Zelfs beurs toont aan dat we geen speelbal economie zijn 13?° 149.= Met Andere Woorden 147.50 Emoties doen koersen daien PTOÏÏWll 2($75 MBBH Drugs Concert negen mannenkoren 4 1 1 1 1 A> DE HAVENLOODS - DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 De beursberichten en verslagen van beleggingsmaatschappijen behoren niet tot mijn dagelijkse lectuur. En in deze rubriek komen ze zelden of nooit ter sprake. Toch wil ik deze keer een uitzondering maken voor het jaarverslag 1969-1970 van Rolinco, een Rotterdamse beleggingsmaatschappij. Niet om voor deze organisatie propaganda te maken, maar omdat hier fundamentele veranderingen in de economie worden voor-voeld, die wortelen in een verandering in de geestelijke instelling van de mensen. bewust heeft beleefd, heeft thans de pensioengerechtigde leeftijd bereikt of begint die te naderen. Deze generatie, die gebrek zo aan den lijve heeft ondervonden, heeft tot elke prijs de welvaart nagestreefd. Haar rol in de maatschappij begint uitgespeeld te ra ken en daarmede de drang om het consumeren boven al te stellen. Ande re drijfveren (is het enthousiasme voor hulp aan onderontwikkelde landen geen mooi voorbeeld? zullen in bete kenis toenemen en op den duur zou den ze het produceren van consump tiegoederen wellicht zelfs van zijn pri maire plaats kunnen verstoten. De Rolinco-directie constateert, dat in '69-'70 voor het eerst sinds vele jaren de koersen in verschillende landen ongeveer evenwijdig naar beneden gingen, ondanks zeer uiteenlopende economische omstandigheden. Voor het eerst sinds tientallen jaren heeft geografische spreiding van zijn aande len de belegger geen bescherming tegen verliezen geboden. En dan zegt het verslag verder: „Dit verschijnsel vergt van de belegger een heroriëntatie; de jongste ervaringen zullen hem zijn waarderingsmaatstaven moeten doen herzien Koersbewegingen zijn op zijn minst ten dele toe te schrijven aan emoties.' Bij heftige koersbeweging in één rich ting gaat de elasticiteit van vraag en aanbod meestal volkomen verloren en wel omdat de handel dan beinvloed wordt door een psychose. In een hausse zal veelal speculatiezucht de drijfveer van excessen zijn. In een dalende markt kan angst de oorzaak zijn. Tijdens de grote daling van 1970, met zijn lage omzet ter beurze, Was er geen sprake van een angstpsychose. Er zijn andere krachten die de markt beinvloed hebben. Onder meer een toenemend wantrouwen in het mone tair en economisch beleid. Wantrouwen Ten dele treft in deze de autoriteiten' blaam, die zich zo vaak schuldig ma ken aan overoptimistische uitspraken, in de trant van de veldheer, die zijn troepen moed inspreekt voor de aan vang van de slag, over de afloop waarvan hij in het ongewisse verkeert. De burgers van vandaag hebben echter niet meer een soldatenmentaliteit en hun reactie is van een cynisme door spekt dat in o.a. de koersdaling tot uitdrukking komt. Hoe meer het wan trouwen om zich heen grijpt - wan trouwen in de munt, in de waardevast heid van het geld, wantrouwen in het economisch en sociaal beleid - hoe meer het een universeel verschijnsel wordt, des te meer betekems zal de koersdaling blijken te hebben als voor bode van veranderingen in de maat schappij. Dat is in de geschiedenis meer het geval geweest en er zijn thans tekenen die in deze richting wijzen. Denken we Slechts aan de jeugd die zijn voorkeur voor hervormingen niet bepaald onder stoelen of banken steekt. De generatie die opgegroeid is vóór de jaren '30, en die de crisis en oorlogstijd het meest Dat stereo niet duur hoeft te zijn bewijzen wij wel met deze grandioze aanbieding versterker van zeer hoge kwa liteit, max. vermogen 3 watt geheel getransistoriseerd 2 speakerboxen 18 x 27 cm grote concertluidspreker 16 cm doorsnede, 8 ohm luxe grammofoon met 2 snel heden 33 1/3 en 45 toeren met blokkeerstand en auto matische afslag extra bandrecorder aanslui ting luxe transparant stofkap geschuurd aluminium front en controle lamp uitvoering in notenhout jaar volledige garantie Deze magnifieke kombinatie verkopen wij nu voor de helft van de normale prijs voor nog géén honderd vijftig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de disco-hoek in de kelder deze magnifieke ste reo grammofoonversterker kombinatie met een V2 jaar volledige garantie jm Tegenstrijdigheden Het lijkt alsof we in een overgangstijd- perk leven. Op ons - het financiële - terrein kan dit tot uiting komen in het spaak lopen van de financiering van bepaalde technische projecten. Het su personische verkeersvliegtuig blijft voorlopig een wensdroom. De ontwik keling van de ruimtevaart wordt sterk gestagneerd door gebrek aan middelen om de volgende projector te financie ren. De research op praktisch elk gebied vergt zoveel geld dat spoedig alleen mammoetondernemingen daarin nog iets kunnen presteren. Kortom, de vooruitgang in de techniek - die zo spectaculair was in de afgelopen decen nia - wordt trager Het stuk eindigt met allerlei tegenstrij digheden op te noemen in de economi sche ontwikkelingen, die heel moeilijk met elkaar te harmoniëren zijn. Er blijft een algemeen verlangen naar stij ging van de inkomens, maar daarvoor is rationalisatie der produktie nodig. „De aversie hiertegen neemt in de wereld echter bijkans even snel toe als die tegen luchtvervuiling". Verder is er aan de ene kant een enorme ontwaar ding van het geld, maar tegelijk is het geld ongekend duur, gerekend naar de in de geschiedenis ongeëvenaard hoge rentestand. En tevens zijn er duidelijke verschijnselen van dalende conjunc tuur. „De combinatie van inflatie met recessie (daling van conjunctuur) is mogelijk niet totaal nieuw, doch in de hevigheid waarin beide verschijnselen zich thans samen openbaren schuilt wel degelijk een nieuw element. Het moeilijke van de combinatie is vooral dat er geen medicijn tegen de ene kwaal lijkt te bestaan die de andere niet verergert". Graag wil ik hierbij een paar kantteke ningen maken, die hopelijk enigszins ter zake zijn. Hij kwam op een zeer ongelegen ogen blik. Ik was juist bezig met iets te bestuderen en dat moest ik, om zo te zeggen, binnen een uur klaar hebben. Ik had dus feitelijk geen enkel moment voor hem. En toch stond hij daar voor ik het wist, naast m'n schrijftafel. Ik kende hem van twee jaar geleden, een ver schrikkelijk levenslustige knaap. Met z'n woeste kop met haar en daaronde een paar bijzonder harte lijke ogen. Ik had toen wel eens een gesprek met hem gehad. Zo'n ge sprek dat zo'n jongen heel welwil lend over zich heen laat gaan, niet eens denkt: daar zit weer zo'n ouwe stomp te praten, maar welwillend. En toen namen we afscheid. En zo stond hij daar gisteren weer voor mij. Geen zweem meer van wat hij. geweest was. Z'n mooie ruige kop was een zielig hoofdje geworden waarover sluikweg wat vettig haar hii»g. Hij liep gebogen. Een knul die in elkaar gestuiterd is, dat was duidelijk. Ik maakte een afspraakje met hem op een later uur en hij begreep dat hij niet onmiddellijk kon praten. Die afspraak is nu geweest. Hij heeft 't me verteld. Wat ik vreesde was waar, drugs, eerst soft en toen hard. Van kwaad tot erger. Tot een dag of wat geleden, toen was het hele maal verkeerd gegaan. Na allerlei botsingen met iedereen. Er was besloten dat hij morgen ergens heen zou gaan. Ze hadden gezegd dat ze hem daar van z'n verleden zouden verlossen. En daar hoopte hij op. Maar hij kwam iets bepaalds doen. Hij zei: ze gaan m'n verleden uit me weghalen, maar dan kom ik in een woestijn, in een leegte. Wat moet ik dan? Dan heb ik helemaal niets meer. Kunt u me niet iets meegeven als een houvast als ik de woestijn inga. Daar zat ik. Ik ben heus niet om m'n woordje verlegen. Ik weet precies wat er allemaal gezegd zou kunnen worden en wat misschien ook alle maal wel goed is. Maar hier vroeg een mens heel concreet aan me om een houvast in de leegte. 't Gaat er nu niet om wat ik precies gezegd heb. Misschien wel door m'n verlegenheid met zo'n concrete vraag is het een lang gesprek gewor den. Samen hebben we er als 't wa re naar gezocht. En hij vond dat we 't gevonden hadden. Maar, wat ik maar zeggen wilde: 't zal je maar gevraagd worden „een hou vast in de leegte". Daar zou eigen lijk ieder mens eens aan moeten denken: wat zou ik dan zeggen? Medemens. 1. In dit verslag wordt duidelijk aange geven, welke fundamentele wijzigingen een verandering van mentale instelling in de technische en economische ont wikkelingen tot stand kan brengen. De „Homo economicus", de mens die zich alleen door onveranderlijke economi sche wetten laat leiden en door een voudige aanpassing aan wat door deze wetten wordt voorgeschreven zijn doeleinden poogt te bereiken, blijkt een fictie. Onze mentaliteit (en dan wordt speciaal ook de jongere genera tie genoemd! kan metterdaad een eind maken aan de afgoderij met de economische groei en met de produc tie van consumptie-goederen. Geestelij ke waarden kunnen economische waar deringen beïnvloeden en zelfs omzet ten. We zijn geen speelbal der econo mische machten. We zijn er als mens verantwoordelijk voor. En die anonie me, ongrijpbare machten zijn niet zo onbeïnvloedbaar als het vaak wel lijkt. 2. Dit geldt niet alleen voor de econo mie. Prof. Röling heeft naar aanleiding van de Salt-conferentie in Wenen (waar Amerika en Rusland onderhandelen over stopzetting van de escalatie der atoombewapening) erop gewezen, dat de publieke opinie wel degelijk macht heeft op het terrein der bewapenings wedloop. Hij voert als voorbeeld de luchtvervuiling aan. Als we die niet meer nemen, dan komt daaraan op den duur ook een einde. Als er maar een gestadige droppel valt, dan holt de steen tenslotte uit. En hoe meer drup pels, hoe vlugger. Dat geldt volgens hem zelfs voor de ontwapening. Na de vredesweek dus geen katers s.v.p.! Geen verzuchtingen over een onverschillige massa, die alleen maar in stoffelijke welvaart geïnteresseerd lijkt te zijn. Er is reden voor hoop voor allen, die structurele vernieuwing van onze sa menleving wensen. Zij het dan ook dat die hoop met vrees en beven gepaard moet gaan. 3. Dat er nog heel wat aan mentali teitsverandering moet worden gedaan, blijkt wel uit een brief van een Haven loods-lezeres naar aanleiding van ons artikel over een slagzin op een groot bord langs een Amerikaanse autoweg: „Waar wilt u de eeuwigheid doorbren gen? Bij Satan of Jezus? Beslis van daag, morgen kan het te laat zijn". wijken van Leiden! Aan de verlich tingspalen hangt: „Roxy, uw sigaret! Jezus, uw Redder! Prinses Beatrixfonds vraagt collectanten Ook dit jaar wordt weer de jaarlijkse- huis-aan-huis straatcollecte ten bate van het prinses Beatrixfonds gehou den. Er wordt vrijdagavond 9 en zater dag 10 oktober gecollecteerd. Om deze collecte te doen slagen zijn er nog enkele collectanten nodig. Aanmeldin gen worden tot uiterlijk 7 oktober tegemoet gezien bij het bureau van het Prinses Beatrix Fonds, Westersingel 52, Rotterdam-3003, tel. 137652. Kan Uw baby al een beetje zitten?dan staat er op onze baby-afdeling de mooiste kin derstoel die hij of zij zich maar kan wensen. Kinderstoel, merk Eekhoorn, met zwaar verchroomd onder stel, prachtig formica speelblad, solide voetenplankje, alle buis 19 mm dik, bekleed met een eerste kwaliteit suwide. Een onverwoestbare stoel met de normale garantie, nu als speciale aanbieding voor nog géén zeven en twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in het souterrain deze prachtige kinderstoelen, merk Eekhoorn, met zwaar ver chroomd onderstel, formica speelblad, voetenplankje, be kleed met prima suwide, keuze uit frisse kleuren, met de normale Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Niemand in Leiden of omgeving schijnt er ooit behoefte aan gehad te hebben hiertegen te protesteren of de borden naar beneden te halen. Het is vreselijk, hoe gezapig men dit alles slikken kan. Dat men aanvallige meis jes gebruikt, om het „image" van een bepaald sigarettenmerk te vormen, is een bekend recept uit de „Verborgen Verleiders". En nu dan ook Jezus... Ik geloof dat er maar één remedie is: Geen Roxy roken. En de borden naar beneden! Dr. K. J. Kraan VLAARDINGEN - Zaterdag zingen negen mannenkoren van het Kon. Ned. Zangersverbond in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. Deze zangavond is georganiseerd door het gewestelijk be stuur van het KNZV in samenwerking met het Vlaardings mannenkoor „Orpheus". Het doel van de avond is- eikaars prestaties te beoordelen en zonodig van elkaar te leren. De deelnemende koren zijn: Koninklij ke Zangvereniging „Rotte's Mannen koor" o.l.v. Jos Vranken, Haags Opera Mannenkoor „Die Bousanghers" o.l.v. Piet Dan. de Ridder Czn., 's-Graven- haagse Politie Mannenzangver. „Entre Nous" o.l.v. Jan van der Waart, Ko ninklijk Schiedams Mannenkoor „Orpheus" o.l.v. Chris Verhoog, Man nenkoor „Gouda's Liedertafel" o.l.v. Chris Verhoog, Koninklijk Mannen koor „Die Haghe Sanghers" o.l.v. Wim Wakelkamp, „Shell Mannenkoor" o.l.v. Ria Borgmeijer, Mannenkoor „De Vereenigde Zangers" o.l.v. Nico Ringels en Vlaardings Mannenkoor „Orpheus" o.l.v. Kees Glaubitz. Instrumentale medewerking wordt ver leend door: Henny Moser, Thea Roos en Henny van Es. Toegangsprijs is f 2.50 incl. programma. Aanvang 19.30 uur. Uw man of zoon wil in zijn vrije tijd ook wel eens wat an ders dragen dan een overhemd en dan 't liefst natuurlijk zo'n soepele vlotte pullover. Sportieve herenpullover van 100% acryl in royaal vallend model met 3 ingebreide kabels in het voorpand en afgewerkt met kontrast randjes en fully fashioned mouwinzet. Nu koopt U deze vlotte heren pullover in diverse kleuren voor nog géén veertien gulden. 100% acryl fully fashioned Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze sportieve herenpullovers van 100% acryl met 3 ingebreide kabels in het voorpand, afge werkt met kontrast randjes, in wit, groen, beige, bleu en goudgeel en de maten S, M, L, XL i 7 r 1 r 5 1' r r r i 7 j 1 J l F Mevrouw C. Kamp-van Kemenade, St. Liduinastraat 74a, Schiedam, was een van de weinige inzenders van de puzzel van vorige week. De oplossing: Hoog moed en vrede; water en vuur; Mens doe uw best, God doet de rest, bleek ook nog juist te zijn, zodat we me vrouw Kamp tot winnares uitgeroepen hebben, hiermee verdient zij f 5,-. De oplossingen van deze week moeten weer dinsdagmiddag voor 12 uur in ons bezit zijn. Met in de linkerboven hoek M.A.W. 128. De oplossingen kan men weer sturen naar de puzzelredac tie De Havenloods, Westblaak 25, Rot terdam. Een bijna uitverkochte grote Doelen zaal heeft dinsdagavond genoten van het laatste van de twee koorconcerten die ons blad heeft georganiseerd. Drie dirigenten, Ria Borgmeijer, Jan de Breet en. Gijsbèrt van Genderen leid den koren en solisten naar geweldige hoogtepunten. De deelnem- mende koren waren dit keer de Orato riumvereniging Con A more, het Opera koor Maasstad, het Shell Mannen- en Vrouwenkoor, de Oratoriumvereniging Halleluja en de Oratoriumvereniging Sursum Corda. De solisten, die vaak de toehoorders in vervoering brachten, waren Katja Borris, Hannelore Pen- nink, Germaine Stordieau, Lieuwe Vis ser en Chris van Woerkom. UilUilMUIII III IIII Barretje was van schrik hard weggelopen. Toen hij even later stilstond, schaamde hij zich toch wel erg. „Ossenokke, nou heb ik Wappe en Dubbele Arend alleen gelaten", dacht hij bij zichzelf, „dat is toch niet in de haak. Ik ga terug", besloot hij. Hij keerde zich om en wilde teruglopen, maar juist op dat moment struikelde hij ergens over en viel languit op de grond. Uit het bos kwam een Dubbele Arend, help, help! „Je hoeft niet zo schreeuwerig te doen", zei opeens een hoog stemmetje. „Je maakte m'n slurf pijnerig en dat is helemaal niet leukerig! Angstig keek Barretje in de richting van het geluid. Hij werd vastgehouden door een soort slurf. Die slurf liep een heel eind verder uit in een reusachtig hoofd met twee kleine oogjes en een paar enorme oren; aan elke kant van de slurf zat een grote slagtand. Barretje dacht dat zijn laatste uur geslagen had. „L-laat mme los", stotterde Barretje. „Ik wil weg! „Je bent bangerig", konstateerde het stemmetje. „Iedereen is bangerig voor mij, maar waarom, ik doe geen vlieg kwaad". Deze uitspraak stelde Barretje enigszins gerust. „Wie ben je? vroeg hij, „en kan je me niet neerzetten? „Als ik je neerzet, kan ik je niet zien en ik vind je net zo'n leuk mannetje om naar te kijken". „Nou 'kijk dan nog maar even", zei Barretje, „hoe heet je? „Beuzebelder is de naam", zei het vreemde figuur plechtig, misschien heb je wel eens van me gehoord". „Nou en of! antwoordde Barretje, „maar ze zeggen allemaal dat je zo gevaarlijk bent". „Welnee", zei de Beuzebelder, „dat is idiooterig om dat te zeggen. Ik vind jullie veel gevaarlijkerig; jullie schoppen tegen m'n slurf en doen mijn staart pijnerig als ik lig te dutten". „Je staart pijn? Wat bedoel je? Nou wat ik zeg. Dacht je soms dat het leuk is om je staart als rustbank te zien gebruiken". „Er ging Barretje een licht op. „Was dat jouw staart, dat bewegende heuveltje? „Precieserig! zei de Beuzebelder. Verticaal (horizontaal) moeten dezelf- 5 de woorden worden ingevuld. Bij juiste oplossing vormen de eerste letters van J 21 trapfiguren, achter elkaar gelezen, j de namen en afkortingen van vier bekende voetbalclubs. FIGUUR 1: 1/6 de vrome uithangen; 2/4 schaap; 3/7 yerdikt sap; 4/2 haag; 5/8 fchrijfgerei. FIGUUR 2: 1/6 aanstoot geven; 2/4 aangeboren; 3/7 graan; 4/2 bar; 5/8 visgerei. FIGUUR 3: 1/6 bevorderaar; 2/4, scherts; 3/7 monster; 4/2 geheime dienst (afk.); 5/8 deel van gewei. FIGUUR 4: 1/6 simpelheid; 2/4 zang- stem; 3/7 barak; 4/2 seconde; 5/8 Europeaan. FIGUUR 5: 1/6 mistig; 2/4 gebogen buis; 3/7 onfraai; 4/2 scherp; 5/8 liefkozing. FIGUUR 6: 1/6 nederigheid; 2/4 bouwspecie; 3/7 heildronk; 4/2 vis; 5/8 pas. FIGUUR 7: 1/6 maaien; 2/4 spellei- ding; 3/7 inhoudsmaat; 4/2 rond voor werp; 5/8 voordat. FIGUUR 8: 1/6 circuit; 2/4 maaltijd; 3/7 hoofdtooi van dier; 4/2 hond; 5/8. koor. FIGUUR 9: 1/6 jammerlijk; 2/4 hard vochtig; 3/7 voorspoed; 4/2 pad; 5/8^ waterkering. FIGUUR 10: 1/6 kruiperig; 2/4 onder wijzen; 3/7 houtkleursel; 4/2 koei- maag; 5/8 buitendijks land. FIGUUR 11: 1/6 ongeduldig wachten; 2/4 stuk; 3/7 maalbedrijf; 4/2 schaal; 5/8 voorzetsel. FIGUUR 12: 1/6 betreffen; 2/4 vreemde munt; 3/7 eenheid van licht sterkte; 4/2 deel van huis; 5/8 vlug. FIGUUR 13: 1/6 overvloedig; 2/4 soort hamer; 3/7 verbouwen; 4/2 berg; 5/8 Ned. rivier. FIGUUR 14: 1/6 min of meer; 2/4 boek; 3/7 wegdeel; 4/2 knaagdier; 5/8; boosheid. FIGUUR 15: 1/6 aankijken; 2/4 ge slacht; 3/7 babydoek; 4/2 levervocht; 5/8 adviesinstelling (afk.). FIGUUR 16: 1/6 gezond maken; 2/4; deel v/h jaar; 3/7 kamp; 4/2 metaal- voeg; 5/8 gelofte. FIGUUR 17: 1/6 eer; 2/4 damp; 3/7; voorbeeld; 4/2 bedrag; 5/8 gek. FIGUUR 18: 1/6 heden; 2/4 geducht; 3/7 liefelijk; 4/2 insekt; 5/8 bres. FIGUUR 19: 1/6 rietsoort; 2/4 trap- kleed; 3/7 man; 4/2 vernis; 5/8 pulve- FIGUUR 20: 1/6 schoeisel; 2/4 Germ, godheid; 3/7 tuin; 4/2 groet; 5/8 wiel. FIGUUR 21: 1/6 afwezigheid; 2/4 hoofddeksel; 3/7 kookgerei; 4/2 muil; 5/8 moment. Die grote obstakels, zoals een 2-persoonsbed maken Uw ka mer zo overvolwat is een duo-kombinatie (2 slaapplaat sen op de ruimte van 1) dan een vërbetering. Nu verkopen wij een duo-kom binatie bestaande uit 2 ledi kanten (waarvan 1 met wie len) van anthracietkleurig buis, versterkt spiraalnet en 2 poly- aether matrassen (zo licht in gewicht en stofvrij)alles tezamen voor nog géén hon derd acht en veertig gulden. duo-kombinatie kompleet met 2 polyaether matrassen van 12 cm hoog Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze duo-kombinaties, 2 antraciet kleurige ledikanten met 2 poly aether matrassen in de kleuren beige, rood, blauw, oranje en groen, de maten van 1 matras: 80 x 190 cm, de hele kombinatie Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 9