de toename van het gemeentelijk werk. We hebben reeds eerder in ons blad de aandacht gevestigd op de wenselijkheid van een vijfde wethouder, waartoe ook in Vlaardingen en Delft is besloten. Het ingediende uitvoerig gemotiveerde voorstel zal in de raadsvergadering van maandag 24 augustus aan de orde komen. Intussen hebben de meerder heidsgroeperingen in de raad besloten een werkprogramma samen te stellen omdat een afspiegelingsprogramma in de komende vier jaar niet haalbaar zou zijn. Aanleg verbindingsweg bij Bokelweg vergt extra krediet industriegebied ten noorden van de Paralelweg, stelde de gemeenteraad van Schiedam in 1959 een bedrag van f 585.000 beschikbaar. Er moeten ech ter nog enkele werken worden uitge voerd, zoals de aanleg van een trottoir langs de Bokelweg, Kommiezenlaan enz. Aanleg van 123 parkeerplaatsen langs eerstgenoemde weg en de aanleg van een groenstrook. Verder is het gewenst een verbindingsweg aan te den voorkomen. Bij de aanleg van de rijksweg is met aanleg van deze verbin- VOOR UW VAKANTIEREIZEN ROTTERDAMSEDIJK 401 TEL266735-156807 OF 265102 DUTON BOEKT WAT U ZOEKT Het is uiteindelijk er dan toch van gekomen, B. en W. stéllen de raad voor over te gaan tot de aankoop van het Passage Theater, dat - onder bepaalde voorwaar den - voor f850.000 kan worden gekocht. Passend in de plannen tot reconstructie van de binnenstad is het college van oordeel, dat het theater een nuttige functie zal kunnen krijgen, gezien ook het gebrek aan zalen in Schiedam. De onderhandelingen met de n.v. de aankoop Tuschinski ovei van het Passage Theater, hebben een pijnlijk en wel zeer langdurig verloop gehad. Toen enige jaren geleden bekend werd, dat Tuschinski van plan was het Theater te verkopen, gezien de slechte uitkom sten van de exploitatie, werden met het gemeentebestuur besprekingen ge opend tot de aankoop. Behalve dat men het over de prijs niet eens kon worden was het college van B. en W. van mening, dat er geen duidelijkheid bestond over de voorwaarden. Er ont stond een scherp meningsverschil en de onderhandelingen kwamen tot een abrupt einde. De partijen bleven stijfhoofdig tegeno ver elkaar staan en ondanks enkele pogingen, konden de besprekingen niet meer op gang worden gebracht, on danks het feit dat er in Schiedam een gebrek aan goede zaalruimte is. Typerend voor de verhoudingen is de triomferende klinkende informatie van het Schiedamse gemeentebestuur, dat „na geruime tijd Tuschinski weer con- "tact met de gemeente heeft opgeno men". Goed dan, het is er van geko men en er is nagegaan of er een modus kon worden gevonden om het theater te behouden. B. en W. delen daarover nu het volgen de mee. Na verschillende besprekingen is over eenstemming bereikt over een koop som van f 850.000 kosten koopster. Dit bedrag is, gezien de taxatie, accep table. Afgesproken is, dat, indien de gemeente na overdracht mocht beslui ten gedurende de weekeinden of op andere dagen alsnog filmvoorstellingen te geven, de exploitatie hiervan door Tuschinski zal geschieden. De financiering van deze investering zal plaats kunnen vinden uit de bin nenkort te ontvangen voorschotten voor de sanering en reconstructie van de binnenstad. Overeengekomen is ver der dat, zoland na het passeren van de akte van overdracht de gemeente niet in staat zal zijn de koopsom te vol doen, aan koopster een rentevergoe ding zal worden gegeven. Beheer Over exploitatie en beheer van het theater, ten behoeve van het cultureel „Uit gesprekken met zang- en muziekverenigingen in Schiedam komt steeds als enige mogelijk heid om te komen tot een oplos sing van het zalenprobleem naar voren, een verbetering en verbou wing van het Passage Theater. Telkens blijkt, dat men dit Thea ter mist. Men heeft weliswaar veel kritiek op de huidige toe stand van het theater, maar men wil dat graag op de koop toene men, wanneer men aan de moge lijkheden welke het toneel biedt, denkt", aldus een conclusie van het rapport, samengesteld door de Schiedamse Gemeenschap na een onder driehonderd Schie damse verenigingen gehouden en quête. De plannen, die eertijds door het gemeentebestuur en de eigenaar van het theater zijn ontworpen, leken aan trekkelijk. Een ingrijpende verbouwing zou geen definitieve oplossing kunnen zijn, omdat men meent vast te moeten houden aan het stichten van een ont moetingscentrum. Dit kan echter ge zien de hoge kosten, ook geen voorlo pige oplossing worden genoemd. Het Passage Theater heeft de mogelijkhe den een ontmoetingscentrum dicht te benaderen. Het zou verbouwd moeten worden tot een complex, dat niet alleen als feestzaal mogelijkheden dam met het zalenprobleem. Om een inzicht te krijgen in de zaalbehoeften, is door de Schiedamse gemeenschap een enquête gehouden onder bijna 300 verenigingen, waarvan er 200 een for mulier ingevuld hebben teruggezon den. Hiervan deelden er 130 mee geen moeilijkheden te hebben met het vin den van een goede zaal voor vergade ren enz., 66 gaven te kennen dit wel te hebben. Klachten De meeste za-ig-, toneel- en muziekver enigingen klagen over het gebrek aan een behoorlijke concertzaal. Voor een groot deel hebben deze klachten niets te maken met het sluiten van Musis Sacrum omdat deze gelegenheid voor grote koren en orkesten toch al niet te gebruiken was vanwege de te geringe toneeloppervlakte en de te lang gerek te vorm van de zaal, die als bijzonder ondoelmatig moeten worden betiteld. Enkele koren en orkesten hebben in verschillende kerken voor hun concer ten gelukkig een onderkomen gevon den; „zeer representatief", zoals één koor meedeelde, „maar weinig comfor tabel". Tevens legt het gebruik van kerken als concertzaal, hoewel er door de kerkbe sturen geen invloedop het programma wordt uitgeoefend, beperkingen op aan het te brengen repertoire. Zo wordt dit tenminste door de gebrui kers aangevoeld. Men kan van kerk ruimten wel concertzalen willen ma ken, maar een bepaalde eerbied voor de sfeer zit er vooral bij de ouderen toch ingeworteld. Dit kan men niet geeft, ook als schouwburg- en direkt veranderen. ^Drumbands en ma- grote groep mensen minder toepasse lijk voorkomen. De zang- en muziekverenigingen zou den het liefst weer de beschikking krijgen over het Passage Theater, als het kan in gewijzigde vorm, omdat de akoestiek in de huidige situatie niet zo best is. De toneelverenigingen missen Musis Sacrum het ergst. In Irene heb ben zij echter een alternatief gevon den, zij het met veel minder mogelijk heden omdat het toneel aanzienlijk kleiner is. Koemarktbrug in slechte staat De slijtlaag van het brugdek van de Koemarktbrug verkeert in slechte staat en vraagt voortdurend onderhoud. De oorzaak is, dat het houten onderdek met de zich daarop bevindende houten blokjes niet goed vast liggen. Ook om de verkeersveiligheid op de brug te verbeteren, moeten nu herstellings werkzaamheden worden uitgevoerd. Een aantal beschadigde houten delen van het onderdek zullen worden ver vangen en een nieuwe slijtlaag zal worden aangebracht. De kosten van het werk worden op f 94.000 geraamd. gebeuren in de gemeente, heeft het college zich nog geen mening gevormd, maar zeker is wel, dat het culturele leven in Schiedam met de beschikbaar stelling van dit theater zeer gediend zal zijn, hetgeen ook moge blijken uit het door de Schiedamse Gemeenschap op gemaakte rapport over de behoefte aan zalen in deze gemeente, welk rapport mede ter inzage is gelegd. Te zijner tijd zullen verbeteringen en aanpassingen nodig zijn in verband met een doelma tig gebruik. Waarschijnlijk zal het no dig zijn deze werken in fasen uit te voeren". Ledenvergadering PvdA Schiedam Donderdagavond 20 augustus wordt door- de afdeling Schiedam van de P.v.d.A. in het Wijkcentrum, dr. Wi- bautplein een ledenvergadering gehou den, waarin het beleid van de rae^o fractie met betrekking tot de wethou derscrisis na de gronduitgiftekwestie aan de orde wordt gesteld Indien gewénst, zal de vergadering gedeeltelijk een besloten karakter dragen. De Vrouwengroep van de afdeling, gaat op 8 september een uitstapje maken naar een meubelfabriek in Cuyk, terwijl ook een bezoek zal worden gebracht aan het openlucht museum in Arnhem. Het afdelingsbe stuur is verder van plan een propagan- da-commissie in te stellen, die in de verschillende stadswijken propaganda zal gaan voeren en contact met de bevolking onderhouden. Omdat de sec retaris van de afdeling, de heer C. Bleeksloot door drukke werkzaamhe- den zijn taak heef* moeten neerleggen, wordt de functie tijdelijk waargeno men door de heer N.C. Kerkhoff. wAAAA4 DWARSGEBAKKEN N ATUURWIT/BOER ER BRUIN/BOER EN- ROG/PUNTJES EN BOLLEN/KRENTEN- ROZIJNENBROOD/KRENTEBOLLEN SLAAPKAMERS brillenmode 'T.V.DEFECT BEL RADIO „ACTIEF" Telefoon OIO - 16.16.04 en 37.41.21: 01899-5030 en 5874. WIJ HELPEN DIRECT t 's avonds Huur bereikbaar CORN. DREBBELSTR. 7, PRACHTIG SOEPBORD "MARINETTE" ALLE caüfornia-producten Spaar voor 3 borden en u ont vangt uw cadeau gratis thuis! Plak uw vlaggetjes op de achter zijde van deze advertentie en stuur deze op aan: CADEAU-CENTRUM Postbus 100 - HARDERWIJK Straat WoonplProv. Aantal borden die is pas l-e-k-k-e-r!

De Havenloods | 1970 | | pagina 1