„We hebben het gevoel dat er informatie wordt achtergehouden m Alsof een tehuis alles oplost..." 8: 2.9 jasca iem 12.95 13.95 Zo simpel is het niet voor bejaarden 95 Werkgroep Milieubeheer Leiden ii «oor yy 95 RAC-West organiseert 2e Groenoordhalrit Roeiwedstrijden voor zeevarenden TÏ Mo DE HAVENLOODS - DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 43-105 Er bestaat in Nederland geen landelijke inventarisatie van de mate van de luchtverontreiniging. Er is geen enkele instantie, die daar enig inzicht in heeft. Vaak worden gegevens achtergehouden, niet alleen door de industrie, maar ook door de overheid. Het Instituut voor Gezondheidstechniek TNO te Delft, dat zich zowel met metingen als met onderzoek op dit gebied bezig houdt, krijgt bijvoorbeeld geen informatie van het Rijk, om redenen, die niemand duidelijk zijn. Tot deze ontstellende conclusie komt de afdeling Luchtverontreiniging van de Werkgroep Milieubeheer van de Universiteit te Leiden, welke werkgroep is ondergebracht bij het Zooölogisch Laboratorium, afdeling Oecologie. In maart van dit jaar werd door de werkgroep aan honderd adressen een vragenlijst gezonden over „meting, on derzoek en organisatie in verband met de bestrijding van luchtverontreini-, ging". Het doel van dit onderzoek was een inzicht te verkrijgen van wat er in Nederland op dit gebied wordt gedaan, welke mensen zich daarmee bezig hou den, welke bedragen daaraan worden besteed en hoe de onderlinge samen werking is. Uit een in juni verschenen interimrapport blijkt, dat men in deze opzet niet is geslaagd, deels door ge brek aan medewerking. „We hadden al het idee, dat het niet zou lopen. Dat is dan ook helemaal uitgekomen. Er wordt heel vaak gesug gereerd, dat er meer wordt gedaan dan in de praktijk blijkt. Er zijn wel verschrikkelijk veel commissies, maar daar zitten veelal dezelfde mensen in. Hun contacten zijn voor ieder ander onduidelijk. In ieder geval wordt de zaak niet erg efficiënt aangepakt", is de mening van de heer W. P. Prud'homme van Reine, die samen met de heer I. Zorge aan deze materie werkt. De gehele werkgroep, waaron der ook de bestudering van de water verontreiniging valt, staat onder leiding van de heer A. A. Mabelis. Van de honderd vragenlijsten had men er op 1 juni zestig teruggekregen. Sindsdien zijn er nog vijf tot zes binnengedruppeld. In het interimrap port wordt daarover gezegd: „Bij het vergelijken van de gegevens dient men er in de eerste plaats rekening mee te houden, dat een aantal groepen nog niet geantwoord hebben. Zo ontbreekt bijvoorbeeld de hele toekomstige con trole-organisatie, die in werking zal treden na het aannemen van de wet inzake de luchtverontreiniging, dus het Directoraat-Generaal van de Volksge zondheid, de Raad voor de Luchtver ontreiniging, de Hoofdinspectie volks gezondheid, belast met het toezicht op de hygiëne van het Milieu en het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid (RIV). Bij de laatstgenoemde instellingen blijkt (volgens telefonische informatie) onze vragenlijst gewoon weggeraakt te zijn. Wij vragen ons Juist omdat 't nog zo aan 't begin van het nieuwe seizoen is, verkopen wij deze nylon anoraks, de fijne herfst- en winterdracht voor kinderen, voor een extra lage prijs! Anoraks van nylon met water afstotende finishing, met cour- telle tussenvoering, helanca manchetten en ritssluiting: Een heerlijk warm jack, in vele kleuren, gemakkelijk zelf te wassen en snel droog. courtelle voering 116-140 146-170 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain nylon anoraks voor jongens en meisjes met waterafstotende finishing, courtelle tussenvoe ring, helanca manchetten, 2 zakjes en ritssluiting, in de kleu ren oker, groen, bruin, rood, bordeaux en turquoise en de maten 92 - 170, nu extra voor delig. Elke vrijdagavond tot 9 Uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Hoogovens De gegevens, die de werkgroep ontving van de industrie zijn zeer summier. De Hoogovens springen er (ondanks hun verontreiniging, red.) gunstig uit. Zij Kampioenschap 70 m a chine schrijven In samenwerking met de VEB, Vereni ging tot bevordering en instandhou ding van Examens voor Bedrijfstypis- ten, en de VIFKA, Vereniging van Importeurs en Fabrikanten van Kan toormachines, organiseert het Ned. In stituut voor Efficiency ter gelegenheid van en tijdens de Efficiencybeurs 1970 op zaterdag 26 september in de Gla- zenzaal van het RAI-Gebouw te Am sterdam de wedstrijd om het Nationaal Kampioenschap Machineschrijven 1970. Deelneming staat open voor ieder die over een grote typevaardigheid be schikt. De volledige uitslag zal nog dezelfde dag bekend worden gemaakt. De opzet van de wedstrijd heeft enkele wijzigingen ondergaan. Om het kam pioenschap wordt gestreden in twee categoriën: mechanische schrijfma chines en elektrische schrijfmachines. Voor de 'hoogst geclassificeerden wor den door VIFKA en RAI Gebouw N.V. aantrekkelijke geldprijzen be schikbaar gesteld. In beide categorieën zijn dit prijzen van 500, 400, 300, 200, 150 en 100 gulden. De algemeen kampioen(e), dus de hoogst geclassifi ceerde van beide categorieën, ontvangt als vanouds de NIVE-wisselbeker. Nadere gegevens: Ned. Instituut voor Efficiency, Parkstraat 18, Den Haag, tel. 070-614991. daarom wel af hoe het dan met klach ten en gegevens over luchtverontreini ging zal gaan". Verstek Er zijn nog andere belangrijke instan ties, die versték hebben laten gaan. Dat zijn het Adviesbureau van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, de Commissie Luchtverontreiniging TNO, de Commissie Bodem, Water, Lucht van Rotterdam en Amsterdam em het K.N.M.I. „Over het algemeen zijn de gegevens, die wij binnen gekregen hebben nog moeilijker te interpreteren", aldus het interimrapport. „Er is bijvoorbeeld nauwelijks iets zinnigs te zeggen over de gelden, die beschikbaar zijn voor onderzoek naar de gevolgen van de luchtverontreiniging. Duidelijk blijkt, dat de belangstelling voor het pro bleem pas vrij kort bestaat. Tien van de 38 groepen bestaan pas een jaar of nog korter. Het wetenschappelijk per-- soneel bestaat in hoofdzaak uit chemi ci en technisch ingenieurs. Er blijken geen medici, biologen en/of veterinai- ren voor te komen, die zich geheel aan het onderzoek van luchtverontreini ging kunnen wijden". De werkgroep vraagt zich daarbij af of het wel zinvol is om zich uitsluitend met „luchtverontreiniging algemeen" bezig te houden. „Daar de invloed van allerlei stoffen apart nog nauwelijks bekend is en er geen goede' maat bestaat voor algemene luchtverontrei niging, dient men meer gedetailleerd te werk te gaan. Dit geldt onverkort voor de informatie-verstrekkende groepen". In het rapport wordt gepleit voor meer coördinatie, voorlichting en openheid bij beleid en controle op het gebied van het voorkomen van luchtverontrei niging. Gegevens over luchtverontreini ging in Den Haag werden enige tijd vastgehouden, voordat men tot publi catie overging. De gevens van Delft zijn nog steeds niet voor publicatie vrijge- „Toen er naar werd gei'nformeerd waarom die gegevens niet werden vrij gegeven, antwoordde men in Delft, dat er in het rapport niets alarmerends staat, zodat het dus ook niet gepubli ceerd hoeft te worden", aldus de heer Prud'homme van Reine. „Maar dat is natuurlijk niet waar. We weten dat de toestand in Den Haag ernstig is en ook in het Westland en het Rijnmondge bied. Dan zou het wel erg vreemd zijn wanneer er in Delft, dat er precies tussen in ligt, niets aan de hand zou verrichten echt onderzoek naar de gevolgen van de luchtverontreiniging, waarvoor dan ook een budget van één miljoen gulden beschikbaar is. „Zout Chemie Botlek geeft op, dat vier che mici elk een procent van hun tijd aan luchtverontreinigingsproblemen beste den, dus twintig uur per jaar of net genoeg tijd om een brief per week te lezen en te beantwoorden", aldus het interimrapport. „Ik heb zeer zeker het gevoel, dat er informatie wordt achtergehouden", zegt de heer Prud'homme van Reine. „Ik geloof ook, dat men de mensen onderschat. Bepaalde instanties heb ben de gegevens wel, maar ze zeggen, dat niemand ze kan interpreteren. En als er dan rapporten verschijnen, stelt men, dat het helemaal niet erg is. Daardoor weet niemand precies wat er aan de hand is, maar we mogen wel stellen, dat het niet fijn gaat. Met de luchtverontreiniging is het nog wel niet zo erg als met het water, maar er moet toch ook niet te veel meer bijkomen. Het water kan helemaal niets meer hebben. Daarom zit er in de bestrijding van de luchtverontreiniging momenteel een gevaar. Want als ze het uit de lucht halen, wordt het in de bodem of het water gestopt. Wat in de bodem zit, komt ook in het water terecht en dat kunnen we helemaal niet meer hebben". Indicator De samenstellers van het rapport be strijden ook de stelling, dat S02 (zwa- veldioxyde) een indicator zou zijn voor alle luchtverontreiniging. „Men kan ook niet zeggen, dat kolibacter- ieën indicators zijn voor de totale verontreiniging van het water. Wel is het zo, dat S02 het best te meten is. Dat is niet mogelijk met PAN, het cocktaileffect, dat van tijd tot tijd boven het Rijnmondgebied optreedt. PAN kan wel gemaakt worden, maar niet bewaard, omdat het zeer explosief is. In Amerika heeft men geprobeerd PAN gekoeld op te slaan, maar daar is de hele zaak ontploft. En als je een gas niet kunt opslaan, kun je ook geen meetapparatuur ijken. Dus is het niet te meten". Het interimrapport van de werkgroep, dat overigens de publiciteit niet of vrijwel niet heeft gehaald, is vooral voor de overheid geen prettig docu ment. Er blijkt uit, dat men, als er tenminste iets wordt gedaan, langs elkaar heen werkt, dat men geheimzin nig doet met onderzoekresultaten en dat men de zaak steeds weer opnieuw probeert te sussen. Daarmee wordt bereikt, dat niemand precies weet wat er aan de hand is. En dat terwijl wetenschapsmensen steeds weer op nieuw een waarschuwende vinger op steken. Maar pok zij gaan de mist in wanneer ze trachten de zaak werkelijk te bestuderen. Jan Dijkstra. U ziet dadelijk dat dit een vest uit de duurdere klasse moet zijnwij verkopen het dan ook alleen tijdens deze speciale aanbieding voor zo'n aantrek kelijke prijs. Chique damesvest gebreid van astroan garens (gemakkelijk te wassenmet moderne revers- kraag, fully fashioned mouw inzet en voorpand met ajour- patroon. Dit luxueuze vest verkopen wij nu voor nog géén achttien gul- troan Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze prachtige astroan damesvesten met reverskraag, fully fashioned mouwinzet en ajourmotief op voorpand, in wit, beige, bruin, bleu, licht en donker groen, rood en cognac, maten 40 t/m 50 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Op vrijdagavond, 11 september organiseert het district 's-Gravenhage en Omg. van de RAC-West, in samenwerking met de directie van de Groenoordhal te Leiden, de 2e Groenoordhalrit. Dit is een automobielsportevenement volgens het Nationaal Reglement voor Betrouwbaarheidsritten, uitgave KNAC 1969. Er kan worden ingeschreven in drie klassen, namelijk: A-klasse voor ervaren deelnemers; B-klasse voor minder ervaren deelnemers; 7 C-klasse voor beginners in de rittensport. Deze „2e Groenoordhalrit" is een o- pen rit, en is verdeeld in twee trajecten welke aaneensluitend gereden dienen te worden. Het eerste traject, lengte circa 60 km. is een eenvoudige (C-klasse), respectievelijk gemodifi ceerd (A- en B-klasse) oriënteringsrit op basis van routebeschrijving. Het tweede traject, lengte eveneens circa 60 km., moet worden geconstrueerd door middel van een kaartleesop- dracht. De start zal plaatsvinden op vrijdaga vond, 11 september in het restaurant van de Groenoordhal te Leiden, Wil lem de Zwijgerlaan 2. Starttijd deelne mer nr. 119.30 uur. Voor de hoogstgeplaatste deelnemers in de drie klassen worden zowel voor de bestuurder als voor de kaartlezer fraaie prijzen ter beschikking gesteld. Inschrijvingen kunnen ujtsluitend ge schieden door middel van een inschrijf formulier, dat met het wedstrijdregle ment verkrijgbaar is bij Het wedstrijdsecretariaat 2e Groe noordhalrit 1970, Isabellaland 81, 'S-GRAVENHAGE. Telefoon (na 19.00 uur): 070- 832729. Kantoor Groenoordhal, Willem de Zwijgerlaan 2, LEIDEN. Telefoon: 01710- 20045. De maatschappelijk werkenden van het Instituut voor Maatschappelijk Werk, van Gereformeerd Maatschappelijk Werk en van Kerkelijk Sociale Arbeid zitten allerlei dingen dwars. En dat willen ze kwijt. Ze vinden dat er hoognodig eens iets moet gebeuren aan het centraal opnamebeleid voor bejaar den. In een drietal artikelen, waarvan hier het tweede, stellen wij hen in de gelegenheid hun grieven en wensen kenbaar te maken. Lezers die hierop willen ingaan kunnen dit doen door te schrijven aan: Aktiegroep, Korhaan- straat 35 óf William Boothlaan 14, Rotterdam. Redactie In ons eerste artikel vorige week constateerden wij een chaos in het beleid rond de toewijzing van serviceflats voor bejaarden en verzorgingstehuizen. Een heel ander aspect van het huisvestingsprobleem van de bejaarden willen wij hier aanroeren. Ons inziens menen teveel mensen nog, dat de oplossing voor een groot scala van moeilijkheden te vinden is door plaatsing van bejaarden in verzorgings tehuizen. Ook een groot aantal bejaarden heeft zich deze mening laten opdringen. Voorbeelden? Onze practijk geeft er genoeg: Mevrouw A is 72 jaar, woont drie hoog, kan slecht trappen klimmen, is voor de rest goed gezond. Moet zij daarom naar een verzorgingstehuis? Haar omgeving vindt van wel. „Tenslotte moet, als je 72 jaar bent, een keuze maken". Maar kan zij dat? Zou voor haaf de oplossing niet veel meer liggen in een benedenwoning? Maar een benedenwoning is zo moeilijk te vinden, je kunt er bijna niet aankomen. Moeten wij haar daarom adviseren naar een verzorgingstehuis te gaan? Wat zou mevrouw A zélf het liefst willen? Heeft zij geen recht op een keuzemogelijkheid? Wat is haar welzijn? Mevrouw B is heel eenzaam en erg bang. Van haar familie leeft er nog één zus die in Brabant woont. Kinderen heeft zij niet. Ook veel van haar kennissen zijn weggevallen, dat gaat zo als je ouder wordt. Ook zij wil naar een verzorgingste huis. Zou ze daar minder eenzaam zijn? Op een kamertje alleen; tussen mensen die er lichamelijk misschien veel slechter aan toe zijn dan zijzelf, in een nieuwe, onvoltooide buitenwijk, ver van haar vertrouwde leefsituatie. Misschien zou mevrouw B het liefst naar haar zus in Brabant gaan, maar wie zal dat betalen? Heeft mevrouw B werkelijk veel te kiezen? Als zij niet weet, dat er sociëteiten zijn waar ze leeftijdsgenoten zou kunnen ontmoeten of culturele ochtenden waar zij naar toe zou kunnen gaan? Mijnheer C is weduwnaar, 75 jaar. Hij heeft nooit voor zichzelf behoeven te koken. Heeft eigenlijk twee linkerhanden waar het huishoudelijke aangelegenhe den betreft. Hij zit bovendien in een te grote woning. Moet hij daarom naar een verzorgingstehuis? Als hij kleiner zou wonen, hulp zou krijgen in zijn huishouding, misschien de warme maaltijden verzorgd via een dienstencentrum of zo Is de oplossing van een bejaardentehuis zo ideaal? Voor mensen die zichzelf werkelijk niet meer zelfstandig kunnen handhaven wel. In bovengenoemde situaties zouden wij graag vraagtekens zetten. Hoe komt het dat in bovengenoemde situaties het verzorgingstehuis dikwijls als enige oplossing wordt gezien? Een belangrijke factor lijkt ons te zijn, dat de laatste jaren in allerlei publicaties door allerlei mensen een soort reclame-campag ne is gevoerd voor de verzorgingstehuizen. Misschien was het aanvankelijk goed en nodig te laten zien, dat het verzorgingstehuis van nü volkomen anders is dan het oudenliedengesticht van vroeger. Maar is de balans op dit moment niet teveel naar de andere kant doorgeslagen? Wordt het verzorgingstehuis niet teveel geidealiseerd? Voorlichting Aan eerlijke voorlichting over de tehuizen moet nog veel gebeuren. Vaak weten kinderen, familie en buren van bejaarden niet, dat zij de bejaarde, die nog niet aan plaatssing toe is, naar een uiterst problematische leefsituatie toeduwen. Wie naar een verzorgingstehuis gaat, gaat een andere leefwereld binnen, gaat misschien zelfs een nieuwe levensfase in. Dit beseffen te weinig mensen. De problemen komen dan, als men eenmaal in het tehuis is. De weg terug is dikwijls versperd (huis opgezegd, spulletjes verkocht of weggedaan, je wordt steeds ouder, je kunt eigenlijk niet meer terugDikwijls speelt er angst mee bij het verzoek om inschrijving voor een verzorgingstehuis. Angst voor: „Als er zich iets zou voordoen, dan ben je tenminste verzorgd". Wij zullen naar de tijd moeten, dat „als zich iets voordoet, als de situatie urgent wordt" er ook op redelijke termijn een plaats beschikbaar is. Zo goed als iemand met een gebroken been of blindedarm niet maanden hoeft te wachten op een plaats in het ziekenhuis. En voor een aantal van onze bejaarden is het verzorgingstehuis een zeer goede, soms dringend noodzakelijke oplossing, wat wij toch nog wel eens duidelijk willen onderstrepen. Meedenken Moet er dan niet méér gedaan worden aan die voorzieningen in de wijk en aan de voorlichting over die voorzieningen? Moeten we daar niét allemaal véél meer mee bezig zijn? Kan de bejaarde daar zelf niet over meedenken? Of ligt de toekomst van ieder die ouder wordt vast: „Opgeruimd staat netjes Is het bouwen van tehuizen niet veel kostbaarder dan het creëren van goede voorzieningen in de wijk? Gaat het bij het bouwen van tehuizen wel altijd echt om het WELZIJN van de bejaarden? Zowel het bouwen van tehuizen en woningen voor bejaarden als het creëren van voorzieningen gebeurt over de hoofden van de bejaarden heen. Wordt het niet hoog tijd dat we van de bejaarden zélf horen wat zij nu werkelijk willen en nodig hebben? Waar blijft het récht van inspraak van de bejaarden zelf? Zijn de bejaarden zich er van bewust, dat zij dit recht hebben, dat zij zich niet als onmondige kinderen behoeven te laten behandelen? Wanneer wordt de bejaarde zelf kritisch en aktief op dit gebied? Iets voor de bonden misschien? Of voor de bejaardenpartij 65plus die wij sinds kort kennen? We hebben de indruk, dat veel mensen véél gelukkiger zouden kunnen zijn als zij meer zicht kregen op de mogelijkheden en de onmogelijkheden. Op onze schoenen-afdeling staan ze voor U klaar, deze echt suède lederen schoenen (en wat kunt U beter hebben dan zo'n soepel natuurpro- dukt). Suède lederen damesmolière, een ideale gemaksschoen keu rig afgewerkt, met ijzersterke zool en prima pasvorm per paar voor nog géén negen gul- \/anaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de schoenen afdeling, entresol, deze suède lederen damesmolières met oer degelijke zool, in de maten 36 t/m 40 in de kleuren bruin en beige per paar Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Ter gelegenheid van het feestelijk her denken van 25 jaar opbouw van de stad Rotterdam nodigt het Comité C'70 dat de festiviteiten rondom dit gebeuren organiseert gezagvoerders, of ficieren en overige bemanningsleden aan boord van de in de Rotterdamse havens liggende schepen uit tot deelna me aan een internationale roeiwed- strijd voor scheepsbemanningen op za terdag 29 augustus. Deze wedstrijd welke om 's middags 1 uur aanvangt, vindt plaats op de rivier de Maas, beoosten de Maasbruggen langs de noordelijke oever (Rederij Tieleman- Oosterkade). De afstand bedraagt 400 meter. Er wordt geroeid in gelijkwaardige sloepen, die voor dit evenement wor den afgestaan door het opleidingsschip voor de handelsvaart „Nederlander". Gelegenheid tot aanmelden uiterlijk vrijdag 17.00 uur, in noodgevallen tot zaterdag 10.00 uur bij: Gem. bureau „Sociale Zorg voor Zee-, Rijn- en binnenvaart", Schiedamse Vest 44e, telef. 133999; tevens bij alle zeemans tehuizen en scheepsagentschappen. Het is altijd een prettige ge dachte als U nog een paar extra nylons in voorraad heeft, nu kunt U Uw voorraadje uit breiden met 5 paar mooie naadloze nylons. Ragfijne naadloze nylons in plain met teen- en hielverster- king,. nylons van strikt eerste keus, nu per 5 paar voor nog géén drie gulden. Prachtige kousen, vergelijkbaar met de beste op kousengebied, 5 paar, per paar voor nog géén zes dubbeltjes. 5 paar naadloze nylons in plain eerste keus teen en hiel versterkt Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze kwaliteits nylons, in diverse kleuren en de maten 8V2 t/m 11 per 5 paar van dezelfde maat t\t\ Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 23