Inspraak van bewoners bij plannen stadsuitbreiding 78. SS Nylon-tapijt 2 x p. week Unieke studie „Wageningen-team" in Schiedam Samen Koopjes ontdekken in het HH DE KLERK TONT Raad discussieert over Hoogovens KUNSIGÉBIÏÏIn mpmmtks donderdag, 19 november 1970 19e jaargang no. 60 uitgave: dejeugdhaven editie SCHIEDAM dinsdag en donderdag VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E. O. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TEL. 132170. - OPLAGE 255.0 Wanneer de gemeenteraad er de goedkeuring aan verleent, zal als uitgangspunt voor de planning van de stadsuitbreiding van Schiedam in de toekomstige woonwijken Woudhoek en Spaland een voor-studie worden verricht in een vorm die uniek voor Nederland kan worden genoemd. Begeleid door een op dit specifieke terrein geschoolde groep wetenschappelijke werkers zal namelijk aan de bewoners van Schiedam in ruime mate de zo dringend verlangde inspraak worden verleend bij het tot ontwikkeling brengen van de plannen voor de stadsuitbreiding, in de verwachting dat zo optimaal aan de behoeften en wensen van de toekomstige bewoners van die wijken tegemoet wordt gekomen. wonen (de relatie tussen de mens en zijn door de mens gebouwde omge ving). Lector H. van Leeuwen die deze ecologie doceert is bereid gevonden met een groep medewerkers en studen ten het project in Schiedam te verrich ten. Het is niet de bedoeling, dat het „Wageningen-team" zich rechtstreeks richt op de planning van de nieuw te bouwen wijken. De taak is slechts het tot ontwikkeling brengen van de in breng van de bewoners bij de planning en de realisering van het bestemmings- gebied in Kethel, zodat optimaal aan de behoeften ®n wensen van de toe komstige bewoners wordt tegemoet gekomen. Het streven is het vinden van een vorm van woonklimaat, waarin de mensen optimaal kunnen verkeren. Het zoeken dus naar de condities waarin de mens zich thuis kan voelen, zichzelf kan zijn, zich kan ontplooien. Hearing Om dit alles te weten te kunnen komer. heeft het „Wageningen-team" een techniek ontwikkeld, met als uit gangspunt een hearing. De eerste stap in het onderzoek zal dan ook zijn het op korte termijn organiseren van een of twee hearings. Een ieder zal daarbij welkom zijn, die bereid is „mee te denken" en zo een bijdrage te leveren, maar speciaal uitgenodigd zullen wor den die groepen in de bevolking waar van men mag aannemen, dat ze meer in het bijzonder geïnteresseerd zijn in de toekomstplannen voor het wonen: wijk- en woningbouwverenigingen, vrouwenorganisaties, onderwijsgroepe- ringen, de vakbeweging, de jeugd in het algemeen, enzovoort. Het betreft een experiment, zowel voor de gemeente Schiedam als voor de afdeling „De Woning en haar Bewo ning" van de Landbouwhogeschool te Wageningen, waarvan een team in Schiedam zal gaan werken. Dit team staat onder de algemene supervisie van de heren H. van Leeuwen, h.b.o. archi tect B.N.A., lector in de leer van „De Woning en haar Bewoning" en drs. P. J. J. Pennartz, sociologisch mede werker aan deze afdeling. Het werk zelf zal verricht worden door vier ingenieurs-studenten, voor wie het in te stellen onderzoek een onderdeel is van hun studie. Het team bestaat uit de heer K. E. Heijers (die zijn stand plaats in Schiedam heeft bfj de dienst voor Gemeentewerken) en de dames mej. C. J. V. de Korte, mevr. R. M. Talsma-Niermeijer en mej. A. M. Stee- mers. rr/ Woonwensen De gemeenteraad heeft reeds" eerder, o.a. in december tijdens de behande ling van de begroting 1969, de wenste kennen gegeven, dat vóór er plannen worden ontwikkeld voor de verdere stadsuitbreiding in Woudhoek en Spa- land, er onder meer ook een onder zoek zal worden ingesteld naar de woonwensen en verlangens onder de bevolking. De Werkgroep Stadsontwik-] keling „Woningbouw" heeft daarop gezocht naar de meest geëigende on derzoektechniek op dit punt en meent die nu gevonden te hebben in de op de Landbouwhogeschool te Wageningen ontwikkelde methode, gebaseerd op de beginselen van de ecologie van het Tijdens de hearing zullen dan, na een toelichting, kleine werkgroepen wor den gevormd van belangstellenden op bepaald terrein. Bijvoorbeeld voor de woningtypen, de omgeving van de wo ning, de jeugd- en wijkvoorzieningen enz. Het is daarbij de bedoeling, dat deze werkgroepen als zodanig blijven functioneren gedurende het hele on derzoek, dat naar verwachting totaal zes maanden zal duren. Informatie De werkgroepen worden bij de activi teiten gesteund door de Wageningse assistenten, die ieder één of meer groepen voor hun rekening nemen. Zij zullen aan de groepen informatie en literatuur verschaffen, als stimulator optreden. Ook zal geëxperimenteerd kunnen worden met maquettes, waar bij gebruik gemaakt zal worden van een enthoscoop. Dit is een apparaat, waarmee men door een maquette kan „rijden", waarbij het door de entos- coop opgenomen beeld van de omge ving op een TV-scherm verschijnt. Het doel van het inschakelen van deze groepen is om hen optimaal als spreek buis te laten fungeren voor de toekom stige bewoners van de nieuwe wijken. Het doel is niet om de groepen de uiteindelijke plannen te laten ontwer pen, doch deze dienen de suggesties te leveren, die na discussie met de overige deelnemers de hoogste prioriteit krij gen. Verwacht wordt, dat de leden van de werkgroepen, voor zover zij bepaal de organisaties vertegenwoordigen, contact houden met hun achterban. Voor bepaalde aspecten wordt aan bijzondere methoden gedacht. Zo bij voorbeeld voor voorzieningen aan jeug digen aan het in klasseverband laten maken van opstellen of tekeningen, discussies op school, oefening met maquettes enz. Discussie De „Wageningen-groep" stelt zich voor, dat in discussie kunnen komen, naast de algemene „filosofie" van de Eengezinswoningen in plaats van hoge flatgebouwen stedenbouwkundige planners, ook spe cifieke aspecten als de woonvorm (ver houding hoogbouw-laagbouw, wo ning-grootte en indeling, bijzondere eisen voor bijv. bejaarden); de sociaal- economische aspecten (verdeling tus sen woningwet-, premie- en vrije sec tor, huur- en koopprijzen, financie ringsmogelijkheden), de voorzieningen op wijkniveau (winkels, kantoren, scholen, kerken, dienstverlenende in stellingen, sociaal-culturele en recrea tieve voorzieningen) het verkeer (fiets en voetpaden, openbaar en particulier vervoer, parkeergelegenheid). Op deze plaats zullen de toekomstige woonwijken Woudhoek en Spaland ge bouwd worden. SLAAPKAMERS Goudsesingel 66. OOK VOOR CONTACTLENZEN VOOR UW OVERWINTERING ROTJERDAMSEOIJK 4011 ÏEL.266735-156807 toOF 265102 @1 DUTON BOEKT WAT U ZOEKT Kamerbreed tapijt van 100% Du Pont-nylon. Daar zit u goed mee. Daar loopt u uitstekend op. Jaren! De Klerk vindt eigenlijk dat u zo'n goed tapijt nu maar moet kopen. Dat is fijn in verband met de feestdagen. Dus doen we u een aanbieding: Du Pont nylon tapijt, 400 cm breed, versterkt met stevige wafelrug. Kost nu ruim twee tientjes goedkoper. U kunt kiezen uit tintelende kleuren: gemêleerd rood, goud of beige. Vanaf morgen: geen 98,50 maar 78,- per strekkende meter. WooriWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Raadslid stelt vragen over publicicaties Het gemeenteraadslid, de heer M. Eijkenaar (Prot.) heeft naar aanleiding van artikelen in „De Havenloods" en het „Rotterdamsch Nieuwsblad" over de bouw van 1000 eengezinswoningen in Woudhoek-Zuid de volgende vragen gesteld „Kan het college meedelen of het daarin vermelde juist is, dat er bij het college plannen zouden bestaan tot de bouw van 1000 eengezinswoningen in Woudhoek-Zuid met een huurprijs van f 225.- - f 250.- per maand, waar mee medio '71 kan worden aangevan gen? Zo ja, vindt het college het juist, dat dit soort plannen door een lid van uw college voor de pers worden vrijgege ven alvorens daarover redelijk overleg geweest is in de betreffende raadscom missies? Zo neen, wil het college er in dat geval zorg voor dragen, dat er bij de burgerij geen verwachtingen worden gewekt door publicaties van een lid van uw college en/of een ambtenaar, waarvan het de vraag is of deze kunnen worden waargemaakt? Sint Nikolaas brengt bezoek aan Groenoord Voor de eerste maal in zijn leven zal Sint Nicolaas een bezoek brengen aan Groenoord. Dat zal zijn op 28 novem ber, dan zal de Sint met zijn gevolg een rijtoer maken door de nieuwe stads wijk. De Jeugd-Rijnmondband zorgt voor de muziek. Concert van „Orpheus,, in Magnalia Deikerk Vrijdag 20 november geeft het Ko ninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus een concert in de Magnalia Deikerk in Schiedam. Medewerking verlenen „Teh Shepherds" en het Haags Matrozenkoor. Het Haags Ma- trozenkoor bestaande uit 45 jongens in de leeftijd van 6-15 jaar geniet grote bekendheid in binnen- en buitenland en trad o.a. op in Parijs, Brussel, Berlijn en Rome. In 1971 gaan zij concerteren in Polen. Dirigent van het koor is Sipke de Jong. Toegangsbewijzen voor het concert zjjn nog verkrijgbaar bij het kantoor van de VW en het secretariaat B Stouthandel, Lange Haven 84, waar ook telefonisch (268704)kaarten kun nen worden besteld. Het bestuur raadt de bezoekers, die per auto komen aan, hun wagen in verband met werkzaamheden aan het plein vóór de kerk, te parkeren aan de Burg. Honnerlage Grethelaan. OORD-KALKMAN voor "meer dan een haartje beter" Grote sortering bontmantels, stola's en garneringen. Maatwerk op eigen ateliers. In de eerstvolgende gemeenteraadsver gadering zullen B. W. van Schiedam de raad een tweeledig voorstel doen met betrekking tot de vestiging van de Hoogovens op de Maasvlakte. In het ene voorstel wordt te kennen gegeven, dat vestiging niet aanvaard baar kan worden geacht. In het tweede voorstel staat dat vestiging slechts aan vaardbaar zou zijn, als er krachtige garanties kunnen worden gegeven, dat vestiging niet zal leiden tot meer over last voor de bevolking van dit gebied. Omdat de meningen in het college en in de raad nogal verdeeld zijn stellen B. W. de raad voor in de vergadering van 23 november over de voorstellen te beslissen. De aanleiding is een brief van de Aktiegroep Schone Randstad, waarin over de vestiging een uitspraak ook van de Schiedamse gemeenteraad wordt gevraagd. B. W. stellen zich de vraag of het wel juist is, dat een gemeenteraad zich uitspreekt over een aangelegenheid, die duidelijk tot de competentie van een andere gemeente behoort. Het college is geneigd die vraag ook in dit geval bevestigend te beantwoorden, maar constateert dat het belang van dergelij ke formele vragen verre achter staat bij die met betrekking tot het leefmilieu voor de Schiedamse burgerij. Het is immers niet uitgesloten dat het bedrijf daarop van invloed zal zijn en daarom behoort ook de stem van Schiedam duidelijk te zijn. Het vraagstuk kan worden benaderd door de vraag of de Sint Nikolaas zaterdag in Schiedam Zaterdag 21 november doet Sint Nico laas zijn intrede in Schiedam en uiter aard is daar een feestprogramma voor samengesteld. Om half één vertrekt de harmonie van werf Gusto voor een mars door Schiedam-Zuid. Aan boord van vier schepen gaan dan om 13.15 uur de muziekcorpsen St. Ambrosius, Harpe Davids en St. Radboud. Zij gaan Sint Nicolaas tegemoet die om half twee aan het Hoofd debarkeert om te stappen op „De Onrustvoor vervolg van de tocht door de Nieuwe Haven. Bij het gebouw van de Itho gaat Sint Nicolaas aan wal. De ruiters van de landelijke Rijvereniging Schiedam zor gen voor begeleiding van de stoet. Voor het stadhuis speelt intussen het Schiedams Politiemuziekgezelschap waar de Sint om ongeveer drie uur zal arriveren en door de burgemeester zal worden toegesproken. Voorafgegaan door het muziekcorps van Wilton Fijenoord volgt daarna een rondrit. De route is als volgt: L. Kerkstraat, Broersvest, Koemarkt, Hoogstraat, Gr. Markt, Vijgensteeg, Spinhuispad, Parkweg, Mgr. Nolens- laan, Vlaardingerdijk, W. Frankeland- sestraat, Rembrandtlaan, P. J. Troel- stralaan, Dr. Wibautplein en Mgr. No- lenslaan. Filialen in Den Haag, Utrecht, Vlissingen, Hoorn, De Lier. T.V.DEFECT BEL RADIO „ACTIEF" .21 01899- 5030 cn 5874 WIJ HELPEN DIRECT nds lluu CORN. DREBBELSTR. 7 overheid de afgelopen jareh genoeg heeft gedaan ter bevordering van wel vaart en werkgelegenheid. Ondanks geruststellende mededelingen meent het college van B. W. dat d~ betrokken industrie een aanmerkelijke bijdrage zal leveren tot de luchtveront reiniging en omdat het leefmilieu van de Schiedamse burgerij zich reeds lang niet meer beperkt tot de gemeente grenzen is het geboden voor deze burgerij op te komen, wanneer het milieu wordt aangetast. Anderzijds constateren B. W. dat de aangelegenheid niet moet worden be zien vanuit het begrensde Schiedamse gebied, waarbij de vraag wordt gesteld of vanwege de ontwikkeling van het hele gebied een deel van de burgerij zal moeten wijken voor industrievestiging, waarbij echter de nieuwe bedrijven het leefmilieu van de blijvende burgerij niet zwaarder moet aantasten. Op het ogenblik wordt door onpartijdige des kundigen nog een onderzoek ingesteld en dit onderzoek kan ook voor Schie dam bepalend zijn of een dergelijk bedriif al of niet aanvaardbaar is. I B1UJIDS- EN I GELEGENHEIDS- s JAPONNEN **9111 ^ir/111 TA in 'I rit U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38, 45, 49 en 49a 9^VeV^s

De Havenloods | 1970 | | pagina 1