"M lm lil alH m 11 SFEERLOOS POPFESTIVAL OP WIGHT Veilig auto-kinderzitje volgens eigen ontwerp V WIM VAN MANSUM's TROTS Maandag laatste Hap- en Snaplunch DE HAVENLOODS - DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 Ook voor de dames onder onze klanten, die een grotere maat hebben verkopen wij nu panties dia bijzonder gemakkelijk zit ten. 1e Keus panties, geen buis- panties, maar mooie gevormde panties met ingezet kruisje, ladderstop, versterkt broekje en teenversterkingpanties uit de prijsklasse van f 2,75. Nu betaalt U voor zo'n klasse' panty een uiterst lage prijs nog géén een gulden negentig. naadloze panty nylons met versterkt ingezet kruis je, ladderstop en teenver sterking. geschikt voor de japonma- ten 36 t/m 46. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze panty kousen van een extra kwaliteit, in de modekleur ca- resse en de maten S, M, L, EL, (japonmaten mm f\f\ 36 t/m 46), flxll per stuk U*/ voor Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best. R.R.B. gaat lesgeven in zwembad West Eindelijk kan de Rotterdamse Red dingsbrigade in het westelijk stadsdeel een begin maken met de opleiding voor zwemmen en zwemmend redden, zowel aan kinderen (vanaf zes jaar) als aan volwassenen. Met ingang van 15 september gaat de Reddingsbrigade in het splinternieuwe zwembad aan de Spaanseweg van start. Voor de kinde ren zijn de lessen van 18.30 20.30 uur en voor de volwassenen 12 jaar en ouder) van 20.30 - 21.30 uur. Dat het geen weelde is dat de brigade meer oefengelegenheid krijgt, blijkt uit de droeve statistiek van verdrinkingsge- vallen. Jaar in jaar uit zijn er slachtof fers te betreuren, die als ze hadden kunnen zwemmen ongetwijfeld de wal kant zouden hebben bereikt. Het nog steeds nijpende tekort aan behoorlijke zwembaden is hier uiteraard mede schuldig aan. Een ieder die zich in de zwemkunst wil bekwamen, of de zwemmer die het reddend'zwemmen wil leren kan zich vanaf genoemde datum in het zwembad laten inschrij ven als lid. Voor eventuele inlichtingen kan men contact opnemen met het secretariaat van de R.R.B., Henri E- versstraat 278, tel. 202709! Op zoek naar een plaats voor de nacht Afgelopen half jaar heeft zijn bedrijf, de N.V. Rimo, tienduizenden kinder gordels verkocht in ons land en in het buitenland. De gordels zijn ontworpen in samenwerking met T.N.O. Voor de leeftijdsgroep van zes maanden tot twee jaar heeft de heer Van Mansum zelf een opblaasbaar zitje ontworpen, dat met het gordeltje een combinatie „In oktober '64, ik was toen nog firmant van een ander bedrijf, werd ik door T.N.O. gevraagd om mee te wer ken aan het ontwerpen van een goede veiligheidsgordel voor kinderen. Ik had al contacten met T.N.O. omdat wij diepvriesoveralls maakten. Zodoende zijn we aan het werk gegaan. We hebben proeven genomen met poppen (de grote noemde men Olivier en de kleinere Pinocchio) in een schietstoel op een proefbaan. De resqltaten van die proeven hebben geleid tot de kin dergordels die we thans maken". De heer Van Mansum begon samen met zijn vrouw en de heer Van Moer gestel in 1967 voor zichzelf onder de firmanaam N.V. Rimo. Het bedrijf vervaardigt twee soorten kindergor dels, het type Pinocchio voor kinderen van twee tot zeven jaar en het merk Rimo in combinatie met het kinderzit je. Datlaatste is de grote trots van de heer Van Mansum, want het is zoals gezegd een geheel eigen ontwerp en het heeft al de goedkeuring gekregen van T.N.O. en de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen en bij een verge lijkend warenonderzoek van de consu mentenbond en de ANWB gepubli ceerd in de consumentengids van mei 1970, is de gordel als een van drie beste en het zitje als het beste uit de bus gekomen. op een gegeven n len. Ik dacht, daa maken zijn, want zo'n kind heeft verder nergens steun en dat wordt doodmoe. Zo kwam ik op het idee van een opblaasbaar zitje, dat ook als bedje kan worden gebruikt, eenvoudigweg door het zittinxje uit te klappen. Nou dat is gelukt. Er is op het ogenblik een enorme vraag naar, vooral in het bui tenland. Voor het komende jaar ver wacht ik een zeer grote verkoop". De Rimo-kinderzitjes met gordel wor den in de grote warenhuizen, cash- en carry-bedrijven, auto-shops en detailza ken verkocht. Het model Pinocchio is bij de autohandelaren verkrijgbaar. „Inmiddels ben ik alweer met iets anders bezig", aldus de heer Van Man sum. „Als je achter je bureau gaat zitten, omdat het toch zo lekker loopt, dan is het foute boel. Je moet niet wachten tot de markt verzadigd is en dan paniekerig gaan zoeken naar een nieuw product. Maar ik geef toe, dat de confectie- branche het niet gemakkelijk heeft. Het zijn vooral de loonkosten waar men op stuk valt. Ik verwacht dan ook, dat er in de toekomst internatio nale fusies tot stand komen, omdat ons land alleen een veel te klein afzetgebied vormt. Daarom heb ik het altijd gezocht in bijzondere dingen. Zo maak ik diepvriesoveralls en seizoen- pakken voor bouwnijverheid, zodat men ook bij regen en vorst kan door werken. N.V. Rimo is gevestigd in de Aelbrechtsstraat 46, in een tot kantoor verbouwd woonhuis. „Deze ruimte wordt waarschijnlijk wel te klein", zegt de heer Van Mansum, die zelf in Capelle a.d. IJssel woont, „maar ik zit hier gewoon erg fijn. Ik werk al jaren in deze buurt en ik ken hier iedereen. Veel werk wordt gedaan door thuis werkers en die wonen hier ook alle maal. Wat T.N.O. betreft, er is in Europa geen tweede instituut als dit. Wij staan met de research zoals die door T.N.O. wordt verricht, na Amerika op de tweede plaats. In Amerika zijn overi gens de eisen wat betreft veiligheid van de auto vele malen zwaarder dan hier. Er is daar ook een enorme produktie van veiligheidsgordels. Maar ik ver wacht, dat het gebruik van gordels hier in Nederland ook zal toenemen. Er wordt namelijk geschat, dat in 1980 ons land vijf miljoen autobezitters zal tellen. We kunnen dus nog vooruit". T.H. Het Rimo-kinderzitje met gordeltje. Het gordeltje is via het zitje t achterbank van de Het is zondagmorgen acht uur. Het sub-tropische eiland Wight aan de En gelse zuidkust ligt verhuld in een mor gennevel. De zon doet er alles aan deze waas te doorbreken. Ook vandaag zal het weer een warme dag worden. De heuvel is bezaaid met tentjes en slapen de jongelui, soms in niet meer gehuld dan hun jassen, dicht tegen elkaar om zo weinig mogelijk last van de kou te hebben. Heel langzaam komt het leven weer op gang. Een bontgekleurd leven, vol met de meest zonderling uitgedoste jongemensen. Op hun beurt weer uit gerust met de soms wonderlijkste za ken, veelkleurige vlaggen en doeken. Ietwat katerig allemaal, want het is die zaterdagnacht erg laat geworden, maar toch opgewekt. Voor het eerst die bewuste zaterdag avond was de stemming er goed inge komen. Er werd geapplaudiseerd en meegezongen en verspreid over het terrein en de omliggende heuvels brandden er honderden kampvuren, een sprookjes-achtig gezicht. De dag was al iets levendiger begonnen dan de vrijdag daarvoor door het optreden van John Sebastian. Het enthousiasme ebde echter weer weg tot omstreeks zes uur Joni Mitchell het podium betrad, die met haar muziek en zang de popliefhebbers in actie deed ko men. Tiny Tim, die daarna optrad, versterkte dat element en eindelijk na bijna twee dagen begon er iets te groeien dat op sfeer leek. Er werd uitbundig gelachen toen Tiny Tim zijn oude toppers van zo'n twee, drie jaar terug van stal haalde, incluis het iele hoge stemmetje. En toen hij overging op oud-Engelse volksliedjes stond de hele schare op en zong mee, met de vingers van de opgestoken handen het V-teken ma kend, over het Land van de Hoop en de Glorie en andere beschrijvingen van het „good old England". Het werd erg laat die nacht. Na de Who en Melanie besloten Sly an the Family Stone de dag en luidden tevens een nieuwe in. „Politiestaat" Terwijl een steeds groter wordende stroom over de heuvel naar de zee trekt om daar te gaan zwemmen, proberen op het festival terrein deze vroege zondagochtend de suppoosten de overgebleven jongeren die daar sla pen, te bewegen het veld te ontruimen, wat echter niet lukt. Een overwinning voor die jongelui, die alleen voor de zaterdag een dagticket hadden en nu de zondag gratis kunnen bijwonen. Het is ook de enige soepelheid die tijdens het festival door de organisatoren werd betracht. Twee dagen lang had men zeer duidelijk en pijnlijk de aanwezig heid van de organisatie, met een forse aanhang van „security-men" (een soort veiligheidsorganisatie) en politie, ge voeld. Waarschijnlijk bang dat na Woodstock en Kralingen ook Wight een financieel debacle zou worden, heeft men op alle manieren getracht de mogelijkheid tot het gratis binnendrin gen te voorkomen. Terwijl de massa popminnaars zich op een veld bevond, dat aan vier zijden omgeven was door een dubbele, soms driedubbele afrastering van golfplaten, was het tussen deze omheiningen even eens zwart van de mensen. Alleen hier geen duidelijke popliefhebbers, doch ernstig kijkende bobbies en mannen van de „security", uitgerust met walkie-talkies en woest blaffende her dershonden. Tevens patrouilleerden daar nog bij leden van de organisatie van het festi val, die korte metten maakten met een ieder die zich tussen de omheining bevond en daar volgens hen niets te zoeken had. Wijzelf ondervonden dit toe we een security-man interview den. Hier kennelijk niet op gesteld, werden we „gearresteerd" en naar een wagen geleid. We kregen nog gezel schap van drie leden van een West- Duitse filmploeg, die opnamen maak ten voor de Duitse televisie en even eens gevankelijk werden weggevoerd. Buiten het festival-terrein gekomen, mochten we uitstappen, opnieuw een kaart kopen en ons weer tussen het publiek begeven. Beroep was op geen enkele wijze mogelijk. Een jeugdige Fransman werd, toen hij door onbegrip een verkeerde ingang inliep, door een hond gegrepen, die zijn broek aan flarden trok. Direct daarna werd hij overgegeven aan de Levendige handel Bij de ingang van het terrein werden stencils uitgegeven, waarin dè vervelen de gevolgen van Engelse celstraf wer den uiteengezet voor diegenen, die soms onverhoopt van plan waren drugs te gebruiken of te verhandelen, zich geheel zouden ontdoen van hun kle ding of andere handelingen zouden plegen welke normaliter in het open baar verboden zijn. Zowel op als bui ten het terrein was er dan ook geen „officiële" drug-verkoop, zoals bijv. in Kralingen, uitgezonderd wat particulie re handelaren die het risico namen door de in groten getale aanwezig zijnde politiemensen gearresteerd te worden, hetgeen ook herhaaldelijk voorkwam. Het is dan ook niet erg verwonderlijk dat er erg weinig sfeer was. Het pu bliek lag meestal lusteloos voor zich uit te staren en er werd amper geap plaudiseerd. Op zaterdagmorgen verlie ten al vele teleurgestelden het festival. Bij de ingang probeerden ze hun tickets voor zondag kwijt te raken. Terwijl de organisatoren zich op het podium maar uitputten in complimen ten aan de luisterende massa en er de vrede stonden te prediken, zei een jonge Engelsman het heel treffend: „They mean to say: We love you, when you pay". De bijkomende voorzieningen waren goed, alleen niet altijd berekend op zo'n massale toeloop. De organisatie de festivalgangers van de boot naar Wight op het 35 kilometer zuidelijker gelegen popterrein te brengen, waar voor een continudienst van bussen was ingeschakeld, werkte uitstekend. Op het terrein zelf was gezorgd voor een aantal stands voor de verkoop van dranken, snacks, ijs, broodjes etc. De levendigste handel als op een markt was echter weL buiten de afbakening. Het scheen wel of alles wat maar enigszins neringdoende was in wijde omgeving overijld naar het terrein was gekomen om alsnog een graantje mee te pikken. Zelfs over de heuvel rukten, toen daar groepen mensen naakt in zee zwommen, in ijltempo enkele wagens aan van een plaatselijke hot-dog en ice-cream-verkoper. De beste popsfeer heerste nog onder diegenen, die op de heuvel waren gekropen. Links van het terrein be vond zich namelijk een vrij steile heu vel, die door de organisatoren niet betrokken kon worden in het door hen aanvankelijk geplande festival terrein. Toen echter de stroom jonge toeristen aanwies en Wight overspoeld raakte door het popvolk, was de heuvel al vlug bezet, hetgeen niet zo in de smaak viel bij de organisatoren. Het uitzicht Bobbies binnen de plaatijzeren muren van het festival-terrein. Aan de andere kant zitten de wanbetalers op de heu vel, de enige plaats waar popsfeer was. op het festival was vandaar namelijk grandioos en het geluid kon gewoon niet beter. Alleen was alles gratis. Na eerst de doorzichtige fabel gelanceerd te hebben, dat er wel eens slangen op de heuvel konden zitten, probeerden de organisatoren het voor de tweede maal, door mensen naar boven te sturen met kaarten om ze aldaar te verkopen. Geen mens was echter daar toe bereid en alle bedreigingen werden lachend in de wind geslagen en op de heuvel vierde men een groot feest. Uren voordat het festival ten einde was, trok een lange stoet van enkele tienduizenden al weer huiswaarts, be pakt met slaapzakken en tentjes. De bussen konden de geweldige toeloop niet verwerken en men wachtte gedul dig in de brandend hete zon. Het einde van het derde Wight-festival. Te horen aan de uitlatingen van vele bezoekers mag betwijfeld worden of er een vierde zal komen. Zeker niet in deze formule. Ook financieel is de huidige formule niet haalbaar meer. Hoe langer hoe meer popgroepen en artiesten gaan fabuleuze bedragen vragen en stellen vaak ridicule eisen. De toegangsprijzen moeten dan weer, om dat te dekken, zo hoog worden, dat het voor de meesten onbetaalbaar wordt. We gelo ven niet dat de organisatoren op Wight met een bezoekersaantal van ongeveer 500.000, terwijl er 140.000 nodig wa ren om de kosten te dekken, verlies hebben geleden. Zelfs niet de schade gemaakt op de laatste dag in aanmer king genomen. De opzet was er com mercieel genoeg voor. Wat aantal be treft was dit festival onbetwist de meerdere van Woodstock en Kralingen, qua sfeer verreweg het slechtste. S. Slavenburg. Maanda7 september wordt de laatste van de serie Hap- en Snaplunches gehouden in het Philipspaviljoen (op het Weena) in het kader van C'70. Om 12.50 zal spreken drs. J. A. M. Weter- man, directeur van de Sociale Acade mie te Rotterdam, over „Mogelijkhe den en moeilijkheden van het welzijns beleid". Men kan vanaf 12 uur terecht. Broodjes en koffie zijn verkrijgbaar. Ieder is welkom. De Hap- en Snaplun ches, die elke maandag vanaf 11 mei werden gehouden, werden georgani seerd door de Remonstrantse Gemeen te, de Doopsgezinde Gemeente en de vrijzinnig hervormde Pauluskerkge- meente. Er is over het algemeen goede belangstelling geweest met vaak geani meerde discussie. Bridgeclub '34 is weer open voor nieuwe leden Elke dinsdagavond is er in het Bridge- centrum aan de Mariniersweg 26 gele genheid voor dames en heren, met enige ervaring, om te bridgen met de bridge-club '34. Aanvang 20 uur. Ver dere inlichtingen mevr. Wassink, Mau velaan 5, tel. 182355 b.g.g. tel. 227260. Wim van Mansum. WIM VAN MANSUM is van huis uit' confectionneur. Volgens Van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandse taal is dat een fabri kant van confectiekleding maar die maakt Van Mansum niet en die wil hij ook niet maken, want het textielbedrijf gaat volgens hem achteruit. „Het is een zeer loonintensief bedrijf en als je een betrekkelijk kleine zaak hebt red je het nooit. Dan moet je de bakens verzetten en een dusdanig artikel maken, dat de looninten- siteit geen rol speelt is zijn me ning. Zo'n artikel maakt Wim van Mansum, namelijk autoveiligheidsgordels voor kinderen van twee tot zeven jaar.

De Havenloods | 1970 | | pagina 9