DE HAVENLOODS Ruim 10.000 inzendingen "Wij zijn onschuldig en bevel is bevel Kip was de Vos te slim KLEEF OF NEURENBERG? ...en de Rest moet brokken lijmen Oecumenische dienst voor gehandicapten dinsdag, 3 november 1970 19e jaargang, no. 55 EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E. O. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25. ROTTERDAM. TEL. 132170. - OPLAGE 255.000 I f MAAR INTUSSEN: DANK U VOOR DE MARKEN.. Het proces, dat momenteel door het Landesgericht in de Duitse stad Kleef wordt gevoerd tegen veertien verdachten van de Hamburger Lloyd, die ervan worden beschuldigd chemisch afval in de Rijn te hebben geloosd, vertoont opmerkelijke gelijkenissen met de Neuren- berger processen. Ook nu weer is er sprake van een misdaad tegen de mensheid deskundigen hebben verklaard, dat twintig miljoen mensen afhankelijk zijn van het Rijnwater als drinkwater - en ook nu weer proberen diegenen, die uit hoofde van hun functie de verantwoordelijkheid moesten dragen, vol te houden, dat ze niet alleen onschuldig zijn, maar dat ze ook van niets hebben geweten. De kapiteins van de schepen, die minstens 20.000 ton van het chemische afval van de Caltex in de Rijn hebben geloosd, voeren aan, dat ze het wel moesten doen, omdat zij anders ontslagen zouden worden. Voor hen gold dus, dat een bevel een bevel is en ondertussen streken zij één mark op voor elke ton giftige smurrie, die zij in de Rijn deponeerden. anderen, die buiten schot blijven. Zo is geloosd. „In het contract stond duide lijk, dat de Hamburger Lloyd verant woordelijk was voor het afval, zodra het in de schepen was gepompt. Het afval was dan het eigendom het een interessante vraag waar de verantwoordelijkheid voor het afval bij de Caltex eindigde. De raffinaderij in Raunheim had van de deelstaat Nord- rhein-Westfalen uitdrukkelijk de op- Hamburger Lloyd en de Caltex had dracht het afval op een zodanige wijze verder niets af te voeren, dat er geen nadelige gevolgen zouden zijn. Een installatie voor de vernietiging van het afval zou zo duur uitkomen, dat de concurren tiepositie van de raffinaderij zou wor den bedreigd. Aanvankelijk werd de rommel afge voerd door de Rotterdamse rederij Van Ommeren, die het spul naar Rot terdam braoht, waar het werd overgela den in tankers, die het naar zee brach- .ten. Volgens deskundigen waren er zelfs risico's verbonden aan het lozen op zëe, maar zolang men de nodige vergunningen had, was er niets aan de Tot zover was de zaak, wat de verant woordelijkheid Van de Caltex betrof, in orde. Toen kwam het aanbod van de Hamburger Lloyd, die twee mark per ton onder de prijs van Van Ommeren lag. De Caltex greep dit financiële voordeel gretig aan, hoewel men wist, dat i het voor die prijs niet kon. Dit kwam op de rechtszitting te Kleef duidelijk tot uiting. Verantwoordelijk Toch yroeg niemand by Caltex zich af hoe dat mogelijk was. De adjunct-di recteur van de Caltex-raffinaderij in Raunheim, ir. A. Kuil, verklaarde vori- - ge week woensdag in Kleef tegenover ons, dat hij geen enkele morele verant- DE HAVENLOODS Weekblad voor Rotterdam en randge meenten wordt elke dinsdag en donder dag huis aan huis bezorgd. Hoofdredactie: ktoeksema. Hoofdkantoor: ^tstblaak 25, Rotter dam. Postbus 1980. Tel. 010 - 132170. Giro 18344. Wordt elke dinsdag en donderdag huis aan huis bezorgd. ADVERTENTIES voor de donderdag- uitgave, buitenedities, kunnen tot dins dag 18.30 uur worden ingezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor te Rotter dam. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 16 uur en schriftelijke opdrachten maandagmorgen, lc post. REDACTIE kan tot dinsdag 16 uur worden ingezonden aan het hoofdkan toor te Rotterdam voor de donderdag- uitgave. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM (Rotterdam-Rechter Maasoever, Capelle a.d. IJssel, Bleiswijk, Berkel en Roden rijs, Nieuwerkerk a.d. IJssel en Berg- schenhoek. Oplage 172.500). EDITIE SCHIEDAM. Schiedam - Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN. (Vlaardin- gen, Maassluis, Maasland, Maasdijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD. (Krim pen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Ouderkerk a.d. IJssel, Stolwijk, Bergam bacht, Ammerstol, Berkcnwoude, Schoonhoven. Oplage 15.500.) BEZORGING. Als u „De Havenloods- niet heeft ontvangen kunt n voor de donderdag-uitgave tot vrijdagmiddag 12 uur onze afdeling inspectie bellen: 132170, toestel 51. Voor de Vlaarding- se editie 344349. Voorde dinsdagkrant kan men dezelfde nummers bellen tot woensdag 12 uur te maken", aldus ir. Kuil. Toch blijft het feit bestaan, hetgeen hij tegenover ons ook toegaf, dat de verantwoordelijkheid voor het op een zinnige manier kwijt raken van het spul, door de deelstaat Nordrhein-Westfalen was opgelegd aan de Caltex en niet aan de Hamburger Lloyd. Als de schepen in Rotterdam aankwa men, waren zij nagenoeg leeg. Wat er nog in zat, werd gewoon in de Rotter damse haven geloosd bij het bedrijf van Booij, zo heeft Kriminal-Hauptkom- mandant Kuhnert in Kleef verklaard. Later, toen de Hamburger Lloyd door de Duitse waterpolitie, die belast is met het opsporen van verontreinigings delicten, was betrapt, kwam er een nieuw contract tot stand tussen de rederij en Caltex.Toen mocht de i cd rij het afval alleen naar Rotterdam - later Amsterdam, waar het vernietigd werd, een mogelijkheid, die experts overigens ook betwijfelen - vervoeren voor de prijs van DM. 6 per ton. Dat betekent dus, dat de Hamburger Lloyd Dm. 8 verdiende op elke ton afval, die zij op de Rijn liet lozen, alleen al door het niet nakomen van het vorige contract. De kapiteins kregen daar één mark per ton voor, zodat er voor de rederij nog een fikse winst overbleef. Vreemd is echter, dat de Caltex het afval nog steeds door de Hamburger Lloyd liet vervoeren, ook na de gecon stateerde overtredingen. De Caltex heeft de rederij ook geen proces aange daan wegens het niet nakomen van het vorige contract. Men zou daar de conclusie uit kunnen trekken, dat er toch geen andere eerlijke rederijen zouden zijn, een conclusie, die ir. Kuil niet bestreed. Tenslotte is er nog de vraag of men een moordenaar verantwoordelijk kan stel len voor alle misdaden op de gehele wereld. Het is een onzinnige vraag, maar de verdedigers van dr. Jürgen Berthold, de directeur van de rederij, proberen het wel op die toer te gooien. Zij komen tijdens het proces herhaal delijk aandragen met afsschrikwekken- de en astronomisch klinkende cijfers over de totale vervuiling van de Rijn. Zij trachten daarmee aan te tonen, dat de chemische afval, die door de sche pen van de Hamburger Llöyd in de Rijn werd gepompt, maar een vinger hoed vol is, vergeleken bij het vuil, dat er in totaal inkomt en zij willen de zaak dus zo draaien, dat men de mensen van de Hamburger Lloyd niet mag veroordelen wegens moedwillige vervuiling, terwijl men anderen ge woon hun gang laat gaan. Moedwillig Op zichzelf is het natuurlijk waar, dat die 20.000 ton, waar het in het proces om gaat, slechts een fraktie is op de totale verontreiniging. Maar het gaat erom of men het moedwillig doet tegen alle afspraken in of dat het noodgedwongen gebeurt, omdat het niet anders kan. Over dat laatste valt overigens ook nog heel wat te zeggen, omdat de onmogelijkheid er iets aan te doen meestal is terug te voeren op economische argumenten van een be paald bedrijf. Het zijn echter toch argumenten, die ook ir. Kuil van Cal tex sterk aanspreken. Hoe hoog de zaak daarbij loopt werd wel bewezen, toen alle verdedigers woensdagmorgen protesterend op sprongen en een tirade hielden tegen de pers. Dat gebeurde, nadat dr. Hein- IIIIIIIMHII VROON ËWALENBURGERWEG 76-78? 2 Woensdag APPELCARRÉ TAART E rich Lüssem, een chemicus, die belast is met de controle van het Rijnwater, had verklaard, dat de fenolen, die ook in de afvalstoffen van Caltex zaten, door het cumulatie-effect wellicht me de verantwoordelijk waren voor de grote vissterfte van vorig jaar tijdens de endosulfanvergiftiging. De verdedigers vreesden, dat de pers daarin aanleiding zou zien om de Hamburger Lloyd geheel verantwoor delijk te stellen voor die vissterfte. Dit incident bewees ook in welk een emo tionele sfeer de hele zaak soms door de verdediging wordt getrokken. Wat de Hamburger Lloyd heeft gedaan, is in de ogen van de verdediging niet zo vreselijk. Dat er twintig miljoen men sen gevaar liepen vergiftigd te worden, mede door toedoen van hun cliënten, is voor hen slechts een bijkomstigheid. Jan Dijkstra Evenals vorig jaar wordt dit najaar op 8 november een speciale kerkdienst gehouden voor gehandicapten. Het is een oecumenische dienst en er wordt naar gestreefd de deelnemers actief te laten meedoen aan de dienst. Uiteraard kan het vervoer naar de Laurenskerk, waar de dienst gehouden zal worden, problemen opleveren. Daartoe dan ook een oproep aan ieder die daarvoor een vervoermiddel beschikbaar wil stellen zich te melden bij een van de onder staande contactadressen. De dienst wordt georganiseerd door de Gemeen schap van Kerken Rotterdam. De contactadressen zijn: Mej. J. H. Schenk, p/a K. S. A., Wes tersingel 109, tel. 126559; Mej. J. A. M. Gleichman, p/a A. V. O., Goudse singel 172, tel. 120203; Secre tariaat Raad van Gem. van Kerken Linker Maasoever p/a Randweg 100a, tel. 198738; Seer.: Gem. van Kerken Rotterdam-Oost/Cap. a/d IJssel, Tatti- straat 298, tel. 201448; Th. Peters, voorz. St. Liduina, Fuchsiastraat 34, tel. 176033; Deputaatschap v. Diac. Arbeid van de Ger. Kerk, Heemraads singel 110, tel. 258408. Koopvaardijdienst in Laurenskerk De Koopvaardijdienst 1970 vindt op 8 november plaats in de Laurenskerk te Rotterdam. De dienst, die om vier uur begint is de voortzetting, in brede opzet en nieuwe omgeving, van de kerkdienst die in vele jaren begin november in de Remonstrantse kerk werd gehouden. Ds. M. C. Baart, koop- vaardijpredikant verzorgt de liturgie. Pater J. B. Witkamp, havenaalmoeze nier zal de preek verzorgen en de schriftlezingen geschieden door een aantal buitenlandse scheepvaartpredi kanten. Muzikale medewerking verleent de Laurenscantorij o.l.v. Barend Schuur man. Organist is Chr.J. Lemckert. De collecte aan de uitgang is voor het Kerstfeest op zee ONZE PUZZEL WERD EEN GROOT SUCCES De kruiswoordpuzzel, die wij in Het Zuiden en De Havenloods van dinsdag 20 oktober plaatsten, is een daverend succes geworden. Dagenlang hebben de redactieleden van Het Zuiden, waar de briefkaarten naar toe moesten worden gestuurd, de duizenden en duizenden oplossingen zitten schiften op Haven loodslezers en Zuidenlezers. Dagen achtereen hebben zij met nim mer afnemende ijver zitten turen op haast onleesbare handschriften, en zit ten grinniken om „vreemde" oplossin gen. 's Avonds in bed konden zij nog niet stil blijven liggen, en midden in de nacht riep men soms hardop: Bleskens- graaf, Rotterdam-Zuid, Kralingen, Schiebroek, Alblasserdam. Maar nu is het dan zover. Vrijdag 30 oktober, om 12 uur 's middags, was alles uitge zocht, geteld, en op stapeltjes gelegd. Men kon geen briefkaart meer zfen. En toen kwam de trekking. Voor we die bekendmaken, vertellen we eerst iets over de inzendingen. Niet alleen van Rotterdam en omliggende gebieden kwamen de kaarten; ook van plaatsen en steden, waar De Haven loods/Het Zuiden helemaal niet ver schijnt, kwamen de kaarten. Een klei ne greep: Amsterdam, Sneek, Gouda, Hoogeveen(Dr.), Almelo, Arnhem, Utrecht, Den Haag, Harlingen. St. Oedenrode (stond bij: oud-Rotterdam mer), Hansweert (Zld.), Den Helder, een prentbriefkaart met groeten van Texel, Venray, Ede, Den Bosch, Assen, - óveral vandaan. Er waren ook mysterieüze kaarten met alleen de oplossing, zónder afzender, maar ook zónd 1i- A- or sel. Er waren ook hele leuke of soms gekke oplossingen bij. Zo schreef een meneer van de Essenburgsingel in Rotterdam: „Eerst m'n felicitaties voor het samen gaan (een huwelijk dus) van De Haven loods en Het Zuiden. Het ga u goed. Tot in lengte van dagen! Iemand gaf als slagzin: De Havenloods en Het Zuiden gaan op dinsdag in een geza menlijke uitgave de straat op". Erg leuk natuurlijk, maar het slaat nergens op. „Gefeliciteerd en succes" zijn wij ook enige malen tegengekomen, o.a. van ene meneer Hindriks. Gedichten waren er ook: Dit bericht heeft me zeer verblijd. Want nu komt voor de lezers een betere tijd! schreef mevrouw Spruit uit de Moder- nastraat. Een meneer van de Strevels- weg verraste ons met een enorme briefkaart, zelf getekend, met een spe ciaal Havenloods Zuiden stempel. Een hele gekke oplossing (een van de vele) was: De Havenloods en Het Nou, en dan moet het maar. Het bekendmaken van de prijswinnaars, bedoelen we. We beginnen met de DERDE PRIJS, die is gewonnen door: C. GROENE- VELD-BELDER, Randweg 56 in Al blasserdam. Deze mevrouw wordt dus eigenaresse van f 25,—. DE TWEEDE PRIJS, f 50,-, is gewon nen door de heer A. Verhoeff, Bent- huizerstraat 64e, Rotterdam. En de EERSTE PRIJS gaat naar: P. Admi- Zuiden smeden samen die weggevers raai5 Quadenoord 256 in Rotterdam- van Groot Rotterdam aaneen. De oplossing En nu zal men best eens benieuwd zijn naar de juiste oplossing. Hier komt-ie: DE HAVENLOODS EN HET ZUIDEN SMEDEN SAMEN DE TWEE OEVERS VAN GROOT ROTTER DAM AANEEN. Geen gevers, geen weg'wezers, gewoon: Reijeroord. Van harte! De Poedelprijs zouden wij eigenlijk willen toekennen aan een meneer uit Brielle, die ervan maakte: De haven bood een hel Zuiden smeden samen de twee gevers zang voor Rotterdam aan een. Prachtig mooi, vonden wij! In totaal waren er ruim 10.000 inzendin gen afkomstig van plm. 4500 Haven loodslezers en 6000 Zuiden-lezers. De prijzen worden zo snel mogelijk s toegezonden. In het afgelopen weekend „gebeurde" het vijfde Newport Jazzfestival in de Doelen. Men was er over het algemeen niet erg tevreden over. Een praatje en wat plaatjes erover elders in dit blad. Onbekende orgelwerken op plaat Op het zojuist door Marcussen geres taureerde orgel in de Grote Kerk te Goes zullen Aad van der Hoeven, en George Stam (oud-directeur R'dams Conservatorium) de eerste L.P. gaan opnemen, met nog nimmer op de plaat vastgelegde orgelwerken. De op te ne men werken zijn nog niet alle bekend, wel is zeker, dat George Stam zijn eigen Passacaglia en Fuga zal spelen en Aad van der Hoeven een Preludium en Fuga van Nicolaus Bruhns. H i - Fi - Stereocentru m voor ROTTERDAM-ZUID Dual -B&O- Sony Goodmans - Philips De zakelijke directeur en de artistieke directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, de heren Marius Kip en John van de Rest, zijn verleden week opnieuw - benoemd voor drie jaar op hun posten. In een openbare vergadering met de commissie Kunstzaken heeft wethouder G. Z. de Vos de gang van zaken rond de vroegtijdse benoeming van beide directeuren op vrijdag 2 oktober volmondig toegegeven. Ontroerend hierbij was, dat de heer De Vos de merkwaardige handelwijze van de heer Kip voor zijn rekening nam. Hij zei zich in eerste instantie wel gemanipuleerd te hebben gevoeld, maar later op dit standpunt te zijn teruggekomen, omdat tenslotte „alles was gegaan zoals was afgesproken". Een merkwaardige gedachtengang, die kant noch wal raakt, omdat juist het telefoontje van de heer Kip op vrijdag 2 oktober en de toezegging die erop volgde (deze directie wordt voor drie jaar benoemd) de democratiseringspro- cedure, die in het gezelschap op gang was gebracht, op losse schroeven zette. Eenmaal in een onmogelijke positie gemanoeuvreerd, moest de wethouder wel volharden in een verdediging, die bol stond van uitdrukkingen als „ik ben ervan overtuigd, datenz. zonder dat hij met te bewijzen verkla ringen kwam. Het was misschien allemaal nog tot daaraan toe geweest, als zich tijdens het debat niet een incident had voorge daan, dat een nog vreemder licht werpt op de gang van zaken bij de benoeming van de huidige NRT-directie. Chris Ribbius maakte namelijk be kend, dat hem een rapport van een ambtelijke commissie was geweigerd, waarin het zakelijk beleid van het NRT onder de loep wordt genomen. De uitkomsten van dat rapport schijnen bepaald ongunstig te zijn voor de zakelijke directie van het NRT. Waarom had Ribbius het niet gekre gen? Omdat hij de wethouder van te voren had verteld de gang van zaken rond de benoeming van Kip en Van de Rest bekend te maken, hetgeen de woede van de heer De Vos had gewekt. Daarom heeft hij het rapport niet gekregen. Voor straf Voor straf dus, zei Jap Riezenkamp. Maar die vlieger ging niet op, want Riezenkamp had als lid van de com missie financiën ook naar het rapport gevraagd en het evenmin gekregen. Wethouder De Vos kan nu wel volhar den dat als hij het zakelijk beleid van het plaatselijke toneelgezelschap nu vergelijkt met dat van een eerdere periode „de heer Kip er heel goed uitkomt", het zou toch aardig zijn als dat werd bevestigd door een deskundig rapport waarin dat beleid wordt door gelicht. Het rapport wordt echter voorlopig niet openbaar. Te verwachten is dat andere raadsleden voor de begrotings behandeling in de raad er nog om zullen vragen. Of ze het krijgen is een tweede en of het openbaar wordt als ze het krijgen is natuurlijk helemaal de vraag. Riezenkamp heeft gelijk als hij zegt, dat het onverantwoord is van het dagelijks bestuur van de gemeente in formatie achter te houden, die zo noodzakelijk is, omdat er verregaande beslissingen moeten worden genomen. En hij heeft ook gelijk als hij stelt, dat het voor ambtenaren uiterst frustre rend moet zijn rapporten op te stellen, waarmee niets wordt gedaan. Het moet dubbel frustrerend zijn als de reden van het onder tafel houden is gelegen in het feit, dat de gevonden gegevens pijnlijk zijn voor mensen die het beleid voeren. Inpakken „Een uiterst onbehoorlijke gang van zaken", zei Riezenkamp. Maar goed, Kip en Van de Rest zijn voor drie jaar benoemd. Of ze na alles wat nu bekend is geworden zo geluk kig moeten zijn met deze benoeming is de vraag. Het vertrouwen van het gezelschap in de directie zal tot een minimum zijn geslonken; wethouder De Vos zal zich een volgende keer minder makkelijk laten „inpakken"; de bedoelingen die de directie met het gezelschap heeft, zullen in de stad aan ernstige twijfel onderhevig zijn. Het eerste gevolg van deze onsmakelij ke affaire is al aangekondigd in het Rotterdamsch Nieuwsblad van zater dag jl. Jaap Joppe, de toneelcriticus van dit blad en lid van de sectie dans en toneel van de Rotterdamse Kunst stichting, die in opdracht van het gemeentebestuur een beleidsadvies in zake het toekomstige toneel-bestel in Rotterdam op moet stellen, schrijft dat de benoeming door de wethouder voor drie jaar van deze NRT-leiding en door de gronden waarop dit besluit berust het werk van de sectie ten zeerste is bemoeilijkt. Hij vervolgt: „Er is gegronde reden om aan te nemen dat in die sectie van niet van dat beleid afhankelijke zijde zal worden bevor derd dat deze opdracht aan het ge meentebestuur zal worden teruggege ven". Het heeft er alle schijn van dat Kip en Van de Rest de hun toegewezen ter mijn voorlopig zullen moeten gebrui ken om alle brokken die ze nu hebben gemaakt weer aan elkaar te lijmen. De barsten blijven zichtbaar. Jan Hein de Groot.

De Havenloods | 1970 | | pagina 1