De nieuwe generatie verkeersvliegtuigen kondigt zich aan Madame Tussaud: dooie boel hoor, maar 't lijkt precies, dat wel Maat regelen tegen geluid vinyflex met viltrug 200 cm breed Neemt U de maat van Uw kamer mee? De grote drie, Wim en Wim en Toon. Jeroen Bosch en zijn wondere wereld. Het is een dooie boel geworden bij Formosa in de Amsterdamse Kalver- straat. Waar eens de koffie met slag- roompunten in onvoorstelbare hoe veelheden hun weg vonden naar het inwendige van zeer uitwendige dames, die gezamenlijk verantwoordelijk wa ren voor een typisch hoofdstedelijk pandemonium, heerst nu de serene rust van het panopticum, het wassen beeldenkabinet van Madame Tussaud, waar de groten der aarde staan uitge stald (of is opgebaard een beter woord? gevangen in was, op zichzelf gelijkend zoals zeepaardjes, in plastic gegoten, op zichzelf lijken. En dat met geen ander doel dan om aan de toestromende menigte kreten van verbazing en bewondering te ont lokken: oh, hij lijkt precies. Dat zal wel zo wezen. Ik heb nog nooit oog in oog gestaan met Castro of Mao, dus weet ik veel. Veel indruk maken ze niet. Drees heb ik wel eens in het wild gezien en, verrek, hij lijkt precies. Het is waar! Die Drees, keurig in het grijze pak, aan de voeten van de oude konin gin, symbool van de Nederlandse bur ger, die zich nergens zo veilig weet als in de koestering van het oranje-zon netje. Enige verbijstering maakt zich van de bezoeker meester als hij tussen 's we relds grootsten in de Spiegelzaal Luns niet kan vinden. Waar is Luns? Is Luns het slachtoffer geworden van Engelse arrogantie en gewoon vergeten, over het hoofd gezien? Wat is hier aan de hand? Welke truc wordt hier uitge haald? Waar is Luns, verdikkeme? Tandenknarsend zoeken we onze weg door het half-duister van het panopti cum waar wel Johan Cruyff, Liesbeth List, Kees Verkerk en Karei Appel nog bij hun leven in was gegoten staan, maar nog steeds geen Luns. Godlof, daar is hij dan toch, tenslotte, na eerst door het huiselijk leven van Rembrandt te zijn gedwaald en deelge noot geweest te zijn van de fantasti sche wereld van Jeroen Bosch, vinden we Luns. Stram en stijf staat hij op een uitgekiende plaats: naast de sherry. Eerst dan vinden we de innerlijke rust om nogmaals een dwaaltocht te maken door dit merkwaardige filiaal van Tussaud Londen, waaraan kosten noch moeite gespaard zijn. Zo „doods" als de boel binnen is, zo levendig is het buiten. Hoe kan het anders, want niemand minder dan de Rotterdamse kunstenaar Tony Burge ring, over wiens voetbalcapaciteiten Jan Donia zo lyrisch kan berichten, werd gevraagd de entree te maken voor het panopticum: aan en uitflitsende perspex bollen, een lichtkrant en dat alles oneindig weerkaatst in verblin dend gepolijste roestvrij stalen wan den. Een entree tot object verheven. Kunst geïntegreerd in het gebeuren van de Kalverstraat. Wie zou hier niet graag de drie gulden uit zijn zak halen om naar binnen te mogen? Dan openen zich de deuren. En wie ligt daar aan de voeten van Madame Tussaud, die het in de vorige eeuw allemaal heeft bedacht? Juist, daar ligt Toon. Er gaat een schok van vreugde door allen, die al zo vaak hebben gedacht: ,Jk wou dat Toon van was wasmaar niks hoor: Toon is aan de voeten van de oude dame neergezegen, omdat hij niet meer kon, omdat drie weken van werken onder hoogspan ning de kracht uit hem heeft gezogen. Er is even overwogen hem daar te laten liggen als levend object, maar het was Toon zelf die daar een stokje voor Panopticum wel een lang leven bescho- stak. „Helemaal niet", sprak hij, „ikga J» z''n; Amsterdam is opgenomen in weer aan het werk. Ik zou na deze de der steden entree best eens een entree voor een dinmuseum: iets waar Nederland trots bioscoop willen maken". En wegwas op mag zijn. hij, op zoek naar een opdrachtgever. Van de ene kunstenaar naar de andere, een stap, de eeuwen overspannend: van Burgering naar Rembrandt en Jeroen Bosch. Mooie taferelen, die ongetwijfeld het gewenste ah- en oh-effect zullen opleveren. Maar eerst nog de carrousel, waarin de Maagd van Holland, Jan Cremer, de grote drie van het Nederlandse cabaret, de Dolle Mina's en Roel van Duyn een dolle tocht maken. Roel heeft al laten weten te willen uitstappen, omdat hij Madame Tussaud een autoritaire tante vindt. Hij heeft gelijk, bovendien lijkt zijn pop evenveel op hem als een tuinkabouter op een echte kabouter. De Rotterdamse Maria Carlier heeft voor de carrousel wel hele mooie poppen gemaakt: de maagd van Hol land, de dolla Mina's en een hoertje; niet te koop, maar wel om te stelen. Omdat het leven er is uitgeblust zal het Toon Burgerink, levend(ig) element in een „dooie boel" aan de voeten van Jan Hein de Groot wijlenMadame Tussaud. Ook al heeft U kleine kinderen Uw vloerbedekking kan er toch piekfijn uitzienwant met dit vinyflex op de grond geeft het niet of er een beker melk omkiepteen doek erover en het is weer schoon. Dit vinyflex, ideaal voor de keuken, kinderkamer, gang, lo geerkamer, enz. is geluiddem pend en in hoge mate warmte isolerend. Nu koopt U dit vinyflex met viltrug, 200 cm breed, in 8 bijzondere kleuren per meter voor nog géén tien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage dit gemakkelijk zelf schoon te houden vinyflex met viltrug, geluiddempend, warmte isole rend, in 8 bijzondere kleuren waaronder paars, geel, blauw, groen enz. 200 cm breed, per meter Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Het is onrustig in de luchtvaartwereld. De problemen stapelen zich op boven de hoofden van de autoriteiten. De luchthavens kunnen de enorme stroom passagiers nauwelijks meer verwerken. De luchtlijnen raken overbezet. De recente vliegtuigkapingen. Deze en andere moeilijkheden steken echter nog flauwtjes af bij de golf van protest tegen de geluidshinder en de luchtvervuiling, die de luchtvaartbonzen uit de slaap houdt. Er is nu een begin gemaakt om deze Amerika, K^sRoyce m J^clmd en problematiek het hoofd te bieden. In de Franse SNECMA, hebben dehan- Amerika heeft het luchtvaartbureau den ineen geslagen om gezamenlijk de FAA (Federal Aviation Agency) reeds strijd met de geluidshinder aan te begin dit jaar een aantal beperkende binden. Gegevens die van belang kun- maatregelen afgekondigd. Het geluids- nen zijn en bepaalde methodes worden volume dat rondom luchthavens is uitgewisseld, om elkaar op de hoogte toegestaan, is drastisch verlaagd. te houden van de laatste ontwikkelin- De producenten van vliegtuigmotoren gen. Op deze manier wordt het beste worden zo gedwongen om producten resultaat bereikt. op de markt te brengen die aan deze In het verleden deden de fabrieken eisen voldoen. Het eerste vliegtuig van veelal op eigen houtje aan research Dit een nieuwe generatie, „schoner" en neemt niet weg, dat bijvoorbeeld de minder lawaaiig, heeft vorige maand straalmotoren van de Jumbo-Jet, de zijn eerste vlucht gemaakt: de Douglas Boeing 747, die vele malen krachtiger DC-10.'Onze „eigen" KLM heeft er zes zijn dan die van zijn voorganger, de besteld en vast optie genomen op nog Boeing 707, toch evenveel geluid pro- eens eenzelfde aantal. De eerste stap- duceren. De hoeveelheid rook, die de pen zijn gezet. We zijn op de goede uitlaten van de vier straalmotoren ver- weg. laat, is zelfs beduidend minder dan bij de 707. Pratt Whitney, de ontwerper Er- zal echter nog veel moeten gebeu- van de motoren, heeft duidelijk aan de ren, eer de felle oppositie die zich eisen van de FAA voldaan, voordoet, als luchthavendirecties hun Vee[ mo^iy^r krijgt de ontwerper het uitbreidingsplannen ontvouwen tot motoren voor Amerika's SST het verleden behoort. Voorbeelden van f Son-c Transport supersoon onrust binnenslands zijn er nog te verkeersvijegtuig). General Electric is luchtvaartautoriteiten gekomen^^net het meest veelbelovende ontwerp van startbaanverlenging op de luchthaven g.d™ manders. me[ stuwkracht van ruim 31.500 kilo. Vier van deze helse machines zullen de snelheid van de SST, die door Boeing wordt gebouwd, opjagen tot driedui zend kilometer per uur. Bijna driemaal de snelheid van het geluid. (Mach 2.6). Bij de ontwikkeling van een dergelijke machine, gemaakt om 300 passagiers in minder dan drie uur van Amsterdam naar New York te vliegen - de huidige generatie straalvliegtuigen doet er zeveneneenhalf tot acht uur over - komt het probleem van de indirecte geluidshinder naar voren. Deze supersone knallen (sonic booms), die ook wel boven Nederland zijn te horen als een straaljager de geluidsbar rière overschrijdt, hebben een storm van protest veroorzaakt. De Ameri kaanse SST vliegt pas in het eind van de zeventiger jaren, maar de Europese concurrent, de Brits-Franse Concorde heeft vorige week de eerste supersone testvluchten gemaakt boven Engeland. Klachten De klachten, die naar aanleiding van deze vluchten werden ingediend, varieerden van gebroken ruiten en he- Beek in Zuid-Limburg, en ga zo maar door. Dichter bij huis wordt actie gevoerd tegen de sportvliegerij. On danks het verleggen van de aanvlieg route blijven de omwonenden van de Rotterdamse luchthaven hinder onder vinden van het irriterende geronk van de sportvliegtuigjes. En het geluid, dat deze lichte vliegtuig jes voortbrengen, overschrijdt nog lang niet de door de FAA vastgesteldy limieten. De grenzen van het toegestane geluids volume (120 decibels) worden eerst benaderd en vaak overschreden dobr de grotere passagiersvliegtuigen met straalmotoren. Deze machines mogen dan wel bijdragen tot een sneller, doelmatiger en meer economische vorm van vervoer, de intensiteit waar mee ze door de luchtvaartmaatschap pijen worden ingezet brengt een gelijk matige intensivering van de geluids overlast met zich mee Veel werd er tot nu toe niet gedaan om de geluids hinder in Nederland te verhelpen. Het aanbrengen van geluiddempers, gaat ten koste van de stuwkracht van de motoren, beperkt dus de snelheid een afdoend middel, dat geen nadelige gevolgen heeft voor de presta ties van het vliegtuig. Handen ineen De drie voornaamste producenten van vliegtuigmotoren, General Electric in aC"*0 SHI - dt comités werden gevormd en op grote schaal werden de inwoners van Londen en Parijs geïnformeerd door de plaatse lijke dagbladen. Een maand geleden nog haalde het Concorde-project de voorpagina's, toen een Amerikaanse senaatscommis sie er bij de regering op aandrong de ontwikkeling van de SST stop te zet ten. vond dat de supersone verkeersmachine de mensheid te wei nig voordelen biedt en te veel narig heid veroorzaakt door de supersone knallen. De Boeing SST - aangeduid als 2707-300, het ontwerp is driemaal drastisch gewijzigd - gaat de Ameri kaanse belastingbetaler drie miljard dollar kosten. De voornaamste bezwaren vatte de commissie in een rapport samen: De luchtvervuiling en de geluidshin der. De SST draagt bovendien nog bij tot de verkeersdrukte op de luchtha vens. Minimaal moeten 300 SST's ver kocht worden om uit de kosten te komen. De commissie ziet dit niet gebeuren. De SST zal voor de luchtvaartmaat schappijen commercieel niet aantrek kelijk zijn. Gewezen wordt op het feit dat de Concorde niet rendabel is. De commis sie noemt het project zelfs een com mercieel fiasco. Als extra argument komt daar nog bij dat de Concorde een snelheid haalt van 2200 km per uur vergeleken met de 3000 van de Boeing en het aantal te vervoeren passagiers (130)) is bovendien beduidend lager dan bij de Amerikaanse SST (300) waardoor de Boeing veel duurder in aanschaf wordt. De supersone knallen en de overige geluidshinder zouden de geringe voordelen van supersoon tran sport teniet doen, zo besluit het rap port. Heftige verontwaardiging bij de Ameri kaanse vliegtuigfabrieken, maar vooral bij de British Aircraft Corporation en de Franse Aérospatial (SNIAS), de makers van Concörde. Zij beweren dat de SST wel degelijk rendabel zal zijn, als een nieuwe poli- boer, die opbelde omdat zijn kippen van de leg waren. Toen een vijftal jaren geleden bekend werd, dat de Engelse en de Franse regering het Concorde-project zouden doorzetten, leidde dat tot grote de monstraties en protestmarsen. Actie- Van nu af aan heeft U al Uw toiletspulletjes bij elkaar in deze handige 4 delige toilet- tassenset 4 Delige toilettassenset van leuk gedessineerd plastic, be staande uit een beugelmake-up tasje, een soufflé rits toilettasje, lingerietas en een haarzakje. Nu koopt U deze toilettassen set, keuze uit diverse dessins, voor nog géén twee gulden. tiek bij de maatschappijen wordt door gevoerd. De „politiek van de keuze", propageren zij. De passagier moet in de toekomst voor de keus worden gesteld: Sneller reizen (per SST) en meer betalen, of comfor tabeler reizen zonder haast (altijd nog 1000 km per uur) per subsoon tran sport voor de normale prijs. De moge lijkheid van eerste of toeristenklasse zou daarbij moeten vervallen. De nieuwe generatie schone jets moet geschikt worden gemaakt voor massa- «ervoer in één klasse. Dan zal de aanschaf van een SST wel zeker renda bel zijn, beweren de Britse en Franse fabrieken. Nieuwe generatie We noemden reeds de DC-10, die 29 augustus voor het eerst vloog. Dit is een vliegtuig in de categorie luchtbus- sen, waarvan nog vele andere modellen in ontwikkeling zijn. De luchtbus heeft als voordeel, meer ruimte in de cabine, dus comfortabeler reizen. Niet alleen op de lange trajecten (Boeing 747) maar ook op de kortere afstanden. Een concurrent van de DC-10 is de Lockheed L-1011 „Tristar". Dit toe stel, dat uiterlijk sterk overeenkomt met de DC-10 heeft ook dezelfde snelheid (1000 km per uur) en dezelf de capaciteit (250 tot 350 passagiers) als de machine van Douglas. Terwijl de Tristar eind juli uit de hangar van de fabriek in Palmdale tolde en dezer dagen de eerste vlucht volbrengt, haasten de Europese vlieg tuigmakers zich om een gelijkwaardige tegenhanger te creëren. De A-300B wordt iets kleiner, krijgt twee motoren (De DC-10 en L-1011 drie) en vervoert minder passagiers (250-300). Construc teurs in Engeland, Frankrijk, Duitsland en Nederland (Fokker) werken samen om de A-300 luchtbus van de grond te krijgen. In 1973 moet het toestel gebruiksgereed zijn. De DC-10 en de L-1011 komen volgend jaar of begin 1972 al in dienst. Ook worden in Europa luchtbussen ontwikkeld voor de tussenafstanden (rond duizend kilometer). Frankrijk, Spanje, België en Italië produceren Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze 4 delige toilettassensets van leuk gedessineerd plastic, keuze uit diverse kleuren en dessins, 98 samen de „Mercure" voor 150 passa giers. Het ontwerp komt van de Franse Dassault-fabrieken en moet ook in 1973 luchtwaardig zijn. Tenslotte pie kert men in Engeland weer over een concurrent voor deze machine, de BAC 311 voor 200 passagiers. Alle hierbovengenoemde vliegtuigtypes worden uitgerust met schone en min der lawaaiige straalmotoren. In de toekomst onderscheiden we dus drie categoriën verkeersvliegtuigen: Subsone vliegtuigen m de klasse Boeing 747 Jumbo-Jet (500 passagiers of meer), voor intercontinentaal ver- Supersone vliegtuigen (Concorde en Boeing 2707) voor de lange afstanden. Subsone vliegtuigen voor de kortere trajecten (DC-10, L-1011, A-300, Mer cure en BAC 311). Deze toestellen zullen de huidige gene ratie transportvlietuigen (Boeing 707, Douglas DC-8 en andere) volledige verdringen, zodat in de toekomst het rumoer om en nabij luchthavens tot een minimum beperkt zal blijven, hoe wel een geluidloze straalmotor wel nimmer tot de mogelijkheden zal be horen. DE HAVENLOODS - DONDERDAG 1 OKTOBER 1970

De Havenloods | 1970 | | pagina 13