Nieuwe sportieve coupé een aanwinst voor Opel Kinder-winter-mode voor rakkeren modebewuste AUTO TEST Opel Manta 1600S Technische gegevens LONDON MOTOR SH0W:WEINIG NIEUWS, MAAR VEELTE ZIEN Het Zuiden DE HAVENLOODS DE HAVENLOODS- DINSDAG 27 OKTOBER 1970 M-1M De ontwikkelingen in de autowereld gaan snel. Nog maar een jaar of tien geleden kwam de massa-motorisering in West-Europa goed op gang en nu, in het begin ▼an de 70-er jaren, blijkt er al een groeiende markt te zijn voor auto's die zich door hun uiterlijk onderscheiden van „gewone" auto's. Fiat kwam destijds met een coupé-versie van haar populaire 850. De wagen ging grif van de hand. Ford achtte vorig jaar de tijd rijp voor een „sportieve gezinsauto", en dat werd de Capri. Het succes van die Capri is overduide- De Opel Manta is een heel mooie auto, op de Capri". Dat zal wel waar zijn, maar ze moeten wel genoegen n ontworpen auto is en dat ze niet is afgeleid van een bestaand Opel-model. De Manta is zelfs de basis voor een hoofden niet in aanraking met het dak behoeven te komen. De Manta kan als vierpersoons auto nieuwe serie Opeis; allereerst voor de worden gezien, mits de passagiers ach- Ascona, die eind deze maand in Turijn terin wat inschikkelijk zijn. Voorin is wordt geïntroduceerd. De Ascona er een overvloed van ruimte en de wordt het Opel-type dat tussen de beide voorstoelen zijn j MOTOR: (Tussen haakjes de gegevens van de 1900-motor) 4 cilindersin lijn, watergekoeld, inhoud 1584 (1897) cc., boring x slag 85 x 69,8 mm (93 x 69,8 mm), compr. verh. 9,5 1 (9 1), max. verm. 80 Din- of 92 SAE-pk (90 Din of 103 SAE-pk) bij resp. 5800 en 5200 omw/min (resp. 5400 en 5000 omw/min.), max. koppel 12 kgm bij 3800 omw/min. (15,9 kgm bij 2800 tot 3400 omw/min.) Register-carburateur, automatische choke. Wisselstroomdynamo 28 amp., accu 12 V., 44 Ah. ONDERSTEL EN CARROSSERIE: Zelfdragende carrosserie, twee por tieren. Motor voorin. Vóór onafhankelijke vering d.m.v. schroefveren, achter starre as aan vier langsarmen en geveerd door schroefveren, stabilisatorstang voor en achter. Schijfremmen voor, trommelremmen achter, rembekrachtiging, gescheiden remcircuits voor en achter, hand rem op achterwielen, tussen voorstoelen geplaatst. Stuurinrichting met rondsel en tandheugel, bijna vier omwentelingen van links naar rechts. TRANSMISSIE: Achterwielaandrijving. Geheel gesynchroniseerde vier- versnellingsbak, versnellingshandle op de vloer. Droge plaatkoppeling met diafragma-veer. Redactie differentieel 3,67 1. MATEN EN GEWICHTEN: Lengte 434,5 cm, breedte 163,2 cm, hoogte 135,5 cm, spoorbreedte voor 133,1 cm, achter 132 cm. wielbasis 243 cm. Draaicirkel 9,7 m (wielen) of 10,5 m (tussen muren). Gewicht volgens kentekenbewijs 932 kg, volgens fabriek 960 kg, totaalgewicht dat toelaatbaar is 1325 kg. Inhoud benzinetank 45 liter. Bandenmaat 165SR13 radiaal zonder binnenband (Goodyear G800). Velgmaat 5J x 13 (naar keus andere velgen en banden verkrijgbaar). Uitrusting IN MANTA STANDAARD: Benzinestandmeter, koelwatertemperatuur meter, lampjes voor oliedruk, laadstroom, groot licht, richtingaanwijzers en speling op de koppeling. Uitschakelbare dashboardverlichting. Ric htingaanwijzers met automatische terugslag. Ruitewissers met twee snelheden. Ruitesproeier met voetbediening. Waarschuwingslichteninstal- latie. Binnenverlichting over beide portieren. Lichtsignaal. Achteruitrij- lampen. Rugleuningen voorstoelen verstelbaar. Vier armsteunen. Tapijt op vloer. Twee steungrepen achter, met mantelhaakjes. IN MANTA SEMI-LUXE BOVENDIEN: Hectrische achterruitverwarming met controlelampje. Electrisch klokje. Aansteker. Asbakjes achter. Achteruitkijkspiegel met anti-verblindingsstand. Make-up spiegeltje in rechter zonneklep. IN MANTA LUXE BOVENDIEN: Verklikkerlampje handrem. Uitzwaai- bare zijramen achter. Verlichting handschoenenkastje, bagage- en motor ruimte, en van aansteker en asbakje. Rubber bumperbeschermers, sierringen op wielen, verchroomd uitlaatsierstuk. IN MANTA RALLYE BOVENDIEN: dubbele halogeen koplampen. Toerenteller. Oliedruk- en ampèremeter. Sportstuur. Veiligheidsriemen voor. Dubbele uitlaat. Rallye schijfwielen. Antislip differentieel. Prestaties OPTREKKEN: Van 0-50 km/uur 4 sec., van 0-80 km/uur 8,2 »ec., van 0-100 km/uur 13,7 sec., van 0 - 120 km/uur 20,1 sec. MAX. SNELHEID: 155 km/uur. BENZINEVERBRUIK: 1 liter superbenzine per 8,9 km. Prijzen Manta 1600 Standaard f 8898,-; Manta 1600S Semi-Luxe (zoals getest) f9397,-; Manta 1600S De Luxe f9593,-; Manta 1900 De Luxe f9828,-; Manta 1900 Rallye f 10.898,-. Extra voor automatische versnellingsbak f 1120,-. maar ze zijn te vlak, wat vaak lastig is in bochten, als zijdelingse steun nodig is. Het type Manta waarin ik gereden heb (er zijn vijf typen te koop) was een 1600S Semi-Luxe. Dat Semi-Luxe houdt al heel wat in (zie hiervoor de gegevens onder „Uitrusting"), hoewel voor nog geen 200 gulden meer het DeLuxe-model te koop is, met nog meer nuttige zaken. Het dashboard van de Manta is geheel nieuw, net als de rest van de wagen, maar toch doet het op het eerste gezicht „Opeis" aan. Het stuurwiel telt twee spaken en door het stuurwiel ziet de bestuurder drie ronde klokken waarin de nodige instrumenten zijn ondergebracht. Op de stuurkolom is een stuurslot aangebracht, rechts van de stuurkolom bevinden zich de bedie ningshandles van de verwarming en ventilatie (aanjager met twee snelhe den, tamelijk rumoerig) en in het midden zijn twee frisseluchtopeningen geplaatst. Het dashboardgedeelte voor de passa gier bevat een ruim kastje en het loopt schuin naar voren af, wat wel zo veilig is bij hard remmen of botsingen. De versnellingshandel staat vrij ver naar enigszins aan de automatische choke, die de motor in koude staat prima laat starten maar die wel eens moeilijkhe den oplevert als de motor warm is. Een zeer gevoelige rechtervoet is nodig om het gaspedaal juist te bespelen! Op de weg Het ware karakter van de Opel Manta kan pas op de weg blijken. En met dat karakter "zit het wel goed. De Manta ligt heel fijn op de weg. Dit lijkt een cliché-uitdrukking, maar ik bedoel er mee dat deze auto een enigszins gerou tineerde bestuurder nimmer voor ver rassingen zal zetten. De wagen is in hoge mate controleerbaar: bij rechtuit rijden is ze enigszins onderstuurd (ze wil rechtuit, fijn op de snelweg), in niet snel genomen bochten is ze neu traal en doet ze precies wat via het stuurwiel wordt doorgegeven en in snelle bochtep wordt de Manta 1 overstuurd en wil de achterkant zacht jes aan opzij. En dat is dan met het stuurwiel en het gaspedaal heel gemak kelijk op te vangen. De Manta heeft een starre (dus geen gedeelde) achteras die met vier draag- toot armen aan de carrosserie vastzit en die ze helt sterk nair achteren door schroefveren w^ vering is noch stug noch soepel, er is een prettig compromis gevonden. Al leen op een slechte weg met korte voorsioeien en uaaraeuicr ia uug ecu kleine opbergruimte. Het hele interieur hobbels redt de toch vrij zware achter De bijzonder fraaie lijn - lange motorkap achterruit zelf is groot en ligt erg vlak bij nat weer beslaat deze onmiddellijk, en een achterruitverwarming is daarom onontbeerlijk. De Manta Semi-Luxe waarde zijn. heeft deze voorziening, de 500 gulden goedkopere Standaard niet. De Opel Manta heeft voor de inzitten den veel comfort in petto. De motor en de transmissie zijn erg stil, zijwind is ook geen punt en de vering draagt eveneens een positief steentje bij. De verwarming voldoet goed kan geen ventilator achter wor- hoog, maar er n Met de „Manta" heeft Opel zonder twijfel in de roos geschoten. De wagen ziet er mooi uit - van buiten én van binnen en ze ligt beter op de weg dan tot nu toe voor een Opel (GT en zijnde typen variëren van 8900 tot 10.900 gulden. Vergeleken met de gelijkgeprijsde maar grotere Opel Re- kord-typen lijken deze prijzen wat bruikswagen, maar het is ook een wagen die méér kan geven dan een „gewone" auto kan doen. Wat dat precies is hangt af van het karakter van de eigenaar. Noem het prestige, image, geldingsdrang of geef het nog een andere naam. Maar het is zeker, dat de Wie PETER NOORLAND voren en is daardoor toch goed bereikbaar. De handrem zit natuurlijk tussen de voorstoelen en daarachter is nog is er goed afgewerkt; op de vloer ligt tapijt en verder is overal zwart kunst leer gebruikt. i het niet; in zo'n situatie treedt wel :ns enig gedribbel op. Dan is ook goed te voelen dat de achteras-con structie nog vrij eenvoudig is en niet zo De Manta-motor van 1600 cc is nieuw geraffineerd als bijvoorbeeld bij voor Opel, met dien verstande dat het B.M.W.'s. Het overhellen in bochten gewoon een versie is van de beproefde blijft vrij beperkt. De remmen (be- 1500, 1700 en 1900 cc motoren die krachtigd) doen hun werk naar beho- Opel al lange tijd gebruikt. Dit bete kent dat de slag (de afstand die de zuigers afleggen) bij al die motoren t gelijk is maar dat de boring (de door- De wagen maakt de indruk nog veel snee van de cilinders) steeds verschilt, harder te kunnen rijden dan ze al doet; afgesnoept - Afgelopen zaterdag sloot de London Motor Show haar deuren. De 55e Internationale personenautotentoonstelling van Engeland is achter de rug. De De QS van Citroën die pas begin ontelbare Engelsen, die voor hun boterham afhankelijk zijn van de automobiel en volgend jaar in grote aantallen geleverd de nog ontelbaarder hoeveelheid gewone autoliefhebbers - en dat zijn er érg veel d? tSefsters. S in Engeland - hebben hun hart kunnen ophalen in het driehoekige tentoonstellingsgebouw in de niet mooie maar wel gezellige Londense stadswijk Earls Court. De London Motor Show bracht internationaal gezien weinig nieuws de kort 'tevoren gehouden Parijse Salon d'Auto had de meeste primeurs voor het Engelse publiek was er toch wél heel wat nieuws te Er worden twee versies van de nieuwe motor gebruikt, een „tamme" die 80 SAE-pk, levert en een sterkere die het tot 93 SAE-pk brengt. Deze laatste heet 1600S en het was deze motor die zich in mijn testwagen bevond. De 1600S-motor is weliswaar enigszins op- er is trouwens al een rallye-versie te koop met de 1900-motor. De bestu ring is licht maar toch niet al te indirect. Het zou iets directer kunnen, maar het gaat zo ook goed. Het stuur wiel kan bijna viermaal rond worden gedraaid en de draaicirkel is kleiner gevoerd, maar dat is in de praktijk niet dan 10 meter; dit betekent dat rijden de stad de Manta goed af gaat. Bruikbaarheid Bij een bijzondere wagen al^de Manta merkbaar. De motor is soepel en krachtig, de Manta kan er heel goed mee uit de voeten: de wagen trekt erg snel op (zie acceleratiecijfers) en maakt toch helemaal geen lawaai. De vraag je je al gauw af of deze wagen topsnelheid van mijn testwagen viel 'J~ wat tegen krap 155 km/uur,— maar dat zal aan de nieuwigheid (nog geen 2000 km op de teller) gelegen hebben. Een top van ruim 160 km/uur moet er inzitten. ook in het dagelijks gebruik voldoet, óf dat je je maar moet behelpen als je exclusief wilt autorijden. Dit laatste is niet het geval bij de Manta; de bagage ruimte bijvoorbeeld is zeer groot en instappen in de toch vrij lage wagen is De vierversnellingsbak past goed bij nauwelijks lastiger dan bij gewone deze motor en is licht en vlug te bedienen. De koppeling vergt nimmer veel druk. Nog iets over het benzine verbruik van de motor: dit lag tegen de 1 liter per negen kilometer, een tikje twee-deurs auto's. Over de ruimte ach terin hebt u hiervoor al kunnen lezen. Het enige nadeel van het model is de grote „dode hoek" ter weerszijden van de achterruit, die een deel van het zien. Ford stond er met zijn nieuwe Cortina's en Vauxhall met de nieuwe Viva's. British Ley land toonde een Austin Maxi met een sterker motor en de twee grootste Amerikaanse autoconcerns waren present met hun nieuwe „Sub-compacts", de Chevrolet Vega en de Ford Pinto. De enige echte (dus niet van tevoren aangekondigde) primeur was afkomstig van. de Tsjecho-Slowaakse fabriek Skoda, die een rallye-uitvoering van het type SI 10 neergezet had. De op vele punten gewijzigde wagen beschikt over een motor van 70 DIN-pk en zal ingezet worden in Engelse rallyes. De atmosfeer op en rond de London Motor Show is wel even anders dan die rond bijvoorbeeld onze eigen RAI-tentoonstelling. Het zit hem niet alleen in de grote rol, die de Britse merken er spelen (geen wonder, op eigen terrein) maar ook in de grote technische belangstelling, die het Engelse publiek voor de tentoongestelde auto's heeft. Een verkoper somt vlot en tot in details op wat de technische kenmerken van de wagen zijn, in heel Londen zijn extra kleurenuitgaven van dag- en autobladen te koop, gewijd aan de Motor Show en protest-geluiden zijn vrijwel niet te horen. Eventuele kabouters zullen het in Engeland nog veel moeilijker krijgen met anti-auto actie's dan ze het in Nederland al hebben. Londen zelf is er overigens een fraai voorbeeld van hoe een grote stad mét de auto kan leven: het openbaar vervoer is voor een groot deel onder de grond gestopt, er zijn ontelbaar veel de trekpleisters. 1 1000 cc-motor voor zo'n wagen, dat is te gek, zo luidt de mening van veel persstemmen in ons land. Een Engels blad schreef: De Citroën GS trekt in 14 seconden op tot 80 khi/uur, hele maal niet slecht voor een 1000 c Morris parkeergarages, en doorgaand verkeer wordt uit de binnenstad gehouden door brede ringwegen. Voor Londen lijkt de auto nauwelijks een probleem, hoewel er elders in het land natuurlijk wél moeilijkheden zijn. Er zijn bijvoorbeeld nog te weinig snelwegen, en dat levert vaak genoeg knelpunten op. aan de hoge kant. Misschien ligt het uitzicht naar achteren wegneemt. De Jongens jacks U kunt kiezen, vacht- I jacks, terlenka-jacks I met borgvoering.wel I of geen capuchon I voor 10 jaar 39, 50 Variëren en combineren zijn - waar het de kleding betreft - de modewoorden van het seizoen. „Separates", zoals voor het gemak alle kleding als rokken, blouses, vesten, pulli's, die bedoeld is om te combineren, wordt genoemd, zijn „in". Zij geven niet alleen de volwassenen de gelegenheid hun eigen, individuele modespel te spelen; ook in de kinderkleding 1970/1971 spelen „separates" een grote rol. De invloed van de mode van volwas senen op het kinderkledingpakket is niet gering. Niettemin zijn de fabrikan ten van kinderkleding er wel van door drongen dat kinderen hun eigen stijl behoeven, omdat zij evenzeer als de volwassenen dat van hun kleding ver langen - in kleding zichzelf moeten ROTTERDAM: Groene Hilledijk Katendrechtse Lagedijk Noordmolenstraat Langenhorst HOOGVLIET: Winkelcentrum CAPELLE a/d IJSSEL: Koperwiek DELFT: „In de Hoven" VLAARDINGEN: „Liesveld" kunnen zijn. Een midi- of maxirok bijvoorbeeld lijkt ons voor kinderen een onding. „Separates" daarentegen zullen door jeugd én moeders met meer enthou siasme worden verwelkomd. De kin deren zijn modebewust genoeg gewor den om hun modespelletje mee te willen spelen en voor moeders bete kenen de „separates" een zeer prak tische mode, omdat er naar hartelust gewisseld, gevarieerd en gecombineerd kan worden, wat niet alleen de porte monnee, maar ook de wasmachine ontlast. Pantalon-combinaties, die voor de vol wassenen belangrijk zijn dit seizoen, zijn ook een ideale dracht voor de kleintjes. Ze zitten er voor de winter lekker warm in en praktischer kan het haast al niet. Zeker niet als bij de kleintjes d,e broekspijpen modieus ook in laarsjes verdwijnen of op kuithoogte (midilang) blijven. Want broeklengtes mogen per seizoen dan wisselen, mod derpoelen en waterpartijen zijn van moeders én kinderen - horen er na tuurlijk ook bij. Ze kunnen, zoals we bij de teenermode ook zien, soms een kraag met revers hebben. Voor erbij is er dan, als bij de groten, een ruime keus aan pulli's met modieu ze col- of rolkragen, blouses, vesten, jekjes en dergelijke. Gebreide stoffen zijn hoogst modieus, wat alle doe-het-zelvers deze winter extra (voordelige) mogelijkheden biedt. De liefhebsters van breien kun nen voor de modebewuste jongeren alles op de pennen zetten, waar het door de jeugd vast zal worden afgeke ken als het dan ook nog eens ribbels heeft of een moderne kleur. Kleuren zijn voor de jeugd van vrij traditioneel en vrolijk tot hoogst mo dern. Rood, blauw, grijs bijvoorbeeld zijn nu aangevuld met kleuren als bleu, baksteenrood en goud en niet te verge ten gebroken wit, waarmee nogal eens wordt gecombineerd. Barbara Farber, een Amerikaanse ontwerpster van kin derkleding, die zich in Amsterdam heeft gevestigd, heeft haar collectie voor meisjes van vier tot veertien jaar gebracht in modekleuren als aubergine, petrol, roestbruin en goud, zo nu en dan met gebroken wit geaccentueerd. Barbara Farber zei er zelf verbaasd over te zijn hoe snel deze kleuren ook alle tijden, waardoor zo'n midi- met voor kinderkleding werden geaccep- laarzenmode al buitengewoon welkom Ter afwisseling van de pantalon zijn er natuurlijk voor de meisjes ook rokjes, die vrohjk klokkend of geplooid mo gen zijn en die er toch als regel plezierig kort bij blijven, ook al mag het als gevolg van de belijning wel (ietsje) langer. teerd, niet alleen in de grote steden, maar ook in provincieplaatsen. Vooral aubergine is een kleur die het ook voor de kleintjes uitstekend blijkt te doen. Ribbels en reliëfs zijn geliefd en kin derkleding laat ook nogal eens streep- dessins of ringmotieven zien. Ook zien we wel kleedjes met een uni-boven- pandje en een gedessineerde rok. Ge- Overgooiers óók gemakkelijk voor liefde details zijn ook voor kinderkle ding ritssluitingen, garneringen met franje, versieringen met allerlei kno pen, „hippe" ceintuurs (niet te verge ten) en natuurlijk opgestikte zakken. Dit laatste niet alleen leuk voor de Kleine merken Terug naar de Motor Show. Een leuk aspect vormen de vele kleine Engelse merken die in a9, en bouwen er een sportief, elegant of gewoon eigenwijs koetswerk omheen. Earls Court pre sent zijn, merken die buiten het Britse eiland niet of nauwelijks bekend zijn. Wie heeft er wel eens gehoord van Gilburn, Ginetta, Marcos, Trident of T.V.R.? En namen als Bond, Bristol, Jensen, Reliant en A.C. zijn weliswaar wat bekender op het continent,„maar wie weet wat voor auto's deze fabrie ken maken? In de meeste gevallen gebruiken deze meestal zeer kleine firma's motoren, versnellingsbakken en onderstellen van grote fabrikanten - vooral Ford - en bouwen er een •sportief, elegant of gewoon eigenwijs KoetswerK omneen. De nieuwe Ginetta Coupé bijvoor beeld, die zijn debuut op de show maakte, bezit een V6-motor van Ford en in de eveneens splinternieuwe Mar cos Mantis een bijzonder opvallende auto - zit een Triumph-motor van 2,5 liter. Exclusieve buitenlandse merken waren in Londen ook goed vertegen woordigd, merken die meestal ontbre ken in Amsterdam: Lamborghini stond er met twee prachtige maar peperdure wagens, Ferrari was ruim vertegen woordigd en de produkten van Masera- ti, ISO en Monteverdi ontbraken ook Ander nieuws Trekpleisters op de London Motor Show waren o.a. de stand van Forti „Ezelswerk" De A.N.O.P., de sektie Nederlands van de Vereniging van Leraren in Levende Talen, de Vereniging voor het Onder wijs in het Nederlands en de Vereni ging voor Wetenschappelijke Spelling hebben gezamenlijk een minimumpro gramma voor spellingvereenvoudiging aan minister Veringa verzonden. Op zaterdag 31 oktober om 14 uur zal de heer Jac. Lootsma, voorzitter van de spellingcommissie van de A.B.O.P., in het Groothandelsgebouw te Rotter dam (ingang 1 A, clubzaal) een cause rie houden over het onderwerp „Ezels- Deze openbare bijeenkomst wordt be legd door de Vereniging voor Wet. Spelling. Ieder is welkom, vooral ouders van schoolgaande kinderen, on derwijzers en leraren. Toegang vrij. Twee modelletjes, die goed de moge lijkheden van de „separates" laten zien. Links een overgooiertje met ge streepte pulli en pantalon, rechts een overgooiertje dat op de pulli ook heel goed zonder pantalon kan worden liefhebbers van mode, maar speciaal gedragen. Allerleukst zijn de zakjes aan gewaardeerd (lijkt ons) voor de (geluk- de zoom van het rechtse modelletje. kig) nog altijd grote groep van stenen-, De kleedjes in verschillende kleurcom- touwen-, knikker- en kikkerverzame- binaties. (Modellen Schiesser Interna ls*. Steffie Stokvis tionalj. (Cortina), Vauxhall (Viva), Triumph (nieuwe 1500, Toledo en Stag), Skoda (een leuke coupé, de 110R), Renault (R6-1100) Citroën (SM Coupé en GS), Volkswagen (de nieuwe Kever), Chrysler United Kingdom (nieuwe Sunbeam GT) en Opel (de Manta, waarvan twee versies met rechts stuur al in de verkoop zijn). Op de Austin- stand verdrong men zich rond de nieuwe Maxi 1750 en bij Rover trok de lpxueuze terrein-auto Range Rover de meeste aandacht. Het aanzien waard was ook de stand van de caros- sier Mulliner Park Ward, die peperdure Rolls-Royces en Bentleys van bijzon- Klere carosserieën voorziet. De drie ty pes welke deze firma toonde waren alle in een nieuwe lichtpaarse kleur gespo ten, heel hip. Gecombineerd met wit leer geeft dit een fraai effect, vooral bij de cabriolet (prijs 12.080 pond ofwel 105.000 gulden)Het is tussen haak jes een wonderlijke realiteit, dat er in Londen zoveel Rolls-Royces rondrij- derf: soms staan er twee of drie tegelijk voor een stoplicht te wachten! Niet zo goed Het gaat al jaren niet zo erg goed met de Engelse auto-industrie. De produk- tie neemt te weinig toe en er treden vaak ontzettende stagnaties op door stakingen. Die stakingen behoeven nog niet eens bij een bepaalde auto-indus trie plaats te vinden om schadelijk te zijn: een staking bij de toeleverancier, die bijvoorbeeld aan de auto-industrie het merendeel van de schijfremmen levert is ook al fataal. En dat soort toeleveranciers zijn er in Engeland erg veel, elk gespecialiseerd op één of enkele bepaalde onderdelen. Alle bedrijven willen zich natuurlijk aan de invloed van die stakingen ont worstelen: de grote baas van British Leyland, Lord Stokes, heeft gepleit voor economische verantwoordelijk heid voor vakbonden en de conserva tieve regering heeft al voorstellen klaar, die het vakbondswezen en de economische spelregels moeten gaan reglementeren. Of dat op korte termijn lukt mag niet verwacht worden. Veel Engelsen hangen erg aan traditionele toestanden en daarbij komt dat veel stakingen echt wel op goede gronden gehouden worden. De inkomensver schillen zijn in Engeland vaak wel een stukje groter dan bijvoorbeeld in Duitsland en ons eigen land. Wat ons eigen land betreft stelt het marktaandeel van Engelse merken vrij weinig meer voor: het is gezakt tot beneden de tien procent. En dat is iets wat de produkten uit dit land eigenlijk tekort doet. Er is reden om aan te nemen, dat dit marktaandeel pas „nor maal" zal worden als Engeland goed en wel in de EEG zit en het modernisatie-proces in eigen land goed op gang is gekomen. Maar voor het zover is zal er nog heel wat water door Het Kanaal moeten stromen. PETER NOORLAND IK-E-S-ZEGELS, veiliger en sneller sparen tel. 010-13.34.01

De Havenloods | 1970 | | pagina 3