Amerika bindt strijd aan met luchtverontreiniging 5.9 V 1. 98c Daverende, dreunende draf in Bossche Brabanthallen 98 95 Grote steden over koopavond-drempel Effectieve methodes in ontwikkeling 't Is mis DE HAVENLOODS - DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 Hij is ongeveer 26 jaar. Al jaren werkt hij in de horeca en dan speciaal in de seizoensector. Hij is een van de vele kelners, die op zomerse dagen op terrasjes en in paviljoens van een onzer badplaatsen ons het ,,zo koud mogelijke pijpje bier of flesje cola komt brengen. Jaren heeft hij op de Scheveningse boulevard gelopen. „Ik liep op een van de beste terrassen van Scheve- ningen, maar dat was ook niks meer". Tegenwoordig is hij kelner in Hoek van Holland. Op een van de winderige september dagen met nog slechts een enkele verloren toerist in de zaak en met een zich tot door-de-weeks dagjes mens ontpopte staker, die wat ver rukt de hoeveelheid voor de poort van Europa wachtende schepen be kijkt vanachter zijn echte koele pilsje, zegt onze kelner: 't is mis". De balans van het nu toch wel voorbije seizoen opmakend schudt hij het hoofd: 't Is niet meer interessant tegenwoordig. Geen wonder, dat er haast geen kelners meer te krijgen zijn. Wat verdien ik nou vandaag. Je loopt honderd keer op en neer voor twee koffie, voor 'n borreltje, voor 'n pilsjeen wat heb je dan verdiend aan het eind van de dag, misschien twintig piek. Neen, zoals het momenteel hier gaat is 't hele maal mis. Voor het seizoen ben ik met 'n vriend bezig geweest om die zaak daar te kopen. We moesten 30 rooien beta len, maar liepen het risico, dat hij volgend jaar daar moest verdwijnen. Momenteel zit er een ouder echt paar in. Die wilden hem wel aan ons kwijt. Maar met de onzekerheid, dat je er volgend jaar niet meer mag draaien kun je zoiets toch niet doen. Die ouwetjes hebben de ze kerheid, dat als hun zaak daar moet verdwijnen, dat de gemeente zou zorgen voor 'n andere zaak. Die belofte zou echter vervallen als de zaak in andere handen ging. Nenn, 't gaat niet best hier. Voorheen kon je in het seizoen nog wel zoveel verdienen, dat-je met wat je over spaarde en de WW-uitkering de win ter doorkwam, maar dat gaat niet meer. Als je in 't volle seizoen, zoals meestal, vijftien uur per dag op je benen staat, nou dan ga je mis schien met\ driehonderd gulden schoon naar\huis, maar dan moet je wel in een van de beste zaken hier staan. De tijden van honderd gulden per dag zijn voorbij. Trouwens, wat is er nou nog hier te beleven. Duitse toeristen zie je ook zoveel niet meer. Als ze slecht weer hebben, als vandaag, wat moeten ze dan? Niks. Als het geen weer voor het strand is, dan valt er helemaal niets te' beleven en proberen iets moderns uit de grond te stampen, dat lukt gewoonweg haast niet. Je krijgt geen poot aan de grond. Natuurlijk, ik weet wel, om iets op te zetten moet je risico's nemen, maar de gok die je hier moet wagen is gewoon bezopen. Ik zei daarnet al van die zaak ginds. Dat is vragen om je faillissement. Op het strand was er 'n zaak te krijgen: 35 duizend gulden meneer. Als je je best hebt gedaan, heb je zelf misschien tien duizend en dan kan je van de brouwerij misschien wel de rest lospeuteren, maar wat gebeurt er als toevallig het strandseizoen tegen zit. Centjes pleiten. Neen, Hoek van Holland bloedt op deze manier dood. 'n Pretcentrum met bowling of zo, zou de aantrek kingskracht kunnen vergroten, maar daarvoor komt de kans gewoon niet. En dan nog de overkant. Zie je die blauwe pijp daar, nou wat die er de laatste tijd uitgooit het is onvoorstelbaar. Straks dan nog die Hoogovens en Hoek van Holland heeft zijn tijd gehad". Onnozel vragen we of die Hoogovens dan werkelijk ook gaan komen: „Natuurlijk meneer. Dacht u van niet? Kom nou. Hoogstens als die Groningers blijven trekken, maar voorlopig hebben ze alvast maar twee kranen neergezet. Kijk, daar, die twee blauwe. Dat doen ze niet zomaar. Reken maar dat die Hoogo- Terwijl de benzinemaatschappijen ons nu nog bezig houden met „schone" brandstoffen, worden in de Verenigde Staten daadwerkelij ke stappen ondernomen om het probleen van de luchtvervuiling op te lossen. Zo heeft de Amerikaanse regering dë autoindustrie een ultimatum gesteld. Vóór 1975 moeten er auto's op de weg zijn met motoren, waarin een zo volledig mogelijke verbranding van de benzine plaatsvindt. Een van de voornaamste boosdoeners van de luchtvervuiling, de auto, wordt zodoende getransformeerd tot een „brandschoon" transportmiddel. Ook voor de overige milieu-vervuilers, smoke, fog, smog of welke namen men ook heeft gevonden voor de vette', pluimen, die dagelijks uit schoorstenen de atmosfeer inbraken, wordt naarstig naar een oplossing gezocht. In de Verenigde Staten - het pro bleem is daar het grootst en de bestrij ding het verst gevorderd - worden talrijke methodes beproefd. Het meest veelbelovende project wordt uitge voerd door de North American Rock well fabrieken. In laboratoria van de Atomics International Division van dit bedrijf is men op het spoor gekomen van een bijzonder vernuftige „ontvui- ling" van uitlaatgassen. Niet alleen wordt hierbij het gevaarlijke zwaveldi- oxyde (S02) aan de gassen onttrok ken, het wordt bovendien geschikt gemaakt als verkoopproduct voor de industrie! Op deze wijze wordt een investering voor de bestrijding van de luchtvervui ling rendabel, ja zelfs winstgevend voor een bedrijf. De verkregen producten, zwavel en zwavelzuur, zullen honder den miljoenen dollars opleveren. Hier over straks meer. Wij zijn het achtste decennium van de twintigste eeuw ingegaan met een gro tere betrokkenheid bij de hedendaagse problematiek. Een betrokkenheid, die in de geschiedenis van de mens haar weerga niet kent. De menselijke massa- Natuurlijk moet gordijnstof voor 100% naar Uw zin zijn U kijkt er per slot van rekening weer jaren tegenaan. En als U van het luxe en ro mantische interieur houdt is deze stof dat ongetwijfeld Satindruk overgordijnstof in mooie kwaliteiten en prachtige dessins en kleurstellingen. Koop ze nu voor de zit-, huis- of slaapkamer, fraaie gordijnstof, nu per meter voor nog géén zes gulden. satin druk 120 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage mooie kwaliteiten satindruk overgor dijnstof in diverse aparte kleu ren en dessins, 120 cm breed, per meter INVALIDEN ALGEMEEN BURGERLIJK PENSIOENFONDS In het „georganiseerd overleg" is gevraagd om behalvi enz. voortaan ook aan invalide leden en gepensionei tegemoetkorr De 80 - of r ontvangen en bovendien voor elk studerend kind, waarvoo ontvangt, f 15,40 per maand. Ongehuwden - niet-kostwinne Wij zullen proberr alide kostwinner/kostwinster H. Jorri na. Cipreslaan 50 te Rotterdam opgeven: nbtenaren, leraren ran het B.P.F. een regering geweigerd, ru f 450,- per jaar men kinderbijslag s f 225,- per jaar. iftelijk - per le passiviteit heeft voor een aanzienlijk deel plaats gemaakt voor een bewust zijnsverruiming, een mentaliteitsveran dering. Of gewoon bezorgdheid heeft de mens de ogen geopend. Deze be zorgdheid leidde en leidt nog tot pro test. Nooit eerder is de mens zo in de weer geweest voor zijn welzijn. Nooit eerder was men er van bewust dat de industriële revolutie, die zich in de afgelopen decennia heeft voltrokken, zo'n gevaar voor de mens zou opleve- In een land waar zich de problemen nog hoger opstapelen dan in Neder land, Amerika, wordt de regering ge dwongen om harde maatregelen te nemen ter bescherming van de bevol king. Jaarlijks worden hier 173 miljoen ton afvalstoffen de dampkring ingespo ten. Dit komt neer op bijna een ton voor elke man, elke vrouw, elk kind in de VS per jaar. Golf van actie De maatregelen, die president Nixon heeft moeten nemen - onder druk van de kiezer, wiens mening sterk werd beïnvloed door de protesterende en actievoerende minderheidsgroepen - resulteerden in een golf van activitei ten. Voornamelijk in 4e laboratoria van grote bedrijven en van universitei ten (die overigens voor een belangrijk deel weer door die bedrijven worden gesponsored). Alternatieve benzine wordt op de markt gebracht. Deze bezine heeft een inspuiting (dope) ondergaan, waardoor een meer volledige verbranding tot stand komt. Zegt men. Gebleken is dat deze nieuwe benzine slechts gedeelte lijk de uitlaatgassen vrijwaart van de gevaarlijke koolwaterstoffen. Sommige merken verminderen het koolmonoxy- de-gehalte in het geheel niet. Andere soorten ontwikkelen een extra hoe veelheid stikstof. Ook niet bevorderlijk voor een gezondere atmosfeer op deze planeet, nog afgezien van de relatief ongevaarlijke eindproducten kooldi- oxyde en water, die in ieder geval ook nog in de „schone" uitlaatgassen voor- Om de atmosfeer in Nederland te verlossen van de drie miljoen kilo lood (ongeveer een kwart kilo per persoon) die jaarlijks uit de uitlaten van de Nederlandse auto's vrijkomt, zullen andere, meer rigoreuze maatregelen genomen moeten worden. Gedacht wordt aan een soort na-verbrander (afterburner) als tussenfase voor de overgang naar de ideale automotor. In principe komt het er op neer dat de gassen in de uitlaat met brandstofinjec tie opnieuw tot ontploffing, dus tot meer volledige verbranding komen. Bereidheid Hoe dan ook, de grote bedrijven blij ken in ieder geval bereid iets te onder nemen tegen de luchtvervuiling. Al is de kreet: „Gebruik merk X en u rijdt met een schone motor en u helpt de luchtvervuiling bestrijden" nog zo be spottelijk. Uit brochures van de Esso, Mobil en Shell blijkt dat miljoenen worden geïnvesteerd voor de milieuver betering. Vier tot zeven procent van de bouwkosten van olieraffinaderijen wordt hiervoor in beslag genomen. Voor chemische fabrieken is dit per centage zelfs hoger, beweert de Ko ninklijke Shell. Professor Bromley, hoogleraar aan de universiteit van Californië in Berkeley, heeft een methode ontwikkeld, die het gevaarlijke zwaveldioxyde, het voor naamste bestanddeel in de uitlaatdam- pen van fabrieken en bedrijven, on schadelijk maakt. Deze zwaveldioxyde, mede de oorzaak (onder invloed van de zon) van de beruchte smogwolken boven New York, Los Angeles, Chica go, maar ook Tokio, Londen en zoals enige weken geleden: boven Rotter dam, kan onschadelijk worden ge maakt met doodgewoon zeewater. Het gas dat bij verbranding van vaste brandstoffen vrijkomt, wordt volgens de methode van de hoogleraar eerst afgekoeld en dan door een ruimte geleid, waar het door zeewater wordt gereinigd. Daarna wordt het gas verhit, alvorens het in de atmosfeer wordt geblazen. Volgens professor Bromley een goedkope manier om het vervaar lijke zwaveldioxyde te neutraliseren. De moeilijkheid is echter het „besmet te" zeewater. Onderzocht wordt of dit water, dat weer in zee moet worden afgevoerd, schadelijk is voor de mens. Vier miljard De strijd tegen de luchtvervuiling - vooral door electriciteitscentrales - is in de VS reeds vijftien jaar gaande. Geschat wordt dat tot nu toe vier miljard in research is gestoken. Een scala van mogelijkheden, die de moder ne wetenschap momenteel ter beschik king staat, wordt onderzocht, om de vervuiling het hoofd te bieden. Er wordt zelfs gebruik gemaakt van laser stralen (gebundelde lichtstralen) om de luchtvervuilende deeltjes te meten en te registreren. Chemische oplossingen worden toegevoegd aan de uitlaatdam- pen en ingewikkelde chemische verbin dingen uitgeprobeerd. Het ene project nog kostbaarder dan het andere. Doeltreffend lijkt het' project van North American Rockwell. Bij de Ato mics International Division hebben ge leerden een proces uitgedacht dat niet alleen de zwaveldioxyde van de uitlaat gassen scheidt, maar het bovendien verwerkt tot een bruikbaar product. Het proces wordt genoemd het Molten Carbonate Process. De zwaveldioxyde wordt hierbij verwijderd van de ver brandingsgassen van vaste brandstof fen, zoals die ondermeer bij energie centrales worden gebruikt. Dr. Don MacKenzie, manager van de Chemistry Technology Group legt uit: „De gassen worden, samen met ge smolten zout, verhit tot ongeveer 800 graden F., waardoor een bepaalde zoutoplossing ontstaat. De koolwater stof, die tijdens dit proces vrijkomt, wordt gebruikt om zwavel of zwavel zuur te produceren. Beide zijn goed verkoopbare producten". Goudmijntje Woordvoerders van North American Rockwell voorzien een goudmijntje, als dit nieuw ontdekte procédé in de praktijk voldoet. De verkregen produc ten, zwavel en zwavelzuur zullen de Amerikaanse industrie enkele honder den miljoenen dollars opleveren. Bo vendien wordt het dan aanbevelings- waard om goedkopere brandstofsoor ten te gaan gebruiken met een hoger zwavelgehalte. Het benodigde zout is relatief goedkoop. Over ongeveer een jaar hoopt men dit unieke systeem te beproeven. De research in de laboratoria is nog in volle gang. North American verwacht dat tussen 1975 en 1990 de industrie veelvuldig gebruik zal maken van deze methode. President Nixon zei het al in de State of the Union Message van dit jaar: „Ik voorzie dat Amerika belang rijke stappen gaat ondernemen om de luchtvervuiling te stoppen". Als de stappen werkelijk zo doeltreffend blij ken als ze er volgens de North Ameri can methode uitzien, zijn we inder daad op weg naar een effectieve be strijding van de luchtvervuiling. En dat het „slechts" een kwestie is van geld, wordt in Amerika wel bewezen. Tech nisch is het mogelijk de milieuveront reiniging te beperken en zelfs te stop pen. Het Amerikaanse Departement voor gezondheid, onderwijs en sociale zaken heeft ondermeer de North Ame rican Rockwell fabriek zes miljoen geschonken als vergoeding voor de researchkosten, die overigens in de tientallen miljoenen guldens lopen. Willem Offenberg. Vrijdag 18 en zaterdag 19 september, twee dagen lang, is de Brabantse hoofdstad straks paardenstad. Die da gen zijn gereserveerd voor de Nationale Kampioenschapstentoonstellingen van- de Koninklijke Vereniging „Het Neder- landsche Trekpaard", die in en rond de Bossche Brabanthallen wordt gehou den. Wat „Den Bosch" dit jaar brengen zal? De inschrijvingen - te begin nen - overtreffen de stoutste verwach tingen. Een driehonderd Trekpaarden - machtige athleten als geen ander - en een tweehonderd Haflingers - het kleine sierlijke en lichtvoetige vospaard uit de Tiroler Alpen - alsmede circa 100 Dartmoor-kinderrijponies strijden die dagen om prijs en premie. Vrijdag 18 september vinden onder het dak van de uitgestrekte Brabanthallen de individuele keuringen plaats. Dan gaan die vele Trekpaarden, Haflingers, Haflo-Arabe's en Dartmoors - het puikje van de Nederlandse paardensta- pel - stuk vopr stuk aan het keurend en speurend oog van de talrijke juryle- Nu verkopen wij mini panty nylons, maar dat is niets bij zonders zult U zeggenwat echter wel bijzonder iswij verkopen ze nu in dé 10 mode kleuren van deze winter. Mini panty nylons met ver sterkt broekje en teenverster king, geschikt voor de japon- maten 36 t/m 44, nu in de kleuren aubergine, bordeaux, cognac, oudrose, smoke, grijs, donkerbruin, middenbruin, ivoor en oranje, per stuk voor nog géén twee gulden. mini panty nylons met versterkt broekje en teenversterking in 10 modekleuren Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze mini panty nylons in de kleu ren aubergine, bordeaux, cog nac, oudrose, smoke, grijs,-don- kerbruin, middenbruin, ivoor en oranje, geschikt voor de japonmaten 36 t/m 44, den voorbij. Zaterdag 19 september komen in de voormiddag - nu buiten op de sintelbaan en grasmat van het concoursterrein - de vaderpaarden met hun afstammelingen voor het voetlicht. En daarna, later in de voor middag, is het allergrootste moment aangebroken. Dan treden de besten der besten voor de nationale kampioensti tels-1970 in het strijdperk. Het namiddagprogramma - het start sein wordt om 13.00 uur gegeven vermeldt vooreerst het défilé van de bekroonde ponies en paarden met de kampioenen aan het hoofd. Het pro gramma vermeldt verder o.m.een speciale demonstratie van de Haflin gers, het feestelijk optreden van de Plattelandsjongeren, het „uitreiken" van de hoofdprijs - een stamboek- merrieveulen - van de prijsvraag „Wie wordt kampioen? en niet te vergeten de demonstratie van de 4-, de 8- en de 16-spannen, die in daverende draf, met dreunende roffels van vele paardenhoe ven, voorbij de volgepakte tribunes zullen stuiven. Voor een speciale manifestatie zal dit jaar optreden het Hessisches Landgestüt Dillenburg (W-Duitsland) dat, naast indrukwekkende demonstra ties, met een groot aantal aangespan nen hengsten van verschillende rassen, ook voor een spectaculair show- en slotnummer zal zorgdragen. Smog in New York „De grote steden komen langzaam over de koopavond-drempel", zo wordt geconstateerd in het zojuist verschenen septembernummer van de Consumentengids. Dit voorjaar maakte de Consumentenbond een overzicht van de plaatsen met een koopavond. Daarbij bleek dat Drente aan de kop stond en dat de grote en grotere gemeenten ver achter bleven. „Sinds maart is het koopavond-front echter aardig in beweging gekomen", zegt de Consumentenbond. „De steden met meer dan 100.000 inwoners liggen daardoor niet meer zo duidelijk achter. Arnhem, Hilversum en Rotterdam had den al een koopavond. In Amsterdam, Apeldoorn, Eindhoven, Nijmegen en Utrecht is men hevig in de weer". De Consumentenbond hoopt, dat de Sociaal-Economische Raad positief zal reageren op het voorstel van de staats secretaris van Economische Zaken om in de wet te bepalen, dat op de eerste vrijdag van elke maand een koopavond mag worden gehouden, zonder dat daarvoor een besluit van de gemeente raad nodig is. Een koopavond per maand zal menige gemeente over de drempel helpen en de stap naar een wekelijkse koopavond vergemakkelij- Leningen Vorig jaar stelde de Consumentenbond een onderzoek in naar de kosten van persoonlijke leningen en afbetalings krediet en pleitte daarbij voor verplich te vermelding van het werkelijke per centage, opdat de kredietnemer zelf kon nagaan waar hij het goedkoopst uit is. Dit pleidooi had een reactie tot gevolg van de afbetalingsfinanciers en de partculiere bedrijven, die zich met het verstrekken van persoonlijke lenin gen bezighouden. „De consument kan" - zo werd van die kant gezegd - „zeer goed de voordeligste weg kiezen. Hij hoeft slechts te vergelijken waar hij per maand het minste hoeft terug te betalen". In de Consumentengids van september is een consument beschreven die f 1.000,— wil lenen en in een jaar afbetalen. Welke aanbiedingen komt hij tegen? Hoe worden ze gepresen teerd: Wat kan hij vergelijken? Het blijkt, dat het alleen maar vergelijken van het per maand te betalen bedrag geen eenvoudige zaak is. „Daarom nogmaals, waarom wordt van de goede gewoonte de kredietprijs uit te drukken in een jaarpercentage afge stapt waar het persoonlijke leningen en afbetalingskredieten betreft? Omdat de consument vooral niet mag weten wat hij in werkelijkheid betaalt? En omdat een op dit gebied prijsbewuste consument de onderlinge prijsconcur rentie in de hand zou werken met als gevolg lagere tarieven en lagere win sten? aldus de Consumentenbond, die hoopt dat de Kamerleden er het hunne toe zullen bijdragen om meer duidelijkheid te bereiken. VERLOREN |^!nttebbeeiZoXnb|ien10 de heer Kerskens, Electro- weg 26, Rotterdam of bh weekblad De Havenloods, Westblaak 79 (6e etage). Het probleem van zoekgeraakte schoenen is meteen van de baan met zo'n handige schoenen- zak, die maar weinig ruimte in beslag neemt. Praktische schoenenzak van leuk geribbeld plastic, geschikt voor zes paar schoenen koopt U nu in diverse vrolijke kleu ren voor nog géén één gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze handi ge schoenenzakken, geschikt voor zes paar schoenen, in diverse leuke kleuren Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 13