Op het andere halfrond kennen ze Feijenoord nn ook CYNAR feijenoord in de finale! Gin DE HAVENLOODS - DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 De strateeg Ernst Happel behaalde na een slechte openingszet toch nog een Kindvall, Van Duivenbode en Geilman (v.r.n.l.) kijken waar het wel naar toe De ontvangst in Argentinië was overweldigend, het eten trouwens ook. Kopbal van Hasil, doelpunt...afgekeurd, buitenspel. Twee Nederlanders hebben in Buenos Aires in een televisieprogram ma, dat direct de lucht inging, gezorgd voor hysterie bij een kleine tien miljoen kijkers. In een „voor-de-vuist-weg-programma", gepresen teerd door. een klein mannetje met een grote baard, een soort televisie-kabouter, lieten de twee Feijenoord-supporters het „Hand-in- -hand" weerklinken. Zolang het over hand-in-hand ging, vonden de Argentijnse toeschouwers in de televisiezaal het best, maar zodra het „Feijenoord één" weerklonk, brak er een hels gejoel los. Het puur chauvinistische voetbalvolk van Argentinië wist niets van de „woor den en daden", maar begreep drommels goed, dat in dit supporters lied de loftrompet over Feijenoord weerklonk. Estudiantes de la Plata was op dat moment de club, die het moest maken, het was tenslotte de Argentijnse verte genwoordiger, die het clubvoetbal van Zuid-Amerika hoog moest houden. In een gezellig Italiaans restaurant in Buenos Aires liet de barkeeper met een veelzeggend gebaar blijken, dat hij een andere kijk op de dingen had. Ge vraagd naar zijn mening over Estudian tes, bracht hij zijn hand op strothoog te, maakte een fel horizontaal gebaar, en zeiGrrr..." Over de uitslag van het treffen was hij daarentegen zeer positief. Drie vingers gingen omhoog van de éne hand, terwijl met de andere hand een keurige nul werd gemaakt door duim en wijsvinger. Kijkend naar ons verschrikte en ongelovige gezicht, maakte hij v^h de nul toch maar een één. Argentijnen zijn namelijk zeer voorkomende mensen, die alles willen doen om het hun gasten naar de zin te maken. Robert Lantos, de enige fotograaf uit Europa, die de ontmoeting tussen Estudiantes en Feijenoord op de plaat mocht vastleggen, is nog steeds opgeto gen over de gastvrijheid, behulpzaam heid en vriendelijkheid van de Argen tijnen, ondanks het hysterische gebrul, de rookbommen en het gooien van voorwerpen. „Bij de Argentijnen mocht ik bijvoorbeeld foto's nemen, waar en wanneer ik wilde. Het elftal van Estudiantes liet zich gewillig door tientallen fotografen onder vuur ne men. Dit in tegenstelling tot Feijenoord, dat de enige fotograaf uit Nederland, na een vliegreis van 17 uur nukkig buitensloot, evenals trouwens ook de Argentijnse en andere Zuid- amerikaanse fotografen. Wat dat be treft heeft de Feijenoord-leiding een slechte beurt gemaakt. Ook na de wedstrijd moest de Capellenaar Lantos in La Gandella, het buitenverblijf van de Feijenoorders, smeken om een foto. In Buenos Aires, waar de auto's met verstevigde bumpers door de straten snellen en waar de chauffeurs keer op keer gebruik maken van hun bepantse ring, sta je als' Europeaan met stom heid geslagen. Om uit een parkeer- strook te komen, die van begin tot eind gevuld is, hebben de Argentijnen een praktische methode uitgevonden. Vol gas naar voren en dan naar achte ren en de ruimte is groot genoeg om met dezelfde brutaliteit tussen de niet aflatende verkeersstroom te kruipen. Bij de kruispunten heeft volgens de wet de van rechtskomende automobi list voorrang, maar in de praktijk geldt het recht van de brutaalste. Typisch is, dat bij een botsing een felle woorden wisseling volgt met veel armgebaren, maar enkele minuten later zigzagt men weer even vrolijk tussen het andere verkeer door. Over verzekeringen wordt niet gesproken. Ook in het voetbalstadion een hels kabaal bij de eerste confrontatie tussen de twee voetbalgrootmachten. Tijdens de wedstrijd en zeker in de voor Feijenoord zo moeilijke beginfase, brulden de Argentijnen hun kelen schor, maar naarmate de houder van de Europa-cup zijn stempel op het gebeuren ging drukken, werd het stil ler. De Nederlanders kregen zelfs her haaldelijk applaus. Ook Eddy Treytel, die volgens de achter zijn doel staande Robert Lantos, een uitstekende twee de helft heeft gekeept. Een open doek je was er ook voor Van Hanegem toen hij geblesseerd het veld verliet. De sportiviteit, die er op het veld was, was er ook op de tribunes. Feijenoord heeft door zijn uit-wed- strijd in Buenos Aires nu enige bekend heid gekregen. Voor die tijd had nog niemand van de Rotterdamse ploeg gehoord. Zelfs Cruyffie is een grote onbekende en men is hoogst verbaasd als er verteld wordt, dat een zekere Jan van Beveren voor een kleine miljoen gulden is verkocht. Zelfs in het vliegtuig van de volgens Lantos onvolprezen Braziliaanse maat schappij „Varig", waar hij de Brazi liaanse supermarkt-eigenaar Rubom Celso Russo ontmoette, werd er met een schouderophalen geantwoord op de vraag of de veelbereisde Braziliaan ooit van Feijenoord had gehoord. De supermarkt-boss kent Feijenoord nu; de spelers zaten in hetzelfde vliegtuig. En de stemming in het vliegtuig bij de Feijenoorders? Zelfverzekerd. Uit de gesprekken wordt duidelijk, dat zij de beste zijn, de beste ploeg van de wereld, die in de eerstkomende jaren nog aan de top zal blijven. Overigens moet dét volgende week woensdag nog bewezen worden. Jan Rietveld. Gespannen bij Uw T.V. Feijenoord in de finale Uw maag speelt mee. Overtollig maagzuur zet U buitenspel. Norac werwint het! Zorg dat U Norac bij de hand hebt. Uw apotheker of drogist heeft het 'n toonbank. ÜJMUML. De Kromme wordt verzorgd van Happel: Hollandse bloemen in een tribune. De eerste strategische l gelijkmaker, hét doelpunt van de avond

De Havenloods | 1970 | | pagina 17