1: „Trippertjes" op Rijn 75.= TIME SPIRIT komt beter over dan Andriessen dacht 98 „Hoe verkopen we luchtreuzen" .O», ƒ95 •75 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 62-110 Düsseldorf is een van de mooiste ste den aan de Rijn. Na de oorlog heeft men deze voor het grootste gedeelte verwoeste stad opgebouwd met het oog gericht op de leefbaarheid. Op de brede boulevards, zoals bijvoorbeeld de Köningsallee, is het bijzonder goed wandelen en winkelen. De bebouwing wordt rijkelijk afgewisseld met het groen van vele parken en de vijvers zijn even zovele rustpunten in de stad. 's Avonds vooral kan men ongecompli ceerd plezier beleven in de „Altstadt", waar men tientallen café's, keldertjes en eethuisjes vindt en waar de hippies op straat de door hen zelf vervaardigde sieraden verkopen. Men kan Düsseldorf uiteraard bereiken per trein, maar wanneer men het nog rustiger aan wil doen, bestaat de moge lijkheid om er per boot naar toe te varen, sinds kort ook in de winter voor een weekendtrip. Want hoewel de mi- nimode aan heftige aanvallen bloot staat, is zij toch pas sinds kort doorge drongen in het toerisme. Gebleken is namelijk dat er inderdaad een markt ligt op het gebied van korte reizen, bijvoorbeeld tijdens het weekeinde en dat de behoefte om die reisjes te maken niet alleen beperkt blijft tot de zomer. Juist in de wintermaanden wil len vele mensen „er wel eens uit zijn" en de gelegenheid daartoe wordt ruim schoots geboden sinds het Nationaal Bureau voor Toerisme met de „trip pertjes" is gekomen, korte uitstapjes in eigen land. De n.v. Rederij Rijnvakantie is op deze gedachte doorgegaan en organiseert sinds kort „mini-cruises" op de Rijn, een weekendtrip van Nijmegen naar Düsseldorf en terug. De tochten begin nen op vrijdagavond - men moet voor kwart over zeven aan boord zijn - en eindigen zondagavond omstreeks de zelfde tijd. Daartussen in ligt dan een weekeinde van varen, eten, drinken, dansen en uitgaan in Düsseldorf. De n.v. Rederij Rijnvakantie heeft haar uiterste best gedaan om deze week- eindtocht, die gemaakt wordt met de „Rijnpoort", alle aspecten mee te ge ven van een minicruise. Aan boord is er ruimschoots gelegenheid tot dansen in de gezellige en ruime bar van het schip. Een koud buffet, dat op de eerste avond wordt geserveerd, ver- j sinterklaas komt ook voor U Moeder zal vast en zeker in haar nopjes zijn als er uit haar Sint pakje zo'n prachtige huis- houd-portemonnee te voor schijn komt, en dan nog wel een echt lederen Echt lederen damesportemon nees, zowel met knip- als met ritssluiting, beide met 2 vakken voor papiergeld en 2 voor zilver geld, keuze uit 3 kleuren, nu voor nog géén drie gulden. De Rijnstroom hoogt de feestelijke stemming. Op zaterdag komt het schip vlak na de lunch in Düsseldorf aan, waar een bus gereed staat voot een rondrit door deze stad. Deze rondrit is in de prijs van de weekeindtocht begrepen. Wan neer men dat wil, kan men ook in Düsseldorf gaan winkelen, hoewel dat alleen in december mogelijk is, omdat dan de winkels op zaterdagmiddag geopend zijn. Anders is dat alleen op de eerste zaterdag van de maand het geval. 's Avonds kan men een bezoek bren gen aan de „Altstadt" of men kan aan boord blijven om daar te dansen, een feest, dat zich meestal - uiteraard afhankelijk van de passagiers zelf - tot in de „kleine" uurtjes voortzet. De volgende ochtend is er gelegenheid tot het bezoeken van een kerkdienst, waarna het schip weer de terugreis aanvaardt. Tijdens de vaartocht terug wordt er 's middags een diner-dansant gegeven. Deze minicruises worden elke week gemaakt. Tijdens de Kerstdagen en met Nieuwjaar zijn er speciale reizen, waarvoor nu reeds veel belangstelling bestaat. In februari wordt de cruise, evenals met Kerstmis trouwens, met een dag verlengd, zodat men ook Rosenmontag in Düsseldorf kan mee maken. Jan Djjkstra Donderdag ging in de Rotterdamse Doelen Juriaan Andriessens vijfde symfonie, voorzien van de ondertitel „Time Spirit", bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest in première. Er is duidelijk reden om bij dit werk wat uitvoeriger stil te staan. En dit vanwege een uitspraak van de componist zelf, zowel als om de compositie in kwestie. Volgens Andriessen namelijk is het onmogelijk bij een eerste kennisma king deze symfonie tot op de bodem te doorgronden. Nu vraag ik mij af, bij welk kunstwerk dit wel mogelijk zou zijn, maar ik begrijp toch wel welke kant Andriessen met deze bewering op wil. Wanneer een componist jarenlang met een bepaalde complexe materie bezig is en in het onderhavige geval hebben we inderdaad met een dergelijke situa tie te maken, komt het hem vaak onwaarschijnlijk voor, zijn gedachten in het stukje tijd dat het resultaat van zijn daarmee niet in verhouding zijnde arbeidstijd uiteindelijk in beslag neemt, volledig op zijn toehoorders over te kunnen brengen. Wanneer hij deze twijfel nu publieke lijk uitspreekt, is aan zijn zelfcontrole iets ontsnapt, waarmede hij tijdens de compositie, als alles goed zit, wel degelijk rekening heeft gehouden. Dit iets is door Anton Webern eens duidelijk onder woorden gebracht, toen hij een definitie van het begrip kunst gaf. „Ich verste he unter „Kunst" die Fahigkeit, einen Gedanken in die klarste, einfachste, das heisst, „fasslichste" Form zu bringen Het merkwaardige is nu dat Juriaan Andriessen in zijn „Time Spirit" er op uitnemende wijze in is geslaagd, datge ne wat hem voor oren (en voor ogen! stond in zijn „fasslichste" vorm te realiseren. Zou hij, die toch gewend is voor een „direkt publiek" te compone ren (denk aan zijn ervaring in de theaterwereld) deze belangwekkende factor bij het herlezen van zijn voltooi de compositie zelf niet meer opge- merkt.hebben? uit ons tuincentrum Een staaltje van het kwekers vakmanschap, waarvoor Neder land terecht beroemd staat deze speciaal geprepareerde Amaryllisbol. Een supergrote bol, die nor maal rond de 5 gulden kost, gaat U nu kopen, niet in een gewoon papieren of plastic zakje, maar in een fraaie ge schenkdoos, kompleet met pot, schotel, aarde en kuituurbe schrijving, voor nog géén twee gulden. Amaryllis (Hippeastrum) bloeigarantie Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, de verkoop van deze Amaryllis bollen, keuze uit de kleuren rood, oranje, rose en wit, kompleet met pot, schotel, aarde en kuituurbeschrijving, in mooie geschenk verpakking Ook maandagmorgen Of Als Bernard Gavoty in zijn gesprekken met Arthur Honegger aan deze vraagt iets mede te delen over zijn toen pas voltooide symfonie, antwoordt Honeg ger, dat hij dit onmogelijk kan doen, omdat hij nog niet voldoende los is gekomen van dit werk. „Een compo nist besteedt veel tijd aan het bouwen van zijn werk; bespaar hem de zware taak het te beoordelen! Goethe zei eens tot Eckermann, toen deze hem zeer enthousiast over een nieuw ge dicht aansprak: „Daarover heb ik ook veertig jaar nagedacht! Arbeid Ik vermeld al deze dingen, omdat zij een helderder licht kunnen werpen op de bezigheid van de scheppende kuns tenaar. Bij een voltooid werk denkt hij namelijk niet, hij kan dit ook niet, aan het resultaat zoals dat voor hem ligt, maar aan de arbeid die hij ervoor heeft moeten verzetten. En dan vraagt hij zich weieens af, of dat, en de relaties die hij heeft moeten leggen, de bruggen die hij heeft moes ten slaan, de gedachtensprongen die hij heeft moeten maken, nog wel op de ontvanger van zijn werk overkomt. De enige voorwaarde hiertoe is, dat hij tot de „fasslichste" vorm is gekomen. Degene tot wie hij zich richt, kan dan namelijk als vanzelf terugconstrueren; een hoopvolle gedachte voor een schepper! Maar na gedane arbeid ziet hij dit wel eens niet meer zo duidelijk en dat is weer benauwend. In het geval van „Time Spirit" was de uiterlijke verschijningsvorm toch op zichzelf bezien vrij gecompliceerd: Een soloklarinettist, een orkest, een dans groep van zes personen, een popgroep van drie, een beeldprojectie. Op het projectiedoek werden werken van de graficus M. C. Escher in détail, in hun geheel, of in beweging getoond. De muziek vormde geen illustratie, maar een tweede waarheid, daarnaast. Men kreeg bijna het idee, dat muziek en beelden elkaar inspireerden, terwijl de beelden natuurlijk als uitgangspunt waren gekozen. Maar Andriessen de monstreerde op meesterlijke wijze de van alle kunsten gelijke oorsprong. Deze blootgelegde relatie was dan ook de grote kwaliteit van het werk. Speculaties Over de titel „Time Spirit" kunnen verder nog allerlei speculaties worden gemaakt. Wanneer hij van toepassing moet worden gedacht op die hierboven gesignaleerde relatie, dan gaan we een gouden tijd tegemoet, waarbij we mo gen hopen op een ontkomen aan de bekende hokjesgeest en afbakenings tendens tussen alle verschijningsvor men van kunsten. Ik hoop dat Andries sen hier onze profeet is geweest. Wanneer hij van toepassing moet wor den geacht op de eerst in middeleeuw se en daarna in twintigste-eeuwse kle ding gehulde dansers (als blijk van het heterogene element in onze tjjd) die een relatie proberen te leggen naar de mens „van nature eenzaam" (soloklari net, gei'soleerd op het podium) dan belicht Andriessen een der in het oog springende kenmerken van deze tijd. Wanneer hij van toepassing moet wor den geacht op de gehele verschijnings vorm van het werk, op het totaal, op de verzameling van elementen, dan is hij gewoon goed gekozen. Hier komen we ook op het nadeel van het werk, dat echter door het motto dat de componist koos, welhaast tot een voordeel kan worden. Dat motto is het woord van Mahler waarin hij onder symfonie verstaat zich met alle hem ten dienste staande middelen een wereld opbouwen. Dat deed Andriessen en hij deed het knap. Maar ik vond hem in dit mini-totaal- theaterstuk een groter regisseur „symfonicus" dan componist. Over detail heen Het totaal geeft precies datgene wat hjj bedoelde, maar je moet vooral over het detail heen horen. En dan voorname lijk over de klarinetsolo en de muziek ter ondersteuning van de dansgroep; een begin-17e-eeuws „sart air", en een brok tijdgebonden muziek van nu: Pop. Tijdens het beluisteren trok ik ineens de parallel naar Ravel: L'enfant et les sortileges. Ook daar een „air tendre" en een stukje tijdgebonden muziek van toen: jazz uit de jaren twintig. Maar op en top Ravel beiden! Dat kon je bij Andriessen bepaald niet zeggen. Niet dat er geen rake muzikale dingen in voorkwamen, maar dan voorname lijk van het orkest, waar het niet de dansen ondersteunde. Hier werd de relatie die ik beschreef dan ook het meest duidelijk. Andriessen heeft een stuk geregisseerd waarvan het bijzon der jammer is dat het maar eenmaal in Rotterdam te ondergaan was, maar waarvan het ook bijzonder jammer voor het geheel is dat er muzikaal zulke enorme gaten in vallen. Jurriaan, heb ik je goed begrepen? Of.... is dat de „Time Spirit? Dan is de tijdgeest bijzonder goed in kaart gebracht en het is moedig van je geweest daar het tijdloze element van je vijfde aan op te offeren door het door een tijdgebonden te vervangen. Een belangrijke symfonie, maar een ketting is zo sterk als zijn zwakste schakel CEESVANAS Jurriaan Andriessen Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze echt lederen damesportemon nees, keuze uit 2 modellen één met knipsluiting en één met ritssluiting, beide met aparte vakken voor papier- en zilver geld, in de kleuren rood, zwart en bruin, door elkaar DRESSUURWEDSTRIJD - De sedert 1950 jaarlijks door de Ruiterclub Rotter dam georganiseerde dressuurwedstrijd „Prijs van de Hillegersbergse Plassen" is zaterdag avond in de Manege Hillegersberg verreden. In de afdeling manegepaarden werd eerste de heer J. Bassant (209 punten) en bij de afdeling eigen paarden mevr. A. Bossche met 218 1/2 punt. sinterklaas komt ook voor U Stelt Uw man er prijs op om er altijd tot in de puntjes verzorgd uit te zien, dan is dit hét over hemd voor hem. Bel-O-Fast zelfstrijkende over hemden, magnifieke hemden, hagelwit en's avonds nat ophangen, 's morgens weer aan. Koop zo'n onberispelijk over hemd voor nog géén negen gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze parterre deze Bel-O-Fast overhemden van zelfstrijkende poplin, in alle courante maten ei 2 mouwlengten, i Dinsdagmorgen zijn ze dan bij de Rotterdamse wethouder H. W. Jetting- hof geweest, de drie „Going Great Girls" van de Pan American World Airlines. Drie charmante stewardessen Ingrid Bekkelund, Jennifer Feij (af komstig uit ons eigen landje) en Pame la Hanlon, allen 23 jaar en alle drie met voldoende ervaring op het groots te passagiersvliegtuig-tot-nog-toe, de Boeing 747, om aHe vragen daarover te kunnen beantwoorden. Dat doen zij dan ook sinds 15 juni, toen zij begon nen aan een reis om de wereld om overal te vertellen hoe goed, hoe fijn, hoe veilig, hoe geruisloos en hoe nog veel meer andere dingen de nieuwe 747 wel is. Zeven fotografen vuurden hun kort stondige flitsen af, toen de drie meis- kes en wethouder Jettinghof geschen ken uitwisselden. De stewardessen kre gen elk een tinnen beker, gemaakt in de eigen tinnengieterij van de gemeen te Rotterdam. Nog voor ze het papier hadden opengemaakt, had een van de meisjes uit de woorden van de wethou der al opgemaakt, dat dit het mooiste geschenk was, dat zij in de 53 steden, die zij tot dusverre hadden bezocht, hadden gekregen. Het was eigenlijk te veel. De drie mannelijke begeleiders kregen elk het „zilveren" boek van Rotterdam. Wethouder Jettinghof werd verblijd met de „captain's 747. De aanwezige persmensen kregen van de Panam een documentatiemap over de meiskes en het vliegtuig. En toen bleek, voorzover dat tijdens de hele ontvangst op het stadhuis al niet dui delijk geworden was, hoe grondig de publiciteitsmensen van Panam hun vak verstaan. Want in die persmap zal, ook een lange lijst vragen, die men aan de stewardessen kon stellen. Een soort quiz met voorbedachten rade en zon der prijzen dus. De niet al te aardige hoop, dat er misschien ergens een vraag bij was, die de stewardessen niet zouden kunnen beantwoorden werd echter al spoedig bij het verder doorbladeren van de persmap de bodem ingeslagen. Want onder het kopje „Vragen en antwoor den over Pan Am's 747" troffen we nog een uitvoerige lijst met vragen, compleet met de antwoorden, aan. Op het stencil stond, dat het geheel on middellijk gepubliceerd kon worden, zodat we in dat opzicht ook al geen schroom behoefden te hebben. Enkele vragen, met heel kort de ant woorden, willen we onze lezers niet onthouden. Vraag: Kunnen er werke lijk 490 passagiers in de Boeing 747? Antwoord (iets ingekort): ja. Vraag: Moet men lang wachten op de maaltij den? Antwoord (iets ingekort): nee. Vraag: Duurt het lang voor iedereen is ingestapt? Antwoord (iets ingekort): nee. Vraag: Hoe staat het met de veiligheid? Antwoord (iets minder ing ekort): De boeing 747 is het meest veilige vliegtuig, dat ooit is gebouwd. Maar goed, het ging er tenslotte niet om hoe het over kwam, maar wel om de „promotion" van de Boeing 747. En daarbij horen dan ook vriendelijke stukjes over dit vliegtuig in de krant, waarvoor men dan liever lieftallige juffrouwen gebruikt dan lelijke oude heren. Terecht, want gezien het boven staande is het weer gelukt. Zonder twijfel is de Amerikaanse pop groep de Flying Burrito Brothers een van de meest veelbelovende formaties van het ogenblik. Hoewel de groep zich tot op heden niet in een immense populariteit mag verheugen (geen hit- parade-werk) zorgde hun in 1969 uit gebrachte elpee „The Gilded Palace of Sin" voor een niet geringe opwinding bü onze vaderlandse popcritici. Deze plaat is wellicht de meest bejubelde schijf aller tijden. De groep werd in 1968 opgericht door Chris Hillman en Gram Parsons, twee voormalige Byrds-leden, die de voor treffelijke steel-gitarist Sneeky Pete (Kleinow) aantrokken. Later kwam ook Mike Clarke (ook al zo'n weggelo pen Byrds-medewerker) bij de groep. De muziek die de Flying Burrito Brothers voortbrengen, ontleent haar belangrijkste invloeden aan de Coun try Western, maar wel ingepast in een eigentijds popidioom. Ondanks wisselende bezettingen (Parsons en Clarke verlieten de groep, Bernie Leadon kwam erin) houden de F.B.B. hun eigen geluid, dat voornamelijk bepaald wordt door Chris Hülman. Mojo verzorgt dit weekend drie con certen van deze groep, die voor het eerst in Europa optreedt, namelijk op 27 november in de Twentse schouw burg in Enschede, op 28 november in het Concertgebouw in Amsterdam en tenslotte op 29 november in de Rot terdamse Doelen, aanvang 9 uur. Helder CAMARA EN Cliff Richard op Palaver '71 Op zaterdag 2 januari zal Uttrecht in het teken staan van de grote manifesta tie Palaver, georganiseerd door de stichting Jeugd en Bijbel, waarin het Ned. Bijbelgenootschap en de Katho lieke Bijbelstichting samenwerken. Van 's morgens 10 uur tot 's middags 5 uur zal deze jeugdmarkt worden ge houden in de Margriethal van de Jaar beurs, waar niet minder dan 30.000 jongeren worden verwacht. Zeven landen doen mee aan het eerste Reli-popfestival, een liedjesfestival van nieuwe religieuze popsongs, speciaal voor deze gelegenheid geschreven. In ternationaal bekende popspecialisten en theologen gaan samen de jury vor men. De voorselectie zal in de landen zelf plaatsvinden. 's Morgens is er 2.000 m2 ruimte inge nomen door een popmarkt, waar naast commerciële stands ook Ideële en zo genaamde statementstands zijn ge plaatst, die direct te maken hebben met het thema van Palaver: „De Bijbel als boek van vandaag". Er zijn hier speakerscorners, waar veel bekende Nederlanders plaats zullen nemen, o.a. Godfried Bomans. Enige tijd geleden is een praatboek verschenen, waarin allerlei aankno pingspunten zijn gegeven voor een nieuwe confrontatie met de bijbel. Jeugdorganisaties van allerlei aard heb ben met het praatboek gewerkt en als afsluiting komt op 2 januari het Pala- verfeest. 's Middags vragen o.a. Cliff Richard en de Braziliaanse bisschop Helder Camara de aandacht. Toegangsbewijzen voor het Palaver- feest zijn verkrijgbaar door het over maken van f10,- op postrekening 75651 van de Crediet- en Effecten- bank te Utrecht, met vermelding „Kaart Palaverdag". Medische Babinga hulp voor pygmeeen De pygmeeën in de sombere regen wouden van Midden-Afrika zijn de afstammelingen van een van de eerste mensengroepen die zich hier hebben gevestigd. Door het opdrin gen van sterkere stammen met grotere mannen werden de pyg meeën, die 1.30 tot 1.50 meter lang zijn, gedwongen zich dieper en dieper in het oerwoud terug te trekken. Eeuwenlang hebben ze in die ongezonde omgeving gewoond, weliswaar veilig voor hun ipenselijk vijanden, maar voortdurend be laagd door tropische ziekten. Ze hebben zich gehandhaafd, doordat ze zich - noodgedwongen - tot uitzonderlijk goede jagers ontwik keld hebben. De ongeveer achtduizend pyg meeën in de Centrale Afrikaanse Republiek, die Babinga Pygmeeën worden genoemd, leven nu niet meer zo geïsoleerd en zonder enig contact met de andere stammen als vroeger. De meesten wonen zuid westelijk in Bangui, in het district Lobaye, voornamelijk in de dicht- beboste streek bij de grenzen van Kongo en Kameroen. Ze worden in hun strijd tegen ziekten nu ook geholpen. Op geregelde tijden wor den hun dorpen aan de rand van de bossen bezocht door medische teams in kleine reizende kliniekjes, die door het kinderfonds UNICEF zijn geschonken. Grotere eenheden van de Dienst tot bestrijding van Volksziekten dringen met landro vers en vrachtauto's dieper in het woud door om pygmeeën te be handelen die aan tropische ziekten als framboesia, lepra, slaapziekte en ook aan pokken lijden. Er wonen meestal niet meer dan 50 mensen in een pygmeeëndorp en dat is wellicht een bescherming tegen epidemieën. Nu ze moderne medicijnen kunnen krijgen is het hoge sterftecijfer, dat de Babinga's eens met uitsterven bedreigde, veel lager geworden. A l leven ze vaak nog in bedroevende omstandigheden, toch zijn ze nu een veel gezonder ras dan vroeger. Om de kinderen van zulke volks groepen te kunnen helpen gezond op te groeien heeft UNICEF geld nodig. En dit is nog maar één voorbeeld van een groot aantal projecten die het Kinderfonds over de hele wereld laat uitvoeren. Wie UNICEF bij zijn streven naar geluk voor alle kinderen wil helpen, kan dat onder meer doen door de bekende wenskaarten en agenda's te kopen. Het volgende adres kan alle inlichtingen hierover geven: p.a. Van Marie N.V., Weena 114, telefoon 145166. Deze fijne bedbank, waar U b.v. een leuke deken of een gekleur de sprei over legt, maakt een tienerkamer helemaal af. Teak-kleurige bedbank met ge perforeerde hardboard onder grond, 4 uitschroefbare poten en 11 cm hoge polyaether ma tras (licht in gewicht, prima veerkrachtig, stofvrij) gaan wij nu verkopen voor precies vijf en zeventig gulden. bedbank kompleet met 11 cm hoge polyaether matras Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage deze fraaie teak-kleurige bed- banken met geperforeerde hard board ondergrond en een poly-' aether matras in vele uni-kleuren, maat 80 x 190 cm Leefbaar Kralingen organiseert bazaar vrijdagavond 11 en zaterdag 12 d een bazaar in Pro Rege aan de Oudedijk 113. Tevens wordt dan een kleine tentoon stelling gehouden over Kralingen zoals het nu is en zoals het zou kunnen worden als de metro er komt. Zij die artikelen willen afstaan voor deze bazaar worden verzocht contact op te nemen met het secretariaat van de stichting, tel. 122320. Een en ander wordt dan afgehaald. De bazaar gaat vrijdag avond 11 december om half negen open en is zaterdag 12 december geopend van 10 U ziet dadelijk dat dit een vest uit de duurdere klasse moet zijnwij verkopen het dan ook alleen tijdens deze speciale aanbieding voor zo'n aantrek kelijke prijs. Chique damesvest gebreid van astroan garens (gemakkelijk te wassen), met moderne revers- kraag, fully fashioned mouw inzet en voorpand met ajour- patroon. Dit luxueuze vest verkopen wij nu voor nog géén achttien gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze prachtige astroan damesvesten met reverskraag, fully fashioned mouwinzet en ajourmotief op voorpand, in wit, beige, bruin, bleu, licht en donker groen, rood en cognac, maten 40 t/m 50 Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift best

De Havenloods | 1970 | | pagina 11