Proef met schoolparlement op de Zwijgerschool n*i 12.9S Gemeenteraad Schiedam besluit: Wereldwinkel in Proveniershuis j£*98ct PERMA Rechts tegen links Wie durft dat te geloven... Kom vrijblijvend passen <8b Haarboütique mOll reve DE HAVENLOODS - DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 Er waren twee grote discussiepunten maandagavond in de Schiedamse gemeenteraad: Dat waren de bouw van een nieuw bejaardencentrum en de proef met het schoolparlement aan de Willem de Zwijgerschool. Beide voorstellen hebben, na een urenlange discussie, de eindstreep gehaald. Op de publieke tribune zaten een groot aantal leerlingen en onderwijzend personeel. De heer Van Katwijk (Prot.) sprak bij het voorstel van B. en W. met betrekking tot de parkeerproblemen op het W. Landréplein zijn voldoening uit over de inspraak die in deze kwestie aan de burgerij is verleend en hij verzocht die, waar mogelijk, te blijven toepassen. De heer Verhulsdonk (VVD) pleitte, naar aanleiding van een schrijven van de Ondernemers federatie, voor duidelijkheid over het verlenen van schadevergoeding aan door sanering gedupeerde middenstanders. Wethouder Bolmers zegde toe, dat een en ander zal worden bezien en in de raadscommissie zal worden besproken. dan een prijsstijging tyverwachten. Wethouder Collé herinnerde eraan, dat het vorig college het „systeem" had om de plannen in te dienen en gelijktij dig de rijksgoedkeuring aan te vragen. Er lagen enkele voorstellen ter tafel met betrekking tot het stichten van 104 bejaardenwoningen voor de huma nistische stichting Thurlede, waarvan de stichtingskosten op bijna vijf mil joen worden geraamd. In verband hier mee werd uitgifte in erfpacht van grond aan de Nieuwe Damlaan voorge steld en voorts het garanderen van een geldlening voor de bouw van een ge zinsvervangend tehuis voor geestelijk gestoorden. Duister Het was de heer Van Kinderen (KVP) die tegen deze voorstellen bezwaren opperde, omdat zij onvoldoende infor maties verschaffen. Hij had een groot aantal vragen. Als één van de werken niet tot stand komt, dan zou dus een „monstrum" ontstaan. Wat de wonin gen betreft, is daarop de rijksgoedkeu ring al verkregen of zijn er nog moei lijkheden? Is er voor het gezinsvervan gend tehuis een rijksgoedkeuring no dig? Wat betreft het dienstencentrum, laat het college de raad in het duister hoever men is gevorderd. Indeling en omvang van het gebouw schijnen ook nog niet vast te staan. „Komt er in het dienstencentrum een centraal punt? De heer Van Kinde ren vond het geheel nogal verwarrend. „Staan de bouwkosten en grondprijzen wel vast? Kan het dienstencentrum de grondkosten opbrengen en wat zijn de exploitatiekosten? Indien de vragen niet beantwoord kunnen worden, ra ken we in een dwangpositie. Stede bouwkundig staat het plan niet vast, architectonisch wel, de exploitatie is niet duidelijk. Wat is de reden, dat dit plan zo matig voorbereid aan de raad wordt voorgelegd. Zijn er al leningen van het bouwrijp maken van de grond, die een half miljoen gaat bedragen? Daarom zag de heer Van Kinderen alle reden om het voorstel ter nadere stu die aan te houden tot de volgende vergadering. Ook wat betreft de prij zen zijn er bezwaren. Ook de heer Eijkenaar (Prot) had een aantal bezwa ren tegen de samenstelling van de voordrachten. Hij zou het jammer vin den als het voorstel moest worden aangehouden gezien de grote betekenis van het plan. Wat zijn de gevolgen als aanhouding plaatsvindt? Wethouder Bolmers deelde mee, dat het dienstencentrum er in elk geval komt. Het is te verwachten, dat daar over overeenstemming zal worden be reikt. De drie voorstellen zijn verschil lend ingediend, omdat er zoveel instan ties bij betrokken zijn. De wethouder verwachtte geen moeilijkheden wat de financiering betreft. Het was noodza kelijk een afgerond voorstel in te dienen met betrekking tot de kosten. Inderdaad ontstaat stagnatie als het voorstel niet wordt aangenomen; er is Plant ze nu deze Hollandse irissen en narcissen, dan bent U in het voorjaar van een ware bloemenpracht verzekerd en U koopt ze nu bijzonder voor delig in ons tuincentrum. Nu verkopen wij 50 Hollandse irissen in gemengde kleuren en 25 narcissen in gemengde kleu ren. De narcissen zijn verpakt in een leuke doos met een prachtige kleurenplaat, dus bij zonder geschikt om cadeau te geven. 50 Hollandse Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, Hollandse irissen (50) in gemengde kleuren en narcis- se.i (25) in een leuke geschenk verpakking voor aantrekkelijke prijzen. Pak turfmolm van 4,65 voor 2,98 Dat systeem is door het huidige college overgenomen. Wethouder Houtman deelde nog .nee, dat de kasgeldlenin gen doorgaan en deze opgevolgd wor den door een vaste lening, zodat er niets kan gebeuren. Stemming Toen uiteindelijk de voorstellen in stemming kwamen, verklaarde zowel de KVP- als Prot. Chr. fractie op zichzelf geen bezwaren te hebben, maar wel vanwege de onjuiste voorbe reiding en de onvoldoende informatie. Daarom werd geadviseerd het voorstel aan te houden tot de volgende vergade ring. Dit voorstel werd met 22 tegen 14 stemmen (links tegen rechts) ver worpen. Met dezelfde stemmenverhou ding werden daarna de voorstellen van B. en W. door de raad aangenomen. Proef B. en W. stelden de raad voor, om bij wijze van proef gedurende een jaar voor de Willem de Zwijger-m.a.v.o. school een schoolparlement in te voe ren, waartoe het verzoek was gedaan door leerlingen van de school. De heer Schuring (Prot) vond het voorstel tot democratisering aantrek kelijk. Toch had hij enkele vragen over het openbaar onderwijs. Het is een voordeel, dat leerlingen inspraak krij gen bij het benoemen van docenten, maar anderzijds bestaat het gevaar, dat het gezag van de docenten wordt ondergraven. De heer Kaptein (D'66) wilde in ieder geval het experiment door laten gaan. Het afwijzend advies van rectores en conrectores van het Stedelijk Gymnasi um, de R.K. Scholengemeenschap en de Rijksscholengemeenschap kon hij niet helemaal begrijpen, juist omdat men wel mee kon gaan met het ont werp voor eer, reglement Rijksscholen. Er is in ons land nog weinig ervaring met schoolparlementen, maar laten we het proberen, dan liggen we in elk geval een jaar met het experiment voor. Hij zou het parlement wel meer inspraak willen geven dan alleen in straffen. De heer Kaptein verzocht wel de raad op de hoogte te houden van de gang van zaken, teneinde over een jaar een juiste beslissing te nemen. Aangepast Wethouder Bolmers: Zware taak. is niet erg, omdat het toch slechts voor één jaar geldt en dan alle gelegenheid bestaat om het nader te bezien. De heer Verhulsdonk (VVD) vond het geen ideale oplossing, maar mogelijk is het parlement een proef, welke de heer Verhulsdonk evenwel over langer dan één jaar zou willen uitstrekken. Me vrouw Tijsen-Jonker (P.v.d.A.) wenste het parlement succes in dit proefjaar. De heer Op 't Ende (C.P.N.) had ook kritiek op het schrijven van de recto- Wethouder Verwey noemde het een gunstig teken, dat het initiatief uit de leerlingen zelf is gekomen. De wethou der wilde de wens tot democratisering van het onderwijs nu honoreren en niet wachten op een Rijksreglement. Bepaalde suggesties kunnen in een huishoudelijk reglement nader geregeld worden door de commissie. „Het woord „straffen" is normaal, laten we dat zo houden. We hebben een heel jaar niet alleen om het reglement na te gaan, maar ook om de werking van het parlement na te gaan". Ook wethouder Verwey was verwonderd over het schrijven van de rectores. Het voorstel van B. en W. werd na re- en duplieken goedgekeurd, evenals de andere agen dapunten. De heer Van Katwijk (Prot.) vond het wel juist, dat ook het onderwijs aan deze tijd wordt aangepast. Het voort durend spreken over „straffen" in het reglement zou de heer Van Katwijk willen wijzigen in b.v. „corrigeren". Mevrouw Taverne-Van Campen (K.V.P.) achtte democratiseren van het onderwijs wel gewenst, maar vond toch dat het voorstel „rommelde". Dat ^ZONWERINGEN N.Vrzr -WILLEM BROUWERSTRAAT 32 36 -SCHIEDAM. TEL. 261638-266426.- De inrichting van een wereldwinkel in het Proveniershuis door de Vredes- werkgroep Schiedam, stelt deze groep voor heel wat problemen. In de we reldwinkel zullen artikelen uit de ont wikkelingslanden worden verkocht: kunstnijverheidsprodukten, rietsuiker, thee, ananas, en vanaf eind '70 bevrij- dingsrijst uit Noord-Vietnam. Het zijn juist die produkten die een duidelijke pplitieke-revolutionaire waarde heb ben, zodat de problemen van de ont wikkelingslanden beter duidelijk ge maakt kunnen worden; „geen hulp maar handel". Daarnaast worden er posters, affiches, stickers en boeken verkocht, daarnaast is veel gratis foldermateriaal niet alleen over ontwikkelings-samenwerking maar ook over andere actuele zaken. Bredere opzet. De winkel is breder van opzet dan destijds de stand die de Vredeswerk- HOUTMAN MUZIEK EN PIANO'S SINGEL 114-116 SCHIEDAM TEL. 26.88.71 PIANO'S GITAREN VLEUGELS KLEININSTRUM.I BLADMUZIEK groep op de Inhabé had. Niet alleen informatie en verkoop over en uit dé ontwikkelingslanden, maar ook over milieuverontreiniging, bevrijdingsbewe gingen, kritische leraren organisatie, democratiserings bewegingen op scho len en in bedrijven, dienstweigeren enz., bovendien moet de winkel uit groeien tot een AKTIEcentrum. De wereldwinkel is reeds aangesloten bij de landelijke stichting wereldwinkel waarbij nog 20 andere winkels zijn aangesloten en die zich bezig houden met de eigen import, publikaties enz. Veel werkDe inrichting gaat een hoop werk en geld kosten. Zo moet er een komplete winkelinventaris, een stencilapparatuur en een typemachine en screen, uitrusting voor het admini stratief werk, meubilair, kachels enz. enz. komen. Een bijdrage voor het startkapitaal kan men storten op gironummer 537143 tnv. Wim van der Knaap te Schiedam, met vermelding van Wereldwinkel. Als alles volgens de planning verloopt gaat de wereldwinkel begin november open. |K-E-S-ZEGELS|| Ivoor extra ■extraatjes tel. 010-13.34 01II voor de opleiding. Deze wofdt gehouden in het Schephuis aan de Dorpstraat. De cursus begint vrijdag 2 oktober om half acht. De gemeenteraadsvergaderingen in Schiedam vinden sinds de pijnlijke wethoudersgebeurtenissen, in een dui delijk merkbare gespannen verhouding plaats. Er is heel weinig nodig om een links-rechtse of rechts-linkse uit barsting te doen ontstaan. Ook in deze tweede vergadering in de nieuwe college-samenstelling heeft het daar aan niet ontbroken. Het draaide soms uit op felle persoonlijke aanvallen. Vooral de heer Van Kinderen (KVP) oefende sterke kritiek uit in deze vergadering, waarvan wethouder Bol mers (P.v.d.A.) het slachtoffer werd. Opvallend was, dat laatstgenoemde - die ongetwijfeld een uiterst moeilij ke plaats in het college inneemt - noch van de zijde van zijn fractiegeno ten, noch van de voorzitter enige bijstand ontving, hij werd aan zijn lot overgelaten, hoewel de wethouder duidelijk steun zocht bij zijn fractiege noten. Het lijkt erop, dat - sinds de verdwijning van drs. Simons - men ook daar de steun en zekerheid kwijt is! We laten hier enkele citaten volgen rond de „discussies" over het voorstel tot het verlenen van medewerking voor een Humanistisch bejaardencen trum, waarbij de heer Van Kinderen, evenals de heer Eykenaar (Prot.) een aantal bezwaren opsomde. De heer Van Kinderen rafelde de voorstellen uiteen tot in de kleinste details, waar bij hij scherpe kritiek liet horen. Na een poging van wethouder Bolmers om dit te beantwoorden, verklaarde de heer Van Kinderen, dat de wethou der kennelijk niets van zijn vragen had begrepen, zijn antwoorden sloegen als een tang op een varken. De heer Verhulsdonk: „Wie is de tang? De heer Van Kinderen: „Dat weet ik niet, ik weet wel wie het varken is, maar dat mag ik niet zeg gen. Ik vind gewoon, dat wethouder Bolmers niet in staat is mijn vragen te beantwoorden. Maar ik zal me er niet druk over maken". De heer Van Kinderen herinnerde aan Latijnse uitspraken van Cato die in de politiek van de oudheid een belangrij ke rol speelde om het drijven van het driemanschap te behouden. „Ik wil er voor de duidelijkheid van de heer Bolmers bijzeggen, dat die Cato niets te maken heeft met Catootje, die naar de botermarkt was geweest", voegde de heer Van Kinderen er scherp sar castisch aan toe. „Ik zal voortaan het standpunt innemen bij mijn discussies, dat de heren Bolmers en Houtman zo spoedig mogelijk dienen te verdwij- De heer Verhulsdonk (VVD) prees de moed van het college om uit de laden van bureaus deze stoffige plannen voor de bouw van het dienstencen trum op te diepen en aan de raad voor te leggen. „Ik heb óók een spreuk voor de heer Van Kinderen", zo voeg de de heer Verhulsdonk er aan toe: „Honni soit qui mal y pense welk gezegde (Vervloekt gij die er kwaad van denkt) een homerisch ge lach in de raad deed opgaan. De heer Van Kinderen merkte nog op, dat hier geen sprake is van plannen uit laden onder het stof vandaan halen", want deze plannen zijn nog in de laatste vergadering van het ollege in oude samenstelling ter sprake geko men, maar omdat zij niet voldoende voorbereid werden gevonden, toen niet in de raad gebracht. „De vingeraf drukken van het oude college staan er nog op", zo constateerde hij. De voorstellen van B. en W. werden met 22 (links) 'tegen 14 (rechts) aangeno- L. 'tHart. U profiteert toch zeker ook van deze aanbiedingeen extra stelletje ondergoed is nooit weg, maar niet altijd zo goedkoop. Wij houden nu een verkoop van een grote partij damesonder goed in diverse modellen, waar van er zijn afgewerkt met rijk kant, nu door onbeduidende schoonheidsfoutjes voor unieke prijzen. onderbloüse 19 camisole £50-^19 directoire I strikt 1e keus j Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre een grote kollektie damesonder goed in diverse modellen, ma ten 38 t/m 48, door elkaar voor prijzen die er niet om opening van zaken Een groot aantal bloemstukken vulde de winkel, waarin Rob Heenes aan het Rubensplein 3 in Schiedam een nieuwe juwelierszaak heeft gevestigd. Veel belangstellenden kwamen tijdens de receptie blijk geven van de belang stelling. Ter gelegenheid van de ope ning van deze zaak werd een interes sant vraagstuk voorgelegd aan degenen die deelnamen aan het beantwoorden van de vraag hoeveel horloges er in de etalage waren geplaatst. En dat bleken er heel wat je zijn. Interessante prij zen, waaronder ook een horloge, wer den beschikbaar gesteld. In elk geval heeft het winkelcentrum op het Ru bensplein er een aantrekkelijke winkel BONTMANTEL KOPEN? FA. DE KOSTER Schiedamseweg 10, VLAARDINGEN Telefoon OJ 0-346227. Het moet zelfs de meest optimistische ijveraar voor een verdere industriële expansie van het Rotterdamse ge bied zo langzamerhand wel duide lijk zijn, dat de vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op de Maasvlakte geen haalbare kaart meer is. De sussende woorden van burgemeester Thomassen en de di rectie van Hoogovens in het begin van dit jaar in Hoek van Holland zijn thans achterhaald door de pu blicatie van afschrikwekkende cij- Het enige weken geleden uitgekomen rapport van de actiegroep „Schone Randstad Zuid", op zichzelf reeds een document met een voor de hoogoven-vestiging vernietigende in houd, is thans aangevuld met cijfer materiaal afkomstig uit een vertrou welijk rapport van het hoogovenbe- drijf zelf. Aan de betrouwbaarheid van die cijfers in dit opzicht hoeft men dus niet te twijfelen. Ook de Bestuurdersbond Rotterdam van het N.V.V. heeft zich tegen de vestiging van een hoogovenbedrijf gekeerd. Dit standpunt werd na enige dagen weliswaar afgezwakt door het hoofdbestuur van het N.V.V., maar het feit blijft bestaan, dat de Rotterdamse bondsbestuur- ders die immers dagelijks met de verontreinigingsproblemen van Rijnmond worden geconfronteerd, dit standpunt hebben ingenomen. Zjj voeren daarvoor niet alleen de milieuhygiëne aan, maar ook de thans reeds overspannen arbeids markt. De Rotterdamse N.V.V.-ers vrezen voor een nog moeilijker situ atie in de toekomst. Daarnaast heb ben zij nog enkele andere bezwaren, die evenzeer steekhoudend zijn. Eenzelfde standpunt zal ongetwijfeld ook de reeds in het gebied gevestig de industrie wel innemen, hoewel dat nimmer met zoveel woorden wordt gesteld. Vrijwel elke scheeps werf en andere bedrijvigheid in de metaalsector hebben te kampen met een ernstig tekort aan perso neel. De grote reclamecampagnes van de Rijn-Schelde groep en van Verolme spreken boekdelen. Deze bedrijven zullen niet erg gebrand zijn op een vestiging van een hoogo venbedrijf, dat ook nog weer enige duizenden werknemers moet heb ben. Die hiaten kunnen niet worden opgevuld met buitenlandse werkne mers. De gevolgen van het op zo grote schaal „importeren" van gast arbeiders zijn, zowel economisch als sociaal gesproken, niet te overzien. De vrees voor een nog grotere mate van luchtverontreiniging zal onge twijfeld ook worden gedeeld door die bedrijven, die zelf ook verant woordelijk zijn voor het bezoedelen van de lucht. Zij hebben al genoeg te stellen met de klachten over hun activiteiten en die klachten zullen evenredig aan de voortschrijdende luchtvervuiling toenemen. Zij zullen dan niet alleen gericht zijn tegen de En die nog grotere verontreiniging zal op zijn beurt weer inwerken op het aanbod van arbeidskrachten in het Rijnmondgebied. De behoefte om in Rijnmond te wonen en te werken wordt thans al steeds geringer. Bij een nog grotere vervuiling zal die behoefte nog verder teruglopen met als gevolg een nog grotere spanning op de arbeidsmarkt. Het ziet er naar uit, dat na de affaire Progil in Amsterdam het niet door gaan van een Hoogovenvestiging op de Maasvlakte een tweede overwin ning zal worden voor al diegenen, die zich zorgen maken over ons milieu. Niet een overwinning om zich op de borst te slaan, maar meer een die aanleiding geeft tot naden ken. Want het is toch een trieste vertoning, dat bestuurders mislei dende uitspraken doen en dat de burgers pas aan de hand van rappor ten, die vertrouwelijk zijn en die zij toevallig in handen krijgen, zien hoe ernstig de zaak in feite is. De volgende vraag is: wat gaat er nu met de Maasvlakte gebeuren? Het terrein is duur genoeg geweest, duurder zelfs dan men zich aanvan kelijk had voorgesteld. Er zal wel weer worden uitgekeken naar petro chemische fabrieken, die op hun beurt dan ook weer verontreinigend werken. Arbeidsintensieve bedrij ven, die het milieu niet of in minde re mate belasten, zullen ook weer, gezien de hierboven genoemde over spannen arbeidsmarkt, minder ge wenst zijn. Rotterdam zal zich in een lastig parket bevinden. „Neen zeggen tegen de Hoogovens, dat betekent neen zeg gen tegen de industrialisatie", heeft burgemeester Thomassen op 18 de cember van het vorige jaar gezegd. Het ziet er naar uit, dat men „neen" gaat zeggen tegen de Hoog ovens. Als burgemeester Thomassen gelijk krijgt, zou dat kunnen bete kenen, dat de Maasvlakte recreatie gebied zou worden. Maar wie zou dat durven geloven Jan Dijkstra PCG veroordeelt houding PvdA In een vergadering van de Prot. Chr. Groepering in Schiedam heeft de voorzitter van het comité, de heer A. Sonneveld woorden van dank gespro ken tot de heren S. Kuiper en S, Rosman, voor hetgeen zij tijdens hun raadslidmaatschap hebben gedaan in het belang van Schiedam en de PCG. In de vergadering werd door enkele raadsleden een toelichting gegeven pp de gang van zaken tijdens de jongste wethoudersverkiezingen, waarbij in het bijzonder de oud-wethouder, de heer M. Eijkenaar, scherpe kritiek had op de houding van de P.v.d.A. en vooral op de fractie-voorzitter drs. Simons. Ook de kwestie van de grond- uitgifte kwam ter sprake. Het raadslid Poot lichtte de bekende motie nader toe. afdeling Schiedam van het voormalig verzet, houdt het bestuur vrijdagavond 16 oktober in gebouw de Rank in Kethel een receptie. Met deze chique visitetas, die gemaakt is van het mode mate riaal van dit ogenblik nl. reptiel print, kunt U overal goed voor de dag komen Modieuze visitetas in /reptiel print, in vleugelmodel met een mooie goed sluitende beugel, geheel gevoerd, nu in de kleu ren bruin, rood en zwart, voor nog géén dertien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze chique vleugeltas in reptiel print met goed sluitende beugel, geheel gevoerd, in bruin, rood en 4 zwart Alhoewel wij graag ver kopen, staat deskundig advies voorop. Kom dus gerust met man of din eens langs Kom zelf zien hoe leuk zo'n pruik U staat Voor de prijs hoeft U het niet te laten. rfft*. f39.- 2e MIDDELLANDSTRAAT 18 TEL. 25.63

De Havenloods | 1970 | | pagina 3