DE HAVENLOODS Havenarbeiders willen hun positie voor eens en altijd verbeteren BACKX: "DEZE STAKING IS WEL BEGRIJPELIJK" Samen Koopjes ontdekken in het HH DE KLERK Oud-wethouder Sabel bedankt als Pvd A-lid DANSLES KUHSIGEBITTEH donderdag, 10 september 1970 19e jaargang no. 45 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM WEEKBLAD VOOR ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TELEFOON 010-132170 - 0PLA6E 255.000 - De staking in de Rotterdamse haven gaat niet alleen om een loonsverhoging. De achtergronden zitten veel dieper. Wanneer de havenarbeiders een loonsverhoging van f37.50 vuil of wel f25.— schoon eisen (de kreet. 25 nee, 75 ja hebben zij dinsdagochtend laten vallen), dan betekent die eis in feite, dat zij aan een sociaal verantwoord weekloon willen komen zonder dat zij daarvoor bijvoor beeld op zaterdag moeten overwerken. Want de vrije zaterdag, die enkele jaren geleden ook in de haven werd ingevoerd, is in feite een farce gebleken. Op zaterdag werd er altijd doorgewerkt, hetgeen voor de havenarbeiders de mogelijkheid betekende om een extra loon te verdienen. En dat extra loon is thans een van hun stakingseisen. Ondanks het feit, dat de Scheepvaart Vereeniging Zuid, de organisatie van werkgevers in de Rotterdamse haven, vorige week-vrijdag verklaarde, dat er op maandag weer normaal gewerkt zou worden - wat in vele dagbladen kri tiekloos werd overgenomen - heeft de staking zich nog verder uitgebreid. Toen dinsdagmorgen tijdens een ru moerige vergadering in Odeon werd besloten om een stakingscomité op te richten, waarin twee vertegenwoordi gers van elke onderneming zitting heb ben en uit dat stakingscomité een woordvoerder te kiezen, die de onder handelingen zal gaan voeren, kwamen de stakers nog vaster in de schoenen te staan. Het gevolg daarvan was, dat zij de werkwilligen bij Pakhoed aan de Waalhaven, een van de grote bedrijven waar steeds een paar ploegen aan het werk waren gebleven, zo ver konden krijgen het werk ook daar stil te leggen. Hetzelfde gebeurde in enige andere bedrijven. Het besluit van dinsdagmorgen had nog een andere achtergrond. Tot dus verre werd de stakingsactie geleid door „Arbeidersmacht Rotterdamse haven", onder aanvoering van de 21-jarige Wouter ter Braak, een extreem-linkse actielieder. Daardoor kreeg de staking een marxistisch-leninistisch stempel, hetgeen door vele stakers zelf niet op prijs werd gesteld. Ook vreesde men, dat de staking daardoor gebruikt zou worden voor politieke doeleinden. Bovendien kwam men geen stap ver der. Leider Wouter ter Braak kon niet veel meer doen dan openluchtvergade ringen organiseren en massale marsen naar het gebouw van de Scheepvaart Vereeniging Zuid aan de Pieter de Hoochweg. Dinsdag vonden de stakers daar de deur gesloten. Dr. J. Ph. Backx, voorzitter van de S.V.Z. had uit veiligheidsoverwegingen het ge bouw laten ontruimen. Al eerder had hij geweigerd met de stakers over hun eisen, die toen nog ongenuanceerd or Kom morgen naar De Klerk.L De tapijtafdeling heeft geweldige couponaanbiedingen. Nu kamerbreedtapijt tegen zeer voordelige prijzen. Maar... slechts voor een beperkt aantal mensen. Daarom wordt dit echt een dag voor snelle beslissers! Desso Figaro-tapijt 3 kamers echt geweven nylontapijt. 380 cm kamerbreed. Van 36^ voor 70 80 Per meter- Gratis gelegd. Richelieu Saphir-tapijt Daar kunnen we nog 10 kamers mee leggen. 400 cm breed, in prachtig gemêleerd cognac. Van 448;nu voor slechts 98, per meter. Gratis gelegd. Carnaby-tapijt is een hoogpolig nylon-velours tapijt in fijne, hippe kleuren. Met schuimrubber rug. Nog 12 kamers krijgen een vrolijke vloer. 400 cm breed. Van 445r— voor g8,per meter. Gratis gelegd. Barwick Delta-tapijt Een sterke kwaliteit: acryl moquette. In o.a. de kleuren brons groen en goud. Voor nog 8 kamers voorraad. 366 cm breed. Nu van 460^- voor -f Q5Per meter. Gratis gelegd. Richelieu Rivièra-tapijt Effen moquette van zuiver scheerwol. Daar moet u heel vlug bij zijnnog voor 3 kamers. 366 cm breed. Van 45&r- voor -| 9,80 per meter. Gratis gelegd. Boulevard-tapijt van zuiver scheerwol. In rustig ton-sur-ton dessin. Iets voor 7 snelle beslissers. 380 cm breed. Van 468r=— vpor 124,50 per meter. Gratis gelegd. WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg Winkelcentrum Beijerlandselaan n I Winkelcentrum Groot IJsselmonde 75 gulden neerkwamen, te praten. Een van de achtergronden van die weige ring was, dat hij niet met mensen als Wouter ter Braak wilde praten. Niet bereid Ook na de veranderingen van dinsdag was voorzitter Backx van de S.V.Z. echter niet bereid met de stakers te onderhandelen. In het met spanning geladen gebouw van de S.V.Z. - voor al de medeling, dat Fré Meis, de stakingsleider in de strokarton in het Noorden, nu ook naar Rotterdam is geroepen, schijnt daar erg te zijn inge slagen - zei de heer Backx: „Ik ben niet van plan iets te doen. Wij hebben al meer gedaan dan de anderen. Ande re bedrijven geven f 400.-, maar wij willen f 25.- per week geven, dat is al meer. Bovendien krijgen ze die 25 gulden volgend jaar dan weer. Als wij in zouden gaan op de eisen van de stakers, vooral nu we met de vakbon den een akkoord hebben bereikt, dan zou dat overal in het land bij onderne mers kwaad bloed zetten". De heer Backx gaf overigens toe, dat deze staking wel te verwachten was. „Deze staking is wel begrijpelijk", zo stelde hij. „Het onbehagen was er al lang. De fusies in de haven hebben daar ook wat schuld aan, want de onzekerheid, die daardoor ontstond, is ook niet aan de mensen voorbij ge gaan. Maar het tragische is, dat er in overleg met de vakbonden in het na jaar een urgentieprogramma zou wor den afgewerkt. De data stonden zelfs al vast. Er zouden verschillende kwes ties geregeld worden, zoals die van vuil werk, de structurering Van de ploegen, klimaatsverbetering enzovoort. Het werd werkelijk hoog tijd, dat er iets zou gebeuren". Op de Scheepvaart Vereeniging Zuid leeft men van de geruchten. Ook daar weet men meestal niet waar men aan toe is en de berichten over bedrijven, die aan het werk zijn gegaan, worden meestal direct weer achterhaald door berichten, dat er toch wordt gestaakt. Met dezelfde problemen kampen de stakers zelf ook. Van tijd tot tijd hervat een kleine ploeg het werk, omdat zij in de mening verkeert, dat de staking is afgelopen. Wanneer dan blijkt, dat dit niet het geval is, gooien zij later het werk weer neer. Verschillende bedrijven proberen die verwarring nog groter te maken. Vaak wordt aan de mensen, die halverwege de dag het werk willen neerleggen, gesuggereerd, dat zij dan een pak slaag kunnen verwachten van hun stakende maats, die buiten de poort staan. Dinsdagmiddag bleek bij Pakhoed het tegendeel. De arbeiders, die het werk neergooiden, werden met gejuich be groet, toen ze de poort uitkwamen. En hoewel er steeds veel politie op de been wordt gehouden, is de verstand houding tussen hen en de stakers zijn het weer met name de berichten over bedrijven waar gewerkt zou worden en soms de mededeling, dat deuitzonder- lijk goed. De politie hoeft slechts zelden in te grijpen en dan nog alleen maar bij kleinere incidenten. Misleiding Ook op andere manieren werd gepro beerd de stakers te misleiden. Zo hebben bij verschillende bedrijven op de rechter Maasoever maandag enige kranen loos gedraaid. In een van die kranen scheen zelfs een directeur van een van de bedrijven te hebben geze ten. De bedoeling daabvan was duide- Stakers vergaderen in Odeon lijk: stilstaande kranen vormen het bewijs, dat het bedrijf plat ligt. Men hoopte daarom, dat twijfelaars, die de bewegende kranen zagen, daardoor zouden worden aangespoord om toch te gaan werken. Meestal lukte dat echter niet. Ook zijn de stakers zeer gebrand op de pers, die naar hun mening verwarrende berichten \publiceert. En dan zijn het weer met name de berichten over bedrijven waar gewerkt zou worden en oms de mededeling, dat de staking is gebroken. Het is dan ook daarom, dat zij de pers als een van hun vijanden beschouwen. Typerend is, dat de hoofdredacteur van Dagblad Scheep- Al die berichten hebben echter het beoogde doel, het breken van de sta king, niet kunnen bereiken. Het lijkt wel alsof de Rotterdamse havenarbei ders hun sociaal minder bevoorrechte positie nu eens en voor altijd willen verbeteren. Daarbij luisteren zij niet meer naar de vakbonden, die altijd meenden, dat, zij de zaak stevig in handen hadden. Daardoor ook weigert voorzitter Backx van de S.V.Z. met de stakers te praten. Maar er zijn slechts weinig mensen, die hem daarin hele maal gelijk geven. Jan Dijkstra Het viel te verwachten, dat het conflict in de Schiedamse raadsfracties zou leiden tot interne moeilijkheden bij de diverse politieke partijen. Het eerste conflict is al naar buiten getreden, oud-wethouder H. Sabel heeft meege deeld, dat hij heeft bedankt als lid van de P.v.d.A.. Het is waarschijnlijk, dat vooral bij de V.V.D. sterke verschui ving naar links al evenmin algemeen waardering zal ondervinden en tot moeilijkheden binnen de kiesvereni ging aanleiding zal geven. Het buiten spel zetten van de confessionele groe pering van de Schiedamse burgerij, heeft in ruime kring een gevoel van onbehagen doen ontstaan. De heer H. Sabel, die 17 jaar (P.v.d.A.) wethouder van Schiedam was, gaf reeds tijdens het conflict over de gronduitgifte te kennen, dat hij het niet eens was met het uittreden van de beide wethouders. „Ik zou het in elk geval niet hebben gedaan", zei ons toen de heer Sabel. In zijn verklaring met betrekking tot het bedanken als lid van de P.v.d.A. geeft de heer Sabel te kennen, de gang van zaken „verbijs terend" te achten. „Een VVD-er en CPN-er, samen 6 van de 37 vertegen- woordigenden in de raad, hand in hand in het college van B. en W. getuigt van ongekende verwarring. De communisti sche fractie van twee leden zal één van de wethouderszetels innemen! Dit al les kon gebeuren door - om het maar niet sterker te zeggen - de steun van de P.v.d.A.-P.P.R.-fractie. Ook over de personen, die de wethou- Een nachtelijke brand in één van de oudste maar nog dichtbewoonde buurten in de binnenstad van Schiedam, heeft ondanks schrik en narigheid, niettemin redding gebracht voor de bewoners van de Grofbaan en omgeving. Op de hoek Grofbaan - Laan bevond zich nl. de laatste zeven jaar een opslagplaats van lompen en metalen. Het was een onbewoond huis, tussen nog steeds bewoonde huizen. We hebben over deze toestand al heel wat klachten geuitzo vertelde ons een bewoonster van een aangrenzend pand, „want het was een onhoudbare toestand. Niet alleen dat door het lorrenpakhuis allerlei brandgevaren ontstonden, maar het was ook een minder lekker luchtje. De kleine kinderen zagen kans in de opslagplaats te komen en haalden er natuurlijk allerlei kattekwaad uit. De klachten hadden geen resultaat". De brand werd omstreeks halfvier door omwonenden ontdekt. Toen de brandweer onder leiding van commandant De Jager arriveerde, sloegen de vlammen al hoog door het dak heen. Met vijf stralen op twee motorspuiten, werd het blussingswerk verricht. De nablussing vorderde veel tijd. Enkele woningen in de directe omgeving van het pand moesten door de bewoners worden ontruimd, ook het aangrenzende pand dat door een Griekse familie werd bewoond. Het pand, in deze buurt waar meerdere woningen op de nominatie staan om onbewoonbaar te worden verklaard, zal nu worden gesloopt. r/J TJI M/it^ I HIM mum U BRUWS I I JAPONNEN die jj 5 getuigen van een voorname e 5 allure. liet u in de exclusieve kollektie van j ZlrW Wj 'J BROERSVEST 111 R JN f fk TE|H'E°0 M7<16 E niranent, VOOR UW VAKANTIEREIZEN REISBUREAU ROTTERDAMSEDIJK 401 TEL.266735-156807 I ^OF 265102 DUTON BOEKT WAT U ZOEKT derszetels zouden innemen, werden de fracties het zonder slag of stoot roe rend eens. Voor wat de P.v.d.A.- P.P.R.-fractie betreft, deed 'zich de wonderlijke situatie voor, dat zij door welke oorzaken dan ook genoodzaakt was het slechts weinig maanden gele den tot de P.v.d.A. toegetreden lid nu als laatste van de 14 gekozenen deel uitmakende van genoemde fractie, ge heel onverwacht tot wethouder te bombarderen. Aan deze situatie had geen lid van de P.v.d.A. ooit kunnen denken"! De heer Sabel bespreekt vervolgens het geschil over de grondpolitiek en con stateert, dat de V.V.D. nog slechts kortgeleden kenbaar maakte achter de bekende motie van de K.V.P.-Prot. te staan en volledige uitvoering daarvan te wensen. De heer Coilé verdient hulde voor zijn-prachtig politiek spel, aldus de heer Sabel, maar beter dan wie ook zal hij begrijpen, dat zijn positie wankel is. De heer Houtman heeft zijn wethouderszetel, waarnaar hij zozeer hunkerde met de vlag van de P.v.d.A. en de rode vlag met hamer en sikkel gepresenteerd gekregen", aldus de heer Sabel, die opmerkt, dat vol gens het werkprogramma de college- fracties, dus met uitschakeling van de 14 andere raadsleden, in 1971 het advies aan de commissaris van de koningin zal' uitbrengen omtrent even tuele herbenoeming van burger.. Roelfsema. „Het zal je als burgemeester maar gebeuren, dat raadsleden, die je nauwe lijks van gezicht kennen, een advies over je bekwaamheden en andere ei genschappen zullen uitbrengen. Maar ja, niets blijkt meer te dol te zijn voor vele raadsleden". De heer Sabel be sluit: „Het valt erg te betreuren, dat door de politieke manipulaties weer veel leden en kiezers van de partijen zijn vervreemd en in de P.v.d.A. be hoor ik tot de zeer velen. Als voorlopig politiek dakloze hoop ik de gebeurte nissen op vooral ook gemeentelijke gebied te mogen volgen". Tot zover dus de op leeftijd gekomen oud-wethouder, wiens bestuurlijke loopbaan zo algemene waardering heeft ondervonden. Het is een verkla ring, die er beslist niet om liegt. Intussen heeft de heer Sabel al te kennen gegeven zich nog niet bij een andere partij te hebben aangesloten. Na het spectaculair neerleggen van de wethoudersportefeuille enkele jaren geleden door de heer P. van Bochoven, onlangs gevolgd door zijn uittreden uit de P.v.d.A., voorts door de diverse wijzigingen in de leiding van de fractie, is het wel duidelijk, dat een duidelijke onrust is ontstaan in de politieke gelederen. De breuk in de diverse fracties, zich demonstrerend in het sterk eenzijdig samengestelde, links ge oriënteerde college kan doen verwach ten, dat er nog wel meer sensationele ontwikkelingen op het terrein van het Schiedamse gemeentebestuur zijn te verwachten. Helaas! Leo 't Hart. Minidorp wordt gekraakt Op zaterdag 12 september a.s. zullen de kabouters van de Nederlandse Gid sen en het Nederlands Padvindsters Gilde uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland het Mini- dorp gaan bezetten. Minidorp is gele gen op het padvinderscentrum aan de Broekpolderweg te Vlaardingen. Onder luid gejuich en onder het al ziend oog van de burgemeester en zijn vrouw van Minidorp, zal het kabouter volkje zich in groten getale erspreiden over de reeds aanwezige panden zoals: V.V.V., postkantoor, cineac, bloemen winkel, fotowinkel, Minidorpse Cou rant, atelier, café-restaurant, hoeden winkel en het sportveld. Zij zullen zich naar hartelust kunnen bezig houden met allerlei creatieve uitspattingen, sportieve strijd en film zien. Voor muzikale „krakers feest vreugde" zal de padvindstersband Ra- vo zorgen. Dit alles gebeurt in het kader van het 60 jaar bestaan van Scouting. SLAAPKAMERS T.V. DEFECT BEL RADIO ..ACTIEF" CORN. DREBBELSTR. 7 REPARATIES INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38, 45, 49 en 49a

De Havenloods | 1970 | | pagina 1