m Iedere natie recht op haar uitvindere Bijbel maakt bloeitijd door mm m De wet van Popov of: ENORME VRAAG IN ONTWIKKELINGSLANDEN Bejaantenpartij 65+ wil gratis tram buskaarten uitreiken en bibliq DE HAVENLOODS - DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 48-107 Een paar geleden werd het Westen overspoeld tZ7e (5 berichten over Russische uitvinders, doorgaans Popov geheten, die gens van een stoommachine voorzag; geleidelijk beslag legden óp alle gebieden van de techniek. Het duurde hij vond bij zijn eerste poging de niet lang of zij hadden alles uitgevonden. In het begin kon men dood'\ ^einY^fstferf Eeï'vergiï denketn aan een in tijd en ruimte beperkt verschijnsel dat, zoals sing ongetwijfeld Het Italiaanse na- bijvoórbèeld de malaria, nauw afhankelijk is van het klimaat van een slagwerk stelt in ieder geval orde op bepaald land en het jaargetijde. De waarheid bleek echter anders: het zakeneenden van herderschap popovisme op het gebied van de uitvindingen is een universeel echte, wetenschappelijke beredeneerde (sic) voorspelling komt toe aan Leonardi da Vinei. De eerste, die op het idee kwam van het luchtschip, dat lichter dan de lucht moest zijn, was de Italiaanse jezui'et Lona de Buscia. In 1877 experimenteerde Forlanini in het Het is overigens helemaal niet gevaar- heid waarvan door Maxwell werd ge lijk; integendeel: de nationale trots, de wezen, de grondslag legde voor de burgerdeugd, het volks- en culturele ontwikkeling van de draadloze telegra- löexperimenteeluc runaumi m i.« bewustzijn van een bepaalde menselij- ,fie. Dus Hertz zou de raaio neDoen openbaar in een park te Milaan met de ke groep laaft zich aan de bron van het uitgevonden. En Marconi dan? Nog popovisme. Het devies zou kunhen eën kijkje in deDuitse encyclopedie zijn: ,Geen goede burgers zojjder onder Marconi: „Italiaans radiotechni- Popov" Wat echter ontbrak was een cus. hl 1895 vond hij de zendantenne wetenschappelijk inzicht in evolutie en uit en is met Karl F. Braunde grondleg- omvang van het popovisme. Wij willen ger van de draadloze overbrenging van hier de empirische kennis van het berichten". verschijnsel omzetten in een eenvoudi- N/eUW6 QGZICht6D ge en elegante mathematische vergelij- king, waardoor de toepassing van de Dus weer een nieuw gezicht. Braun Popov-wet te allen tijde kan worden Wat zegt de Duitse encyclopedie o berekend. Deze formule luidt: U. is (S hem? Dit: Braun vond de zogenaam- Sb) 100 f. Alvorens verder op de de Braunse buis ult'^sentieelvoorde Hptaik hiervan in te eaan een naar bouw van radiozenders en bovendien woorden^ovèr Br.»nl™p me, W—* comparatief met progressieve integra- Geen, tJvljfel. pr ^nvjp tie en in hoofdzaak gebaseerd op de eigenlijke echte uitvinder volgende werken: voor het Duitse dio! Maar_van zijn kant^ zegt de eerste onbemande helikopter, die erin slaagde tot 13 meter te stijgen". U ziet, hoe vrpchtbaar ons onderzoek is. We zochten naar de uitvinder van het vliegtuig. De Sonzogno levert ons tegelijkertijd de uitvinder van de ballon en de helikopter, vanzelfsprekend Italianen! Sikorsky popovisme het „Lexikon der Deut- schen Buchgemeinschaft", voor Frank rijk de „Larousse Universel", Italië leverde ons de „Encyclopedia Sonzog no", voor Engeland hebben wij de „Encyclo^. Brignic," geraad- onaer ne, %nf-'en voo, d« „World Almanack de vraagbak van Doch laten wij ook de Amerikaanse World Almanack er op nalezen. Met militaire beknoptheid wordt in het hoofdstuk „Grote uitvindingen" ge zegd: Helikopter: Sikorsky (USA). Wanneer u afgaat op de Russische Larousse: „Door de gelijktijdige werk- encyclopedie vindt u wel een Sikorsky zaamheden van Branly en Marconi, kon de laatste in 1897 zijn eerste radioboodschap overbrengen". Daar hebben wij het dan eindelijk: Branly is de uitvinder van de radio. Overigens zegt de Larousse onder het artikel Amerikaanse journalisten met een vo cabularium van minder dan 700 woor den. Tenslotte was ons naslagwerk voor Rusland de „Malai'a Sovietskaia Entsiklopedia". Radio 7 september 189ydemonstreerde A. S. Popov een voVikenuitwisselaar (gro- sootmetchik), de eerste radio-ontvan ger. Onder Popo vinden wij voorts, dat hij „de eerste antenne uitvond en de werking van de ontvanger automati seerde". Aangezien in het artikel radio eveneens werd gesproken over een zekere Marconi, hebben wij ook dit woord opgeslagen, waar wij vonden: „Marconi, radio-technicus en zaken man". zou hem haast opbellen om uw televisie te laten repareren). In 1897 verkreeg hij patent voor de toe passing van elektrische golven op de leidingsbuis coherer, waardoor de draadloze telegrafie kon worden ver wezenlijkt". Dit schijnt eveneens de mening te zijn van de Encyclopedia Britannica, die Branly inderdaad noemt om daaraan echter onmiddellijk toe te voegen: „Hij gebruikte zijn coherer niet voor signalen, die dienden om berichten over te brengen. Sir Oliver Lodge verbeterde de coherer van Branly". Zou die Lodge dus de radio hebben uitgevonden? Waar is Marconi bij dit alles gebleven? De Encyclopedia Britannica zegt: „Marco- van de geboortedata blijkt ons overi gens dat het dezelfde Sikorsky is. Aangezien dit duidelijk een Poolse naam is, krijgen wij dan logischerwijze een derde Sikorsky, nog steeds dezelf de als de eerste en nog steeds uitvinder van de helikopter. Het Duitse naslag werk verklaart evenwel dat de eerste helikopter geconstrueerd werd door de gebroeders Bréguet, doch dat een zeke re Focke/een Duitser, de eerste prak tisch bruikbare helikopter bouwde. Hebben wij ze nu allemaal gehad? Nee, ons ontbreekt nog de Encytlope- dia Britannica, die zegt: „Een edelman uit Yorkshire, Sir George Cayley, legde in de periode 1799-1810 de grondsla- de aërodynamica en was in Italië geboren, doch voelde gens velen de eigenlijke uitvinder v zich sinds 1896 steeds meer Engels man. Hij werd reeds zeer vroeg bei'n- vloed door de experimenten van Lodge en de voorspellingen van Crooks be treffende de draadloze telegrafie". Als wij het goed begrijpen is Lodge dus de echte uitvinder van de radio. Doch om niets aan het toeval over te laten, raadplegen wij nog even de Nederland se Winkler Prins. Deze noemt men een bewonderenswaardige onpartijdigheid het moderne vliegtuig. Hij liet zijn bediende in een door hem gebouwd zweefvliegtuig vliegen. (Sir George was niet alleen vindingrijk doch ook voor zichtig). Het idee van een gemotori seerde vlucht bleef sluimeren tot de historische samenwerking, in 1840, van Stringfellow en Hensen, twee- Engelse uitvinders. Zij bouwden een model ebt in de slotfase van de proe ven verongelukte, doch waarvan1" de hebben uitgevoerd ter verificatie van <je Popov-wet ten aanzien van alle mogendheden. Doch wel is het interes sant, na te gaan of zij voor de kleine landen geldt. Lat,en wij daarvoor even kijken naar de uitvinding van de auto. Wij komen dan uit het Nederlandse naslagwerk te ,weten dat de eerste stoomwagen werd uigevonden door een Vlaamse Nederlander, de missiona ris Verbiest uit Kortrijk. Hij bouwde in 1665 in China een machine „die de voorloper was van de stoomturbine". Reeds in 1589 had een Antwerpenaar, Gielis van Boom gehe ten, een door vijzen voortbewogen automobiel gebouwd. Tenslotte noemt de encyclopedie nog de Fransman Cugnot, die in 1769 een stoomwagen construeerde. Zeker, volgens de .Rus sen had deze Cugnot alles te danken aan twee Russische werktuigkundigen, L. L. Chamchourenkov en J. P. Kouli- bine die in 1752 „voertuigen met pedalen hadden gebouwd, Waarin voor de eerste keer alle mechanismen waren verenigd waardoor de ontwikkeling van de auto mogelijk werd". Tenslotte hakt de Encyclopedie Britannica met Olympische kalmte de Gordiaanse knoop door: „De uitvinder Van de auto is. Homerus! Zegt hij niet in de Ilias: „De weergaloze Vulka- nos oh wonder! smeedde driewie lers, die zich met een trefzeker instinct in de woningen der goden her en der bewogen en wel op eigen kracht (auto-mobiel), doch gehoorzamend aan de geboden van de goden. Boekdrukkunst Laat ons thans de uitvinding van de boekdrukkunst onder de loep nemen. Noch de Russen, noch de Engelsen eisen deze uitvinding voor zich op. De Russen noemen de Chinezen (het was vóór het recente conflict), de Engelsen een zekere Pi-Cheng als uitvinder van losse letters in terracotta. De Duitsers houden het op Gutenberg, terwijl de Fransen opmerken dat deze zijn eerste proeven deed in Straatsburg, een Fran se stad, waarmee zij bevestigen, dat de jus soli van toepassing is op de Popov- wet. De Italianen zeggen met de Sonzogno, dat de beste historici (Ita lianen? het waarschijnlijk achten dat „Gutenberg het drukken met blokboe ken heeft uitgevonden, terwijl een Italiaan, Panfilo Gastaldi, de kunst van het drukken een eigen leven heeft gegeven door de uitvinding van het met losse letters gedrukte boek". Daarmee houdt de geestdrift van de Sonzogno niet op. Het werk herinnert er nog aan dat de Romeinen van de 3e eeuw na Christüs reeds losse letters kenden en „dat Duitsland derhalve niet kan ontkennen dat het de grond slag van het boekdrukkunst dankt aan de cultuur der Romeinen". Die stijf hoofdige Duitsers weigeren echter deze revelatie toe te geven. De Nederlanders zijn het volgens de Winkler Prins noch met de Duitsers noch met de Italianen eens. Voor hen „valt op grond van het getuigenis van een zekere abt Robert van Kamerijk en de kroniek van een zekere Ulrich Zeil met grote waar schijnlijkheid aan te nemen dat de oudste Nederlandse drukwerken ouder zijn dan het eerste werk van Guten berg". Waarna de Winkler Prins edel moedig Laurens Janszoon Coster, die volgens de (Nederlandse) traditie dik wijls als de auteur van deze Nederland se proto-drukwerken wordt genoemd, naar het voetvolk van de tweede rang drukkers verwijst. Synthese Uit het voorafgaande blijkt, dat de Popov-wet eveneens voor kleine landen geldt. Welke? Ten aanzien van de uitvinding van de scheepsschroef gaat het tussen Ericsson en Ressel. Ericsson wordt door de Verenigde Staten als Amerikaan beschouwd en door de Zweden als een Zweed. Ressel is Oos tenrijker voor de Oostenrijkers, vol gens de Russen Tsjech, volgens de Duitsers afkomstig uit het Sudetenland (Bohemen). Aangezien hij de eerste proeven met zijn schroefschip, de „Ci- vetta", in Triest deed, beschouwen de Italianen hem bijna als Italiaan. Nog maals dus het jus soli op de Popov-wet toegepast! Deze varianten zijn niet strijdig met de Popov-wet, - integendeel - waarvan wij thans alleen nog maar een weten schappelijke definitie hebben te geven. Wij keren dus terug tot onze oorspron kelijke vergelijking: U is (S Sb)100f In deze formule is U de uitvinder (landgenoot van de geschiedschrijver), die moet worden gevonden. S is hel aantal van alle specialisten, waarvan de naam verbonden is aan een bepaalde uitvinding. Sb is het aantal specialis ten, die geen landgenoot zijn van de onderzoeker. Blijft nog de factor f, die een variabele is en in verband staat met het politieke regime waaronder de geschiedschrijver leeft. Een waarschijn lijkheidsberekening stelt deze factor op 1 bij een parlementair stelsel, 1,5 bij een communistisch regime en 2,2 onder hetabsolutistischbewind of een militaire dictatuur. Zelfs een niet-spe- cialist kan zich er namelijk rekening van geven dat prestige-regimes een grotere produktie van uitvinders heb ben dan parlementaire stelsels. Kompas uit Zanzibar Wij zijn daarmee volledig in staat om onze vergelijking op te lossen. Als voorbeeld: Laten wij aannemen dat afkomstig uit Zanzibar, een onderzoek wilt instellen naar de uitvinding van het kompas en stellen wij het aantal specialisten dat bij deze uitvinding betrokken is en door de naslagwerken wordt genoemd, op 52. Slechts een daarvan was uit Zanzibar, de stuurman vah Vasco da Gama, Al Masjid. Hij leefde onder een absolutistisch stelsel. Wij verkrijgen dus: U is (52 - 51) maal 100 maal 2,5 is 250. Aangezien het cijfer van 250 ongeveer 5 maal dat van het totale aantal niet uit Zanzibar stammende specialisten is, volgt daar uit dat de uitvinding van het kompas voor 80 procent voor rekening van Al Masjid komt. Zeker, de Popov-wet wordt empirisch reeds lang in Europa toegepast. Doch zij behoudt haar gehele waarde voor de nieuwe staten, die in de gehele wereld ontstaan en die nog niet alles hebben uitgevonden. Dank zij de Popov-verge- lijking kfn thans gemakkelijk in deze lacune worden voorzien. Wij zijn er ons van bewust dat deze formule in bepaalde kringen op hEttige kritiek is gestuit. Doch deze kwaadwil lende critici kunnen alleen maar slech te tekenaars of heimelijke apatriden zijn. Voor hen is het algemene culture le ka der in de gemeenschappelijke ont wikt eling van een beschaving van het meeste belang. Zij willen daarmee de nadruk leggen op de gewaande eenheid van de Europese beschaving, als erfge naam van Athene en Rome. De indivi dualiteit van de uitvinder zou aldus opgaan in een supranationale gemeen schap waar alles met elkaar samen hangt en waar het werk van één natie geen vruchten zou kunnen dragen zon der de bevruchtende steun van een Deze critici verwerpen dus als kinder lijk nationalistisch hetgeen slechts een van de essentiële prerogatieven van de tot staat georganiseerde natie is: het recht om zijn uitvinders aan te wijzen, eh het aantal daarvan vast te stellen. De Popov-formule is een gemakkelijk werktuig voor de uitoefening van dit prerogatief. Voorts zet zij aan tot een gezonde wedijver tussen de jeugd van de geciviliseerde staten. Dank zij de Popov-vergelijking heeft elk volk gron den om zich superieur te achten aan alle andere volk'en, een onbetwistbare waarheid tot aan de dag, waarop de kansen van een gewapend conflict deze troostende zekerheid tijdelijk kunnen aantasten. Doch ik haast mij hieraan toe te voegen dat de Popov-vergelijking alleen in vredestijd van toepassing is. Men mag niet te veel van de weten schap vergen. (Overgenomen uit: "Europese Gemeenschap".) raadloze'telegrafieToentertijd had Maxwell, Hertz, Branly en Marconi om tekeningen geheel Europa beihvloe- raaaloze telegra j pindiven met deze beslissende zin: Hor," Tendntte weer het woord aan de Dus: Popov heeft de radio uitgevon den. Wij hebben hem in het Italiaanse naslagwerk „Sonzogno" tevergeefs ge zocht. Onder radiotelegrafie lazen wij: „draadloze telegrafie, geniale uitvin ding die in hoofdzaak op naam van Marconi kan worden geschreven". Wij hadden het dus mis: Marboni heeft de radio uitgevonden. Maar laten we het in de Duitse encyclopedie nagaan. Ver rassing: hier wordt uitgelegd dat een Duitser, Hertz, door het bewijs te leveren van het bestaan van elektro magnetische golven, op de mogelijk- Elke moeder zal dtrekt beamen hoe belangrijk het is dat kinder kleding goed wasbaar en sterk is Daarom koopt ze deze helanca fantasie maillot met een geheel doorgebreid patroon, die aan al de eisen voldoet, heerlijk warm en bijzonder sterk is. 92/104 104/116 en 116/128 P gg 128/140 en 140/164 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze sterke en behaaglijk wérme he lanca fantasie maillots met ge heel doorgebreid dessin, in de kleuren beige, wit, bleu, rood en marine, nu ze^r voordelig. te eindigen met deze beslissende zin: „Doch de enorme vlucht van de radio techniek kon eerst beginnen toen de door Fleming uitgevonden elektronen buizen hun intrede deden". Kan men er, gezien de naam, zeker van zijn dat deze Fleming geen Vlaming is? Vliegtuig Het voorbeeld van de radio geeft ons een eerste benadering van de Popov- wet. Deze. kan als volgt worden gefor muleerd: alles is uitgevonden door een landgenoot van de uitgever van een bepaald naslagwerk. Een wetenschappelijke wet kan echter niet worden gebaseerd op één enkele waarneming. Laten we ons experiment daarom voortzetten met het vliegtuig. De „Malai'a Sovietskaia Entsiklopedia" schrijft hierover: „Het eertse succes op dit terrein (menselijke vlucht) werd behaald door de Russische uitvinder F. Mojai'ski. In 1881 verkreeg hij van de tsaar het privilege te mogen vliegen (toch edelmoedig, die tsaren). Het toestel werd tussen 1882 1884 gebouwd. Het was het eerste vliegtuig ter wereld. Het werd op de grond getest op rollen en in de lucht tijdens een korte vlucht". Na andere lucht vaarttechnici te hebben genoemd, nl. Maxim (Engeland), Lilienthal /Duits land), Voisin en Farman (Frankrijk) en Chanute'(VS) zegt het naslagwerk nog: „In mei 1910 vestigde de Rus Popov tijdens de eerste luëhtvaartweek te Sint-Petersburg het duur- (2 uur 4 minuten) en hoogterecord (600 meter)". Hier zij opgemerkt dat de vliegende Popov niet dezelfde is aide radiotechnicus. Ten einde verwarring te vermijden zullen wij hem Popov II noemen. De Larousse spreekt overigens noch over Popov II, noch over Mojai'ski, doch schrijft onder avion: „Naam, die door de uitvinder Ader aan zijn vliegtuig werd gegeven". En onder Ader: „Constructeur van het eerste vliegtuig dat werkelijk heeft gevlogen (1890)". Leonardo da Vinei In het Duitse naslagwerk lezen wij echter: „De eerste tekeningen van een vliegtuig statoimen van Leonardo da Vinei. O. Lilienthal voerde in 1890 de eerste langere .vlucht uit met zijn zweefvliegtuig (250 meter). De gebroe ders Wright slaagden er in 1903 in de eerste geniotoriseerde vlucht uit te voeren": Onder Lilienthal wordt uitge legd: „Ingenieur, uitvinder van het zweefvliegtuig". De Larousse zegt ech- gen en tijdens zijn 2000e glijvlucht werd gedood". Hij was dus alleen maar een onfortuinlijke acrobaat! Tenzij u de Encyclopedie van Sonzog no leest, waaruit men kan leren dat Lilienthal „erin slaagde meer dan 2000 vluchten in rechte lijn uit te voeren, den". Tenslotte weer het woord aan de World Almanack: „Vliegtuig: uitvin ders: de gebroeders Wright (VS)". Kleine landen Ons vliegtuigonderzoek bevestigt dus de bevindingen met betrekking tot de radio. Hef zou te ver gaan, hier alle andere tests weer te geven, die wij schoenenmarkt entresol Er is pas weer een nieuwe partij lederen herenschoenen op onze schoenenmarkt binnengekomen en die gaan wij vanaf vrijdag voor een schijntje verkopen Echt lederen herenschoenen met rubber anti-slip zool en warme voering. De ideale win- terschoen in' half hoog model van glad of geprint leder, nu vanwege kleine schoonheids foutjes (die niet van invloed zijn op de kwaliteit) per paar voor nog géén negen gulden. wintervoering Kerken schijnen een moeilijke tijd door te maken en links en rechts leden te verliezen. Het lijkt er evenwel op dat het kerkboek bij uitnemendheid, de bijbel, weer een bloeitijd door gaat maken. De vraag naar de bijbel is in de afgelopen maanden enorm toegenomen, zowel in de Derde Wereld als in Oost- en West-Europa. Na zes jaar lang geen enkele vooruitgang geboekt te hebben, slaagden de Europese bijbelgenootschappen er vorig jaar in hun bijbelverspreiding met 34 procent te doen toenemen. En de eerste cijfers over dit jaar tonen een voortgaande groei. Vanaf vrijdagmorgen 9 u kopen wij op onze schoenen markt, entresol, deze partij echt lederen herenschoenen (in glad of geprint leder) met war me voering en sterke rubber anti-slip zool, in zwart, maten 38 t/m 46, per paar ndagmorgen open Cééiy tel. of schrift, best. Terwijl jongeren in Europa zich afvra gen ofr het niet beter is om eerst in de landen van de Derde Wereld de honger te stillen en te werken aan een recht vaardige samenleving, vragen de volke ren in die landen ook om bijbels. In de dagen van de ergste hongersnood in Biafra vroegen de Ibo's de Wereldbond van Bijbelgenootschappen bijvoorbeeld om bijbels met de voedselvliegtuigen te sturen. Toen westerse theologen zich afvroe gen of dat wel verantwoord was, werd het vérzoek met kracht hernaald. Het gevolg was dat het Nederlands Bijbel genootschap uiteindelijk zoigde voor een pak van een kubieke meter. On middellijk na de vgl van Biafra was de vraag naar bijbels zo groot dat het /Nigeriaans Bijbelgenootschap een be roep deed op de wereldbond om ook bijbels te sturen. Een van de redenen voor de vergrote vraag is de snelle groei van de wereld bevolking. In de afgelopen vijf jaar zijn er 300 miljoen mensen bij gekomen. Een tweede, nog belangrijker reden is de haast die veel landen hebben bij de bestrijding van het analfabetisme. Men sen die-pas hebben leren lezen willen ook de bijbel in hun eigen taal. Het Vaticaans Concilie heeft toestem ming gegeven om de mis in de volks taal te bedienen. Een groot deel van de liturgie bestaat uit gedeelten uit de bijbel. In veel talen bestonden nog helemaal geen rooms-katholieke verta lingen. Daarom vallen veel bisschoppen terug op de bijbelgenootschappen. De mis in de volkstaal heeft bovendien de persoonlijke belangstelling voor de bij bel bij rooms-katholieken gestimu leerd. Ook daardoor is de vraag naar bijbels toegenomen. Nog nimmer heb ben de wereldbond en het Vaticaans Btireau voor Gezamenlijk Bijbelwerk zoveel aanvragen om steun ontvangen als dit jaar. Vorig jaar is Oost-Europa open gegaan voor de bijbelverspreiding. Het tekort aan bijbels is daar enorm, omdat op drie na alle bijbelgenootschappen in deze landen verboden werden en er dus jarenlang geen bijbels konden wor den geproduceerd of geïmporteerd. Maar de behoefte aan bijbels is boven dien groter geworden, omdat de Oos- ters-Orthodoxe christenen de bijbel ontdekt hebben. Voor de jongste wereldoorlog was de bijbel voor hen een kerkboek voor liturgisch gebruik in de kerkdiensten. Nu hebben zij de bijbel orttdekt als een boek dat iets te maken heeft met hun persoonlijk leven. De behoefte is zo groot dat bijvoorbeeld in Rusland een zwarte markt van bijbels is ontstaan. Buitensporig hoge prijzen worden daar voor bijbels betaald. VoYig jaar kreeg de Roemeense ortho doxe kerk plotseling een vergunning los voor 100.00X) bijbels. Die werden gedrukt met hulp uit het westen. Begin volgend jaar kan met het drukken van een nieuwe oplage van 40.000 bijbels begonnen worden. Bovendien hebben de Hongaars sprekende Roemenen de ze maand toestemming gekregen om tienduizend bijbels te importeren. En dat is maar één land. De aantallen voor Tsjechoslowakije zijn veel groter. Vaak echter kunnen bijbels alleen gedrukt worden als het westen voor papier zorgt. In onkerkelijk Engeland ging op één dag de oplage van de nieuwe, bijbelver taling de deur uit en moest halsover kop een nieuwe druk voorbereid wor den. In Frankrijk geeft een commercië le uitgever de bijbel uit in wekejijkse afleveringen waarop 150.000 mensen zich hebben geabonneerd. Een dergelij ke uitgave zal binnenkort in Nederland verschijnen. Van de moderne Ameri kaanse vertaling in hedendaags Engels werden in drie jaar tijds 25 miljoen exemplaren verkocht. In China kunnen geen bijbels gedrukt of geimporteerd worden. Maar zo groot is de belangstelling dat duizen den op het ogenblik de bijbel met de hand overschrijven. Daarom zijn de bijbelgenootschappen gaan dicteren over vier radiostations die in China opgevangen kunnen worden. Met de feestdagen in december in het vooruitzicht gaat de Stichting Bejaar denpartij 65-plus in Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen stickers uitgeven. Men wil het zodoende mogelijk ma ken, dat mensen boven de 65, invali den en mensen die regelmatig langdu rig zieken moeten bezoeken, tijdens de feestdagen gratis van het openbaar vervoer gebruik kunnen maken. Zij kunnen een gratis kaart'voor tram, bus en/of metro aanvragen, liefst schrifte lijk, bij E. C. Gustenhoven, Bellevoy- straat 18a en bij A. J. Stortenbeeker- Pouwer, Schietbaanlaan 34b. De Stich ting Bejaardenpartij 65-plus zal tevens contact opnemen met de R.E.T. om te trachten een lager vervoertarief voor deze groepen te bewerkstelligen. o

De Havenloods | 1970 | | pagina 17