HAVENLOODS J.J. Honing heeft een geweldige paddestoel in zijn voorkamer... Schiedam wil 1000 huizen bouwen met „redelijkehuur BOMT Schiedammer zoekt recreatie bij Brielse Maas 2 x p. week MINSI6E1IITEM REPARATIES INSTITUUT DENTIUA d JBAJM K S T EL L Eil ^e^"Z66en (J(j VERSCHIJNT dinsdag en donderdag VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E. O. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25. ROTTERDAM. TEL. 132170. - 0PU6E 255.000 donderdag, 5 november 1970 19e jaargang, no. 56 editie SCHIEDAM UITGAVE: DE JEUGDHAVEN Dit stukje over het Ruimtevaart Informatie Centrum en deszelfs directeur J. J. Honing moet be ginnen met een excuus aan dege nen, die zaterdag 24 en zondag 25 oktober tevergeefs een reis hebben gemaakt naar het Buurt huis Honderdentien Morgen in de gelijknamige Rotterdamse wijk om de ruimtevaart tentoonstelling te bezichtigen die daar zqu wor den gehouden. Die is er ook wel gehouden, maar die duurde om precies te zijn van half elf zater dagmorgen tot ongeveer een uur of twee 's middags. Toen was er zegge en schrijve één oude heer geweest en enkele jongetjes die overal aanzaten. „Om half twee stelde de directeur voor, dat we de expositie zouden afbreken, omdat er toch geen belang stelling was", aldus de heer Honing. Toen kwam mijn schoonmoeder langs en die zei: weet je dat de deur op slot is, want ik moest bellen. Dat is toch een belachelijke situatie? Nou zeggen ze bij dat buurthuis, dat er geen belangstelling was, omdat „De Haven loods'. geen aankondiging had gepubli ceerd, maar dat heeft hier helemaal niets mee te maken. Het gaat nu niet om de mensen die niet zijn geweest, maar em de mensen die voor Piet Snot kwamen omdat de deur dicht was". De heer Honing is teleurgesteld over deze gang van zaken. Tot nu toe heeft het hem en zijn vrouw niet zo erg meegezeten met hun Ruimtevaart In formatie Centrum. Zij zouden ook deelnemen aan C'70. Alles was in kannen en kruiken; er was een grootse tentoonstelling ontworpen over lucht vaart en ruimtevaart, maai op het laatste moment werd dit onderdeel geschrapt, omdater geen geld meer was. „Ik had de medewerking van verschei dene bedrijven. Men had alles al voor verzending klaar staan en toen kon ik ze gaan afbellen; het is de beste metho de om in de kortste keren je relaties te verspelen Henk en Honing Dit alles neemt niet weg, dat Honing een opmerkelijke figuur is. De woor den Ruimtevaart Informatie Centrum zeggen op zichzelf niet zoveel. Als je die leest denk je: leuk, weer iemand die iets over de ruimtevaart kan vertel len. We hebben Henk Terlingen al en nu nog meer Honing erbij de weg naar kennis is weer verbreed. En dan 20-kara erk vanaf f 5,-- per reparatie GOUDEN KROON f 17.50 kunt er op wachten HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a T.V. DEFECT BEL RADIO „ACTIEF" OORD-KALKMAN voor meer dan een haartje beter" Grote sortering bontmantels, stola's en garneringen. Maatwerk op eigen ateliers. GraafFlorisstraot 12 A f al. 010-231 1AM kom je bij Honing in de voorkamer van zijn woning aan de Kortekade 91 in Rotterdam-Kralingen, twee hoog. En dan zie je een reusachtige grijze padde stoel wat een maquette van een deel van hét maanoppervlak blijkt te zijn: alles op schaal, zelfs de randen van de kratertjes. Je ziet twee maankaarten hangen of eigenlijk platte houten bakken waarop deze kaarten zijn bevestigd. Op de een branden beurteling^ kleine lampjes, ge le, rode, blauwe en groene die de plaatsen aangeven waar Amerikaanse en Russische ruimtecabines en satellie ten zijn geland. Voor de ander zijn een paar sprieten aangebracht die elkaar kruisen. „Dat is", vertelt de heer Ho ning, „om de plaats van de ruimtecabi ne te bepalen ten opzichte van de maan". Met deze kaarten en de meet apparatuur heeft hij op 20 juli 1969 zelf uitgerekend onder welke invals hoek de Apollo 11 op de maan zou landen en waar hij dan precies zou terechtkomen. Het verbazingwekkende van deze zaak is, dat hij het allemaal zelf heeft gemaakt: de maquette en de vluchtregistratie-apparatuur aan de hand waarvan hij ook zelf de bereke ningen maakt. De heer Honing en zijn vrouw verdie nen met het Ruimtevaart Informatie Centrum hun brood, althans, dat pro beren zij. Zijn eigenlijke beroep is wetenschappelijk electronicus en zijn kennis en handigheid - Jet moet je eigen modelbouwer, boekhouder en reclameman zijn" - besteedt hij nu aan de verbetering en uitbreiding van het R.I.C., maar jaren geleden al maak te hij zelf een televisiecamera. Die kostte met de recorder voor de beeld band 500 gulden. Wel iets goedkoper dan de apparatuur die nu in de winkels te koop is. „Er was geen interesse voor en op een gegeven ogenblik heb ik het motortje eruit gehaald omdat ik het ergens anders voor nodig had en ik heb m'n bandrecorder verkocht om aan geld voor eten te komen. Schrijf er niet al te enthousiast over, want als er belang stellenden zijn moet ik ze teleurstellen; ik heb geen tijd meer om er nog eens een te bouwen Mond dicht Ook heb ik een apparaat ontworpen om het suikergehalte in urine vast te stellen. Daar hoefde je alleen maar reageerbuisje met urine in te stoppen en je kon zó de hoeveelheid suiker erin aflezen. Ze hebben het in een zieken huis in Rotterdam uitgebreid getest en de betreffende artsen waren enthou siast. Toen zeiden ze: we geven je honderd gulden, je naam komt op het apparaat en dan moet je verder je mond dicht houden Ik heb gezegd: hou gerust je honderd gulden en m'n apparaat neem ik weer mee Ik heb een signaalapparaatje gemaakt in de vorm van een vulpen. Als je in een ruimte was waar je met micro foons werd afgeluisterd ging er op de kop van het ding een lampje branden, zodat je dus wist, dat je je mond moest houden. Dat is al jaren geleden. Ik heb erover geschreven naar de instantie die zich met dergelijke zaken bezig houdt ik moet nog antwoord krij- èen. Maar ik zit er echt niet op te wachten hoor! Ik heb een modelhelikopter gebouwd naar eigen ontwerp. Het ding kon vüegen op raketjes op de punten van de rotorbladen. Drie speelgoedfabrie ken, in Duitsland, Denemarken en Zweden, boden me 80.000 gulden voor het ontwerp, maar ik kreeg van de gemeente geen toestemming om het te demonstreren want men vond het met die raketjes te gevaarlijk. Toen ik eirdelijk toestemming kreeg - ik heb m'n schoenen stukgelopen want 80 mille is een hoqp geld - hoefde het niet meer, toen waren die speelgoedfa brieken al voorzien Knokken Er zijn hier ook een paar keer mensen geweest die me duizenden guldens boden als. ik een aantal afluisterappa raatjes- voor ze kon maken. Ik heb ze vriendelijk ontvangen hoor. Iedereen kan hier een kop koffie krijgen. Maar ik heb ze wel gezegd, dat ik me met dergelijke praktijken niet inlaat. En zo blijven we knokken, want we geven de moed niet op. We hebben geprobeerd een benedenhuis te krijgen, want m'n vrouw en ik moeten alle apparatuur zelf de trap op en af gouwen en het weegt echt niet zo weinig. We hadden een huis op het oog maar dat kregen we niet, omdat men geen behoefte had aan Amerikaanse propa ganda. Ik heb gezegd, dat ik me voor de ruimtevaart interesseer en dus ook voor die van de Russen. Maar de mensen hebben een vooroordeel en dan kun je net zo goed tegen een We schrijven nu diverse verenigingen en bedrijven aan en bieden hen aan een ruimtevaarttentoonstelling te organise ren. Dat kost hun dan 400 tot 500 guldèn, maar we doen het ook wel voor minder als een vereniging krap bij kas is. Je moet gewoon een beetje marchanderen. We vertellen op de ex positie uitvoerig wat er aan een vlucht voorafgaat, wat er tijdens zo'n vlucht gebeurd en hoe de landing plaats grijpt. Ook krijgt men een aantal gege vens op papier mee. Maar wat ik wel graag wil, dat is mijn eigen documenta tie uitbreiden. Als men foto's of arti kelen heeft over ruimtevaart en die kan missen, dan hou ik me aanbevolen. Het geeft niet of ik het al heb, ik kan het altijd gebruiken. Van de Amerikanen heb ik al veel gegevens gekregen. Van de Russen trouwens ook, behalve over ruimte vaart. Als je van de Russen tien foto's krijgt gaan er negen over het gezonde leven op de kolchose, de prachtige bouwwerken in Moskou en Leningrad, de strijd tegen het imperialistisch neo kolonialisme en op de tiende zie je een potloodje met een rookpluim eronder, Dat is dan een vertrekkende raket, weet je wel". TON HOUGEE Wanneer de plannen van B. en W. 1 Schiedam werkelijkheid worden, dus door gemeenteraad en andere betrok ken instanties goedgekeurd, zal in de loop van het volgend jaar worden begonnen met bouw van eengezins woningen op het terrein Woudhoek- Zuidhoek in Schiedam, waar dan in een tijdvak van vier jaar ongeveer duizend van deze woningen zullen verrijzen. Met als belangrijke aanvul ling, dat de huurbedragen redelijk zul len zijn. Dit plan zal dan het antwoord zijn op de vraag die we vorige week in ons blad stelden met betrekking tot de oplossing van het woningprobleem, meer in het bijzonder voor de goedko pere woningen. Verwacht wordt dat de doorstroming uit de goedkopere huur- klasse versneld zal worden. Dit vertelden de wethouder voor volks huisvesting, de heer C. Collé en de direkteur van het Huisvestingsbureau, de heer Smidh. Er ligt nog ongeveer 120 ha. grond, voor een groot deel reeds opgespoten in de oost-noordhoek van Groenoord, achter het Bachplein. In deze driehoek zouden de duizend eengezinswoningen verrijzen in een huurprijs van f 225, tot f 250,-. Zoals gemeld, bestond reeds veel belangstelling voor de flat woningen zoals die aan de Rossini- straat zijn gebouwd met huur van f 179,—. Voor velen is dat bedrag echter nog te zwaar. „Maar het is onmogelijk om voor een lager bedrag thans woningen te laten bouwen", zo constateerde de wethou der. Toch mag worden verondersteld, dat voor genoemde eengezinswoningen het onderzoek, zijn er in Schiedam 195 zgn. „krepeergevallen" dat \yil zeggen, waarbij de woningen eigenlijk onmiddellijk ontruimd dienen te wor den. Dan zijn er 528 woningen, die in zeer slechte staat verkeren en zo spoe dig mogelijk ontruimd moeten wor den. Tenslotte zijn er 1515 woningen, waarvan ontruiming wenselijk moet worden geacht om verschillende rede nen. Hierbij kan nog het volgende worden medegedeeld. Aan de hand van formu lieren door Huisvesting uitgereikt, heb ben 196 aanvragers om een woning een inkomen lager dan f 8000 per jaar; 272 tussen f8000 en f 12000; 247 tussen f 12000 en f 15000 en 138 van boven f 15000. Het is duidelijk, dat er velen zijn voor wie een huur boven f 200 per maand beslist onbetaalbaar is. Opgemerkt kan nog worden, dat in feite een huurbe drag van f 360 de werkelijke huurkos ten zou dekken van woningen aan bv. het Schubertplein e.o., hetgeen dus f120 hoger is dan aan huur wordt betaald. Dit geldt verhoudingsgewijs voor de meeste woningen, in woning wet- of premiebouwsector. Het nieuwe woningbouwplan biedt dus .goede perspectieven, zij het niet op korte termijn, doch er zijn lichtpun ten. Het ligt in de bedoeling de eenge- zinsbouw te onderbreken met hoog bouw, teneinde een massale vlakte van huizen te breken. Voorts wordt overwogen in de oost hoek van Kethel, dus nabij het gedeel te van de Poldervaart, dat niet wordt gedempt, gelegenheid te geven tot par ticuliere woningbouw in eengezins woningen. De totale bouw zal geschieden in overeenstemming met de plannen, Wethouder C. Collé veel belangstelling zal bestaan ook bij degenen, die nu in een goedkope wo ning zitten. Het ligt in de bedoeling alvorens defi nitief tot genoemde bouw over te gaan, de burgerij gelegenheid te geven van de plannen kennis te nemen en eventuele op- en aanmerkingen te maken. Indien er geen tegenslagen komen, wordt verwacht dat medio 1971 met de bouw van de eengezinswoningen kan worden begonnen en het project kan in vier jaar voltooid zijn. Krepeergevallen De wethouder gaf ons een inzicht in de heersende woningtoestand. Blijkens zoals die reeds eerder door prof. De Boer van de Rijksplanologische dienst zijn aangegeven. Schiedam beschikt over voldoende contingenten om de bouw uit te voeren. Leo 't Hart Mannenkoor Orpheus geeft concert Het Koninklijke Schiedams Mannen koor Orpheus geeft op vrijdag 20 november een concert in de Magnalia Dei-kerk, waaraan medewerking zullen verlenen: het Haags Matrozenkoor o.l.v. Sipke de Jong, „The Shepherds", die, gezien het succes van verleden jaar, ditmaal weer opnieuw voor een bijdrage zullen zorgen. De piano-bege leiding is in handen van Wim Serlie. Kaarten voor dit bijzondere concert zijn voor f 3,- verkrijgbaar o.a. bij het kantoor van de VVV en het secreta riaat van Orpheus: B. Stouthandel, Lange Haven 84, waar ook telefo nische bestellingen gaarne worden aan genomen. (268704). Houders van jeugdpaspoorten hebben toegang voor de prijs van f 1,25. Tijdelijke wijziging route buslijn Tot nader aankondiging rijden de auto bussen van lijn 54 in de richting Nieuwland via een gewijzigde route. Gereden wordt via de bestaande route tot de Burg. Knappertlaan bij de Alei- dastraat en vervolgens via de Burg. Knappertlaan, Jan van Avennestraat, Aleidastraat en verder weer via de normale route. De halte Aleidastraat bij de Burg. Knappertlaan is tijdelijk vervallen. De halte van de autobuslijnen 57 en 59 in de Burg. Knappertlaan bij het St. Liduinaplein, respectievelijk richting Ziekenhuis Holy en Station Vlaardin- gen-Centrum, geldt gedurende de om legging ook voor lijn 54 in de richting Nieuwland. Werk van Hendericftx in Kunstzaal Zuid In de kunstzaal Zuid aan het Zuid plein in Rotterdam wordt tot 25 november een expositie gehouden van werken van de Schiedamse kunstenaar Sjef Henderickx. Het zijn monotypes, gouaches en etsen. De kunstcriticus Frans Duister heeft de expositie officieel geopend. Sief Henderickx is de zoon van de Schie damse glazenier Henderickx. Zijn opleiding ontving hij aan de Rotter damse Academie voor Beeldende Kunsten. Hij is winnaar van de drem pelprijs garafiek 1970. De expositie is te bezichtigen van 10 tot 5 uur en zondags van 12 tot 5 uur. Er kan niet worden gezegd, dat de mogelijkheden tot buiten-recreatie voor de Schiedammers zo bijzonder groot zijn. Met het Beatrixpark en het Julianapark heeft men het wel zo ongeveer gehad, afgezien dan van de mogelijkheden die volkstuinen en sportvelden bieden. Tot dusver bood de Poldervaart vooral aan liefhebbers van vissen en water sport enkele mogelijkheden, maar daar komt ook een einde aan. Gebleken is, dat veel Schiedammers hun recreatie zoeken bij de Brieise Maas. In de Welzijns-nota wordt geconsta teerd, dat er met betrekking tot de recreatie-mogelijkheden rekening moet worden gehouden met de inkomsten- verschillen. Niet iedereen heeft een auto beschikbaar zodat buitenstede- lijke recreatie niet voor iedereen be reikbaar is. De stedelijke voorzieningen waarvan het gebruik des te intensiever zou kunnen zijn, ontbreken op ver schillende gèbiedsgedeelten. Zowel voor de weekend- als voor de dagrecreatie kunnen de Schiedammers reeds nu terecht in het gebied van het Recreatieschap Brielse Maas. Tezamen met Vlaardingen en Maassluis draagt Schiedam voor 23 procent bij in het nadelig exploitatiesaldo. Uit een enquête die in het gebied is gehouden op 5 qua weersgesteldheid verschillende dagen is gebleken dat de gebruikers van dit gebied voor onge veer een kwart uit bovengenoemde plaatsen komen. Wat dat betreft kan de bijdrage als redelijk worden be schouwd. Voor Schiedam komt de bijdrage op het ogenblik neer op onge veer een gulden per inwoner. Enige andere conclusies-uit het onder zoek zijn zeker ook belangrijk. Zo bleek dat ongeveer 9/10 van het aantal bezoekers per auto was gekomen. De groep niet-autobezitters heeft hier der halve duidelijk minder kansen en daar voor moet nu compensatie worden gevonden. Het meest voor de hand liggend is een autobusdienst, maar deze zal een belangrijk nadelig exploi tatie-saldo opleveren. Overigens is het om andere redenen gewenst het aantal automobilisten (en meerijders) ook in absolute zin te verminderen door een stimulans van het rijwielgebruik. In de toekomst komen naast de Brielse Maas nog twee gebieden ter beschik king t.w. Midden-Delfland en Bernisse. De hiermede gemoeide uitgaven zullen voor de participerende gemeenten eveneens zware lasten meebrengen on danks de belangrijke bijdragen van Rijk en Provincie. Per inwoner moet er op worden gerekend dat reeds in 1975 de bijdrage ongeveer driemaal zo hoog als de huidige zal moeten zijn en dat dit in 1980 zelfs het zesvoudige kan bedragen. Hiermede moet reeds nu rekening wor den gehouden, zodat men bij het nemen van de principe-beslissing om beide projecten te steunen, bijvoor beeld tegelijkertijd zou kunnen beslui ten, om ten behoeve van deze projec ten een deel te bestemmen van de hogere komsten, die te verwachten zijn uit de verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. mg. Profeet uit U.S.A. FATIE ATKINSON in FiladelfU Centrum, Espelo 99 t/o Metro Station Slinge. Gebed voor zondaren- zieken- ver slaafden. 1 'VOOR UW OVERWINTERING I REISBUREAU 1 1 w R0TTERDAMSEDIJK401 TEL.266735-156807 'HS)0F 265102 DUTON BOEKT WAT U ZOEKT

De Havenloods | 1970 | | pagina 1