>E HAVENLOODS TNO komt met rapport over Vlaardingse Windmill nv Smogperiode houdt Rijnmond nog steeds bezig Drs. Welters stelt voorwaarden voor verschijning eindrapport over studenten-onderzoek Snackbar sluit J Groter gebied Ahoy-complex aan de Zuider parkweg bij het Zuidplein. Het grote zeshoekige gebouw in het midden is het sportpaleis, waar o.m wielerzesdaagsen en schaats- gpniseerd. Dan daaronder de drie sporthallen namelijk links de Maashal, rechts de Schiehal en onder de IJsselhal. Helemaal bo venaan het zwembad De Plom- pert. Links op de foto ziet men de voetgangersbrug die van het Metrostation Zuidplein over de Zuiderparkweg naar het Ahoy- complex leidt. dinsdag, 10 novembar 19TQ 19a jaargang, na. 07 UITGA VB: DE JEUGDHAVBN VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E. O. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TEL. 132170. - OPLAGE S In het rapport gaat TNO in op de strijdvraag of een hoge schoorsteen werkelijk afdoende is. Vaak wordt gesteld, dat de verhoging van een schoorsteen alleen maar een verschui ving van de hinder naar een verder afgelegen plaats betekent. In werkelijk heid, aldus het rapport, verschuift de plaats waar de hoogste concentratie optreedt, naar een verder afgelegen punt. Dit heeft echter tot gevolg, dat overal de concentratie van de veront reiniging afneemt, waardoor de groot ste verbetering optreedt op de plaats waar vroeger het maximum optrad. „Niemand, waar hij ook woont, gaat er op achteruit", aldus het rapport. Prix d'Excellence voor Joh. Lemckert De organist van de St. Laurenskerk (te Rotterdam), Johann Th. Lemckert is onderscheiden met de Prix d'Excellen ce van het Koninklijke Conservatorium te 's Gravenhage. De openbare presen tatie zal plaats vinden op 26 januari in de St. Laurenskerk. De jury bestond uit de heren: Jan van Vlijmen, Simon Admiraal, Adriaan Engels, Simon C. Jansen, Albert de Klerk, Prof. dr. Hans Klotz (Kehlen) en Bernard Renooy. Eerder -reads verwierf Lemckert de Zilveren FtWÜBSiedaille van het Koninklijk Consemtorium. Motorfietsen zie je tegenwoordig maar zelden. Als vervoermiddel wordt de motor weinig meer gebruikt en veel motorfietsen bij elkaar zie je eigenlijk alleen maar bij de T.T. in Assen en bij andere wedstrijden. Maar vrijdagmid dag zag het er op de Coolsingel toch even naar uit dat de motorfiets ineens weer populair was: tientallen machines met in leer geklede berijders reden achter elkaar en stopten voor het stadhuis. De motoren werden in twee rijen voor de stoep van het stadhuis gezet en één van de machines, een BMW, reed daardoor naar voren. - Qm de twee mensen op die BMW ging het allemaal. Chris Sinjorgo, monteur in de RET-garage aan de Sluisje/dijk bracht op deze originele wijze.zijh bruid, de verkoopster Riet Bashamer," naar de ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij was gekleed in een zwart leren, zij in een wit leren motorkostuum. Het waarom van dit alles? Wel, zowel Chris als Riet waren en zijn) enthou siaste leden van de Motorclub „Rotter dam-Zuid". Hun medeleden hebben ervoor gezorgd dat de tocht naar het stadhuis een onvergetelijke werd! Drs. Leo Welters, samensteller van het twee weken geleden versche nen „Interim-rapport landelijk onderzoek studenten-attituden", dat is aangekondigd als de tot nog toe omvangrijkste studenten-enquête in Nederland, overweegt om te bedanken voor de eer van het afmaken van het eindrapport. „Dat wil zeggen", vertelt hij, „als men tegemoet komt aan drie voorwaarden: dat de opdrachtgevers, de werkgroep studenten-onderzoek, er verder met hun poten afblijven, dat het rechtstreeks naar de begeleidingscommissie gaat en daarna recht streeks naar de uitgever". Voor Welters, zeer druk belast met talloze karweien naast zijn normale dagtaak, betekende dit, dat hij in eerste instantie kreeg te maken met een aantal, zoals Kimman het noemt, „toch wel geëngageerde" medewer kers, die zich aan hem voornamelijk voordeden als pottekijkers, wier ideeën zijn aanpak een aantal keren door kruisten. Welters: „Ze zaten met de handen in het haar, toen ze mij vroe gen. Oorspronkelijk had ik er ook geen zin in maar na veel wikken en wegen, bidden en smeken en omdat ik het toch wel interessant vond, heb ik het gedaan". Tot zijn voortdurende ergernis evenwel „konden de heren studenten het niet nalaten om voor onderzoeker te gaan spelen". Hij zegt: „Terwijl ze bij het begin nooit een probleemstelling of een onderzoekopzet hebben geleverd. Ook niet in de subsidieaanvraag. De 78.000 gulden van het SVO hebben ze gekregen alleen maar door met de namen van de profs Begeer, Van Doorn, Wenthold en Ter Hoeven te wapperen, die daar ook nog eens niets De in Capelle aan de IJssel wonende socioloog, voormalig NEH-medewer- ker, directeur van de Boekmanstich ting in Amsterdam (soc.-cult. onder zoekwerk) en bekend geworden als samensteller van het geruchtmakend rapport „Leven, wonen en werken in Rijnmond", is eind vorig jaar door de werkgroep, gevormd uit een aantal NEH-studenten, geworven als ,,pro- jektleider" voor het in maart '69 al door hen gestarte onderzoek. Eduard Kimman (economiestudent en voorzitter van de werkgroep): „Het was de begeleidingscommissie, die hem ons in een als bindend te beschouwen advies aanbeval voor de verdere duur van het onderzoek. Wij hadden eerst andere plannen, maar de vier hooglera ren, wier namen wy hadden genoemd in een verzoek om subsidie bij de Stichting voor Onderzoek voor het Onderwijs (SVO), wilden dat nu een maal omdat hun namen als een soort garantie golden. Voor ons was dat inderdaad in zekere zin een streep door de rekening, maar gaandeweg hebben we ons laten overtuigen". van wisten. Toen ik begon, moest ik eerst een literatuurstudie maken. Het vooronderzoek dat tot dan was uitge voerd, daar had ik weinig of niets aan. De meest wonderlijke zaken heb ik meegemaakt. Een keer kreeg ik een brief van een advocaat, van ze, waarin stond dat ik afstand moest doen van het auteursrecht door mijn handteke ning te zetten en dat even binnen veertien dagen. Daar heb ik niet op gereageerd". Kimman: „Ja, die kwestie van dat auteursrecht. Wij wilden dat geregeld zien. Net zoals in de UNO-rapporten. Er hebben zoveel mensen aan meege werkt, dat ik het onzin vind om het op te hangen aan één naam. Dat is nou eenmaal mijn arbeidsopvatting. Zo is het ook in die UNO-rapporten, dan kan Jan Tinbergen er wel duizend pagina's van hebben volgeschreven, maar de organisatie is de auteur. Als economiestudenten zien wij die dingen misschien wat vaker. Ik weet het an ders ook niet. Van die subsidie, wij hebben daarin de namen van de profes soren genoemd, want wat zijn wij anders? Een paar studenten, nietwaar. Ik zou zeggen, dat is nog iets anders dan er misbruik van maken". Het congres Studenten-vooruitgangma kers, ter gelegenheid waarvan het rap port is verschenen, is donderdag en vrijdag gehouden. In het kader van de Diesviering van de NEH .Nooit eerder zo hip"). Welters is de eerste dag niet verschenen. Hij zegt: „Ik hoordé het pas een paar weken van tevoren. Ik kon gewoon niet". De tweede dag was hij er wel. Kimman: „Nou, alles even amicaal, hoor.. Gewoon: hoi, Eduard. Ja, wat is er ook aan de hand. Je bent allemaal wel eens heetgebakerd en zo hebben we ook wel vergaderingen ge had. Ik heb.gewoon tegen hem gezegd; er zijn twee mogelijkheden, ofwel je vindt dat wij foutief hebben gehandeld en dan schrijf je. ons dat, ofwel je realiseert je, dat de gemaakte afspraak niet volgens jouw- wens was en dan vraag je of we dat veranderen. Dat die naam nou hier op dat titelblad moet komen....als dat alles is. Verder vinden wij gewoon, dat door hem het onderzoek op een hoger wetenschappelijk niveau is gebracht; dat het breder er dieper is geworden. Maar daarvoor heeft het ook drie keer zo lang geduurd". Welters tenslotte: „Ik blijf gewoon bij mijn voorwaar den". Bert Bakker Van Creveld, Stadhuisplein, gaat haar' Snackbar met ingang van 14 növember sluiten. De oorzaken van deze sluiting zijn o.m. de steeds hoger wordende prijzen van grondstoffen en de stijgen de lonen, die alleen met een forse prijsverhoging zouden kunnen worden opgevangen. Een dergelijke prijsverho ging is bij de huidige situatie in deze horeca-sector echter geen haalbare kaart. De overige afdelingen, t.w. Steakhouse, Delicatessenwinkel, het verzorgen van koude buffetten e.d. aan huis en de verzorging van kantines, worden normaal voortgezet. Op zaterdag 14 november a.s. zal een zang- en orgelavond worden gehouden in de Pelgrimskerk aan de Reijerdyk te Rotterdam. Aanvang 8 uur n.m. Aan deze avond werken mee: De Chr. Zang- en Oratorium vereniging „Sur- sum Corda" te Rotterdam- Pernis o.l.v. Dirk Jansz. Zwart orgel (solo) en Cor van Heusden, orgel (begeleiding). Uit gevoerd worden werken van Bach, Mozart, Pachelbel, Rathbone, Widor, Jan Zwart en Dirk Jansz. Zwart. Ta- vens is er samenzang. Programma's zijn te verkrijgen bij de koster (Dhr. Kamp) en 's avonds aan de kerk. DE HAVENLOODS voor Rotterdam en randgemeenten wordt elke dinsdag en donderdag huis aan huis bezorgd. TOTALE OPLAGE: 255.000. Directie: W. van der Giessen. Hoofdredactie: A. Hoeksemi. Hoofdkantoor: Westblaak 25, Rotter dam. Postbus 1980. Tel. 010 - 132170. Giro 18344. Wordt elke dinsdag en donderdag huis aan huis-bezorgd. ADVEUTENT1ES voor de donderdag- uitgave, Dtitenedities, kunnen tot dins dag 18ï30 uur worden ingezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor te Rotter dam. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 16 uur en schriftelijke opdrachten maandagmorgen, le post. REDACTIE 'kan tot dinsdag 16 uur worden ingezonden aan het hoofdkan toor te Rotterdam voor de donderdag- uitgave. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM (Rotterdam-Rechter Maasoever, Capelle a.d. IJssel, Bleiswijk, Berkel en Roden rijs, Nieuwerkerk a.d. IJssel en Berg- schenhoek. Oplage 172.500). EDITIE SCHIEDAM. Schiedam - Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN. (Vlaardin- gen, Maassluis, Maasland, Maasdijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD. (Krim pen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Ouderkerk a.d. IJssel, Stolwijk, Bergam bacht, Ammerstol, Berkcnwoude, Schoonhoven. Oplage 15.500.) BEZORGING. Als u „De Havenloods" niet heeft ontvangen kunt u voor de donderdag-uitgave tot vrijdagmiddag 12 uur onze afdeling- inspectie bellen: 132170, toestel 51. Voor de Vlaarding se editie 344349. Voor de dinsdagkrant kan men dezelfde nummers bellen tot woensdag 12 uur. Bij Rijnmond wordt momenteel gewerkt aan een plan om het algemene niveau van de luchtverontreiniging in dit gebied lager te houden. Dit antwoordt het dagelijks bestuur van Rijnmond op achriftelijke vragen van de heren W. van der Star en B. Duijster (P.v.d.A.) en A. P. van der Jagt (D'66) over de smogperiode van enige weken geleden. Het dagelijks bestuur stelt in zijn antwoord, dat er geen ingrijpen mogelijk is tegen het onder invloed van zonnestralen met elkaar gaan reageren van in de lucht aanwezige stoffen, waardoor smog ontstaat". Ingrijpen moet in een veel eerder stadium geschieden. Men zal er düs voor moeten zorgen, dat het algemeen niveau van luchtvervuiling daalt. Het plan van Rijnmond, dat in een vergevorderde staat van voorbereiding verkeert, zal worden voorgelegd aan de commissie van advies, die is ingesteld nadat staatssecretaris Kruisinga het Rijnmondgebied tot saneringsgebied heeft verklaard. In deze commissie hebben ook twee leden van Rijnmond ritting. Overigens zal men weinig kunnen doen zo lang de Wet op de Luchtverontreini ging nog niet door de Eerste Kamer is aangenomen. De Hinderwet laat nog wel enige ruimte voor het geven van richtlijnen en aanwijzingen aan bedrij ven, maar de bevoegdheid om ter naleving daarvan aanwijzingen te ge ven, gaat pas in, wanneer er van werkelijke correctie geen sprake meer Jh het rapport van TNÖ over de mate van luchtvervuiling, veroorzaakt door het Vlaardingse bedrijf Windmill n.v., wordt weer eens het veelomstreden nut van de hoge schoorsteen bepleit. Het rapport gaat er van uit, dat de piek van de luchtvervuiling weliswaar wordt ver plaatst naar een verder afgelegen punt, maar dat die piek veel lager sal zijn, dan vroeger het geval was en dat dus het hele gebied, dat onder de invloed van de fabriek komt te liggen minder hinder zal Op zichzelf is dit een juist standpunt. Het is echter alleen maar juist zo lang men spreekt over één vervui lende factor vavan één fabriek. In dit geval wordt echter gesproken van één fabriek temidden van vele andere vervuilende factoren. Boven dien moet men rekening houden met nieuwe, toekomstige vervuilers in de vorm van nieuwe vestigingen en drastische uitbreidingen van be staande fabrieken en installaties. Wanneer men het middel van de hoge schoorsteen over de hele linie zal aangrijpen, dan zal dit op den duur betekenen, dat het vervuilde gebied groter wordt. Dat betekent dan ook, dat in het gebied, dat in de directe invloedssfeer ligt van die industrieën, de mate van vervuiling afneemt: Op dat moment kan men het sein weer op groen zetten. De mate van verontreiniging is immers tot onder het niveau van onaan vaardbaarheid gedaald en er kan dus nog wel een beetje bij. Die ontwik keling zou kunnen leiden tot de situatie, waarin men tot de ontdek king komt, dat ineens een veel groter gebied schade ondervindt van de luchtvervuiling. Reeds nu zijn er gebieden, ver van de industrie, waar de concentraties van zwaveldioxyde onrustbarend gestegen zijn. Men kan pas over het nut van hoge schoorstenen gaan praten, wanneer er werkelijke normen bekend zijn. Normen, die zo laag liggen, dat het milieu er niet door kan worden aangetast. Pas dan hebben hoge schoorstenen zin. Niet in een situa tie, waarin de luchtvervuiling wordt gemeten met de op gevoelsnormen gebaseerde mentaliteit, dat „er nog wel iets bij kan". Jan Dijkstra kan zijn. Met andere woorden: pas op het moment, waarop de grens is over schreden, kan men tegen het betrok ken bedrijf of de betrokken bedrijven maatregelen nemen. Uit de beantwoording van de vragen blijkt wel hoe weinig inzicht men nog heeft in de werkelijke mate van vervui ling. Er bestaat alleen voor het gehalte aan zwaveldioxyde (S02) een norm. Gedurende.de smogperiode werd die norm, over 24 uur gemeten, niet over schreden. Het stikstofdioxydegehalte overschreed een gevoelsmatig bepaalde norm en het totaal oxydantgehalte, uitgedrukt in ozon, waarschijnlijk ook. Het dagelijks bestuur van Rijnmond stelt dan ook, dat het toetsen aan normen overigens een zaak is, die eigenlijk pas goed mogelijk is na afloop van een betrekkelijke lange meetperio- de, wanneer men de verdeling van de concentratie kent. Dat de smogperiode de gemoederen nog steeds bezig houdt, blijkt ook uit schriftelijke vragen van. de heer J. de Meer van Rijnmond. Hjj vraagt een opgave van alle gemeentelij ke bedrijven in het Rijnmondgebied, die min of meer milieuverontreinigend werken. Het lid van de Rynmondraad vraagt ook of het dagelijks bestuur zijn invloed niet wil aanwenden om er voor te zorgen, dat de gemeenten, en even tueel ook Rijnmond zelf, het goede voorbeeld geven door het treffen van maatregelen, waardoor' de vervuiling wordt beperkt. Dit geldt ook voor alle bussen, vrachtauto's en andere vervoer middelen van de gemeenten, waarvan men bijvoorbeeld bij het lange wach ten in files de motor kan afzetten, of die gebruik kunnen maken van een brandstof, die minder luchtververvui- lend werkt. -r n i /-t TNO rapport De gevolgen van de smog zijn in de gemeente Vlaardingen het hardst aan gekomen. Die verontreiniging werd in hoofdzaak veroorzaakt wanneer men de invloeden van het verkeer momenteel buiten beschouwing laat - door bedrijven, die op het grondgebied van Rotterdam zijn gevestigd. Hét is duidelijk, dat men zich vooral in Vlaar dingen ongerust maakt over deze ont wikkeling. Daarom is het verheugend, dat deze gemeente niet heeft ge schroomd om door de afdeling Buiten lucht van TNO een onderzoek te laten instellen naar de mate van luchtveront reiniging door de zwavelzuurfabrieken van Windmill N.V. (vroeger ENCK), die als de grootste „vervuiler" van de gemeente Vlaardingen kan worden aangemerkt. Het rapport is dezer da gen aan de openbaarheid prijs gegeven. Uit het onderzoek blijkt, dat beide fabrieken van de Windmill zwavel dioxyde (S02) en zwaveltrioxyde (S03) in de lucht brengen. Zwavel trioxyde vormt met de aanwezige wa terdamp het zo gevreesde zwavelzuur (H2S04). De kleinste van de twee fabrieken, die deze gassen via een schoorsteen van 30 m hoogte loost, heeft een nareiniging van de gassen. De grote fabriek heeft die nareiniging niet, loost via een schoorsteen van 23 m hoogte en produceert dus de meeste luchtvervuilende gassen. Ideale situatie Volgens TNO kunnen de uitlaatgassen van de grote fabriek ten dele worden gereinigd, waardoor er een geringere uitworp van zwavelzuur zal ontstaan. De meest „ideale" situatie zal echter ontstaan, wanneer voor deze fabriek ook een schoorsteen van honderd me ter hoogte zal worden gebouwd. Bij het gebruik van een dergelijke schoor steen zullen de maximale concentraties van vervuilende factoren optreden op één tot enkele kilometers afstand van het bedrijf. Die maxima zullen echter geringer zijn dan de huidige, die mo menteel op of zeer dichtbij het fa brieksterrein optreden. TNO meent echter, dat bij eengebruik van een hoge schoorsteen de concentraties toelaat baar zullen zijn. Een luchtfoto van het nieuwe Muziekavond in de Pelgrimskerk

De Havenloods | 1970 | | pagina 1