DE HAVENLOODS - Burenruzie over Progil compleeet Broeikas van streekfolklore en heimwee in de grote stad Wat was ook alweer Benelux? Huursubsidie S treekverenigingen: SDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E. O. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TEL. 132170. - OPLAGE 255.000 het tentoonstellingsgebouw) zijn bereikbaar via deze loopbrug, die aansluit op het Zeelandia be stond in januari van dit jaar een halve eeuw. De goede verstandhouding met de andere streekverenigingen bleek on der meer uit het feit, dat de Drentse vereniging 't Olde Landschap een Drents krentebrood kwam aanbieden leken de streekverenigingen hun gena deslag te hebben gehad. Maar zoals elk gevestigd instituut, lieten de vereni gingen zich niet zomaar uit de weg ruimen. De Gruno bijvoorbeeld, jaren lang de eliteverenigingvoor Groningers van hogere klasse, begon een democrati seringsproces. Iedereen kon lid worden. Verder sloegen de streekverenigingen hun handen in elkaar. Met zijn zessen sta je sterker dan alleen. De soos- en kaartavonden verdwenen goeddeels, omdat je daarmee een televisiekijker niet voor de kast weghaalt. Wat bleef waren de toneelvoorstellingen in het dialect, omdat de televisie dat nu eens niet vertoont. De streekverenigingen bleven bestaan, dat wel, maar het ledental liep sterk terug. Inmiddels lijkt het dieptepunt gepasseerd te zijn. „De mensen worden de televisie een beetje moe", zegt mevrouw C. Berghout- Gaat Ouwehand zijn oorlogsmonument toch slopen? In Ouwehands Dierenpark staat een oorlogsmonument, althans dat staat te lezen in één van de historische werken van prof. De Jong. Het gaat hier om de uitzichttoren, die een onderwerp van gesprek zou zijn geweest in de minis terraad van vóór de oorlog. Aanvankelijk dacht de directie eraan de uitzichttoren te bewaren voor het nageslacht. Men had er een bord bij willen plaatsen waaruit zou moeten blijken, waarom deze toren, 50 m bo ven AP, zo in opspraak is gekomen voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Intussen wil de directie dit plan laten varen. De bomen, vooral die van het Utrecht Landschap, die rond deze to ren staan, zijn zo hoog opgegroeid, dat iemand, dje de toren beklimt zich bedrogen voelt, omdat hij niet meer van zich af kan kijken. Een definitief besluit is nog niet geno men. Thöne, de secretaresse van de streekver enigingen m Rotterdam. Het ledental stjjgt weer. De toneelavond vorige week vrijdagavond gehouden, trok ruim vier honderd bezoekers. Toch blijft het moeilijk op het ogenblik de streekverenigingen nog een plaats in onze samenleving te geven. Het vermoe den rijst, dat een groepje ouden van dagen met elkaar zitten te denken aan het goede en verre verleden op het platteland. Ouderen, die inmiddels hun familie in het moederland hebben verlo ren en nog een beetje in de Maasstad blijven dralen. De cijfers spreken deze veronderstellingen tegen. Voor bijna de helft bestaat het ledental van de streek verenigingen uit jonge gezinnen. Van- Mevrouw Berghout noemt een paar oorzaken op. In de eerste plaats komen de meeste leden van het platteland.^Zy kunnen maar moeilijk wennen aan het grootsteedse individualisme, zoeken de gezelligheid en dan de gezelligheid van een bepaalde streek. Een Groninger viert anders feest dan een Limburger. Het praten in het dialect blijft een tweede facet, die de hernieuwde bloei van de streekverenigingen verklaart. Hoewel mevrouw Berghout toch moet zeggen, dat de Groningers, vooral in Groningen zelf, er zich een beetje voor schamen in hun moerstaal te spreken. Voor de Friezen vormt dat vanzelfspre kend geen probleem. Een derde oorzaak, en die geldt toch wel voor de ouderen, is het niet meer terug kunnen. Mevrouw Berghout ver telt van een aantal vrienden en kennis sen, die na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd vol hoop en met een brok jeugdsentiment in de keel naar het land van herkomst terug trokken. Wat meestal een fiasco werd. Familieleden en kennissen in Drente of Friesland zijn meestal niet meer in leven. Het valt de meesten toch weer tegen op het platteland te leven - in de stad ga je nog eens vlugger naar een bioscoop of naar een cabaretvoorstel ling, en de supermarkt ligt om de hoek - terwijl de vrienden in Rotter dam zijn achtergebleven. Je krijgt dan dus het rare patroon, dat een Groninger naar zijn moederland verlangt, maar toch weer niet terugkan, omdat zijn leven daar er een van eenzaamheid zal zijn. Deze menselijke narigheid kan de streekvereniging doorbreken. Tenslotte speelt het instand houden van een eigen cultuur een belangrijke rol. Het Friesch Genootschap verzorgt vele lezingen in de eigen taal. De streekverenigingen geven elk ook een maandblad uit, dat in de eigen taal geschreven is. De streekverenigingen zijn landelijk georganiseerd in genootschappen. Die genootschappen hebben stuk voor stuk zo'n kleine honderd afdelingen in Ne derland. De meeste verenigingen zijn in de grote steden te vinden. Want die heimwee ontstaat voor de meesten in die stenen klomp, die Rotterdam, Den Haag of Amsterdam heet. JAN C. BROKKEN. Hi-Fi-Stereocentrum voor ROTTERDAM-ZUID Dual -B O - Sony Goodmans - Philips In de serie Experimenten ih de Lanta ren in Rotterdam is vrijdag (30 okto ber) de eerste toneelavond. Het Café Theater uit Wenen komt twee stukken spelen: „Tilt", en „Revue". Das Café Theater is een Workshop theater, waar in de produkties gezamenlijk worden gemaakt. Een korte inleiding tot het eerste stuk, „Tilt", luidt: „Het brengen van politie ke informatie aan een publiek dat door zijn magisch taalgebruik nieuwe infor matie bij voorbaat afwijst. Bestemd voor een publiek dat rechtlijnig denkt, dat zijn eigen waarde-oordelen heeft, dat in het beste geval traditionele denkschema's een nieuwe inhoud geeft, zonder dat het invloed heeft op de gedachtegang en deze ook niet verandert". Het belooft een interessant avondje te worden. (Foto Maria Austria) RECTIFICATIE De laatste alinea van het artikel „Maas hakt Rotterdam nog steeds in tweeën" is niet voor rekening van de schrijver van dit artikel. Redactie. DE HAVENLOODS voor Rotterdam en randgemeenten wordt elke dinsdag en donderdag huis aan huis bezorgd. TOTALE OPLAGE: 255.000. Directie: W. van der Giessen. Hoofdredactie: A. Hoeksema. Hoofdkantoor: Westblaak 25, Rotter dam. Postbus 1980. Tel. 010 -132170. Giro 18344. Wordt elke dinsdag en donderdag huis aan huis bezorgd. ADVERTENTIES voor de donderdag- uitgave, buitenedities, kunnen tot dins dag 18.30 uur worden ingezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor te Rotter dam. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 16 uur en schriftelijke opdrachten maandagmorgen, le post. REDACTIE "kan tót dinsdag 16 uur worden ingezonden aan het hoofdkan toor te Rotterdam voor de donderdag- uitgave. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM (Rotterdam-Rechter Maasoever, Capelle a.d. IJssel, Bleiswijk, Berkel en Roden rijs, Nieuwerkerk a.d. IJssel en Berg- schenhoek. Oplage 172.500). EDITIE SCHIEDAM. Schiedam - Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN. (Vlaardin- gen, Maassluis, Maasland, Maasdijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD. (Krim pen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Ouderkerk a.d. IJssel, Stolwijk, Bergam bacht. Ammerstol, Berkenwoude, Schoonhoven. Oplaêe 15.500.) BEZORGING. Als u „De Havenloods" niet heeft ontvangen kunt u voor de donderdag-uitgave tot vrijdagmiddag 12 uur onze afdeling inspectie bellen: 132170, toestel 51. Voor de Vlaarding- se editie 344349. Voor de dinsdagkrant kan men dezelfde nummers bellen tot woensdag 12 uur. Nationale collecte geestelijk gehandicapten Deze week (tot 1 november) vindt de Nationale Collecte voor Geestelijk Ge handicapten plaats (voorheen Nationa le Collecte voor het Geestelijk Gehan dicapte Kind). In aanmerking genomen, dat 2 3 procent van de bevolking van licht tot zeer zwaar geestelijk gehandicapt is en dat door de overheid subsidies ver leend worden van 60 tot 80 procent in de vele activiteiten op het gebied van de zwakzinnigenzorg, is het een duide lijke zaak, dat nog vele tniljoenen per jaar uit particuliere bronnen dienen voort te komen. De Nationale Collecte voor Geestelijk Gehandicapten is in het leven geroepen om deze tekorten te dekken. Een belangrijk punt in het raam van de collecte-activiteiten is, dat de helft van de collecte-opbrengst in het rayon blijft voor plaatselijke en regionale voorzieningen (in Nederland zijn om streeks 100 rayons). De andere helft dient voor de grote landelijke voorzie ningen. In de Nationale Collecte voor Geeste lijk Gehandicapten werken de verschil lende organisaties op het gebied van de zwakzinnigenzorg van R.K., Prot. Christelijke en algemene signatuur te- In Rotterdam wordt er vrijdagavond 30 oktober en zaterdag 31 oktober gecollecteerd. Er zijn nog collectanten nodig. Zij kunnen zich opgeven bij mevrouw A. A. Spaan, Bergselaan 98b, telefoon 240851 of bij de rayonleider J. H. van der Heiden, Statensingel 116a, telefoon 241359. Nivon-jongeren tegen vestiging Hoogovens Op de 20 oktober gehouden aktiea- vond over de Hoogovens hebben de Nivon-jongeren zich resoluut uitge sproken tegen de vestiging van deze staalkolossen op de Maasvlakte. Er is een aktiegroep van jongeren gevormd, die zich vanuit het Nivon- centrum permanent wil bezighouden met informatie en aktie ten aanzien van de leefbaarheid in het Rijnmond- De Nivon-jongeren zullen zich voorts aansluiten bij de Bond van Leefbaar heidsorganisaties. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft bij circulai re van 12 oktober 1970 bekend ge maakt dat de termijn waarbinnen aan vragen om verstrekking van een bijdra ge voor aanvullende huursubsidie bij de gemeenten moeten zijn ingediend van 1 oktober verlengd is tot 1 decem ber 1970. Personen die menen in aanmerking te komen voor een bijdrage over het tijdvak van 1 juli 1970- 1 april 1971, kunnen zich tot 1 december wenden tot de gemeentesecretarie in hun woonplaats. Goede buren leiden toch altijd een eigen leventje. Dat is over het algemeen een goede zaak, omdat je als buren ook niet moet „overjopen", zoals dat heet. Goede buren zijn echter wel bereid iets van elkaar te nemen. Tot de maat vol begint te raken. Tot een van de buren een te grote druk op de ander begint te leggen. Dan kan de goede verstandhouding wel eens in het gedrang raken en dan is het nog maar één stap naar een fikse en onsmakelijke burenruzie. Iets dergelijks begint zich nu af te tekenen tussen België en Nederland en met name Zeeuws-Vlaanderen. De Be- nelux-gedachte, die op verschillende punten toch al zo moeilijk terug te vinden was, lijkt thans helemaal zoek te raken, sinds België besloten heeft Progil vergunning te verlenen zich te vestigen in de Belgische gemeente Kal- lo, bij Antwerpen, een kilometer of twaalf van de Nederlandse grens. Zoals bekend werd aan dit bedrijf, dat zwa velkoolstoffen produceert, door de ge meente Amsterdam een vestigingsver gunning geweigerd, zowel uit het oog punt van luchtverontreiniging als uit angst voor explosiegevaar. Ook andere Europese steden hebben „nee" gezegd tegen Progil. België meent echter, dat er niets aan de hand is. Schepen Delwaide van Antwerpen heeft verklaard, dat Progil de lucht niet meer zal verontreinigen dan de andere industrie, een vrij vage en bedenkelijke opmerking, die ook gehanteerd wordt door voorstanders van een Hoogovenvestiging op de Maasvlakte. Het gaat er namelijk niet alleen om in welke mate een bepaald bedrijf de lucht verontreinigd, maar ook hoe die verontreiniging op andere vervuilende factoren zal inwerken. Bo vendien is de vraag gerechtvaardigd, waarom Progil de Belgische lucht min der zou verontreinigen dan bijvoor beeld de Ajnsterdamse lucht. Men kan stellen, dat een vestiging van Progil in een Belgische gemeente puur en alleen een Belgische zaak is. Dat is er dan ook waarshijnlijk de reden van dat België in geen enkele mate overleg heeft gepleegd met Nederlandse autori teiten. Deze redenering gaat echter niet op. Inderdaad zal Progil in eerste instantie de Belgische lucht bezwange ren, maar die lucht heeft de onhebbe lijkheid, dat zij zich niets van grenzen aantrekt. Zeeuwsch-Vlaqderen zal van die ver ontreiniging ook zeker zijn deel krijgen en men is daar in dat gebied dan ook weinig gerust. Het ljeeft al protesten geregend, zowel officiële van gemeen tebesturen, als meer onofficiële, zoals van de „Vereniging Milieuhygiëne Zee land", maar België gaat vastbesloten zijn eigen gang. Autoriteiten daar heb ben al verklaard, dat in feite niets de vestiging van Progil meer in de weg staat. Thans is het al zo ver gekomen, dat de burgemeester van Hulst heeft verklaard, dat hij van plan is de Belgi sche plannen voor een kanaal van Antwerpen dwars door oostelijk Zeeuws-Vlaanderen te dwarsbomen, bijvoorbeeld door het niet afgeven van bepaalde vergunningen, die nodig zijn voor de bouw, wanneer de vestiging van Progil doorgaat. De burenruzie is dus compleet. Terecht vreest men in Zeeland de ongelimiteerde expansie van het Ant werpse industriegebied" in de richting van de Nederlandse grens. Gebleken is, dat men het in België niet zo nauw neemt met de milieuhygiëne, al kan men daar direct tegenover stellen, dat men er voor kort in Nederland ook niet zo zwaar aan tilde. Nu al hebben bijvoorbeeld (Nederlandse) deskundi gen na het nemen van watermonsters verklaard, dat het water in de Schelde eigenlijk een soort verdund zuur is als gevolg van de lozingen door de indus trie. Dat dit „water" uitmondt in „onze" Westerschelde schijnt voor on ze Zuiderburen geen zorg te zijn. Dat de zorg voor ons milieu geen nationale zaak is, maar een internatio nale, is al heel dikwijls betoogd en wordt ook weer door deze affaire bewezen. Rijnmond is tot saneringsge- bied verklaard. Wanneer de Eerste Ka mer straks de Wet op de Luchtveront reiniging heeft aanvaard, kan de rege ring maatregelen nemen ten aanzien van de in dat gebied gevestigde indus trieën. Die maatregelen zullen voor de betrokken industrieën hoge kosten met zich meebrengen. Dat zal echter een vrij moeilijke zaak worden, wan neer hemelsbreed gemeten een zeven tig kilometer zuidelijker gelijksoortige en wellicht nog „gevaarlijker" fabrie ken gewoon hun gang kunnen gaan, waarvan ook ons land, en met name het Zeeuwse gedeelte direct, de nade len ondervindt. thans ook de milieuhygiëne gekomen. De Nederlandse regering zal echter nu een krachtig standpunt moeten gaan innemen. Het is zonder meer duidelijk, dat het Deltagebied niet ophoudt bij de Belgische grens, maar dat het zich in feite uitstrekt tot en met Antwer pen. Indien men dit onderkent, dan kan men niet volstaan met het treffen van rigoureuze maatregelen voor een gedeelte van het gebied, terwijl men het andere gedeelte zonder protest zijn gang laat gaan. Jan Dijkstra (■■■iimiiimmiiiiiiMiHiiini VROON =WALENBURGERWEG76-78: woensdag BOTERSTAAF Z vere amandelspijs. - Zvan t. 3,95 voor 3,50 Z DEZE AANBIEDING GELDT - Z ALLEEN VOOR AFHALEN. Z Woensdag 28 oktober treedt in Exit (Eendrachtsstraat 87a, Rotterdam) de Engelse zanger-gitarist .Michael Chap man op Chapman is vooral bekend om zijn voortreffelijke gitaarspel en was afgelopen seizoen te zien in het VPRO-programma Piknik. Hij werd toen begeleid door Richie Darma, drums en Rick Kemp, bas. Darma heeft de groep verlaten zodat, als e tenminste inmiddels geen nieuwe De tentoonstelling zal worden geopend door dr. J. B. Drewes, raad-adviseur in algemene L.P. 's gemaakt, wat, vooral Fully Qualified Survivors een opvallend produkt is. Opnamen v een derde plaat zijn al gemaakt. Het „speciale konsert" in Exit begint om 9 Metro-station en het winkelcentrum op 6,60 meter, waar, voor het Metro-station, al aan0 De foto is gemaakt vanaf het dak van het complex, kijkend in de richting van het Metro-station. Voor een reportage over het Ahoy-gebouw, zie elders in dit blad. ROTTERDAM - Dat een Turk zich niet al te best thuisvoelt in de koude Maasstad, lijkt begrijpelijk. Hij is niet de enige. In Rotterdam dolen heel wat Friezen, Groningers, Drenten en Zeeuwen rond, die met een zeker heimwee lopen te peinzen aan die goede kinderjaren, toen zij nog in het wijdse polderland kievitseieren zochten. Reeds een halve eeuw vangen een aantal streekverenigingen in de havenstad deze „buitenlanders" op. Rotterdam telt zes streekverenigingen, twee Friese, twee Groningse, een Drent se en een Zeeuwse. De meeste verenigin gen tellen zo'n kleine tweehonderd leden, en dat is zeker de helft minder van het vooroorlogse aantal. Bijna alle streekverenigingen ontstonden aan het begin van deze eeuw. De landbouwcrisis rond de Eerste Wereldoorlog dwong een groot aantal kleine boeren en landarbei ders uit de groene provincies naar welvarender streken te verhuizen. De geboortestreek werd verlaten, en in de meeste gevallen nooit meer teruggezien. De verbindingen waren in die dagen slecht, en een treinreisje naar de Marti- nistad vergde voor de meeste emigran ten een te hoge investering. De tocht naar een beter bestaan betekende dus een afscheid voorgoed van familie en kennissen. Voor de streekverenigingen lag er in die dagen een berg werk te wachten. Zij organiseerden soosavon- den en kaartpartijtjes, zij hielden 's lands gewoontes in ere de nieuw jaarsvisite bij de Groningers en de mosselmaaltijden bij de Zeeuwen - en zij zorgden elk jaar weer voor hoogtepunt, de toneelavond. Vanzelfsprekend verliepen de discussies op de soos, onder het kaarten of op het toneel in het dialect. En zo betekende voor de vele duizenden vreemdelingen in een havenstad een uitje naar een door de Streekvereniging verzorgde avond een uitstapje naar het geboorteland. De emigranten sloten vriendschap, Gronin gers zochten Groningers op en Gronin gers maakten nieuw aangekomen land genoten wegwijs in de vreemde stad. Na de laatste oorlog veranderde er veel. Allereerst konden de Friezen of de Groningers voor een tientje met de trein naar hun geboorteland. De vrije zaterdag verschafte daarbij de mogelijk heid een weekeindje sfeer te happen in het groene grasland. Verder maakte het bombardement van de Rotterdamse binnenstad de Rotterdammers vre delingen in eigen huis. En toen een paar jaar later de televisie haar intrede d

De Havenloods | 1970 | | pagina 1