fl 69.- Over een paar maanden de ijshockeyers op de vloer In de greep van de griep... m pnjs SPORTPALEIS AHOY IN 2% JAAR KLAAR Coster jubileert Klont profiteert 08 HAVENLOOD* DINSDAG 27 OKTOBER 1970 Er wordt hard gewerkt aan het Sportpaleis op het Zuidplein. Keihard zelfs. Want vóór de opening van dit gigantische werk moet er nog heel wat gedaan worden. Op het ogenblik ziet het er allemaal nog een beetje onherbergzaam uit. Vormloze wirwarren staaldraad steken bijna plastisch af tegen de strakke, imposante geraamten van de tribunes. Hier en daar wordt de laatste hand gelegd aan de betonconstructies, en er is al begonnen met het plaatsen van een rij zitplaatsen. In het midden van de hal, daar waar over een paar maanden de ijshockeyers moeten kunnen spelen, wordt een netwerk van staal aangebracht. Maar wat het moet worden, (of eigenlijk wat het al is) is duidelijk te zien. Een sportpaleis van internationale allure, met komplete accommodatie voor bijna iedere binnensport die er maar denkbaar is. Een sportpaleis waar de Rotterdammer - nee, de Nederlander - terecht trots op mag zijn. Toch zou het geen kwaad kunnen, als toch "vooral Rotterdam éxtra trots zou zijn: het is qou eenmaal in een andere stad niet mogelijk, dat een dergelijk project er staat tweeëneenhalf jaar nadat iemand lei: Laten we eens een sportpaleis bouwen! Met de bouw van het sportcomplex, en het ernaast gelegen tentoonstellingsge bouw, werd in juli 1968 een aanvang gemaakt. De opdrachtgever was N.V. Sport- en tentoonstellingsgebouw Zuidplein. Op 15 januari volgend jaar, binnen drie maanden, zal als alles volgens plan verloopt, de opening plaats kunnen vinden. De opening nadert! Met de bouw van het sportcomplex, en het ernaast gelegen tentoonstellingsge bouw, werd in juli 1968 een aanvang gemaakt. De opdrachtgever was N.V. Een kapitaal werk in een z6 korte tijd. Hypermodern ook, want het gebouw voldoet aan alle eisen die eraan gesteld mogen worden. Een ijsbaan voor ijs hockey, meteen geschikt te maken voor alle andere binnensporten, met afmetingen van 30 bij 60 meter, een officiële wielerbaan met een lengte van 200 meter, 6100 vaste zitplaatsen die, indien noodzakelijk, kunnen worden uitgebreid tot 8000 of 9000, en een begane grondvloer van maar liefst 9000 m2. Zomaar wat cijfers, die een indruk geven van deze prachtige a^n- Directeur van sport- en tentoonstel lingsgebouw Ahoy', de heer H. Hof meesters, en chef organisatie sport, de heer Charles Ruys, waren meteen be reid een aantal vragen te beantwoor den. Centrum van Zuid Het is een bekend feit, dat bewoners van Rotterdam-Zuid meestal uitgaan in het centrum, ondanks dat er in Zuid ook gelegenheid genoeg voor is. Het sportpaleis zal hier natuurlijk wel ver andering in brengen. De heer Hofmees ter: „Ja, dat dacht ik wel. Kijk 's, het is een doelbewuste politiek geweest van het gemeentebestuur, dat Zuid ook een eigen hart zou krijgen. En dat jubileumaanbieding bijna Heren-carcoats van sublieme kwa- liteit, in beige,bruin, grijs, r en groen. Door ons voordelig inge- I kocht, nt) als speciale jubileumver- I voor bijna halve prijs I (maten. 44 t/m 56) >eci,aie juDueumvei DORDRECHT Siriiging - Statt ROTTERDAM e IJSSELMONDE HOOGVLIET SCHIEDAM eVLAARDINGENe DORDRECHT LEIDEN ZEIST e ARNHEM VLISSINGEN e ZAANDAM# MAASTRICHT hart gaat zich hier ontwikkelen, aan het Zuidplein. Je hebt hier per slot het metrostation gekregen,, hier het sport en tentoonstellingsgebouw, en ze zijn daar bezig met dat winkelplat op 6,60 hoogte, waar grote warenhuizen ko men, met een grote parkeergarage er bij, Ikazia-ziekenhuis, het Verzamelge bouw hebben we daar al..." Charles Ruys vertelt, dat in het buiten land een winkelcentrum veelal in een buitenwijk van de grote steden wordt gebouwd. Het meest belangrijke is nu eenmaal de ruimte, ruimte ook voor veel parkeergelegenheid. En die vind je in een grote stad niet. „Zuid had geen centrum", zegt de heer Hofmeester. „Ja, Beijerlandselaan en omgeving, maar dat is misschien meer een uitgegroeide winkelstraat dan een centrum. Dit gaat aantrekken, als da delijk hier een aantal warenhuizen komt, dan is dit gewoon een nieuw centrum, dat zich gaat vormen" Het publiek komt Is het mogelijk om het publiek in grote getale naar een sportcentrum als dit te trekken? Gezien de invloed van de T.V. e.d. zitten de meeste mensen misschien liever thuis. „Televisie moet je er natuurlijk helemaal niet bijhalen, want dat heeft dacht ik, geen enkele verwantschap. Je moet het natuurlijk op langere termijn zien. Als iets goeds geboden wordt, sport of iets anders dat gewoon inhoud heeft of klasse, dan kómen de mensen en dan zijn ze ook bereid, hoge toegangsprijzen te betalen. Het ligt eraan: wat wordt er gebracht? Als Feijenoord tegen Ajax of tegen Sparta speelt, zit het gegaran deerd vol, maar als ze spelen tegen een lager geplaatste, dan komen er ook niet zoveel". „We kunnen hier een hele reeks van binnensporten brengen. We hebben dus hier wielrennen —dat is niet dé hoofdzaak, het is wel belangrijk, om dat hier de enige overdekte wielerbaan in Nederland is—. Het kan wel eens uitgroeien tot de hoofdzaak, maar er is concurrentie, want er is ook ijshockey. Dat zijn dus de twee sporten, die hier een vaste accommodatie hebben. Er zal natuurlijk door wielrenners én ijs hockeyers ook getraind worden. De volgende fase is atletiek, dan is er gelegenheid tot het spelen van badmin ton, basketball, boksen, gewichthef fen, gymnastiek, handbal, hockey, ju do, korfbal, rolhockey, tafeltennis, tennis, voetbal, volleybal, worstelen. Dat is allemaal mogelijk. Hippische sport is ook nog mogelijk, dan zou de wielerbaan eruit moeten". Het is dus beslist geen sporthal. Sport paleis is de juiste benaming van dit complex. In Rotterdam zijn 5 sport hallen, waar competitiewedstrijden worden gespeeld en dergelijke, veelal in stadswijken, zoals de sporthal in IJsselmonde. Wat in Ahoy' gaat komen zijn de topwedstrijden. Niet speciaal gericht op Rotterdam of omgeving. De heer Hofmeester: ,Het is een nationale accommodatie van internationaal allu re". En vooral in internationale wed strijden, als Europese of wereldkam pioenschappen, zal het sportpaleis een grote rol gaan spelen. Een dergelijk assortiment mogelijkheden als dit com plex biedt, was er in Nederland niet. Het is dan ook een flink stuk „Holland promotion". 6078 zitplaatsen Er wordt in de bouw al rekening gehouden met televisie- en radiouitzen dingen vanuit de hal. Er zijn bijvoor beeld voor de TV speciale voorzie ningen getroffen. Rondom de „piste" zijn al aansluitingen gemaakt, zodat de technici van de NOS zonder meer kunnen „inprikken". Kilometers kabel en verbindingen door het gebouw zijn dus overbodig. Er komt kleuren-tv-ver- lichting in, zodat uitzendingen vanuit het gebouw meteen mogelijk zijn. Ook voor invaliden e.d. zijn speciale voor zieningen getroffen in de vorm van liften naar boven, plaatsen voor de invalidewagens enzovoort. Op de pers tribune zijn schrijftafels, en ook aan sluitingen, waar men een telefoontoe stel mee kan verbinden. Voor de pers is er tevens een speciale perskamer, met verbindingen voor 10 telexen. In totaal kunnen op de tribunes 6078 toeschouwers plaatsnemen. Daarnaast is de mogelijkheid aanwezig, -op het middenveld zo'n 3500 stoelen bij te zetten, wanneer dat noodzakelijk is. Grote evenementen Natuurlijk komen er zeer grote sporte venementen. Toch zijn er ook moge lijkheden voor andere manifestaties. Men was bijvoorbeeld in onderhande ling met de ijsshow Holiday on Ice en dat gaat inderdaad door. Verder zijn er gesprekken met een groot circus, dat ook naar de sporthal kan komen. Men heeft al een aanvrage voor een groot congres van een paar dagen, dat de Jehova's getuigen volgend jaar gaan houden. En, misschien Wel het moois te: voor 99 procent zeker zal volgend jaar de Europese finale van het „Spel zonder Grenzen", dat in Nederland wordt verzorgd door de NCRV, in het Rotterdamse sportpaleis worden ge houden. De wereldkampioenschappen ijs hockey worden ook hier gespeeld. Deze wedstrijden duren van 27 februa ri tot 6 maart. Op zondagen, dat het voetbal in Rot terdam wordt afgelast, worden de top- amateurverenigingen van Rotterdam uitgenodigd, om in de Ahoy' te spelen. Charles Ruys: „Als de profs afgelast worden of een inhaaldag hebben, is het de bedoeling, dat de winnaars van de poule uitkomen tegen Feijenoord, Ex celsior enzo".Eén februari komt Ur- tain, de Europese zwaargewichtkampi oen boksen; er zijn 12 grote wieler wedstrijden, in principe iedere vrijdag avond; op woensdagmiddag en zondag morgen zal er ook vaak gefietst wox- den Zesdaagse Het grote hoogtepunt gaat natuurlijk worden de zesdaagse, die de dag na de opening, 16 januari, wordt gestart Charles Ruys heeft zijn programma al samengesteld. „De groten natuurlijk, hè? Het moet een geweldig wereldveld worden. Peter Post rijdt in ieder geval, Sercu, Theo Verschuere met Sigi Rens, René Duindam met René Pijnen, dat is voor elke insider hét koppel van de zéér nabije toekomst ook voor mij ja, als die jongens werkelijk willen, is dat een wereldkoppel, echt Willem Bravenboer, jonge opkomende Rotter dammer met veel, veel kwaliteit, die rijdt ook, uiteraard. Ijshockey neemt, zoals gezegd, ook een belangrijke plaats in. De Rotterdamse vereniging IJHC krijgt eindelijk een thuishonk in dit sportpaleis. De competitiewedstrij den en andere games zullen alle hier worden gespeeld. Dit zijn al zo een 25 wedstrijden per seizoen". Charles Ruys zit al vanaf zijn dertiende in de wielerwereld. Hij weet er alles van af, en kent natuurlijk ieder kneep je van het vak. Hij heeft grote liefde voor de wielersport. Góede wieler sport, want met flauwekul moet je niet bij hem wezen. „Er zijn natuurlijk wel eens wat onaan gename dingen. En daar vecht ik tegen. We hebben dus die affaire gehad (bij de wereldkampioenschappen in Leices- ter deden zich onregelmatigheden voor tussen de stayers-hks.) en daar heb ik nooit een wóórd van teruggenomen, en dat mag ook niet. Ik wil het ook niet. Maar over het algemeen is er geen mooiere sport, en dat meen ik nou echt, dan juist wielrennen. Watje moet prestéren, om alleen maar mée te kunnen komen! Natuurlijk gebeurt er wel eens wat, maar dacht je nou dat een voetballer, betaald of onbetaald, nooit eens expres zou verliezen? Ik kan met mijn hand op mijn hart verzekeren, dat het wél zo is. Hofmeester: „Bepaalde heel duidelijke gevallen die willen we hier niet, het publiek heeft recht op schone sport, zonder meer". Charles Ruy^: „Mocht er iets gebeuren, dan gaan ze eruit. De jongens rijden zelf het liefst sportief, recht-toe recht-an. Het zijn de kwade invloeden van „randvolk" (b.v. suppor- ters-hks.) Als er iemand doet, wat die man in Londen deed, kan-ie naar huis gaan. Kan-ie zijn verlies gaan zitten tellen. Is toch heel eenvoudig? Het wordt, al met al het moet nóg maar eens gezegd worden een fantas tische aanwinst voor Rotterdam en heel Nederland. Zonder enige twijfel zal het sportpaleis een enorm succes gaan worden. Het immense karwei is bijna klaar. Als er in januari niets meer te zien is van de rommel, die er uiteraard nu nog ligt, is Nederland een sportpaleis rijker, dat qua capaciteit en moderne opvat tingen kan wedijveren met de beste en grootste sportaccommodaties ter we reld. De heren Hofmeester en Ruys moeten er erg hard voor werken, dat PAUL HOUKES Êmmm Spaanse, de Aziatische en de Hong- -Kong griep. Om alle verwarring in terminologie te voorkomen, gebruikt de medische wetenschap het woord Als je zo op de bovenste ring zit, kijk je in een flinke diepte. Iedere winter opnieuw is de griep in het nieuws. Men kan de opmars van een griepepidemie in de kranten volgen. Meestal worden meldingen uit het buitenland gevolgd door berichten over het optreden van griep in Nederland zelf. Is een „griepje"nu werkelijk zo belangrijk? Om op deze vraag een goed antwoord te kunnen geven, moeten eerst een paar algemeen heersende misverstanden uit de weg worden geruimd. „Griep" is een volksuitdrukking, die al griep of griepachtige aandoeningen he- honderden jaren oud is en uit het lemaal niet meer. Qnol+roin Russisch is afgeleid. Gemakshalve Ol lel ll clII noemt men een flinke verkoudheid De vrij onschuldige, griepachtige aan- met hoesten, keelpijn of hoofdpijn een doeningen van de bovenste luchtwe- „griepje". Komt er koorts bij dan gen, ook wel acute respiratoire ziekten wordt het een „griep". Wordt het nog (A.R.Z.) genoemd, moet men zien als erger en is de patiënt echt ziek, dan meer of minder ernstige vormen van heet het „zware griep". Het is duide- verkoudheid, die veelal wel door een lijk, dat de medische wereld met deze virus worden veroorzaakt, maar niet aanduidingen moeilijk kan werken. Al- door een influenzavirus. Deze komen leen indien de aandoening wordt ver- het gehele jaar voor, veelal met een oorzaakt door een influenzavirus, mag verheffing tijdens de wintermaanden, terecht van griep of beter: influenza Influenza is daarentegen een uitermate gesproken worden. Enkele van deze besmettelijke ziekte, die zich met snel- virussen hebben bijzondere bekend- treinvaart over de wereld kan verbrei heid gekregen als verwekkers van de den en, na plotseling opduiken in zeer korte tijd een deel van het normale leven kan verlammen. Het gevolg van de zeer snelle versprei ding van het influenzavirus kan zijn, dat openbare diensten, vervoersbedrij ven, ziekenhuizen en produktie-bedrij- ven plotseling geheel of gedeeltelijk stil komen te liggen. Consequenties: eco nomische ontwrichting, noodtoestan den in ziekenhuizen, waardoor zelfs ernstige patiënten niet opgenomen kunnen wordne. Deze gevolgen van een influenza-epidemie zijn op zichzelf dus al aanleiding, om het verloop ervan nauwlettend te.volgen. Niet voorniets is de „griep" wereldnieuws. Hoe is de mens individueel bij de influenza betrokken? Moet hjj er bang voor zijn? Nee en ja. Een influenza-patiënt voelt zich echt ziek, hij heeft - soms hoge - koorts, hoofd- en gewrichtspijn, dikwijls ook „pijn op de borst", al of niet gepaard gaande met hoesten. Is de koorts over, dan is de patiënt veelal nog zo slap, dat volledig herstel een of twee weken kan vergen. Een gezond mens wordt dan - gelukkig - in de regel helemaal be ter. Maar nu komt de adder onder het gras. Voor de een is influenza gevaarlijker dan voor de ander. Influenza tast de bovenste luchtwegen aan. De luchtpijp en de vele fijne vertakkingen in de longen (de bronchiën) worden bescha digd en verliezen hun beschermende functie tegen bacteriën en andere ziek teverwekkers. Een influenza-patiënt is dusuitermate kwetsbaar voor allerlei infecties. Daarom is longontsteking een zeer vaak. voorkomende complica tie van influenza. Bijzonder riskant voor een influenza- patiënt zijn ook de bacteriën, die o.a. steenpuisten veroorzaken (stafylokok- ken). Als een patiënte met influenza in bed ligt en haar echtgenoot lijdt aan steenpuisten, dan kan hij de bacteriën op de zieke overbrengen, die bij haar een zeer ernstige longontsteking kun- „en veroorzaken. Niveau Er zitten nog meer influenza-adders onder het gras. In Nederland staan de volksgezondheid, de sociale zorg en de stand van de geneeskunde op een zodanig niveau, dat de mensen gemid deld steeds ouder worden. Ook perso nen, die aan een meer of minder ernstige chronische kwaal lijden (ast ma, andere longziekten, hart- en vaat ziekten) en b.v. suikerzieken, worden- meestal zó goed medisch begeleid, dat ze redelijk normaal kunnen leven. Daardoor zijn er nu véél meer bejaarde en niet-helemaal gezonde mensen dan in de achter ons liggende perioden. Het zijn er honderdduizenden. Voor deze mensen is influenza extra gevaarlijk. U kunt dat, zonder ingewik kelde medische beschouwing gemakke lijk begrijpen. Een periode van hoge koorts met versnelde polsslag is zeer ongewenst voor een hartpatiënt. Een extra aandoening van de luchtwegen van een astmapatiënt brengt hem in grote moeilijheden. Bovendien is geble ken, datzich bij deze patiënten t.g.v. het doormaken van een influenza-in- fectie, eerder ernstige complicaties zo als longontsteking voordoen. Bij dit alles komt een geweldig probleem: wie een influenza-infectie heeft móet de ziekte doormaken. Er zijn geen genees middelen tegen alle influenza virussen. De mensheid hoeft echter niet machte loos tegenover deze bedreiging te staan. Als een ziekte niet kan worden genezen, kan men proberen hem te voorkómen. Dit is in de medische wetenschap een denk- en werkrichting geworden, die reeds ontzaglijke bete kenis heeft gekregen voor de gezond heid en „levensduur" van de mens. Denkt u maar aan cholera, pokken, kinkhoest, diphterie, tetanusWe leven beschermd, dank zij de vaccina ties met entstoffen, die de mens onge voelig maken voor ziekten, die vroeger wereldrampen met miljoenen doden veroorzaakten. Om bij influenza te blijven: de geweldige wereld influen- za-pandemie in 1918 (De Spaanse Griep) eiste meer dan 20 miljoen doden, méér dan de Eerste Wereldoor log aan gesneuvelden telde. Vaccineren Ook nu is influenza een over de hele wereld voorkomende besmettelijke ziekte, die, zelfs bij kleine epidemieën, steeds weer duizenden slachtoffers maakt. Op de ranglijst van „gevaarlijke ziekten" komt influenza op de 5e plaats. Daarom heeft de Wereldgezond heidsorganisatie in samenwerking met specialisten en vaccinfabrikanten in vele landen, een groot influenza-werk- programma ter hand genomen, waarbij de ziekte en de verschillende virussoor ten die hem veroorzaken, worden op gespoord. Op grond hiervan kunnen de vaccinfabrikanten entstoffen maken, die bescherming geven tegeji mogelijk optredende influenzavirus-^oorten. Men kan zich in zeer belangrijke mate tegen influenza beschermen. Zoals bij inenting tegen pokken en andere virus ziekten, kan door vaccinatie een im muniteit (ongevoeligheid) voor in fluenza worden bereikt. De Wereldge zondheidsorganisatie gaat vanzelfspre kend oók na, wat de resultaten zijn van de vaccinatie tegen influenza. En het is wel nuttig erop te wijzen, dat deze onafhankelijke en gespecialiseer de instantie kan stellen, dat door vaccinatie met een vaccin, afgeleid van de juiste virusstammen, een hoge be schermingsgraad wordt verkregen. Ver taald in termen van ons gewone dage lijkse leven: tijdige vaccinatie tegen influenza kan vele, vele levens sparen. En dit dan nog afgezien van de econo mische en sociale ontwrichting, die door een epidemie kan worden veroor zaakt. Ook deze kan door groepsgewij ze vaccinatie worden voorkomen. In enten tegen influenza moet door.een dokter gebeuren. Het is met déze vaccinatie als met*alle andere: het gaat altijd op basis van vrijwilligheid, nie mand kan gedwongen worden. Maar ook niemand kan u ervan weerhouden, er met uw dokter over te praten. Evenzeer kan de dokter er met u over spreken. Vooral wanneer u zoudt be horen tot de mensen, voor wie het doormaken van influenza extra risico's met zich meebrengt. Dat zijn dan niet alleen b.v. hart- en longpatiënten, maar ook suikerzieken, bejaarden én aan staande moeders. En de inenting zelf? Dat gaat zoals de- meeste vaccinaties en „prikken". U komt bij uw arts, er wordt wat gepraat over het weer of de kinderen en vóórdat u kon vragen of het pijn doet, zegt de dokter: „Zo, dat is dan weer gebeurd". De entstof is zo samenge steld, dat pijnreacties praktisch uitge sloten zijn. Het prikje zelf heeft na tuurlijk helemaal niets te betekenen, zeker niet als men bedenkt, hoeveel narigheid er mee kan worden voorko- $7 Arne Zuidhoek

De Havenloods | 1970 | | pagina 6