168.= willen communicatie met Zuid-Molukkers verbeteren 1: 9. Boekje voor Gezinsweek over ziek zijn tSÊOm Studenten winnen 1000 gulden met havenstudie OItHmIiI'IUiI Pionier industriële vormgeving Verbeek overleden 98 Boerderij met 500 koeien ft95 D. ^4 8 Voor laatste maal klaprooscollecte Het gezin als ziekenhuisje Het boek dat blijft Sa 95 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 Voor in de kinder- of logeer kamer is een ledikant vaak een sta-in-de-wegdeze kombina- tie benut Uw kostbare ruimte voor honderd procentl Koop dit zit-slaap-bergmeubel, want zo kunnen wij deze kom- binatie het beste noemen. Een ledikant met anti-hernia konstruktie plus de fraaie om bouw, nu door kleine bescha digingen aan het lak voor nog géén honderd zeveptig gulden. met anti-hernia bodemkonstruktie •289= Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de Ie etage deze ombouwkombinatie bestaande uit een ledikant met anti-hernia konstruktie en ombouwmeubel met deurtje, in teak, wit/rood en wit/groen, 1 persoons, maat I80 x 190 cm De projectgroep „Zuid- Molukken", bestaande uit vijf leerlingen van de Sociale Academie, heeft vorige week vrijdag een meeting georganiseerd in de aula van de sociale academie in de Graaf Florisstraat. De meeting, die werd bijgewoond door ongeveer 100 men sen waarvan het grootste gedeelte Zuidmolukkers, werd gehouden onder het motto „Kommunikatie Maluku-Nederland". De ze meeting had tot doel informatie te geven inza ke de achtergronden en de werkelijke problemen in de zaak der Zuidmo- lukken, wat ondanks de geringe opkomst van be langstellenden redelijk gelukt is. Het resultaat van deze meeting is, dat 'de projectgroep zich gaat beijveren voor het bij el kaar brengen van jonge ren van diverse politieke richtingen en Zuidmoluk kers Dit met het doel om door ge- lijkt. Deze komst was gedwongen, zo sprekken tot een oplossing te komen stelde de heer Mantouw, omdat de het Zuidmolv kse vraagstuk. In Zuidmolukkers eeuwenlang voor de ceval nv.Pt «nrHpn v™,i"-,~, Nederlanders als soldaten hebben ge- ieder geval moet worden voorkomen, aldus de projectgroep, dat er hier toestanden gaan heersen zoals thans in Amerika voorkomen, b.v. rassendiscri minatie. vochten, en hen na de verovering van hun land, na het invoeren van de federatie van de Verenigde Staten van Indonesië, weinig anders overbleef dan naar Nederland te gaan, daar zij anders De foto toont een deel van de onge 1 honderd aanwezigen op de meeting „Kom munikatie Maluku-Nederland". Op de voor grond de vijf meisjes van de Sociale Acade mie, die de projectiegroep „Zuid-Molukken De heer T rv, waren uitgemoord door de Indonesi- Een bedrag van duizend gulden, zijnde de beloning voor de winnaar van de prijsvraag 1969-1970, die de Havenver eniging Rotterdam had uitgeschreven onder studenten van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotter dam, is woensdagmiddag 28 oktober uitgereikt aan de heren W. Cordia en N. Wijnolst voor hun studie „Barge Carriers". Er waren voor deze prijs vraag twee studies ingezonden. Behalve eerstgenoemde, ook nog „Projectevalu- atie Rijnpoorthaven". De jury bestaande uit mr. G. E. van Walsum, voormalig burgemeester van Rotterdam, dr. G. H. Bast, bestuurslid van de Havenvereniging Rotterdam, prof. dr. H. C. Kuiler, buitengewoon hoogleraar in de vervoerseconomie en de heer J. J. van Raalte, hoofdredac teur van de Handel- en Transportcou rant kwam echter unaniem tot de conclusie, dat de studie „Barge Car riers" de prijs verdiende. Dë conclusies waartoe de makers van de bekroonde studie kwamen zijn on dermeer de volgende: Het komen tot grotere efficiency in de vervoersmetho- Nu het koude weer op komst is gaan Uw kinderen natuurlijk zo'n heerlijk w;.rme muts dra gen endie koopt U vanzelf sprekend bij ons. Nu verkopen wij een partij be haaglijk warme acryl kinder mutsen in diverse modellen en een groot aantal kleuren en des- Deze mutsen zijn er zowel voor babies als voor kinderen tot 8 jaar en zowel voor jongens als voor meisjes, pu door elkaar per stuk voor nog géén twee gulden. den is van uitermate groot belang voor de internationale handel en tot verho ging van de welvaart zowel voor de hoog ontwikkelde als ontwikkelingsge bieden; de barge carrier heeft een bestaansrecht in het vervoersspectrum tussen enerzijds de bulk carriers, tan kers en container- en unitloadschepen aan de andere zijde; Rotterdam zal het Europese knooppunt van het barge vervoer worden en hoogstwaarschijn lijk ook blijven, omdat er in het achterland voldoende groot goederen aanbod zal zijn; naar analogie met de containers zullen er voor de barge carriers trunkroutes ontstaan: de ont wikkelingslanden zullen pas op langere termijn in deze trunkroutes worden opgenomen, hetgeen beslist niet bete kent, dat de barge carrier geen toe komst heeft in deze gebieden, wat 'namelijk naar onze mening (die van de makers van de studie -red.) juist wèl het geval is. Van de auteurs van de bekroonde studie was ir. N. Wijnolst ten tijde van de studie geen student van de N.E.H. maar van de Technische Hogeschool in Delft. Hoewel deze vorm van samen werking in het reglement niet is voor zien, stond de jury het gezien de geest van de prijsvraag toch toe en kon zij het zelfs waarderen. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze acryl kindermutsen in diverse modelletjes o.a. een bivakmuts, ijsmuts, enz., in vele dessins en kleuren waaronder rood, groen, wit, marine, bleu, enz., geschikt voor babies tot kinderen van 8 jaar, door elkaar per stuk Naar aanleiding van een vraag door enkele leden van de Tweede Kamer aan de minister van landbouw en visserij werd in maart 1969 door het Landbouwschap en de Landelijke Raad voor de Bedrijfsontwikkeling een „Studie-groep grote landbouwbedrij ven" (voorzitter ir. K. Meinders, Klazi- naveen) ingesteld. De studiegroep kreeg als opdracht te adviseren over de wenselijkheid van het stichten van één of meer grote melkveehouderij- en akkerbouwbedrijven in ons land. Het rapport van de studiegroep is onlangs gereedgekomen en na bespre king door de opdrachtgevers aan de minister aangeboden. De Landelijke Raad voor Bedrijfsontwikkeling heeft echter besloten het rapport eerst alge meen ter discussie te stellen alvorens de minister te adviseren over eventueel te nemen beslissingen naar aanleiding van de door de studiegroep verstrekte adviezen. De studiegroep acht het gewenst dat in Nederland enkele melkveehouderijbe drijven tot stand komen met een melk veestapel van ca. 500 koeien, teneinde van deze bedrijven gegevens en ervarin gen te verkrijgen van economische, technische en sociale aard, die voor toekomstige beslissingen van onderne mers in deze sectoren en voor het overheidsbeleid van belang zijn. Het initiatief tot het stichten van zulke grote bedrijven en het dragen van de verantwoordelijkheid voor de exploita tie wil de studiegroep aan particuliere ondernemers of groepen van onderne mers laten, maar de overheid zou de desbetreffende initiatieven daadwerke lijk dienen te ondersteunen. de Nederlanders te mogen strij den. Zelfs was het zo, dat wil men maatschappelijk enig aanzien hebben, het gewenst was dat men Nederlands sprak. De Zuidmolukkers waren nauw verweven met Nederland. Na de twee de wereldoorlog, en de overheersing door Japanse troepen is langzaamaan het zelfbewustzijn van de Indonesische volken gegroeid, wat door de Zuidmo lukkers werd gezien als een degradatie van alles wat -oed was. Immers, de westerling er wel speciaal de Nederlan der stond op een voetstuk. Daar kwam nog de grote trouw aan het vorstenhuis Voorlichting Al direct na aankomst van de 12.500 ex-militairen werd hun duidelijk, aldus de heer Mantouw, dat hun komst op z'n zachtst gezegd minder gewenst was. Zij werden ondergebracht in „woonoorden" die vaak oude kampen uit de oorlog waren. Sommigen kregen een verbod om hier werk te zoeken en vaak was er een gebrek aan communi catie tussen de Zuidmolukkers en de Nederlanders. Voor de Zuidmolukkers kwam nu de moeilijke taak om te schakelen van het militaire naar het burgerleven. Er was duidelijk een gebrek aan voor lichting, aldus de heer Mantouw, wat zich nu gaat wreken. Het botsen tussen Zuidmolukkers en politie is daar een bewijs van. Hoeveel Nederlanders zijn er op de hoogte waarom zij hier zijn? De Stichting Door De Eeuwen Trouw, die zich ondanks haar verwarring stich tende naam, op verzoek van de Zuid molukkers heeft ingezet om de belan gen van de in Nederland verblijvende Zuidmolukkers te behartigen en hen te steunen - de stichting ontplooit daar om zelf geen initiatieven maar is enkel een steunorganisatie - is in de afgelo pen jaren door de diverse regeringen voor uiterst rechts versleten, wat tot resultaat had dat er niet naar haar werd geluisterd. Volgens de woord voerder van de stichting, de heer G. Knot, hangt het van de Nederlandse regering af of in de toekomst geweld dadigheden kunnen worden voorko men. In de discussie met het forum, o.l.v. mr. H. E. M. Boeke, werden diverse belangrijke punten aangesneden. Een oud-KNIL-militair kwam er als zijn mening verkondigen, dat een terugkeer naar de Zuidmolukken alleen maar mogelijk was door te strijden met inzet van levens van vrouwen en kinderen naast dat van mannen. Hij haalde hierbij het voorbeeld van Israël en Biafra aan. Een toehoorster gaf als haar mening te kennen dat van Neder landse zijde, met name door de jonge ren, druk op de Nederlandse regering zal moeten worden uitgeoefend. Mr. H. E. M. Boeke: „De groei van een volk kun je niet verhaasten, daar is tijd voor nodig". Dat handschoenen warm moe ten zijn vindt U natuurlijk van zelfsprekendmaar bij heren en jongenshandschoenen speelt de sterkte ook een grote rol en als ze er dan nog goed uitzien is de zaak beslist..... en koopt U ze. Sterke vinyl heren- en jongens handschoenen met gebreide soufflés, een behaaglijk warme flanel voering, in een goed passend model en prima afwer king, nu bijzonder voordelig. warme flanel voering herenmaten gg jongensmaten jg gg Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze sterke vinyl heren- en jongens- handscliS&nen met gebreide soufflés, geheel met flanel ge voerd, keuze uit de kleuren bruin en grijs. Vakantiebungalows blijken ook in najaar in trek Het initiatief van de Streek-V.V.V.'s in West-Brabant om voor de (verwarmde) vakantiebungalows ook buiten het hoogseizoen aandacht te vragen, blijkt een voltreffer te zijn. Het is dan ook wel een aparte ervaring de kerstdagen, de jaarwisseling of zo maar eens herfst-, winter- of lenteweekeinde ver van de eigen omgeving ontspannen door te brengen. Dat hebben niet alleen al heel wat Nederlanders ont dekt, ook de Noordbelgen blijken te weten, dat er in West-Brabant een aantal aantrekkelijke mogelijkheden voor bungalow-recreatie buiten het hoogseizoen voorradig is. Zo zijn er de Flaasbloem in Chaam, Patersven in Wernhout, Heidepol in Wouw, Katjeskelder in Oósterhout en de recreatiecentra bij J. van Loon in Chaam en J. van Bergeijk in Strijbeek. Deze bedrijven beschikken over ruim 180 bungalows. SPAANSEPOLDER Dit jaar zal het Nederlandse Oorlogs graven Comité voor de laarste maal een beroep doen op het Nederlandse volk om medewerking en steun te verlenen aan de „Klaprooscollecte". Zoals bekend, wordt de opbrengst van deze collecte aangewend om nabe staanden van de in de jaren 1940-1945 voor onze bevrijding ge sneuvelde geallieerde militairen, gast vrijheid in ons land te verlenen, zodat zij hier het graf van man, vader, zoon of broer kunnen bezoeken. Sedert de bevrijding zijn op deze wijze vele tienduizenden nabestaanden van de in ons land begraven geallieerde soldaten (er zijn in Nederland meer dan 30.000 geallieerde oorlogsgriven op meer dan 500 kerkhoven) hier geweest. Maar vele anderen wachten Het comité hoopt dan ook, dat deze laatste klaprooscollecte een extra hoge opbrengst zal hebben. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité ook in de toekomst nog kan doorgaan, waardoor de nabestaanden, die nog niet naar Nederland kwamen, tóch kunnen worden uitgenodigd. De „Klaprooscollecte 1970" vindt plaats in de week van 9 tot 15 novem ber, met als hoogtepunt zaterdag 4 november, „Klaproosdag". Voor wie er prijs op stelt een bijdrage te gireren: het postrekeningnummer is 416000 ten name van het Nederlands Oorlogsgraven Comité te Amsterdam. Onder de titel „ZIEK ZIJN THUIS EN UIT" is dezer dagen het boekje voor de Gezinsweek verschenen. Het begint met een opmerking van mevrouw Beekhof- Koole: „Als iemand hem vertelde, dat hij of zij trouwplannen had, zei mijn vader vroeger weieens: „Zo, ga jij ook een ziekenhuisje oprichten? Deze opmerking, als een grapje bedoeld, heeft een kleine kern van waarheid. Ervaren ouders weten dat wel: in een gezin van enige omvang is er eigenlijk altijd wat aan de hand en vaak net op het verkeerde moment: de koffers staan gepakt, de familie zal in de middag met vakantie gaan, maar Jan heeft plotseling hoge koorts of moeder wordt op eerste kerstdag doodziek wakker of Wiesje sukkelt op haar verjaardag, waarnaar ze zo reikhalzend heeft uitgezien, met een door en door bedorven maag. Het gezin als ziekenhuisje, daar zit wat in. En het is ook niet zo vreemd, dat dit jaar de Gezinsweek vooral aan het ziek-zijn gewijd is. Niet alleen thuis, maar ook in het ziekenhuis. Het bovengenoemde boekje is zeer praktisch van toon en bevat de volgen de onderwerpen: Zieken in huis; Voor komen beter dan genezen; Gezin en arts; Een dag in de praktijk van de huisarts; Gezin en ziekenhuis; Omgang met geneesmiddelen; Omgang met ziekte en dood; Ziekte en dood in de Bijbel. Er zijn na elk hoofdstuk discussievra gen afgedrukt en men kan ze dus heel geschikt in huiskringen samen bespre ken. Ter kennismaking drukken wij graag een paar gedeelten af, die we hebben aangestreept, omdat ze ons troffen. Over de waarheid aan het ziekbed wordt eerst een opmerking van prof. V.d. Berg weergegeven: „Niet dat elke zieke klakkeloos de waarheid van zijn ziekbed meegedeeld moet worden. Er zijn zieken, die op geen enkele manier naar een dergelijke mededeling vra gen. Maar wanneer een zieke toont, hoezeer de vragen hem kwellen, wan neer uit alles blijkt, dat hij wil weten om met dit weten zijn leven te over zien, te ordenen en recht te zetten, om met dit weten zijn leven tot een LEVEN te maken, dan is het niet geoorloofd en onmedisch hem te be driegen door hem een valse gezond heidsverwachting op te dringen, hoe zeer hij wellicht tegelijk ook daarnaar vraagt". Daarna wordt nog eens beklemtoond, dat dit moeilijke gesprek niet klakke loos, maar uiterst voorzichtig en gewe tensvol moet worden gevoerd. „We mogen niet vergeten, dat de betrokke ne al die tijd nog moet kunnen LE VEN. We overschatten de draagkracht van een medemens ook weieens, of schoon we meenden hem of haar toch zo goed te kennen. We moeten er ook aan denken, dat de zieke, als u allang aan uw bezigheden gegaan bent, uw woorden in de stilte van zijn kamer op vele manieren overweegt en uitspint". Dr. F. A. Nelemans geeft zeer nuttige informatie over omgang met genees middelen: „Ieder op recept afgeleverd geneesmiddel bevat de naam voor wie het is bestemd en de wijze waarop het moet worden gebruikt. Het is duidelijk dat dit niet voor niets is. Op recept voorgeschreven geneesmiddelen moe ten - tenzij de arts ze heeft voorge schreven - alleen worden gebruikt door degene, voor wie zij zijn voorge schreven en nauwkeurig op de wijze zoals dit is aangegeven. Wanneer de patiënt beter is, moet de rest (tenzij de arts ermede instemt dat die bewaard blijft) worden vernietigd. Doorspoelen door de W.C. is daarvoor meestal de veiligste methode; vuilnisbakken zijn op dit gebied niet veilig voor onder meer kinderhandjes en honden. De werkzaamheid van geneesmiddelen is in de loop van de jaren specifieker geworden en veel indringerder. Ener zijds brengt dit met zich mee, dat zij veel doelmatiger ziekten en afwijkin gen kunnen bestrijden en dat zij min der bijwerking hebben, anderzijds be tekent dit dikwijls ook dat als het „misloopt" dat het dan ook raak is. Op 77-jarige leeftijd is zaterdag overleden Arie W. Verbeek, een van de belangrijkste mdustriële vormgevers en tevens pionier op dit terrein. Verbeek's dood is een rechtstreeks gevolg van een val van de metrotrappen in het begin van de vorige week. Dagelijks maakte hij de tocht van zijn huis in zuid naar de stad, waar hij, door velen opgemerkt, met slechts weinigen nog contact had. Op 2 mei 1963 schreef Jan Donia in onze krant een portret over Arie Ver beek, de vormgever. Ter nagedachtenis laten we het hier volgen. „De naam van Arie W. Verbeek is verbonden aan een periode, die zich de betekenis van het machinaal vervaar digde produkt bewust werd, niet alleen als een functioneel artikel, maar ook als een voorwerp, dat door mensen gebruikt moest worden en daarom een uiterlijk moest hebben, dat dat gebruik waardig was. Een bewustwording ove rigens die slechts zeer summier was, maar die door enkele zoekers van het eerste uur in bijzondere mate werd gestimuleerd. Arie Verbeek was de grote pionier op dit terrein; mede heeft hij gebouwd aan een nieuwe tijd en het is vooral aan zijn gevoel voor verantwoorde vormgeving te danken geweest, dat vele industrieën tenslotte overgingen tot de vervaardiging van voorwerpen, die door het harmonisch samengaan van vorm en functie de mens op een menselijke manier dien den. Dat desondanks op de huidige dag nog vele fabrikanten industriële vormge ving onzinnig vinden, mag tekenend zijn voor het gevecht dat door de voorstrijders in vroeger jaren geleverd moest worden. Hier was moed voor nodig; en die kon alleen worden opge bracht door mensen met een krachtige persoonlijkheid, zoals W. Gispen en G. Rietveld en ook door Arie Verbeek. Geboren in 1893 te Delft, opgeleid in de periode rond de eerste wereldoorlog aan de Rotterdamse Academie, be treedt deze begaafde man in de jajen twintig het gebied van de industriële vormgeving. Een optreden al met hevi ge tegenstand bij de industrie en onbe grip bij zijn opdrachtgevers. Wat de mens onmiddellijk confron teert met zijn natuurlijke hoedanighe den, heeft in de eerste plaats zijn belangstelling. Hij begint daarom meu bels te ontwerpen. Het beroemde Thonet-Mundus-concern bekroont twee van zijn ontwerpen voor in hout gebogen stoelen uit meer dan 4000 inzendingen. Eveneens in het jaar 1928 wint hij de opdrachtprijsvraag voor het ontwerp van een electrische straalkachel, die uitgeschreven was door de Koninklijke fabriek Inventum. Reeds 85 jaar is dit produkt ononderbroken in de handel geweest en de afbeeldingen in allerlei tijdschriften en bladen zullen langza merhand wel niet meer te tellen zijn. Want deze straalkachel zou in Neder land het grote voorbeeld worden van goede industriële vormgeving. Tevens legt hij zich in die jaren toe op de binnenhuisarchitectuur en onder zijn invloed ontstaat een nieuwe generatie binnenhuisarchitecten. Invloed Nadat de oorlog alles vernietigd had wat zich in zijn huis bevond, gaat Arie W. Verbeek zich vooral richten op de vormgeving van de stand op de grote beurzen. Hier had hij zijn sporen reeds mee verdiend, want in 1937 ontwierp hij de Nederlandse afdeline op de Wereldtentoonstelling in Parijs~ Hij ontwierp in de naoorlogse jaren meer dan 200 stands waarbij hij in vele gevallen tot een meest eenvoudige en simpele presentatie wist te komen, zodat de „couleur locale" van het industriële produkt het zuiverst tot zijn recht kon komen. Bij deze werk zaamheid heeft hij veel gebruik ge maakt van gebonden kunsten. Opland, Elenbaas, Van Heusden, Den Dikken- boer en De Vos zijn maar enkele namen van kunstenaars, die mede het karakter van Arie Verbeek's ontwer pen voor stand bepaalden. Als docent aan de Koninklijke Acade mie voor beeldende kunsten heeft Ver beek zijn kennis overgedragen aan een nieuwe generatie, maar zijn eigen werkzaamheid bleef onverminderd. Voorkomen is ook hier beter aan genezen. Hoe sneller men dus een afwijking op het spoor is, hoe groter de kans is dat er niets ernstigs gebeurt. Over het algemeen zal in voorkomende gevallen de arts wel een waarschuwing hebben gegeven waar in het bijzonder op moet worden gelet. Een van de meest voorkomende afwijkingen is dat men overgevoelig voor een geneesmid del is geworden. Deze overgevoeligheid kan zich op zeer verschillende wijzen uiten. Galbulten, plaatselijke zwellin gen, tranende ogen en een loop - neus zijn bekende sympto men. Bij inademen of inspuiten van een middel waar men overgevoelig voor is kan de dood acuut intreden. Het is dus niet alleen zaak dat duide lijk vast wordt gelegd wanneer iemand voor een bepaalde stof overgevoelig is, maar eveneens dat hij daar niet op nieuw mede in aanraking komt. In de praktijk is iemand meestal gevoelig voor een bepaalde groep van stoffen en niet voor een vertegenwoordiger ervan. Voor zover het de nog thuis zijnde kinderen betreft is het meestal de moeder die hier de bron van informa tie en waakzaamheid is. Onder het kopje „Mogen we sterven" wordt de vraag besproken of de artsen het leven eindeloos mogen en moeten verlengen, ook als er toch eigenlijk van menselijk leven helemaal geen sprake meer is. „Deze laatste vragen zijn niet los te denken van onze visie op het mens-zijn en op de bestemming van ons leven. Ze zijn geen uitsluitende medische vagen meer, maar houden verband met ond geloof in Gods be doeling met ons leven. In de discussie hierover is door prof. J. H. van den Berg de suggestie gedaan om de alge meen aanvaarde regel dat het de taak van de arts is om leven te behoeden en te verlengen, te wijzigen. In plaats van „leven" zou „zinvol leven" gelezen moeten worden. Daarmee wordt de problematiek verschoven naar de vraag wat met „zinvol" of „menswaardig" leven be doeld wordt. Hierover zou een nadere beschrijving opheldering moeten bren gen, waarbij niet alleen aan het leven van de enkeling maar ook aan zijn relaties met degenen, die hem het naaste zijn, gedacht moet worden. Kunnen wij, mensen, beoordelen welk leven zinloos is? Ligt de beoordeling daarvan niet bij God? Is er niet veel leed in de wereld waarvan de zin ons verborgen is? Toch beseffen wij dat de eerbied voor het van God ontvangen leven en het respect voor de medemens een gréns stellen aan het manipuleren met wat van de mens is overgebleven, wanneer het bewuste typisch menselij ke leven geweken is. In bepaalde geval len betekent dit dat de kunstmatige verlenging van „leven" beëindigd wordt. In andere gevallen zal worden afgezien van pogingen om „het leven" terug te roepen. Zou dat niet verant woord zijn wanneer de prognose vasts telt dat terugkeer van menselijk leven uitgesloten geacht moet worden? Het is voor „buitenstaanders" steeds nodig te bedenken dat het nemen van een beslissing in een concrete situatie maar al te vaak een bijna ondraaglijke ver antwoordelijkheid oplegt, waarbij on danks grote deskundigheid fouten ge maakt kunnen worden. Het is niet voldoende daarvoor begrip te hebben! De medici mogen morele steun ver wachten doordat in deze problematiek meegedacht en gezocht wordt naar richtlijnen, die een aanwijzing kunnen inhouden voor een verantwoord me disch handelen". MAASSLUIS - Op suggestieve wijze werd een tentoonstelling samengesteld door het Nederlands Bijbelgenoot schap, die de naam draagt „HET BOEK DAT BLIJFT". Vanaf zaterdag avond 7 november 19 uur tot en met donderdagavond 12 november 10 uur is deze expositie te bezichtigen in de Immanuelkerk aan de Lange Bone straat. De fraai uitgevoerde tentoonstelling bestaat o.m. uit tien stands en belicht in vogelvlucht een aantal belangrijke episoden in de geschiedenis van de Bijbel. Verder zijn enige stands gewijd aan het vertaalwerk en het doorgeven van de Bijbel in wereldwijd verband. De stands zijn zeer instruktief opgezet, terwijl gebruik is gemaakt van modern illustratie- en fotomateriaal. Gedurende de korte tijd dat deze tentoonstelling in gebruik is, werd er reeds door veel onderwijsmensen en predikanten dankbaar gebruik van ge maakt als uitstekend hulpmiddel bij het godsdienstonderwijs en de catechese. Zij bedoelt tegemoet te komen aan de bij velen bestaande belangstelling naar de achtergronden van de Bijbel als boek. Bovendien zijn aan de tentoonstelling toegevoegd vitrines met originele voor werpen uit het oude Egypte en Israël, alsmede een aantal oude Bijbels, w.o. de Deus Aes, de Delftse- en Statenbij bel enz. De openingsuren zijn: zaterdag 7 no vember van 19 tot 22 uur, maandag t/m donderdag van 9 tot 12 uur, van 14 tot '17 uur en van 19 tot 22 uur. Een uitgebreide handleiding bij de tentoonstelling is a f 0.25 ter plaatse verkrijgbaar. Deze vlotte damespullover zal het onder Uw broekpak of op een moderne rok best goed doenen U zult het niet willen geloven, maar de prijs is nog géén tien gulden. Fijngebreide 100% acrylic da mespullover met hooggesloten col en fully fashioned mouwin zet. Deze moderne pul lover in de nieuwste najaarskleuren,'koopt U nu voor nog géén tientje. acrylic fashioned Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze 100% acrylic colpullovers, met fully fashioned mouwinzet, fijngebreid, in de kleuren wit, bleu, groertyoudrose, aubergine, paars en kanarie geel, maten 38 t/m 48 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1970 | | pagina 12