9. 2.9 Negen landen spreken over spierdystrofie de werkelijkheid is een schaap met vier poten filatelOdSISi^ 13.95 JULES DEELDER: 75 I&I|Ï]|WHHBUIT.H Incredible Stringband vrijdag in de Doelen i30 Congres in Kerk en Wereld DE HAVENLOODS - DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 Voor Jules Deelder bestaat er maar één echte uitgeverij, en dat is De Bezige Zij. Bij deze uitgever verscheen onlangs zijn tweede dichtbundel „Dag en Nacht Geopend", nadat zijn eerste werk Gloria Satoria" voor een dichtbundel een stevig sukses was en 'inmiddels al aan de tweede druk bezig is. Dichters die een tweede druk halen zijn dun gezaaid in Nederland, waar men wel eens de indruk krijgt dat er meer dichters dan poëzielezers rondlopen. Nuchtere, 26-jarige Jules Deelder is niet onder de indruk van dit sukses; het lijkt of hij zoveel zelfvertrouwen bezit dat hij de vlotte verkoop van zijn werken als een logische ontwikkeling ziet Zijn nieuwste bundel „Dag en Nacht geopend" bevestigt,enerzijds het bovenomschreven credo, ander zijds Deelders scherp en gevoelig talent. Het lezen van zijn werk is een gebeurtenis. Op onnavolgbare wijze weet hij de alledaagse voorval len te isoleren en een eigen leven te schenken, waarbij een mogelijk dreigende dramatiek wordt geneu traliseerd door op het juiste ogen blik zijn humor aan te wenden. Een en ander is te constateren in het gedicht „Thuis": Na zijn hbs bracht hij een paar jaar door in uiteenlopende beroepen, het zo nodige geld verdienend en de meest vreemde mensen ontmoe tend. 's Avonds studeerde hij MO- Nederlands zonder aan het examen toe te komen. In 1966 zei hij studie, werk en omgeving vaarwel en trok met zijn vrouw Roos, naar Londen, om zich daar aan het dichten te zetten. Na een jaar terug in Nederland maakte hij zijn debuut in het openbaar, in „Poëzie in Carré". Daarna de plaatsing van zijn gedichten in diverse tijdschriften, uitmondend in zijn eerste bundel. 1 Jules Deelder heeft een credo, een levensopvatting die in zijn werk sterk tot uiting komt, en wel één die weldadig aandoet. De naam van dit credo is „Neon-realisme", een realisme dat hand in hand gaat met „Neon-romantiek". Het neon-realis me gaat uit van de huidige omge ving, de tegenwoordige toestandals paradijselijk, en verliest zich niet in wazige ideologiën. Ze beschouwt de pop-art als een overbodig geworden protest van een oude wereld tegen de nieuwe, en accepteert de feiten zoals zij nu eenmaal liggen, niet zoals ze misschien zouden moeten zijn. Een neon-realist laat zich con tinu door alle bestaande, levende dingen beïnvloeden en informeren; elk feit is een openbaring, elke gebeurtenis is nieuw. Dit alles sluit niet uit dat er niet tegen misstanden geprotesteerd en gestreden zou moeten worden; inte gendeel, maar dan wel uitgaande van het neon-realisme en romantiek - niet de romantiek van het oude grachtenhuis, maar van de moderne hoogbouwflat. En vooral met het dodelijk wapen van de humor, die de betrekkelijkheid van alles bloot- Dodelijk Verder beschouwt Jules Deelder zich als een individualist, onbein- vloed door voorafgaande stromin gen in de literatuur. Een voorzich tige verwantschap voelt hij met Johnny van Doorn en Gerrit Kom- rij, maar toch zijn het allen de koele feiten van ons huidige tijdsgewricht die op hem inwerken, zonder dit te laten ontaarden in een geëngageerd heid, die nu eenmaal dodelijk is voor alle afstandnemen, humor en inspiratie. Het kost hem moeite in Rotterdam te blijven, in Amsterdam valt zoveel meer te schnabbelen op literair ge bied. De literaire activiteiten van de Rotterdamse Kunststichting beziet hij met een welwillend oog, maar hebben volgens hem geen merkbare verbetering van het letterkundig kli maat tot stand gebracht. Toch voelt hij zich hier thuis; de toestand zou al een stuk verbeteren als hij einde lijk eens kans kreeg op een behoor lijk huis. Dit koperen tafel lampje dat een sfeervol licht verspreidt, doet het vast en zeker bijzonder goed op Uw t.v. of op Uw nachtkastje enU koopt het nu voor een spotprijsje. Klassiek lampje op een zwaar verkoperd voetje, dat prachtig bewerkt is en een mooi plak- kapje, keuze uit de kleuren goud, fraise en ivoor. Nu koopt U dit bijzonder fraaie tafellampje, bijzonder voorde lig voor nog géén tien gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de 1e etage dit fraaie tafellampje op een zwaar ver koperd voetje en een mooi plakkapje, keuze uit de kleu ren goud, fraise in ivoor, Het is hem wederom gelukt vandaag voor twaalven op te staan. Hij leest de krant en drinkt zijn thee. Hij neuriet In Beieren hebben eeh 63-jarige boerin en haar 30-jarige zoon zich uit angst behekst te zijn voor de ogen van de 60 jarige boer in de schuur opgehangen. Hij vouwt de krant dich en legt hem op die der voorgaande dagen waar uit hij zich o.m. een Canadees meisje herinnert dat op 9-jarige leeftijd stierf en er uitzag als ie mand van 90. Schijnbaar Een gedeelte van de bundel is ge vuld met wat ik „overbodige mede delingen" zou willen noemen (Vraag onze adembenemende kata- logus), als het niet een schijnbare overbodigheid zou zijn. Deelder wordt duidelijk gefascineerd door de kleine details, die onder zijn handen uitgroeien tot ware filosof- iën in klein bestek, en die duidelij ker dan een diepgravend standaard werk de uiterste kwetsbaarheid van de in zichzelf opgesloten mens, een eenling in een chaos van communi catie, mededelingen en boodschap pen, aantonen. Ook weet hij op meesterlijke wijze met woorden en namen te spelen; eencompositie als „Turnstile Solo Box Score" heeft een werkelijk psychedelische wer king. Aan de negatieve zijde zou ik willen noteren dat een enkele mededeling wat te gewild anecdotisch is of in zijn overbodigheid blijft steken. Maar op een totaal van welgeteld 48 gedichten mag er wel een mindere broeder tussenzitten. Zonder de ballast van herinneringen aan de oorlog en naoorlogse periode weet hij de huidige toestand gesto ken scherp te analyseren door arge loos te keuvelen over dingen die er niet toe lijken te doen. Ik zie in Jules Deelder een vertegen woordiger, miscchien wel een voor loper, van de allernieuwste genera tie die in de toekomst de Neder landse poëzie gaat bepalen. Kopen! (en niet van een kennis lenen). Dit is precies wat Uw kinderen van de winter nodig hebben zo'n sportieve en behaaglijk warme colpullover. 100% Helanca colpullover, heerlijk warm en ijzersterk, zo droog en zo gewassen, koopt U nu bij ons in de kleur wit voor aanlokkelijk lage prijzen. vanaf (50 cent stijging per 2 maten) Robin Williamson. Mike Heron, Rose Simpson en Caroline (Likky) McKechnie komen uit Engeland en vormen samen „the Incredible String band". Williamson en Heron zijn beide multi-instrumentalisten. Ze spelen bei de gitaar, piano, orgel, drums, bas, fluit, viool, mandoline, banjo en tal van andere exotische muziekinstru menten. In de groep is ook een rol toebedacht aan de zangeressen Rose en Caroline, die hoofdzakelijk percus- sion-werk verrichten. Invloeden van muziekvormen uit de gehele wereld worden verweven in eenvoudige toch complexe, sprookjesachtige ziek. De Stringband valt onder hoofd stuk Agrarische Pop, maar dan van een bijzonder lieflijke en poëtische soort. MOJO verzorgt vrijdagnacht een con cert van deze unieke groep in de Doelen. Aanvangstijd 0.15 uur. Het is altijd een prettige ge dachte als U nog een paar extra nylons in voorraad heeft, nu kunt U Uw voorraadje uit breiden met 5 paar mooie naadloze nylons. Ragfijne naadloze nylons in plain met teen- en hielverster- king, nylons van strikt eerste keus, nu per 5 paar voor nog géén drie gulden. Prachtige kousen, vergelijkbaar met de beste op kousengebied, 5 paar, per paar voor nog géén zes dubbeltjes. 5 paar naadloze nylons in plain eerst* keus teen en hiel versterkt De eerste rubriek van dit jaar wijdde ik zijfc rijke verscheidenheid aan over- aan de POSTZEGELBOEKJES-, die drukken en tandingen, waarbij veel op sinds 1964 in allerlei variaties wat echt gelopen poststukken wordt aange- betreft papiersoorten, watermerken, boden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze kwaliteits nylons, in diverse kleuren en de maten 8% t/m 11 per 5 paar van dezelfde maat Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. TONI BOLTINI - Zondag 4 oktober speelt het Nederlandse Circus Toni Boltini in de Leemkuil te Hoogvliet. Luchtaccrobatiek wordt gepresenteerd door de zes Hergotti s, Reynose Cardona, de 5 Arcuturus en het trio Cardona. Twaalf Lippizahners worden door Antoinette Boltini gemend. De Spaan se clowns, 3 Rivels, zorgen voor het komisch gedeelte van het programma. Aanvang 15 en CURSUS E.H.B.O. - Op 8 oktober start de E.H.B.O.-cursus nieuwe stijl, in de zaal aan de SneUemanstraat 41, Rotterdam-Noord. velranden maa vooral teksten zijn verschenen. Inmiddels zagen volgens opgave van PTT twee nieuwe boekjes het licht. De nummering sluit aan op j die van eerdergenoemde rubriek: Nr. 9 f„Eenvoud is kenmerk van de Postgiro/De keus is dus niet moeilijk" op normaal papier zonder watermerk, en: nr. 9 ff: gelijke tekst als 9 f echter op fosforescerend papier, zonder wa termerk. Verschillende postzegelhan delaren deelden mij intussen mee, dat het op dit moment reeds zeer moeilijk was, de boekjes kompleet bijeen te krijgen; het zoeken naar een bepaald boekje wordt volgens eigen ervaring tot een obsessieMaar dat is tenslotte de sport van het verzamelen; te makkelijk mag het ook niet gaan, anders is er geen lol meer aan. Omtrent de nieuwe prijzen van „Ne derland en Overzee" kan men zich sinds kort weer oriënteren aan de hand van de SPECIALE KATALOGUS 1971, 30e editie (f4,50, linnen kaft) De prijzen zijn aangepast aan de huidi ge, gespannen marktsituatie hetgeen zeer zeker geldt voor bepaalde gezoch te en speciaal de klassieke waarden. Interessant is de prijsontwikkeling van de slechts gedurende zeer korte tijd courant geweest zijnde waarden 37 en 62 cent (626 en 631), waarop ik u reeds enkele jaren geleden in een ru briek attendeerde. Ook de guldenswaarden (637-640) trekken aanzienlijk op. De prijzen van de vroegste eerste-dag enveloppen schijnen zich te hebben gestabiliseerd; die vanaf E14 vertonen daarentegen een duidelijke opwaartstrend, die bij E55 weer tot stilstand komt. In tegen stelling tot andere, internationale kata- logi, waar vooral de frankeerseries door de verschillende data van uitgifte over meerdere pagina's worden ver spreid hetgeen ten koste van de over zichtelijkheid gaat, doet men er ver standig aan, de zegels onder elkaar te rubriceren. Aldus wordt voor „Juliana Regina" een twintigtal nummers gere serveerd. Vooral de interim-periode geeft met vele belangwekkende provisoriën aan sluiting op de eerste emissies van 16 mei 1948. Israel is een land, waar de postwaardestukken hoog in ere gor den gehouden; dit helaas in tegenstel ling tot ons land, waar deze nog te veel worden verguisd ondanks het onver moeibare werk van de Nederlandse Vereniging van Poststukkenverzame- laars. Hoevelen onder ons verzamelen nu werkelijk postwaardestukken? Ik durf te beweren, dat géén verzameling kompleet is zonder deze postalische dokumenten. Maar dit even terzijde. XX BERLINER FESTWOCHEN DEUTSCHE Bl^N DES POST BERLIN Vrijdag eri zaterdag verkopen wij in de kelder 100% helanca colpullovers, zowel voor jon gens als voor meisjes, in de kleur wit en de maten 92 t/m 164, nu bijzonder voordelig. met snoer en stekker Op 2,3 en 4 oktober organiseert de Vereniging Spierdystrofie Nederland in het conferentie-cen trum Kerk en Wereld te Driebergen een congres. Afgevaardigden van de besturen van negen Europese Dystrofie Organisaties, waaronder Tsjechoslowakije en Joegoslavië komen naar ons land om met elkaar van bestuursleden van Dystrofie Organisaties uit Europa op zo'n grote schaal bij elkaar komen om over spierdystrofie te spreken. Wat is spierdystrofie? Een vraag waar maar weinig Nederlanders een antwoord op zullen kunnen geven, omdat de ziekte nauwelijks bekend is. Ook de medici weten nog niet precies waar de oorzaak van de ziekte ligt. Spierdystrofie is een verzamelnaam voor zeker 30 verschillende ziektebeelden, die over eenkomen wat betreft het feit dat spieren in sterkte verminderen, een storing in de stofwisseling van de spier. De Nederlandse vereniging werd drie jaar geleden opgericht. Het was mevrouw Huisinga, die via de televisie een oproep deed. Een oproep, die ten gevolge had dat er op de oprichtingsvergadering 100 mensen aanwezig waren. In drie jaar tijd is de vereniging uitgegroeid tot een grote organisatie (400 leden) met een groot aantal medewerkers. Het secretariaat is gevestigd in de Beukenlaan 23 in Baarn, waar mej. Betsman het secretariaat voert. Sinds vorig jaar is zij in vaste dienst van de vereniging en zij is het die alle contacten naar buiten onderhoudt, alle vragen beantwoordt en inlichtin gen verstrekt over de vereniging. Zij weet de mensen te adviseren, waar zich te melden voor bepaalde voorzieningen, bij welke instanties men moet wezen enz. Tijdens een gesprek dat we hadden, was ook de secretaris van de vereniging, de heer Poortman, aanwezig. Hij zegt: „Vroeger was het zo, dat het exact stellen van een diagnose weken duurde. Sinds twee jaar is er in Amsterdam een werkgroep voor spierziekten. De groep bestaat uit 15 medewerkers, specialisten op velerlei gebied, verbonden aan de universiteit van Amsterdam". Voordat men gaat werken aan een geneesmiddel of een behandeling zal men moeten weten wat de oorzaak van de spieraandoeningen is. Die (verschil lende) oorzaken zijn zeer moeilijk te achterhalen. Wel heeft men enorm veel kennis vergaard over spieren, spierfunties en zenuwen. De werkgroep heeft in die twee jaar ongeveer 150 patiënten onderzocht. Normaal neemt het stellen van een diagnose enige weken in beslag. De verwerking van de gegevens vereist enige weken. Na dit pnderzoek kan in de meeste gevallen een exacte diagnose worden gesteld, hetgeen voor de patiënt belangrijk is Dat het werk van de werkgroep belangrijk is, kan geconcludeerd worden uit het feit dat verschillende leden van de werkgroep voor diverse internationale congressen werden uitgenodigd om te spreken. De heer Poortman: „Het doel van de vereniging is o.a. dat snel en exact een diagnose gesteld kan worden, waarbij bovendien gegevens beschikbaar komen ten dienste van research. Er wordt hard gewerkt aan de oplossing voor spierdystrofie. Het is zoals een Amerikaans onderzoeker zegt: De oplos sing is als een legpuzzel met 100 stukjes, waarvan er nu tien op hun plaats liggen. Naarmate er meer stukjes op hun plaats komen, komt de oplossing dichterbij. Misschien dat door de gegevens die uit het onderzoek zijn gekomen de medici aanwijzingen hebben gekregen, waardoor zij het elfde stukje van de puzzel sneller op zijn plaats kunnen leggen. Verbetering In een van de contactorganen van de vereniging staat een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden in Amerika. Daar is men er voor het eerst in geslaagd enige verbetering te brengen in de conditie van dieren met spierdystrofie. Proeven werden genomen met kippen. De resultaten bij proeven met andere dieren, n.l. met muizen zijn nog niet beslissend, wel veelbelovend. Men weet echter nog niet hoe dicht de soorten dystrofie bij mensen, kippen en muizen aan elkaar verwant zijn. Bij alle drie hebben zij de duidelijke kenmerken van spierdystrofie; erfelijkheid, afbraak van spieren zonder spontane verbetering en bepaal de veranderingen in de chemische processen van het lichaam. Herstel van het spierweefsel werd na toediening van bepaalde stoffen bij kippen waargenomen. In de strijd om een succesvolle behandeling voor de ziekte te vinden, is de capaciteit van de spier om te regenereren van het grootste belang. De Amerikaan- se gegevens versterken de hoop, dat in een niet al te verre toekomst de ziekte een halt wordt toegeroe- Maat8chappelijk Wat de werkzaamheden in Nederland betreft: de vereniging krijgt met alle mogelijke problemen te maken. Dat zijn vooral maatschappelijke proble men. De mensen weten vaak niet welke weg te bewandelen. Er zijn allerlei instanties, die langs elkaar heenwerken of weer doorverwijzen. Vandaar dat het het verstandigste is voor inlichtingen het secretariaat te bellen of te schrijven, (postbus 65, Baarn, tel. 02154-6837). Vaak is het ook, een kwestie van geld. Er moeten dan voorzieningen getroffen worden, die niet be taald kunnen worden. In financiële noodgevallen kunnen de patiënten of hun ouders terugvallen op het Prinses Beatrix Fonds. Het werk van de vereni ging wordt, wat het research-werk betreft, gefinan cierd door dit fonds. Een andere belangrijke taak van de vereniging is de voorlichting aan de ouders van patiënten. Uit een onlangs gehouden enquête is gebleken, dat 70 procent van de ouders rugklachten heeft, alleen doordat niet voldoende bekend is, hoe de kinderen op de juiste manier op te tillen. Vandaar dat er plannen zijn voor een film en een folder, die zullen handelen over het tillen van kinderen. Verder geeft de vereniging zes maal per jaar een tijdschrift uit voor leden en belangstellenden. Iedereen die het werk van de vereniging wil steunen kan dit doen door een gift op giro 1422400 t.n.v. de Veteniging Spierdystrofie Nederland te Apeldoorn. Hanneke Schreurs SURINAME (foto) geeft op 1 oktober ee*. serie van vier zegels uit ter ere van de Suri naamse voetbal bond, die zijn 50-jarig jubi leum viert. Voor elke zegel der waarden 4, 10, 15 en 25 cent werd een karakteristieke balpositie geko zen: aftrap, corner, out en doel. Een aanslag op onze toch al gekwelde geldbeurs doet FRANKRIJK (foto) door de uitgifte van een zegel van maar liefst 20 F (ca. f 13,-). Het is een luchtpostzegel met de afbeeldingen van twee beroemde Franse piloten. Desondanks wil ik u erop attenderen, dat het vooral de hoge luchtpostwaar den zijn, die een enorme prijsontwik keling te zien geven. Kijkt u toch eens naar Yvert-nr. 29, 32, 33 en 37 (poste aérienne). Veel verzamelaars kunnen het niet betalen en de handel heeft niet voldoende geld liquide voor het aanleggen van grotere stocks. Mijn tip van de maand geldt dus ditmaal deze Ee^i aantal uitgiften hebben de BONDSREPUBLIEK en WEST-BER- LIJN voor ons in petto: In de BRD verschijnt op 21.9 het tweede deel van de serie „Vrijwillige Hulpdiensten" (5 Pf: 50 miljoen, 10 Pf. 30 min., 50 en 70 Pf ieder 20 min.). De kort geleden begonnen Pres. Heinemann-se- rie (5 Pf en DM 1.-) wordt op 23 oktober met de waarden 10 en 20 Pf uitgebreid. Zij worden op nog niet nader genoemde data gevolgd door de waarden 30, 40, 50, 70, 80, 90 Pf DM 2.- en DM 5.-. Dezelfde serie komt ook in Berlijn aan het loket met het opschrift „Berlin", zij omvat dan nog een zege' van 8 Pf voor het stads- tarief binnen Berlijn. Een zegel van 30 Pf werd op 4.9 tgv de Berliner Festwochen (foto) in omloop gebracht (oplaag 7,5 miljoen stuks). Symbolisch is daarop de muze, de dans, het theater en de kunst tot uitdrukking gebracht. De nieuwe MICHEL-EUROPA KATA LOGUS 1971 is er. Net als bij de Nederlandse speciale is ook hier een belangrijke prijsstijging vooral voor de oudere en betere emissies te zien. Steeds weer blijkt daarbij dat, wil men investeren, de klassieke zegels, 66k buiten het serie-verband, het meeste rendement opleveren. Dat wil niet zeggen, dat er onder de moderne zegels géén zijn, die voor belegging in aan merking zouden kunnen komen. Integendeel. Het is juist mijn bedoeling - waar bij de moderne zegels in het algemeen minder voor de aanschaf besteed moet worden - u op de emis sies te wijzen, die naar mijn gevoel „beter" kunnen worden dan de door snee. Men moet echter hierbij niet uit het oog verliezen, dat zich zulk een prijsontwikkeling eerst na verloop van tijd bemerkbaar kan maken. Niet alle geven een prijs-explosie te zien als Joegoslavië Europa 1969 en sommige abnormale prijsstijgingen worden door van te voren niet te voorziene factoren beinvloed. De Michel-katalogus geeft u dan ook dit jaar weer een betrouwbare graadmeter van de huidige handelsprij- zen, die in DM/netto tot uitdrukking komen. Hij vormt daarom een voor iedere verzamelaar onmisbaar naslag werk. De veiling toont, dat men nu nog voor niet al te veel geld aan de luchtpostbla den, briefkaarten en antwoordcoupons kan komen. Korrespondeert u met een Israëlische collega, laat u zich dan niet alleen de zegels sturen maar verzoekt u hem ook om de postwaardestukken. Tien tegen een, dat hij, als hij Neder land verzamelt, ook hierin isgeinteres- seerd. Rooz biedt verder kibbuz-geld en boordgeld van de Zim-schepen, stempels en Judaica. Het bespreken van een veiling biedt steeds de moei lijkheid, niet alles wat voor u interes sant zou kunnen zijn/te kunnen vertel len. Aldus beperk ik me tot de hoofd zaken, en - zendt u eens een brief kaart aan Mr. Rooz voor een regelmati ge toezending van de (filatelistisch gefrankeerde! waar vindt men dit nog? veilingkatalogus. CYPRUS gaf op 7 september drie zegels uit, waarmee - men vindt dat bij andere landen steeds vaker en ik vraag mij, wanneer gaat men bij PTT ertoe over, af te stappen van de niets zeggende plaatjes van de laatste tijd, speciaal de zomerzegels? diverse^in stellingen - worden geëerd en jubilea worden herdacht. Zo herdenkt de 5 mils waarde het Internationale Jaar voor de Opvoeding, de 15 rnils de 50e bijeenkomst van het Internationale Wijnbureau en de 75 mils tenslotte het 25-jarig bestaan van de Verenigde Na ties. E.R. Hofmann, A.I.J.P. 't Valt gelijk op dat dit een pullover uit de duurdere series isen ,U hoeft er toch niet bij te vertellen dat U 'm zo voordelig kocht. Damespullovers van een gewel dige kwaliteit acryl of Shet land wol, er zijn diverse vlotte modellen, o.a. met sportief in- gebreid kabelstreeppatroon in 't voorpand, met V-hals of ronde hals. Fijne pullovers in modieuze kleuren, nu per stuk voor nog géén veertien gulden. Op 6 oktober houdt Rooz in Tel Aviv (Rooz' MEDITERRANEAN STAMP AUCTIONS, 1 Hashoeva Lane, Tel Aviv) weer een interessante veiling, waar niet alleen klassiek Europa verte genwoordigd is maar vooral Israel, dat op geen andere veiling ter wereld in deze rijkdom getuigenis aflegt van zijn wordingsgeschiedenis. Men kan zijn hart ophalen aan de voorlopers uit de Turkse, Franse, Oostenrijkse, Duitse en Russische postdiensten en uit de tijd van het Palestijnse mandaat met acryl en Shetland wol met V-hals of ronde hals Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze modieuze damespullovers in Shetland wol en acryl, keuze uit diverse modellen en kleuren, maten 38 t/m

De Havenloods | 1970 | | pagina 15