1. a Celloconcert Hans Kox is „verjaardagsstuk" Met Andere Woorden 98 95 %ct Ned. Kamerorkest jubileert Jimi Hen in de Doelen 4 8 L s 10 s 31 s s s s s 51 s H 1 s s s s s r4 s s s f s s s s s femina opent DE HAVENLOODS - DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 Het Nederlands Kamerorkest herdenkt in het seizoen 1970-1971 zijn 15-jarig bestaan met een reeks abonnementsconcerten, die drie eeuwen Europese muziek uit vele landen van Europa vertegenwoordigen. Een cello-concert, dat Hans Kox in opdracht van de Johan Wagenaarstichting heeft gecomponeerd, is het „verjaardagsstuk" voor het jubilerend Nederlands Kamerorkest. Anner Bijlsma is de vertolker van dit cello-concert, die hiermede tevens de première verzorgt. Het mag als een artistieke bijzonder heid worden beschouwd, dat de serie piano-concerten van Mozart, waarme de het vorige seizoen een begin werd gemaakt, in het jubileum-jaar zal wor den voortgezet met K.V. 449 (solist Theo Bruins), K.V. 450 (solist Rudolf Firkusny), K.V. 453 (solist André Mozart van Saltzburg, dewelke maar agt Jaaren oud is, en op eene wonder- baare wyze de moejelijkste Concerten en Solo's van de beroemdste meesters, zoals ook verscheide van zyne eige composities executeerd. Deze jonge Musicant heeft zyne zoo uitmuntende gaaven aan het Stadhouderlijke Hof TschaikofskyX K.V. 466 (solist Clif- etc laaten hooren en de Verwondering ford Curzon), K.V. 488 (solist Radu Lupu) en K.V. 503 (soliste Martha Argerich). Naast de vaste dirigenten Szymon Goldberg en David Zinman treedt als gastdirigent op de Tsjech Zdenek Macal. Als opera-componist zal Mozart in deze concerten-serie, die dit seizoen van zes tot zeven is uitgebreid, nog vertegenwoordigd zijn met „Der Schauspieldirektor", een „komedie met muziek bestaande uit een ouvertu re, twee aria's, een terzet en vaudevil le", zoals Mozart deze komische opera in zijn dagboek registreerde. Sylvia Geszty zingt de rol van Madame Herz, Marilyn Tyler die van Mademoi- dag 30 September 1765, in de Zael v< en Goedkeuring van een ieder wegge dragen". Het resultaat was dat Wolfgang, met zijn zusje Nannerl op 30 september 1765 in Den Haag zijn eerste openbare concert in de „Oude Doelen" op het Tournooiveld kon geven, dat drie da gen tevoren met het navolgende be richt in de 's Gravenhaegsche Courant was bekend gemaakt: Voor de vuyst „Met permissie zal de Heer Mozart, Muziek Meester van den Prins Bisschop Saltzburg, de eer hebben op Maen- Naast de grootmeesters uit het barokke en klassieke tijdperk, zo als Handel (Concerto grosso opus Rameau (Suite „Le Temple de la Gloire"), Haydn (Symphonieën nrs. 6, 8 en 44) en Mozart (Symphonie K.V. 201) speelt het Nederlands Kamerorkest stukken van moderne componisten als Leos Janaoek met „Concertino", Bela Bartok met „Muziek voor strijkers, slagwerk en celesta", Albert Rous- sel met „Sinfinietta" voor strijkers, Arthur Honegger met „Le Dit des Jeux du Monde", William Boyce met „Symphonie" opus 2, nr. 1, Paul Hindemith met „Fünf Stücke für Streicher" en Josef Suk met „Serenade" voor strijkers en de eigentijdse componisten Will Eisma (Diaphora), Benjamin Britten (Va riaties op een thema van Frank Bridge), Nikos Skalkottas (Tien schetsen voor strijkers), Anestis Logothetis (Agglomeratie) en Hans Kox (Cello-concert). selle Silberklang en Simon Geest die van Monsieur Vogelsang. Sieto Hoving is de verteller in dit Singspiel, dat ter ere van de gouver neur-generaal der Nederlanden, de her tog Albert von Sachsen-Teschen en zijn gemalin, de aarts-hertogin Christi ne, door keizer Joseph II tijdens een „Lustfest" werd opgevoerd. In Nederland Tot zover de voorlichting, waaruit blijkt dat in de programmering Mozart centraal staat. Het leek ons derhalve wel interessant eens iets meer te vertel len over zijn verblijf in Nederland, waarvan de meeste concertbezoekers weinig of niets afweten. Na een lange kunstreis door Duitsland, Engeland en België kwam 11 septem ber 1765 Leopold Mozart met zijn acht-jarige Wolfgang en zijn vijf jaar oudere dochtertje Mannerl per trek schuit van Rotterdam in Den Haag aan om tijdens de inhuldigingsfeesten van Prins Willem V op te treden. Vrij spoedig na zijn aankomst kreeg vader Leopold gelegenheid zijn beide kinde ren aan het hof van prinses Caroline van Nassau Weilberg te laten horen. Maar met dit optreden kon hij de hoge financiële kosten, verbonden aan zijn Nederlandse toernee, niet dekken. Hij zon op andere middelen en begiftigd als hij was met een sterk zakentalent en feeling voor public relation maakte hij van dit hof-concert gebruik door middel van publiciteit de aandacht van het Haagse en Leidse publiek op Wolf gang te vestigen. Gedateerd 20 september 1765 lezen we in de Leidsche Courant de volgende mededeling: „Tegenwoordig bevind zig alhier de beroemde Musicant J. G. W. stereo langspeelplaten voor nog geen twee gulden Van verschillende buitenlandse platenmaatschappijen kochten wij restantpartijen splinter nieuwe stereo l.p.'s, die wij U nu voor een unieke prijs gaan aanbieden De normale prijs van bekende stereo l.p.'s ligt ong. tussen de f 7,50 en f 12,80nu koopt U bij ons dezelfde stereo platen voor nog géén twee gul den per stuk. Bekende stereo l.p.'s fook mo no afspeelbaar) in de meest gevraagde genres. Deze keer willen wij speciaal de klassieke muziek onder Uw aandacht brengen met o.a. beroemde werken van Beethoven, Vivaldi (Vier jaargetijden), Berlioz, Hayden, Mozart en een ouver- turenplaat. tfenEjosef HAYDN o.a.: London Symphony Orchestra, Wiener Kammer- orchestra. Sir John Barbirolli (van de proms), Leslie Jones, enz. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in onze disco-hoek in de kelder bekende stereo l.p.'s (ook mono afspeelbaar) met beroemde werken van Beethoven, Vivaldi, Berlioz, Hayden, Mozart en een ouver turen plaat, keus uit vele titels, per stuk voor een spotprijs den Oude.Doelen in 's Hage Groot Concert te geeven, in het welke zijn Zoon, oud maer 8 Jaeren en 8 Maenden, beneevens zijn Dogter, oud 14 Jaeren, Concerten op het Clavecim- bel zullen executeeren. Alle de ouver tures zullen zijn van de Compositie van dien jonge Componist die nooyt zijn weerga gevonden hebbende, de goed keuring van de Hoven van Weenen, Versailles en Londen heeft weggedra gen. De Liefhebbers kunnen na hun paisier hem Muziek voorleggen, hy zal het zelve alles voor de vuyst speelen. Ieder billet voor een persoon is 3 Guldens, en voor een Heer en Daame fl. 5,50. De Entree-Billeten worden uytgegeeven by den Heer Mozart, Lo- geerende op den Hoek van de Burgwal, alwaerde Stad Parys uithangt, alsmee- de in den Ouden Doelen". Uit dit bericht bljjkt, dat de Mozart's hun intrek hadden genomen in de herberg „A la Ville de Paris", waar het hun, blijkens aantekeningen van vader Leopold, niet zo goed bevallen was, want hij sprak hierin van „une trés mauvaise auberge". Later is de familie Mozart naar het Spui 44 verhuisd, waar zij hun intrek genomen hadden bij de horlogemaker Erkens. Het huis is helaas circa 35 jaar geleden afgebro- ken" Ziekten Vier dagen voor dit concert werd Nannerl ernstig ziek, zodat zij haar medewerking hieraan niet heeft kun nen geven. Toen zjj circa half novem ber beter was, werd Wolfgang door een zware ziekte getroffen. Eerst 22 janua ri 1766 kon hy weer optreden. Onmiddellijk na dit concert vertrok de familie Mozart naar Amsterdam, waar 29 januari in de Manegezaal het eerste concert werd gegeven. Over hun ver blijf in Amsterdam is niet veel bewaard gebleven. Het enige wat wij weten is, dat Wolfgang en Nannerl op 26 februa ri op een tweede concert, dat wederom in de Manegehal gehouden werd, zijn opgetreden. In verband met de inhuldigingsfeesten in Den Haag, die van 7 tot 12 maart duurden, heeft Leopold met zijn kin deren Amsterdam in de eerste dagen van maart verlaten. Voor deze feesten heeft Wolfgang de opdracht gekregen enkele composities te maken, maar in hoeverre hij aan deze feestelijkheden zelf heeft deelge nomen is niet bekend. Na afloop hier van is Mozart nog ongeveer vijf weken in Den Haag gebleven om met Nannerl aan het Hof nog enkele concerten te geven. Daarna volgde op 16 april nog een concert in Amsterdam en op 21 april een concert in Utrecht, waarvan in een Resolutie van het Collegium Musicum Ultrajectinum van 18 april 1766 gewag is gemaakt. Daarin staat „Monsr. Mozart Virtuozo, het Collegie verzogt hebbende om 't gebruik van het orkest en instrumenten, is zulks naa deliberatie hem op den ouden voet en conditiën geaccordeert". Verwondering En in de Utrechtsche Courant van 18 april 1766 lezen we de advertentie: „Sieur Mozart, Capelmeester van zyne Hoogheid den Heer Aerdsbisschop en Prins van Saltzburg, zal de eer hebben, aenstaende Maendag namiddag den 21 April in de Muziek-Zael op 't Vreeburg te Utrecht een groot Concert te gee ven, waarin z(jn Zoontje oud 9 jaeren, en zyne Dochter oud 14 jaeren, Sona ten en Concerten op Clavecimbel exe cuteeren zullen. Alle de Symphonien zullen van de Compositie van dien kleinen Componist zyn, die de verwon dering der Hoven van Weenen, Vrank- ryk, Engeland en Holland heeft wegge dragen. De Prys voor een Heer met een Daame is 3 en voor een enkel Persoon 2 guldens. De Biljetten zijn te beko men by bovengemelden Sieur Mozart, gelogeert by Sieur Mos in de Plaefs-Ro- Rotterdam weer naar Parijs vertrok ken. Of Mozart Rotterdam alleen als doorgangsplaats heeft aangedaan of dat hij er ook concerten heeft gegeven: over dit laatste zijn op het Gemeente archief geen documenten aanwezig, die Mozart hierover uitsluitsel geven. Aangenomen moet worden dat Mozart Rotterdam alleen bezocht heeft voor zijn doorreis naar Den Haag en Aamsterdam en voor zijn terugreis naar Parijs. Wilhelmus Vermeldenswaard is, dat Mozart tij dens zijn verblijf in Nederland elf muziekwerken heeft gecomponeerd, waarvan de meeste in verband staan met de feesten, waarvoor hij naar ons land was gekomen. Zo componeerde hij o.a. zeven variaties op het toenmali ge Wilhelmus onder de titel „Air com- munement dit Wilhelm van Nassau, Varié pour le Clavecin par le fameux J. G. W. Mozart". Verder „Six Sonates Pour Clavecin avec l'accompagnement d'un Violon", Opus 4, die opgedragen zijn aan de Prinses van Nassau Weil- burg; een „Symphonie für 2 Violinen, Viola, Bass, 2 Oboen, 2 Hörner" en „Acht Variaties op een gelegenheids compositie van C. E. Graf, getiteld „Op de Installatie van zijn Doorluchti ge Hoogheid Willem den Vijfden, Erf stadhouder der Zeven Vereenigde Pro vinciën...op dezelfs 18e Verjaaring en meerdeijaarigheid den 8ste Maart des jaars 1766". Wij willen dit historisch verhaal beslui ten met de mededeling, dat het Ge meentemuseum te 's Gravenhage het handschrift van een ander muziekwerk van Mozart bewaart, die speciaal voor de feesten is gecomponeerd nl. het „Galimathias Musicum" (muzikale on zin), dat geschreven is voor hobo, fagot, eerste en tweede viool, alt en bas. IDO EYL. Als U er dit najaar nog een paar jumpertjes bij wilt hebben en vooral van afwisseling in Uw garderobe houdt, dan verwachten wij U nu. U kiest nu een flatteuze pull over uit. Een 100% acrylique damespullover, fully fashioned, in modieus model met (urtle- neck in vele modekleuren. Een pracht van een pullover voor nog géén tientje. acrylique fully fashioned zo gewassen, zo droog in 7 modekleuren Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acrylique damespul lovers in de kleuren aubergine, paars, kana riegeel, oudrose, groen, bleu en wit en de maten 38 t/m 48 NIVONDAG IN BRIELLE Nivon jongeren, Rotterdam - Den Haag, organiseren op zaterdag 12 sep tember in samenwerking met de V.V.V. Brielle: Vanaf 10 uur creatieve markt bij Bastion IX, met o.a. potte- bakken, emailleren, exposities enz. Vanaf 14 uur Havenspektakel, met o.a. touwlopen, boomstamvaren en wal king water experiments. Brielle pop in de Sloepenloods aan het Maarland m.m.v. wonderland-lightshow vanaf 20 uur Super Sister, Opus, Confrontation. Kaartverkoop f 5,- bij V.V.V. Briel le vanaf 5 september en 's avonds aan de zaal. „Een watergeest die je in slaap tovert? herhaalde heeft erg veel gasten". „Dat is een goed idee", zei Barretje. Niet gek! Dat is handig als je last hebt Barretje, „kom, we lopen er wel even langs". Even van slapenloosheid! „Ja maar, je wordt niet meer later, terwijl de gasten van moe Nazei zaten te wakker" antwoordde Wappe. „Dat is wel lastig", smullen van de boterhammen met bruine suiker, zei Barretje, „dan moeten we die meneer Beuzebel- kuierden Barretje en Wappe over een stille land- der maar uit de weg blijven! Zullen we nog een weg. t Is een fraaie avond zei Barretje. „Waar wandelingetje maken voordat de zonnerik onder- zuhen we morgenavond zijn. „Dan zijn we al by gaat? „Ja, dat is goed", antwoordde Wappe, het Grote Water als de Grote Zwemmerik tenmin- „maar wat doen we nu met de boterhammen? ste opschietantwoordde Wappe. „Maar std eens, wat komt daaraan? Terwijl Barretje en Wappe samen een wandelinge tje maakten en genoten van de dalende zonnerik ontdekte Barretje plotseling een verontrustende figuur die hen snel tegemoet kwam. „Ossenokke zeun", mompelde Wappe geschrokken, ,,'t zwarte wiefke, dat voorspelt niet veel goeds". „Laten we gauw omkeren", zei Barretje met een bibberende stem, „je weet nooit". Inmiddels was het vrouwtje al dichterbij gekomen en giechelde toen ze de angstige gezichten zag van de twee duinkabouters. „Hihihi, zozozo, zijn jullie daar nou, haha, ik had al over jullie gehoord en ik dacht, kom, ik ga eens j kijken en een praatje met ze maken", zei het j vrouwtje met een krakende stem. „Banetje en j Wappe, de Viege Nazcls, nietwaar, haha.... ik heb jullie iets te vertellen, iets héél ^tereslftitc. W J maar niet bang hoor, ik doe jullie geen kwaad. Helemaal niet, hoewel veel kabouters en andere wezens hier dat denken. Kom, laten we hier even I op die boomstam gaan zitten, dat praat makkelij- ker nietwaar". En een beetje angstig namen de kabouters plaats naast het griezelig uitziende oude j vrouwtje. Zondag 13 september zal de gigant uit de popwereld Jimi Hendrix met zijn Experience, als onderdeel van een Eu ropees toernee twee optredens in de Rotterdamse Doelen geven. Oorspron kelijk lag het in de bedoeling van de organisatoren, de Mojo-productions, een concert in een van de grote hallen (bijv. Ahoy) te geven, maar aangezien deze alle op de 13e bezet zyn, viel men terug op de Doelen waardoor de prij zen (variërend van f 15,- tot f35,-) niet misselijk zijn. (Alleen Hendrix kost al f 40.000,-). Jimi Hendrix was na het ontbinden van de originele Experience (met Noel Redding en Mitch Mitchell) naar Ame rika gegaan, waar hij na enige onduide lijke dingen gedaan te hebben The Band of Gypsys oprichtte, naast hem bestaande uit Billy Lox (bas) en de formidabele drummer Buddy Miles. Zij maakten een „life" L.P., die onlangs hier verscheen. De groep viel weer uit elkaar en Hendrix formeerde een nieuwe Expe rience met Mitch Mitchell op drums en Billy Lox op bas. In deze formatie werd op Wight opgetreden en zal de groep hier ook te zien zjjn. In het voorprogramma zit de Ameri kaanse groep Cat Mother, die een L.P. gemaakt heeft mede geproduceerd door Jimi Hendrix. Na dit Europese toernee vertrekt Hendrix weer naar Amerika en zal dan voorlopig hier niet meer te zien zjjn. Verder nieuws: Op het programma van Mojo staan verder The Incredible Stringband, en onder handelingen zijn gaande met The Fly ing Burrito Brothers, die binnenkort weer naar Engeland komen. Fred Piek. K»E*S*ZEGELS, bij de vooruitstrevende winkelier tel. 010-13.34.01 S r4 9 10 19 is 14 1? IS r4 i) 1 u r4 11 fl S fs r4 14 r4 i? is 30 r1 Ji 31 35 is 3? 38 39 f4 94 VI n 93 f4 99 95 9? !T r4 ia r4 52 sv r4 si 54 S7 r4 59 59 61 i 44 66 n si f4 70 fl r4 71 ff r4 ii 71 1 r4 91 So «fl ii r4 81 S3 Si 89 as Hb 87 90 91 V* 91 u 99 IS 96 r4 97 91 r4 r4 101 102 104 r4 101 10! 104 14? li m r4 109 110 III lit r4 ui B> Mevr. M. Been, Geuzenstraat 3a, Rot terdam 3006 zond de juiste oplossing van de puzzel in. Deze luidde: Ieder vat geeft wat het in heeft. De oplossin gen van deze week kunnen weer gezon den worden naar de puzzelredactie van De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. De oplossingen moeten uiterlijk dinsdag voor 12 uur in ons be zit zijn. Even in de linkerbovenhoek vermelden M.A.W. 125. Achter elk nummer staan twee om schrijvingen en de puzzelaar(ster) moet zelf uitvinden in welk van beide dia grammen de gevraagde woorden moe ten worden ingevuld. HORIZONTAAL: 1 machtiging - boot van uitgeholde boomstam; 6 klein kind - viertal; 12 de vrome uithangen - trommelslager; 18 (boven)lijf - inge wand; 19 familielid - drank; 20 doosje - uitdrukking; 22 metselspecie - onge schonden; 23 schuifbak - pers. v.n. woord; 25en30 vreemde munt - kader; 26 vogel - vaalt; 28 tooi - vogel; 30 zie 25; 31 predikant (afk.) - getij; 32 kweekbak - kostuum; 34 hen - klos; 36 afgelegen - aanw. v.n. woord; 38 land- bouwgodin - hoge zetel; 40 hok - pap; 41 klein deeltje - richtingwijzer. 43 tijdmaat - Europeaan; 44 voorzetsel - vertering; 46 goedig mens knaagdier; 47 eega - mal; 48 rond voorwerp - opslagplaats; 50 scherp afkeuren - ver lichten; 52 gezelschap - gezwel; 54 voorzetsel - in orde (afk.); 55 visnet - bij stemming beschikbaar stellen; 58 bekende rots a/d Rijn - wandtapijt; 61 zangnoot - reeks; 62 soort verbod - rubbersoort; 63 koraaleiland - geest drift; 64 kleur - gebruik; 65 zangstuk - metaal; 66 maanfase (afk.) - eerw. vader (afk.); 68 billijk - vlas bewerken; 71 vloerbedekking - pontbaas; 73 bui ten dienst (afk.) - pers. v.n. woord; 74 vervoermiddel - kerkelijke plechtig heid; 76 moeilijk - grondsoort; 79 rivier in Limburg - schenker; 81 indien - voorzetsel; 82 flauw - levervocht; 84 naast - dwingen; 85 herdersgod - deel van bloed; 87 sap - een zekere; 88 muil - stapel; 89 geducht - deel van wiel; 91 muurholte - lichaamsdeel; 92 deel van hoofd - deel v/h jaar; 94 seconde - kreet; 96 bijwoord - voorzetsel; 97enl01 halt - gezellig gesprek; 98 ingewand - made; 100 zode - kraam; 101 zie 97;; 103 Frans lidwoord - achter; 104 Europeaan - deel van tafel; 106 durf - gerecht; 108 braaf - liefde god; 109 slaapplaats - middag; 111 medische instelling - brommen; 112 deelnemen - fotogerei; 113 soort lift - geluksgodin. VERTICAAL: 1 rotspunt - drank; 2 bijbeldeel (afk.) - eerw. heer (afk.); 3 kathedraal - kledingstuk; 4 beroep - sterke drank; 5 spil - in 'tjaar der wereld (afk.); 6 glas - kledingstuk; 7 Ned. rivier - vaste regel; 8 uit - bij woord; 9 bekende races (afk.) - voor zetsel; 10 gelofte - gravure; 11 raam - kunstgreep; 13 N.V. (Duitse afk.) - maanstand (afk.); 14 muziekstuk - hemellichaam; 15 grap - telwoord; 16 De nieuwe consumentenbeurs - een feestelijke femina - woensdag 16 september in de nieuwe Ahoy'-hal Zuidplein (eindpunt Metro) maanfase (afk.) - voegwoord; 17 pauze - voorzetsel; 19 omlaag - beroep; 2J vreemde taal - insekt; 24 liefkozen - bedvulling; 26 straf - traject; 27 ver kwikken - rij; 29 kosmetisch produkt - holle volzin; 31 uitbouw - bloedgeveft 33 zienswijze - zeepwater; 35en82 melasse - organisatie; 36 herstelplaats - plas; 37 web - seconde; 39-86 vulkaan - brandstof; 40 toiletgerei - vogel, 42 bezorgen - openbaar ambtenaar; 44 vergelden - naderen; 45 inwoonster van Afrika - als waarheid aannemen; 47 oorlogstuig - huilen; 48 snoer - leefre gel; 49 vlas bewerken - schaakstuk; 50 noemen - onfraai; 51 soort jongeman - noodzakelijk; 52 onderdrukker - pres tige; 53 bruggesteun - al; 56 kraan - prul; 57 opschudding - speelgoed; 59 gebed - hert; 60 krachteloos - kleverig produkt; 67 armoedig - tent; 69 soort hert - gelijk; 70 deel van Zwitserland - fel; 72 langzaam - slaapplaats voor hoenders; 73 zitplaats - hersens; 75 kledij - boom; 77 voorzetsel - kleifi deeltje; 78 gemalen schors - lering; 80 nauw - ton; 82 zie 35; 83 rijgsnoer roem; 85 ven - soort handschoen; 86 zie 39; 88 Europeaan - vertaler; 8? zeer onintelligent - komt na vorst. 90 bepaald aantal - gebogen; 92 schoeisel - wortel; 93 Europeaan - Europeaan; 95 verlichtingsartikel - vulkaanprodukt; 97 bedrag - bekeuring; 99 soort godin - voorzetsel; 100 voor (voorvoegsel) - gesloten; 102 hoofddeksel - insekt; 104 onmeetbaar getal (wisk.) - Ital. rivier; 105 voorzetsel - Frans lidwoord; 107 lidwoord - familielid; 108 voedsel - bijwoord; 109 boksterm. (afk.) - windrichting (afk.); 110 bijwoord van tijd - titel (afk.) Een extra aanbieding uit ons Tuincentrum, waar wij nu win terharde planten verkopen per stuk voor nog géén gulden. Bloeiende heide (Calluna H.E. Beate), een van de mooiste hei- desoorten, warm rose bloeiend in september en oktober. Levensboom (Thuya Occiden- talis), een ideale haag- en sier plant, zowel in winter als zomer groen. Geschikt om in septem ber te planten. Goudgele konifeer (Chamaecy- paris pis. plumosa aurea), in pot of met kluit, gedijt zelfs op steenachtige grond, ook zeer geschikt voor balkonbakken. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij deze vaste planten, geselekteerde kweek- produkten, door elkaar, per stuk

De Havenloods | 1970 | | pagina 11