Station Slinge opent de weg naar Hoogvliet Morgen. Overvolle klassen-schooldeur soms dicht voor buitenlandse kinderen HH DE KLERK J Babylonische spraakverwarring in Europoort De metro krijgt een nieuw voorlopig eindpunt Coupons gordijnstof. Om het even van welke kostbare kwaliteit dan ook, ze gaan allemaal weg voor dezelfde eenheidsprijs: 2,— per meter. VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E. O. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25. ROTTERDAM. TEL. 132170. - OPLAGE 255.000 dinsdag, 24 november 1970 19e jaargang, no. 61 UITGAVE: DE JEUGDHAVEV EDITIE SCHIEDAM „Kinderen zijn kinderen", zegt een schoolhoofd op het eiland Voome. „Of het nu Nederlandse, Turkse, Engelse, Franse of Duitse kinderen zijn, ze verschillen niet in geaardheid". Toch gaan de buitenlandse kinderen, waarvoor op de lagere scholen in dit gebied onderwijs wordt gevraagd, een probleem vormen. In de gemeente Oostvoorne is het nu zover dat er voor de "kinderen van buitenlandse werknemers in de industrie van Europoort, geen plaats meer is. Noodgedwongen houden de schoolhoofden voor deze kinderen de schooldeuren toe, omdat zij in tam overvolle klassen de buitenlandse kindertjes, die niet of heel weinig Nederlands spreken, een te zware belasting vinden voor de onderwijzers en «mderwijzeressen die er mee te maken hebben. Scholen kunnen buitenlandse kinderen weigeren, want zij vallen niet onder de leerplichtwet. Burgemeester A. Boldwidt van Oost- jt voorne vindt het een treurige zaak, dat het in zijn gemeente zover is gekomen. Omdat het onderwijs aan buitenlandse kinderen hem wel zeer ter harte gaat beeft hü contact opgenomen met zijn buurgemeenten Rockanje en Brielle om eventueel samen te komen tot de oprichting van eeninternationaal schooltje op Voorne. In de beide buurgemeenten is de nood kennelijk nog niet zo hoog gestegen als in Oostvoorne. Zij hebben te kennen gegeven buitenlandse leerlingen tot nu toe nog te kunnen opvangen. De ins- inspecteur van het Onderwijs, met burgemeester Bolwidt ook contact heeft gehad over dit probleem heeft echter toegezegd, dat er een extra leerkracht zou kunnen worden aange steld als er zestien buitenlandse kinde ren van onderwijs verstoken zouden blijven wegens plaatsgebrek op de Oostvoornse scholen. Omdat er in Oostvoorne ook al een tekort aan lokalen bestaat, ligt het voor de hand, dat de internationale klas, als die er komt, onderdak zal vinden in de lagere school van de buurtschap Tinte, gele gen in het hart Van Voorne, gemeente lijk gezien behorende tot Oostvoorne. Zegt het hoofd van deze tweeklassige lagere school, de heer H. Noorder- meer: Ja, bij ons staat inderdaad een lokaal leeg,maar voor hier leerlingen in kunnen moet het lokaal worden opge knapt en er moet dan inderdaad een derde leerkracht aan onze school ver bonden worden. Als aan die voorwaar den wordt voldaan zou ik er niet tegen zijn. Ook het vervoer van de kinderen van Oostvoorne naar Tinte en terug behoeft geen problemen te geven om dat dagelijks een busje tussen Oost voorne en Tinte pendelt om kleuters in staat te stellen naar de kleuterschool te De heer Noordermeer telt onder zijn leerlingen nu al drie buitenlandertjes, Engels en Duits. Allen zitten ze in de eerste klas, waar welhaast een babylo- nische spraakverwarring moet heersen, want de onderwijzeres geeft les in het Engels, Duits en Nederlands terwijl het onderwijs zelf gradueert van de eerste tot en met de derde klas. De heer Noordermeer: „Ze vragen ons wel eens, hoe doen jullie dat toch, drie klassen ineen en dan nog buitenlanders erbij. Wel, het is een kwestie van de kinderen aan de gang houden. Als je de ene groep iets uitlegt, zit de andere groep te werken. Onze klassen.zijn niet zo groot. Zo kun je die buitenlandse kindertjes nog eens extra beetpakken". Te laat De heer J. C. Cassa, hoofd van de Overbosschool in Oostvoorne, heeft als eerste buitenlandse leerlingen moeten afwijzen. Op één dag werden bij hem vier kinderen van drie verschillende nationaliteiten opgegeven, allemaal voor de eerste klas. Geen van de kinderen kon Nederlands spreken. „Dit kon ik de onderwijzeres van de eerste klas niet aandoen. Zij heeft al een klas van 41 leerlingen, terwijl de wettelijke norm 37 leerlingen per klas is. In die eerste klas zit al een Turks kindje. De Overbosschool beschikt nu over vier lokalen en een direktiekeet als noodlokaal. Deze school die de komende cursus een zesde leerkracht mag aanstellen heeft een nijpend te kort aan ruimte. De gemeente heeft toestemming om bij deze school twee nieuwe lokalen en een gemeenschapsruimte te bouwen. De heer Cassa hoopt dat de aanbeste ding spoedig zal plaatsvinden, omdat taj dan tenminste de ruimtelijke nood kan overwinnen. „Het is eigenlijk een gekke zaak", zegt de heer Cassa, „dat je pas voorzieningen kunt treffen als het eigenlijk al te laat is. Al zie je een paar jaar van tevoren, dat je school snel groter wordt, dan kun je daar van tevoren niets aan doen. Pas als je in een noodsituatie komt dan kan de gemeente met bouwplannen komen". Burgemeester Bolwidt totaal vier, want een andere school heeft ook ruimtegebrek, niet zo opti mistisch. „We hebben geen geld", zegt hij. „Van Provinciale Staten mogen we de bouw van de schoollokalen pas aanbesteden als we kunnen aantonen over geld te beschikken. Nu zouden we dat geld best willen lenen van de Bank van Nederlandse Gemeenten, maar daar geeft een andere afdeling van Provinciale Staten weer geen toestem ming voor, omdat de financiële positie van de gemeente dusdanig is, dat het sluiten van een lening eigenlijk niet verantwoord is. Het is dus een vicieuze cirkel waar bijna niet uit te komen is. Als we geld zouden kunnen lenen beneden het rentepercentage, dat de Bank van Ne derlandse Gemeenten berekent, dan mogen we dat van de minister wel doen. Nu zou de Raiffeisenbank in Oostvoorne ons best willen helpen, maar zij krijgen van hun hoofdbestuur in Utrecht geen toestemming om beneden de gebruikelijke rentevoet le ningen af te sluiten. Dus hoe komen we aan geld. Ik ben voor deze zaak al heel wat keer in Den Haag geweest. De ambtenaren daar zijn uiterst vriende lijk en proberen een gaatje te zoeken. Tot op heden is dit nog niet gelukt". Burgemeester Bolwidt is van mening, dat van regeringswege veel meer geld in dit gebied, zo aantrekkelijk voor de vestiging van buitenlandse werkne mers, moet worden gepompt. „Van de infra-struktuur in onze streek deugt niet veel meer", zegt hij. „De wegen zijn onvoldoende, de scholen blijven achter en er kunnen geen voorzienin gen worden getroffen op sociaal-cultu reel gebied. Men vergeet maar al te graag, dat juist de kleine gemeenten te maken krijgen met de problemen van de steeds verder voortschrijdende in dustrialisatie in Europoort. Juist de kleine gemeenten hebben geen geld voor de nodige voorzieningen". K/as Turkse kinderen In Hellevoetsluis is men dit jaar gestart met een klas Turkse kinderen in leef tijd variërend van 8 tot 15 jaar. Mej. P. v.d. Water staat er voor de klas. „Mijn collega's zeggen, dat het grandioos gaat. Zelf heb ik er geen oordeel over. Ik weet wel, dat ik de hele dag toneel sta te spelen, want ik spreek geen Turks en de kinderen geen Nederlands. Toen ik hoorde, dat ik voor dit jaar voor een Turkse klas zou komen ben ik met vakantie naar Turkije geweest. De kinderen vinden het prachtig, dat ik in hun land ben geweest. Als onder wijzeres heb ik een vreemde ervaring gehad. In het begin had ik namelijk moeite met ordehouden. Later werd me duidelijk waarom. De Turkse i nen beschouwen de vrouw als wezen, dat lager staat dan de man. Dit werkt zo door in de opvoeding van de kinderen, dat de Turkse jongens dachten, dat ze bij een vrouw in de klas konden doen en laten wat ze wilden. Nu heb ik dat probleem wel onder de knie. Alleen kun je in de klas zelf nog steeds merken, dat Turkse meisjes lager gewaardeerd worden dan Turkse jongens. Als de kinderen bij mij wat Nederlands hebben geleerd dan stromen ze door naar de klas waar ze wat betreft hun kennis thuishoren, taal is moeilijk. Ook voor mij, zelfs een Turks-Nederlands woordenboek be staat niet. Voor ik met dit werk begon ben ik gaan kijken in Vlaardingen, waar twee Turkse klassen zijn. Met godsdienstige problemen hebben wij niets te maken. We zijn hier op een openbare school. Alleen hoef ik ze niet te vertellen, dat een varken een aardig der,s Achterstand De heer M. J. v.d. Wal, ook hoofd van een openbare lagere school in Helle voetsluis, heeft veel ervaring met bui tenlandse kinderen. „Engelse, Duitse en Franse kinderen leveren niet zoveel problemen op, want je kunt je meestal wel verstaanbaar maken. Met Turkse' kinderen ligt dit veel moeilijker. Als je in de klas niet een paar Turken hebt die Nederlands spreken, dan is het ontzettend moeilijk om kontakt te leggen. Er wordt wel gezegd, dat Turk se kinderen agressief zouden zijn. Ik geloof niet, dat ze agressiever zijn dan de Nederlandse kinderen. Dat ze wat vlugger uithalen komt, dacht ik, omdat ze de taal niet spreken. Ze denken vlugger dat iets expres gebeurt. Buitenlandse kinderen zijn qua intelli gentie heel goed in staat om voortgezet onderwijs te volgen. Taalachterstand en het feit, dat hun verblijf hier maar tijdelijk is, maken het volgen van onderwijs op hoger niveau dan huis houdschool of technische school vaak moeilijk. Vooral in het geval van Turk se meisjes is het vaak moeilijk de ouders duidelijk te maken, dat een meisje met b.v. MAVO-opleiding hier meer kan bereiken dan met huishoud school. Hier merk je weer duidelijk de onderwaardering van de vrouw. Ik krijg dus steeds nieuwe kinderen. Rekenen kun je ze al gauw leren. Maar Met jongens ligt de zaak wat eenvoudi ger. Alleen vraag je je steeds af of je er wel goed aan doet, want je weet nooit hoe lang de buitenlanders in Nederland blijven en wat heeft een Turkse jongen in Turkije nu bijvoorbeeld aan drie jaar atheneum. Door de tijdelijkheid van het verblijf van die mensen hier heb ik het altijd gek gevonden om aan deze kinderen b.v. het vak vaderlandse ge schiedenis te geven. Wat hebben die kinderen daar nou aan. Maar ze moe ten nu eenmaal meedraaien met het Nederlandse leerplan. Daar zou eigen lijk toch iets anders voor moeten komen". Rotterdam Ook in Rotterdam vinden veel buiten landse kinderen een plaatsje op de openbare scholen. Hier vindt men zelfs Mohammedaantjes op Christelijke scholen. Het gaat allemaal. Omdat in Rotterdam vooral Spaanse kinderen Geen geld Luit ■■■■■•■■■■in i, VROON WALENBURGERWE6 76-78 j APPELCARRÉ TAART 5 van 3,96 voor 2.95 DEZE AANBIEDING GELDT ALLEEN VOOR AFHALEN. •iiiiiiiimn wonen, zijn er voor deze kinderen een drietal Spaanse klassen aan diverse Rotterdamse scholen. Van godsdienstige problemen is hier geen sprake omdat het met name het Rooms-Katholieke onderwijs is, dat de Spaanse kinderen opvangt. Overigens is het volgen van goed on derwijs voor buitenlandse kinderen al leen maar een probleem als het kinde ren betreft van ongeschoolde werkne mers tot werknemers in het midden kader toe. De kinderen van direkteu- ren van buitenlandse ondernemingen worden met open armen ontvangen op de internationale scholen in Rotter dam en Den Haag. Schoolgeld bedraagt hier f 3.500,— per kind per jaar. Hier is dan wel de warme lunch bij inbegre- Voor talrijke Rotterdammers en niet-Rotterdammers is het ogenprik- kertje voor de hoofdstedelingen, de metro, in nog geen twee jaar tijd 10 februari 1968 overbrugde de eerste officiële trein de afstand Centraal Station-Zuid plein - een waar begrip geworden. De eerste Nederlandse uitgave mag dan wel niet kunnen tippen aan de Engelse sub of de Franse metro, een feit is, dat de nieuwe bovenover-onder- doorverbinding zich heeft waargemaakt en niet meer valt weg te denken uit het dagelijks vervoerspatroon van zeer velen. En ongetwijfeld zullen binnen- knooppunt Zuidelijke Randweg/Groe- kort nog belangrijk meer mensen het eigen vervoer gedeeltelijk la ten voor wat het is, aangezien staatssecretaris M. J. Keyzer van Verkeer en Waterstaat woensdag (morgen, 25 november) het sta tion Slinge officieel in gebruik zal nemen. Een eerste verlenging van de metrolijn is dan werkelijk heid geworden. TT w tAuumwcjj uuui uic uy zmi ueui üCf m n®men van. ^et Slinge- Groene Kruisweg en de metrobaan ne Kruisweg gepasseerd, waarna de metrobaan over grote lengte a niveau parallel aan (en ten noorden van) de Groene Kruisweg loopt. Bij de Dorps- dijk is het station Rhoon geprojec teerd, terwijl op verhoogd niveau, ten westen van ds F. v.d. Poest Clement- laan, het station Poortugaal is ontwor pen. Dan buigt het tracé om de bij de Groene Kruisweg gelegen historische Nederlandse Hervormde Kerk heen (een romantisch trekje in de voort gaande mechanisatie) en duikt onder de Zoomweg door die op zijn beurt de met een niet meer zo verre toekomst (over Hoogvliet zal door de metrobaan op vier jaar komt de metro ook in Rhoon, kruinhoogte worden gepasseerd. Poortugaal en Hoogvliet) zal het sta tion een schakel gaan vormen in de keten die steeds meer woonoorden met het stadscentrum zal verbinden. Om maar een idee te geven van de effectieve werking van de railverbin ding: in precies dertien minuten wordt de afstand Slinge-C.S. (beginpunt) ge reden. Deze Deeldijk is afgetekend langs de oostzijde van Hoogvliet en dient ter vervanging van de Hoogvlietse Dijk, die om stedebouwkundige redenen moet worden afgegraven. Daarna loopt het metro-tracé tussen de toekomstige woonwijken Gadering en Boomgaards- hoek door, waar het station Gadering Richting: Hooffvliet 18 gedacht. Meteen daarna buigt de b metrobaan via een lane viaduct naar Eind 1974 - zo wordt verwacht - zal ook Hoogvliet (kosten lijn Zuidplein- Hoogvliet 145 miljoen gulden) deel van het traject uitmaken, hetgeen een gunstige ontwikkeling voor deze geïso leerde satellietwijk lijkt. Tussen de Meeuwenplaat en de Zalmplaat is het eindpunt van de lijn gepland. Of beter: het voorlopige eindpunt, want tenslot te ligt Spijkenisse slechts een Oude Maas ver. lopige) eindpunt zullen rijden, gebeurt nieuwe Spijkenisse. metrobaan via een lang viaduct het zuiden, naar het hooggelegen sta tion Hoogvliet-centrum, dat de belang rijkste stopplaats zal worden. Hier zal een belangrijke uitwisseling kunnen plaatsvinden tussen bus- en metrover- voer. Zoals gezegd zal het station Zalmplaat voorlopig het eindpunt van de lijn vormen. De ligging van de metrobaan aan de oostzijde van het centrum van Hoogvliet is gunstig, ge zien de mogelijkheid van doortrekking via een tunnel onder de Oude Maas langs een tracé, dat centraal ligt in het dat langs de volgende kruisingsvrije baan. Na het station Slinge kruist het havenspoor en buigt daarna onmiddel lijk in westelijke richting om de ver lengde Krabbendijksestraat, de Groene Kruisweg en de nog om te leggen Schulpweg met viaducten over te ste ken. Vervolgens wordt het emplace ment Waalhaven bereikt, dat in de toekomst zal dienen als noodzakelijke aanvulling van het reeds bestaande ,i, .mpU.cm.nt Hilledijk Vj. «en drieM tZ&XSZ?' onderdoorgangen wordt het verkeers- Vijf punten Het hele streven van de RET (Rotter damse Elektrische Tram) is erop ge richt het openbaar vervoer een krachti ge injectie te geven. Te zorgen voor een werkelijk goed alternatief naast het zogeheten eigen vervoer. Of zoals staatssecretaris Keyzer het stelt: „Er zijn vijf punten waaraan het openbaar vervoer moet voldoen. Allereerst zal de noodzaak van het door de reizigers als zeer hinderlijk ondervonden overstap pen zoveel mogelijk moeten worden beperkt. Ten tweede moet de reiziger zo weinig mogelijk behoeven te wach ten. Ten derde dient een zo goed mogelijke regeling te worden getroffen wanneer overstappen onvermijdelijk is. Ten vierde moet een zo hoog mogelijk comfort worden geboden en ten vijfde zal het voor-en natransport tot een mi nimum moeten worden beperkt. Morgen doet De Klerk z'n coupons de deur uit Waarom alleen morgen? Nou, wat ons betreft zou het overmorgen ook nog wel kunnen. Maar de prijzen zijn zo laag, zo aantrekkelijk... het is vrijwel zeker dat we na morgen al geen coupons meer hebben. Kom morgen naar De Klerk. Overmorgen zal wel te laat zijn. WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, rj I Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Natuurlijk is ook De Klerk tot 9 uur geopend tijden* de koopavonden: 27 en 28 november en 1 t/m.4 Mgandag gesloten. Filialen in Den Haag, Utrecht,Vlissingen, Hoorn. De Lier.

De Havenloods | 1970 | | pagina 1