Vogelliefhebbers wettelijk beknot 4.s is uit -169.= 95 MB BENEMEND De Magneet Vakantiegids'71 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 62-109 Maniakken, beschaafde nachtegaleneters en onbeschaafde vogelvangers De enorme afstand die is gegroeid tussen de kille sfeerloze steden en de natuur, waaronder wordt verstaan bos, hei, polder en strand, stimuleert de behoefte bij de mensen iets van die natuur in huis te nemen. De teelt en verkoop van sier- en kamerplanten heeft een niet onbelangrijke vlucht genomen en stijgt naarmate de verstedelijking toeneemt. Ook de merkbaar groeiende behoefte dieren te houden staat ongetwijfeld daarmee in verband. Onder die dieren nemen de vogels wel de grootste plaats in. Nederland telt 60.000 georganiseerde vogelliefhebbers. Het aantal van hen dat niet georganiseerd is zal wellicht dit getal nog overtreffen. Zij houden geen, of zeer weinig, in Europa (ook in Nederland) voorkomende vogels, de z.g. Wildzang", daar dit bij de wet verboden is. op hun schoot zien verzorgen en onze mannen zien rondlopen met papegaa ien in hun handen! De kruistochten stimuleerden een levendige handel in papegaaien, die de achtergebleven vrouwen van de ten strijde trekkende Groenvink-familie Goudvink-pop met de ouderdom der aarde en de daarin aangetroffen fossielen heeft veel hieromtrent tot klaarheid gebracht. Zij voert ons honderdveertig miljoen jaar terug, naar een tijdvak: de Jura-perio- de geheten Op een gegeven tijdstip „v lwl bewoog zich in die periode fladderend ridders met hun gekwebbel moesten en meestal zwevend een wezentje vermaken. De renaissance (herinvoe- voort ter grootte van een fazant, boven ring van levensopvattingen en kunsten een woest landschap, bewoond door onder invloed van de klassieke uit de monsterachtige vlees- en plantenetende Griekse of Romeinse oudheid - het dieren. Wellicht was het voor vijanden eerst in Italië in de 15e en 16e eeuw) op de vlucht gegaan. Het zal zich gaf reeds onderscheiden soorten tropi- krijsend voortbewogen hebben op de sche- en subtropische vogels in de wijze zoals soms hoenderachtigen op huizen te zien, aangevoerd door zee- de vlucht plegen te gaan. In de poging vaarders, die steeds verder over de de overzijde van een meer te bereiken wereld uitzwermden. In 1555 werd slaagde het niet; het sloeg op het water melding gemaakt van de tamme kana- om ija een wanhopig spartelen naar de rie; een fokprodukt uit wilde soorten, bodem te verdwijnen. In de 17e eeuw bereikte de vogelhan- Bezinksels van voornamelijk schelpdie- del een hoogtepunt, ren, in onderscheidene soorten, kreeg Portugezen, Spanjaarden, Fransen en het jaar na jaar en eeuw na eeuw zich heen gelegd, waardoor het als het ware werd geconserveerd. Het wist niet dat het de schakel was tussen reptiel Nederlanders waren hierin betrokken. Later kwamen de Engelsen, Duitsers, Italianen en anderen. De kooien waar in de vogels zaten waren soms prachti- en hagedissen, slangen etc. en de thans ge kunstwerken uit hout, ivoor, zilver levend^ vogels. Later, a7,Censor Mar- en zelfs uit schildpad pantser vervaar- cus Poftius Cato, de bekende redenaar, died. Nummeriek heeft de kanarie nam beslist geen blad voor de mond toen hij uitriep:weer bijna honderd- veertig miljoen jaren, dolven mensen kalksteen ten behoeve van steendruk kerijen in de buurt van Solnhofen in Beieren. In deze stenen van een fijn korrelige structuur zjjn de prachtigste fossielen gevonden, zo ook ons we zentje, dat men Archopteryx „oude vleugel" noemde. Het bezat panden, klauwen aan de voorpoten en een lange hagedissenstaarteen soort rep tiel dus, maarmet veren bedekt. De Jura-periode, waarin reptielen over heersten (waaruit zich vogelachtige we- zens ontwikkeld hadden) werd door de gewisseld en in boek en tijdschrift open- krijtperiode opgevolgd, in welk tijdvak baar gemaakt. „De vogelliefhebberij die wezens differentieerden, d.w.z. er heeft de wetenschap reeds menige Nummeriek heeft de kanarie steeds overheerst vanwege zijn zangca paciteiten. De ontleding van deze zang vereist een goed gehoor ter zake en kennis der naam van elk toontje. Naast het kweken op de zang als doel, met een zekere verwaarlozing van de kleur en lichaamsvorm, is later de kleur der kanaries gaan prevaleren, zo ook de lichaamsbouw. Naarmate de wetenschap der voeding vorderde, werd het houden van exoti sche (uitheemse) vogels gemakkelijker. Ervaringen van binnen- en buitenland se vogelhouders werden onderling uit ontwikkelden zich verschillende soor ten van die vogelachtige dieren. Het ei, behorend bij de vogel (en ook bij het reptiel), ontwikkelt zich in en door hem. Draait men het rad der geschiede- denkbeeldig honderveertig miljoen waardevolle dienst bewezen; vele be kende vak-ornithologen zijn uit de rijen der vogelliefhebbers voortgeko men en alleen al daarom is het be staansrecht der vogelliefhebberij bewe zen en moet deze liefhebberij door de jar?n terug, dan ziet men ei-vogel-ei-vo- wetgever worden erkend en in positie- Man Kneu - Pop Sijs gel enz. tot men bij de Archeopteryx belandt, die weliswaar nog geen vogel, maar ook geen reptiel meer was. Het houden van vogels dateert reeds van voor qnze jaartelling; het waren in hoofdzaak papegaaiachtigen. „Censor Marcus Portius Cato, de bekende rede naar, nam beslist geen blad voor de mond toen hij uitriep: „O hemel, senatoren! O, ongelukkig Rome! Waar moet het toch naar toe? In wat banen geleid", aldus R. R. P. v.d. Mark, bekend auteur op ornithologisch gebied in zijn boek: „Wildzangvogels". Maniakken Een grandioze kousen-aanbie dingnu naadloze steunkou- sen van een prima kwaliteit voor een ongekend lage prijs. Modieuze naadloze steunkou- sen van een bekende fabrikant, strikt 1e keus, nu in 2 mooie kleuren en de maten 81/4 t/m 101A, dus ook voor de grotere maten. Nu koopt U deze kwaliteits steunkousen, uit de serie van f 15,90, voor nog géén vijf gul- modieuze naadloze steunkousen van een bekende fabrikant strikt eerste keus Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze modieu ze naadloze steunkousen, strikt 1e keus, in 2 mooie kleuren en de maten 81/2t/m 10/4, per paar De gemeente Vlissingen krijgt een raadscommissie voor de milieu-hygië- ne. In deze commissie zullen zeven raadsleden zitting hebben, plus drie deskundige leden uit de bevolking. De vergaderingen van de commissie wor den openbaar, omdat daardoor het onbehagen van de burgers over het functioneren van het bestuur kan wor den weggenomen en de burgers tevens betrokken kunnen worden bij dat be stuur. „Aangezien een kritieke biologische situatie is ontstaan door veelsoortige vervuiling, verzoekt het tweede inter nationale congres van het Wereldna- tuurfonds de Nederlandse regering dringend onmiddellijk stappen te on dernemen, opdat de nodige maatrege len worden genomen voor de zuivering van industrieel afvalwater naar de Wad denzee". Dit is de tekst van een resolutie, die de 600 vertegenwoordi gers uit 31 landen, die vorige week in Londen onder voorzitterschap van prins Bernhard bijeen waren, naar de Nederlandse regering hebben gezonden in verband met de Groningse „smeer pijp". De baai van La Coruna aan de Spaanse noordwestkust ligt vol dode vis, als gevolg van een giftige vloeistof op basis van kwik en chloor, die uit de ruimen van een gestrand Soedanees vrachtschip stroomt. De „Erkowit" kwam twee weken geleden in aanva ring met een Duits vrachtschip en werd daarna naar een zandbank, 150 meter uit de kust, gesleept. Sindsdien zijn er geen pogingen ondernomen de gevaar lijke lading, grondstoffen voor een insecticide, te bergen. Het schip bevat te achttien ton van dit vergif. Mevrouw F. M. Blankenstein uit Hoogvliet vindt, dat deze Rotterdamse wijk in een kwaad daglicht is gezet door alle publicaties over luchtveront reiniging. Zij vindt Hoogvliet een pret tige wijk en waar zij woont, heeft ze alleen last van die vervuiling als de wind de verkeerde kant op is. De mensen, die volgens persberichten heb ben geklaagd over misselijkheid, over geven, hoofdpijn en vuile was zijn juist die mensen, die er het meeste last van hebben, stelt zij. Dr. J. Boersma, lid van de Tweede Kamer en rapporteur van de commissie voor sociale zaken en volksgezondheid van de Europese Commissie heeft op die commissie een dringend beroep gedaan om het lozen van afvalwater in de Rijn te verbieden. De toenemende vervuiling van de Rijn levert niet alleen gevaar op voor de volksgezondheid, inaar veroorzaakt ook ernstige econo mische schade. Dr. Oele, eveneens Ka merlid en rapporteur voor de economi sche commissie, heeft gesteld, dat het vervuilde water de bevolking van de landen, waar doorheen de Rijn stroomt, naar het leven zal staan, als er niet snel maatregelen worden geno men. Wanneer de vervuiling de komen de jaren nog toeneemt, zal het water voor de drinkwatervoorziening van Ne derland onbruikbaar worden. In een motie heeft de gemeenteraad van Oostvoorne geprotesteerd tegen „elke verdere verontreiniging van bo dem, water en lucht in het Europoort- gebied en op de Maasvlakte". De raad is van mening, dat de plannen voor de Maasvlakte zodanig moeten worden herzien, dat de vestiging van milieu-be dervende industrie wordt tegengegaan. Elders schrijft v.d. Mark in zijn boek: „Eenzijdige en schromelijk overdreven natuur- en dierenbeschermingsorgani saties hebben vooral in Nederland tot nu toe kunnen bewerkstelligen, dat slechts enkele inlandse soorten in een kooi, vitrine of volière AANWEZIG MOGEN ZIJN, maar niet mogen wor den verhandeld, tentoongesteld, ver voerd, te koop gevraagd, afgeleverd, ten vervoer aangeboden, in- of uitge voerd, waardoor het praktisch niet mogelijk is deze vogels (kooivogels: vink, putter, kneu, geelgors, groenling, sijs, zwarte lijster) zonder pleging van een strafbaar feit in hun verblijfplaats onder te brengen! Art. 7 Vogelwet 1936". Onder de aanhangers der „een zijdige en schromelijk overdreven na tuur- en dierenbeschermingsorganisa ties" schuilen maniakken. Doch juist die lieden laten niet af te propageren dat de Vogelwet niet alleen uiterst stringent nageleefd moet worden, maar ook dat de, naar hun mening, te soepele bepalingen eruit moeten ver dwijnen. Nog kort geleden is een „klein hamerstukje" de kamer geruis loos gepasseerd en de term „pluimvee" inzake „kooivogels" uit de Vogelwet 1936 geschrapt, meldde De Vogelgids van 15 oktober l.l. Wie anders dan dezulken hebben in 1941 de Duitse bezetter bewogen om het genoemde art. 7 te verscherpen? Gezien het feit dat vogelhouders over wegend arbeiders zjjn (in tegenstelling b.v. tot de houders van renpaarden), zich daaronder geen renteniers of beursspeculanten bevinden, is het ver moeden gewettigd dat die maniakken niet onder de werkers maar in die „betere" kringen gezocht moeten wor den, op welke kringen meestal de voormalige bezetter bouwen kon bij het knevelen van het werkende volk. Het zouden geen fanatieke verdedigers der bestaande Vogelwet zijn als zjj zich ook niet bezig hielden met „praktische vogelbescherming", in de geest van die wet, n.l. een bescherming met ave rechtse uitwerking. Heimelijk maakten bedoelde figuren vorig jaar op de vogeltentoonstelling in Blij dorp kooien los, waardoor vogels ontsnapten; wat dan wel de bedoeling was. Deze vogels, uiteraard exotische, zijn, voor zover zij niet in de kooien teruggebracht kon den worden, dood gegaan, mede door de heersende winterkoude. Industriële dierenmoord Wat te zeggen van een wet die verhin dert dat de mens zich beveiligt tegen vergiftiging van water, voedsel en lucht? „Weergaloos cynisch", zal men zeggen. Dit weergaloze cynisme ligt ook ten grondslag aan de bestaande Vogelwet. Die wet dateert van 1936. Toen kon men in Nederland nog adem- Archeopteryx (reconstructie) halen. Doch dit wordt steeds moeilij ker voor mens en dier. Men kon ook nog op de openbare weg lopen, zonder veel gevaar. Dit lopen op de openbare weg vereist een steeds grotere moed. „Het wordt binnenkort een probleem om water te vinden zonder chemica liënVervolgens zijn er in de vrije natuur minder vliegen e.d., omdat deze en andere insecten bij miljoenen wor den vernietigd door de inseciticiden, waardoor talloze vogels van hun voed sel worden beroofd. Het aantal dood gevonden vogels in Nederland, omgekomen door vergifti ging met bestrijdingsmiddelen in de landbouw werd in het voorjaar van 1960 geschat op ruim 70.000, waarvan 9000 vinken, 1000 veldleeuwerikken, 700 merels". R. R. P. v.d. Mark. In datzelfde tijdvak zijn volgens de me ning van het Rivon (Rijksinstituut voor Veldbiologisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud) 200.000 vogels gedood tengevolge van de gewasbespuiting. Volgens schatting van deskundigen worden jaarlijks 1 miljoen zangvogels op de Duitseau towegen gedood. Daf was in 1960. Hoevelen zullep het er thans zijn op alle autowegen van Europa? Ergens in Nederland vangt iemand een vink, er volgt een proces verbaal, een boete en bij herhaling hechtenis. In feite ont trok deze man de vogel aan een insecti ciden- of verkeersdood, maar dit is strafbaar gesteld; een merkwaardige ontwikkeling trouwens, vogelscher- ming wordt bestraft overeenkomstig de vogelwet. Voorzien van insecticidenvergiften, in Nederland opgedaan, waaraan niet te peilen aantallen sterven zullen, trekken (nog) in de herfst tienduizenden van de tweehonderddertig soorten vogels die ons land kent, naar het warmere zuiden. Naast vergiften die hen ook daar bedreigen, worden zij bovendien in België reeds geconfronteerd met menselijke smulpaperij; een barbaarse zucht naar het verslinden van zangvo geltjes. Met enorme slagnetten worden er duizenden gevangen, gedood en aan hotels verkocht. Schaal na schaal, op getast met tientallen enkele grammen wegende gebraden vogelkarkasjes wor den aangedragen en geserveerd. Al wat bij beschaafde mensen hoort is aanwe zig: mes, vork, servet, wijn, vinger doekjes en vooral in de plooi getrok ken gezichten die vreetverlangen be ogen te verbergen. In overeenstemming met de aard der bezigheid zou het eerlijker zijn indien de vogeleters zich staken in kledij die daarbij paste, beestevellen. 'Het mannetje dat bestraft werd voor het vangen van een vink, zou hem niet gegeten hebben; integendeel, de vogel zou een optimale verzorging te beurt gevallen zijn, omdat het een vogellief hebber is. Ongelofelijk (in het licht gezien der massale vogelvernieting) dat dergelijke wildzangliefhebbers in Ne- ROTTERDAM,-C MEENT 62 tel. 116889. ROTTERDAM-N, SCHIEWEG 141 TEL. 247020; ROTTE RDAM-Z, ZUIDPLEIN 123 TEL. 272888; SCHIEDAM, G.VERBOONSTRAAT 17-19 TEL. 266077. derland clandestien hun hobby moeten verwezenlijken. Blijkens de Engelse vo gelliefhebster Len Howard gelden in Engeland andere en meer logische be palingen ten dien aanzien, anders zou zjj nooit een boek hebben kunnen samenstellen handelend over het ver zorgen en kweken van wildzangvogels: van enkele vinken en mezen heeft zij gedaan gekregen dat die haar vergezel len bij het doen van boodschappen. Een dergelijk bericht moet wel de woede opwekken der reeds genoemde verblinde maniakale vogelwetverdedi- gers. Naar verluidt zijn er anderhalf miljoen katten in Nederland. Laat ons stellen dat een half miljoen tot dure raskatten behoort, waarover door de eigenaren wordt gewaakt. Dan blijven er een miljoen die geheel of ten dele vrij zijn om over de velden, door parken en door tuinen te sluipen. Indien elk van deze katten slechts twee vogeltjes per jaar vangt, dan vallen er reeds twee miljoen vogels aan deze dieren ten offer. Voor dierenbeschermers moet het wel een moeilijke kwestie zijn van de gemeentebesturen maatregelen te gen die plaag te verlangen; een kat is ook een dier. Intussen is het verboden een vogel voor de volière te vangen, te houden, te vervoeren, te koop aan te bieden enz. enz. enz. (Wurg) wet Eerder is in het kort vermeld wat deze wet o.a. verbiedt met het gevolg, dat het praktisch onmogelijk is een in Nederland voorkomend vogeltje te houden. Gezien de vernietiging van miljoenen vogels door de opgesomde faktoren (faktoren die hoegenaamd niet aanwezig waren bij de totstandko ming van die wet in 1936) is hij in de loop der jaren TOTAAL in zijn TE GENDEEL OMGESLAGEN. Bedoeld als een vogelbeschermende maatregel, is HIJ tot een BESPOEDIGENDE KA TALYSATOR GEWORDEN inzake de VERNIETIGING DER WILDZANG VOGELS IN NEDERLAND. Overal ter wereld waar dieren met de onder gang worden bedreigd, door welke oorzaken dan ook, sticht men reserva ten. In die reservaten worden de dieren beschermd en voor het nageslacht be houden. De Nederlandse vogelliefheb ber die wildzangvogels in zijn volière houdt, doet in feite niet anders: HIJ BESCHERMT DE TEN DODE OPGE SCHREVEN WILDZANGVOGELS TEGEN DE DREIGENDE ONDER GANG Deze bescherming is nu bij de vogelbeschermingswet verboden; HIJ ,DIE WET, BEWERKSTELLIGT DER HALVE HET TEGENDEEL VAN WAT AANVANKELIJK WERD BE OOGD. Hij is dus uit de tijd, die wet, grandioos uit de tijd, hopeloos verou derd, schadelijk, en - vijandig aan de vogelstand en met hem de maniakken als genoemd. Buiten andere dienstige middelen die nen de zestigduizend georganiseerde vogelhouders, de afgevaardigden van politieke partijen waartoe zij behoren, te bewegen hun stem in de tweede kamer te verheffen tegen die wet welke EEN VERLENGSTUK GE WORDEN IS van de kolossale indus triële- en verkeersmoord op vogels, DIE HET EIGENDOM ZIJN VAN HET GEHELE NEDERLANDSE VOLK en niet van een gezelschap verblinde maniakken. Verder moet ge ijverd worden (maar dan wel spoedig, zonder al te veel commissies) voor wijziging van die wet, overeenkomstig AAN EEN NOODSITUATIE en het mogelijk te maken, dat iedere Neder lander wildzangvogels mag houden, ten einde nog te redden wat mogelijk is als positieve bijdrage tot het behoud der Nederlandse wildzangvogels. C. Limburg. Put terman (boven) Dat stereo niet duur hoeft te zijn bewijzen wij wel met deze grandioze aanbieding Luxe stereo grammofoonver sterker kombinatie bestaande uit; versterker van zeer hoge kwa liteit, max. vermogen 3 watt geheel getransistoriseerd 2 spea kef boxen 18 x 27 cm grote concertluidspreker 16 cm doorsnede, 8 ohm luxe grammofoon met 2 snel heden 33 1^3 en 45 toeren met blokkeerstand en auto matische afslag extra bandrecorder aanslui ting (ook voor tuner) luxe transparante stofkap geschuurd aluminium front en controle lamp bijzonder fraai uitgevoerd in wit laqué )4 jaar volledige garantie Nu bij ons voor nog géén hon derd zeventig gulden. I wit laqué Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de disco-hoek in de kelder deze magnifieke ste reo grammofoonversterker kombinatie met een V2 jaar volledige garantie m* K'E-S-ZEGELS vanouds vertrouwd tel. 010-13.34.01

De Havenloods | 1970 | | pagina 15